Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

bebadomama poio giatro exeis sto ELENA?

Kai odikos mou sto ELENA einai, alla sto epomeno mallon tha xreiasto allon.

Skeftomai na genniso fusiologika meta apo kaisariki kai de the me analabei, afou autos einai pou mou ekane tin kaisariki logo muopias.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

[

Sissio έγραψε:

[/quote:2rf0bsxc]

Vuitton ακουω!!! :laugh: :laugh: κατσε να το σημειωσω στο μπακαλοτεφτερι μου να ζητησω κατι αναλογο για δωρο!!! :laugh: εγω ζτυπησα ενα δαχτυλιδακι ωραιοτατο με μπριγιαν που δεν μου κανει :silly: γιατι ξαναμεινα εγκυος η κουνελα και ειναι τα δαχτυλα μου σαν λουκανικα...τσαμπα τα λεφτααα!! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mamoli εγω γεννησα στο αλεξανδρας και δεν μου πηραν δραχμη(πηγε ο αντρας μου να δωσει κατι στον γιατρο και εκεινος αρνηθηκε,και δεν ηταν και γιατρος μου μιας και γεννησα εκει εκτακτα)

παρολα αυτα ομως αν ολα πηγαιναν καλα με την εγκυμοσυνη μου θα γεννουσα στο θριασιο οπου η αμοιβη του γιατρου μου ηταν 600 ευρω.

προτιμω χιλιες φορες τα 3000 και τα 5000 να τα διαθεσω αν υπαρχουν βεβαια,για το μωρο μου και τσα πρωτα του εξοδα,παρα για 5 μερες σε ενα νοσοκομειο

που στην τελικη το ιδιο πραγμα γινεται ειτε σε ιδιωτικο εισαι ειτε σε δημοσιο γεννας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy σέβομαι την προσωπική σου άποψη και επιλογή. Δεν κατακρίνω εσένα, νομίζω το ανέφερα και σε προηγουμενο μήνυμα..φρικάρω όμως στη σκέψη ότι φτάσαμε σε μια εποχή που θεωρούμε πως για να πάρουμε το σεβασμό και την περιποίηση που μας αρμόζει να πρέπει να μας γδύσουν!!!! Κι όχι μόνο αυτό...το υπερασπιζόμαστε..που φτάσαμε ως κοινωνία..αντί να τα απαιτουμε το δικαίωμά μας...το χρυσοπληρώνουμε!!!!Εκεί είναι η διαφορά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ έγραψε:

κ οσο για τα δημοσια μην ανοιξω το στομα μου....

π.χ. στο Αττικο πηγε μια φιλη μου (8 εβδ), πριν 3 εβδομαδες Κυριακη πρωι να κανει υπέρηχο με γνωστο γιατρο κ ονομα εκει...δεν βρηκε σακο κ της ειπε ελα την Δευτερα να το βγαλουμε.Την Δευτερα πως της ηρθε κ πριν παει για απόξεση πηγε απο το ΙΑΣΩ...παντως κ σακος υπήρχε κ μωρο...

Για πειτε μου τωρα..ιδια ειναι τα δημοσια ίδια τα ιδιωτικά.

αυτό το περιστατικό θα μπορούσε να συμβεί παντού .αν δεν φαινόταν ο σάκος αυτό θα έλεγε ο κάθε γιατρός .το ότι συνέβη σε δημόσιο και σε γνωστό γιατρό δεν πάει να πει ότι δεν αξίζει η δημόσια νοσηλεία και οι γνωστοί γιατροί .

περιστατικά συμβαίνουν παντού τέτοια το ότι δεν εχουμε γνοση όλων των περιστατικών που συμβαίνουν παντού δεν πάει να πει ότι δεν συμβαίνουν .και στης ιδιωτικές συμβαίνουν και στα δημόσια ....άνθρωποι εξετάζουν και όχι ρομπότ !!!!

τέλος μια αναζήτηση σε παλιές συζητήσεις και σε διάφορα forum θα δεις πολεσ εμπειρίες και από τις δυο πλευρές .

αν αρχίσουμε όλες να λέμε τι έχουνε συμβεί σε δικούς μας ανθρώπους είτε σε δημόσια είτε σε ιδιωτικά δεν θα τελειώσουμε ......

