Μετάβαση σε περιεχόμενο

σπερμοδιαγραμμα.....SOS!!!!


Recommended Posts

γεια σας και παλι κοριτσακια μου γλυκα....

μολις πηρα στα χερια μου το σπερμοδιαγραμμα στου αντρα μου...μετα απο μηνες πιεσης για να το κανει ,εγινε τελικα..αλλα θελω σας παρακαλω τα φωτα σας..λιγο γιατι δεν βγαζω και πολυ ακρη...

αριθμος σπερματος..42εκατομ.

αλλα..φυσιολογικα ειναι το 16% :Σ

και ανωμαλα το 84% :blink: επισης και κατι ακομα..

1η ωρα 32%ζωηρα

2ηωρα 28% ζωηρα

4η ωρα 20% ζωηρα

24η 0 %

τι κανουμε τωρα?????? το ραντεβου στο γιατρο αργει και εχω αγωνια πολυ...αν και εψαξα λιγο στο ιντερνετ καταλαβα οτι εχει ολογοασπερμιακαι τερατοσπερμια..αν δεν κανω λαθος...αν γνωριζει καμια κοπελα ας μου στειλει ενα μνμ....λετε να υπαρχει θεραπεια??φιλια περιμενωωωω :(:(:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μαγδαλινα" δεν ξέρω ακριβώς να σου πω,πάντως δε νομίζω να είναι τόσο χάλια τα πράγματα!Ο αντρούλης μου έχει 14 εκατ. με κινητικότητα μόλις 20% την 1η ώρα και 10% τις επόμενες 2 ώρες.Δεν ξέρω πως τα γράφει το δικός σας!Με αυτό το αποτέλεσμα αποφασήσαμε να κάνουμε εξωσωματική γιατι οι πιθανόρητες είναι λίγες.Αλλα εμένα είχε κιρσοκύλη και αυτό ειναι το αποτέλεσμα μετά την επέμβαση,πριν ήταν πιο χάλια!ο ανδρολόγος του άντρα σου θα σας πει ακριβώς.Μην σκέφτεσε αρνιτηκά.Θα δεις όλα θα πάνε καλά!!!!! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

στείλε μου ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΙ ΒΛΑΒΗ "ΔΗΞΑΔΗ" ΚΕΦΑΛΙ ,ΑΥΧΕΝΑ ,ΟΥΡΑ .ΣΤΑ ΠΟΣΑ ML?ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΙΑ ΠΑΝΤΩΣ.ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.FILAKIAXXXX

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δε ξερω να σου πω για το σπερμοδιαγραμμα κατι...απλα θελω να σου ευχηθω ολα να πανε καλα και να γινεις μανουλα συντομα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μαγδαλινα" αν ο άντρας μου ειχε τέτοιο σπερμοδιάγραμμα θα κάναμε τούμπες απ'τη χαρά!! :lol::lol: Αυτό που ξέρω είναι ότι η κινητικότητα την 1η ώρα πρέπει να είναι πάνω από 50% (ζωηρή και μέτρια μαζί), ανωμαλίες στη μορφολογία νομίζω η πλειοψηφία των σπερμοδιαγραμμάτων παρουσιάζει, όσο για τον αριθμό δε μας γράφεςι αν είναι ο συνολικός ή ανά ml Δείξε το σε έναν ουρολόγο για να έχεις μια έγκυρη γνώμη και να ξεαγχωθείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γειά σου η ταχύτητα του είναι χαμηλή, ο αριθμός σπερματοζωαρίων όχι ιδιαίτερα μεγάλος αλλά οκ η φυσιολογική τιμή είναι πάνω από 20 εκατομμύρια ανα ml.Επίσης η φυσιολογική τιμή στα ομαλά πρέπει να είναι μεγαλύτερη από 14%.Πάντως, μην απελπίζεσαι γιατί εμένα ο εξωσωματικός μου,μου εξήγησε προχθές οτι είναι χίλιες φορές προτιμότερο να είναι προβληματικό το σπέρμα πάρα να έχει η γυναίκα πρόβλημα,που το σύστημα της είναι εξαιρετικά περίπλοκο και άρα πολύ δύσκολο στο να βγαλεις πάντα άκρη.Στο κάτω κάτω ένα σπερματοζωάριο χρειάζεται, μην τρελαίνεσαι και από περίπτωση σε περίπτωση υπάρχουν λύσεις και θεραπείες.Ελπίζω να βοήθησα.Μην ανησυχείς. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΣΑΙ ο δικος μου εχει συνολο 70.000.000 σπερμ. κινητιτητα 1η ωρα 24% 2η 20% ,φυσιολογικα μονο 6% !!!!!αρα....υπαρχουν και πολυ χειροτερα....... :Σ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

