Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

Τυρογαριδακι, εγω ειπα οτι φυσιολογικο μου φανηκε το ποσο που μου ζητησε ο γιατρος μου... για τα υπολοιπα απλα δεν το μετανοιωσα...!!!

Αν σκεφτεις οτι οι αλλοι ζητουν οσα και το δωματιο αυτος ο γιατρος ειναι σκετο χρυσαφι... αλλα πανω απ'ολα ειναι ανθρωπος...!!!

Δεν θα μπω στην διαδικασια να εξηγησω τι δωματιο ηταν, και τι φαγητο σερβιραν... !!!

Ο καθενας βλεπει τα πραγματα οπως τον συμφερουν εκεινον καλυτερα...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Mamoli έγραψε:

lovie έγραψε:

Χεχε, άσχετο, αλλά ναι... Έκανα 5 χρόνια ραδιόφωνο στη Θεσσαλονίκη (κοντεύω ένα χρόνο που σταμάτησα). Star Fm και Ελληνικό Fm! :D[/quote:1eqap28y]

ΚΙ ΕΛΕΓΑ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΤΟ ΟΝΟΜΑ :laugh: :laugh: :laugh:

ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΤΩΡΑ...ΠΗΡΕΣ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ ! ;)

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΤΡΕΠΟΝΤΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ?

ΤΙ ΘΑ ΠΕΙ ΟΣΟ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ??? :blink: ΠΡΩΤΗ

ΦΟΡΑ ΤΟ ΑΚΟΥΩ! :huh:

ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ Κ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΑ...ΒΡΙΣΚΟΥΝ

ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΣΑ

ΥΠΟΛΟΓΙΖΕΙΣ :angry: ... ΚΙ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ???? ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ!!! :angry:

ΕΝΤΑΞΕΙ ...ΔΕΝ ΛΕΩ ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ...

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ-ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΣΚΜΕΙΟ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Κ

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ !!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se auto me tis eksetaseis sumfono.

Autes tis ekana oles se diagnostiko. Ektos tis b epipedou pou mou zhthse o giatros mou na tin kano sto Elena kai eniosa akribos etsi. Les kai tous xrostousa.

Alla Marina mou 10.000 Euro?!?!?! Giati den pairnate 1 autokinitaki tou Mixail Aggelou??? :) :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολιβ εγω θα γεννησω στην θεσσαλονικη σε δημοσιο οπως αλλωστε και το χω κανακανει και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη.κι εγω τα θεωρω τα λεφτα παραλογα για τις 3 εως 5 μερες και θα προτιμουσα να τα φαω να τα κανω οτιδηποτε αλλο αν τα ειχα δηλαδη παρα να τα δωσω εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

to agoraki mou έγραψε:

ΕΝΤΑΞΕΙ ...ΔΕΝ ΛΕΩ ...ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ ...

ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ-ΠΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΗ ΒΡΕΙΣ ΣΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ

ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ- ΑΛΛΑ ΚΑΤΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ

ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΣΚΜΕΙΟ!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ Κ

ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΓΕΡΟ !!! :kiss:

Όχι, δεν είναι όλα τα δημόσια βρώμικα... Άσε που τα περισσότερα έχουν ανακαινιστεί ή ανακαινίζονται. Επειδή σπούδασα Ιατρική στη Θεσσαλονίκη, έχω δει με τα μάτια μου ωραιότατα δωμάτια στις γυναικολογικές πτέρυγες δημόσιων νοσοκομείων!

Για να αποφύγω τυχόν παρεξηγήσεις: δεν διαφωνώ ότι και στο δημόσιο υπάρχουν... λαμόγια! Είμαι αντίθετη, όμως, στη γενικότερη τάση "μαιευτήριο= υπερλουξ ξενοδοχείο".