εγώ το έχω ξαναπεί και πιο πάνω .....έμεινα ενθουσιασμένη και ευχαριστημένη από το ΑΤΤΙΚΟ και δεν το αλλάζω με κανένα .η δική μου προσωπική εμπειρία είναι αυτή .η γιατρός που κάθε μήνα μου έκανε υπέρηχο ήταν απλά εξαιρετική και φαινόταν πόσο καλά ξέρει το άγγελμα της .δεν με πείραξαν ποτέ οι ειδικευόμενοι που παρευρίσκονταν ίσα ίσα κάποιοι από αυτούς ήταν πάρα πολύ καλά παιδιά και τους είδα και στην γέννα μου .όλοι τους πολύ γλυκοί απέναντι μου όταν γεννούσα περνούσαν συνέχεια από το δωμάτιο να δούνε πως τα πάω .

ο γιατρός που εφημέρευε εκείνο το βράδυ ήταν το "παιδί" με φοβερό χιούμορ και άριστος ,να φαντασθείτε με εξέτασε κάτω και δεν πόνεσα καθόλου ...απεναντίας με τον δικό μου που τρελάθηκα στον πόνο .θα μπορούσα κάλλιστα αν γνώριζα από πριν ποίος θα εχει ευημερία όταν γεννάω να μην με παρακολουθεί άλλος γιατρός εξωτερικά και να περιμένω να γεννήσω σε αυτόν .ήταν τόσο καλός και ένοιωσα ασφάλεια στα χέρια του αν και πρώτη φορά τον έβλεπα .

μπορώ να μιλάω ώρες για το αγαπημένο μου νοσοκομείο .....βλέπετε αν έχεις μείνει τόσο πολύ χαρούμενη και ευχαριστημένη μπορείς να το κανείς .σε μνα τουλάχιστον η εμπειρία αυτήν στο Αττικό ήταν ευχάριστη και όλοι τους ευγενέστατοι ....το ότι έχουν ελλείψεις από προσωπικό μπορεί να εχει κάποια μείων σε κάποια θέματα δευτερευούσης σημασίας .οι μαίες σχίζονται να τρέξουν να βοηθήσουν τους πάντες μπορεί να καθυστερήσουν γιατί είναι λίγες και έχουν πολλά στο κεφάλι τους αλλά έρχονται πάντα και με χαμόγελο .

εύχομαι όλοι σας όπου και να γεννήσετε να έχετε τόσο καλή εμπειρία όσο και εγώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ολα ειναι σχετικα και αναλογα την ιδιοσυγρασια της καθε μιας γυναικας και σαφως μεγαλο ρόλο παιζει και η τσεπη .

Γιατροι υπαρχουν και στα δημοσια αλαλ και στα ιδιωτικα νοσκομεια επισης και στα δυο υπαρχουν καποιοι που θελουν να αποκαλουνατι γιατροι αλλα το μονο που τους νοιαζειειναι τα ποσα θα βαλουν στη τσεπη .

Εχω κανει χρηση τοσο σε δημοσιο νοσοκομειο οσο και στο ιδιωτικο και μεινα και απο τα δυο ευχαριστημενη δνε κοιταξα να επιλεξω νοσοκομειο αλλα ανθρωπους -επαγγελματιες ιατρους.

Οταν εκαν την επεμβαση του θηροειδη την εκανα στο Μεταξα στο πειραια καποιοι επειδη το νοσοκομειο εινι αντικαρκινικο ελεγαν οτι τους κατεβαινε στ κεφαλι σας ενημερωνω οτι ειναι πολυ καθαρο ερχοντουσταν 3-4 φορες την ημερα οι καθαρηστηριες μας αλλαζαν σεντονια καθε ημερα οι νοσηευτριες ηταν εκει με το που της ζηταγες ο ορος αλλαζε πριν τελειωσει δνε εχω να προσαψω κατι αρνητικο.