"μαγδαλινα" μην ανησυχεις..σε εμας υπηρχε αλλο οξυμωρο -εχουμε 500 εκατ σπερματοζωαρια, ολα φυσιολογικα σε σχημα αλλα...στην πρωτη ωρα το 60%ειναι ΑΚΙΝΗΤΑ!...Μου ειπε ομως μια (πολυ καλη) γιατρος οτι κατι της βρωμαει σε αυτα τα δεδομενα που σημαινει οτι δεν εισαι 100% σιγουρη παντα για αυτα τα νουμερα!!!

Μην αγχωνεσαι, δεν πιστευω να υπαρχει προβλημα τεκνοποιησης!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΛΙΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 20ΕΚΑΤΟΜ.ΑΝ ΜΛ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ 1 ΩΡΑ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 50% ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΤΟ ΚΛΥΤΕΡΟ ΕΙΝΑΙ 60% 2 ΩΡΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 40% ΚΑΙ ΠΑΕΙ ΛΕΓΟΝΤΑΣ..ΤΩΡΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΑΝΩΜΑΛΑ..ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΣΥΛΛΗΨΗ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΤΕ ΣΕ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΝΑ ΒΡΕΙΤΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜ ΓΙΑ ΝΑ ΑΥΞΗΘΕΙ Η ΠΟΣΟΤΗΤ Η ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΟΣΑ ΑΝΩΜΑΑΛ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα κ από μένα!

Καταρχάς να πάει να ξανακάνει ένα σπερμοδιάγραμμα.

Εμείς το 1ο ήταν 10.000.000 ανα ml σύνολο 40.000.000

μετά από ένα μήνα(αφού έκανε διατροφή κ βασ. πολτό)

το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα έδειξε

20.100.000 ανά ml κινητηκότητα 18% την 1η ώρα.

Είχαμε κ ανωμαλίες σε ποσοστό μεγάλο, τώρα δν θυμάμαι ακριβώς.

Ένα θα σου πώ, πριν δύο μέρες το τεστ έδειξε θετικό.

Μην χάνεις τις ελπίδες σου. Πρέπει να είμαστε δυνατές.

Ελπίζω να σε καθησυχασα λιγάκι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον...πηγα σε εναν ουρολογο και εδειξα και μου ειπε οτι υπαρχει προβλημα....πρεπει να κανει οπωσδηποτε εναν υπερηχο για πιθανη κιρσοκηλη...υπαρχει και ομως πιθανοτητα εγκυμοσυνης μου ειπε γιατι ειναι γονιμο..

δεν παει με τιποτα σε ουρολογο καιεχω τρελαθει..λετε υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης??θα παω πρωτα στον γιατρο μου να του το δειξω....

