Μετάβαση σε περιεχόμενο

2ο γευμα τι?


Recommended Posts

Γεια σας κοριτσια. Σημερα πηγαμε στον παιδιατρο και βαλαμε μονο 50 γραμμαρια. Ο παιδιατρος μας ειπε οτι ειναι που ειναι αδυνατουλης και πως πρεπει να βαλει βαρος. Του δινω φρουτοκρεμα καθε πρωι. Ο παιδιατρος μου ειπε να του δωσω ρυζαλευρο βανιλια, μονο και μονο για να παρει βαρος. Θα προτιμουσα να του δωσω λαχανικα ομως. Εσεις που δινετε λαχανικα, πως τα ξεκινησατε? Τι δινατε πρωτα? Πως προσθεσατε κ αλλα? Φυσικα οτι αποφασισω θα το ξερει κ ο παιδιατρος.

Το οτι εβαλε τοσο λιγο βαρος, υπάρχει περιπτωση να φταιει το γαλα μου? Ξερω πως το γαλα γινεται ολο κ πιο θρεπτικο οσο περναει ο καιρος, αλλα μηπως δεν ισχυει αυτο σε μενα? Γενικα θηλαζει συχνα κ αρκετη ωρα καθε φορα και το βραδυ ταλαιπωρουμαστε πολυ μεχρι να πεσει για υπνο. Μηπως δεν του φτανει? Η δεν εχει αρκετες θερμιδες? Μπορει να σας ακουγονται χαζα αυτα που ρωταω τωρα, αλλα αγχωθηκα σημερα πολυ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενακι χαλαρααααααααα!!!

Βαλε ολες τις ζυγισεις του μωρου με ηλικια για να τα δουμε!(οπως θα ελεγε και η συναδελφισα LaLa)

Αμαν πια μαυτο το βαρος...

Λες και τα εχουμε για παχυνση τα μωρα!

Τελοσπαντων,εγω της τα εδωσα με τον εξης τροπο.

1η μερα καροτο με μια κουταλια λαδι

2η καροτο πατατα "

3η καροτο πατατα κολοκυθι

και επειτα καθε μερα της εδινα και ενα νεο λαχανικο κανοντας συνδυασμους συνηθως των τριων.

Φροντιζε να δινεις φρουτα-λαχανικα εποχης και γενικα ωριμα και καλοσχηματισμενα τεμαχια.

Μην εχεις να φοβασαι για τιποτα!Ο Αναστασης ειναι μεγαλη μορφη!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενάκι μου μην αγχώνεσαι καρδούλα μου..Καλύτερο γαλατάκι από της μανούλας δεν υπάρχει...Απλώς ο μπεμπούλης σου θα είναι κορμάρα, αδυνατούλης..Όχι σαν τη δική μου τη φακλανίτσα...

Για το φαγητό δεν μπορώ να σε βοηθήσω...Αλλά αν θες δώσε κρέμα βανίλια με ρυζάλευρο...Πάντως να ξέρεις ότι ό,τι και να φάει, αν είναι τέτοιο το σκαρί του, βάρος δε θα παίρνει..

Μιας φίλης μου το κοριτσάκι τρώει ρυζάλευρα, φρουτόκρεμες, φαγητά και 2 γεύματα γάλα και δεν παίρνει βάρος...Είναι 7,5 μηνών και είναι γύρω στα 8 κιλά...Οποτε μην αγχώνεσαι...

Εξάλλου τώρα πέφτουν οι ρυθμοί ανάπτυξης....

Φιλάκια πολλά και μην ανησυχείς..Ο Αναστάσης είναι παίδαρος!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα με αγχωνει το γεγονος πως δεν βαζει αλλα προσπαθω να μην το σκεφτομαι..

εμενα πινει μπουκαλι και εχει βαλει τον τελευταιο 2μηνο500γρ!!!!!!και με στερεες παρακαλω!!!

και με εξτρα γευμα τα ξημερωματα!!!!! μαλλον ειναι στο σκαρι τους...

αμα ειναι καλα το μωρακι σου μην σε αγχωνει το γεγονος..