Τοσο ο γιατρος που εκανε την επεμβσαη οσο και ι επημελητες που με βοηθαγαν σε αλλαγες και ολα τα σχετικα δε ηθελαν να παρουν δραχμη ασχετο αν εγω τους εκαν ενα δωρο .υτο ηρθ σε αντιθεση με την κυρια που ηταν στο διπλανο κρεβατι και της ειπε ο γιατρος της για να μπεις χειρουργειο θελω 300 χιλιαρικα κοστολογιο κανονικοτατα εγω δεν θα τα εδεινα θα πηγαινα αλλου δνε μπορει κυριε αν εισια στο δημοσιο νοσοκομειο να αμοιβεσε αποτ ο κρατος κι απο πανω να ζητας και εξτρα μισθο (αυτο εγεινε το 1999) και οταν του τα εδωσε σας πληροφορω οτι η τομη που της εκανε ηταν πολυ μεγαλη σε αντιθεση με τη δικη μου που μου εκανε πλαστικη οποια με εχει δει θα καταλαβει αν φαινετε η οχι η τομη και το χειροτερο σε οσες ημερες ηταν μεσα δνε ηρθε να την δει .

Γεννησα στο Ιασω και επελεξα τρικλινο ειχα την ασφαλεια αν δνε ειχα θα ψαχνομουν για δημοσιο νοσοκομειο σαφως και οχι το κρατικο της Νικαιας αλλα ουτε το θριασειο τα οποια εχουν ελλειψη προσωπικου θα πηγαινα πομως ανετα στο Αττικο -στο Αρεταιειο γιατροι υπαρχουν αρκι να ψαξεις.

Στο Ιασω δνε ειχα κανενα παραπονο ολα ηταν καλα θα μπορουσε βεβαια να ηταν καλυτερα δνε ξεχναω την πετσετα που ειχαν βαλει στο μπανι για να παταμε και ειχε μαζεψει μυγακι το θεωρω απαραδεκτο για ενα χωρο που εχει λεχωνες και ναι τους πηρα τηλεφωνο και τους το ειπα δνε δινω εγω τα ωραια μου λεφτακια για πλακα ....

Απο εκεινη τηνωρα δεν υπηρχε τιποτα επιληψημο τα μωρα τα εφερναν καθαρα τηρουσαν το επισκεπτηριο αρα ολα ειναι σχετικα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα μανούλες, εγώ γέννησα στο Ιασώ πριν περιπου ενα χρονο.

Το δευτερο παιδι μου (αν μας έρθει) θα το γεννήσω οπωσδηποτε σε δημόσιο μαιευτηριο.- :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσν αφορά τα δήμοσια κ ιδιωτικά νοσοκομεία εγώ θέλω να πω ότι πιστεύω ότι παίζει μεγάλο ρόλο ο γιατρός.Στο δημόσιο νοσ. μπορεί να πέσεις σε καλό γιατρό μπορεί κ όχι.

Υπάρχουν γιατροι σε δημοσια πολύ αξιόλογοι.

Στο Ιπποκράτιο έλεγε μια κοπέλα στο mammy πήγε με πο΄νους 34η εβδ κ την άφησαν κάτω να περιμένει 5 ώρες κ το παιδί πέθανε στο τέλος.(τζάμπα βρε κορίτσια)Αν είχε το γιατρό της θα την πρόσεχε.

Να μην πω για γιατρό που ξεγγένησε μεθυσμένος κ έχασε γυναίκα κ παιδί.

Βέβαια δεν είναι κ Θεοί οι γιατρόι των ιδιωτικών ούτε όλοι καλοί είναι

Sorry ρε κορίτσια που τα λεω αυτά ΔΕΝ διαφωνώ με Εσας αλλά με το ελληνικό σύστημα. Αν πάω εγώ μια άγνωστη στο δημόσιο πιστεύετε θα με προσέξουν το ίδιο με τη mamoli ( ο κος. Αντώναρος είναι γνωστός δημοσιογράφος κ ο αδερφός του βουλευτής αν θυμάμαι? μπορεί κ να έχω μπερδέψει)

ξαναλέω ΄δεν είναι προσωπικό μ εσενα mamoli κ χαίρομαι που μιλάτε εσείς κ για αυτούς που δεν μπορούν αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αξιοκρατία στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα συμφωνήσω κι εγώ ότι μια αντιπαράθεση σε σχέση με την ποιότητα των γιατρών στα δημόσια και στα ιδιωτικά μαιευτήρια είναι χωρίς νόημα. Νομίζω είναι λίγο παράλογο να υποστηρίζουμε ότι όλοι οι γιατροί των δημοσίων είναι κακοί και όλοι οι γιατροί των ιδιωτικών καλοί. Π.χ. εμένα πολλές φίλες μου είχαν κακή εμπειρία σε ιδιωτικούς γιατρούς και καμία από όσες γέννησαν στο δημόσιο νοσοκομείο δεν είχε κανένα παράπονο. Αυτό δε σημαίνει ότι οι γιατροί των δημοσίων δεν κάνουν λάθη, ή ότι δεν μπορεί να υπάρξει κακός γιατρός στα δημόσια. Είναι θέμα πιθανοτήτων νομίζω...