mary 1976 εσεις κανατε αλλες εξευτασεις..μπραβο σου για την εγκυμοσυνη σου οτι καλυτερο σου ευχομαι...λετε να υπαρχουν ακομα ΕΛΠΙΔΕΣ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακι μου ελπιζω ολα να πανε καλα...δεν μπρω παντως να καταλαβω γιατι το περνουν μερικοι αντρες τοσο στραβα το θεμα :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdalina ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΑΣ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΗΣ mary ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΑΚΟΜΗ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ :( ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΝΩ Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟΝ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΑΝΔΡΟΛΟΓΟ ΔΕΙΛΙΑΣΕ :( ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΠΕΡΝΩ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΥ ΕΞΗΓΗΣΩ ΟΤΙ ΑΝ ΔΙΟΡΘΩΣΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ ΜΑΣ, ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΘΑ ΕΡΘΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΕΔΩ ΜΕΣΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΑΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΑΓΧΗ ;):kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην ανησυχεις!ο δικος μου αντρας με τις τιμες που σου ειπα πιο πανω ηταν χειροτερες απο του δικου σου!τελικα ,μετα απο εξετασεις ειδικα τον υπερηχο ειδαμε οτι εχει κυρσοκηλη.ο ουρολογος μας ,μας ειπε οτι μολις μας τη χειρουργηση το ποσοστο μας θα ανεβει!δε ,μασ απεκλησε και το γεγοννος φυσιολογικης συλληψης!μιλησε του ,του αντρασ ου και προπαντος καθησυχασε τον ...δεν ειναι αρρωστεια!απλα ενας αδενας εχει πρηστει!οπως ειχα πει ειναι μια μπαλα που ειναι στον ορχη και οταν βγαινει το σπερμα χτυπαει πανω του και αυτο αλλοιωνεται("ζαλιζεται"καταστρεφεται το κεφαλι ή ο αυχενας)και ετσι δεν εχει δυναμη να παει στο στοχο του!!!!!ολα θα πανε καλα!!το ιδιο περασα και εγω οταν μας ανακοινωθηκε ,αλλα μετα απο πολυ ψαξιμο καταλαβα οτι ευτυχως που εχει κυρσοκηλη και οχι κατι πιο παθολογικο!!!!εαν σε βλεπει αγχωμενη τι να κανει και ο αντρας σου !!φοβαται!δεν ειναι αρρωστεια.φιλακια πολλα....ολα θα πανε καλα ειμαι σιγουρη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdalina καλημέρα!

Ο δικός μου, μαζί με το δεύτερο σπερμοδιάγραμμα του έδωσαν

να κάνει κ ορμονολογικές κ καλλιέργια.

Στον ουρολόγο έκανε κ υπέρηχο για να δεί αν υπάρχουν κυρσοκύλες

(παρεπιπτώντος είχαμε κ απ αυτό κ απ τις δύο μεριές)

Πάρτον τον με το καλό, πες του πώς αισθάνεσαι, είμαι σίγουρη οτι θα καταλάβει κ θα πάει στο γιατρό.

