Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εκτρωσεις vs αποτυχημενες προσπαθειες


cristi

Recommended Posts

Κι εγώ σε γενικές γραμμές συμφωνώ με όλες σας...

Christi, σε καταλαβαίνω απόλυτα. Μου φαίνεται αδιανόητο, άλλες να προσπαθούν για παιδί απεγνωσμένα, κι άλλες να μένουν έγκυες και να τα πετάνε. Και δεν αναφέρομαι σ' αυτές που το κάνουν για λόγους υγείας, που είναι σχεδόν αποβολή και όχι έκτρωση Π. χ. μια φίλη μου αναγκάστηκε να κάνει διακοπή τον 5ο μήνα, επειδή το παιδί δεν είχε αναπτυχθεί σωστά, δεν είχε κλείσει το στέρνο του, και τα ζωτικά του όργανα ήταν διάσπαρτα στο κορμάκι του και κανένα στο σωστό μέρος. Αυτή δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς, και φυσικά θεωρήθηκε αποβολή και όχι έκτρωση. Η πρώην συννυφάδα μου, όμως, έκανε έκτρωση όντας παντρεμένη με παιδί, επειδή είπε "δεν ήταν έτοιμη για άλλο παιδί". Η αδελφή μιας φίλης μου εξαναγκάστηκε από τη μητέρα της, 18-19 χρονών να κάνει έκτρωση, γιατί "θα τους έκανε ρεζίλι στην κοινωνία" και ο φίλος της δεν αναλάμβανε ευθύνες και την πίεσε κι αυτός να το ρίξει (έμειναν μαζί, ξαναέμεινε έγκυος και παντρεύτηκαν, απορώ πώς μπόρεσε να μείνει μαζί του). Αυτή η κοπέλα προφανώς δεν ήταν δυνατός χαρακτήρας. Η αδελφή της (η φίλη μου) έμεινε κι αυτή έγκυος στα 20, και το κράτησε παρ' όλο που την πέταξαν έξω απ' το σπίτι (κι ακόμα δεν έχουν σχεδόν καθόλου σχέσεις με τους γονείς της). Η πρώτη αδελφή έπαθε κατάθλιψη και δεν συγχώρεσε ποτέ τον εαυτό της, ενώ η δεύτερη είναι άτομο συγκροτημένο και δυναμικό.

Christi εμείς που προσπαθούμε για παιδί, έχουμε άγχος, ενώ οι ανεπιθυμήτες εγκυμοσύνες προκύπτουν ακριβώς επειδή το ζευγάρι ποτέ δεν σκέφτεται το θέμα "εγκυμοσύνη"...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 87
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τώρα είδα όλα τα ποστ, προηγουμένως μέχρι τη 2η σελίδα μου έβγαζε, για κάποιο λόγο.

Έγραψα πιο πάνω για την πρώην συννυφάδα μου ότι όντας παντρεμένη με ένα παιδί, έμεινε έγκυος και το έριξε. Δεν έγραψα όμως ότι το πρώτο που το κράτησε (είπε ότι έκανε έκτρωση και απέτυχε, ναι, καλά), το κράτησε επειδή ήθελε να "τυλίξει" το φίλο της και να τον παντρευτεί (χώρισαν τελικά). Αυτό το παιδάκι τώρα μεγαλώνει πεταμένο, ο πατέρας του έχει παντρευτεί σε νησί και λείπει, η μάνα το βλέπει σα βάρος, το παρατάει στην πρώην πεθερά της (και δική μου πεθερά) για να μπορεί να βγαίνει και μεγαλώνει σε συνθήκες όχι και τόσο καλές για ένα παιδί. Δε λέω ότι θα ήταν καλύτερα αν το έριχνε. Αλλά υπάρχουν παιδιά που μεγαλώνουν σε πολύ χειρότερες συνθήκες, με γονείς βίαιους, που εξασκούν πάνω τους ψυχολογική και σωματική βία, που τα πετάνε στα ιδρύματα (γιατί δε χρειάζεται να έχουν πεθάνει οι γονείς ενός παιδιού για να πάει αυτό σε ίδρυμα, μπορεί να ζουν και να τους γνωρίζει και το παιδί), κ.λπ.

