Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΟΗΘΑΝΕ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΣΑΣ?


Recommended Posts

KORITSIA EIXA VGEI STIN ARXI TIS EGKIMOSINIS MOU ME MIA FILI MOU APO TO LIKEIO. KONTA STO SPITI SXETIKA GIA ENA KAFE. K DEN TO PIRA MAZI. KAI EKLAIGE VRE KORITSIA DEN THA TO KSEXASW...KAI ELEGE THELEI NA SOU GNWRISEI ALLON KAI EMENA DEN ME THES K TETOIA. K EIMASTAN OI 2 MAS MWRE. K STIN OUSIA OUTE KAN POU PROLAVA NA MILISW ME TI FILI MOU. OLO TIL EPERNE. KAI APO TOTE SINEXEIA TO THIMAMAI AUTO TO PERISTATIKO...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Λοιπόν, 110183, έχω μια φίλη που είναι ακριβώς όπως εσένα. Νόμιζα ότι διάβαζα τηνιστορία της διαβάζοντας τα ποστ σου.

Αυτοί έχουν δύο παιδιά και η κοπέλα είναι έγκυος στο τρίτο. Ο άντρας της μέχρι πριν λίγους μήνες έκανε μεταπτυχιακό και το είχε βάλει πρώτη προτεραιότητα (με 2.5 παιδιά!!!!) και δε δούλευε! Είχε ένα εισόδημα 500 ευρώ από ένα πάρεργο που έκανε και πού και πού αναλάμβανε κάποιες εργασίες κι έπαιρνε κάποια λεφτά. Αλλά μόνιμη δουλειά, με ένσημα, ασφάλεια και σιγουριά, γιόκ! Ούτε έψαχνε, ούτε ψάχνει... Δεν έκανε καν αίτηση για αναπληρώσεις στη Μέση Εκπαίδευση που δικαιούνταν.

Στο σπίτι αυτός ο κύριος, θεωρεί ότι απλά προσφέρει με το να υπάρχει. Όχι μόνο δεν κάνει απολύτως τίποτα, αλλά επιβαρύνει κιόλας! Τον καφέ του, ένα ποτήρι νερό, το κέικ του, το φρούτο του, πρέπει να του τα πάνε έτοιμα στα χέρια.

Η κοπέλα ήταν 9 μηνών έγκυος και έσκυβε κι έτριβε το μπάνιο, κι αυτός δεν της έλεγε "άστο, θα το κάνω εγώ". Τεσσάρων ημερών λεχώνα κατέβηκε να πετάξει τα σκουπίδια.

Τώρα είναι έγκυος νομίζω στον 7ο, και δεν τρώει για να φάνε τα παιδιά (καλά, δε λιμοκτονούν κιόλας, πάντως έτυχε να πάρουν λεφτά απ' τον κουμπαρά των μωρών για να τους αγοράσουν γάλα...), κι αυτός απαιτεί. Κάθε βράδι θέλει φαγητό. Και σάντουιτς να φάει, άμα δεν του το κάνει η γυναίκα του, θα μείνει νηστικός. Και τυχαίνει να πεινάει την ώρα που κλαίνε τα παιδιά και θέλουν γάλα. Αλλά δε θα τα πάρει αγκαλιά να τα ηρεμήσει, εννοείται δε θα τους φτιάξει αυτός γάλα, εννοείται δε θα προσφερθεί να φτιάξει μόνος του σάντουιτς, και ούτε και θα κάνει υπομονή. Απλά απαιτεί...

Μια φορά του την είπε η γυναίκα του και σηκώθηκε κι έφυγε απ' το σπίτι (ήταν Πάσχα...).

Κι όλα αυτά γιατί; Επειδή η μαμάκα του είχε μάθει έτσι και τα παιδιά της και τον άντρα της...

Ρε κορίτσια, τα γράφω και τρομάζω...