Μήν απελπίζεσαι, με επιμονή όλα γίνονται

φιλακια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ. Για τον συνολικό αριθμό χρειάζεσαι τουλάχιστον 20 εκ ανά ml. Μέσος όρος ανά φορά είναι περίπου 3.3 ml οπότε λογικά πρόκειται για περίπτωση ολιγο-ασθενο-τερατοσπερμία. Εμείς είχαμε ασθενο-τερατοσπερμία και οδηγηθήκαμε στην εξωσωματική. Σπάνια με θεραπείες σπέρματος μπορείς να δεις βελτίωση. Το επόμενο βήμα εξαρτάται και από την ηλικία τη δική σου αν μπορείτε να περιμένετε ή όχι. Εμείς περιμέναμε περίπου 8 μήνες με θεραπεία και δεν είδαμε βελτίωση - για να μην σου πω ότι χειροτέρευσε η κατάσταση στο διάστημα αυτό. Στην εξωσωματική βέβαια τα θέματα σπέρματος ξεπερνιουνται εύκολα καθώς γίνεται επιλογή των καλών.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μου,,,τελικα πηγα τα αποτελεσματα σε 2 ουρολογους για να μου πουν γνωμη..πιθανον κιρσοκηλη λενε..τι ειπα στον αντρα μου..αυτη τη φορα δεν ηταν αρνητικος,ρωτησε και τον κολλητο του που ειχε κανει και αυτος...θα δειξει μακαρι να γινουν ολα...αν εχει κιρσοκηλη πρεπει οπωσδηποτε να κανει επεμβαση η γινεται και θεραπεια???αα και η διαγνωση ειναι ασθενοσπερμια...αχχχ ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σας...φιλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdalina εμενα ο αντρας μου με το πρωτο σπερμοδιαγραμμα μας τα ειχαν βγαλει 30% την πρωτη ωρα και 22.000.000 αριθμος δηλαδη οριακα οπως μας ειχαν πει.Εκανε και δευτερο σπερμοδιαγραμμα και του εβγαλαν 4% την πρωτη ωρα και 10.000.000 αριθμος.Ψαξε γυρευε δηλαδη :P Μας ειπε η μικροβιολογος που εκανε το δευτερο σπερμοδιαγραμμα οτι αν ειχε αυτο το σπερμα που ελεγε το πρωτο θα ειχα πιασει παιδι απο χιλια μετρα μακρια.Ασε που οταν το εδειξα στην γυναικολογο μου ειπε κατευθειαν για εξωσωματικη :angry: αλλη ηλιθια απο εκει!!!Αρα θα παμε και για τριτο να δουμε που βρισκομαστε!Και εμεις μετα το νεο ετος θα παμε σε ουρολογο να δουμε απο που προερχεται.Καλη επιτυχια και μην απελπιζεσαι ολα θα φτιαξουν και συντομα θα εχουμε τα νινακια μας :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose25 ειναι δυνατον να εχει τοσο διαφορα το ενα με το αλλο...???για ολα υπερχει λυση αρκει τα το ψαχουμε...ευχομαιι σε ολες μας να ερθει και σε εμας η μερα που θα δουμε εναααα μεγαλο +++++....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdalina και ομως αυτο το αποτελεσμα βγηκε.Τελειος τρελλο αποτελεσμα και τελειος αντιθετο το ενα με το αλλο!Καποιο σιγουρα ειναι λαθος...αλλα ποιο ομως?Απο το νεο ετος ελπιζω να τα ξεκαθαρησουμε ολα.Οπως τα λες ψαξιμο θελει ολα λυνονται με την βοηθεια του Θεου παντα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια θα σας πω τα δικα μας νεα γιατι ειναι πολυ ενθαρηντικα. Εμεις προσπαθουμε εδω και ενα χρονο και δυο μηνες. Καποια στιγμη αρχισαμε να ανησυχουμε γιατι δεν τα καταφερναμε και αρχισαμε τις εξετασεις. Τα σπερμοδιαγραμματα του αντρα μου δεν ηταν και πολυ καλα. Ηταν απο 5.000.000 ως 14.000.000 ανα ml, κινητικοτητα 25-30% και μικροβιο. Ξεκινησαμε τις σπερματεγχυσεις και μετα κανμε και δυο εξωσωματικες αλλα δεν τα καταφεραμε. Πριν απο ενα μηνα σε μια εξεταση που εκανε ο αντρας μου για ασχετο λογο του βρικανε υποθυροειδισμο σε μεγαλο βαθμο και ξεκινησε την θεραπεια. Εχθες εδωσε σπερμα για καταψυξη στο νεο κεντρο που προγραμματιζαμε την επομενη εξωσωματικη και το αποτελεμα ηταν 40.000.000 ανα ml , 40% κινητικοτητα, 20% φυσιολογικες μορφες και να σκεφτειτε οτι ο θυροειδης οτυ δεν εχει επανερθει ακομη 100%. Ετσι τωρα σκεφτομαστε να αφησουμε στην ακρη τις εξωσωματικες και να δοκιμασουμε με τον παλιο γνωστο τροπο!!!!! ;);)

Θελω να σας πω να μην απογοητευεστε και να προσπαθητε και να μην χανετε τις ελπιδες σας. Ο θεος ειναι μεγαλος.Μονο να εχετε τα ματια σας ανοιχτα γιατι και οι γιατροι ανθρωποι ειναι και κανουν δυστυχως συχνα λαθη. :(

Φιλακια :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αβα μπραβο..σου ευχομαι και γρηγορα μανουλα με τετοια αποτελεσματα θα ειναι σιγουρο..και απο μονοι σας φυσικα...