Δηλαδή, λες Christi, ότι όταν μείνει μια γυναίκα έγκυος οφείλει να ωριμάσει αμέσως, να γεννήσει το παιδί και να το μεγαλώσει. Έλα όμως που δεν ωριμάζουν όλοι. Που δεν μπορούν να μεγαλώσουν σωστά ένα παιδί, με αποτέλεσμα αυτό να καταλήγει με χιλιάδες ψυχολογικά και άλλα προβλήματα.

Θεωρητικά αυτό που λες είναι σωστό, είναι όμως ανεφάρμοστο. Κι εγώ κατά της έκτρωσης είμαι, και πολύ πιθανόν και μια 16χρονη που μένει έγκυος να είναι κατά της έκτρωσης. Αλλά όταν μείνει έγκυος στα 16 της και την πετάξουν οι γονείς της απ' το σπίτι, ο φίλος της δεν αναλαμβάνει ευθύνες, δεν έχει δουλειά, δεν έχει πού να πάει, ε, δε θα ωριμάσει, θα πάει και θα το ρίξει. Μπορεί να το μετανιώνει σε όλη της τη ζωή, αλλά από πολλές απόψεις είναι καλύτερα έτσι. Μπορεί να το γεννήσει και να το δώσει για υιοθεσία, οκ, αλλά κι αυτό δεν είναι τεράστιο βάρος για μια γυναίκα που οφείλει να είναι πλέον ξένη για το ίδιό της το παιδί;

Μπουμπουκάκι, συμφωνώ με τα κορίτσια, ξανασκέψου το... Έχω φίλη που το εισόδημά τους είναι όλο κι όλο 500 ευρώ, ο άντρας της κάνει διάφορες δουλειές για να το συμπληρώσει, αλλά δεν φτάνει ούτε για πλάκα τα 1000 ευρώ, μένουν στο ενοίκιο, και τώρα είναι έγκυος στο τρίτο. Έμεινε κατά λάθος γιατί έσπασε το προφυλακτικό (κι αυτά συμβαίνουν, και όχι μόνο στις "ανεύθυνες" ηλικίες των 15 και των 16), και ούτε που διανοήθηκε να το ρίξει.

Δεν ξέρω ποια είναι η δική σας οικονομική κατάσταση, ίσως να είναι και χειρότερη, αλλά καθίστε με τον άντρα σου και σκεφτείτε τα όλα: μπορεί και να τα καταφέρετε τελικά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το να κάνεις έκτρωση είναι σίγουρα μια δύσκολη απόφαση που κατα τηνγνώμη πρέπει να την πέρνει το ζευγαρι,αν είναι μάζι ή ηγυναίκα μόνη της.

όταν ήμουν ελεύθερη είχα αποφασισει,χωρις να είμαι έγκυος, οτι αν συνέβαινε κατα λάθος δεν θα το κρατούσα.Και αυτό γιατι θεωρώ το οτι να κάνεις παιδι,δεν είναι παίξε γέλασε,φέρνεις έναν ανθρώπο στον κόσμο, και δεν ήθελα να το κάνω αν δεν ήμουν έτοιμη και συνειδητοποιημένη και όριμη ώστε να μεγαλώσω έναν άνθρωπο.

Βέβαια για καλή μου τύχη δεν έμεινα,οπότε δεν μπήκα σε αυτη τη διαδικασία.

Η αλήθεια είναι όμως οτι δεν μπορούμε να μπούμε στη θέση του άλλου, και να τον καταλάβουμε πόσο μάλλον να τον κρίνουνουμε ή ακόμα χειρότερα να τον κατακρίνουμε.

την απόψη που είχα την συζύτησα μια φορα πριν 5-6 χρόνια που είχα καθυστέρηση με την κουμπάρα μου.την εποχη εκείνη δεν δούλευα ούτε εγω ούτε και ο συντροφος μου,που είναι πλέον άντρας μου.όταν είπα στην κουμπάρα μου οτι αν είμαι έγκυος θα το ρίξω μόνο που δεν με έφαγε.μέχρι να αδιαθετήσω με είχε γεμίσει τύψεις.

το ωραίο είναι οτι πριν λίγο καιρο και έχοντας 2 παιδιά η κουμπάρα μου έκανε έκτρωση.όταν μου το είπε εγώ την στήριξα,αλλα είχε παράπονα γιατι οι άλλοι δεν την καταλάβαιναν και την πίεζαν να το κρατήσει.

τελικά η απόφαση είναι δίκή μας και κάνεις μα κανείς δε μπορει να καταλαβει και να έρθει στη θέση μας

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

cristi έγραψε:

Αγγελικη δεν θα σε ακολουθησω στο παραληρημα σου...

