Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακομαθημένος;;


Recommended Posts

τzef η δικιά μου πήρε το ποντιακό μου στοιχείο και γουστάρει καυτερά! Εσένα ποντιάκι είναι? :P

Μαρίνα ε τότε αφού έχεις τον τρόπο... Φώναζε κάθε φορά τη φίλη σου!

Εγώ δεν έχω κάποιον να φοβάται!

Φαντάζομαι καημός ο Μάικ...

Οι "κακές" της παρέας είμαστε εμείς τελικά! :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Γλυκά μου κοριτσάκια, γειά σας κι από μένα!!! :)

Καιρό είχα να μπω, μου λείψατε... ;)

Εξαιρετικά ενδιαφέρον το θέμα σου Φανούλα! Πάντα ανήσυχη μανούλα... ;) Με κάλυψε ΑΠΟΛΥΤΑ η Lala, που συμφωνεί με την Ιφιγένεια!!! :laugh: Πιο πολύ δεν μπορούσα να συμφωνώ αγαπημένες μου!!!

Ένα μόνο έχω να συμπληρώσω... Απ' τη στιγμή που έγινα μανούλα ανακάλυψα επίπεδα υπομονής που ούτε καν φανταζόμουν ότι διαθέτω... ;) Έμαθα να αφουγκράζομαι τις ανάγκες του παιδιού μου, να "ακούω" αυτό που θέλει να μου πει, έστω κι αν ο τρόπος της είναι λίιιγο διαπεραστικός!!! :laugh:

Σαφώς και θεωρώ ότι πρέπει να υπάρχουν όρια και κανόνες, ακριβώς γιατί το παιδί νιώθει ασφάλεια μέσα σε αυτά, αλλά και γιατί σταδιακά και ομαλά πρέπει να εισαχθεί στο κοινωνικό σύνολο....

Για μένα, η κορούλα μου είναι ένας υπέροχος "μικρός" ανθρωπάκος, με την δική της μοναδική προσωπικότητα... Ο ρόλος μου είναι να την βοηθήσω να γίνει ΣΩΣΤΟΣ άνθρωπος και πραγματικά πιστεύω πως ο σημαντικότερος παράγοντας προς αυτή την κατεύθυνση είναι το παράδειγμά μου... Γι αυτό προσπαθώ βασικά, να είμαι εγω σωστός άνθρωπος... ;) (προσπαθώ!!!!)

Κατά τα άλλα, απολαμβάνω τον συναρπαστικό τρόπο με τον οποίο εξερευνά και ανακαλύπτει τον κόσμο....... B)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια διαπίστωση που έκανα πρόσφατα είναι ότι όσο παίζεις και ασχολήσαι μαζί τους και προσπαθείς να ακουσεις τι σου ζητάνε όποτε μπορουν, τότε δεν είναι καθόλου δύσκολο να τα κουμαντάρεις..εκτός κι αν έχει σχέση και πόσο ζωηρά είναι τα παιδιά..σήμερα πέρασα όλο το απόγευμα στο χαλί παίζοντας μαζί του..πέρασα πολύ όμορφα και ήταν πάρα πολύ υπάκουος...ακόμη κι αν μου έχωσε μερικές με τη μία που του μίλησα το σταμάτησε και άλλαξε συμπεριφορά..τι να πω..είναι τελικά τόσο απλό και εμάς μας φαίνεται βουνο;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όσο για το πλαν α και πλαν β..κι εμένα ώρες ώρες νομίζεις ότι κάπως έτσι λειτουργεί..τον σταματάς απο το ένα και τρέχει στο άλλο..νομίζω ότι είναι τις ώρες που ή δεν ξέρει τι θέλει ή είναι μέσα στην τρελή χαρα...:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tirogaridaki ετσι είναι! θελουν να ασχολείσαι μαζί τους!

Ασχετο αλλα τι εκανες τελικα στην ταξη με τους μαθητές σου?