Αφήστε τις αμοιβές των γιατρών, λοιπόν... Εξηγήστε μου, γιατί ένα μονόκλινο σε ιδιωτικό πρέπει να κοστίζει 6 χιλιάρικα; Δηλαδή 1500 Ευρώ την ημέρα; Και δεν γεννάω στο Μεγάλη Βρετανία που λέει και η μαμά μου; :laugh: :laugh: :laugh: Να έχω και μπουφέ για πρωινό; :laugh: :laugh: :laugh:

Και εγώ, το ομολογώ, στο παρατσάκ σε ιδιωτικό θα γεννούσα και θα έλεγα και ευχαριστώ... Αλλά έκανε ένα κλικ ο εγκέφαλος και συνήλθα λίγο! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

2002 έγραψε:

MAMOLI ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΕΩΡΓΙΑ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΜΑΘΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ!!!! ΕΚΤΟΣ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΑΣ ΑΡΧΙΣΑΜΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΣΗ ΓΙΑ ΔΙΔΥΜΑ Ή ΚΑΙ ΤΡΙΔΥΜΑ (ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ). ΛΟΙΠΟΝ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΙΣΧΥΕΙ. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΤΙ ΚΑΝΩ, ΠΑΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΓΝΩΣΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟ? ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΜΕ ΦΟΒΙΖΕΙ!!!!!!

ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΤΗ ΔΙΝΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΑΠΟ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑΝ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΣΑΝ ΕΞΤΡΑ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ!!! ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΧΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΝΑΝ ΓΙΑΤΡΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.... ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΧΡΕΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΕΠΙΠΛΕΟΝ!!!!

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΘΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΤΟΝ ΝΕΟ ΣΟΥ ΓΙΑΤΡΟ????

γιατι πληρωσαν τον γιατρο?εγω πληρωσα μονο το δωματιο 300 ευρω και αν κανω καισαρικη δεν θα πληρωσω τιποτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα!

ειμαι απο Λαρισα,ο γιατρος μου ηταν σε ιδ.κλινικη

αλλα οταν εμαθα οτι ειμαι εγκυος αμεσως εκλεισα ραντεβου

στο παν.νοσ.Λαρισας και γεννησα εκει με φ.τ.

οι δυο βασικοι λογοι που πηγα στο νοσοκομειο ηταν

ο ασφαλεια που θα ενιωθα εκει και το οικονομικο κοστος.

το κοστος ολο-ολο ηταν 420ευρω ο γιατρος(πηγαινα στα απογευματινα

ιατρεια με ραντεβου)και 300ευρω περιπου στο νοσοκομειο για

τις τεσσερες μερες που καθησα.(δυκλινο δωματιο)

αν εκανα καισαρικη θα πληρωνα μονο το γιατρο τα 420ευρω

και τιποτα αλλο λογο ασφαλειας ι.κ.α

η καισαρικη θεωρηται επεμβασει και τα πληρωνει το ικα.

και ο γιατρος μου...αψογος

με το καλο το μωρακι σου :):)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σισσυ μου με 10.000 ευρω του επαιρνα και 2 αυτοκινητακια...!!! :P

Εγω αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ο γιατρος μου δεν μας εκμεταλλευτηκε...!!!

Τι να σας πω; στην επαρχια σε ιδιωτικο θα εδινα σιγουρα τα μισα...!!! Δεν ζω ομως στην επαρχια αλλα στην Αθηνα οπου οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση, και δεν θα υποχρεωθω να παω στο δημοσιο, εαν δεν το επιθυμω, επειδη οι τιμες ειναι αυτες...!!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικα πιστευω ότι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος υπαρχουν βασει προτεραιοτητων..

επειδη και εγω εμεινα ακρως ευχαριστημενη από το Ιασω , ειμαι προκατειλημμενη..αλλά πρωτιστως επειδη, αν και ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη, αντιμετωπισα προβληματα στον τοκετο, λεω ξανα ότι στον γιατρο σου αν στηριζεσαι απόλυτα τον ακολουθεις παντου...

