Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΟΝΟΜΑ.... ΑΛΙΝΔΡΑ??


papi

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα!

Σας παρακαλώ θέλω τη βοήθειά σας!!

Άκουσα πριν από χρόνια το όνομα Αλίνδρα!

Μου αρέσει πολύ...είναι περίεργο.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν βρίσκω στο internet τίποτα γι' αυτό!

Μήπως κάποια από σας ξέρει κάτι????

Ευχαριστώώώώ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρώτη φορά το ακούω!

Όταν θέλουμε να βγάλουμε ένα περίεργο όνομα, πρέπει να σκεφτόμαστε και το πώς θα αισθάνεται αργότερα το παιδί μας και πώς θα τον αντιμετωπίζουν οι γύρω του, κυρίως στο σχολείο.

Το Αλίνδρα δεν είναι και φρικτό (χε χε), είναι αρκετά μυστηριώδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα μια χαρα μου αοκυγεται και περιεργο και μοναδικο

βεβαια το κακο ειναι οτι δεν θα εχει γιορτη - καλο ειναι να το λαβεις υποψιν σου

και οπως το γραφεις μου φαινεται οτι πρεπει να ειναι απο 2 ονοματα υποκοριστικο

π.χ. Αλικη - Αλεξανδρα (Αλινδρα) μαλλον καπωςετσι πρεπει να το βγαλανε

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραίο είναι το Αλίνδρα και μοιάζει και με το δικό μας το Αφένδρα αν και την φωνάζουμε Φαίδρα. :P Μέχρι στιγμής έχουμε ακούσει πολλά κολακευτικά σχόλια για το Αφένδρα. Για το οποίο επίσης δεν υπήρχαν πουθενά πληροφορίες :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Maria Ioanna Πράγματι πολύ ωραίο!

Γενικά μου αρέσουν τα παράξενα ονόματα!

Αφού όμως δεν υπήρχαν πληροφορίες,

ο παππάς πως το δέχθηκε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το ξέρω ότι είναι παράξενο και μπορεί σε πολλούς να μην αρέσει!

Αλλά με αρέσει αυτό το μυστηριώδες!!!!

Οι γονείς μου,μου έδωσαν πολύ ωραίο όνομα

και όταν ήμουν μικρή, ήμουν πολύ περήφανη γι' αυτό!

Βέβαια, σήμερα έχει γίνει αρκετά συνηθισμένο!

Έτσι σκέφτομαι και για τη δική μου κόρη.

Είναι ρίσκο δεν λέω, αλλά

αν θέλω να πάω στα σίγουρα πρέπει να τη βγάλουμε Μαρία!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο παπάς το δέχτηκε πολύ καλά!! Του άρεσε κιόλας. Μα δεν υπάρχει κανένανς απολύτως λόγος να μην δεχτούν όνομα που δεν γιορτάζει. Κανένα θρησκευτικό βιβλίο δεν το λέει αυτό. Ίσα ίσα ευκαιρία να αγιάσει κιόλας η Αφένδρα μας μιας που δεν υπάρχει Αγία :P:P:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

zaxarenia έγραψε:

ποτε θα γιορταζει???

Δεν έχω ιδέα! Γι' αυτό το ψάχνω!

Αν δεν γιορτάζει (που είναι και το πιο πιθανό!),

ίσως βγάλουμε κι άλλο όνομα μαζί!

Και το Αριάδνη μου αρέσει πολύ!

Είναι από τα επικρατέστερα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Ο παπάς το δέχτηκε πολύ καλά!! Του άρεσε κιόλας. Μα δεν υπάρχει κανένανς απολύτως λόγος να μην δεχτούν όνομα που δεν γιορτάζει. Κανένα θρησκευτικό βιβλίο δεν το λέει αυτό. Ίσα ίσα ευκαιρία να αγιάσει κιόλας η Αφένδρα μας μιας που δεν υπάρχει Αγία :P:P:P

Σωστά!!!!

Υποθετω τότε,

ότι είναι καθαρά θέμα του παπά!!!