Το βασικό πρόβλημα είναι αυτή η απίστευτη εκμετάλλευση που συμβαίνει στα ιδιωτικά. Γιατί η οποιαδήποτε μέλλουσα μητέρα να πρέπει να δώσει μια ολόκληρη περιουσία, απλά και μόνο για να μείνει σε ένα υποφερτό δωμάτιο σε ένα ιδιωτικό μαιευτήριο; Γιατί να μην υπάρχει κρατική παρέμβαση ούτως ώστε οι τιμές να είναι λογικές και σταθερές; Θα μου πείτε, το κράτος σου λέει, "άμα θες έλα να γεννήσεις στο δημόσιο. Άμα θες ιδιωτικό δικό σου πρόβλημα". Ναι, αλλά δεν θα έπρεπε να υπάρχει κρατικός έλεγχος; Γιατί να μην πηγαίνουν στον εισαγγελέα οι γιατροί που αμοίβονται με βάση το δωμάτιο (καλά, αυτό είναι ο απόλυτος σουρρεαλισμός!). Γιατί στα ιδιωτικά μαιευτήρια προσπαθούν να σου πάρουν λεφτά με κάθε τρόπο, χρησιμοποιώντας κουτοπόνηρα μέσα (π.χ. με τις σερβιέτες λοχείας, που μπορεί μια λεχώνα να φέρει απ' το σπίτι της, και η νοσοκόμα πηγαίνει, ανοίγει ένα κουτί χωρίς να τη ρωτήσει, και μετά της λέει "τώρα το άνοιξα, πρέπει να το πληρώσεις"). Και γιατί υπάρχει μια τεράστια προβολή των ιδιωτικών νοσοκομείων/κλινικών γενικά από τα ΜΜΕ; Έχετε δει γέννα σε σίριαλ που να γίνεται σε δημόσιο νοσοκομείο; Όλα σε ιδιωτικά γίνονται, και οι γέννες και οι νοσηλείες και όλα, μετά κάνουν και μια διαφήμιση του ιδιωτικού, κι ας είναι υποτίθεται οι γονείς του παιδιού (στο σίριαλ) άνεργοι ή απολυμένοι και δεν έχουν στον ήλιο μοίρα. Το μονόκλινο στο ιδιωτικό το πληρώνουν με τον αέρα, και όλοι είναι ευχαριστημένοι, εκτός από τους πραγματικούς ανθρώπους στην πραγματική ζωή...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Mia xara mou ekatse i vuitton apo ti Boukourestiou!! Giati dld? Sti gunaika tou giatrou tou idiotikou tha pigaine kalutera??

Σισσιω μου, οπως ειπε και η Χρυσουλα, ειναι θεμα προτεραιοτητων... :)

Οσο για το αυτοκινητακι νομιζα οτι ελεγες για αυτα τα ηλεκτρικα που ειναι για τα παιδακια... του εχω ηδη παρει ενα...! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και προσπαθουσα να θυμηθω τι μου θυμιζει το Αντωναρος χαχαχα ,δεν ξερω αμα εχετε συγγενεια Ολιβια μου κ να σου πω δεν με απασχολει κιολας,πολυ καλα θα κανεις κουκλλλλα μου κ θα γεννησεις σε δημοσιο,εγω γεννησα σε κλινικη μονο κ μονο γ να εχω τη γιατρο μου ,πολυ ευχαριστως θα πηγαινα σε δημοσιο αμα μπορουσε να ερθει κ αυτη!!!! το δευτερο μαλλον γ δημοσιο το βλεπω οταν ερθει,αλλωστε κ εγω στο παλαιο Αγια ΣοΦΙΑ γεννηθηκα (νυν Ιπποκρατειο) προ 20 ετων (γκουχου γκουχου) και η μαμα μου που γεννησε κ σε κλινικη με λεει οτι καλυτερα ηταν στο νοσοκομειο!!!!!φιλακια στην κοιλιτσα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

αλλωστε κ εγω στο παλαιο Αγια ΣοΦΙΑ γεννηθηκα (νυν Ιπποκρατειο) προ 20 ετων (γκουχου γκουχου)

Και γω εκει γεννηθηκα βρε Γιωτα!!!!!