σε τελικη αναλυση στρερεισαι ισως από καποια άλλα πραγματα και τα διαθετεις εκει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

chrysoyla έγραψε:

Προσωπικα πιστευω ότι η εγκυμοσυνη και ο τοκετος υπαρχουν βασει προτεραιοτητων..

επειδη και εγω εμεινα ακρως ευχαριστημενη από το Ιασω , ειμαι προκατειλημμενη..αλλά πρωτιστως επειδη, αν και ειχα μια τελεια εγκυμοσυνη, αντιμετωπισα προβληματα στον τοκετο, λεω ξανα ότι στον γιατρο σου αν στηριζεσαι απόλυτα τον ακολουθεις παντου...

σε τελικη αναλυση στρερεισαι ισως από καποια άλλα πραγματα και τα διαθετεις εκει..

E μάλλον, λοιπόν, με βοηθάει το γεγονός ότι δεν είχα δεθεί μαζί του, γιατί δεν τον έβλεπα παρά μονάχα μια φορά το μήνα έτσι για τα τυπικά. Ούτε καν υπέρηχο δεν κάναμε.

Και όχι, δεν θέλω να στερηθώ άλλα πράγματα, όπως τις απολαύσεις τις δικές μου, του άντρα μου και του παιδιού μου για να τα διαθέσω εκεί.

Και στο κάτω κάτω, αν ο γιατρός μου ήθελε να τον εμπιστευτώ και να τον ακολουθήσω παντού, ας μου φερόταν ως άνθρωπο και όχι σαν πορτοφολάκι. Σόρρυ, αλλά επειδή τα έζησα 6 χρόνια τα ιατρικά, κανείς δεν με πείθει ότι είναι "καλός άνθρωπος, λαμπρός επιστήμονας" τη στιγμή που τα κονομάει σούπερ χοντρά. Δεν είπα να πεινάσουν οι γιατροί, μην τρελαθούμε κιόλας... Μιλάμε για μια από τις πιο δύσκολες επιστήμες... Αλλά όχι και έτσι.

Εγώ, πάντως, δεν άνοιξα το θέμα για να πω ότι η δική μου απόφαση είναι η σωστή και των άλλων η λάθος...

Ήθελα μόνο να πω σε όσες κοπέλες δυσανασχετούν που θα γεννήσουν σε ιδιωτικό, ότι δεν είναι μόνες και ότι η λύση είναι εύκολη και απλή! Δεν είναι ντροπή να γεννήσεις σε δημόσιο, ακόμα και αν τα έχεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ γέννησα στο ''Γένεσις'', συνολικά 4000Ε!

Ο γιατρός μου λόγω γνωριμίας ετών μου έκανε τιμή εξαιρετική...!

Ήμουν σε δίκλινο αλλά την επομένη σίγουρα σε μονόκλινο...

Ήθελα παρέα η χαζή!!!

Πάντως πολλοί από Αθήνα ανεβαίνουν θεσσαλονίκη λόγω χαμηλότερου κόστους!

Πάντως το ''Παπαγεωργίου'' λέγεται ότι πλέον αν και δημόσιο σε ποσοστό είναι Ν.1!

Είναι όμως και το θέμα του γιατρού σου!

Αν γεννούσα στην πόλη μου, ούτε τα μισά δεν θα πλήρωνα...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βρε καλη μου εχεις δικιο..πιστεψε με σε κανεναν δεν περισσευουν ειδικα όταν κουραζεται για να τα βγαλει..

αν δεν ειχες δεθει με το γιατρο σου , τοτε εινα πιο ευκολο..

εγω μιλαω προσωπικα γιατι με το γιατρο που με ξεγεννησε εχουμε προσωπικη και οικογενειακη σχεση..βεβαια αυτο δεν επαιξε κανενα ρολο στην αμοιβη του..!!

και για τις απολαυσεις εχεις δικιο επίσης .. πάντως θα το δεις όταν γεννησεις δεν υπάρχει μεγαλυτερη απόλαυση από εκεινες τις μερες.. ..

εκεινες του μαιευτηριου.

