Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ανησυχο μωρό....τι να κάνω?


Recommended Posts

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα χρειάζομαι και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σας. Έχω μια ζουζουνίτσα που είναι 5,5 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες μέρες, και ενώ παλαιότερα κοιμόταν τις νύχτες απο τις 9 εως τις 5 τα ξημερώματα, τώρα ξυπνάει κάθε 2,5 ώρες και δεν ησυχάζει παρα μόνο αν τη βάλω στο στήθος μου. Έχω κουραστεί να τη βλέπω ανήσυχη όλο το βράδυ και σκέφτομαι να της δίνω ΜΟΝΟ το βράδυ λίγο συμπλήρωμα για να ηρεμεί και να κοιμάται πιο ήσυχα. Σκέφτομαι μήπως και δεν της φτάνει πλέον το γάλα μου ή μήπως αντιδρά έτσι γιατι δεν δέχεται με τίποτα την πιπίλα? Τι να κάνω? Βοηθήστε με. Είχε καμιά παρόμοια εμπειρία με τη δική μου?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ωχ λες να το κάνει και εμένα αυτό στο μέλλον; Ο δικός μου είναι 4μιση και κοιμάται συνεχόμενα απο τις 11μιση μέχρι τις 8 το πρωί. Γιατί να μην της φτάνει όμως το γάλα μόνο το βράδυ; Όλη τη μέρα είναι ανήσυχη;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

Κορίτσια καλησπέρα και απο εμένα χρειάζομαι και πάλι την πολύτιμη βοήθειά σας. Έχω μια ζουζουνίτσα που είναι 5,5 μηνών και την θηλάζω αποκλειστικά. Τις τελευταίες μέρες, και ενώ παλαιότερα κοιμόταν τις νύχτες απο τις 9 εως τις 5 τα ξημερώματα, τώρα ξυπνάει κάθε 2,5 ώρες και δεν ησυχάζει παρα μόνο αν τη βάλω στο στήθος μου. Έχω κουραστεί να τη βλέπω ανήσυχη όλο το βράδυ και σκέφτομαι να της δίνω ΜΟΝΟ το βράδυ λίγο συμπλήρωμα για να ηρεμεί και να κοιμάται πιο ήσυχα. Σκέφτομαι μήπως και δεν της φτάνει πλέον το γάλα μου ή μήπως αντιδρά έτσι γιατι δεν δέχεται με τίποτα την πιπίλα? Τι να κάνω? Βοηθήστε με. Είχε καμιά παρόμοια εμπειρία με τη δική μου?

SAKOULINA,ΚΑΛΗΜΕΡΑ!

ΚΑΤΑΡΧΑΣ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΕΙ Η ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΣΟΥ!

ΤΑ ΜΩΡΑ ΑΛΛΑΖΟΥΝ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΕΡΑ!

ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΣΕ ΟΛΟΥΣ..ΜΕΤΑ ΦΥΣΙΚΑ ΦΤΙΑΧΝΕΙ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥΣ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!

ΣΥΝΗΘΩΣ ΤΑ ΜΩΡΑ ΠΟΥ ΚΛΑΙΝΕ..Η ΘΕΛΟΥΝ ΠΑΡΕΑ(ΣΗΚΩΜΑ),Η ΠΕΙΝΟΥΝ,Η ΕΙΝΑΙ ΛΕΡΩΜΕΝΑ..

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ:

ΑΝ ΒΡΕΧΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΟΥ 5-6 ΦΟΡΕΣ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ

Κ ΑΝ ΦΥΣΙΚΑ ΑΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ!

ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΕΣ ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΕΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΗΤΕΡΑΣ ΔΕΝ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΘΡΕΨΕΙ ΤΟ ΜΩΡΟ ΤΗΣ Κ ΚΑΤΑΦΕΥΓΕΙ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΤΕΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ!

