Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ


Recommended Posts

Ειναι ακρως επικύνδινο να γυρίσετε μπροστά το καθισματάκι απο ηλικιες 6 μηνων !!!! Κοριτσια με αυτα δεν παιζουν !!!!

Τι θα πει δεν χωρανε τα ποδαράκια ? Ολα τα μωρα ετσι ειναι ας ακουμπουν τα ποδαράκια δεν παθαινουν τιποτα . Μεγαλώνοντας καταλαβαινουν απο μονα τους και βολευονται μια χαρα με τα ποδαράκια τους η δικιά μου τα απλωνε και χτυπουσε το καθισμα :laugh:

Οσο πιο αργά τα βαλετε να κοιτουν μπροστα τοσο το καλύτερο ! Σιγουρα μετα τους 10-12 μηνες !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορει "εμεις" που ασχολουμαστε με φορουμς κλπ να βλεπουμε κατι παραπάνω , να το ψαχνουμε πιο πολυ . Αυτο ομως που ειδα στην Αθήνα το καλοκαιρι ήταν το λιγότερο λυπηρό .

Κυκλοφορουσα με τη μικρή στο ενα χέρι (ή στο σλινγκ) και το καθισμα αυτοκινήτου στο αλλο ! :laugh: Ειχαμε κατέβει μονες μας για μερικες μερες και ηθελα να δω πολλους φιλους σε μερη που δεν βολευαν τα ΜΜΜ .

Οι ταξιτζήδες μολις με βλέπαν ανοιγαν το καπο ... Τους εξηγουσα οτι θα μπει ΜΕΣΑ στο αυτοκινητο . Οι περισσοτεροι βλεπαν πρωτη φορα καθισματακι αυτοκινητου ...

Σε συγκέντρωση με φιλους που ήταν και ενας γιατρος οταν με ειδαν με το καθισμα , εμμεσως πλην σαφως με ειπαν υπερβολική ! Ε τι θα παθει ...Θα μπορουσα να το χω αγκαλιά το μωρο ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλα πολλοι το θεωρουν υπεβολικο

τι να τους πεις

οτι χειροτερο ειναι να το κρατας αγκαλια το μωρο

καμια φορα κλαιει και την παιρνω για ενα λεπτο και την ξανα αφηνω και μιλαμε αυτο το λεπτο εχω τοσο αγχος

προτιμω μερικες φορες να κλαιει παρα να την παρω αγκαλια αλλα καμια φορα δεν γινεται

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εφουλα εν κινήση ειναι παρα πολυ επικυνδινο να βγαζεις το μωρο απο το κάθισμο . Εκλαιγε πολλες φορες και μενα και περιμενα να βρει ο αντρας μου ενα σημειο να μπορει να σταματησει για να την βγαλω , να την θηλάσω -ηρεμήσω .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμεις πηραμε της Britax αυτό με τον μειωτηρα. Ηταν λιγουλακι ακριβο αλλά αξιζε τα λαυτα του γιατι το έχουμε απο την πρωτη μερα. Εχει 6 θεσης κλησης και μόλης βγαλαμε τον μειωτηρα - ειμαστε 7 κιλά , και με τις κλησεις ειναι σχετικά ξαπλωτος ακομα και παραλληλα βλεπει- ειχαμε ιστοριες και κλαματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε αγοράσει 4 καθισματάκια :laugh: Μακράν το καλύτερο αυτό της Britax το οποίο και συστήνω ανεπιφύλακτα!! Βάζουμε τη μεγάλη μας από νεογέννητη μέχρι και τώρα που κοντεύει τα 2. Είναι καταπληκτικό κορίτσια!!!

Για να σας λύσω την απορία έχουμε 2 στο αυτοκίνητο του άντρα μου, 1 στο δικό μου και 1 στης αδερφής μου :laugh: :laugh: :laugh:

Σας μιλάω εκ πείρας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αντρουλα καλημερα...!!!

Κι'εμενα ο γιος μου μετα τους 4 μηνες δεν χωρουσε σε αυτα τα καρεκλακια που κοιτανε αναποδα... αλλωστε αυτα επειδη ειναι καμπουριαστα δεν κανει να βαζεις το παιδι για πανω απο 45 λεπτα... δημιουργει προβλημα στην σπονδυλικη του στηλη...!

Τα καθησματακια που κοιτανε μπροστα εχουν μεσα και εξτρα μαξιλαρακι για πιο μικρα μωρα... οι ζωνες δενουν αρκετα ψηλα, οποτε το μωρο δεν ταρακουνιεται ιδιαιτερα και το κεφαλακι του μενει σταθερο ενω ταυτοχρονα το μωρο ειναι ανετο...!

Εγω εχω της chicco και τον βαζω εκει απο 4 μηνων...! Το συγκεκριμενο εχει και 2 θεσεις αν το μωρο κοιμαται η οχι...!!!

Ολα παντως πανω κατω ειναι σχεδον τα ιδια... καλο ειναι παντως να παρεις καποιο επωνυμο για να εισαι σιγουρη οτι εχει τις σωστες προδιαγραφες...!!!

