Μετάβαση σε περιεχόμενο

Βοήθεια....!!!


Dmaria

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες! Είμαι καινούργια στην παρέα σας & θα ήθελα την γνώμη σας. Γέννησα τον Μάιο το κοριτσάκι μου & διανύω το εξάμηνο του ΟΑΕΔ. Δουλεύω σε ιδιωτική επιχείρηση & πριν λίγες ημέρες μου ζητήθηκε από τον προϊστάμενο μου να διακόψω το εξάμηνο & να γυρίσω πίσω, γιατί λόγω της κρίσης το αφεντικό κάνει απολύσεις. Μου είπε ακόμη ότι αν γυρίσω νωρίτερα θα μετρήσει υπέρ μου χωρίς να μου πει αν έχουν σκοπό να με διώξουν ή όχι . Ξέχασα να σας πω ότι λόγω προβλημάτων στην εγκυμοσύνη (επαπειλλούμενη) ήμουν στο κρεβάτι από τον 2ο μήνα. (απουσιάζω από τον Σεπτέμβρη του 2008). Φοβάμαι τώρα μήπως με απολύσουν και δεν ξέρω τι να κάνω, να κάτσω με τη μικρή ή να γυρίσω πίσω…Kαι αν χάσω τη δουλειά μου τι θα κάνω μετά…. Είμαι 5 χρόνια εκεί, είμαι στα 30 και ποιος θα βρεθεί να με προσλάβει αν του πω ότι θέλω να κάνω και δεύτερο παιδί αργότερα; Δεν ξέρω τι να κάνω…Πείτε μου την άποψή σας… :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρία, ο άντρας σου δουλεύει; Αν δε δουλεύεις εσύ θα έχετε κάποιο οικονομικό πρόβλημα; Εντάξει, το κοριτσάκι σου είναι ήδη 5 μηνών. Έχεις κάπου να το αφήνεις; Έτσι κι αλλιώς, κάπου θα το άφηνες όταν τελείωνε το εξάμηνο.

Αν θα έχετε οικονομικό πρόβλημα, τότε θα πρέπει να επιστρέψεις στη δουλειά σου. Δυστυχώς με την κρίση που υπάρχει, πρέπει να κάνουμε συμβιβασμούς... :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα!Ο άντρας μου δουλεύει αλλά το θέμα είναι ότι εκείνος δεν θέλει να αφήσω το παιδί νωρίτερα αφού δικαιούμαι το εξάμηνο. Λέει ότι δεν πρέπει να τους κάνω την χάρη...

Εγώ φοβάμαι γιατί το αφεντικό ήδη έχει διώξει κόσμο και μάλιστα άτομα που ήταν χρόνια..Μέχρι τον Μάιο 2010 δεν μπορεί να με απόλύσει γιατί πρέπει να γίνει ενός έτους η μπουμπού αλλά μετά;

Έπειτα τώρα ξεκίνησα τα φρούτα και το φαγητό θα το αρχίσουμε από τον Νοέμβρη.Αναγκαστικά το μωρό θα πρέπει να μεγαλώσει μετά με τις γιαγιάδες...

Δεν ξέρω...Ειμαι ψυχολογικά χάλια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοίτα, το εξάμηνο πότε τελειώνει; Ούτως ή άλλως στις γιαγιάδες θα το άφηνες, έτσι δεν είναι; Πόσες ώρες τη μέρα θα πρέπει να δουλεύεις; Τι δουλειά είναι αν επιτρέπεται; Υπάρχουν θέσεις στον τομέα σου; Γιατί εξαρτάται και από το τι δουλειά κάνεις/τι έχεις σπουδάσει πάντα.

Εσύ θέλεις να δουλέψεις; Αν σε απολύσουν θα έχεις πρόβλημα είτε ψυχολογικό (ίσως γιατί δε θέλεις να μένεις σπίτι, γιατί σου αρέσει η δουλειά, θέλεις να ασχολείσαι με κάτι) είτε οικονομικό;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αν αγαπάς τη δουλειά σου και θες να εχεις καλές σχέσεις θα γυρίσεις πίσω. Αν πάλι προτιμας να μείνεις με το μωρό σου και να το μεγαλώσεις εσύ, τότε κάνε το εξάμηνο και μετά ασε τα πραγματα να κυλήσουν μόνα τους.

Εμείς είχαμε ζητήσει 3μηνη άδεια για τον άντρα μου γιατί απλά η δουλειά του είχε ολοκληρωθεί και δεν κέρδιζε τίποτα μένοντας εκεί. Πριν καλά καλά αρχίσει η άδεια του έκαναν πρόταση για νέα δουλειά στη θέση που ήθελε και ήρθε και του έκατσε κουτι. Ε, τι να κανουμε, δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα... Πάει η άδεια. Είμαι εγώ με τα παιδιά και από τον Ιανουάριο γυρνάω πίσω μετά από 18 μήνες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως "παρεις ποδι" ουτως ή αλλως το Μαιο του 2010 και σε φωναζουν πισω με σκοπο να μην τους εισαι "αχρηστη" μεχρι τοτε; Πώς τα βλεπεις τα πραγματα..Υπαρχει τετοια περιπτωση;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμεις δεν ειμαστε και στα καλυτερα μας οικονομικα,αλλα δοξα τον θεο μεχρι στιγμης καλα ειμαστε.γεννησα τον ιουνιο γεννησα ειχα σταματησει την δουλεια με το που εμεινα εγκυος,προτιμησα να μεγαλωσω το μωρο μου και να ειναι με εμενα παρα με γιαγιαδες,αυτο που θα μεινει στα παιδια θα ειμαι η αγαπη και οχι οτι ειχανε ενα παιχνιδι παρα πανω,εχω μεγαλωσει με γιαγια και πιστεψτε με δεν θα εκανα το ιδιο λαθος στο παιδι μου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Θέλω να σας ευχαριστήσω όλες για την συμμετοχή σας. Νομίζω ότι το καλύτερο για το κοριτσάκι μου είναι να μείνω μαζί της εως ότου δικαιούμαι από τον νόμο. Θα κάνω το εξάμηνο μου, κανονικά και μετά θα πάω στην δουλειά. Λέω να το ρισκάρω. Αν θέλουν ας με απολύσουν.

Πιο πολύ με χρειάζεται το παιδί μου παρά όλοι εκεί. Στο κάτω-κάτω αν είχαν ίχνος ανθρωπιάς μέσα τους δεν θα μου ζητάγανε κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μην αγχωνεσαι κ εγω τραβηξα τα ίδια απολύθηκα κ τώρα είμαι ταεμιο ανεργίας κ ο γιος μου μεγαλώνει με την μανούλα του!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

DMaria,και εγώ το ρίσκαρα και πήρα το εξάμηνο αλλα δεν σταμάτησα να εχω επαφή μαζί τους.

Διατήρησα καλές τις μεταξύ μας σχέσεις,τους βοήθησα και μία φορά το μήνα πήγαινα ,α! και περιστασιακά αν ήταν κάτι επείγον.

Προτίμησε να μείνεις με το παιδάκι σου αλλα μην κοβεις τις επαφές σου.

Αν δείχνεις και λίγο ενδιαφέρον , δεν είναι κακό ,κερδισμένη βγαίνεις...

Τόλμησε το!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...