Δυστυχως δεν διαβασες καλα το αρχικο μου μηνυμα. Το θεμα δεν ειναι απλως εκτρωσεις αλλα εκτρωσεις vs αποτυχημενες προσπαθειες. Ηθελα να τονισω την διαφορα του να κανεις ερωτα μια φορα το μηνα και να πιανεις και 25 και να μην πιανεις.

Κανεις λαθος να θεωρεις οτι νιωθω ζηλεια. Η αποψη μου πανω στο θεμα ειναι σταθερη εδω και χρονια και δεν την ανεπτυξα τους τελευταιους 5 μηνες που προσπαθω.

Λυπαμαι αν ενιωσες ασχημα με τα λογια μου (που τονισα οτι ειναι καθαρα η αποψη μου) αλλα δεν φταιω εγω για τις πραξεις σου και τις επιλογες σου.

Θα συνοψισω τη γνωμη μου στα εξης λογια: ολα αυτα που παρεθεσες ως δικαιολογιες για μια τετοια πραξη (οικονομικοι λογοι κλπ) ΓΙΑ ΜΕΝΑ ερχονται δευτερα και πολυ πιο μακρινα απο τη ζωη ενος παιδιου.

Ομως Κρίστι μιλάμε ΓΙΑ ΣΕΝΑ!! Πρόσεξέ το αυτό...γιατί εσύ έχεις ζήσει σε άλλο περιβάλλον...είσαι ένα ξεχωριστό άτομο που είχε μια σχετική άνεση, που είχε κάθε μέρα το γάλα του στο τραπέζι ακόμη κι αν τα οικονομικά της οικογένειας ήταν άσχημα, έχεις στήριξη οικογενειακή και πολύ περισσότερο του άντρα σου. Υπάρχουν γυναίκες και μάλιστα έχω μιλήσει μαζί τους οι οποίες κατ΄ληξαν σε έκτρωση επειδή δεν είχαν λεφτά ,επειδή ουτε το γάλα δεν μπορουσαν να δώσουν στα παιδιά τους και έδιναν ζαχαρόνερο...επειδή η στήριξη από τους γονείς ή το σ΄ντροφο ήταν μηδαμινη με άσχημες συμπεριφορές και απειλες..κτλ κτλ...Βέβαια υπάρχει μια κατηγορία την οποία δεν δικαιολογώ με τίποτα..και θεωρώ τις κοπέλες εγωιστριες..όταν υπάρχει οικονομική άνεση, υπάρχει στήριξη από συγγενείς ή το σύντροφο απλώς εκείνες δε θέλουν να χαλάσουν τη ζωή τους..για σκεφτείτε ποσες κουκλάρες από αυτές που βλέπουμε στην τηλεόραση δεν θα τους έχε τύχει εγκυμοσύνη και για να μην χαλάσουν την εικόνα τους έκαναν έκτρωση!

Επομένως η κάθε επιλογή έχει ελαφρυντικά ..αρκεί να είναι τα σωστά ελαφρυντικά...και ένα τελευταίο παράδειγμα..η μητέρα μου προσέχει πολύ..ξέρεις όμως πόσες φορές τρομοκρατημένη κάνει τεστ μηντυχόν και είναι ...και σίγουρα δεν είναι σε θέση να το κρατήσει!!!

Όχι..δε βρίσκω καμία ομοιότητα στις δύο αντικρουόμενες καταστάσεις που έθεσες εξ αρχής...γιατί(΄μακριά από μας Χριστέ μου!!!!) μπορεί να προσπαθεί κάποια χρόοονια και στο τέλος να μείνει έγκυος και τελικά να διαπιστωθεί ότι το μώρό έχει πρόβλημα..αν αποφασίσει να κάνει έκτρωση...τότε..δεν έχει σημασία για ποιο λόγο την έκανε..αλλά ότι την έκανε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕλένηΧ έγραψε:

mpoympoyki πριν προβεις σε αυτη την ενεργεια θεσε ενα ερωτημα στον εαυτο σου

θα μπορεσεις καποτε να συγχωρησεις τον εαυτο σου??

