Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κακομαθημένος;;


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια..το θέμα μου είναι ο μικρός Δημητράκης..δεν μπορώ να τον κουμαντάρω τελευταια..δεν με ακουει..ώρες ώρες γίνεται ιδιαίτερα κουραστικός..και το χειρότερο όταν πάμε να κάνουμε αγκαλίτσες κλωτσάει και με χτυπάει στο πρόσωπο..εκείνη την ώρα τον κοιτάω σοβαρή και του λέω πως δεν μου αρέσει καθόλου αυτό που κάνει..και να με κάνει πωπω..αμέσως μετά με χαιδεύει και δείχνω ότι το απολαμβάνω..όμως εκείνος επαναλαμβάνει την χειρονομία και εκνευρίζομαι..ώρες ώρες πάλι με ακουει..για παράδειγμα του άρεσε ναχτυπάει το κουτάλι ή οτιδήποτε άλλο στο τραπέζι..του εξήγησα και του έδειξα να το χτυπάει στο πλακάκι που δεν βλάπτει κανέναν..στην αρχή του άρεσε όμως συνέχισε στο τραπέζι..μετά από πολλές επιπλήξεις και αγριοκοιτάγματα συνέχιζε μέχρι που του το πήρα. Μόλις του το πήρε έκλαψε και έλεγε <<κάκω..κάκω..>>δηλαδή θα το χτυπάει μόνο κάτω κι έτσι του το έδωσα. Απο τότε αν του ξεφύγει και το χτυπήσει στο τραπέζι μόλις του το τονίσω το χτυπάει στο πάτωμα..κάτι είναι κι αυτό..κάποιες φορές όμως..νιώθω ..τελείως αδύναμη, ανίκανη..δεν μπορώ να τον μεγαλώσω σωστά..δεν μου αρέσει και συνέχεια να του λέω μη και μη..τον αγαπώ πάρα πολύ..αλλά θέλω να βλέπω την αγάπη του..και όχι το μίσος..αν μπορείς να το πεις μίσος..ή ίσως αντίρρησή ..ίσως και άποψη!! Τι κάνω λάθος;; Τι δεν κάνω σωστά;; Μήπως τον παραμελώ;; Δεν ασχολούμαι όσο πρέπει μαζί του;; :unsure: Είμαι πολύ λυπημένη γι αυτό.. :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 91
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

μην στεναχωριεσαι δεν κανεις κατι λαθος ετσι αντιδρουν τα παιδακια ειναι η ηλικια που καταλαβαινουν οτι ειναι ανεξαρτητα ατομα και θελουν να περασει το δικο τους για να νοιωσουν δυνατοι, τα ιδια εκανε και ο δικος μου αυτο ειδικα με την αγκαλια και τα ποδια το ειχαμε και εμεις τωρα κοντευει 4 χρονων ειναι αρκετα συνεργασιμος αλλα τον πιανουν και εκρηξεις θυμου που θελει να κανει το δικο του και να περασει απο χαζα πραγματα πχ να του δωσω πρασινο καλαμακι και οχι μπλε, δυστιχως ειναι της ηλικιας σιγα σιγα θα περασει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανούλα μου,εγώ ακόμα δεν έχω εμπειρία γιατι η μικρή μου είναι μόλις 5,5 μηνών.Αλλά έχω έναν αδερφούλη 6 ετών και αυτό που παρατηρώ εδώ και χρόνια,είναι οτι μόλις μάθουν την δύναμη τους,τα πράγματα που μπορούν να κάνουν μόνα τους,μόλις καταλάβουν την έννοια της απόφασης για το οτιδήποτε,παύουν να ακούν την μαμά όπως πρώτα.