Λες να περασαμε καποιες μερες μαζι εκεινη την εποχη????????

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Ήθελα μόνο να πω σε όσες κοπέλες δυσανασχετούν που θα γεννήσουν σε ιδιωτικό, ότι δεν είναι μόνες και ότι η λύση είναι εύκολη και απλή! Δεν είναι ντροπή να γεννήσεις σε δημόσιο, ακόμα και αν τα έχεις!

Δεν νομιζω ολες αυτες οι κοπελες που πηγαινουν και γεννουν στα ιδιωτικα να το κανουν για επιδειξη πλουτισμου... μη το θετεις ετσι το θεμα... ειναι θεμα προτεραιοτητων οπως ειπα και πριν και προσωπικα για εμενα, ειναι και θεμα εμπιστοσυνης προς το δημοσιο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Ηράκλειο Κρήτης όπου μένω, επιβάλλεται να γεννήσεις σε νοσοκομείο!

Εδώ οι ιδιωτικές κλινικές είναι μόνο μαιευτικές, και δεν έχουν ούτε καρδιολογικό τμήμα χωρίς γιατρούς και εννοείται χωρίς μηχανήματα.

Κάθε χρόνο θρηνούμε τουλάχιστον μια μανούλα και ένα μωρό που χάνονται στην ώρα της γέννας λόγω έλλειψης σωστής υποστήριξης και κατά την μεταφορά τους στο δημόσιο νοσοκομείο.

Είναι τόσο άδικο και απαράδεκτο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

konna με το καλό το μωράκι σου .

δεν λέμε (πιστεύω) να πάμε ξεκάρφωτα σε ένα νοσοκομείο να μας κουράρουν .όταν γεννάς σε κρατικό νοσοκομείο ,κλινική έχεις γιατρό δεν τον βρίσκεις εκείνη την ώρα και αν δεν είναι εκεί ενημερώνετε ώσπου να έρθει μέσο τηλεφώνου .

και τέλος όλοι οι κρατικοί γιατροί έχουν ιατρεία και έχουν συμβάσεις και με τα ιδιωτικά ...είναι πολύ λίγοι αυτοί που δεν έχουν και πάνε μόνο στο νοσοκομείο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρααααααα!!!!!!!Μπράβο...άλλο ένα ωραλιο θέμα....!!!!!!!Το έχουμε ξαναπει για Δημόσιο-Ιδιωτικό....αλλα απο ότι βλέπω......Ίδιεσ απόψεις!!!!

Θα πώ και εγώ για ακόμα μια φορά την αποψή μου...Μπορεί καΙ αδιάφορη!!!!

Λοιπόν....Οταν ημουν εγκυος στον Κωνσταντινο μου....μια κοπελα στη δουλεια μου επιτεθηκε φραστικα γιατι δεν θα γεννουσα σε Δημοσιο και γιατι γενναω σε Ιδιωτικο!!!!!Νομιζε οτι κατι ηθελα να δειξω μα το να επιλεξω το Ιδιωτικο!!!!Για επιδειξη πλουτισμου...ΑΙΣΧΟΣ!!!!!!

Γιατι βεβαιως κατι τετοιο δεν ισχυει....Εχω πει πολλες φορες που εχει συζητηθει αυτο το θεμα οτι εγω επελεξα γιατρο και οχι Μαιαυτηριο χωρις βεβαια να κατηγορω καποια που μπορει να το εχει κανει ετσι....Υπαρχουν πολλοι λογοι για αυτο.

Εμενα με νιαζει να ειναι ο γιατρος μου μαζι μυο για να γεννησω....δεν με νιαζει να ειμαι ειτε σε Δημοσιο ειτε σε Ιδιωτικο....

