Μετάβαση σε περιεχόμενο

Μονογονεικές οικογένειες


just mummy

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Είμαι η Έρρικα και μόλις μπήκα στην παρέα σας.Παρακολουθώ τα θέματα σας και μου αρέσει πολύ η ατμόσφαιρα που επικρατεί εδώ.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν μαμάδες ή μπαμπάδες που μεγαλώνουν μόνοι τα παιδιά τους για διάφορους λόγους. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AngelMama σε ευχαριστώ πολύ.Ναι,ανυπομονώ να γεννήσω και να ζήσω και εγώ όλα αυτά τα επανάληπτα συναισθήματα που μου περιγράφουν φίλες μου που έχουν παιδάκια ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

νομιζω κατα ενα μερος ανηκω και εγω σε αυτο το κλαμπ.τον μπαμπα μας τον βλεπουμε μονο σαββατο-κυριακη λογω επαγγελματος:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σας κοριτσια καλως ηρθες ερρικα και με το καλο να υποδεχτεις το κοριτσακι σου!!!

σε λιγο καιρο μαλλον θα ανηκω και εγω στο κλαμπ μιας και ο αντρας μου ενδεχεται να πιασει δουλεια σε καραβι και θα τον βλεπουμε πολυ αραια και το μεγαλωμα του γιου μας θα ειναι πια αποκλειστικα και μονο στα δικα μου χερια

δυναμη και πιστη στον εαυτο σου χρειαζεται και ολα καταφερνονται και ξεπερνιουνται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Ερρικα κι απο μενα! με το καλο να ερθει το κοριτσακι σου και μη φοβασαι θα τα καταφερεις οπως τοσες και τοσες μονες μανουλες! ;)

Κι εγω που τον εχουμε το μπαμπα μας δουλευει τοσο πολυ που βλεπονται ελαχιστα!

Μονη μου τραβαω κι εγω κουπι! :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμφωνώ με την Μπεμπούλης.Δύναμη,πίστη,αγάπη και προσπάθεια.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρουμε.Στόχος:ευτυχισμένα παιδιά ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

just mummy έγραψε:

Συμφωνώ με την Μπεμπούλης.Δύναμη,πίστη,αγάπη και προσπάθεια.Δεν υπάρχει περίπτωση να μην τα καταφέρουμε.Στόχος:ευτυχισμένα παιδιά ;)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

just mummy με το καλο το παιδακι σου!!!!με το που θα το αντικρίσεις θα νοιωσεις ο πιο ευτηχισμενος ανθρωπος πανω στη γη!!!Στοχος οπως ειπες ειναι ευτηχισμενα παιδια με ψυχική υγεια!!!Σιγουρα το ιδανικο ειναι να μεγαλωνει με δυο γονεις..αλλα πανω απ ολα ειναι να πάρει πολυ αγαπη αυτο το παιδι!!και μπορει να παρει και απ τον ενα γονιο και απ το στενο οικογενειακο περιβάλλον!!

ανηκω και γω στο club....

φιλια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τζουλιάνα να χαίρεσαι το παιδάκι σου.Εμείς έχουμε καλή σχέση με τον μπαμπά.Ουσιαστικά θα μεγαλώσει όπως όλα τα παιδιά των χωρισμένων γονέων.Θα έχει δηλαδή επαφή με τον μπαμπά και με την οικογένεια του :)

Σίγουρα η αγάπη μπορεί να καλύψει όλα τα κενά που υπάρχουν(αν υπάρχουν)σε ένα παιδί που μεγαλώνει σε μιας διαφορετικής μορφής οικογένεια.

Ωραίο θα ήταν να συζητάμε εδώ ό,τι μας απασχολεί.Υπάρχει ενότητα για την Μονογονεική Οικογένεια;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ερρικα μου τι κανεις? το μπεμπε?

δεν υπαρχει τετοια ενοτητα δυστυχως αλλα θα μπορουσαμε να προτεινουμε στην λενα που διαχειριζεται το σαιτ να φτιαξει μια καποια στιγμη

αλλα και αυτο να μην γινει να εισαι σιγουρη οτι ολες εδω μεσα ειμαστε σαν μια οικογενεια και βοηθαμε η μια την αλλη σε ολα.

εμενα προσωπικα την στηριξη που εχουν δωσει στο θεμα του μωρου μου δεν την εχω δει πουθενα και δεν πιστευω σε κανενα αλλο φορουν να γινοταν ετσι

παντως εμενα θεωρησε με φιλη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω Ερρικα και συ με το καλο το μωρακι σου!!!Εγω δεν ειμαι καν παντρεμενη..ο μπεμπης ηρθε μεσα απο μια σχεση..και πηρα την αποφαση να το κρατησω..

δεν υπαρχει καποια σχετική ενοτητα αλλα οπως ειπε και ο μπεμπουλης εδω ειμαστε σαν οικογενεια και οτι μας απασχολει το συζηταμε εδω!!

