Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΝΟΜΑ.... ΑΛΙΝΔΡΑ??


papi

Recommended Posts

ma ti moda einai afti i kainouria pia more koritsia me tous sundiasmous onomaton?mia gnosti vaftise to paidi theodora-margarita k to leei ntorita,mia alli enose 2 onomata k to vaftise mariniki,konstantina -eleni to kanane ntilena,i alli moda pia?gemise o topos me nefeles k natalies....to exete paratirisei?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμενα μου αρεσουν πολυ τα δυο ονοματα... αλλα δεν μου αρεσει να τα συνδυαζω... τον γιο μου τον βαπτισα Μιχαηλ Αγγελο αλλα τον φωναζουμε Μιχαλη... θα ηθελα σε ολα μου τα παιδια να δωσω δυο ονοματα γιατι μου αρεσει και εγω προσωπικα θεωρω οτι προσθετει κυρος... θα ηθελα ομως αυτα τα ονοματα που θα επιλεξω να εχουν γιορτη... για το παιδακι μου που μεγαλωνωντας θα με ρωτησει γιατι εκεινος δεν εχει γιορτη... βεβαια θα γιορταζουμε το πρωτο ονομα, αυτο που θα ακουγεται...!!!

Οσο για το Νεφελη συμφωνω... εχω κι'εγω παραδειγμα...! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai emena maresoun ta 2 onomata alla akeraia,k ego ithela na tin po konstantina eleni alla tha tin fonaza eite konstantina eite k ta 2 oloklira ,ax koritsia ekane o mpampas mou gkafa,trogame me tous filous pou exoun eggoni tin ntorita k gurnaei xaritologontas k leei ma kala ti einai afto to ntorita san alogo akougete (apo to ntoris),dagkothika milame!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα Νεφέλη με λένε :P Πριν 20 χρόνια ήταν ένα πολύ ''πρωτοποριακό''και σπάνιο όνομα,όπως το Αλέξανδρος,το Ιάσωνας,το Ναταλία κτλ ;) Τώρα πως κατέληξα Νέλλυ είναι άλλη ιστορία :P :silly: Τα τελευταία χρόνια τα αρχαία ονόματα έχουν έρθει περισσότερο στην μόδα αλλά για εμένα ,παρότι ακούγονται περισσότερο,δεν παύουν να είναι όμορφα :)

Την μικρή μας την βαφτίσαμε Άννα Αγάπη.Για τους γονείς μου είναι η Αννούλα,για εμένα είναι και τα δυο,για τον μελλοντικό περίγυρο της εδώ στην Γαλλία θα είναι η Annie ;) To Aγάπη είναι συμβολικό ;)

Όσο για τους συνδιασμούς που ανέφερε η Γιώτα...

Μερικοί είναι ωραίοι,κάποιοι άλλοι όχι.Αν ταιριάζουν τα ονόματα και το αποτέλεσμα της ένωσης τους είναι εύηχο,γιατι όχι; ;)

Μια γνωστή μου βάφτισε το μωρό της Δήμητρα Ιουλία και το φωνάζει...Δημηλία :x Όταν ο συνδιασμός έχει γελοίο αποτέλεσμα δεν μου αρέσει :blink:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια και απο εμενα.το ονομα αυτο δεν το εχω ακουση ποτε.παντο εγω οταν εμηνα εγκυος ηταν να το βγαλω δυο ονοματα.τα ειχα ταξη στον εαυτο μου.ελεγα λειπων αν ειναι κοριτσι να το πω εβελιν (ευαγγελια-γεωργια) μου αρεσε και μου αρεση παρα πολυ.αλλα τελικα εκανα αγορι.τελως πανων,δικη σου ειναι η αποφαση και εσυ θα αποφσησεις.καλο ονομα οπως και να εχει :woohoo: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημηλία;;;;;;; Χα χα χα χα!!!!!!!!!!

Σε μία τάξη στο σχολείο έχουμε τα εξής ονόματα: Ναταλία, Θέμις, Μόδεστος, Κενδέας, Στέφανος, Χρύσανθος, Ζωή, Θεοσία (όπως το διαβάζετε), κι όλα αυτά μόνο σε μία τάξη!!!!!!!