και φυσικα δεν βγαινει συμπέρασμα για την οικονομικη κατασταση του καθενα μας από το πού θα γενησει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω την εβγαλα φτηνα κοριτσια..!

Με 2 χιλιαρικακια στο Διαβαλκανικο

περασα ζαχαρη 3 μερες..!!

Τυφλα να χει το burj al arab...! :laugh:

Τον γιατρο τον πληρωσα εξτρα 1400.

Ρε κοριτσια δεν παω πουθενα χωρις τον γιατρο μου.. :)

Και στο κατω κατω τι τις εχουμε τις κ@λ@ασφαλειες?

Ας δωσουν και τιποτα πισω.Κοπο θα τους κανει?

Με το καλο..!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σας πω και εγω την γνωμη μου,δεν ειμαι πλεον εγκυος αλλα ελπιζω οτι θα τα ξανακαταφερω,ειχα παντα την γνωμη οτι τα ιδιωτικα ειναι τα καλυτερα σε προσεχουν κτλ.

Αφου εχασα το μωρο ομως εχω αλλη γνωμη...

Αν ειναι θελημα θεου να γεννηθει ενα παιδι θα γεννηθει οσα χρηματα και να δωσεις η ανθρωπινη ζωη δεν πληρωνεται.

Ενας καλος γιατρος σε δημοσιο νοσοκομειο πιστευω οτι θα ειναι η επομενη επιλογη μου οταν ερθει η ωρα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω κοριτσια γεννησα ΠΡΙΝ 20 μηνες στο ΙΑΣΩ 2.200 με ολικη ναρκωση κ ο γιατρος μου πηρε 1.300.Φετος η αδελφη μου γεννησε στο ΙΑΣΩ 2.100 φυσιολογικος τοκετος κ ο γιατρος 1500.Δεν ξερω τον γιατρος σας αλλα μάλλον πρεπει να ειναι το χρηματος.

Οσο αφορα τον γιατρο τον πρωτο μαλ@@@ που ειχα ηταν κ στο Αλεξανδρας κ στο ΙΑΣΩ...τα ιδια επερνε κ στα δυο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κ οσο για τα δημοσια μην ανοιξω το στομα μου....

π.χ. στο Αττικο πηγε μια φιλη μου (8 εβδ), πριν 3 εβδομαδες Κυριακη πρωι να κανει υπέρηχο με γνωστο γιατρο κ ονομα εκει...δεν βρηκε σακο κ της ειπε ελα την Δευτερα να το βγαλουμε.Την Δευτερα πως της ηρθε κ πριν παει για απόξεση πηγε απο το ΙΑΣΩ...παντως κ σακος υπήρχε κ μωρο...

Για πειτε μου τωρα..ιδια ειναι τα δημοσια ίδια τα ιδιωτικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οταν αρραβωνιαστκα με τον αντρα μου το 1995 μου εκανε δωρο ασφαλεια ζωης ημουν τυχερη γιατι ειναι απο τα παλια συμβολαια και καλυπτουν το τοκετο 80% οπως επεισης και το νοσοκομειο.Η θεση που ειχα ηταν Α μονοκλινο δωματιο.,ετα τη περιπετεια της υγειας μου επειδη εμεινα για ενα δαστημα στην απομωνωση ειπα δεν υπαρχει περιπτωση να παω σε μονικλινο ξανα θελω παρεα ετσι αλαλξα τη θεση απο μονοκλινο σε τρικλινο .Μετα απο 9 χρονια που εμεινα εγκυος ηταν αν γεννησω στο Λητω μια και η ασφαλεια μου ειχε συμβαση με το μαιευτηριο αυτο εδεινα τη καρτα υγειας και το υπολοιπο 20% και καθαριζα .Ο γυναικολογος μου ηταν και στα τριαμεγαλα νοσκοεια και οταν ηρθε η ωρα να γεννησω τον ρωτησα πια θα ειναι η αμοιβη του.Μυ ειεπ 1400 ευρω ανεξαρτητα σε ποιο νοσοκομειο πηγαινα και ανεξαρτητα απο πιο δωματιο θα επελεγα .Τελιακ κατεληξα στο Ιασω κα ναι το συνολο των χρηατων που εδωασα ηταν 1580 με τη καισαρικη καιολικη ναρκωσημαζι με ολο το υγειονομικο υλικο και 1400 του γιατρου μου .Αν πηγαινα σε δημοσιο θα επρεπε να εβρισκα αλλο γιατρο καισ ε καμια περιπτωση δνε θα τον αλλαζα αν πηγαινε σε δημοσιο θα πηγαινα .