Συμπέρανα πως αυτό είναι κάτι φυσιολογικό. ;) Δοκιμάζουν τις δυνάμεις τους και μαζί τα όρια μας. :)

Φαντάζομαι πως όλες λίγο πολύ έτσι θα νιώσουμε όταν δεν μπορούμε να επιβληθούμε 100% στο παιδάκι μας(που εκτός απο ακατόρθωτο είναι και άσχημο,κατά την προσωπική μου άποψη)

Αντιμετώπισε το σαν κάτι φυσικό,όπως άλλωστε είναι ;)

Εδώ η μπουμπού μου αντιδράει όταν δεν της δίνουμε σημασία και προσπαθεί να μας τραβήξει την προσοχή με φωνές ή ψευτοκλάματα! :woohoo: Θέλω να πω πως ο δικός σου που κοντευει τα 2 χρόνια είναι φυσικό να ''επαναστατεί''! :laugh:

Μην στεναχωριέσαι!!!! :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλώς και γω σαν μαμά θέλω τα χαδάκια μου μαζί του κι εκείνος ενώ είναι γλυκας αρχίζει τα νεύρα και τις τσατίλες..μόνο το βραδάκι με θέλει αγκαλίτσα με τον φωτεινουλη και την αγελαδίτσα του..όλοι μαζί, και οι τρεις!!!χεχεχεχεχε...

Δε θέλω να του επιβάλλομαι απλώς να είναι πιο συνεργάσιμος και υπάκουος αλλά από ότι φαίνεται πολλά ζητάω..δυσκολεύουν κορίτσια τα πράγματα..και με τρομάζει αυτό! Αν πρέπει να τρέχω πίσω από έναν Δημητράκη διαρκώς πως θα μεγαλώσω σωστά το 2ο το καημένο; Δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ..

Η αλήθεια είναι πάντως πως αναρωτιέμαι πολύ συχνά αν είμαι σωστή μαμά..πως θα το ξέρω; ΠΟιος θα μου πει τα λάθη μου; Μόνο από τη συμπερόφορά του παίρνεις μηνύματα και νιώθω ότι τα πάω χάλια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki έγραψε:

Απλώς και γω σαν μαμά θέλω τα χαδάκια μου μαζί του κι εκείνος ενώ είναι γλυκας αρχίζει τα νεύρα και τις τσατίλες..μόνο το βραδάκι με θέλει αγκαλίτσα με τον φωτεινουλη και την αγελαδίτσα του..όλοι μαζί, και οι τρεις!!!χεχεχεχεχε...

Δε θέλω να του επιβάλλομαι απλώς να είναι πιο συνεργάσιμος και υπάκουος αλλά από ότι φαίνεται πολλά ζητάω..δυσκολεύουν κορίτσια τα πράγματα..και με τρομάζει αυτό! Αν πρέπει να τρέχω πίσω από έναν Δημητράκη διαρκώς πως θα μεγαλώσω σωστά το 2ο το καημένο; Δεν ξέρω τι να πρωτοσκεφτώ..

Η αλήθεια είναι πάντως πως αναρωτιέμαι πολύ συχνά αν είμαι σωστή μαμά..πως θα το ξέρω; ΠΟιος θα μου πει τα λάθη μου; Μόνο από τη συμπερόφορά του παίρνεις μηνύματα και νιώθω ότι τα πάω χάλια..

αχ!!!!!!!ρε φανη τα ιδια εχουμε και εμεις και του φωναζω και μετα αισθανομαι τυψεις...αλλα ρε κοριτσια ανεβαινει στο καναπε και περπαταει και φοβαμαι μην πεσει...χαμος γινεται καθε μερα...ολο αταξιες και γενικως δεν ακουει καθολου...ωρες ωρες λεω ποτε θα μεγαλωσει λιγο να ειναι πιο συνεργασιμος γιατι τωρα ειναι ταλιμπαν :P
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Φανη, καλως ηρθες στο κλαμπ! :laugh:

Τα παιδια μεγαλωνουν, προσπαθουν να ανακαλυψουν τον κοσμο, να δουν τις αντοχες μας!

Μην ξεχνας ξερει οτι περιμενεις μωρακι και ολλα αυτα ειναι απλα αντιδρασεις και πραξεις για να τραβηξει το ενδιαφερον σου!

