Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΤΙ ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ...???


Recommended Posts

καλημέρα κορίτσια!!!

αυτή η εβδομάδα που διανύω είναι η 6η και σήμερα το πρωι είδα καφέ υγρά στο εσώρουχο μου.έκτοτε έχω παει αλλες 2 φορές τουαλέτα και τίποτα.δεν νιωθω πονό ή ενοχλήσεις στην κοιλια.παίρνω τηλ. τον γιατρο και δεν απαντά.εχω φρικάρει...τι να μου συμβαίνει???είχε καμμιά σας παρομοια εμπειρία???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land μου καλημέρα!

Σε κάθε περίπτωση πρέπει να βρεις το γιατρό σου οπωσδήποτε!

Να επιμένεις.

Δεν είχα στην διάρκεια της εγκυμοσύνης μου κάτι παρόμοιο αλλά θυμάμαι τα λόγια του γιατρού μου. "Αν δεις καφέ μην πανικοβληθείς. Πολύ πιθανόν να είναι υπολλείματα από το ενδομήτριο και πιθανόν να τα συναντήσεις τις μέρες που ήταν να έχεις περίοδο". Έφευγε από το νησί εκείνες τις μέρες και είπε να με καθησυχάσει για κάθε ενδεχόμενο.

Νομίζω πως και στη δική σου περίπτωση δεν πρέπει να ανησυχείς. Τα καφέ υγρά δεν είναι τόσο κακά όσο φανταζόμαστε, αλλά όπως σου είπα και στην αρχή να επιμένεις να βρεις το γιατρό σου!

Σε φιλώ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ προσωπικά δεν είχα αλλά ο γιατρός μου είχε πεί ότι μπορεί την ημέρα που κανονικά θα είχα περίοδο να δω λίγα υγρά στο εσώρουχο, να μην ανυσηχησω, αλλά να τον παρω σε κάθε περίπτωση.

Εσύ για καλό και για κακό ξάπλωσε στο κρεββάτι σου και κάνε συνεχόμενες προσπάθειες μέχρι να τον βρείς το γιατρό σου στο τηλέφωνο.

Και όλα θα πάνε καλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΦΕΥ ΓΡΑΣΤΗΝ 8 Κ 17 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΕ ΤΕΛΙΚΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΕ ΠΟΛΛΕς.ΒΕΒΑΙΑ ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΥΠΕΡΗΧΟ Κ ΟΛΑ ΟΚ .ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙς ΑΛΛΑ ΝΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙς ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΟΠΟΣΔΗΠΟΤΕ(εγω πηγα να με δεικι ας μη μου ειπε ).ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ.(ΕΓΩ ΕΧΩ ΕΝΑ ΚΟΥΚΛΑΚΙ10 ΜΗΝΩΝ)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κορίτσια το θέμα είναι οτι δεν είναι η μέρα που θα είχα περίοδο.αντίθετα νομίζω ή χτές ή σήμερα αλλάζω μήνα.δηλ. αδιαθέτησα τελευταια φορά στις 27/10 + 10 μέρες για την αλλαγή του μήνα = 7/12.χτές πρέπει να αλλάξα μήνα....απο τις 9.30 το πρωϊ ψάχω να τον βρώ...μάλλον θα ξεγεννάει :)

Lilaki μου είμαι γραφείο απο το πρωϊ..που να ξεκουραστώ???

Ifigeneia μου τι εννοείς υπολλείματα απο το ενδομήτριο???

μαριμαρ μου δίνεις πολύ κουράγιο..να σου ζήσει το μπεμπέ σου!!!

ευχαριστώ κορίτσια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land μου γεια σου, γεια και στα υπολοιπα κορίτσια!Είμαι στη 14η εβδομάδα.Αυτή είναι η δεύτερη μου εγκυμοσύνη.Αυτά τα καφέ που λες τα είχα και στις δύο μου εγκυμοσύνες! Το πρώτο σημάδι ότι είμουν έγκυος ήταν ότι τη μέρα που περίμενα περίοδο είδα λίγο καφέ και μετά έφυγε μία βδομάδα μετά έμαθα ότι είμουν έγκυος.Αυτό συμβαίνει όταν το εμβρυάκι εμφυτεύεται στη μήτρα.Καφέ όμως είχα και στη 11η εβδομάδα και τελικά είχα ανεπάρκεια τραχήλου, τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη , και κάναμε περίδεση τραχήλου και όλα καλά.Σε κάθε περίπτωση πρέπει να μιλήσεις με το γιατρό σου, πιθανό να σου δώσει προγεστερόνη, εμένα μου είχε δώσει dufaston.Μην αγχώνεσαι και συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

land έγραψε:

κορίτσια το θέμα είναι οτι δεν είναι η μέρα που θα είχα περίοδο.αντίθετα νομίζω ή χτές ή σήμερα αλλάζω μήνα.δηλ. αδιαθέτησα τελευταια φορά στις 27/10 + 10 μέρες για την αλλαγή του μήνα = 7/12.χτές πρέπει να αλλάξα μήνα....απο τις 9.30 το πρωϊ ψάχω να τον βρώ...μάλλον θα ξεγεννάει :)

Lilaki μου είμαι γραφείο απο το πρωϊ..που να ξεκουραστώ???

Ifigeneia μου τι εννοείς υπολλείματα απο το ενδομήτριο???

μαριμαρ μου δίνεις πολύ κουράγιο..να σου ζήσει το μπεμπέ σου!!!

ευχαριστώ κορίτσια

Και όταν αλλάζεις μήνα πιθανό να έχεις καφέ, έτσι μου είπε ο γυναικολόγος μου, ελπίζω λίγο να ηρέμησες! Ενημέρωσε μας όταν μιλήσεις με το γιατρό σου!χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο.κ τον βρήκα τον γιατρό και είπε πως θα με δει σήμερα.μακάρι να είναι καλά τα νέα!!!εχω στενοχωρηθεί πολύ...είναι και αυτές οι ορμόνες τσίτα!!!

σας ευχαριστώ και πάλι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α! Αυτό με την αλλαγή μήνα.. Ναι, το έχω ξανακούσει. Όταν αλλάζεις μήνα να έχεις καφέ ή και πονάκια.

Με απλά λόγια land μου το ενδομήτριο κατά τη διάρκεια του κύκλου και πριν την ωορρηξία λόγω αύξησης των οιστρογόνων παχαίνει, δημιουργείται δλδ ένα στρώμα από αίμα πάνω του, προκειμένου να εμφυτευθεί εκεί το ωάριο σε περίπτωση γονιμοποίησης. Παράλληλα αυξάνεται και η προγεστερόνη. Αν δεν υπάρξει γονιμοποίηση, πέφτει η προγεστερόνη απότομα και εμφανίζεται η περίοδος που είναι το αίμα που είχε "καθίσει" στο ενδομήτριο και επιπλέον κάποιοι ιστοί του ενδομητρίου που δεν χρειάζονται πια και αποβάλλονται. Ε, αυτά τα καφέ που είδες είναι αίμα του ενδομητρίου που δεν είχε αποβληθεί με την προηγούμενη περίοδο.

Σαφέστατα δε σου μιλάω ως γιατρός τώρα, με τα λίγα-πολλά που έχω διαβάσει βγάζω αυτό το συμπέρασμα.

Καλή εξέταση το απόγευμα!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...