Βεβαιως ειναι πολλα τα λεφτα οπως ειπε και ο Κλογηρου στη γνωστη ταινια....αλλα βεβαια και η Ολίβια!!!!!Αυτο που συνεβη σε εκεινη το εχω ακουσει να γινεται πολλες φορες....

Κια εγω παντως δεν νομιζω οτι ειναι θεμα Μαιευτηριου αλλα Γιατρου....

Είνια και κατα ποσο ο γιατρος σοθυ ειναι και λιιιιιγο ανθρωπος....εγω γέννησα στο Λητω και δεν συνεβη μου πηρε παραπανω ή οσο κοστισε το δωματιο....αφηστε που τον πληρωσα 40 μερες μετα...αφου πηγα στο ιατρειοι του....

Είνια στον ανθρωπο παντως...και οι γιατροι ανθρωποι ειναι....οχι μονο επιστημονες...απο παντου θελουν να βγαλουν....σε ολα τα επαγγελματα υπαρχουν καλοι και κακοι....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

savropinguinos έγραψε:

Και γω εκει γεννηθηκα βρε Γιωτα!!!!!

Λες να περασαμε καποιες μερες μαζι εκεινη την εποχη????????

:laugh: :laugh: :laugh: :laugh:[/quote:m5tb87t8]

και ελεγα που σε ξερω που σε ξερω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!στο τριτο πυρεξ δευτερη σειρα δεν ησουν? :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

......και για να ενισχυσω αυτα που λεω.....η Νυφη μου γενηησε σε Δημοσιο...ο γιατρος της πηγε την επομενη μερα και της ζητησε τα λεφτα.....και το ιδιο συνεβη και σε μια φιλη πυο γεννησε σε Ιδιωτικο.....ΑΚΡΙΒς ΤΟ ΙΔΙΟ!!!!!!

Οποτε ειναι στον....Γιατρο!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με πλάκωσε το πάπλωμα, αλλά επέστρεψα! Καλημέρα σε όλες!

KONNA έγραψε:

Sorry ρε κορίτσια που τα λεω αυτά ΔΕΝ διαφωνώ με Εσας αλλά με το ελληνικό σύστημα. Αν πάω εγώ μια άγνωστη στο δημόσιο πιστεύετε θα με προσέξουν το ίδιο με τη mamoli ( ο κος. Αντώναρος είναι γνωστός δημοσιογράφος κ ο αδερφός του βουλευτής αν θυμάμαι? μπορεί κ να έχω μπερδέψει)

ξαναλέω ΄δεν είναι προσωπικό μ εσενα mamoli κ χαίρομαι που μιλάτε εσείς κ για αυτούς που δεν μπορούν αλλά δυστυχώς δεν υπάρχει αξιοκρατία στην Ελλάδα.

ΚΟΝΝΑ, ο σύζυγός μου είναι, όντως, γνωστός δημοσιογράφος και αδερφός βουλευτή, αλλά θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι αν ίσχυε κάτι τέτοιο, δεν θα βρισκόμουν εδώ να το συζητήσουμε. Θα πηγαίναμε κατευθείαν σε δημόσιο να μας στρώσουν τα κόκκινα χαλιά και να το παίζω και γαμώ τις λεχώνες... :laugh: :laugh: :laugh: Δεν γίνονται αυτά τα πράγματα και αν γίνονται εγώ προσωπικά ΔΕΝ ΘΕΛΩ να συμμετέχω.

Σε κάθε περίπτωση, είναι θέμα ανθρώπων. Σας το είπα και χθες... Δεν αποκλείω το ότι λαμόγια υπάρχουν ΠΑΝΤΟΥ. Και όχι μόνο στον ιατρικό τομέα, το ξέρουμε όλες και δεν αξίζει να το συζητάμε ξανά και ξανά.

Αυτό που με θλίβει σ' αυτή τη χώρα είναι το ότι δεν έχουμε την πολυτέλεια της "έρευνας αγοράς", γιατί δεν μάθαμε να την έχουμε. Σαν πρόβατα πάμε για καρότσια, σαν πρόβατα πάμε να γεννήσουμε, σαν πρόβατα τα σκάμε καθημερινά εδώ και εκεί, γιατί κάποιος μας έχει περάσει ότι ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ, ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ;

Και ακόμα και αν ο γυναικολόγος μας -που μπορεί να τον έχουμε 10 χρόνια, ξαφνικά μας δει σαν πορτοφολάκι, εμείς ντρεπόμαστε να τον αλλάξουμε.