Δεν το παιζω εξυπνη, αφου και εγω τα ιδια τραβαω απο την κορη μου και χειροτερα!

Να σου πω μερικα?

Ζωγραφιες στους τοιχους με μαρκαδορους, τα επιπλα, με κραγιον τους καναπεδες, κλαματα, ιστεριες, αναποδογυρισμα το πιατο το φαγητο, χτυπημα και τραβηγμα τα μαλλια του μωρου και πολλα αλλα για να τραβηξει το ενδιαφερον και μονο.

Τιποτα δεν κανεις λαθος.

Προσπαθησε να του λες ξανα και ξανα τι ειναι το σωστο!

Υπομωνη και ολλα πιστευω θα περασουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τα ιδια περνάμε και μεις . Πολλά νευρα , φωνές , αδικαιολόγητο κλάμα , θελει την αμέριστη προσοχή μας , με χει σαπίσει με το να μου φέρνει διάφορα στο κεφάλι ... δεν τελειωνει η λιστα ! :woohoo:

Χανω και γω πολλες φορες την υπομονή μου και αναρωτιέμαι συνέχεια τι πρεπει να κανω και πως να φερθω . Οπως ειπαν και τα κοριτσια περνανε τη φαση τωρα που καταλαβαινουν το εγώ τους και γινονται και πιο ανεξάρτητα . Θελουν να ειναι το επικεντρο του κοσμου ! Μην νομιζεις τραβανε και αυτα μεγάλα ζορια . Πιέζονται και νιωθουν αβεβαια με ολα αυτα .

Γιαυτο πολλες φορες απαιτουν με φωνες την αγκαλιά , ειναι το μονο μερος που ξέρουν και νιωθουν ασφάλεια .

Εγω προσπαθω να θετω καποια ορια κυριως σε θεματα ασφάλειας . Για ολα τα αλλα προσπαθω να μην θετω απαγορευσεις αλλα με συζήτηση να καταλαβαινει τι και πως . Επισης προσπαθω να κανω εγω το "σωστό" γιατι μιμουντε παρα πολυ εμας και παιρνουν παραδειγματα απο τη δικη μας συμπεριφορα .

Σε καμια περίπτωση παντως δεν πιστευω οτι το κοριτσακι μου και το αγοράκι σου ειναι "κακομαθημένα" . Ειναι ενα φυσιολογικο σταδιο που το παιρνουν ολα τα μικρουλια . Βεβαια θελει ατελειωτη υπομονη για μας ... Δυσκολο το ξερω ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν και δεν εχω πολυ μεγαλη εμπειρια σε αυτο το θεμα, πιστευω οτι προσπαθουν να δοκιμασουν τις αντοχες μας. Γενικως ειμαι ελαστικη μαζι της. Μονο οταν κατι αφορα την ασφαλεια της, της το απαγορευω. Το κανω χωρις φωνες, απλα της δειχνω με την εκφραση μου οτι με απογοητευει κι εκεινη αμεσως ντρεπεται. Η αν δεν πιασει αυτο, της αποσπω την προσοχη με κατι αλλο και αμεσως ξεχνιεται. Προσπαθω παντως να ειμαι σταθερη, οταν λεω οχι να μην το αλλαζω μετα. Α και παντα την επιβραβευω με μπραβο και χαδια. Αυτα απο τη δικη μου εμπειρια! Κατα τα αλλα υπομονη, υπομονη, υπομονη με τους μικρους μας εξερευνητες! Καπου ειχα διαβασει οτι το να θετουμε ορια οσο και να τα νευριαζει, τα κανει να νιωθουν μεγαλυτερη ασφαλεια στο αγνωστο που απλωνεται μπροστα τους. Αναζητουν τους κανονες. Παντως σε καμια περιπτωση δεν πιστευω οτι τα παιδακια μας ειναι κακομαθημενα ή δεν κανουμε κατι σωστα. Εξ'αλλου μην ξεχνας οτι η καθε μανουλα με την αγαπη της οδηγο ξερει ενστικτοδως το καλυτερο για το παιδακι της!