Χτες μας έλεγε η διευθύντρια του σχολείου ότι κάθε μέρα πριν το σχολείο (εσπερινό) κάνει δουλειές του σπιτιού, π.χ. στρώνει τα κρεβάτια. Εμείς μια ζωή μόνοι μας στρώναμε τα κρεβάτια μας, συμμαζεύαμε τα δωμάτιά μας και τα καθαρίζαμε. Αν δεν τα κάναμε όλα αυτά, απλά μενανε χάλια. Δεν έμπαινε η μητέρα μου να τα καθαρίσει. Ήταν δική μας ευθύνη. Και εμένα και του αδελφού μου. Και τα ξαδέλφια μου έτσι είναι.

Πετάνε τα άπλυτα και τις πετσέτες κάτω, τι σημαίνει αυτό; Πού μεγάλωσαν σε σταύλο;

Ε,αυτή η γυναίκα είναι άξια της μοίρας της.Επικρατεί τέτοια κατάσταση και κάνει τρίτο παιδί;;;Μα καλά,αυτό είναι μόνο ανευθυνότητα!Τον σύζυγο δεν θα μπω καν στον κόπο να τον σχολιάσω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια ,τώρα το είδα το θέμα .

Λιπών ,όσο δεν είχαμε μωρό και δούλευα συμμετείχε σε όλες τις δουλείες του σπιτιού ,έκανε τα πάντα (εκτός από σίδερο και σφουγγάρισμα) .Όσο κουρασμένος και να ήταν με βοηθούσε γιατί και εγώ δεν άντεχα να τα κάνω όλα .

Στην εγκυμοσύνη πάλι με πρόσεχε πολύ ,μαγείρευε αυτός αποκλειστικά .Σκούπισμα σφουγγάρισμα ξεσκόνισμα δεν προλάβαινε γιατί εμένα με είχε πιάσει η μανία με την καθαριότητα …..

Τώρα που έχουμε τον μπέμπη και κάθομαι σπίτι πιστεύουμε και οι δυο ότι δεν πρέπει να ασχολείται τόσο με δουλείες μέσα στο σπίτι ,πολες φορες όταν είμαι πολύ κουρασμένη θα κρατήσει το μωρό για να κοιμηθώ η όταν του ζητήσω βοήθεια θα μου την δώσει χωρείς αντιρρήσεις αλλά δεν συμμετέχει όπως παλιά .Δεν με πειράζει καθόλου ,δεν είναι τσαπατσούλης και δεν είναι πάντα σπίτι ,εχει δικαίωμα και αυτός όταν έρχεται από βάρδια να ξεκουραστεί .

Μπορεί και εμένα να εχει μεγάλο κόλλημα με τον υπολογιστή αλλά δεν εχει κανένα άλλο ούτε ποδόσφαιρο ,ούτε χαρτιά ούτε φεύγει από το σπίτι συνέχεια για εξόδους .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ariel έγραψε:

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Ε,αυτή η γυναίκα είναι άξια της μοίρας της.Επικρατεί τέτοια κατάσταση και κάνει τρίτο παιδί;;;Μα καλά,αυτό είναι μόνο ανευθυνότητα!Τον σύζυγο δεν θα μπω καν στον κόπο να τον σχολιάσω[/quote:2ih2cncr]

Το τρίτο παιδί προέκυψε κατά λάθος. Αυτή θήλαζε, βάζανε προφυλακτικό, οπότε θεωρούσαν ότι είναι ασφαλείς. Αλλά το προφυλακτικό έσπασε, ο θηλασμός δεν την προστάτευσε (και καλά, λένε ότι ο θηλασμός είναι "φυσικό" προφυλακτικό") και έμεινε έγκυος. Δεν ήθελε να κάνει έκτρωση και το κράτησε.