ΑΝ ΗΡΕΜΗ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΤΟΤΕ ΜΗΝ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΕΡΕΙΣ..

ΕΙΧΑ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΗΣΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΠΕΡΙΠΟΥ!

ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΗΡΕΜΟΥΣΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙ Κ ΔΕΝ ΤΗΣ ΤΟ ΣΤΕΡΟΥΣΑ!!

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΥΠΟΜΟΝΗ Κ ΕΠΙΜΟΝΗ

ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ!

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΙΠΙΛΑ,ΕΜΕΝΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΔΕΧΟΤΑΝ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΦΥΣΙΚΑ Κ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ!!ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΑ ΦΤΥΣΕΙ,ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΟΤΙ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ ΝΑ ΤΑ ΔΩΣΕΙ Π.Χ(Ο ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΟΥ Ή Η ΓΙΑΓΙΑ)ΑΛΛΑ ΜΑΤΑΙΑ!(ΑΥΤΟ ΔΕ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΦΥΣΙΚΑ)ΑΝ ΔΕΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ, ΑΥΤΗ Κ ΑΝ ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ..ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΑ!

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΕΜΑΘΑ ΟΠΩΣ Κ ΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΕΠΙΣΗΣ..(ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΛΑΣΕΙ)

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΕ ΒΟΗΘΗΣΑ! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω πιστεύω ότι επειδή ο θηλασμός είναι σχέση ανάμεσα και στους δύο, αν σε έχει κουράσει, μπορείς νακάνεις ένα διάλλειμα δίνοντας λίγο ξένο (ΑΝ το πάρει το μωρό) ωστε να μη σου σπάσουν τα νεύρα :)

σε κάθε περίπτωση μπορείς να συμβουλευτείς τα κορίτσια της LLL στα τηλέφωνά τους ή να πας σε μια συνάντηση και να πεις τον προβληματισμό σου

καλή συνέχεια

.... για την ιστορία εμένα η Αννα αυτό μου το έκανε πάααρα πολύ καιρό,ακόμα και μετά το χρόνο :) και η μονη λύση που είχα βρεί είναι να την παίρνω στο κρεβάτι μου και όποτε θέλει να θηλάζει χωρίς να ξυπνάμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γλυκια μου καλημερα!

Δεν υπαρχει περιπτωση να μην Φτανει το γαλα σου απο την στιγμη που ειστε σε μια ηλικια που εχει εδραιωθει η γαλουχια σου!

Το μητρικο γαλα χονευεται ποιο ευκολα απο οτι το ξενο και για αυτο τα μωρακια που πινουν ξενο λιγα ειναι αυτα που ξυπνανε την νυχτα.

Αυτο ειναι σαφως και ο λογος που σκεφτηκες να δωσεις φορμουλα.

Δεν ειναι ομως η λυση αφου το μωρο σου πλεον σε εχει συνηθησει και ακομη και με την φορμουλα θα ξυπναει για να σε μυρισει!

Εγω, δινω ξενο σαν συμπληρωμα διοτι θελω να απογαλακτισω αλλα παλι ξυπναει!

Ξυπνουσε και ξυπναει!

Σε οσες θηλαζουν συμβαινει αυτο.

Οχι γιατι δεν εχουν γαλα, αλλα γιατι το μωρο θελει την μαμα του!

Ζησε αυτην την ωραια αλλα "κουραστικη" για σενα στιγμη και θα ερθει η στιγμη που θα σταματησει να ξυπναει και ολλα αυτα θα σου λειψουν!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να πω κ εγω μια ιδεα???Μηπως το μωρο αρχιζει να βγαζει τα δοντακια κ

ειναι ανησυχο γενικως???

Μηπως απλα εχει πονακια κ θελει τη μανουλα του κ φυσικα το στηθος για παρηγορια???

Παρακολουθησε το λιγο παραπανω ΚΑΙ κατα τη διαρκεια της μερας!