Φιλακια και κουραγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ακριβως τα ιδια περναω και εγω με την lala με μια διαφορα εμενα δεν μου πεταει διαφορα στο κεφαλι αλλα μου τραβαει τα μαλια

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ

ΤΑ ΟΡΙΑ ΚΑΙ ΟΙ ΒΑΣΕΙΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΜΙΚΡΕΣ ΗΛΙΚΙΕΣ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΡΟΠΟ(προσωπικη μου αποψη ε? μην παρξηγηθω )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα ειναι πολυ καλούλης σχεδον δεν κάνει ζημιούλες αλλά έχουμε κατι περίεργα...έχει κατι ποδηλατακια κ μια καρεκλιτσα που του πήραμε τωρα τελευταια κ θελει να ανεβαινει όρθιος...Ναι τον έχω διπλα μου συνέχεια (σαλόνι δεν έχουμε εχουμε παιδότοπο...όλοι οι καλοι χωράνε, θα σας καλέσω να παιξουμε), και εκει που παιζουμε ήρεμα κ ωραια όρθιος ο κυριος...και μου γελάει πονηρα...Ειμαι σιγουρη οτι το κανει επειδη εχει μάθει την αντιδραση μου...κατα τα αλλα ειναι πολυ ήσυχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

ακριβως τα ιδια περναω και εγω με την lala με μια διαφορα εμενα δεν μου πεταει διαφορα στο κεφαλι αλλα μου τραβαει τα μαλια

Δεν θελω να σε απελπισω αλλα και μενα απο τα μαλλια ξεκινησε ... :woohoo: Τωρα δεν την νοιαζουν καθολου , τωρα που το ανεφερες θυμηθηκα οτι μου τα τραβουσε καποτε . Προτιμα να μου φερνει τη βουρτσα μαλλιων στο κεφαλι :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

Δεν θελω να σε απελπισω αλλα και μενα απο τα μαλλια ξεκινησε ... :woohoo: Τωρα δεν την νοιαζουν καθολου , τωρα που το ανεφερες θυμηθηκα οτι μου τα τραβουσε καποτε . Προτιμα να μου φερνει τη βουρτσα μαλλιων στο κεφαλι :S[/quote:1xufkhsc]χαχχαχαχαχαχαχ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: εμενα σημερα μου προσγειωσε στο κεφαλι μου το αεροπλανο του...με μπερδεψε μαλλον για αεροδιαδρομο :lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλε τι λετε;;; Τι να περιμενω;;; Πωπω!!! Ελπιζω να μην πετυχει η βουρτσα την μπεμπα! Προς το παρον μονο τον μπαμπα της χτυπαει. ΕΓω την εχω γλιτωσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το δικό μου αλητάκι δεν τραβάει και μεγάλες τούφες από πίσω.. Πιάνει 1-2 τρίχες από τις μπροστά τις φύτρες και τις ξεπατώνει.. Ρε κορίτσια.. Μιλάω για πόνο, όχι χαζά. Αυθόρμητα εκείνη την ώρα πατάω τσιρίδα και της φωνάζω. Δεν το ελέγχω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν θελω να σε απελπισω αλλα και μενα απο τα μαλλια ξεκινησε ... :woohoo: Τωρα δεν την νοιαζουν καθολου , τωρα που το ανεφερες θυμηθηκα οτι μου τα τραβουσε καποτε . Προτιμα να μου φερνει τη βουρτσα μαλλιων στο κεφαλι :S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι'εγω κοριτσια μια απο τα ιδια... ο Μιχαλης μου μεγαλωνει και ζωηρευει πολυ... ανεβαινει σε καναπεδες, καρεκλες, αναποδογυριζει τα κουτια με τα παιχνιδια και ανεβαινει επανω... προχθες ειχε παρει το κουτι του Almiron και εκανε ισορροπια... θελει να παιζει με πραγματα που δεν πρεπει γιατι θα χτυπησει και οταν του παρω κατι απο τα χερια τσαντιζεται, φωναζει, λεει διαφορα ακαταλαβιστικα σε εντονο υφος, και αν τα παρει, με χτυπαει κιολας... ετσι εγινε απο μονος του και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι μια φαση η αν ειναι ο χαρακτηρας του;

