Μετάβαση σε περιεχόμενο

Γιατί θα γεννήσω τελικά σε δημόσιο μαιευτήριο!


Mamoli

Recommended Posts

AthinaK έγραψε:

Εδώ σε παρακολουθεί ο γυναικολόγος αλλά δεν έχει το δικαίωμα να σε ξεγεννήσει. Αυτό το κάνουν οι μαίες και αν χρειαστεί γιατρός έρχεται εκείνος του νοσοκομείου. Αν όλα πάνε καλά, μπαίνει στην αίθουσα μόλις ξεκινούν οι εξωθήσεις και μετά σε ράβει. Αυτή ειναι η όλη δουλειά του σε ένα φυσιολογικό τοκετό.

:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 277
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

mama_xina έγραψε:

στο βερολινο αδερφες στο βερολινο!

εκει παω να γεννησω

Όχι μόνο για γέννα, babe, αλλά και για να μείνουμε!! :laugh: :laugh: :laugh:

Για τα ιδιωτικά και τα δημόσια... Καταρχήν σιγά μην καταδεχτεί κοτζάμ βουλευτής/υπουργός/βιομήχανος κτλ κτλ, να στείλει ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥ ΤΟ ΠΑΙΔΙ σε δημόσιο...

Και ναι, σε ιδιωτικό σκαπουλάρεις τυχόν απεργίες και καταλήψεις, αλλά και πάλι ποιος σου εγγυάται σωστή μόρφωση; Συνήθως συμβαίνει αυτό που πολύ σωστά σημείωσε η Eley8eria!

Εγώ, πάντως που τελείωσα ιδιωτικό στη Θεσσαλονίκη (που και σε αυτό το θέμα ακόμα τα πράγματα είναι πιο νορμάλ), μια χαρά φροντιστήρια έκανα όπως όλα τα παιδιά που πήγαιναν σε δημόσιο... Άρα γιατί ξεπαραδιάστηκαν οι δικοί μου; Ε;

Για τα παιδιά μου θα στο σκεφτώ πολύ σοβαρά... Αν μένουμε Αθήνα, δεν υπάρχει περίπτωση να τα στείλω ιδιωτικό... Και ας τους μαθαίνουν και ξιφασκία! Σκασίλα μου! :lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

καλέ έχετε ξεφύγει !!!! δεν έρχονται και σε βλέπουν από κάτω ....

παρευρίσκονται και ακούνε τον γιατρό δεν κοιτάζουν εκεί κάτω όλοι τους !!!!

το καρματακι Αφροδιτη μου B) εγω στο κατεβασα επειδη δεν θεωρω οτι εχω ξεφυγει :silly: το λεω επειδη το εχω δει στη νυφη μου και μαλιστα αναφερα και σε ποιο νοσοκομειο.Ασε και ξερουμε ποσο λιγούρα ;) μπορουν να γινουν ευτυχως λιγοι !απο αυτους .

Θελετε να σας πω γνωστο ονομα γιατρου που κανει εξωσωματικες οταν ηταν στο ελενα τι εκανε σε καποια ασθενη του ; και τωρα ξαφνιακ εγειεν μεγαλος επιστημονας και παιρνει χρηματα με τη σεσουλα B) γιατι σε ευτο το κοματι δεν διαχωριζονατι γιατροι στο δημοσιο η στο ιδιωτικο αν το εχει η κουτρα σου αν εισαι γλοιωδης οπου και αν πας τα ιδια χαλια ειναι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Βανια έγραψε:

Πλάκα κάνετε έτσι; Βάνια, οι γιατροί έμαθαν πάνω σε πραγματικούς ασθενείς... Η Ιατρική δεν είναι επιστήμη που μπορείς να μάθεις με βιβλία ή με πλαστικές κούκλες... Πρέπει να μάθεις πάνω στην ασθένεια, πάνω στον πόνο, πάνω στο αίμα και πάνω στη γέννα.