Εγω δεν μπορω

Μπουμπούκι...θα συμφωνήσω!!!! Όσες φορές κι αν μείνω έγκυος..η λέξη΄έκτρωση δε θέλω να υπάρξει στο μυαλό μου καν!!!Δεν θα μπορέσω να συγχωρέσω τον εαυτό μου...ποτέ ξανά!!!Ειδικά αν δεν τίθεται θέμα υγείας όπως την προηγουμενη φορα..

Στη ζωή μου έκανα 2 εκτρώσεις..η μία επειδή ήμουν μικρή και η πίεση των γονιών μου υπερίσχυσε και φυσικά για χρόνια δεν μπορουσα να ξεχάσω και η 2η πριν 4-5 μήνες λόγω υγείας του μωρού..αυτή πόνεσε ακόμη περισσότερο στην ψυχή μου και όχι στο ΄σωμα..βέβαια στη 2η δίνω στον εαυτό μου ελαφρυντικά..αλλά στην πρώτη ποτέ!! Και πλέον δεν υπάρχει αυτή η εκδοχή στο μυαλό μου!!!Δεν θα μπορώ να πάω στο νοσοκομείο να το κάνω..δεν υπάρχει περίπτωση..γιατί πολύ απλά ΄δεν αφήνω τονεαυτό μου να κάνει κάτι τέτοιο..και θα σου πω γιατί..η ελπίδα πεθαίνει τελευταία!!κΙ όταν λέω ελπίδα εννοώ ότι πάντα μπορείς να στηριχτείς στις δυνάμεις σου και να μεγαλώσεις ένα παιδί..ΜΠΟΡΕΙΣ!!!! Μόνο την υγεία δεν μπορείς να κρατήσεις..όσο κι αν παλέψεις!!Αλλά τα υπόλοιπα προβήματα αν πιστέψεις στον εαυτό σου λύνονται..προσωπικά είμαι τέτοιο άτομο που θα δουλευα και 3 δουλειές γιανα το μεγαλώσω..αλλά έκτρωση δε θα έκανα!!!!Θα έδινα μια ευκαιρία και σε μένα να αποδείξω ποια είμα και τι μπορώ να πετύχω αλλά και στο παιδί μου ναζήσει!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουμπουκακι μου τι ειναι αυτα που ακουω??

ρε συ σκεψου λιγο πλουσιοτεροι δεν θα γινουμε ουτε με το να μην κανουμε 2ο η 3ο παιδι θα λυθουν ποτε τα οικονομικα μας.

ξερω ποσο καλος ανθρωπος εισαι και ποσο αγαπη εχεις μεσα στην καρδουλα σου εχεις μια γλυκα και μπορει να αποκτησεις και μια δευτερη

και εγω ανεργη ειμαι, χρωσταμε της μιχαλους(παντου)και εχω και ενα μωρο που χρειαζεται ενα τσουβαλι λεφτα (για γιατρους)τι να κανω τωρα να το γυρισω πισω??? δεν γινεται!!!

συζητησε το με τον αντρουλη σου και εμεις ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε σε οτι μα οτι χρειαστειτε

εγω προσωπικα δεν θα σε κατηγορησω για τιποτα γλυκια μου γιατι ξερω πολυ καλα την ευαισθησια σου και την καλη καρδια σου

μπορουμε ομως να το παλεψουμε ε??? και μπορει να πετυχει ε??? για σκεψου το...τι ζηταει ενα μωρακι αλλωστε μεχρι να ερθει θα εχει ξεπεταχτει και η μπεμπα

και να σου πω και κατι αλλο? μια φιλη μου ανεβαλε συνεχεια το να κανει παιδι για οικονομικους λογους εχει φτασει τωρα 40 χρονων και δεν μπορει ευκολα πλεον να μεινει εγκυος παρα τις προσπαθειες ομως τα οικονομικα τους παραμενουν το ιδιο.τιποτα δεν αλλαξε παρα μονο το οτι μπορει να μην μπορεσει να κανει ποτε της ενα μωρο

σκεψου το καλα και για οτι χρειαστεις,για οτι και αν αποφασισεις εμεις ειμαστε εδω για σενα

σε φιλω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπουμπουκάκι μου καταλαβαίνω τι σοκ μπορεί να είναι μια πιθανή εγκυμοσύνη ιδικά όταν είναι απρογραμμάτιστη και η χρονική συγκυρία δύσκολη .

ομως σκέψου ότι μπορεί να μην είναι και τόσο "βουνό" τα πράγματα όπως σας φαίνεται τώρα .

ένα δεύτερο παιδί εχει αν το σκεφτείς λιγότερα έξοδα από το πρώτο .