υπομονη κοριτσια μου....για ολες εχει ο Θεος...φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
    • Μόλις γύρισα από ένα γάμο εγώ που πήγα για να ξεχαστώ περισσότερο. Ήταν μία κοπέλα έγκυος με την κοιλίτσα αρκετά φουσκωμένη και ήταν ένα γλυκόπικρο συναίσθημα που ένιωσα. Το πρωί πήγαμε μια βόλτα στη φύση με τον σύντροφο και έβαλα λίγα λουλούδια σε ένα σημείο στο έδαφος και ευχαρίστησα το μωρό μου για όσο ήταν μαζί μου ώστε να κλείσω κάπως τον κύκλο αυτό.. το σώμα μου είναι ακόμα στην προηγούμενη κατάσταση, το στήθος πρησμένο, το στομάχι περίεργα κι ύστερα θυμάμαι πως δεν είμαι πια έγκυος. Αχ.. πόση δύναμη να βρούμε πια μέσα μας. Κι όμως τη βρίσκουμε..  
    • Rena μου, εμένα η μικρή δεν έφαγε ουτε μια μέρα αλεσμένα. Τα απεχθανόταν.  Μου πήρε 3-4 μέρες να καταλάβω τι ακριβώς ηθελε.. Φοβόμουν και εγώ πολύ οπότε στην αρχή της τα έδινα πατημένα με το πιρούνι, και πλέον τρελενεται να δαγκώνει μόνη της από κομμάτια ολόκληρα. Είναι απίστευτο το πόσο καλα διαχειρίζεται τις μπουκιες της και πόσο καλά μασάει με τα ούλα!! Να πω την αλήθεια, δεν της τα δίνω στο χεράκι της γιατί δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου, συν του ότι όσες φορές το έχουμε επιχειρήσει καταλήγει να τα ζουλαει και να τα πετάει κάτω. Οπότε έχουμε συμβιβαστεί προς ώρας να της τα προσφέρω εγώ με το δικό μου χέρι και εκείνη τα πιάνει μαζί μου.  Εμένα η παιδίατρος ήταν πολύ θετική στο να δίνω κομμάτια πάντως (εντάξει όχι μήλο ας πούμε που είναι σκληρό), και μου είπε ακόμα καλύτερα που δεν τα θέλει αλεσμένα, δεν θα έχουμε θέμα με την μετάβαση στα κομμάτια μελλοντικά που έχουν πολλά μωράκια. 
    • Καλό μήνα κορίτσια μου!!  Εμείς σήμερα είχαμε πάει σε βάφτιση του γιου μιας φίλης και πραγματικά συγκινήθηκα πολύ. Δεν ξέρω γιατί, πάντα κλαίω στις βαφτίσεις μόλις ακούσω το κλάμα του μωρού 🥹🥹 Πιο πολύ όμως συγκινήθηκα γιατί για πρώτη φορά σε ένα τέτοιο μυστήριο κρατούσα την κόρη μου αγκαλιά 🌈🌈 Το δικό μου μωράκι, και άλλο ένα μέσα στην κοιλίτσα!! Τι άλλο να ζητήσω, εκτός από το να μου τα προσέχει η Παναγία; Ήταν γενικά έντονη μέρα και την χάρηκα πολύ ♥️ Και τον Σεπτέμβρη θα κάνουμε και εμείς τα βαφτίσια και ανυπομονώ 🥹🥹 Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιάς μου όλες να νιωσετε αυτήν την συγκίνηση και ευτυχία που ένιωσα εγώ ειδικά σήμερα, να γεμίσουν οι αγκαλιές σας υγιή μωράκια και να κλείσουν όλες οι πληγές. Όλα τα δάκρυα να είναι μόνο από χαρά 🙏🙏🙏 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...