Και ο δικός σου ο γιατρός είδε πόσες γυναίκες μέχρι να φτάσει να εξετάζει εσένα και να μένεις ευχαριστημένη!![/quote:3fozfjs3]

σαφως και δεν υποστηριζω οτι πρεπει να κανουν πρακτικη σε κουκλες σχημα λογου ηταν απλα θεωρω οτι ειναι υποχρεωμενοι να σε ρωτανε και οχι να μπουκαρουν δεν το λεω ετσι το εχω δει αυτο .Και ξαναλεω δεν εχω τιποτα με τα δημοσια νοσοκομεια αλαλ με το συστημα και εγω το καρκινομου σε δημοσιο το εβγαλα και εκει θα ξαναπηγαινα απλα αγανακτω με την αλητεια που εχει αυτος χωρος!

Αν εχεις χρημα και δωσεις θα σωθεις αν οχι θα σε αφησουν και οσο αντεξεις δυστυχως αυτη ειναι η μεγαλυτερη πλειοψηφια .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν πειράζει καλή μου που μου το κατέβασες ...ασχέτως αν εγώ δεν το είπα με κακή διάθεση όπως το εξέλαβες αλλά με χιούμορ .

δεν με ενδιαφέρει το κάρμα .

δεν θεωρώ ότι χωρίζουμε κάτι ,λέμε απλά τις εμπειρίες μας .αν δεν σου αρέσει αυτό είναι απόλυτα σεβαστό δεν σε κατηγόρησα .μου φάνηκε αστείο απλά η εικόνα που σχηματιζόταν από τις συζητήσεις μας 10 άτομα να κοιτάνε ανάμεσα από τα πόδια μίας εγκύου ...το είδα σαν γελοιογραφία .

γιαυτο είπα ότι εμένα παρευρίσκονταν δεν κοιτούσαν εκεί κάτω όλοι .

το ξεφύγατε ήταν χιούμορ και απευθυνόταν και στην φίλη μου Ραφαέλ .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφροδιτάκι ότι κατεβαίνει ανεβαίνει!! ;) Ξέρω ότι δεν σε ενδιαφέρουν οι καρμοανοησίες, αλλά έχει και λίγη πλάκα το θέμα....κυρίως όταν ανεβαίνει βέβαια γι'αυτό και στο ανέβασα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βρε κοριτσακια γενικοτερα εχουμε ξεφυγει...ακι εγω το καρμα το ανεβασα με τοσο κοπο κ για πλακα το εγραψα....να ειχαμε ξεφυγει μονο εμεις?

Αφροδιτη το αλλο νοσοκομειο που σου εγραψα ηταν το τζανειο αλλα δεν θυμομουν το ονομα μιας που εχω παθει αλτσχαιμερ προχωρημενου σταδιου...χχαχαχα

παντως για νεοτερα θα σου πω σε λιγες ημερες γιαυτο που σου εχω πει,..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli εγώ προσωπικά όπως και εσύ δεν έχω εμπειρία γέννας στα δημόσια ή ιδιωτικά μαιετήρια, μόνο ως επισκέπτης, και βασικά έχω επισκευτεί μόνο ιδιωτικά μαιευτήρια Θεσ/νίκης οπότε δεν έχω ιδία άποψη τοκετού όπως τα προηγούμενα κορίτσια, πάντως αν μου έλεγε τα ίδια ο γιατρός μου θα τα είχα πάρει και εγώ κρανίο .. είναι αλητεία να σε κοροιδεύουν μπροστά στα μούτρα σου, και στο κάτω κάτω τις γραφής μια χαρά είναι τα δημόσια, στην Θεσ/νίκη πάντως αν πάθεις κάτι (χτύπα ξύλο) στο Ιπποκράτειο (δημόσιο νοσοκομείο) σε πηγαίνουν. Πάντα μιλάω για το γεγονός ότι σου ζήτησαν η αμοιβή του γιατρού να είναι προσαυξημένη ανάλογα με το δωμάτιο...

Απλά έχω να πώ ότι σας παραδέχομαι (εσένα και τον άντρα σου) που αντιδράσατε στο κατεστημένο, που παρ' όλο όπως είπε και άντρας σου θα μπορούσε να του γίνει μία έκπτωση 50% επειδή είναι δημοσιογράφος και μπορούσε να το θάψει το θέμα δεν την δέχτηκε...