Ελπιζω οτι κ να'ναι να περασει συντομα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Να σου ζήσει το μωράκι σου.

Όλα σχεδόν τα παιδάκια σε κάποια φάση αλλάζουν τις συνήθειές τους και βγαίνουν απο το πρόγραμμά τους. Αυτό συνήθως κρατάει για λίγο καιρό. Εγώ δε θήλασα για πολύ καιρό και παρόλα αυτά τη φάση του βραδινού ξυπνήματος την περάσαμε, ευτυχώς για λίγο...!

Θα σου συνιστούσα, απο τη στιγμή που θηλάζεις να μη δώσεις συμπλήρωμα, θα κουραστείς λίγο παραπάνω, αλλά έτσι είναι αυτή η περίοδος.

Είναι επίσης πολύ πιθανό, όπως λέει και η Αναστασία να βγάζει δοντάκια.

Υπομονή και κατανόηση και φροντίδα χρειάζεται μόνο. Η αγάπη είναι δεδομένη! ;)

Για να σε παρηγορήσω θα σου πω αυτό που μου λέει η μαμά μου:

"Μικρά παιδιά, μικρά βάσανα"! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολλα μωρακια τα κανουν αυτα! γιατι θα πρεπει να φταιει για ολα ο θηλασμος?

δηλαδη τα μωρακια που πινουν φορμουλα δεν ξυπνουν το βραδυ? ξυπνουν ισως και πιο πολλες φορες!το μωρακι σου μπορει να θελει να αυξσσει την παραγωγη σου! μπορει να βγαζει δοντακια, μπορει απλα να θελει την αγκαλια σας, ισως περνα αλμα, αλλα μπορει και να συμβαινει και καποια αλλαγη στην σζωη σας κια υτο την καταλαβαινει!

οταν επεστρεφα για δουλεια η μικρη μου οτι ειχε αρχισει τις στερεες τροφες οσο πλησιαζαν οι μερες της επιστροφης μου στην εργασια τοσο εκεινη εκοβε τις στερεες μεχρι που τις εκοψε τελειως... δεν ηθελε να φαει τιποτα... ηθελε μονο να θηλαζει...μερα νυχτα...καταλαβαινε οτι κατι συμβαινει που την αφορα και αντεδρασε!ηθελα να κερδισει χρονο στην σγκαλια μου... κρατησε κανα 2 μηνες αυτο , εφαγε στερεη τροφη 1 ετους!

αυτο σαν παρδειγμα οτι δεν φταιει ο θηλασμος γα ολα!

μαλλον δεν φταιει για τιποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιθανον ειναι άλμα ανάπτυξης . Οταν το μωρό ρυθμίσει την παραγωγή θα ξαναγυρίσει στο παλιο του ρυθμο (στο ευχομαι !) .

Δεν ειμαι κατά του συμπληρωματος οταν η μαμα ειναι πολυ κουρασμένη , αλλα μαλλον δεν θα σας βοηθήσει καθολου . Αφενος γιατι θα υπάρξει προβλημα με την παραγωγή σου και αφετέρου το μωρο δεν θα κοιμηθεί μονοκόματα γιατι με τα αλματα εχουν γενικά ανησυχη συμπεριφορα .

Εμενα 5,5 μηνων εβγαλε τα δυο πρωτα δοντάκια και αρχισε να μπουσουλαει . Δεν σου περιγραφω τι υπέροχα παρτυ καναμε ολη νυχτα ! :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κορίτσια σας ευχαριστώ για τις συμβουλές σας και το κουράγιο που μου δίνεται, τι να πώ? Ευχομαι να είναι μια ακόμα αλλαγή στη φάση της ανάπτυξής της και να σταθεροποιηθούμε λίαν συντόμως. Πάντως το ρουφιχτίρι μου είναι συνέχεια πάνω μου και θέλει να πίνει γάλα κάθε 2 ώρες, αυτό απο τη 1η στιγμή του θηλασμού. Ακούω κάποιες μαμάδες που λένε πως θηλάζουν κάθε 4 ώρες και ζηλέυωωωωωω!