Τι φτιάξατε? τι λιχουδιά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ιφιγενεια εγω ειμαι απο Λευκαδα city αλλα ειμαστε ανοιχτοι σε ολες της γευσεις και αντιθεσεις γευσεων.Της βασιλικης Της αρέσουν και οι ξηνες και οι αλμιρές(οπως φετα) γευσεις.Ποντιο εχει παντρευτει η αδερφη μου και οντως τρωνε κατι πιπεριες που τις φερνουν απο πανω τις δοκιμασα και καϊκα ολοκληρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φτιαξαμε τυροπιτάκια και λουκανοπιτάκια τελικά από τη συνταγή που μου έδωσες..τους άρεσε παρα πολύ αλλά την επόμενη μέρα έμαθα κάτι που με στενοχώρησε και τώρα τους έχω τιμωρημένους..την ημέρα εκεινη ενας από τους καλύτερους μαθητές μου είχε ολοήμερο και δεν ξέρω τι τον έπιασε και πέταξε 2 αυγά που του είχαν περισσέψει πάνω στους τοίχους του σχολείου. Έχασε τώρα τη θέση του σαν παραστάτης και τους είπα πως αν δεν δείξουν ωριμότητηα δε θα ξαναμαγειρέψουμε..αν και να σου πω περιμέναν πως και πως να φτιάξουν τζιτζερμπρεντ τα Χριστουγεννα..θα τα κάνουμε βέβαια αλλά θέλω πρώτα να μου δείξουν ότι δε θα ξαναγίνει..Παρεπιπτόντως..πεντανόστιμα έγιναν!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tzef έγραψε:

Ιφιγενεια εγω ειμαι απο Λευκαδα city αλλα ειμαστε ανοιχτοι σε ολες της γευσεις και αντιθεσεις γευσεων.Της βασιλικης Της αρέσουν και οι ξηνες και οι αλμιρές(οπως φετα) γευσεις.Ποντιο εχει παντρευτει η αδερφη μου και οντως τρωνε κατι πιπεριες που τις φερνουν απο πανω τις δοκιμασα και καϊκα ολοκληρη.

Μα σαν αυτή που έφαγε το Μαράκι, πήγα να κόψω την επόμενη μέρα στη σαλάτα και με το που την έκοψα με το μαχαίρι δάκρυσα. Δε χρειάστηκε να τη φάω. Μωρέ τ στομάχια είναι αυτά που έχουν τα μπομπίρια μας!

Με τα νυχάκια τι γίνεται? :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπέρα και από εμένα.

Ο δικός μου "οσονούπω" Δημητράκης είναι 3,5 μηνών και η μέχρι στιγμής μικρή δε λέω εμπειρία μου με το παιδί είναι ότι καταλαβαίνει απολύτως τί του λες και πώς του το λές εξ αρχης.

Από την αρχή που γεννήθηκε το παιδί βρέθηκαν πολλοί (από τη μαμά και την πεθερά μου, μέχρι τον κάθε τυχαίο) που έσπευδε να μου δωσει τις κατάλληλες συμβουλές για το πώς θα πρέπει να μεγαλώσω το παιδί μου και φυσικά να με διορθωσει αν κατά τη γνωμη του δεν κάνω κάτι σωστά.

Εγώ από την αρχή βέβαια άκουγα σε όλα τη γνωμη του "ενός, του ειδικού" που έλεγε και ο αρχαίος ο Σωκράτης, που ήταν ο παιδίατρος, ο οποίος (τουλάχιστον η δικιά μου) μου δίνει πολύτιμες συμβουλές όχι μόνο για την υγεία του παιδιού, αλλά και για τη σωστή πνευματική του ανάπτυξη και την καλλιέργεια του χαρακτήρα του από τώρα.

Επίσης κυκλοφορούν ένα σωρό πολύ καλά βιβλία στο εμπόριο που βοηθούν ειδικά τους νέους γονείς να αντιμετωπίσουν και να διορθώσουν κάποια "κακώς δρώμενα" των παιδιών τους.

Σε γενικές γραμμές πάντως, είναι πολύ σημαντικό οι γονείς να ακολουθούν την ίδια συμπεριφορά και πολιτική απέναντι στο παιδί, όπως και οι τριγύρω βέβαια.Πχ δεν μπορεί ένα παιδάκι όταν είναι με τους γονείς του να μαθαίνει να κοιμάται στις 9.00 , ενώ όταν πάει στη γιαγιά και στον παππου να το αφήνουν να ξενυχτάει μεχρι τις 12.00.

