Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πως να την βγάλω;


Dmaria

Recommended Posts

Θα ήθελα την γνώμη σας σχετικά με κάτι που με προβληματίζει. Την μπέμπα μου την έχω τάξει στην Αγ.Ειρήνη Χρυσοβαλλάντου. Ο άντρας μου από την άλλη θέλει να βγάλω και το όνομα της μητέρας του (Βασιλική). Πως να την βγάλω και πως θα την φωνάζω; Έχετε να μου προτείνετε κάτι;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν κατάλαβα καλά,το όνομα της μικρούλας θα είναι Χρυσοβαλάντου Βασιλική... (;;; );)

Εγώ θα σου έλεγα Βάλια! :laugh: Απο τα αγαπημένα μου ονόματα...Το θεωρώ κοριτσίστικο,εύηχο,παιχνιδιάρικο,αλλά ταιριάζει απόλυτα και με τα άλλα δυο ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΑΙ....ΑΣΕ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ....ΡΙΞΕ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΤΟ ΠΟΣΤ...ΘΑΥΜΑ???

ΜΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεις να την βγαλεις Βασιλικη Ειρηνη και να την φωναζεις Βανα, απο το Βασω και το Ρενα, αν θες να τα ενωσεις αλλιως απο το Βασιλικη βγαινει και το Βασια, Βικη, Βαλια...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΒΓΑΛΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΚΑΙ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΕΙΣ ΕΙΡΗΝΗ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΤΑΜΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑΜΑ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΑΜΕΝΟ ΤΟ ΜΩΓΙΟ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΓΟΡΙ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΑΓΓΕΛΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΩ!! ΕΠΙΣΗΣ ΕΧΩ ΤΑΜΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΝΑ ΣΑΡΑΝΤΗΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑΓΙΑ ΤΗΣ ΤΙΝΟΥ! :cheer::cheer:;);)

ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΘΕΤΟΥΜΕ ΤΑ ΤΑΜΑΤΑ ;););)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εγω συμφωνω με τα κοριτσια....το ταμα εινα ταμα...και φ=αφου το θελει ο αντρουλης σου να βγαλετε το παιδι εκτος απο ειρηνη και βασιλικη καντο απλα να το φωναζετε ειρηνη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να συμφωνήσω κι εγώ ότι το τάμα είναι τάμα. Μπορείς να την βγάλεις και Βασιλική αφού θέλει ο άντρας σου αλλά να την φωνάζετε Ειρήνη. Εξάλλου είναι και πολύ όμορφο όνομα!!!

line_line_b_beg_40_time_1240891200_text_f4ef20ede9eddceae920eceff520e5dfede1e9.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνω με τα κοριτσια. Το ταμα ειναι ταμα!.

Και γω την κορη μου ταμενη την εχω. Δεσποινα

και μονο Δεσποινα. Ποιος ο λογος να βγαλω 2 ονοματα

αφου μoνο το ενα (???) θα χρησιμοποιειται!

Για μενα ειναι λαθος το διπλο ονομα. Εκτος κι αν

οι παππουδες το σεβαστουν και το φωναζουν το μωρο οπως

οι γονεις εχουν αποφασισει!

Να ναι γερο κ ευτυχισμενο το μωλακι σας! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bell έγραψε:

Συμφωνω με τα κοριτσια. Το ταμα ειναι ταμα!.

Και γω την κορη μου ταμενη την εχω. Δεσποινα

και μονο Δεσποινα. Ποιος ο λογος να βγαλω 2 ονοματα

αφου μινο το ενα ??? θα χρησιμοποιειται!

Για μενα ειναι λαθος το διπλο ονομα. Εκτος κι αν

οι παππουδες το σεβαστουν και το φωναζουν το μωρο οπως

οι γονεις εχουν αποφασισει!