Δεν έγραψα ποτέ ότι δεν έχω να τα δώσω. Έγραψα ότι δεν γουστάρω να δώσω 10 χιλιάρικα έτσι, επειδή έτσι είναι, τι να κάνουμε;

Όπως έγραψαν και μερικές κοπέλες πριν, το ίδιο ισχύει και με τα βλαστοκύτταρα. Κάποιος σκέφτηκε μια λαμπρή ιδέα (να μην αμφισβητούμε την αξία τους, μελλοντικά ίσως, όντως γίνονται θαύματα), κάποιος την μετέτρεψε σε "χοντρή κονόμα" και να που ξεφύτρωσαν δεκάδες εταιρίες σαν τα μανιτάρια να διεκδικούν πελάτες έναντι των 2 χιλιάρικων μίνιμουμ. Έχω πάνω από 12 φυλλάδια στο σπίτι μου. Και η μαμά και ο μπαμπάς ενός νέου μωρού θεωρούν δεδομένα αυτά τα 2 χιλιάρικα, γιατί αν δεν πάρουν τα βλαστοκύτταρα του μωρού, τότε θα έχουν τύψεις. Και αν πάθει κάτι το μωρό; Ή αφού και η Μαίρη και ο Δημήτρης και ο Βρασίδας και η Μυρτώ κράτησαν των παιδιών τους, εμείς δεν θα τα κρατήσουμε; Και αν τα κάνουμε δωρεά, μήπως τα πάρει άλλο παιδάκι και αν το δικό μας μετά τα χρειάζεται δεν έχει;

Γνώμη μου: ψάξτε, ρωτήστε, ερευνήστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεί να εχει κάποια μείων σε κάποια θέματα δευτερευούσης σημασίας

Αφροδιτη μου ακριβως! Απλα επειδη υπαρχει η προκατάληψη για τα δημόσια νοσοκομεία ο περισσότερος κόσμος τα βλέπει όλα αρνητικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δυστυχώς η τακτική των γυναικολόγων στα ιδιωτικά νοσοκομεια έτσι ειναι......στην πρωτη εγκυμοσυνη μου ζήτησε ότι θα ζήταγε και το μαιευτήριο.......η εγκυμοσυνη δυστυχως η ευτυχω δεν εξελιχθηκα καλα και οταν αναγκαστικα να κανω καισαρική μου ζητησε οσο μια εγκυμοσύνη....ο αντρας μου για καλη του τύχη φώναξε τον ασφαλιστή μας εκείνος του είπε ότι παραπανω απο 1000 δεν ειναι να δώσεις το νοσοκομειο ζηταγε 2600-3000 και αυτοσ αλλα 3000 πήρε το 1000 και κουβέντα δεν έβγαλε........παρεπιπτοντως ολες οι εξετασεις γινονται σε δημοσια πολυ λίγες μεσα στο μικροβιολογικό η σε ιδιώτικο κέντρο το οποιο παιρνει μίζες μετα και ξέρω γιατί δουλευα σε ενα τετοιο το οποιο παιρναμε αμνιακα υγρα για το ιασω............

Τωρα είμαι στην δευτερη εγκυμοσυνη ευχομαι ολα να πανε καλα έχω βρει εναν πολυ καλο γιατρο στο ΕΛΕΝΑΣ που δεν μ εχει ανχωσει παρολο την περιπετεια που περασα και θεωρω οτι ολα θα πανε καλα και θα παω και σε μονοκλινο το οποιο μου καλυπτει το ικα τωρα εαν ειναι να παρει και ο γιατρος χαλαλι του σε δημοσιο νιωθω ασφαλεια γιατι ολες τις μαμακιες των ιδιωτικων την ωρα τοκετου τις βγαζουν περα στελνοντασ μανα και παιδι σε δημοσιο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστευω οτι υπαρχει μια προκαταληψη για τα δημοσια νοσοκομεια...

Κ εγω πριν το ψαξω,δεν ηθελα να γεννησω στο νοσοκομειο.