Καλά, να μην πω για μία άλλη τάξη, που δύο μαθητές επειδή δεν έχουν πού να αφήσουν τα παιδιά τους τα φέρνουν μαζί τους. Το ένα αγοράκι το λένε Ερνέστο και το άλλο Ελένειο!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Εμένα Νεφέλη με λένε :P Πριν 20 χρόνια ήταν ένα πολύ ''πρωτοποριακό''και σπάνιο όνομα,όπως το Αλέξανδρος,το Ιάσωνας,το Ναταλία κτλ ;) Τώρα πως κατέληξα Νέλλυ είναι άλλη ιστορία :P :silly: Τα τελευταία χρόνια τα αρχαία ονόματα έχουν έρθει περισσότερο στην μόδα αλλά για εμένα ,παρότι ακούγονται περισσότερο,δεν παύουν να είναι όμορφα :)

Την μικρή μας την βαφτίσαμε Άννα Αγάπη.Για τους γονείς μου είναι η Αννούλα,για εμένα είναι και τα δυο,για τον μελλοντικό περίγυρο της εδώ στην Γαλλία θα είναι η Annie ;) To Aγάπη είναι συμβολικό ;)

Όσο για τους συνδιασμούς που ανέφερε η Γιώτα...

Μερικοί είναι ωραίοι,κάποιοι άλλοι όχι.Αν ταιριάζουν τα ονόματα και το αποτέλεσμα της ένωσης τους είναι εύηχο,γιατι όχι; ;)

Μια γνωστή μου βάφτισε το μωρό της Δήμητρα Ιουλία και το φωνάζει...Δημηλία :x Όταν ο συνδιασμός έχει γελοίο αποτέλεσμα δεν μου αρέσει :blink:

Θα συμφωνησω μαζι σου, τουλαχιστον οσον αφορα τα κοριτσιστικα ονοματα, για τα αγορακια δεν το συζητω, ιδιαιτερα οταν το πρωτο ονομα ειναι το Μαρια ταιριαζει πολυ... παρ'ολα αυτα εγω θα το κρατουσα ακεραιο...!!!

Ξερω κοπελα που τη λενε Σταυρουλα Βυθλεεμ :blink: και τη φωναζουν Σταβυ :S Παντως ειναι πρωτοτυπο...!!! :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι καλα τον δικο μου παντως δεν τον εβγαλα εβελιν(ευαγγελια-γεωργια) αλλα γιωργο(γεωργιος-ευαγγελος)μην εχουμε παρεξηγησεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θέλω να γίνω μαμά! έγραψε:

Δημηλία;;;;;;; Χα χα χα χα!!!!!!!!!!

Σε μία τάξη στο σχολείο έχουμε τα εξής ονόματα: Ναταλία, Θέμις, Μόδεστος, Κενδέας, Στέφανος, Χρύσανθος, Ζωή, Θεοσία (όπως το διαβάζετε), κι όλα αυτά μόνο σε μία τάξη!!!!!!!

Καλά, να μην πω για μία άλλη τάξη, που δύο μαθητές επειδή δεν έχουν πού να αφήσουν τα παιδιά τους τα φέρνουν μαζί τους. Το ένα αγοράκι το λένε Ερνέστο και το άλλο Ελένειο!!!!!!!

AI ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΕΧΩ ΛΥΘΕΙ ΣΤΑ ΓΕΛΙΑ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΤΟ ΕΛΕΝΕΙΟΣ ΤΙ ΕΙΝΑΙ???? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΜΑΛΛΟΝ Η ΓΙΑΓΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΚΟΥΣΤΗΚΕ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΗΣ Ε`???? :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΑΧ ΣΕ ΚΑΛΟ ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΕΙ!!! :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΠΑΝΤΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΙΑΣΜΟ.

ΤΗΝ ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΛΕΝΕ ΕΙΡΗΝΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΦΩΝΑΖΟΥΜΕ ΕΡΡΙΚΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟ ΟΝΟΜΑ...

ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΜΕ ΛΕΝΕ ΒΕΝΕΤΙΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΝΕΙΠΟΥ ΔΕΝ ΓΙΟΡΤΑΖΩ :(:(:(:(

ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΥ ΕΔΙΝΑ ΠΟΤΕ ΟΝΟΜΑ ΧΩΡΙΣ ΓΙΟΡΤΗ :(

ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΑΛΙΝΔΡΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΩΣ... :blush:

ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΑ...

ΝΕΦΕΛΗ, ΑΡΙΑΔΝΗ, ΜΑΡΙΑΝΝΑ, ΑΓΑΠΗ, ΕΛΠΙΔΑ ΚΤΛ.

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω εχω ακουσει το ονομα Θεμιστοκλία,δεν το ειχα ξανα ακουσει αλλα δε μου αρεσε καθολου!!!!αντε ο Θεμιστοκλης,μια χαρα ειναι,αλλα η Θεμιστοκλια?????