Συνηθως του βαζω μια φωνη πχ "τι εκανες; κακο" και του ριχνω μια ελαφρια στο πωπουδακι αλλα αυτος γελαει και το ξανακανει για να το ξανακανω κι'εγω... η αλλες φορες μου λεει "κακο κακο" και χτυπιεται για να του κανω το χατιρι...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΓΑΡΙΑΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ:

ΤΟ ΞΕΜΑΛΛΙΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ ΜΑΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ... (ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ ΕΣΤΩ ΜΙΑ-ΔΥΟ ΤΡΙΧΕΣ ΠΕΤΑΝΕ - ΑΥΤΕΣ ΞΕΡΙΖΟΝΟΝΤΑΙ)

ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΛΑΒΩ ΠΡΙΝ ΤΙΣ ΧΩΣΕΙ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΝΩ ΠΑΝΤΑ!

ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΕΚΑΝΑ ΚΑΝΕΝΑ ΑΑΑΙΙΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΟΝΟ, ΤΩΡΑ ΠΛΕΟΝ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΧΝΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΕΙ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ...

ΑΝ ΤΑ ΝΥΧΙΑ ΤΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΟΜΜΕΝΑ ΣΥΡΙΖΑ ΚΑΤΑΛΗΓΩ ΜΕ ΝΥΧΙΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΔΙΟΤΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΤΟ ΤΣΙΜΠΗΜΑ-ΓΡΑΠΩΜΑ ΤΗΣ ΜΥΤΗΣ, ΤΩΝ ΜΑΓΟΥΛΩΝ, ΤΩΝ ΧΕΙΛΙΩΝ, ΤΩΝ ΑΥΤΙΩΝ ΚΑΙ ΟΤΙ ΦΤΑΝΕΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ...

ΟΙ ΚΛΩΤΣΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΤΑΛΑΘΟΣ... :unsure:

ΕΙΝΑΙ ΜΟΛΙΣ 5,5 ΜΗΝΩΝ...

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ ΖΟΥΡΛΟΜΑΝΔΥΑ Ή ΚΑΙ ΝΑ ΧΤΙΣΩ ΔΩΜΑΤΙΟ ΠΑΝΙΚΟΥ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΦΑΝΗ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΑΝΑΣΦΑΛΗΣ. ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΧΩ ΒΓΑΛΕΙ ΑΠΟ ΤΑ POSTS ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΡΟΣ ΠΟΥ ΠΑΙΡΝΩ. ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΕΙΝΑΙ. ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΕ ΟΛΑ "ΝΑΙ ΜΑΜΑ" ΜΕ ΤΗ ΜΙΑ.