Να ναι γερο κ ευτθχισμενο το μωλακι σας! :kiss:

Για να μην γραφω κ εγω τα ιδια..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρηνακι ειναι μια χαρα...Αν θελει ο αντρας σου ας κανει υπομονη στο δευτερο. Η πεθερα σου τι λεει? Θα θυμωσει αν δεν ακουσει το ονομα της? Κανονικα εκεινη πρεπει να σου πει οτι αφου το ταξες πρεπει να το φωναζεις Ειρηνη. Εμεις το ταξαμε στην Παναγια της Τηνου αλλα τον βαφτισαμε Νικο απο τον πεθερο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ειρήνη να την ονομάσεις!!!!!!!!!!!!!!!

Αφού το έταξες πρέπει να το τηρήσεις....

Η πεθερά σου θα πρεπε να σου πει ότι δεν θέλει το όνομα της και να την ονομάσεις Ειρήνη!!Αυτό είναι το σωστό!!!!!!!!!

Και για μένα, το να βγάλεις τους γονείς είναι μεγάλος εγωισμός από πλευράς τους που τον ικανοποιούμε εμείς.....ΛΑΘΟΣ κατά την άποψη μου!

Τους αγαπάμε τους εκτιμάμε αλλά το όνομα δεν έχει αντίκτυπο σ'αυτά..........

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσάκι μου και εγώ είμαι της άποψης του ότι πρέπει να την βγάλεις Ειρήνη γιατί το έταξες και δεν είναι σωστό να το αθετήσεις.

επίσης εγώ με τον άντρα μου έχουμε συμφωνήσει πως αν βγει αγόρι θα το βγάλουμε στον πεθερό μου για να συνεχιστεί το όνομα, αν όμως βγει κορίτσι θα το βγάλουμε σε όνομα της δικής μου οικογένειας. αααα μη τα θέλουν και όλα δικά τους ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ πως το τάμα είναι τάμα!! Θα πρέπει να συζητήσετε με τον άντρα σου και να του πεις πόσο ιερό είναι! Αν έχεις τάξει όνομα, πρέπει να βγει μόνο αυτό και να φωνάζεις το παιδί ακριβώς με τ'όνομα του Αγίου που έταξες! Αλλιώς ποιος ο λόγος του τάματος; Με το καλό και να σου ζήσει!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα.Κι εμενα με εταξε η μαμα μου στην Αγια ειρηνη χρυσοβαλαντω αλλα με βαφτισανε Χρυσοβαλαντω σκετο μιας και το Ειρηνη παραπεμπει στην αγια Ειρηνη που γιορταζει 5 Μαιου.Τοτε το ειχε συζητησει με τον παπα και ειπε οτι μπορουν να με φωναζει Χρυσα οπως κι εγινε.Παντως πιστευω κι εγω οτι το ταμα ειναι ταμα κι αφου δεν θα ακουγεται το ονομα της πεθερας σου πες τον αντρα σου οτι πρωτα Ο Θεος θα βγαλετε το δευτερο οπως θελει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Nα ρωτήσω κάτι; Όταν έκανα το τάμα στη ΧΑΡΗ ΤΗΣ είπα ότι θα βγάλω το Ειρήνη γιατί έτσι νόμιζα ότι ήταν το σωστό. Αλλά μετά όταν πήγα στο μοναστήρι μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω το Χρυσοβαλλάντου. Τι πρέπει να κάνω;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως σου εγραψα κι πριν κανονικα ειναι Χρυσοβαλαντω οπως και σου ειπαν.Εγω ειμαι σκετη Χρυσοβαλαντω βαπτισμενη απλα με φωναζουν Χρυσα.κι αφου σου το ειπαν και στο οναστηρι αυο να κανεις αλλιως Ειρηνη ειναι η Αγια ειρηνη που γιορταζει στης 5 Μαιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

fatsoula.aik.1981 έγραψε:

κοριτσάκι μου και εγώ είμαι της άποψης του ότι πρέπει να την βγάλεις Ειρήνη γιατί το έταξες και δεν είναι σωστό να το αθετήσεις.

επίσης εγώ με τον άντρα μου έχουμε συμφωνήσει πως αν βγει αγόρι θα το βγάλουμε στον πεθερό μου για να συνεχιστεί το όνομα, αν όμως βγει κορίτσι θα το βγάλουμε σε όνομα της δικής μου οικογένειας. αααα μη τα θέλουν και όλα δικά τους ;)

Στην Κύπρο αυτό είναι το έθιμο, πιο δημοκρατικό και κανείς δεν παραπονιέται. Αν υπάρχει τάμα εννοείται ότι βγαίνει το όνομα του αγίου στον οποίο έγινε το τάμα.