Σε φιλω...!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sweetmammy έγραψε:

Κι'εμενα ο γιος μου μετα τους 4 μηνες δεν χωρουσε σε αυτα τα καρεκλακια που κοιτανε αναποδα... αλλωστε αυτα επειδη ειναι καμπουριαστα δεν κανει να βαζεις το παιδι για πανω απο 45 λεπτα... δημιουργει προβλημα στην σπονδυλικη του στηλη...!

Αυτα φανταζομαι τα λες ως δικες σου εκτιμήσεις / γνωμη , γιατι κατι τετοιο φυσικά δεν ισχυει .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια δεν βαζουμε τα μωρα να κοιτουν μπροστα πριν κλεισουν χρονο.Δεν ειναι ισχυρος ακομη ο αυχενας τους κ δεν κανει να παει το κεφαλι μπρος πισω -που ετσι θα κανει οποτε χρειαζεται να κοψει ταχυτητα το αυτοκινητο.Επισης δεν τα βγαζουμε απο το καθισμα τους,τα περισσοτερα καποια στιγμη θα κλαψουν!ο δικος μας στο πρωτο πολυωρο ταξιδι πλανταζε και επρεπε να σταματαμε συνεχως. Δεν ειναι αστειο πραγμα η ασφαλεια,και στην αγκαλια μας με ζωνη σε μια ασχημη στιγμη υπαρχει η πιθανοτητα να το τραυματισουμε με το βαρος μας.Οποτε ισως αυτη ειναι μια απο τις περιπτωσεις που το αφηνουμε να κλαιει.Εξαλλου υπαρχουν παιχνιδακια,κρεμαστα και αλλα για να διασκεδαζει την ωρα του ταξιδιου.Οσο για την διαρκεια που μενει στο καθισμα ,οταν ειναι νεογενητο δεν το αφηνουμε πανω απο ωρα. Ξαναλεω οτι υπαρχουν στην αγορα καθισματα μεγαλυτερα isofix που κοιτουν και αναποδα απο την φορα του αυτοκινητου,αν νιωθετε οτι δεν βολευονται τα μικρα σας μπορειτε να βρειτε καθισμα τετοιο...

Ενα λαθος που εχω δει να κανουν γονεις ειναι να βγαζουν το νεογενητο απο το μαιευτηριο σε καλαθια η στην αγκαλια,σε καθισμα αυτοκινητου μπαινει :blink: Και οσο για τους ταξιτζηδες και οσους μας θεωρουν υπερβολικες....δεν υπαρχει λογος να ασχολουμαστε με ανοησιες λεω εγω!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

sweetmammy έγραψε:

Αυτα φανταζομαι τα λες ως δικες σου εκτιμήσεις / γνωμη , γιατι κατι τετοιο φυσικά δεν ισχυει .[/quote:3rl6pbk4]

Δικες μου εκτιμησεις δεν κανω οσον αφορα το παιδι... ακουω, διαβαζω και παιρνω γνωμες απο ειδικους και εμπειρους ανθρωπους...!!! Τωρα επειδη οι γνωμες διιστανται και η αληθεια παντα βρισκεται καπου στη μεση δεν μπορω να σου πω με σιγουρια αν ισχυει η οχι... σιγουρα ομως καπου θα ειναι βασισμενο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μαλλον θα καταληξω στισ britax το 0-18.βασικα ειναι καλη εταιρια τηρει τισ προδιαγραφεσ αλλα δεν υπαρχει και αλλο απο οτι ειδα σε αυτη την κατηγορια.βασικα θα ανοιξω αλλο ποστ για να δουν τα κοριτσια που το εχουν και να μου απαντησουν σε καποιεσ αποριεσ για το συγκεκριμενο....ξερετε αλλο καρεκλακι σε αυτη την κατηγορια μηπωσ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