ότι χρειάζεσαι για αρχή τα εχει ήδη .ακόμα και αν σου λείπει κάτι μπορεί να το βρεις μέσου εμάς η να είναι πολύ λίγο το έξοδο .

τον πρώτο χρόνο μόνο πάνες χρειάζεται το δεύτερο μωράκι .

μετά με το καλό όταν πάνε βρεφικό (κρατικό) θα βρεις και εσύ μια δουλίτσα .

όσο για την εγκυμοσύνη μπορείς να πας σε κρατικό νοσοκομείο για τις εξετάσεις και να βρεις ένα γιατρό που να σε ξεγεννήσει στο Έλενα η σε κάποιο άλλο κρατικό (έχω αν θες γιατρό στο Έλενα) για να μην κοστίσει σχεδόν τίποτα .

αυτές είναι σκέψεις που στις γράφω τις οποίες κάνω και εγώ για το δεύτερο μωράκι που σκοπεύω να κάνω αργότερα .ούτε εγώ είμαι άνετα οικονομικά ,δεν δουλεύω λόγο μωρού τώρα και δεν θα δουλεύω μέχρι να τελειώσω από τις οικογενειακές υποχρέωσεις .όλοι εχουμε δάνεια που τρέχουν και ατυχίες πχ αυτόν τον μήνα μας τράκαραν 2 φορεσ !!!ευτυχώς δεν πάθαμε τίποτα και αυτό εχει σημασία ,αλλά κόστισε όλο αυτό σχεδόν 1000Ε που δεν μας περίσσευαν καθόλου .

δεν μπορώ να ξέρω την κατάσταση σας ,ομως τα λεφτά πάνε και έρχονται η ζωούλα ομως !!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπουμπούκι μου,καταλαβαίνω πως νιώθεις.

Θα συμφωνήσω με την Αφροδίτη και θα σου παρουσιάσω κι εγώ τα θετικά.Οκ,είναι φυσικό εσείς να σκέφτεστε τα ''-'' αλλά τα ''+''είναι περισσότερα! :)

Όπως είπε και η Αφροδίτη,μπορείς να γεννήσεις σε δημόσιο μαιευτήριο,με τον κατάλληλο γυναικολόγο.Παραπάνω απο τον πρώτο μήνα και τουλάχιστον για 7 μήνες μπορείς να θηλάσεις αποκλειστικά.Υπάρχουν στην αγορά πάνινες πάνες που σαφώς θα σας έρθουν πολύ πιο οικονομικά.

Αγάπη να υπάρχει και όλα θα λυθούν!

Εμείς είμαστε εδώ για οποιουδήποτε είδους βοήθεια χρειαστείς.Εγώ(τουλάχιστον)το λέω και το εννοώ :)

Ξανασκεφτείτε το γλυκιά μου.Δεν αξίζει να αφήσετε μια ζωούλα να φύγει έτσι...Όχι για αυτό τον λόγο τουλάχιστον.

Και εμείς περιμένουμε το δεύτερο.Βέβαια έγινε συνειδητά αλλά τα οικονομικά μας δεν είναι πολύ καλά.Η δουλειά δεν είναι σταθερή και τα έξοδα τρέχουν... :huh:

Περιμένουμε νέα σου!Φιλιά στην κούκλα σου :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΜΕ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ!!!

ΣΑΣ ΧΙΛΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Άντε, ωραία!!!!!

Ακόμα δεν ξέρουμε αν είσαι σίγουρα έγκυος έτσι;

Μακάρι να πάνε όλα όπως τα θέλετε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mpoympoyki έγραψε:

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!! ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ Κ ΕΙΠΑΜΕ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΠΡΩΤΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΗΝ ΠΕΜΠΤΗ Κ ΜΕΤΑ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΜΕ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΑΙΣΙΟΔΟΞΗ ΜΕ ΤΟ ΘΑΡΟΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΙΝΕΤΑΙ!!!

ΣΑΣ ΧΙΛΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΕΣ ΣΑΣ!!!!

Μπουμπουκάκι χαίρομαι πάρα πολύ που είσαι λίγο πιο αισιόδοξη!!!

Εδώ είμαστε εμείς!Και λίγο λίγο θα γίνεις αισιόδοξη με όλη την σημασία της λέξης!

Περιμένουμε νέα σου!

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Προσθήκη...