Το Δεκέμβρη επιστρέφω στη δουλειά, απο πότε πρέπει να αρχίσω τον απογαλακτισμό και με ποιο τρόπο? Λέτε να το διαισθάνεται το άγχος μου απο τώρα και γι' αυτό να μου κάνει ζουζουνίσματα? Και αυτά τα αρκουδάκια μας πια δεν είναι διαίσθηση αυτή που έχουν, όλα τα ρανταρ του Στρατού διαθέτουν

:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Και ο δικός μου αν και μονο 4 κανει κατι τετοιο. Την παρασκευη που πηγαμε στην παιδιατρο για εμβολιο κοιταξε τα ουλα του και ειπε οτι ειναι πρισμενα πολυ τα πανω και διαγραφονται τα δοντακια οποτε να περιμενουμε το πρωτο δοντακι. Γι'αυτο και ξυπναει τη νυχτα. Να εισαι σηγουρι οτι δεν φταιει το γαλα σου. Εγω το βραδυ του δινω μπιμπερο - με δικο μου γαλα που εχω αντλησει το πρωη που το στηθος ειναι πρισμενο, γιατι μετα το μπανιο τσιριζει και τον λοιπαμαι. Κατεβαζει 170 γραμμ αλλα παντα θελει να πιπιλισει και το στιθος. Προσεξε αν τρψει η απλα πιπιλαει το στηθος σου, γιατι ο δικος μου οταν ξυπναει τη νυχτα δεν τρωει, πιπιλάει το στιθος, το αγκαλιαζει με τα χερακια του και μετα απο λιγο ξανακοιμαται.

Οποτε δεν θα σε σωσει το γαλα σκονη. Απλά το μωρακι σου σε ζηταει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το Δεκέμβρη επιστρέφω στη δουλειά, απο πότε πρέπει να αρχίσω τον απογαλακτισμό και με ποιο τρόπο?

γιατι θα πρεπει να απογαλακτισεις?

μπορεις να αντλεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA έγραψε:

Το Δεκέμβρη επιστρέφω στη δουλειά, απο πότε πρέπει να αρχίσω τον απογαλακτισμό και με ποιο τρόπο?

Απο τη στιγμή που το μωρο τρωει στερεες τροφες ξεκινά και ο απογαλακτισμος . Μπορεις ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ να συνεχίσεις να θηλάζεις και δεν χρειάζεσαι ουτε αντλήσεις , ανάλογα βεβαια ποσες ωρες θα λειπεις .

Αν σε ενδιαφέρει το ξανασυζητάμε :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα sakoulina!τα ιδια είχαμε κ εμεις τις 3 τελευταίες ημέρες,εκεί που είχα αρχίσει να κοιμάμαι σαν άνθρωπος,ξανά..νυχτοπερπετήματα!!! :P

ο μικρούλης μου έχει ανησυχία λόγω των ούλων μας που πρήζονται σθγα σιγά κ επιπλέον χθες το πρωι γυρισε μονος του από μπρούμυτα ανάσκελα!ίσως λοιπόν να είναι κάποιο άλμα αναπτυξης!πάντως μην ανησυχείς,μάλλον θα κρατήσει λίγο κ έπειτα θα φτιαξει ξανα το προγραμμα!υπομονή μόνο!φιλάκια! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ο μικροσ μου ειναι 7 μηνων...

δε εχει κοιμηθει πανω απο 5 ωρες το βραδυ..

θηλαζω....

1-2 φορες με εκανε 6 ωρο κ λεω να το...αντε σιγα σιγα θα κανει κ 8 ωρο..

αλλα τιποτα.. :(

παλιοτερα εκανε 2 4 ωρα το βραδυ...τωρα κανει 3 ωρα...