Για μένα λοιπόν, μίλα με τον παιδίατρό σου και γιατί όχι με κάποιον παιδοψυχολόγο οι οποίοι είμαι σίγουρη ότι θα σε καθοδηγήσουν σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟιτα...δε θεωρώ το να κοιμηθεί καμιά φορά στον παππού και στη γιαγιά στις 12 θα αλλάξει κάτι...όλοι στις διακοπές μας ή όταν είμαστε με όμορφη παρέα το ρίχνουμε λιγάκι έξω..μετά όμως επανερχόμαστε στη ρουτίνα μας..το να αφήσω το μικρό να κοιμηθεί στη γιαγιά του και εκείνη να τον βάλει για ύπνο στις12 μια φορά τη βδομάδα δε με πειράζει και ουτε τον ίδιο θα πειράξει καθόλου. Μόλις έρθει σπίτι θα ξαναγυρίσει αμέσως στην παλιά του ρουτίνα..που και που ώραίο είναι να γεφεύγουμε από τη ρουτίνα μας..ακόμη και για τα παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα ωραίο θέμα προς συζήτηση....και πολυπλοκο όσο δε πάει αλλο...

πραγατικά δεν εχω κατλάβει ποιο παιδί τελικά είναι καλομαθημένο...και ποιο κακομαθημενο...ποιο απλά ζωηρό και ποιο υπερκινητικό...!και πολλά άλλα..

Εμενα προσωπικα με εχουν κρινει αρκετες φορες οτι κακομαθαινω τον αγγελο...!ίσως γιατι του κανω σχεδον όλα τα χατηρια...γιατι τον μαλώνω οταν φτανω πραγματικά στα ορια μου...γιατι εχω πολύυυυυυυυυυυυυυυυυυ υπομονή...και για πολλούς σημαινει οτι τον κακομαθαίνω...

Νομιζω οτι μεχρι να γινουν εκει 2.5 -3 ακόμη δε μπορεις να κανεις και πολλά...θελω να πω να πειθαρχησουν εν γνωσει τους...δε μπορουν...ειναι τοσο εντονη η αναγκη να εξερευνησουν...που απλα αν τους απαγοερευουμε κατι το κανουν γιατι απλα φοβουνατι την αντιδραση μας και οχι γιατι κατλαβαινουν οτι κανουν κατι κακο ...ερχεται η ωριμανση που με την επαναληψη που κανουμε συνεχεια εξηγωντας ...βοηθα στο να αρχισουν να δειχνουν τι παιδιά ειναι τελικα...!

Συμφωνω οτι παιζει ρολο και το πως γεννηθηκαν δε φτιαχνονατι όλα...

εμενα ας πουμε ο μικρος μου ΤΑ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΟΛΑ ...δεν ειναι κτητικος ενω θα επρεπε να ειναι και λογω ηλικιας...δεν του το εμαθα εγω..να χαριζει τα παιχνιδια του και να τα μοιραζεται ...οκ του εδειχνα τι πρεπει να κανει ...αλλα ολες οι μαμαδες το δειχνουν αυτο ...αλλα τα παιδια τους παραμενουν κτητικά..!δινω ενα παραδειγμα καλου στοιχειου για να κατλαβετε...

Ολα ειναι φασεις και περνουν και θελει πολυ υπομονη πάντως...τωρα τελευταια ειχα αρχισει και ενωθα οτι με εγκαταλειπουν οι δυναμεις μου...ο μικρος κολλημενος πάνω μου αγακλιά συνεχεια..να γινεται το δικο του και ειχα αρχισει να πιστευω και εγω...οτι ναι το παιδι μου ειναι κακομαθημενο...! ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Η ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΜΠΕΡΙΟΦΡΑΣ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΛΛΑ ΑΙΤΙΑ...ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΡΑΠΕΖΙΤΕΣ...

βγηκαν και ησυχασε!!!!!ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΠΟΥ ΗΞΕΡΑ...!

1 ΟΛΟΚΗΡΟ ΜΗΝΑ ΓΚΡΙΝΙΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ...ΚΑΙ ΑΛΛΟΠΡΟΣΑΛΛΕΣ ΑΝΤΙΔΡΑΣΕΙΣ ...ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΟ!Το πάλευα όμως προσπαθουσα...!

αν και εφτασα και στο σημειο να του φωναξω πολυ ....και να του πω τι αλλο θες παιδί μου ???

Πολλες φορες βγαζουμε συμεπρασματα μονες μας και επηρεαζομαστε και απο τους αλλους για το πως πρεπει να ειναι τα παιδια μας ..αλλα θα πρεπει να μην το κανουμε...εμεις τα ξερουμε καλυτερα απο τους αλλους..