γεια σασ κοριτσια.τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο και ερωτησεισ ανακαλυψα ενα καθισματακι για 0-18 που κρατα το παιδι προσ τα πισ εωσ 4 ετων περιπουιαρφσασφαλεισ.λεηεται BESFE IZI KID XI ISOFIX.ΒΕΒΙ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΚΡΙΒΟ ΑΛΛΑ ΠΡΟΤΙΜΩ ΝΑ ΚΝΩ ΛΙΓΟ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΝΑ ΤΣΟΝΤΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΙΑΓΙΑΔΕΣ ΚΑΙ ΝΑΧΩ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΗΣΥΧΟ ΠΑΡΑ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΩ ΠΩΣ ΜΕ ΤΗ ΦΩΛΙΤΣΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΕΡ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙΜΕ ΤΑ ΚΑΡΕΚΑΚΙΑΚΑΙ ΤΡΕΜΕΙ ΤΩΡΑ ΤΟ ΦΥΛΟΚΑΡΔΙ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ.αλλωστε μεχρι 4 ετων θα το χουμε τα αξιζει τα λεφτα του απο οτι να αλλαζουμε καθε λιγο.με την ασφαλεια του μωρου δεν παιζω .μπορει για καροτσι να μην ψαχτηκα τοσο πολυ αλλα το καθισματακι πιστευω ειναι σημαντικο ναναι ασφαλεσ.κανει 500 ευρω και στην ελλαδα ειναι ελαχιστα τα μαγαζια που το φερνουν.εψαξα και στο ιντερνετ αλλα οι σελιδεσ που βρισκω ειναι λιγεσ και μαλλον δε στελνουν στην ελλαδα πραγματα....τι να πω???αυτο το καρεκλακι να φανταστειτε τωρα ηρθε στην ελλαδα ενω κυκλοφορι εξω εδω και καιρο....μηπωσ μασ εχουν ψιλογραμμενουσ εδω στην ελλαδιτσα???και πληρωνουμε και αδρα το οτιδηποτε που εω ειναι πολυ φνηνοτερο>>>>τι να πω ευχαριστω πολυ ολεσ τισ κοπελεσ για τισ απαντησεισ τουσ και πιστευω να βοηθηθουν και τα κοριτσια που ψαχνουν κατι παρομοιο με μενα....δηλαδη μικρο σε ηλικια μωρο αλλα πολλα κιλα :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΑ ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ ΤΟΥ ΙΑΣΟΝΑ. ΣΧΕΔΟΝ 5 ΜΗΝΩΝ ΖΥΓΙΖΕΙ 8 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΥΨΟΣ 68 ΕΚΑΤΟΣΤΑ. ΤΟ CHICCO ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΝ ΠΟΛΥΒΟΛΕΥΕΙ ΛΟΓΩ ΥΨΟΥΣ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 9 ΚΙΛΑ. ΑΝΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΚΟΜΑ ΔΗΛΑΔΗ.

ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΤΟΝ ΖΕΣΤΑΙΝΕΙ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ, Η ΚΟΥΚΟΥΛΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΕ ΤΟ ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ, ΕΙΝΑΙ "ΚΑΠΩΣ" ΣΤΟ ΔΕΣΙΜΟ ΜΕ ΤΗ ΖΩΝΗ. ΤΟΥ ΜΙΚΡΟΥ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΒΕΒΑΙΑ, ΓΙΑΤΙ ΤΡΕΛΑΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ. ΠΑΝΤΩΣ ΜΕΧΡΙ 1,5 ΜΗΝΩΝ ΔΕΝ ΦΑΙΝΟΤΑΝ ΝΑ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑ ΤΟ ΜΑΞΙΛΑΡΑΚΙ-ΜΕΙΩΤΗΡΑ. ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΦΤΙΑΞΕ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ...

ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΑ 9 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΝ ΠΡΟΣ ΤΑ ΠΙΣΩ, ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΘΕΩΡΩ ΑΣΦΑΛΕΣΤΕΡΟ ΑΝ ΟΧΙ ΕΠΙΒΕΒΛΗΜΕΝΟ.

ΘΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ... ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ.

line_flow_blue_beg_41_time_1242964800_text_cf20c9dcf3efede1f220ece1f220e5dfede1e9.gif

line_line_typew6_beg_d_typew11_time_1004068800_text_c5dfece1f3f4e520ece1e6df.gif

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κατι που ειχα ξεχασει να αναφερω ειναι οτι και τα καρεκλακια που ειναι απο 0-18 κιλα γυριζουν αναποδα... ουσιαστικα ειναι το ιδιο πραγμα με τα πορτ-μπεμπε αυτοκινητου μονο που σε αυτην την περιπτωση παιρνεις ενα που το χρησιμοποιεις και αργοτερα ενω στο πορτ-μπεμπε καποια στιγμη δεν θα χωραει και θα αναγκαστεις να παρεις αλλο μεγαλυτερο...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΨΑΞΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ 0-18 ΚΙΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΙΣΟΦΙΞ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΠΟΔΑ ΩΣ ΤΑ 4 ΧΡΟΝΙΑ....ΕΙΝΑΙ ΤΟ BESAFE IZI KID XI ISOFIX ΤΟ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ ΣΩΣΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΠΛΗΚΤΡΟΛΟΓΙΟ ΤΑΧΕΙ ΠΑΙΞΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΩ ΣΑ ΔΙΧΡΟΝΟ...ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΟ ΞΑΝΑΛΕΩ 500 ΕΥΡΩ ΚΑΙ ΔΕ ΤΟΙ ΠΑΝΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΑ ΤΟ ΠΑΡΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΝΑΧΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΦΥΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΨΧΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΧΩΡΙΟ-ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΟ ΚΑΘΕ ΒΔΟΜΑΔΑ ΣΧΕΔΟΝ......ΠΑΝΤΩΣ ΑΞΙΖΕΙ ΔΕΙΤΕ ΤΟ.ΒΒΑΙΑ ΞΑΝΑΛΕΩ ΤΟΕΙ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΜΑΓΑΖΙΑ.ΟΠΟΙΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΤΑΙ ΑΣ ΣΤΕΙΛΕΙ Π.Μ ΜΗΝ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...