Μετάβαση σε περιεχόμενο

Τί Mπιμπερό???


Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! Ελπιζω να είστε όλες καλά και τα μωρά σας επίσης!Γι'αυτές που δε με ξέρουν δεν είμαι νέα στο φορουμ απλα λόγω έλλειψης ιντερνετ στο σπίτι δεν έχω ευκολη προσβαση στην αγαπημένη παρέα σας!

Απορία: ποια μπιμπερο θεωρειτε οτι ειναι καλυτερο για το μωρακι σας, το γυαλινο ή αυτό το άλλο υλικό που είναι σαν πλαστικό;

Δευτερον, πόσα μπιμπερο να πάρω για αρχή;;; Να επισημανω οτιεχω σκοπο να θηλάσω.

Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια! Φιλάκια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Με το καλο να ερθει και το δικο σου νινακι !!!

Για αρχη θα ελεγα να προτιμησεις τα γυαλινα μπιμπερο ! θηλες να εχεις κ καουτσουκ κ σιλικονη και οτι βολευτει το νινι σου (εμενα βολευεται ευτυχως και τα 2 ) :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και γω της chicco είχα αγοράσει με καουτσούκ θηλή. Πάρε 2 μεγάλα και 2 μικρά και στη πορεία βλέπεις πως θα εξελιχθούν τα πράγματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω γυαλινα θα σου ελεγα γιατι αποστειρωνωνται καλυτερα και δεν εχεις θεμα με το καυτο νερο οπως τα πλαστικα.. ;)

Εγω βεβαια εκανα τη βλακεια και πηρα της avent που ειναι υποτιθεται απο ειδικο ασφαλες πλαστικο αλλα δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια..το θεμα ηταν οτι δε δεχοταν κανενα αλλο!εχω λιγο ιδιοτροπο μπεμπακι! :silly: πηρα 2 μικρα και 4 μεσαια.

Παντως σου ευχομαι να θηλασεις και να μη τα χρειαστεις! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

με το καλο το μωρακι σου!!εγω παιρνω τα γυαλινα της chicco και εχω μεινει πολυ ευχαριστημενη!

μην παρεις πολλα στην αρχη αφου θα θηλασεις...πιστευω οτι 2 ειναι αρκετα..μετα αγοραζεις και αλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ayrore kalispera...gialino tha sou elega opwsdipote ...oso gia mpoukalia 2-3 einai kala

egw eixa parei tis nuk kai emeina poli eyxaristimeni me ta chicco mou fainotane poli makria i pipila gia toso mikrouliko stomataki...sou eyxomai mesa apo tin kardia mou na thilaseis...egw den ta katafera opote ta mpoukalia ginane 8:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω ειχα τα γυαλινα της nyk με θηλη καουτσουκ ειναι νομιζω πολυ καλυτερη απο της σιλικονης ειναι και καλυτερα στο θεμα αποστειρωσωσης ειδικα τους πρωτους μηνες

αλλα αν θηλασεις σιγουρα δεν θα τα χρειαστεις μιας και το μπιμπερο θα ειναι το στηθος σου

σου ευχομαι με το καλο και καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

βασικα δοκιμασα τα παντα απο την αρχη...και πλαστικα νυκ και γυαλινα και κικο τα στραβα και τελικα κατεληξα στα γυαλινα τισ κικο με θηλεσ καοτσουκ...μαρεσαν πολυ και ακομη περισσοτερο στο μπεμπη...εγω προτιμω καοτσουκ διοτι ειναι πιο φυσικεσ και οι σιλικονησ επισησ αν φθαρουν η γρατζουνιστουν γινοντι τοξικεσ....εχω 5 μεγαλα και 3 μικρα που δε μου χρειαζονται κιολλασ τα μικρα ακομη...θηλασα 3 μηνεσ αλλα ταχρειαστηκα πολλεσ φορεσ οποτε καλα που ταχα απο την αρχη...θα δεισ τι σε βολευει....παντωσ εχε κανα 2 για καβαντζα και μετα βλεπεισ πωσ πατε..ασε που οσο πιο πολλα εχεισ καουσηχαζεσαι και παει πισω ο θηλασμοσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gia mena ta kalutera einai tis avent,plastiko k pali plastiko,ego tha sou elega na min agoraseis kanena,dioti ama ta exeis sto spiti tha mpeis ston peirasmo na doseis k formula ,eno ama den exeis tha zoristeis pio polu k tha thulaseis

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΑΙ ΝΑΙ ΦΙΛΗ ΜΟΥ....ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ...ΑΠΛΑ ΑΣ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΒΑΤΖΑ ΜΗ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΕΙ ΚΑΝΑ ΒΡΑΔΥ ΚΑΙ ΤΡΕΧΟΥΝ...ΓΙΑΤΙ ΑΝ ΤΑ ΠΙΑΣΕΙ ΤΑ ΑΤΙΜΑ Η ΤΣΙΡΙΔΑ ΤΗΣ ΠΕΙΝΑΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΦΤΑΝΕΙ ΚΑΗΚΕΣ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

για αρχη και η παιδιατρος μας ειχε επει τα γυαλινα καλυτερα τα πλαστικα φθειρονται πιο ευκολα με την αποστειρωση..

γενικα τα πλαστικα βολευουννα οταν μεγαλωσει το παιδι και μπορει να πιασει μονο του το μπιμπερο ε τοτε για ευνοητους λογους αποφευγεις το γυαλινο..