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΑΜΑ ΕΙΣΑΙ. ΠΑΨΕ ΝΑ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα..με ολο το θαρρος θα ηθελα να πω τη γνωμη μου..θεωρω πως το θεμα ειναι σοβαρο κ θα πρεπει να του δινεται κ η αναλογη βαρυτητα...εχω μια κορη 3 χρονων κ πραγματικα δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε ντουλαπια μου ανοιξε ουτε τοιχους μου ζωγραφισε αλλα ημουν ειμαι κ θα ειμαι συνεχεια απο πανω της κ της μιλαω... νομιζω πως πρεπει να δειχνουμε στα παιδια μας οτι ΕΜΕΙΣ κανουμε κουμαντο κ οχι αυτα...οτι το ΟΧΙ πρεπει να ειναι ΟΧΙ.. πρεπει να υπαρχει ενα προγραμμα στη ζωη του παιδιου κ βασικα οταν το παιδι παει να ξεπερασει τα ορια να υπαρχει η προειδοποιηση κ μετα η τιμωρια αν χρειαστει...τα λεω ολα αυτα γιατι εχω μια γνωστη μου που επαιρνε τις αντιδρασεις του γιου της πολυ αψηφιστα δεν εκανε τιποτα με παοτελεσμα το παιδακι της να χειροτερευει κ να μην μπορει να παει πουθενα η κοπελα...με κοροιδευε που μαλωνα την κορη μου λεγοντας μου οτι ειναι απλα ενα παιδι...(δηλαδη ενας αυριανος ενηλικας) δεν λεω να υπαρχει μεγαλη αυστηροτητα αλλα ΚΑΝΟΝΕΣ στο σπιτι..επισης οταν κανει κατι καλο το παιδι(π.χ να μαζευει το δωματιο) να επιβραβευεται...σε ολα θα πρεπει να υπαρχει μετρο κ φυσικα να ειμαστε ελαστικοι εκει που χρειαζεται..η γλωσσα μου εχει μαλλιασει αλλα εχω καταφερει πολλα..τουλαχιστον παω ΠΑΝΤΟΥ χωρις κανενα προβλημα κ χωρις αγχος αν το παιδι μου χτυπησει τα αλλα παιδια η δημιουργησει καποιο προβλημα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kathy28_ έγραψε:

καλησπερα..με ολο το θαρρος θα ηθελα να πω τη γνωμη μου..θεωρω πως το θεμα ειναι σοβαρο κ θα πρεπει να του δινεται κ η αναλογη βαρυτητα...εχω μια κορη 3 χρονων κ πραγματικα δεν ειχα ποτε προβλημα ουτε ντουλαπια μου ανοιξε ουτε τοιχους μου ζωγραφισε αλλα ημουν ειμαι κ θα ειμαι συνεχεια απο πανω της κ της μιλαω... νομιζω πως πρεπει να δειχνουμε στα παιδια μας οτι ΕΜΕΙΣ κανουμε κουμαντο κ οχι αυτα...οτι το ΟΧΙ πρεπει να ειναι ΟΧΙ.. πρεπει να υπαρχει ενα προγραμμα στη ζωη του παιδιου κ βασικα οταν το παιδι παει να ξεπερασει τα ορια να υπαρχει η προειδοποιηση κ μετα η τιμωρια αν χρειαστει...τα λεω ολα αυτα γιατι εχω μια γνωστη μου που επαιρνε τις αντιδρασεις του γιου της πολυ αψηφιστα δεν εκανε τιποτα με παοτελεσμα το παιδακι της να χειροτερευει κ να μην μπορει να παει πουθενα η κοπελα...με κοροιδευε που μαλωνα την κορη μου λεγοντας μου οτι ειναι απλα ενα παιδι...(δηλαδη ενας αυριανος ενηλικας) δεν λεω να υπαρχει μεγαλη αυστηροτητα αλλα ΚΑΝΟΝΕΣ στο σπιτι..επισης οταν κανει κατι καλο το παιδι(π.χ να μαζευει το δωματιο) να επιβραβευεται...σε ολα θα πρεπει να υπαρχει μετρο κ φυσικα να ειμαστε ελαστικοι εκει που χρειαζεται..η γλωσσα μου εχει μαλλιασει αλλα εχω καταφερει πολλα..τουλαχιστον παω ΠΑΝΤΟΥ χωρις κανενα προβλημα κ χωρις αγχος αν το παιδι μου χτυπησει τα αλλα παιδια η δημιουργησει καποιο προβλημα!!
Καλημερα γλυκια μου!

Η ηλικια των 3 που αναφερεις ειναι μια δυσκολη ηλικια!

Δεν νομιζω το οτι το δικο σου παιδακι που απο οτι λες ειναι πολυ υσηχο και καλοβολο, εχει να κανει με σενα!

Πιστευω ειναι στο παιδι!