Η ξαδέλφη μου δυσκολευόταν τρομερά να κάνει παιδιά. Προσπαθούσαν για εφτά χρόνια, τελικά έκανε εξωσωματική, μένει έγκυος, και τάζει το παιδί στον άγιο Στυλιανό. Γεννιέται, τη βγάζουν Στυλιάνα. Πέντε χρόνια μετά κάνει δεύτερη εξωσωματική, κάνει δίδυμα αγοράκια, το ένα το είχαν τάξει στον άγιο Εφραίμ, το βγάλανε Εφραίμ, το άλλο Χριστόδουλο από τον πατέρα της. Τώρα έχουν τρία παιδιά, οι παππούδες είναι ξετρελαμένοι, και κανείς δεν ενοχλείται που τα δύο παιδιά έχουν άσχετα ονόματα. Φτάνει που είναι εκεί, και η θεία μου (η γιαγιά) κάθε μέρα δοξάζει το Θεό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

καλημερα.Κι εμενα με εταξε η μαμα μου στην Αγια ειρηνη χρυσοβαλαντω αλλα με βαφτισανε Χρυσοβαλαντω σκετο μιας και το Ειρηνη παραπεμπει στην αγια Ειρηνη που γιορταζει 5 Μαιου.Τοτε το ειχε συζητησει με τον παπα και ειπε οτι μπορουν να με φωναζει Χρυσα οπως κι εγινε.Παντως πιστευω κι εγω οτι το ταμα ειναι ταμα κι αφου δεν θα ακουγεται το ονομα της πεθερας σου πες τον αντρα σου οτι πρωτα Ο Θεος θα βγαλετε το δευτερο οπως θελει.

etsi akrivos!!!!!!!!!11otan tazeis paidi stin agia eirini ti xrusovalantou to vaftizeis xrusovalantou osi eirini,to lene k sto monastiri,mporeis na rotiseis!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οταν λετε οτι ταζετε το παιδι τι εννοειτε; γιατι εγω ειχα ταξει στον Αγιο Νικολαο για καποιο λογο να του αναψω μια λαμπαδα για το παιδι... επρεπε να του δωσω και το ονομα του; την λαμπαδα την αναψα παντως...!!! εκει το βαπτισαμε και το σαραντησαμε...!!! Και το βγαλαμε Μιχαηλ Αγγελο... το λαθος δεν ειναι τα διπλα ονοματα... λαθος ειναι να δινουμε ενα ονομα επειδη ειμαστε "υποχρεωμενοι" να το κανουμε, κι'ας μην μας σρεσει...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dmaria έγραψε:

Nα ρωτήσω κάτι; Όταν έκανα το τάμα στη ΧΑΡΗ ΤΗΣ είπα ότι θα βγάλω το Ειρήνη γιατί έτσι νόμιζα ότι ήταν το σωστό. Αλλά μετά όταν πήγα στο μοναστήρι μου είπαν ότι πρέπει να βγάλω το Χρυσοβαλλάντου. Τι πρέπει να κάνω;

Το ίδιο ακριβώς είπαν και στη μαμά μου … αλλά αυτή με φώναζε Ειρήνη.

Δε πειράζει, φώναζέ την όπως θες … το θέμα είναι να εκπληρώσεις το τάμα.

Το όνομα της αγίας εξάλλου Ειρήνη ήταν.

Καταγόταν από το Χρυσοβάλαντο της Κωνσταντινούπολης για αυτό και έμεινε έτσι για να ξεχωρίζει από την Αγία Ειρήνη που γιορτάζει στις 5 Μάιου.

Μπορείς να το φωνάζεις όπως σου αρέσει το κοριτσάκι σου αρκεί στην εκκλησία να ακουστεί ωραία και δυνατά το όνομα της Ειρήνης Χρυσοβαλάντου.

Αυτή είναι η γνώμη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...