εχει τυχει να μαλωσω τον αγγελο λογω τριτου που μου την ειπε...!που σε αλλη φαση θα του εξηγουσα και θα καταλαβαινε...!

Θελει πολυ δουλειά...και πολυ συζητηση...ειδικα τωρα που μιλαει εμενα θελει ακομη πιο πολύ να του εξηγω...!

εγω εχω κανει λαθη ...νιωθω οτι τον εχω κανει πολυ ευαισθητο και δεν ξερω αν πρεπει..που ειναι αγορι ..εχω και ενα θεματκαι θα σας το γραψω..!να μου πειτε τη γνωμη σας!

φασεις ειναι ολα παντως...τη μια θα σας ακουσει ...την αλλη θα σας γραφει...εμενα τωρα ειναι η απολυτη φαση ΟΧΙ..σε όλα λεει όχι ...ειναι φυσιλογικό όμως..παιζουμε...χαβαλεδιαζουμε το ξεχναει λεει ΝΑΙ...τελικά...αν τον μαλωσω θα λεει οχι συνεχεια!!!!

οσες φορες τον αγριοπαιρνω ή τον μαλώνω χειροτερος γινεται...ΔΕΝ ΞΕΡΩ!εμενα μονο το μιλητο και το μεσω παιχνιδιού...πιάνει..!

οσο πιο πολυ ασχολεισαι μαζι τους τοσο λιγοτερο σε ενοχλουν...οταν τον δικο μου τον παιζω πολυ ...μετα δε με θελει παθαινει overdoseκαι με ξεχναει για λιγο ...εστω!

δυσκολα τα πραγματα...φετος για μενα ειναι η δυσκολοτερη χρονια..απο οταν μπηκε στα δυο αλλαζει συνεχεια..!ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑΚΑΝΩ...ΜΕ ΣΚΑΕΙ!

αλλα κατα βασει ειναι καλό παιδάκι ...και ακουει...!τωρα κακομαθημενο δεν ξερω μπορεί...??ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΜΑ ΝΑ ΠΕΙ ΝΑΙ ΕΙΝΑΙ...! Εγω δε μπορώ να πω! :blink:

ΦΙΛΙΆ :huh::huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κασση μου συμφωνώ σε πολλά μαζί σου..τελικά το παιχνίδι είναι ο καλύτερος τρόπος να γίνει το παιδί όσο πιο υπάκουο γίνεται...λίγη σημασία παραπάνω να του δώσεις και γίνεται χαλί!!(που λέει ο λόγος!!!!:) ) Πλέον δε θεωρώ ότι το παιδί μου είναι κακομαθημένο..όχι. Νομίζω ότι είναι ένα απολύτος φυσιολογικό αγοράκι που απλώς εκνευρίζεται λόγω της ηλικίας του και τους περιορισμούς..θα καταλάβω ότι είναι κακομαθημένος όταν θα είναι ένα πλήρως επικοινωνήσιμο άτομο που όμως δείχνει ανυπακοή και ασέβεια. Εκεί ναι..θα πω το παιδί μου είναι κακομαθημένο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω το λεω κατι βλακειουλες κ κάθετε..μονο στα χερια γιατι στα πόδια γαργαλιέται κ δεν με αφήνει...ρωτησα βεβαια τον γιατρο κ μου ειπε δεν πειράζει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ifigeneia έγραψε:

tzef έγραψε:

Μα σαν αυτή που έφαγε το Μαράκι, πήγα να κόψω την επόμενη μέρα στη σαλάτα και με το που την έκοψα με το μαχαίρι δάκρυσα. Δε χρειάστηκε να τη φάω. Μωρέ τ στομάχια είναι αυτά που έχουν τα μπομπίρια μας!

Με τα νυχάκια τι γίνεται? :P[/quote:2i6y260e]

xamos den me afinei na tis ta kopsw me tipota kyriws toy podiou.ta kounaei pera dothe kai klama na deis genika den tis aresei na tin paspatevoun tin alli fora irthe h giatros gia to embolio kai anti na kleei thn wra poy tis ekane enesi eklege tin wra pou tin eksetaze kai tis koitaze p,x to ypsos.

Ta nixakia prepei na kopoun giati tha exw provlima toy podioy to mikro exei ginei poli skliro,Avrio tha tin koimisw to mesimeri sto krevati mou gia na exw apla kai tha prospathisw na tis ta kopsw ekei,ti na kanw;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...