Φυσικα πρεπει ο γονιος να μαθει στο παιδι αλλα ειναι και ο τυπος του παιδιου!

Δεν ειναι σοβαρα τα πραγματα οπως τα λες!

Συμβαινει σε πολλα παιδακια να ειναι ετσι.

Ειναι σπανιο φαινομενο το παιδι να μην ειναι αντιδραστηκο!

Η σωστη σταση των γονιων απεναντι σε τετοιου ειδους συμπεριφορες ειναι συχνα πολυ δυσκολη στην εφαρμογη της!

Καλο ειναι να αφηνουμε το παιδι να ζειτην ζωη του πλαταινοντας το πεδιο δρασης και αποφευγοντας να το μαλωνουμε συνεχως.

Πρεπει ομως να ειμαστε σε θεση να του επιβαλλουμε ορισμενες απαγορευσεις και να το κανουμε να τις σεβαστει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα κοριτσια!Αλλη μια στο κλαμπ!!Κι εμενα τα ιδια κανει-εκανε και χειροτερα!!Πετουσε πραγματα,ηταν το αγαπημενο του,μας δαγκωνε,μας χτυπουσε και ιδιαιτερα την γιαγια του πο τον κρατουσε οσο δουλευα.Της εχει σπασει ολα τα μιμπελα μαζι με κατι αντικες πανακριβες!καθε φορα που εκανε κατι του εξηγουσα γιατι ειναι κακο και τον εβαζα τιμωρια.Φυσικα μεχρι να κατσει στην τιμωρια ειδα και επαθα αλλα ειδα οτι ειχε απτελεσμα καθως αλλιως συμπεριφεροταν στο σπιτι μας κι αλλιως στης γιαγιας που δεν τον μαλωνε.Τωρα μπορω να πω οτι εχει ηρεμησει λιγο αλλα θελω να πω οτι συμφωνω και με την Καθυ28 οτι πρεπει συνεχεια να τους μιλαμε και να θετουμε ορια.Κι εμεις αν παμε πουθενα δεν με ακουει παντα και μου λεει καμια φορα η πεθερα μου αστον παιδι ειναι,εδω ειναι ασφαλες και λεω οχι πρεπει να μαθει να ειναι παντα κοντα μου γιατι αυτα δεν καταλαβαινουν τις συνθηκες.Θελω να πω οτι πρεπει να μαστε παντα σταθερες στα οχι μας και τα ναι μας.Φυσικα τωρα Φανη μου με το δευτερο μωρο θα ναι δυσκολα.Κι εμενα με το που φουσκωσε η κοιλια του εκανε τα παντα για να τραβηξει την πρσοχη μου αλλα προσπαθησα να ασχολυμαι συνεχεια μαζι του κι ετσι του ψιλοπερασε.Ευχομαι να ηρεμησεικι ο δικος σου αλλα μην αγχωνεσαι φαση ειναι και θα περασει!Τα φιλια μου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καποια πο αυτα τα περναμε και εμεις!

απο τοτε που σκαρφαλωνουμε στον καναπε τρεμει η καρδουλα μου!

ντουλαπια ανοιγει και εχει αδυναμια στο ξυδι... την αφησα με επιβλεψη να δοκιμασει μπας και δεν το ξαναπαρει αλλα μαλον της αρεσε πολυ.....

προπσπαθω να παιζουμε στο δωματιο της με τα παιχνιδια της... καποιες φορες τα καταφερνουμε καποιες παλι οχι.... απο ολο το σπιτι μαζευω τουβλακια!

εμενα παιρνει την βουρτσα να με χτενισει αφου πρωτα εχει χτενισει τα δικα της μαλλια.

προπσαθω να μην της φωναζω στεναχωριεμαι αλλα δεν τα καταφερνω παντα! μετα νοιωθω τυψεις και την παιρνω αγκαλιτσα

τωρα τελευται αντι να της λεω τοσο συχνα μη προσπαθω να την επιβραβευω... δηλ. μπαραβο που δεν ανοιγεις τα ντουλαπια!