εχω μια ξαδερφη που τη βαφτισανε Κυματή και τη φωναζουν ματινα..

εχω ακουσει στο σχολειο το απαισιο ονομα Κυράτσω,(κοπελα ειναι,φαντασου να την αποκαλουσαν χαιδευτηκα Κυρατσούλα!!!!....βεβαια τη φωναζαμε Σουλα)

και επισης εχω ακουσει και το ονομα Τάλω,που ειναι χαιδευτηκο του Ευθαλεια..αν ειναι δυνατον,τετοιο ωραιο ονομα να κακοποιησουν ετσι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

alkost έγραψε:

εγω εχω ακουσει το ονομα Θεμιστοκλία,δεν το ειχα ξανα ακουσει αλλα δε μου αρεσε καθολου!!!!αντε ο Θεμιστοκλης,μια χαρα ειναι,αλλα η Θεμιστοκλια?????

εχω μια ξαδερφη που τη βαφτισανε Κυματή και τη φωναζουν ματινα..

εχω ακουσει στο σχολειο το απαισιο ονομα Κυράτσω,(κοπελα ειναι,φαντασου να την αποκαλουσαν χαιδευτηκα Κυρατσούλα!!!!....βεβαια τη φωναζαμε Σουλα)

και επισης εχω ακουσει και το ονομα Τάλω,που ειναι χαιδευτηκο του Ευθαλεια..αν ειναι δυνατον,τετοιο ωραιο ονομα να κακοποιησουν ετσι!!!

YΠΑΡΧΕΙ ΟΝΟΜΑ ΚΥΡΑΤΣΩ??????????????????

Ε,ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ...ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΩ!!! ΕΧΩ ΤΟ ΠΙΟ ΩΡΑΙΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!!!!!!! ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

ΟΝΟΜΑΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΝΗΨΙΑ ΜΟΥ ΑΔΕΡΦΑΚΙΑ

ΜΙΧΑΗΛΙΑ

ΒΑΣΙΛΕΙΑ

ΒΑΣΙΛΗΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα με διασκεδάζετε βρε κορίτσια.... :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh:

Δημηλία, Κυράτσω, Ελένειος

ΈΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ

Νορμάλ ονόματα δεν υπάρχουν???

Το Αλίνδρα δε μου αρέσει, καλύτερα να την ονομάσεις Αλεξάνδρα να γιορτάζει κιόλας και να μην την κοροιδεύουν τα παιδάκια....άποψη μου!

Μου αρέσουν πολύ Μελίνα, Νεφέλη, Κλειώ, Νιόβη και το Μελιτίνα.....

Δεν έχω αποφασίσει ακόμα όνομα...είναι πολύ νωρίς εξάλλου!

Αν είναι αγόρι θα είναι Ορέστης ή Αλέξανδρος.....

Τι λέτε εσεις???Ποια προτιμάτε???

Φυσικά στην Κύπρο δεν έχει γεμίσει ο τόπος Νεφέλες και Ναταλίες γιατί συνήθως βγάζουν τα ονόματα των παππούδων ακόμα....και πιο πιθανόν είναι τα Γεωργία, Ελένη, Κωνσταντίνα κλπ. συνηθισμένα δηλαδή.

Και το Ισιδώρα είναι ωραίο!!!!!!

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maρίνα εμένα μου αρέσει το Ορέστης πολύ! :laugh: Εντάξει, το Αλέξανδρος είναι σταθερή αξία :)

Την αδερφή μου την λένε Θεσσαλονίκη :silly: Αλλά την φωνάζουμε απο την αρχή Νίκη ;)

Μια ξαδέρφη μου την λένε Βαλάντω :x Την είχαν τάξει στην Αγία Ειρήνη την Χρυσοβαλάντου...Θα μπορούσαν κάλλιστα να την βγάλουν Ειρήνη που είναι καταπληκτικό όνομα ή έστω να την φωνάζουν Βάλια. :blink: Θυμάμαι οτι απ μικρή έλεγε πως δεν της αρέσει το όνομα της. :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λοιπον να σας εξηγησω κατι ,οταν ταζεις να βαλεις ονομα το παιδι σου στην αγια Ειρηνη την Χρυσοβαλαντου ,το βαζεις Χρυσοβαλαντου διοτι αυτο την ξεχωριζει κ την καθοριζει κ οχι Ειρηνη,το ειχα διαβασε ιπρο ετων σε ενα εντυπο που εκδιδει η μονη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και μένα την αδερφή μου την έταξαν στην Αγ.Ειρήνη τη Χρυσοβαλάντου όμως την βαφτίσαμε Ειρήνη και όχι Βαλάντω....και εννοείτε την φωνάζουμε Ειρήνη.