Αυτός, όμως, αντί να ξεσκιστεί να πάει να βρει δουλειά, κάθεται και τρώει τα λεφτά απ' τις βαφτίσεις των μωρών, αν είναι δυνατόν, ρε κορίτσια. Το συζητάμε με μια κοινή μας φιλη και πάμε να σκάσουμε............. Και δεν μπορούμε να κάνουμε και τίποτα να τη βοηθήσουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλε επειδη καθομαστε στο σπιτι νομιζουν οτι ΚΑΘΟΜΑΣΤΕ...Θα σας παω ενα περιστατικο...οταν μπηκα στο νοσοκομειο (που εκανα την διακοπή) κρατησε 2 μερες η αδελφη μου το μωρο...το μονο που μου ειπε οταν γυρισα ειναι ΠΩΣ ΤΑ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΕΙΣ?Δεν προλαβαινε να ξεκουραστει...οταν κοιμοταν το μωρο εκανε δουλειες, μην τονα αφησει κ μοναχουλη μιας που ελειπα κ ηταν σαν αρρωστος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο Αντρας μου ηταν κακομαθημενος απο τη μανα του βλεπετε εκι δεν εκανε τιποτα απολυτως τα ειχε όλα στο χερι σε υπερβολικο σημειο.Οταν μεναμε μαζι πριν το γαμο επειδη δουλευαμε πολλες ωρες το σπιτι ηταν μαζεμενο δεν ειχαμε αλλωστε το χρονο αν βαζουεμ παγματα στη μεση οτι γινοταν τα μαζευα .

Αργοτερα με το που παντρευτηκαμε επαθα ενα ψιλοπανικο γιατι αφηνε τα πραγματα του6 στη μεση του ειπε οτι επρεπε να τα μαζευει επειδη δνε ειναι αποκλειστικα δικη μου ευθυνη να μαζευω αυτος νομιζε οτι θα κανει αυτα που εκανε στη μαμα του ετσι μιαμερα τα ειχα παρει αγρια και του εβγαλα τα πραγματα στο μπαλκονι (τα ρουχα που επρεπε αν ειναι στο καλαθι αλλααυτα ητνα στο πατωμα !)Του ειπε οτι αν δεν τα μαζεψει δεν υπηρχε περιπτωση να τα πλυνω απλα θα τα εβρισκε στα σκουπιδια.

Επειτα που ημουν εγκυοε να προσεχε δνε με κουραζε και με το μωρο ηταν πολυ στοργικος το καναμε μπανιο το ταιζε μονο αλλαγαμ δνε του εκανε .

Τωρα που ο Σταυρος μεγαλωσε περναει αρκετο χρονο μαζι του τον κραταει κιολας να βγω για ενα καφε παιζει μαζι του και απο δουλειες το μονο που κανει ειναι να αμειει το μπαλκονι και να ποτιζει τα λουλουδια.

Το καλοκαιρι που ηθελεα αν παμε διακοπες και εκεινος θεωρουσε οτι απο τη στιγμη που δεν μπορουσε να παρει αδεια λογω καθηκοντων .Του ειπα να παμε ενα σαββαττοκυριακο και η παντηση του ηταν οτι επειδη κουραζετε ολη την εβδομαδα ηθελε τησ Πανγιας να κατσει αν ξεκουραστει!και οι δικες μου αναγκες ; του Σταυρου και εκεινος υποστηριξε οτι ειμαι παραλλογη και υπερβολικη οτι εγω δνε κουραζομαι το γεγονος οτι ολους αυτους τους μηνες πηγαινοερχομουν με τη συγκοινωνια 4 φορες την εβδομαδα για τη λογοεραπεια του παιδιου το γεγεονοςοτι ειχα αφησει την δουλεια μου αυτος δνε το υπολογισε .Ξερετε τη εκανα ; αφου του λεω θεωρεις οτι και εδω σε αυτο το απαιδιο μερος που μενουμε οτι κανω διακοπες θα δεις !Ξερετε τι εκανα ; Επι μια εβδομαδα δνε επλυνα ρουχα δνε σιδερωσα δεν εκανα τιποτα παλα πηγαινα για μπανιο το μικρο εμ το πουλμαν το πρωι εκανα ενα ντουζακι εφτοιαχνα κατι απλο για φαι και τα απογευματα πηγαινα κατω στη παιδικη με τις φιλες μου γιακαφε και προσεχαμε τα παιδια .Στην αρχη δεν το πηρε χαμπαρι και μνομιζε ετσι οτι εκανα πλακα οταν ομως δνε ειχε ουχα να βαλει το καταλαβε .