Πρέπει να τον καλοπιάσω!!!! χχχ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μα πριν γίνουν Άγιοι οι Άγιοι τα ονόματα τους δεν γιόρταζαν ;)

Σου λέω σίγουρα πως δεν υπάρχει θέμα. Από θρησκευτικής άποψης δεν αποτελεί κώλυμα. Στο λέω σίγουρα, ο άντρας μου το έχει ψάξει καλά και η οικογένεια του όλη τυχαίνει να είναι πολύ θρησκευόμενοι άνθρωποι και μου είπαν πως πράγματι δεν υπάρχει θέμα και πως κακώς αν μερικοί παπάδες έχουν αντιρρήσεις :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Μα πριν γίνουν Άγιοι οι Άγιοι τα ονόματα τους δεν γιόρταζαν ;)

Σου λέω σίγουρα πως δεν υπάρχει θέμα. Από θρησκευτικής άποψης δεν αποτελεί κώλυμα. Στο λέω σίγουρα, ο άντρας μου το έχει ψάξει καλά και η οικογένεια του όλη τυχαίνει να είναι πολύ θρησκευόμενοι άνθρωποι και μου είπαν πως πράγματι δεν υπάρχει θέμα και πως κακώς αν μερικοί παπάδες έχουν αντιρρήσεις :)

Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες!!!

Αλήθεια, εσάς πως προέκυψε το Αφένδρα???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αριαδνη...Αφενδρα...Αλινδρα?

πλακα κανετε?

τεεεελειο!

κοριτσια μπραβο!χαιρομαι που ξεφευγει πλεον ο κοσμος απο τα συνηθισμενα!

ονοματα με αποψη!

το αν γιορταζει ποτε...γιατι το θεωρειτε τοσο σημαντικο? γλιτωνετε και τα σοκολατακια κ τα εξτρα δωρα!

γιατι θεωρειτε την γιορτη σημαντικο? τωρα το αν ο παπας πει κατι...ξερεις ποσο ευκολο ειναι να τον πεισεις...100ευρω ευκολια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι της μαμάς μου που της το έδωσε ο νόνος της χωρίς να υπάρχει κανείς με αυτό το όνομα. βέβαια της μαμάς μου της το κάνανε Έφη το οποίο δεν μου αρέσει κι έτσι εμείς το κρατήσαμε όπως είναι. Παπί εσένα ποιό ειναι το όνομα σου που είναι και σχετικά σπάνιο??

Α! και για γιορτή μπορούμε να τις γιορτάζουμε των Αγ. Πάντων (κάπου το Σεπτέμβρη) :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Είναι της μαμάς μου που της το έδωσε ο νόνος της χωρίς να υπάρχει κανείς με αυτό το όνομα. βέβαια της μαμάς μου της το κάνανε Έφη το οποίο δεν μου αρέσει κι έτσι εμείς το κρατήσαμε όπως είναι. Παπί εσένα ποιό ειναι το όνομα σου που είναι και σχετικά σπάνιο??

Α! και για γιορτή μπορούμε να τις γιορτάζουμε των Αγ. Πάντων (κάπου το Σεπτέμβρη) :lol:

Δεν είναι σπάνιο το όνομα μου καθόλου!!!

Μάλλον δεν το διευκρίνησα σωστά!

Μαριλένα με βάπτισαν!

Όχι Μαρία-Ελένη, Μαριλένα σκέτο!

Αλλά αυτό έγινε πριν 30 χρόνια!

Η νονά μου είχε άποψη!

Της άρεσε, το είπε στους γονείς και.... βγήκε το όνομα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου αρέσει πόλυυυυυυυ

Το είχαμε σκεφτεί κι εμείς. Είμαι εγώ Μαρία, η αδελφή μου Ελένη και να βαφτίζαμε το μωράκι μας Μαριλένα. Άντε στο επόμενο λέμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mama_xina έγραψε:

Αριαδνη...Αφενδρα...Αλινδρα?

πλακα κανετε?

τεεεελειο!

κοριτσια μπραβο!χαιρομαι που ξεφευγει πλεον ο κοσμος απο τα συνηθισμενα!

ονοματα με αποψη!

το αν γιορταζει ποτε...γιατι το θεωρειτε τοσο σημαντικο? γλιτωνετε και τα σοκολατακια κ τα εξτρα δωρα!

γιατι θεωρειτε την γιορτη σημαντικο? τωρα το αν ο παπας πει κατι...ξερεις ποσο ευκολο ειναι να τον πεισεις...100ευρω ευκολια!

Δεν έχεις άδικο!!!! Γλιτώνεις και τα κεράσματα!!!!! χχχ!!!!

Με τα ευρούλια τα πάντα λύνονται!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα...!