Αν και λενε οτι ενα φορουμ δεν μπορει να βοηθησει σε τοσο σημαντικα θεματα να ξερεις οτι εγω προσωπικα ψυχολογικά βοηθήθηκα παρα πολύ και ιδιαιτερα την περιοδο εγκυμοσυνης μου!!!

φιλακια πολλα θα τα λέμε!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα! Είμαι "καινούργιο" αίμα στην παρέα σας. Έχω ένα γιο 3 χρονών και χώρισα πριν δύο χρόνια. Συμφωνώ ότι το σημαντικότερο είναι να δίνουμε αγάπη, φροντίδα και ασφάλεια στο παιδί μας και όλα θα κυλίσουν ομαλά. Μένομε βόρεια στην Αθήνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Rea καλοσορισες στην παρεα μας να σου ζησει το παιδακι σου ελ[ιζω να περασεις ευχαριστες ωρες εδω μεσα και θα τα λεμε!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

http://www.youtube.com/watch?v=rEc8rGon ... ature=fvwp

Αυτο το περιοδικο μου το δινου καθε 2 μηνες στο κεντρο λογοθεραπειας που παω το μικρο εχει πολλα και ενδιαφεροντα θεματα γυρω απο το παιδι .

Ετσι εδω διαβαζουμε τη μαρτυρια μιας μητερας η οποια μεγαλωνει μονη της το παιδι της .

Σ αυτο το σημειο θα ηθελα να ανφερω οτι λιγο πολυ ολες οι μαμαδες ειμαστε πανω απο τα παιδια μας πολλη περισσοτερο απο τους μπαμπαδες και ας υπαρχει και ενας γαμος απο πισω .

Θεωρω ομως οτι οσες ωρες καινα λειπει ο πατερας στη δουλεια το βραδυ θα γυρισει και θα δωσει ενα φιλακι στο παιδι .

Για μενα ο ορος μονογονεικη οικογενεια ειναι αυτος που αποκλειστικα μεγαλωνει οενας απο τους δυο το παιδι χωρις την συμπαρασταση και συμμετοχη του άλλου.

Σε αυτη τη κατηγορια βεβαια ισως να κατατασονται και οι γυναικες των ναυτικων ομως εκεινες ηξεραν πως ηταν τα πραγματα αυτο ομως δεν σημαινει οτι δνε τρωνε πακετο.

Εγω ανηκω σε εκινη τη κατηγορια που ομπαμπας εργαζετε αρκετες ωρες αλλα ευτυχως τα Σαββατοκυριακι τωρα πλεον ειναι σπιτι ομως δεν μπορω να συγκρινω την δικη μου κουραση με της κοπελας πιο πανω εγω ξερω εχω τον αντρα μου καικαποια στιγμη θα γυρισει .

Γι αυτο θεωρω υπεροχες ολες εκιενες τις γυναικες που μεγαλωνουν μονες τους ταπαιδια τους τους βγαζω το καπελο ακομα ακι καποιοι αντρες ανηκουν στην κατηγορια αυτη και ειναι επισης αξιεπαινοι.

Δυστυχως υπαρχουν γυναικες που δνε εχουν καθόλου αυξυμενο το μητρικο τους ενστικτο καποτε σε ενα διαζυγιο ο πατερας ηθελε να παρει τη κορη του γιατι ηξερε οτι η συζυγος του ηταα νευθυνη και επιπολαια και οταν ειπε στο δικαστηριο να τη δοκιμασουν ο δικαστης την ρωτησε αν ηθελε το απιδι η το πληντηριο και εκεινη απαντησε το πληντυριο γιατι παιδια ειχε και άλλα αλλα θα εκανε αν χρειαζοταν !

Εμενα επισης με κανει και γινομαι εξ φρενων η σταση της πολιτειας -της κθε κυβερνησης που ενω ξερεις και πληρωνει τους βουλευτες παρολο που εχουν ακι αλλη εργασια σε αυτες ις οικογενειες δεν προσφερει απολυτως τιποτα .

Τις προαλες μιλαγε καποια προεδρος απο καποιο συλλογο μονογονεικων οικογενειων και ελεγε οτι πανω απο 200 οικογενειες ζουν στα ορια της φτωχειας ξερετε τι σμαινει αυτο δνε εχουν να φανε λκαι το μηνιαιο επιδομα που τους εδεινε εως τωρα η κυβερνηση ειναι 44 ευρω !Ευτυχωςκατι βγηκε και ψηφιστηκε να παιρνουν κατι παραπανω .

Για οσσες οικογενειες ενδιαφερονατι μπορουν αν απευθυνθουν στην κυρια Δαλακλη Νατασσα ειναι η προεδρος του συλλογου αλαλ επισης και στα τηλεφωνα 2310829685-6975841616-69803601690

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια έγραψε:

http://www.youtube.com/watch?v=rEc8rGonrQw&NR=1&feature=fvwp

Αυτο το περιοδικο μου το δινου καθε 2 μηνες στο κεντρο λογοθεραπειας που παω το μικρο εχει πολλα και ενδιαφεροντα θεματα γυρω απο το παιδι .

