Μετάβαση σε περιεχόμενο

Έκλεισε ο κόλπος της μπέμπας


maro1

Recommended Posts

Τώρα τι να πω? "Γειράσκω αει διδασκόμενος"

Δεν το είχα ξανακούσει παρ΄όλο που έχω δυό κορίτσια. Τουλάχιστον τ'ωρα θα το έχω υπόψη.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 68
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα τι να πω? "Γειράσκω αει διδασκόμενος"

Δεν το είχα ξανακούσει παρ΄όλο που έχω δυό κορίτσια. Τουλάχιστον τ'ωρα θα το έχω υπόψη.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητές μητέρες

Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται σύμφυση των μικρών χειλέων. Είναι ένα συχνό φαινόμενο τους πρώτους μήνες της ζωής που χαρακτηρίζονται από υποοιστρογονικό στάδιο. Άλλοτε υπεύθυνα είναι τα παιδικά αφρόλουτρα και πιθανή κολπίτιδα.Σε περίπτωση που η είσοδος του κόλπου έχει κλείσει τελείως εφαρμόζουμε για 10 μόνο μέρες τοπική αλοιφή οιστρογόνων. Μερικές φορές είναι ευκολότερος ο διαχωρισμός με τοπική αναισθητική αλοιφή.

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητές μητέρες

Αυτό που περιγράφετε ονομάζεται σύμφυση των μικρών χειλέων. Είναι ένα συχνό φαινόμενο τους πρώτους μήνες της ζωής που χαρακτηρίζονται από υποοιστρογονικό στάδιο. Άλλοτε υπεύθυνα είναι τα παιδικά αφρόλουτρα και πιθανή κολπίτιδα.Σε περίπτωση που η είσοδος του κόλπου έχει κλείσει τελείως εφαρμόζουμε για 10 μόνο μέρες τοπική αλοιφή οιστρογόνων. Μερικές φορές είναι ευκολότερος ο διαχωρισμός με τοπική αναισθητική αλοιφή.

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

ΕΠΕΙΔΗ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΛΙΓΟ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΩ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΡΟΠΟΣ ΩΣΤΕ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΙΔΙΚΕΣ ΚΡΕΜΕΣ ΠΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο το ειχα ακουσει απο μια φιλη μου που ειναι βρεφοκομος στο μητερα ειναι συχνο περιστατικο και τις περισσοτερες φορες γταινε τα αφρολουτρα που τα πλενουμε.Επισης κοριτσια επειδη σχεδον ολες οι μαμαδες καποιες φορες εχουμε σκουπισει τα μωρα μας με μωρομαντηλα θα πρεπει να τα αφησουμε στην ακρη και να γυρισουμε στη παλια και γνωστη μεθοδο του πλυσιματος.Σιγουρα τα μωρομαντηλα ειναι πιο πρακτικα κυριως οταν εισαι εκτος σπιτιου ομως δυστυχως εδω πρεπει να βαλουμε ποιο ειναι το ασφαλεστερο για τα παιδια μας.Μια γνωστη μου κοπελα εχει ενα αγορακι 3 ετων ο οποιος καποια στιγμη εκοψε την πανα η μαμα λοιπον τον σκουπιζε με μωρομαντηλο καθε φορα που εκανε κακακια χωρις ομως μετα να τον πλενει. Καποια στιγμη το παιδι παρουσιασε δυσκιλιοτητα και στα καλα καθουμενα του εφευγαν .Τρελλαθηκε η κοπελα ετρεξε σε γιατρους και αφου το μωρο εκανε ολες τις απαραιτητες εξετασεις μεχρι και κωλονοσκοπηση ανακαλυψαν οτι ατο εντερο του υπηρχαν κατι ραγαδες οι οποιες ειχαν δημιουργηθει απο καποιο μωρομαντηλο η κακο σκουπισμα Αυτη τη στιγμη το μωρο κανει ειδικη θεραπεια για 1 χρονο και βλεπουνε ......Γι αυτο κοριτσια ας προσεχουμε για να εχουμε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΡΕ ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ, ΜΗΠΩΣ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΕΡΓΙΑ; ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΚΑΙ ΟΧΙ Ο ΚΑΝΟΝΑΣ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΣ. ΑΣ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΟΣΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΑΓΟΡΙΑ!

ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΛΕΝΟΥΜΕ ΤΑ ΚΟΛΑΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟΒΟΡΟ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ, ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΠΑΡΟΥΣΙΑΣΕΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

maro μου εχω ακουσει κι αλλες περιπτωσεις σαν τη δικη σου.Δεν υπαρχει λογος ανησυχιας.Εμενα η δικη μου παιδιατρος με συμβουλεψε για νάποφυγουμε κατι παρομοιο σε καθε αλλαγη πανας οταν την πλενω παντα να το ανοιγω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι όντως κατι συχνο. Κι εμενα πηγε να το παθει η μπεμπα μου, γιατι δεν ηξερα οτι πρεπει να το νοιγω. 3 μηνών το ειδε η παιδιατρος οτι ηταν στο τσακ για να κλεισει και της το ανοιξε. Κοριτσια παντα μετα το μπανιο να το τσεκαρετε και να ανοιγετε τα εσωτερικα χειλακια. Εγω δεν το ηξερα...

Τωρα για την αντιμετοπιση δε θυμαμαι καλα. Νομίζω ότι το ανοίγει γυναικολογος με μια μικρή τομούλα. Πάντως δεν είναι κάτι σοβαρό!

φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mhn anhsxeis kopela mou,einai kati syxno.

Kai sthn dikia mou ekleise o misos sxedon

kai o paidiatros mou ton anoixe me mia mikrh

mpatoneta.Den katalave tipota h mikrh!

Apla mou eipe na ton koitaw pou kai pou

mhpws kai xanakleisei.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οντως κοριτσια μου ειναι κατι αρκετα συχνο κ οχι ανησυχητικο.απλα ελει περιποιησει με αλοιφουλες κ να το ανοιγεις με τα δακτυλα προσεχτικα.κ ειναι αληθεια οτι ειναι αγορακι ειναι ειναι κοριτσακι το παιδι ειναι προτιμοτερο να το πλανουμε οταν κανει την αναγκη του απ το να χρησιμοποιησουμε μωρομαντηλο.αυτα τα λιγα..:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Ο κ. Μαρινόπουλος με την δημοσίευσή του με κάλυψε!

Κι εγώ αντιμετώπισα τους πρώτους μήνες παρόμοιο πρόβλημα με τον κόλπο της μπέμπας μου. Δεν έκλεισε εντελώς, ευτυχώς το πρόσεξε ο παιδίατρος και μου είπε κάθε 2-3 μέρες να το ελέγχω κι αν βλέπω ότι πάει να κλείσει να βάλω σε μια μπατονέτα βαζελίνη και με απαλή και περιστροφική κίνηση να τον ανοίξω. Η αλήθεια είναι ότι άνοιγε εύκολα. Το παθαίνουν λόγω ορμονικής ανεπάρκειας και με την πάροδο του χρόνου διορθώνεται.. Το βασικό είναι να το προλάβουμε να μην κλείσει εντελώς!

Μου είχε γίνει έμμονη ιδέα! Την κοιτούσα σε κάθε αλλαγή πάνας.

Τώρα η μπέμπα είναι 5,5 μηνών και έπαψε να το παθαίνει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσακια σε αυτο το θεμα ειμαστε φουλ!!!η παιδιατροσ μου ειπε για αυτο οταν η μπεμπα ηταν 1,5 μηνων και πλεον ειχε κλεισει για τα καλα.εγω γνωρισα οτι μονο για τα αγορακια υπαρχει καποιο προβλημα στα γεννητικα οργανα.προσπαθησα για κανα μηνα μηπωσ καταφερω με κινησεισ να το κανω ν ανοιξει αλλα τσιφοσ.τελικα την πηγα στο παιδων πεντελη που ηταν κοντα και η επεμβασουλα ηταν 5 λεπτα υποθεση.....βεβαια η μικρη εμπιξε τα κλαματα γιατι δεν με αφησαν μεσα στο χειρουργιο να μαι και εγω......μετα για 10 μερεσ τησ εβαλα την αλοιφη με τα οιστρογονα και μεχρι στιγμησ παει πολυ καλα....ειμαστε 9 μηνων και εχει μεινει σταθερο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ evhdal εμεις το παθαμε πριν 5 μηνες και τωρα μολις ειδα πως ξαναγινε.η μαριλενα μου στις 21/2 θα χρονισει και παροτι την πρωτη φορα η παιδιατρος της το ανοιξε κατευθειαν και μας ειχε δωσει μια κρεμουλα τωρα που το ξαναπαθε ανυσηχω.γιατι 2η φορα αφου το προσεχα τοσο?μια κοπελα ειδα οτι ειπε οτι μπορει να ειναι ορμονικο,δηλαδη τι ακριβως μπορει να ευθνετε?διαβασα καπου και για κολπιτιδα,μα ειναι δυνατον σε τοσο μωρα?παρεπιμπτοντως η μαριλενα εχει περιπου 4 μηνες που δεν κανει κακα πανω της αλλα για τα τσισα χρησιμοποιω μωρομαντηλα.οσο για το αφρολουτρο χρησιμοποιουμε το fissan υποτιθεται οτι ειναι το πιο ηπιο.αχ θα τρελαθω εχω αγχωθει και στεναχωρεθει παρα πολυ!η παιδιατρος μου ειπε να την παω αφου χρονισει αλλα λεω να την παω μια βολτα αυριο να μην το αφησω.τι λετε και εσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ,ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,ΑΜΑΝ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!!!!!!ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ,ΠΗΓΑΙΝΕ ΤΗΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΓΝΩΜΗ...ΕΓΩ ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΤΟ ΠΗΓΑ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΣΕΙ(ΓΙΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ)ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΑΚΟΜΑ,ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΦΥΓΕ ΤΟ ΑΓΧΟΣ........ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΝΕΑ....ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΣΟΒΑΡΟ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ ευχαριστω πολυ αγαπη μου.θα την παω αυριο το απογευμα και θα σας στειλω τις εξελιξεις.ελπιζω να πανε ολα καλα γιατι δεν αντεχω να βλεπω το αγγελουδακι μου να ποναει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω τησ το κανα νωρισ γιατι ημουν του σκεπτικου οσο πιο μικρη το κανει τοσο το καλυτερο να μην καταλαβει και πολλα ...