Παντως και οι γυναικολογοι στο δημοσιο νοσοκομειο κανουν αρπακτες τον ιδιο καιρο που γεννησα εγω ια κοπελα που καναε μαζι μαθηματα ανωδυνου τοκετου του εδωσε του γιατρου της στο Αλεξανδρα 800 ευρω σε 6κλινο και καθε φορα που πηγαινε να τη δει στο Αλεξανδρα εσκαγε αλλα 40 ενω εγω στοιατρειο του εδεινα 30 καιμαλιστα στις τελειταιες επισκεψεις δνε μου επαιρνε χρηματα .

Αρα ολα ειναι θεμα ανθρωπου .

Αν ψαχνετε δημοσιο νοσοκομειο πολυ καλο ειναι το Αττικο αλλα και το Αρεταιειο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θέμα ΔΕΝ είναι οικονομικό. Το θέμα είναι η κοροιδία, το άδικο και το παράλογο του πράγματος.

Εφόσον παρέχονται οι ίδιες ή και καλύτερες συχνά υπηρεσίες σε δημόσια ποιός ο λόγος να χρυσοπληρώσεις το ίδιο πράγμα σε ένα ιδιωτικό;

Έχω ακούσει από πάρα πολλές μητέρες που γέννησαν σε δημόσια νοσοκομεία πόσο ευχαριστημένες ήταν. Μήπως πρέπει να ξεκολήσουμε από κάποιες προκαταλήψεις μας που απλά εκμεταλλεύεται ένα σύστημα (των ιδιωτικών μαιευτηρίων);

Για τον τοκετό μου έδωσα γύρω στις 8.500 ευρώ. Σε κάθε επίσκεψη στο γυναικολόγο μου έδινα 40-60 ευρώ και ήταν συχνές, κάθε είκοσι μέρες ενώ όλα πήγαιναν καλά, χώρια τις εξετάσεις που έκανα! Το μΗΤΕΡΑ είναι ένα υπερτιμημένο ξενοδοχείο δ κατηγορίας που το πληρώνεις για βασιλική σουίτα! Και ναι ΚΑΙ οι αμοιβές των γιατρών στα ιδιωτικά είναι παράλογες και αδικαιολόγητες, τσακίζουν οικονομικά τα νέα ζευγάρια για να τρέφεται ένα σύστημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Σισσυ μου με 10.000 ευρω του επαιρνα και 2 αυτοκινητακια...!!! :P

Εγω αυτο που ηθελα να τονισω ειναι οτι ο γιατρος μου δεν μας εκμεταλλευτηκε...!!!

Τι να σας πω; στην επαρχια σε ιδιωτικο θα εδινα σιγουρα τα μισα...!!! Δεν ζω ομως στην επαρχια αλλα στην Αθηνα οπου οι τιμες δεν εχουν καμια σχεση, και δεν θα υποχρεωθω να παω στο δημοσιο, εαν δεν το επιθυμω, επειδη οι τιμες ειναι αυτες...!!! :)

Marinaki alithino ennoousa!! xa xa xa

2 me 10.000 Euro einai duskolo. E min tou parete kai o,ti na nai tou paidiou!! Kai ti paidi!! Paidaros ftou tou ftou tou!!

Filakia!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sissio έγραψε:

Kai ego gennisa se dimosio gia ton idio akribos logo.