Πραγματικά πιστεύω ότι οι άνθρωποι που έχουν τα μέσα και τις διασυνδέσεις θα πρέπει να αντιδρούνε γιατί "ακούγονται" πιο εύκολα και όχι να βολεύονται και χαίρομαι ειλικρινά που εσείς το προσπαθήσατε ανεξαρτήτως αποτελέσματος, αν και μια δράση έχει πάντα αντίδραση. Αν αρνηθούνε όλοι να πληρώνουν τέτοια ποσά και ταρίφα σύμφωνα με το δωμάτιο τελικά δεν θα αναγκαστούν να κατεβάσουν όλοι τι τιμές τους??Τι θα κάνουν?? Θα χάσουν όλη τους την πελατεία?

Κάνετε μια μικρή επανάσταση και μακάρι να παρασύρετε και άλλους... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΝ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ αντι αν μου κανετε δωρακικανενα καρματακι ετσι επειδη εχω γενεθλια τι αν σας πω .....Δεν πειραζει θα φαω μονη μου το σουφλε σοκολατας .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

ΣΑΝ ΔΕ ΝΤΡΕΠΕΣΤΕ αντι αν μου κανετε δωρακικανενα καρματακι ετσι επειδη εχω γενεθλια τι αν σας πω .....Δεν πειραζει θα φαω μονη μου το σουφλε σοκολατας .

Χρόνια σου πολλάάάάάάάάάάάάάά!!! :kiss: :kiss: :kiss::kiss::kiss::kiss:

Σουφλέ σοκολάτας, ε;;; Ωραία, θα φάω τρουφάκια στην υγειά σου!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βαναι μου χρονια πολλα...πολλα...πολλα...με υγεια...παρε κ ενα καρματακι απο εμενα γαιτι τα λες χυμα κ καλα κανεις...αντε με τους αλητες...θα με ενδιεφερε παντως το ονομα του γιατρου που εγραψες...αν κ νομιζω καταλαβα ποιον λες...μηπως αρχιζει απο π.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρόνια πολλά ...σκορπιός ε?!!!θα έτρωγα γλυκάκι αλλά κάνω δίαιτα :(

Ραφαέλ να περιμένω να μάθω νέα ,δεν σου κρύβω ότι ανησυχώ πολύ .

Είπαμε γνωστός ,καλός αλλά πρέπει να το δείχνει κιόλας σε όλες τις περιπτώσεις .

Σε ένα άλλο θέμα εδώ μέσα που μιλάει ένας γιατρός για το εμβόλιο πήγαινε να δεις τι είπε για τους πανεπιστημιακούς .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε για να μην σε κουραζω:

Μιλάει στην «Ελεύθερη Έρευνα»

ο καρδιολόγος του Ωνασείου, κ. Θανάσης Δρίτσας

«Ε.Ε.»: Γιατί η χώρα είναι η πρώτη χώρα σε ιατρικά φακελάκια; Όλοι οι ιατροί διαφωνούν με αυτό το ατόπημα, μα πολλοί τα παίρνουν κανονικά. Είναι έτσι;

- Δυστυχώς ο λαός μας δεν μπορεί να ξεφύγει από την νοοτροπία «μπαχτσίσι» και θεωρεί, ότι πληρώνει κάτι παραπάνω, για να γίνει η δουλειά του. Αν υπήρχαν αυστηρές ποινές και σοβαρές κυρώσεις το φαινόμενο θα είχε εξαλειφθεί, άρα είναι πάνω από όλα ζήτημα ελέγχων. Γενικά βέβαια οι αμοιβές των γιατρών στη χώρα μας είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με την μεγάλη ευθύνη και τα ακατάστατα ωράρια εργασίας ιδιαίτερα στους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Πάρα πολλές φορές οι ασθενείς πέφτουν θύματα πανεπιστημιακών γιατρών επειδή έχουν λαγνεία με τη λέξη «καθηγητής». Πιστεύουν, ότι είναι καλύτερο να εξετάζονται από καθηγητές, επειδή έχουν μάθει να εκτιμούν -όχι το πρόσωπο, αλλά- τα γαλόνια, ένα κατάλοιπο του ραγιαδισμού. Σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο καθηγητής σημαίνει γιατρός που κάνει έρευνα, που δημοσιεύει εργασίες, που διδάσκει φοιτητές και μεταπτυχιακούς γιατρούς. Στην Ελλάδα οι πανεπιστημιακοί -με εξαιρέσεις πάντοτε- επιδίδονται συστηματικά σε ιδιωτικό επάγγελμα και αυτό αποτελεί και τον κύριο πόλο έλξης για να γίνει κάποιος στην Ελλάδα πανεπιστημιακός γιατρός.