λες κ γυρναμε στ παλια...

δε ξερω τι επαθε αληθεια...

τη μερα μπορει αν φαει κ στης 3,30 ωρες κ το βραδυ στο 3 ωρο..πως εξηγητε αυτο κοριτσια???????

:blink::dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κιεμενα τα ιδια κανει ειναι οχτω μηνων κ ενω πριν λιγο καιρο ξυπνουσε μια φοραστις 3 να φαει τωραξυπνα δυο κ τρεις φορες τη νυχτα!!!!Χθες ξυπνησε στις 2 στις 430 κ μετα στις 6.Εχω κουραστει...Τιμπορει να συμβαινει;;;;;;;;;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να μπω και εγω στο κλαμπ; Και εγω εκεί που λέω θα κοιμηθώ λιγάκι, ξυπνάει κάθε 2,5 ώρες. Θηλαζω με το ένα μάτι κλειστό και με το άλλο χαραμάδα. Έχουμε τα δόντια μας, είναι που δεν τρωει ακόμα τροφές.

Χτες θήλαζα ΟΛΗ μέρα και έκανα την αμαρτωλή σκέψη ότι θα κοιμηθεί τη νύχτα. Ε λοιπόν, θήλαζα και ΟΛΗ τη νύχτα και σημερα ΟΛΗ τη μέρα. Ας ευχηθούμε η μία στην άλλη ΚΑΛΟ ΥΠΝΟ! Δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες συνεχόμενες... Σνιφ, κλαψ, λυγμ.... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

AthinaK έγραψε:

Να μπω και εγω στο κλαμπ; Και εγω εκεί που λέω θα κοιμηθώ λιγάκι, ξυπνάει κάθε 2,5 ώρες. Θηλαζω με το ένα μάτι κλειστό και με το άλλο χαραμάδα. Έχουμε τα δόντια μας, είναι που δεν τρωει ακόμα τροφές.

Χτες θήλαζα ΟΛΗ μέρα και έκανα την αμαρτωλή σκέψη ότι θα κοιμηθεί τη νύχτα. Ε λοιπόν, θήλαζα και ΟΛΗ τη νύχτα και σημερα ΟΛΗ τη μέρα. Ας ευχηθούμε η μία στην άλλη ΚΑΛΟ ΥΠΝΟ! Δεν έχω κοιμηθεί πάνω από 3 ώρες συνεχόμενες... Σνιφ, κλαψ, λυγμ.... :)

καποια στιγμη θα φτιαξουν τα πραγματα, αλλα κανενας δεν μπορει να πει σιγουρα οτι θα μεινουν ετσι! ετσι ειναι τα παιδακια μας, μαθαινουν στα ξενυχτια απο τωρα! πως θα πηγαινουν στο κλαμπ και μετα στην δουλεια?

εμεις πως αντεχαμε καποτε? ετσι και αυτα!

Αθηνα μου υπομονη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον τα κλαμπ που ετοιμάζεται να πηγαίνει στο μέλλον είναι πολύ after γιατί δεν εξηγείται διαφορετικά τόσο ξενύχτι. Να είστε καλά κορίτσια με κάνατε και γέλασα άσε που παίρνω κουράγιο πως δεν είμαι μόνη μου. Θα τη περάσουμε και αυτή τη περίοδο μαζί σας παρεούλα και βλέπουμε. Σας αφήνω προς στιγμή γιατί τώρα πρασπαθεί να βγάλει λεξούλες δεν της βγαίνουν και νευριάζει....που πήγε εκείνο το αγγελούδι που κοιμόταν όλη μέρα? :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα και από εμένα που έχω ένα γιό 2,5 μηνών και σου καταθέτω τη δική μου εμπειρία σε παρόμοια περίπτωση.