Και μένα με τάξανε στην Αγ.Μαρίνα.......αν δεν με είχαν τάξει θα με έλεγαν Αυγή που ήταν η γιαγιά μου... :x μπλιαχ

Ευτυχώς!!!!!!!!!

Από τα γυναικεία ποιο σου αρέσει???

Και το Ορέστης ή το Αλέξανδρος σου αρέσει περισσότερο???

Δεν ξέρω...έχεις παιδάκια??Είσαι εγκυούλα???

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μαρεσει το Αλκετας,αλλα οποτε το λεω με λεει ο αντρας μου...Παναγουλιας?εμεις αμα κανουμε υιο θα τον πουμε Ναπολεων

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Όταν ονομάσαμε την αδερφή μου, πριν 20 χρόνια δεν είχαν τέτοιο κόλλημα με το Χρυσοβαλάντω....

Και τάζεις το παιδί σου και η Αγία το γνωρίζει.........γι' αυτό και στο δίνει γερό!!!!!δεν χρειάζεται να το μάθει όλος ο κόσμος...ιδιοτροπία οι παπάδες!!!!Νευρίασα τώρα........

Και γω το διάβασα αυτό και δε συμφωνώ καθόλου......

Δηλαδή αν θέλω πχ να τάξω το παιδί μου στον Αγ.Γεράσιμο τον Ιορδανίτη θα τον φωνάζω Ιορδάνη μήπως και νομίζουν πως το' ταξα σε άλλον Αγ.Γεράσιμο????Αιντε......

Το Ναπολέων είναι πολύ παράξενο και πρωτότυπο!!!!!! :cheer:

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΠΡΙΝ 4 ΣΧΕΔΟΝ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΗΡΘΑ ΚΥΠΡΟ ΠΟΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑΝ

ΟΝΟΜΑΣΕΙ ΕΛΛΑΔΑ..ΑΚΟΥ ΟΝΟΜΑ!!!!ΠΕΡΙΕΡΓΟ Κ ΠΡΩΤΟΤΥΠΟ...

ΕΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΠΡΟΕΙΠΑ ΜΠΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΗΣ ΜΑΜΑΣ ΜΟΥ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ

Κ ΜΑΚΑΡΙ ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ..

ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΒΓΑΖΟΥΜΕ ΤΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΑΠΠΟΥΔΩΝ Κ ΤΩΝ ΓΙΑΓΙΑΔΩΝ ΑΠΛΑ

ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΜΑΣ ΤΟΝ ΓΟΝΙΟ.Κ ΟΤΑΝ ''ΦΥΓΕΙ''ΝΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ.

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΠΕΘΕΡΟΥ ΜΟΥ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΠΟΛΥ Κ ΕΤΣΙ ΒΑΦΤΗΣΑ ΤΟΝ ΥΙΟ ΜΟΥ

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟ(Κ ΤΗΝ ΠΕΘΕΡΑ ΜΟΥ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑ)!!

ΟΜΩΣ ΓΕΝΙΚΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ Κ

ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΖΟΥΝΕ ΜΟΝΟ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νόμιζα ότι στην Ελλάδα που όσο να ναι, είναι πιο εξελιγμένα τα πράγματα απ'την Κύπρο θα είχαν ξεκολήσει απ'τα ονόματα των παππούδων και τις τιμές προς αυτούς...Τελικά όμως όλοι θέλουν να βγει το όνομα τους!!!!

Πόσο εγωιστικό είναι αυτό???

Οκ οι γονείς προσφέρουν στα παιδιά τους όσα μπορούν αλλά να ζητάνε όνομα για δήθεν σεβασμό και εκτίμηση δεν το καταλαβαίνω!!!!!

Η εκτίμηση φαίνεται από αλλού!Δηλαδή μπορώ να συμπεριφέρομαι χάλια στα πεθερικά να μην θέλω να τους δω και να τους εκτιμήσω με το όνομα του παιδιού μου?????

Πολύ αστείο!!!

Εγώ θα δώσω όνομα που αρέσει σε μένα στο παιδί μου και όχι για να χαρούν κάποιοι...........άποψη μου!!!Ευτυχώς και ο άντρας μου δεν έχει κόλλημα να βγάλει το μπαμπά του!ΕΥΡΙΠΙΔΗ........... :x:x:x

dev141pr___.png

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...