οταν το καναμε μια καλοθελητρια μου ειπε οτι μια φιλη τησ το κοριτσακι τησ εκλεινε συνεχεια μεχρι 10 χρονων παρατραβηγμενο πιστευω...

πηγαινε την σε ενα παιδοχειρουργο ειναι απλη διαδικασια!!!

οσο για την περιποιηση μωρομαντηλα χρησιμοποιω και εγω και την κανω μπανιο με το ιδιο αλλα σαν αλοιφη για τα συγκαματα βαζω πεπανθολ την ροζ.

κολπιτιδα δεν μου ανεφερε η γιατροσ οτι ευθυνεται αυτο.....σε 10 μερεσ θα παμε παιδιατρο οποτε θα ρωτησω να σου πω....:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα!

Αντιμετωπίζω και γω το ίδιο πρόβλημα με την μικρή μου που είναι τώρα 33 μηνών. Πρώτη φορά παρουσιάστηκε όταν ήταν 3 μηνών. Ο παιδίατρος της τα άνοιξε επιτόπου , την λυπήθηκε η ψυχή μου!!!! Μετά απο κάποιους μήνες ξανάκλεισαν! Απο τότε έχω αλλάξει 2 παιδίατρους και μου χουν πει οτι ο καλύτερος τρόπος για να το αντιμετωπίσουμε είναι να απευθυνθούμε σε παιδοχειρουργό για να της κάνει μια μικρή τομή.

enhdal σε πληροφορώ οτι δεν είναι καθόλου τραβηγμένο αυτο με το κοριτσάκι των 10 χρονών,και αυτο στο λέω απο προσωπική εμπειρία.

Το ίδιο πρόβλημα με την κόρη μου το είχα και γω απο μωρό. Τα ανοίγανε (τα χείλη)με αλοιφή και μετα απο λίγο καιρό ξανακλείνανε. Κάποια στιγμή η μητέρα μου απευθύνθηκε και σε γυναικολόγο, όταν πλέον ήμουν κοριτσάκι 6 χρονών. Της είπε ότι όταν με το καλό μου έρθει περίοδος ο κόλπος θα ανοίξει απο μόνος του. Πραγματικά έτσι έγινε. Αυτός είναι βέβαια και ο λόγος που δεν ανησυχώ, και δεν έχω πάει και την μικρή σε παιδοχειρούργο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama marilenas έγραψε:

αχ evhdal εμεις το παθαμε πριν 5 μηνες και τωρα μολις ειδα πως ξαναγινε.η μαριλενα μου στις 21/2 θα χρονισει και παροτι την πρωτη φορα η παιδιατρος της το ανοιξε κατευθειαν και μας ειχε δωσει μια κρεμουλα τωρα που το ξαναπαθε ανυσηχω.γιατι 2η φορα αφου το προσεχα τοσο?μια κοπελα ειδα οτι ειπε οτι μπορει να ειναι ορμονικο,δηλαδη τι ακριβως μπορει να ευθνετε?

Έλλειψη οιστρογόνων mama marilenas. Συνηθισμένο φαινόμενο τους πρώτους μήνες. Με την πάροδο του χρόνου στις περισσότερες περιπτώσεις περνάει μόνο του. Όπως και στη δική μου, εμένα δεν έκλεινε μεμιάς όμως. Έκλεινε σιγά σιγά, την έλεγχα συνέχεια και την άνοιγα. Πλέον δεν το παθαίνει..

Αλήθεια, θα την πήγαινες στο γιατρό. Την πήγες? Τι σου είπε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...