Ta xrimata pou perisepsan ta ekana dora gia ta mora mou (kori kai mpampa)kai gia mena. Eponuma kai akriba.

Giati dld?? Ego den ksero na mou ta fao?!?!? Siga min perimeno tous giatrous!!

:laugh: :laugh: παρε ενα καρμα,μου φτιαξες την διαθεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ραφαελ μου σε ολα τα ποστ σου φέρνεις παραδείγματα απο ξαδελφες, φίλες, συγγενείς κτλ. Έχεις εμπειρία απο δημόσιο?

Αν αρχίσω και εγω να λεω εμπειρίες γνωστών σε ιδιωτικα θα το ξημερώσουμε! :P :laugh: Οσα ποστ σου και αν εχω διαβασει δεν εχεις πει κατι θετικο για τα δημόσια νοσοκομεία και μάλιστα χωρις να εχεις προσωπική άποψη παρα εντυπώσεις αλλων.

Εγω λοιπον γεννησα σε δημοσιο νοσοκομειο και ειναι τιμη μου και καμαρι μου! Εμεινα απολύτως ευχαριστημένη απο το Ελενα Βενιζελου. Τον γιατρο μου τον ειχα απο την αρχη μεχρι το τελος. Ο γιατρος μου δε μου ζητησε extra λεφτα εγω του εδωσα 250 ευρω επειδη ηθελα. Δηλαδη 750 το μονόκλινο δωμάτιο για 7 μερες, 450 ο μικρος που νοσηλεύτηκε στη μονάδα για 5 μερες και 250 στο γιατρο. Συνολο 1,450 ευρω. Το 80% το εβγαλα απο τα επιδοματα του ΙΚΑ παρ' ολο που δεν δουλευα.

Καποια θεματα στο μαμμυ ειναι βομβες! Κακως! Δημοσια - ιδιωτικα, θηλασμος - ξενο γαλα, κακες μαναδες - καλες μαναδες! Ελεος!

Εγκυουλα μου γλυκια! :lol: Αν θελεις να μαθεις πληροφορίες για τα δημοσια νοσοκομεια καλυτερα να ρωτησεις κοπελες με προσωπικη αποψη!

Εγω χρησιμοποιώ κυρίως δημοσια νοσοκομεια! Ναι υπηρχαν και κακες στιγμες! Ευτυχώς εχω μαθει να τα διαχωρίζω στο μυαλο μου! Πολλα ειπα παλι :P :laugh: Πρεπει να μου βαλετε χρονομετρο! :P :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα78 έγραψε:

Άσε το άλλο, που ακόμα και βλαστούτταρα να θέλεις να δωρίσεις στην Ακαδημία Αθηνών ακόμα και από εκεί θα σου τα αρπάξουν ...

Το νοσοκομείο δεν συμμετεέχει για την συλλογή των βλαστοκυττάρων πουθενά αφού ο ασκός συλλογής σου παρέχεται δωρεάν από την Ακαδημία Αθηνών και ο γιατρός που κάνει την συλλογή έχει ήδη αμοιφθεί για τις υπηρεσίες του......

Αντί, λοιπόν το ιδιωτικό νοσοκομείο έστω... να συμβάλλει σε ένα τόσο σοβαρό θέμα που είναι η συλλογή ομφαλοπλακουντιακού αίματος .. αποτρέπει τον κάθε ενδιαφερόμενο διότι και σε αυτό ταρίφα υπάρχει... (σε ένα άλλο ποστ το είχα αναφέρει αυτό το θέμα)

χυσα78 και εγω εδωσα ομφαλοπλακουντιακο στην Ακαδημια Αθηνων,δωρεαν ηταν. Ηταν στην γενα μια κυρια απο την Ακαδημια για να παρει το δειγμα. :dry: Για βλαστοκυτταρα αν θυμαμαι καλα μας ειπαν οτι ειναι με χρηματα -γυρω στα 1000 ευρω- αλλα δεν εδωσα (οχι για τα χρηματα αλλα μετα απο ψαξιμο κατεληξα να μην δωσω,αλλη ιστορια αυτη)