Δεν είμαι σίγουρος, ότι οι καλύτερες αμοιβές γιατρών θα εξαλείψουν το φακελάκι, γιατί οι φακελάκηδες δεν ικανοποιούν ποτέ το στομάχι τους. Η μόνη λύση είναι η σωστή λειτουργία της δικαιοσύνης και η αναβάθμιση του ρόλου των Ιατρικών Συλλόγων στα ζητήματα ηθικής – δεοντολογίας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΜΑ ΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΗΝ 2002 ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟ ΜΗ ΝΟΜΙΖΕΙς ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥς ΤΑ ΣΚΑΣΕΙς . ΟΧΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΛΛΑ ΓΙΑΤΙ; ΕΓΩ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΑΔΙΚΟ ΚΑΙ ΤΣΙΜΠΗΜΕΝΗ Η ΤΙΜΗ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΔΕ ΠΕΙΡΑΖΕΙ ΕΝΑΙ ΔΥΟ ΖΩΕς ΜΗ ΤΟ ΞΕΧΝΑς . ΕΔΩ ΡΕ ΣΥ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΥΓΕΙΑς. ΕΓΩ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΓΙΑΤΡΟΥ ΠΟΥ ΑΙΣΘΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ΠΟΙΟ ΑΣΦΑΛΗΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AFRODITH έγραψε:

αντε για να μην σε κουραζω:

Μιλάει στην «Ελεύθερη Έρευνα»

ο καρδιολόγος του Ωνασείου, κ. Θανάσης Δρίτσας

«Ε.Ε.»: Γιατί η χώρα είναι η πρώτη χώρα σε ιατρικά φακελάκια; Όλοι οι ιατροί διαφωνούν με αυτό το ατόπημα, μα πολλοί τα παίρνουν κανονικά. Είναι έτσι;

- Δυστυχώς ο λαός μας δεν μπορεί να ξεφύγει από την νοοτροπία «μπαχτσίσι» και θεωρεί, ότι πληρώνει κάτι παραπάνω, για να γίνει η δουλειά του. Αν υπήρχαν αυστηρές ποινές και σοβαρές κυρώσεις το φαινόμενο θα είχε εξαλειφθεί, άρα είναι πάνω από όλα ζήτημα ελέγχων. Γενικά βέβαια οι αμοιβές των γιατρών στη χώρα μας είναι πολύ χαμηλές σε σχέση με την μεγάλη ευθύνη και τα ακατάστατα ωράρια εργασίας ιδιαίτερα στους νοσοκομειακούς γιατρούς.

Πάρα πολλές φορές οι ασθενείς πέφτουν θύματα πανεπιστημιακών γιατρών επειδή έχουν λαγνεία με τη λέξη «καθηγητής». Πιστεύουν, ότι είναι καλύτερο να εξετάζονται από καθηγητές, επειδή έχουν μάθει να εκτιμούν -όχι το πρόσωπο, αλλά- τα γαλόνια, ένα κατάλοιπο του ραγιαδισμού. Σε όλον τον πολιτισμένο κόσμο καθηγητής σημαίνει γιατρός που κάνει έρευνα, που δημοσιεύει εργασίες, που διδάσκει φοιτητές και μεταπτυχιακούς γιατρούς. Στην Ελλάδα οι πανεπιστημιακοί -με εξαιρέσεις πάντοτε- επιδίδονται συστηματικά σε ιδιωτικό επάγγελμα και αυτό αποτελεί και τον κύριο πόλο έλξης για να γίνει κάποιος στην Ελλάδα πανεπιστημιακός γιατρός.