Γύρω στον 2ο μήνα, το παιδί εκέι που κοιμόταν το βράδυ ξαφνικά άρχισε να ξυπνάει και να είναι ανήσυχο μέσα στη νύχτα. Το έβαζα στο στήθος, καθότανε λίγο, αλλά μετά ξανά τα ίδια. Μίλησα με την παιδίατρο και μου είπε να δοκιμάσω να του δώσω λίγο συμπλήρωμα και συγκεκριμένα το S 26 Gold και μου είπε ότι αν το παιδί πιεί πάνω από 40 ml σημάινει ότι δεν του φτάνει πιά το μητρικό γάλα και θέλει συμπλήρωμα. ¨Ετσι και έκανα κι εγώ και ο μικρός μου ήπιε όχι απλά 40 αλλά 100 ml και κοιμήθηκε ήσυχο το πουλάκι μου. Από τότε κάθε βράδυ μετά το θηλασμό, του δίνω λίγο ξένο γάλα και είναι ήρεμο και αυτό και εγώ.

Συνεχίζω να θηλάζω και μέσα στην ημέρα ο θηλασμός διεξάγεται κανονικά και αποκλειστικά, απλά το βράδυ το παιδί πριν κοιμηθεί πίνει και συμλήρωμα.

Θα σου έλεγα να συννενοηθείς με τον παιδίατρό σου έτσι ώστε να αντιμετωπίσεις αυτή την ανησυχία του παιδιού και είμαι σίγουρη ότι όλα θα πάνε καλά.

'οσον αφορά την πιπίλα, αν προσπάθησες να του τη δώσεις τώρα στον 5ο μήνα θεωρώ ότι είναι αργά να τη μάθει το παιδάκι, αλλά και αυτό δεν είναι παντα απόλυτο, γιατί πολλά παιδάκια δεν τη θέλουν και μάλιστα πολλά παιδάκια αντί για πιπίλα βάζουν το χεράκι τους στο στόμα, πράγμα που κατά τη γνώμη μου είναι χειρότερο γιατί κοβεται δύσκολα.

Μάλλον η μικρή σου θα θέλει να φάει λίγο περισσότερο για να είναι χορτασμένη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν έχει ΚΑΜΙΑ σχεση το φαγητό με τα ξυπνήματα . Δηλ εν μερη εχει σχέση (ρυθμιση παραγωγής ) αλλα οχι οτι αν φανε τα μωρα στερεες ή πάρουν συμπληρωμα δεν θα ξυπνάνε .

Σας το λεω εγω που δεν εχω κοιμηθει ακομα συνεχομενο 3ωρο . Αντε μεχρι πριν μερικους μηνες που δεν ετρωγε στερεες τροφες ξυπναγε "απο πεινα" . Τωρα που τρωει τα παντα και πριν παει για υπνο κανονικο φαγητο , γιατι ξυπνάει ?

Τα μωρά παιρνουν αναπτυξιακά αλματα εχουν και τα δοντια οποτε μας φτανουν αυτοι οι λογοι ! Οσο μεγαλώνουν (μετά τους 6 μηνες) καποια μωρα ενω ελπιζουμε να "στρωσουν" στον υπνο αυτα κανουν τα χειροτερα (με τη δικη μου προτωπορα!) . Ειναι γιατι αρχιζουν να κανουν διαφορα (μπουσουλημα ,καθισμα , νεες εικονες , νεα κατορθώματα)και αυτα τους δημιουργουν και μια υπερένταση στον υπνο . Πολλα μωρα οταν ξεκινουν να περπατουν το ονειρευονται και κανουν τις κινησεις και στον υπνο τους !

Δεν θα ναι για παντα , πρεπει να χουμε υπομονη .... Η αληθεια ειναι ομως πως περιμενω και γω πως και πως να κοιμηθω σερι μια μερα ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOYLINA, θα συμφωνησω με την φιλη LaLa,

και θα σου πω, οτι τα μωρα δεν ξυπναναι μονο για φαγητο!