Ολιβια -δεν διαβασα ολα τα ποστ- αλλα επειδη γεναμε την ιδια περιοδο,αν καταληξεις στο Ελενα Βενιζελου πες μου (εκει θα ξαναγενησω) γιατι μαλλον θα μαστε και παρεα μεσα :) μπορω να σου στειλω και πληροφοριες γιατι γενησα εκει περσυ τον γιο μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και κατι ακομα -σορυ για τα πολλα ποστ!,

γιατι κρινουμε τα ιδιωτικα κ δημοσια μονο με βαση τους γιατρους?Ενα ιδιωτικο μαιευτηριο ειναι ιδιωτικη επιχειρηση,δεν ειναι δουλεια του γιατρου αν θα σου φερθει το προσωπικο καλα ή ασχημα,ουτε αν θα σε χρεωσουν και τον αερα που αναπνεεις. Η δουλεια του γιατρου ειναι να ειναι σωστος και καλος επιστημονας,και τετοιοι υπαρχουν και στις 2 περιπτωσεις! ενα εξτρα συν που εχουν αρκετοι (αν οχι οι περισσοτεροι) γιατροι των δημοσιων νοσοκομειων ειναι η εμπειρια.Αντιμετωπιζουν πολυ περισσοτερα περιστατικα (κ στα μαιευτηρια ),εχουν περιστατικα γυναικολογικα δυσκολα με αποτελεσμα να μετρας την εμπειρια τους σαν συν οταν ερθει η ωρα να επιλεξεις. Ειπε η panayota σε ενα ποστ για μικροβια (σε νεογνολογικη μοναδα πρεπει να ηταν αυτα,ας με διορθωσει), μικροβια ειχαν και στο ΜΗΤΕΡΑ, δεν κανουν διακριση τα μικροβια ειτε ειναι ιδιωτικο ειτε δημοσιο.

Και σορυ ρε κοριτσια αλλα θα κοιταξεις και το οικονομικο.Οταν πας να γενησεις θα σκεφτεις κ το οικονομικο (αφου τσεκαρεις οτι εκει που θα πας οτι και αν γινει υπαρχει μοναδα κ εξειδικευμενο προσωπικο για να αντιμετωπισει την οποια "κακια στιγμη",και για σενα κ για το μωρο σου.Προχθες ημουν στον γιατρο μου στο Ελενα και μου λεγε για περιστατικο που θα ειχε αμεσως μετα την επισκεψη μου,θα βαζε μαμα στο χειρουργειο για καισαρικη και αμεσως μολις εβγαινε το μωρο θα το ανεβαζαν στον απο πανω οροφο για να το χειρουργησουν λογω σοβαρου προβληματος του εμβρυου στο εντερο του.Δεν θα εστελναν το μωρο σε αλλο νοσοκομειο,θα το κρατουσαν εκει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

Sissio έγραψε:

:laugh: :laugh: παρε ενα καρμα,μου φτιαξες την διαθεση![/quote:1wynkk1f]

Kai go pou nomiza pos itan i Dimitroula! :silly: :silly: :P

Fxaristo!!

Peran tis plakas omos ontos theoro koroidia ta idiotika kai den piga gi' auto akribos to logo.

Kai oute kai upekupsa stis pieseis tou antra mou pou ithele idiotiko.

Kai giati parakalo?? Gia na mi leei i theia tou sto xorio oti me pige sto dimosio?!?!? Please...!!

To domatio mou itan dilkino pentakatharo me psugeio, klimatismo kai euruxoro mpanio panta gemato me panes, o orofos diethete omorfo domatio thilasmou kai na min anafero oti to kentro mitrikou thilasmou itan ston orofo mou.

Plirosa 95 euro kai o,ti edosa ston giatro mou.

Mia xara mou ekatse i vuitton apo ti Boukourestiou!! Giati dld? Sti gunaika tou giatrou tou idiotikou tha pigaine kalutera??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...