Δεν είμαι σίγουρος, ότι οι καλύτερες αμοιβές γιατρών θα εξαλείψουν το φακελάκι, γιατί οι φακελάκηδες δεν ικανοποιούν ποτέ το στομάχι τους. Η μόνη λύση είναι η σωστή λειτουργία της δικαιοσύνης και η αναβάθμιση του ρόλου των Ιατρικών Συλλόγων στα ζητήματα ηθικής – δεοντολογίας.

Δεν θα μπορούσε να τα πει καλύτερα! Κορίτσια, είναι στο χέρι όλων μας να τελειώνουν αυτά σιγά σιγά...

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμμετοχή σ' αυτό το θέμα.. Έγραψα ένα νέο κείμενο και το αφιερώνω σε όλες σας! You rock!!!

http://tomwro.blogspot.com/2009/11/blog-post_23.html

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αφροδιτη το εχω διαβασει...και συμφωνω απολυτα...γιατρος δεν ειναι το ονομα αλλα ο ανθρωπος κ οι γνωσεις του...για μενα μετα απο ολα αυτα που ημουν μια ηλιθια κ ειχα γιατρο 9 χρονια τον ιδιο και του ειχα τυφλη εμπιστοσυνη κοιταζω βιογραφικο....εψαξα παρα πολυ εχω γνωρισει ονοματα κ ονομα εδω στην αθηνα κ κατεληξα σε εναν που σπουδασε εδω εκανε ματαπτυχιακο αγγλια κ εχει ακρες με εξωτερικο...μονο αυτο με ενδιαφερει οι γνωσεις του κ αν μπορει να με στειλει εξω...κ ας γεννησω κ στο χωραφι...δεν με ενδιαφερει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Mamoli έγραψε:

Σας ευχαριστώ όλες για τη συμμετοχή σ' αυτό το θέμα.. Έγραψα ένα νέο κείμενο και το αφιερώνω σε όλες σας! You rock!!!

http://tomwro.blogspot.com/2009/11/blog-post_23.html

Να αρχίσω και εγώ τώρα... Πωπωωωω, κάποια μου κατέβασε το κάρμα! Επιμένω: το κάρμα είναι από μόνο του χαζό. Το να κατεβάζεις το κάρμα του άλλου, είναι χαζότερο!

Anyway, επιμένω: ευχαριστώ όλα τα κορίτσια που συμμετείχαν, όποια και αν ήταν η άποψή τους! Και πάνω απ' όλα ευχαριστώ που η κουβέντα ήταν άκρως πολιτισμένη (με εξαίρεση τις... καρματομαχίες!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι γινετε...δυστηχως γιατι ημουν κολλημενη..τωρα θα ειχα ενα μωρακι...αχ μαλα@@@ γιατροι που καταστρεφεται ετσι τις ζωες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

...ΜΜΜΜΜΜΜ....ΚΑΤΙ ΜΟΥ ΜΥΡΙΣΕ......ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑ!!!!!!!!!!!!

ΟΧΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΕΙΑΦΕΡΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ........ΑΠΛΑ.......ΤΟ ΣΟΥΦΛΕ ΤΟ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΥΡΑΝΙΣΚΟ ΜΟΥ........

ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΚΑΛΕ?????????

Α...ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ CUPS.....ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΩΝΑΖΩ!!!!!!!!

Βρε ολιβια....μια και θα πας Γερμανια....δεν κανεις και εκει μια ερευνα αγορας?????Αννειναι οπως τα λενε...στελνεις ενα μηνυμα και ερχομαστε και εμεις εκει.....αν και εγω θα παω LONDON........Συναισθηματικοθ λογοι!!!!

τη διευθυνση του σουφλε θελω......

ΠΟΥ ΜΕΝΕΙ ΤΟ ΣΟΥΦΛΕ???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...