θηλη ειχα και τις 2 αλλα πιο πολλες σιλικονης

οσο για τον αριθμο θα σου ελεγα για αρχη και εγω 2 ειναι καλα αφου θα θηλασεις!!!!με ενα πονο!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια κ απο μενα κ με το καλο σου ευχομαι!!Κ γω της chicco πηρα γυαλινα αλλα αυτα που ταθεωρησα καταπληκτικα ειναι το prirmigioni, το λοξο της chicco.Θα σου προτεινα να το δοκιμασεις,οντως βοηθα το μωρο να πινει πιο ευκολα κ δεν πνιγεται καθολου.Αν κ θα θηλασεις παρε να χεις στο σπιτι μπιμπερο γιατι δεν ξερεις πως εξελισσονται τα πραγματα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Απλα προσεξε τις θηλες οταν αγορασεις

τα μπιμπερο! στο κουτι πανω (της chicco)

σου δειχνει με 1 ή 2 σταγονες τη ροη!

για αρχη παρε αυτες με τη μια σταγονα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια να ρωτησω και γω κατι????τι θηλες να παρω????σιλικονης η καουτσουκ????

ποιες βοηθανε στον θηλασμο....το μωρακι μου θελω να το θηλασω αποκλειστικα αλλα 4 φορες το μηνα θα πηγαινω σε ενα σεμιναριο οποτε θα βγαζω το γαλα μου με το θηλαστρο και θα του το δινει η μαμα μου οταν λειπω...οποτε αναγκαστικα θα χρησιμοποιησω μπιμπερο.....για διαφωτιστε με λιγακι.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για αρχή να πάρεις σιλικόνης, αργοτερα καουτσουκ. Και εγω το γαλα που βγαζω του το δινει η μαμα μου . Εχω τα γιαλυνα της κικο γιατι αυτα αρεσανε στον γιο μου. Ειχα παρει και το Primigiorni και μπορω να πω οτι ειναι πολύ καλα και βολικα για αρχη. Εχουν και φαρδυ στομιο και το μωρο δεν μπερδευετε. Ειχα παρει και τα First Choise της NUK τα οποια θεωρουσα καλυτερα αλλα το βλασταρι μου ειχε άλλη γνωμη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑΜΕ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΤΗΣ CHICCO ΕΧΟΥΜΕ ΤΟ ΛΟΞΟ.ΜΕ ΒΟΛΕΨΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑ.

Εleni_sk εγω δοκιμασα και τις δυο πιπιλες.με την σιλικονης την πιπιλα λογω το οτι ειναι λιγο πιο σκληρη ο μικρος δεν ετρωγε με τιποτα και ετσι εχουμε τις καουτσουκ και στο μπιμπερο αλλα και σε πιπιλα για ολες τις ωρες :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕΣΙΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΘΗΛΕΣ ΣΙΛΙΚΟΝΗΣ?ΎΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΛΟΓΟΣ?ΝΙΩΘΟΥΝ ΣΑΝ ΝΑ ΠΙΠΙΛΙΖΟΥΝ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ?ΑΧ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΜΑΜΑΔΕΣ......ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΒΟΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΛΙΓΟ....ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ....Α ΚΙ ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΑ First Choise της NUK...ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΛΕΥΤΕΙ ΜΕ ΑΥΤΑ.... :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω ξεκινησα απο την αρχη με την avent και θηλες και πιπιλες σιλικονης και αποστειρωτη μικροκυματων.

Νομιζω οτι 1ον το καουτσκουκ εχει μικροτερο χρονι αντικαταστασης (40 μερες) εναντι της σιλικονης (3 μηνων)

2ον τα γυαλινα μπιμπερο ειναι πιο βαρια και δυσκολα στη χρηση

3ον τα πλαστικα της avent τουλαχιστον τα εχω εδω και 7 χρονια απο την αδερφη μου και δεν παθαν τιποτα απολυτως.

4ον η τελικη επιλογη ειναι αποκλειστικα του βρεφους - τι θα το βολεψει στη γευση και στη μορφη της θηλης

5ον οτι θηλη μπιμπερου παρεις το ιδιο υλικο θα παρεις και στις πιπιλες για να μην εχει συγχιση γευσης.

βεβαια εκτος των μπιμπερο μην ξεχασεις να παρεις και ενα μικρο κουτακι φορμουλα για να τα... γεμισεις!!!! χαχαχαχ

αντε καλη αρχη! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,αρχικά σου εύχομαι με ένα γερό μωρό.Εγώ θήλασα και τα δυο μου παιδιά 6 μήνες.Το δευτερο δε σχεδόν αποκλειστικά αφού δεν ήθελε κανένα ξένο γάλα.Παρόλο αυτα μπιμπερό είχα στο σπίτι και τα χρειάστηκα!!Η μεγάλη δεν χορταινε και΄ηθελε συμπληρωμα,ασε που μπορει να χρειαστει να δώσεις χαμομηλάκι κτλ.Ειχα ,λοιπόν,γυάλινα μπιμπερό αποκλειστικα και σου το συνιστώ για αρχη,με πιπιλα σιλικόνης της MAM,τουλάχιστον 2 μικρά και 2 μεγάλα.Ο χρόνος σου θα είναι περιορισμένος και ισως να μην προλαβαίνεις να αποστειρώσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

exei dikio i frapedia ,einai k oti katsei sto moro,emena me ta nuk to klassiko travouse polu aera,den tin volevane katholou (mou pire 2 mines na to katalavo) telika tin volepsan ta avent k ta primigioni(ta strava) tis chicco ,apo tote pou mou efuge apo ta xeria ena gualino mpoukali to gurisa sto plastiko

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...