Σκεφτεσαι οπως σε ειδα να δωσεις συμπληρωμα και ειναι δικο σου θεμα αυτο, αλλα να σου πω.

Εχω εναν μηνα σχεδον που το βραδυ δινω ξενο γαλα λογω του οτι θελω να απογαλακτισω. Πιστευα πως δινοντας δεν θα ξυπναει η τουλαχιστον θα κοιμοταν περισσοτερο απο 2 ωρες!

Ουτε μια βραδυα δεν το εχει κανει αυτο!Καθε βραδυ, ανα 2 ωρες, ξυπναει απλα για να με μυρισει η για να φαει λιγο!

Μακαρι να συμβει στο μωρακι σου και να ξεκουραστεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

SAKOULINA γεια σου και απο μενα

τα μωρακια μας ειναι σχεδον ιδια ηλικια εμενα στις 7 οκτωβρη κλεινει τον 6 μηνα

θηλαζουμε αποκλειστικα και μπορω να σου πω πως πανω απο 3ωρο δεν εχω κοιμηθει συνεχομενα

βεβαια η μικρη κοιμαται απο τις 8,30 περιπου μεχρι και τις 3 καμια φορα συνεχομενα τρωει και μετα παλι στις 5 και μετα στις 7 και στις 7.30 με 8 εχουμε ξυπνησει

το σνεχομενο που κανει ειναι τοσο νωρις 8,30 το βραδυ με 3 που εγω κοιμαμαι κατα τις 12,30και γιαυτο δεν κανω 3ωρο συνεχομενο

και ολη μερα κοιμαται καθε 3-4 ωρες περιπου απο 20 λεπτα και εννοειτε δεν προλαβαινω να ξεκουραστω

δεν νομιζω να φταιει ο θηλασμος ειναι στο παιδι

τωρα ισως το δικο σου να ποναει απο τα δοντακια

εμεις παντως ποναμε

και γιαυτο τα ξημερωματα εχει εδω και 2 εβδομαδες περιπου που ξυπναει τσιριζοντας την βαζω στο στηθος και κατευθειαν ηρεμει

αλλα ειναι σιγουρα απο τα ουλα που πονανε

ισως και εσεις να ειστε στην ιδια φαση

μην στεναχωριεσαι

παντως αποψη μου μην δινεις συμπληρωμα δεν υπαρχει λογος

και θα μειωθει η παραγωγη σου που ισως το μωρο να προσπαθει να αυξησει γιατι το εχει αναγκη καθως μεγαλωνει και επισης πιστεψε με θα ειναι πιο δυσκολο να σηκωθεις να βαλεις νερο και γαλα στο μπουκαλι να δεις τη θερμοκρασια να το ταισεις (μονο που το λεω κουραστηκα)..

πιο ευκολο ο θηλασμος

καλη υπομονη και κοριτσια που θα παει θα κοιμηθουμε και εμεις καποτε

αχ ποτε να δουμε..