Ετσι εδω διαβαζουμε τη μαρτυρια μιας μητερας η οποια μεγαλωνει μονη της το παιδι της .

Σ αυτο το σημειο θα ηθελα να ανφερω οτι λιγο πολυ ολες οι μαμαδες ειμαστε πανω απο τα παιδια μας πολλη περισσοτερο απο τους μπαμπαδες και ας υπαρχει και ενας γαμος απο πισω .

Θεωρω ομως οτι οσες ωρες καινα λειπει ο πατερας στη δουλεια το βραδυ θα γυρισει και θα δωσει ενα φιλακι στο παιδι .

Για μενα ο ορος μονογονεικη οικογενεια ειναι αυτος που αποκλειστικα μεγαλωνει οενας απο τους δυο το παιδι χωρις την συμπαρασταση και συμμετοχη του άλλου.

Σε αυτη τη κατηγορια βεβαια ισως να κατατασονται και οι γυναικες των ναυτικων ομως εκεινες ηξεραν πως ηταν τα πραγματα αυτο ομως δεν σημαινει οτι δνε τρωνε πακετο.

Εγω ανηκω σε εκινη τη κατηγορια που ομπαμπας εργαζετε αρκετες ωρες αλλα ευτυχως τα Σαββατοκυριακι τωρα πλεον ειναι σπιτι ομως δεν μπορω να συγκρινω την δικη μου κουραση με της κοπελας πιο πανω εγω ξερω εχω τον αντρα μου καικαποια στιγμη θα γυρισει .

Γι αυτο θεωρω υπεροχες ολες εκιενες τις γυναικες που μεγαλωνουν μονες τους ταπαιδια τους τους βγαζω το καπελο ακομα ακι καποιοι αντρες ανηκουν στην κατηγορια αυτη και ειναι επισης αξιεπαινοι.

Δυστυχως υπαρχουν γυναικες που δνε εχουν καθόλου αυξυμενο το μητρικο τους ενστικτο καποτε σε ενα διαζυγιο ο πατερας ηθελε να παρει τη κορη του γιατι ηξερε οτι η συζυγος του ηταα νευθυνη και επιπολαια και οταν ειπε στο δικαστηριο να τη δοκιμασουν ο δικαστης την ρωτησε αν ηθελε το απιδι η το πληντηριο και εκεινη απαντησε το πληντυριο γιατι παιδια ειχε και άλλα αλλα θα εκανε αν χρειαζοταν !

Εμενα επισης με κανει και γινομαι εξ φρενων η σταση της πολιτειας -της κθε κυβερνησης που ενω ξερεις και πληρωνει τους βουλευτες παρολο που εχουν ακι αλλη εργασια σε αυτες ις οικογενειες δεν προσφερει απολυτως τιποτα .

Τις προαλες μιλαγε καποια προεδρος απο καποιο συλλογο μονογονεικων οικογενειων και ελεγε οτι πανω απο 200 οικογενειες ζουν στα ορια της φτωχειας ξερετε τι σμαινει αυτο δνε εχουν να φανε λκαι το μηνιαιο επιδομα που τους εδεινε εως τωρα η κυβερνηση ειναι 44 ευρω !Ευτυχωςκατι βγηκε και ψηφιστηκε να παιρνουν κατι παραπανω .

Για οσσες οικογενειες ενδιαφερονατι μπορουν αν απευθυνθουν στην κυρια Δαλακλη Νατασσα ειναι η προεδρος του συλλογου αλαλ επισης και στα τηλεφωνα 2310829685-6975841616-69803601690

Βάνια μου δυστηχώς οι γυναικες που αποφασιζουν να φερουν ενα παιδι στο κοσμο ΜΟΝΕΣ τους το οποιο δεν προηλθε απο γαμο θεωρουνται ακομα και σημερα κατακριτέες!!!!Δεν το συζηταω αν ζουνε και σε μια κλειστη κοινωνια τι γινεται...τελικα καποια πραγματα δεν αλλαζουν στην νοοτροπια των ανθρώπων..ηταν ετσι και παντα ετσι θα ειναι πιστευω!!!οσο και να προσπαθουμε να απελευθερωθουμε τα ταμπου μένουν!!!

οσο για το κρατος δινουν ενα επιδομα 88€ οπως ειπες το δίμηνο το οποιο δεν αξιζει καν να φτιάξεις τα χαρτια γιατι θα χαθεις και πάλι στην γραφειοκρατια....καλυτερα να μην διναν τιποτα παρα τετοιο εξευτελιστικο ποσο...τελοσπάντων..η καθε γυναικακανει ο καλυτερο για το παιδι της και αγωνιζεται σκληρα για να το μεγαλωσει σωστα και παρ ολα τα εμποδια και τα αγκαθια που υπάρχουν σε αυτην την κοινωνια να τον κανει εναν σωστο ανθρωπο απελευθερωμενο απο ταμπου και απο τον τροπο-τον πολυ ασχημο-που μερικοι ανθρωποι βλέπουν τους αλλους ανθρωπους..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...