Προφανως αυτο το ονομα προερχεται απο 2 αλλα οπως εγραψε και καποια κοπελα πιο πριν...!!! Γι'αυτο και δεν μπορεις να βρεις πληροφοριες στο διαδικτυο... αν θες μπορεις να το γιορταζεις των αγιων παντων... η οντως να την βγαλεις Αλικη Αλεξανδρα... η Αλικη γιορταζει στις 17 ιουλιου (μαζι με τη Μαρινα) και η Αλεξανδρα στις 21 απριλιου... αν θες να δεις πολλα ονοματα και να παρεις ιδεες μπες στο www.eortologio.gr εχει ολα τα ελληνικα ονοματα με αλφαβητικη σειρα αλλα και με τον μηνα... !!!

Με το καλο να τη βαπτισετε...! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μιας και που λετε για ονοματα...εμεις τον μικρο τον βγαλαμε αχιλλεα...δεν ειναι απο τα πιο σπανια ονοματα αλλα και ουτε απο τα πιο συνηθισμενα..το λατρευα απο ικρη αυτο το ονομα ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ ωραίο όνομα και το ακούω κι εγώ για πρώτη φορά :P

Να σου πω την αλήθεια δεν είναι υπερ των ασυνήθιστων ονομάτων... :dry: Θυμάμαι την αδερφή μου -έχει ασυνήθιστο όνομα-πόσο παραπονιόταν μικρή που δεν γιόρταζε ποτέ και ήταν και η μοναδική στο σχολείο με το όνομα αυτό... :blink::huh:

Βέβαια κάθε παιδί αντιδρά διαφορετικά αλλά όσο είναι μικρά δεν μπορούν να καταλάβουν την αξία ενός ασυνήθιστου ονόματος και βλέπουν μόνο την διαφορετικότητα απο τα άλλα παιδάκια.

Σίγουρα όταν μεγαλώσει θα της αρέσει πολύ αλλά τι γίνεται στα παιδικά της χρόνια; :huh:

Καλή επιτυχία στην έρευνα και αν βρω κάτι θα σου πω!

Πολλά φιλάκια :kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αν και το ακουω πρωτη φορα μου αρεσει πολυ.Αλινδρα οντως πριεχει το κατι το μυστηριο.

Ωραιανθη σας αρεσει?γιορταζει 1η μαιου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια μιας και λέτε για σπάνια ονόματα... ;)

Πρόσφατα άκουσα το Μελιτίνα! :woohoo: Δηλαδή κάτι ανάμεσα σε Μελίνα και Τίνα ;) Έχει ονομαστική εορτή (μην με ρωτήσετε πότε :silly: :blush: )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ΜΕΛΙΤΙΝΑ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΟΡΤΑΖΕΙ...Κ ΕΙΝΑΙ ΑΤΟΦΙΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ....

ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΑΛΙΝΔΡΑ ΣΑΝ ΑΚΟΥΣΜΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ..

ΣΥΓΝΩΜΗ ΚΙΟΛΑΣ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΕΡΝΕΙ ΚΑΤΙ ΣΑΝ ΕΝΤΟΜΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ..

ΣΚΕΨΟΥ ΑΝ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΑΡΓΟΤΕΡΑ,ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ

ΓΙΟΡΤΗ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΘΑ ΖΗΛΕΥΕΙ ΟΤΑΝ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Κ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΗΣ

ΣΤΙΣ ΦΙΛΕΣ ΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΟΡΤΑΖΟΥΝ..

ΤΟ ΑΡΙΑΔΝΗ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΟΠΩΣ Κ ΤΟ ΔΑΝΑΗ Κ ΤΟ ΚΛΕΟΠΑΤΡΑ(ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΤΗΝ

ΜΑΜΑ ΜΟΥ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Σ ευχαριστώ πολύ.Εχω μέρες ακόμα μπροστά μου πρέπει να βρω τρόπο να ηρεμήσω όσο γίνεται αυτό δηλαδή.Ναι τα συναισθήματα είναι πολλά.Δεν ξέρω αν είμαι έτοιμη να δεχθώ μια αποτυχία.Ευχομαι απλά σε πρώτο βήμα να υπάρξει η εμφύτευση.
    • Αχ.... Όσες φορές κι αν διαβάσω αναρτήσεις από κοπέλες σε αναμονή από έμβρυομεταφορά μου έρχονται όλα εκείνα τα συναισθήματα, φόβος, αγωνία, προσμονή, άγχος, ελπίδα.... Από τη μια να παίρνεις κουράγιο κι από την άλλη να γεμίζει αρνητικές σκέψεις το μυαλό...   Υπομονή κορίτσι μου! Λίγη υπομονή ακόμα.... Δεν είσαι μόνη σου...  Εύχομαι να έχεις μόνο ευχάριστα νέα σύντομα! 🍀☺️🙏🏼
    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...