σας αφιερωνω τραγουδι: δεν κοιμαμαι τωρα πια τα βραδια..........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Το έχω ζήσει , ένιωθα κενή , ξέρω όλες σου τις σκέψεις. Ξέρω πως νιώθεις το ουράνιο τόξο όμως δεν θα αργήσει να έρθει . Πάρε οοοοολλλλοοο το χρόνο σου και ψυχολογικά αλλά και σωματικά θέλεις ηρεμία και χρόνο . Να θυμάσαι όμως ότι θα έρθει και θα σε γεμίσει όλο χαρά. Καλή δύναμη κοπέλα μου 
    • Έτσι είναι! Εμένα η μεγάλη τη βρώμη δεν την ήθελε. Δοκίμασα μια δυο τρεις, Ε μετά τα παράτησα 😂😂 ναι τραχανά λαχανικών! Η μεγάλη τον έτρωγε με κλειστά τα μάτια! Να δούμε η μικρή!
    • Πώς είστε γενικά κορίτσια;  Εγώ σήμερα είμαι σαν να με πατησε τρένο. Απίστευτος πονοκέφαλος όλη μέρα σχεδόν, δεν έχω καθόλου όρεξη, κοιμήθηκα 10 ώρες το βράδυ + 3 για μεσημέρι 🤣🤣 είμαι ένα ζόμπι πραγματικά, ούτε να περπατήσω δε βγήκα σήμερα και νιώθω λίγο τύψεις που είμαι σα τη χλαπατσα όλη μέρα...  Επίσης το άλλο το καινούργιο!!! Νομίζω έχω απέχθεια στη φέτα/μυζήθρα 😱😱😱 Το πρωί έφαγα μια μπουγάτσα με τυρί που είναι η αγαπημένη μου και μου φάνηκε τόσο απαίσια που νομίζα ότι έφταιγε που ήταν κατεψυγμένη. Τώρα το απόγευμα λιγουρευτηκα καρπούζι με τυρί (δε ξέρω αν το τρώτε κι εσείς, αλλά στη βόρεια Ελλάδα νομίζω είναι must συνδυασμός 😅) και η φέτα με αηδιασε άσχημα! Νόμιζα ότι ήταν ξινισμενη, ληγμένη, δε ξέρω. Ο σύζυγος ο καημένος έτρεξε να δει ημερομηνία και ήταν κομπλέ και μάλιστα μόλις την ανοίξαμε. Τι να πω, στεναχωρέθηκα, προσπάθησα να φάω 3-4 κομμάτια με το ζόρι μπας και, άλλα μου φαινόταν λες και έτρωγα κέρματα ένα πράγμα. Πολύ απαίσια γεύση 🥴
    • Η αλήθεια είναι ότι με έβαλες σε σκέψεις τώρα 😅 λοιπόν ο γυναικολόγος στην Ελλάδα όταν του έδειξα τα περιεχόμενα της πολυβιταμινης μου είπε συγκεκριμένα ότι το σίδηρο είναι σε χαμηλή περιεκτικότητα κι ίσως να κοιτάξω για κάποιο έξτρα συμπληρώματα. Μετά όταν πήγα στην αιματολογο στο εξωτερικό συμφώνησε και μου είπε να πάρω το σίδηρο όπως έπαιρνα και προ εγκυμοσύνης γιατί λέει οι ανάγκες σε σίδηρο πολλαπλασιάζονται στη εγκυμοσύνη. Έπειτα όταν είδα και τη γυναικολόγο μου την περασμένη εβδομάδα μου είπε κι αυτή ναι και μου έγραψε και το συμπλήρωμα. Να σημειωθεί ότι απ' τις τελευταίες μου εξετάσεις (7η εν) που της είδε η γυναικολόγος, ο αιματοκρίτης μου είναι μια χαρά (42.4). Δε ξέρω τι να πω, αφού 3 γιατροί είπαν να πάρω ξέρω γω... Θα τη ρωτήσω αύριο και θα πάρω και τον Έλληνα γυναικολόγο να διασταυρώσω πληροφορίες.
    • Τραχανά λαχανικών Ε;; Έδινα και εγώ στην πρώτη μου τώρα θυμήθηκα που το πες και μετά αλλάξαμε σε κατσικίσιο που τρώει μέχρι σήμερα..όχι δίκιο έχεις η καθεμία κάνει αυτό που νιώθει καλύτερο!! Εγώ είχα δώσει κρέμα με βρώμη και φαγοπυρο δεν ξέρω αν γνωρίζετε αλλά λένε ότι είναι πολυ δυναμωτικο και έχει βιταμίνες τώρα τι να πεις κάνουμε ότι μπορούμε όλες καλύτερο για τα ζουζούνια μας..αλλά να ακούγοντας άλλες μαμάδες παίρνουμε και ιδέες 🤪
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...