ευχαριστω που με βοηθας με το απλωμα των ρουχων(τα μισα τα ξαναπλενουμε... τα πεταει κατω)

ααα και το βραδυ ολα τα παιχνιδια πανε για υπνο στα παιχνιδοκουτα τους

οταν ομως δουλευω νυχτα τα παιχνιδια ξεπορτιζουν σε ολο το σπιτι.... μπορει και εξω απο αυτο....

Φανη μου ηρεμησε προσφερεις αγαπη στον Δημητρακη και αυτο ειναι πολυ συμαντικο απο δεκαδες μη που μπορει να του πεις!

πολλες φορες τα κανουν για α τραβηξουν την προσοχη μας!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑ ΜΠΩ Κ ΕΓΩ ΣΤΟ ΚΛΑΜΠ???

ΚΑΡΔΙΑΚΗ ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΜΕ ΤΑ ΣΟΥΡΤΑ ΦΕΡΤΑ ΤΟΥ ΓΙΟΥ ΜΟΥ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΠΕ.... :dry:

ΔΕΝ ΔΕΧΕΤΑΙ ΤΟ ΟΧΙ Κ ΤΟ ΜΗ Κ ΤΣΑΝΤΙΖΕΤΑΙ ΑΦΑΝΤΑΣΤΑ.......

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΜΟΥ.... ΚΡΕΜΙΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΜΟΥ...ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΜΟΝΟΖΥΓΟ!!!!

Κ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ... Κ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ 15 ΜΗΝΩΝ.....

ΥΠΟΜΟΝΗ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΜΕΓΑΛΩΝΟΝΤΑΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΙΟ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΙΜΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλαα η αναριχηση του καναπε αρχισε πολυ νωρις σχεδον 9 μηνων.τουλαχιστον εμαθε συντομα να τον κατεβαινει και ειμαστε οκ.

εμενα μ απασχολουν τα νευρα...(πιο πολλα κι απ τα δικα μου :P )

αν δε γινει το δικο του φωνες και τσιριδες.αφηστε που πεφτει κατω και ξαπλωνει και χτυπιεται :dry:

και ολη μερα γκρινια....τα χω παιξει....τι διαβαζουμε ,τι παιζουμε σε πεντε λεπτα παλι αρχιζει.δουλεια και φαι δεν τολμαω να κανω ,αν δεν ασχολουμαι μαζι του γινεται πολεμος.

υπομονη ,θα ερθει η ωρα να τα παντρεψουμε και μετα θα ειμαστε ελευθεροι για τις εκδρομες μας με τα ΚΑΠΗ... :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mariah έγραψε:

υπομονη ,θα ερθει η ωρα να τα παντρεψουμε και μετα θα ειμαστε ελευθεροι για τις εκδρομες μας με τα ΚΑΠΗ... :silly:

:S:S μεχρι τοτε δεν θα χει μεινει τουφα στο κεφαλι!

πολυ ξυλο,γιατι ρε γμτ? ειμαστε ηρεμοι στο σπιτι,που τα βρισκει αυτα τα νευρα? Εφαγα σφαλιαρες τις προαλλες γιατι δεν τον αφηνα να φυγει με τον παππου του.Αυτος οποιος ερχεται σπιτι νομιζει οτι θα φυγουν μαζι μετα για βολτα.. :dry: αν ψηλωσει λιγο ακομα θα κλειδωνω την πορτα μη μου φυγει.

Οσο για το μαλλι,τις φαβοριτες τραβαει :huh::huh: ποναειιι....Τι θα κανω οταν ερθει κ το αλλο μωρο?αυτο σκεφτομαι και αγχωνομαι.

Επισης αν μιλαω με αλλον μου τραβαει το προσωπο να κοιταω αυτον,ή αν παει αν με φιλησει ο μπαμπας του ,ερχεται τρεχοντας κ σπρωχνει το κεφαλι του αντρα μου. Τα παιρνει κρανιο ο μικρος...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...