Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΤΡΑΤΑ / ΠΕΡΠΑΤΟΥΡΑ?


Recommended Posts

Καλησπέρα μανούλες και μελλοντικές μανούλες, θέλω τη βοήθειά σας. Απο πόσο μηνών χρησιμοποιήσατε στράτα στα μικρά σας? Και ποια μου συστήνατε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalhspera sakoulina

emena h paidiatros mou apagoreuse thn perpatoura kai thn akousa.

o mikros mou perpathse 10mhnwn kai arxhse apo 8 peripou me mas.

htan kourasthko polu den lew alla kai enas filos mas fusiko8erapeuths mas eipe kalutera oxi.

mhpws na rwtouses thn paidiatro sou?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια κ γω ακομη δεν ρωτησα τον παιδιατρο αλλα θα ηθελα να μαθω κ τις δικες σας γνωμες,βασικα εγω δεν ειμαι κ πολυ υπερ της περπατουρας νομιζω οτι καθυστερει το παιδι να περπατησει

Εσεις χρησιμοποιησατε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμεις χρησιμοποιησαμε στρατα ο γιατρος μου εδωσε το οκ με την προυποθεση να μαζεψω οτι μπορει να προκαλεσει ατυχημα μεσα στο σπιτι, μια χαρα ηταν ο μικρος το καταευχαριστηθηκε και δεν αργησε καθολου να περπατησει περπατησε σχετικα νωρις, οι αποψεις διησταντε, εμεις παντως ειχαμε τις chicco και πολυ την ειχε βολευτει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω χρησιμοποιησα περπατουρα κ στα 2 παιδια κ λεω να χρησιμοποιησω κ στο τριτο!!δεν νομιζω να παρχει φοβος για κατι,εκτος βεβαια απο τυχον αυτχηματα μεσα στο σπιτι...δεν ειχα συμβουλευτει παιδιατρο..παντως σχετικα νωρις περπατησαν τα παιδια!εσυ ομως για να σιγουρευτεις ρωτησε τον παιδιατρο σου!! :)

κ γω της chicco εχω κ ειναι πολυ καλη!!!κ ακομα αντεχει! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα...!

Εγω θα σου προτεινα να μην την χρησιμοποιησεις καθολου... δεν προσφερει τιποτα στα παιδακια... ουτε πιο γρηγορα θα περπατησει και θα εχεις και τον φοβο του ατυχηματος...!

Φιλικα...! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο μονο που βοηθανε οιπερπατουρες ειναι να ξεκουραζετε η μαμα και να κανει και αλλα πραγματα ενω το μωρο θα αλωνιζει μεσα στο σπιτι. Απο κει και περα γνωμη μου παντα, να μην παρεις περπατουρα. Εγω δεν πηρα και δεν θα παρω. Προτυμω να το εχω στο καροτσι μαζι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

an kai h paidiatros mou eipai "kalitera oxi"

egw tou pira .den ton bazw ekei me ti wres alla giati bariete eukola afou barethei to parko,to patoma ,to krebati kai ola ta pithana h apithana ton bazw kai ekei na perasei ligo thn wra tou .

tou aresei polu alla sintoma bariete kai ekei .

h kataxrish kanei kako oxi mia fisiologikh xrish .

stis odigies leei oxi panw apo mish wra kathe mera ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!

εγω ακομα δεν εχω παιδακι,αλλα θα σας πω την εμπειρια της μικρης μου ανιψιας..η αδελφη μου την ειχε σε περπατουρα αλλα το παιδακι μαλλον δεν την βολευοταν...ενας φιλος του γαμπρου μου ορθοπεδικος τους ειχε πει οτι δε βοηθανε τα παιδακια γιατι στραβωνουν τα ποδαρακια τους..οποτε η αδελφη μου την παρατησε..θυμαμαι μια μερα ειχαμε την μικρη εγω κι η μητερα μου στο σπιτι μας και την κρατουσαμε απο τα χερακια της και την βοηθουσαμε να κανει βηματακια..βλεπαμε οτι στεκοταν αρκετα δευτερολεπτα μονη της κι επεφτε μετα...επιασε λοιπον η μητερα μου μια πετσετα,την εδωσε στην μικρη να την κρατησει με το χερακι της και την αλλη ακρη την κρατουσε η μαμα μου...και το μωρο εφευγε περπατωντας μονη της προς εμας!!η μικρη εκανε τρελλη χαρα,λες και καταλαβαινε οτι επιτελους περπατουσε!!ξανα εμεις το κολπο με την πετσετα και δως του η μικρη βηματακια...μεχρι που εκεινη την ημερα περπατησε μονη της!!!ηταν περιπου 11 μηνων!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα η παιδίατρος μου είπε καλύτερα όχι αλλά αν πάρεις όχι πάνω από μισή ώρα την ημέρα. Στο πρώτο μου είχαν φέρει δώρο και την χρησιμοποίησα για πολύ λίγο. Τώρα δεν σκέφτομαι να πάρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΠΩΣ ΟΣΑ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΒΟΛΕΣ. ΟΧΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑ ΜΟΝΟ ΤΗ ΜΑΜΑ Η ΣΤΡΑΤΑ. ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ (ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ) ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΧΑΡΑ. ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΝ ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΧΑΙΡΟΝΤΑΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΤΗ ΜΑΜΑ ΘΑ ΕΛΕΓΑ ΔΕΝ ΤΗ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΔΙΟΤΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ΤΟΥ. ΤΟ ΠΑΡΚΟ ΒΟΗΘΑ ΤΗ ΜΑΜΑ. ΕΠΙΣΗΣ,ΕΜΕΝΑ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΙΧΕ ΣΤΗ ΣΤΡΑΤΑ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΣΤΡΑΒΩΣΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ 9 ΜΗΝΩΝ. Η ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΠΙΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ..ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΔΙΙΣΤΑΝΤΑΙ.

ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΗΣ CHICCO ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας. Τελικά χθες πήγα και της αγόρασα μια στράτα και έκανε μεγάλες χαρές. Θα τη χρησιμοποιώ αλλά για λίγο. Εμείς πάρκο δεν έχουμε - δεν μου αρέσει η ιδέα - και το καρότσι δεν μπορούμε να το ανεβάσουμε στο σπίτι γιατί μένω σε ρετιρε (70 σκαλοπάτια χωρίς ασανσερ - κανένα σχεδόν σπίτι στο Ηράκλειο δεν έχει ανακαλύψει ακόμα το ασανσερ) οπότε και μόνο τη μικρή που ανεβοκατεβάζω μου βγαίνει η ψυχή. Οπότε η στράτα είναι μια καινούρια εμπειρία για εμάς

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ! ΤΕΤΑΡΤΟΣ ΟΡΟΦΟΣ ΧΩΡΙΣ ΑΣΑΝΣΕΡ. ΘΑ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ..! ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΜΑΣ! ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ ΜΕ ΤΗ ΣΤΡΑΤΟΥΛΑ ΣΑΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα.

Ο παιδίατρος μου-'οπως οι περισσότεροι- ''απογόρευσε'' τη χρήση στρατούλας.

Άλλα θεωρώ χωρίς να είμαι ειδήμων,πως είναι λίγο υπερβολική αυτή η απαγόρευση,εφόσον στο σπίτι δεν υπάρχουν σκαλοπάτια κλπ & είναι πάντα υπο την επίβλεψη του γονιού!

Επίσης είναι & μια ξεκούραση για το γονιό, στο στάδιο μέχρι να μπουσουλήσει ή περπατήσει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...