Πρπει να καταλαβουν οτι το αν εισια σπιτι δνε ειναι ευκολο αλλα πολυ πιο δυσκολο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον κοριτσακια μου(σας νιωθω σαν φιλες)...ειδα και αποειδα το σαββατοκυριακο..το σαββατο που λετε ξυπναμε ολοι μαζι γυρω στις 12 τρωμε και μετα φευγει στις 2 και ερχεται στις 8!!!μολις ερχεται καθοταν στο κομπιουτερ 4 ωρες και μετα κοιμηθηκε...εννοειται οτι του ειπα να παμε καπου το απογευμα και μου ειπε θα παει να δει την μπαλα και του ειπα να ψωνισουμε και μου αφησε λεφτα να παω μονη!!!τα πηρα και γω αφησα το μωρο στην πεθερα μου και πηγα για καφε...τα ιδια ακριβως περνουσε και μια φιλη με τον αντρα της...και του εκλεισα και το τηλ...την κυριακη αντι να βαλει μυαλο μολις ξυπνησε πηγε να πιει καφε...μολις ηρθε σπιτι....αμαν ποιος με ειδε και δεν με φοβηθηκε εκεινη την ωρα...ειναι να μην νευριασω...ηταν μπροστα και το μωρο αλλιως θα του ανοιγα το κεφαλι...τα ειπα και ξεθυμανα..ριξαμε το καυγαδακι μας και μετα στον εστρωσα...ολη την μερα την αφιερωσε σε μας...και κοιμηθηκε μετα το μωρο...(και μια φορα)...ε γεια σου με εσκασε...θα στον στρωσω εγω...ενταξει δεν ειναι οτι δεν δουλευει αλλα εγω το ξεκαθαρισα αν δεν με βοηθαει δεν εχει αλλο μωρο...και δεν τον συμφερει αυτο γιατι θελει πολυ ενα γιο..δεν λεω στην εγκυμοσυνη με βοηθουσε...δεν με αφηνε να κανω τιποτα...μου εφερνε κοπελα να με βοηθαει...αλλα τωρα ειμαστε τρεις και μετακομισαμε σε μεγαλυτερο σπιτι και θελω βοηθεια...ας τολμησει να κανει τα δικα του και του χω αλλη μεθοδο...δεν με ξερει καλα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΓΛΥΚΕΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ Κ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΜΕΝΕΣ ΣΥΖΥΓΟΙ :blink:

ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΣΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ(ΟΧΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΤΡΕΛΑΡΑ :P)ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ..ΕΓΩ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΜΗΔΕΝ..ΕΓΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΡΕΣ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ "ΔΕ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΗΚΩΘΕΙ Κ ΝΑ ΠΑΙ ΚΑΠΟΥ?"ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΑ ΝΕΥΡΑ :angry: !!!

ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΠΕΜΠΟΥΛΑΚΟΣ ΜΟΥ ΦΩΝΑΚΛΑΣ ..ΔΕ ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΟΛΗ ΜΕΡΑ..ΝΑ ΕΧΕΙΣ Κ ΜΠΑΜΠΑ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ..ΠΠΠΦΦΦΦΦ...ΤΕΣ ΠΑ ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΜΠΑΜΠΑΔΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΔΙΑΤΡΟΦΗ :blink:

ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΑΔΕΡΦΕΣ :P ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΜΕΡΕΣ Κ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΗΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...