Αλλα μετα(ευτυχως)αλλαξα γνωμη!!!!Τις εξετασεις μου στην εγκυμοσυνη δεν τισ εκανα στο νοσοκομειο,οχι γιατι δεν το εμπιστευομουν,αλλα γιατι ειχε παντα κοσμο κ δεν ηθελα να περιμενω.Κ αφου η ασφαλεια μου,μου καλυπτε το 75% της τιμης,προτιμουσα να τις κανω εξω...

Στο νοσοκομειο ημουν σε μονοκλινο κ ογιατρος με προσεξε παρα πολυ κ στην γεννα κ μετα,κ γι'αυτο του δωσαμε ενα μικρο ποσο.

Οσο για την καθαριοτητα κ την περιποιηση,εγω ενιωθα σαν να ημουν σε κλινικη.

Οι μαιες ηταν συνεχεια διπλα μου οτι κ να χρειαζομουν....

Ασχημα περιστατηκα σιγουρα υπαρχουν,αλλα οχι μονο στα νοσοκομεια...

Εχω ακουσει πολλα κ για τις κλινικες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

IreneValadia έγραψε:

Στο Ηράκλειο Κρήτης όπου μένω, επιβάλλεται να γεννήσεις σε νοσοκομείο!

Εδώ οι ιδιωτικές κλινικές είναι μόνο μαιευτικές, και δεν έχουν ούτε καρδιολογικό τμήμα χωρίς γιατρούς και εννοείται χωρίς μηχανήματα.

Κάθε χρόνο θρηνούμε τουλάχιστον μια μανούλα και ένα μωρό που χάνονται στην ώρα της γέννας λόγω έλλειψης σωστής υποστήριξης και κατά την μεταφορά τους στο δημόσιο νοσοκομείο.

Είναι τόσο άδικο και απαράδεκτο!

Πιστεύω πως τελικά καλό είναι να επιλέγουμε γιατρό, όπως είπαν και άλλες μανούλες γιατί μ΄αυτόν διανύουμε τον 9μηνο γολγοθά της εγκυμοσύνης και όχι τόσο τον χώρο αρκεί να έχει την κατάλληλη ιατρική υποστήριξη.

Εγώ κορίτσια γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ Κρήτης, ο γιατρός μου δεν πήρε καθόλου χρήματα τους 9 μήνες ούτε και στη γέννα και κυνηγούσαμε τη προισταμένη της μαιευτικής που ούτε και αυτή πήρε χρήματα. Το δωμάτιο καθαριζόταν 2 φορές τη μέρα και το φαγητό ήταν γαλλικού εστιατορίου με προτάσεις του σεφ, κλπ.

Μάλλον ήμουν τυχερή και δεν θα έγραφα σε αυτό το πόστ απλά ήθελα να πω πως σαν τον γιατρό μου υπάρχουν ΕΥΤΥΧΩΣ πολλοί τέτοιοι επιστήμονες σε δημόσια και ιδιωτικά νοσοκομεία που πάνω απο όλα είναι Ανθρωποι. Αρκεί να τους αναζητήσουμε. Η στραβή αν είναι να συμβεί, θα συμβεί...και δεν το εύχομαι σε καμιά μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mαμολι διαβασα το αρθρο σας και απαντησα..συμφωνω απολυτα μαζι σας! Δεν εχει σχεση αν τα εχεις τα χρηματα ή οχι..ειναι απαραδεκτο να υπαρχει αυτο το καθεστος και μπραβο σας που εναντιωνεστε σε αυτο!! ;)

Ομως προσωπικα φοβαμαι να γεννησω σε δημοσιο νοσοκομειο χωρις το γιατρο μου οπου του εχω απολυτη εμπιστοσυνη..Δυστυχως ομως ξεγενναει μονο στο ΜΗΤΕΡΑ.. :(

Εχω παραδειγματα γνωστων μου και μη, που ειχαν ασχημη εμπειρια απο τα δημοσια εδω στο Ηρακλειο.. :(

Οσο για τα βλαστοκυτταρα,εμεις δε δωσαμε γιατι μας απετρεψε ο γιατρος με το τροπο του...ειναι πολυ καλος γιατρος και πανω απ'ολα ανθρωπος απο οσο μας εχει δειξει μεχρι τωρα κι απ'οσο τον ξερει η μητερα μου που συνεργαζονταν πολλα χρονια στο ΙΚΑ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...