εμενα π.χ. η παιδιατρος μου ειπε πως αφου κανει οσο πρεπει για την ηλικια του και τρωει ολα τα γευματα να μην ανυσηχουμε.

εαν θες ακολουθησε οτι σου ειπε ο γιατρος και βλεπεις...

ρωτα τον για να βαλεις λαχανικα και οχι κρεμα...ειναι κα ιμικρουλης μωρε ακομα...αλλα εαν τιθεται θεμα κανε οτι σου πει καλυτερα..

νατασσα οντως ρε συ!!! για παχυνση εντελως καθε μηνα με τα γραμμαρια!!!!

και ειμαι σιγουρη πως ολες μας πριν κανουμε παιδι "κοροιδευαμε" αυτες που αγχωνοντουσαν για το εαν το παιδι βαζει κιλα,τρωει κτλ κτλ!!!!!!!! :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ ρε συ lovie δικιο εχεις, δεν ειναι μοσχαρια να μας νοιαζει ποσο πηρε κ ποσο οχι... αλλα με αγχωσε παρα πολυ! κ δεν ειμαι ανθρωπος που αγχωνεται ευκολα..

Μου ειπε πως θα επρεπε να εχει παρει κ αλλο βαρος, πως προφανως το γαλα μου δεν εχει την ιδια θρεπτικη αξια :( κ να του δωσω τη βανιλια για να παχυνει. Πολυ περιληπτικα σας τα λεω. Εμενα παλι μου φαινεται καλος, κανονικος, οχι αδυνατος. Το ειπα κ στη μανα μου (τι τοθελα η ηλιθια) κ αρχισε να μου λεει να του δωσω, να μαθει το γλυκακι του κ κατι χαζομαρες, τι να σας λεω τωρα... Με καταγχωσε κ αυτη.. Ευκαιρια ψαχνει να κοψω το θηλασμο γιατι λεει κουραζομαι!! Αν ειναι δυνατον.. τελοσπαντων, επειδη το βιβλιαριο δεν το εχω ευκαιρο τωρα, εχει διπλασιασει το βαρος της γεννησης. Και δε μου φαινεται αδυνατος, τι να πω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια χαρά είναι το παιδάκι σου. Δεν έχουν όλα τα παιδάκια τον ίδιο σωματότυππ Τα λεπτά παιδάκια θα έπρεπε να χαροποιούν τους παιδίατρους οι παιδίατροι αλλά δυστυχώς επιμένουν στην εντατική πάχυνση. :huh: ΄΄Οχι όλοι βέβαια. Ο δικός μου ας πούμε όχι, χαίρεται που ο μικρός μου είναι κανονικός (φυσιολογικό δεν είναι;). Και εγώ έχω ακούσει τον εξάψαλμο της κατοχής "το παιδί είναι αδύνατο, γιατί δεν τρώει, πολλά φρούτα τρώει, δώστου και κανένα γλυκάκι και άλλα ευτράπελα από τους γονείς μου. Από αγάπη το κάνουν αλλά δεν βοηθάει :dry: ...Μην ψαρώνεις ;)

ΥΓ. Όσο για το γάλα..το ξέρεις κατά βάθος ότι είναι αβάσιμοι οι φόβοι σου. Προχώρα! :) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτες τις κουλαμαρες περι θερμιδων και ποιοτητας τις ακουσα και γω απο την προηγουμενη παιδιατρο και μου επεσαν τα αυτια!

Ηταν ενας λογος που την αλλαξα...

Θα σου πω το εξης που μου εχει πει η καινουργια.

Τα μωρα που θηλαζουν αναπτυσσονται αποτομα το πρωτο 3μηνο κυριως της ζωης του και επειτα 'φρεναρει' η σωματικη τους αναπτυξη.

Απο κει και περα μας ενδιαφερει περισσοτερο η ψυχο-κινητικη τους αναπτυξη.Το κατα ποσο δηλαδη αναπτυσσεται ο εγκεφαλος και αντιδρουν σε διαφορα ερεθισματα.

Φυσικα και μας ενδιαφερει παντα το βαρος αλλα δεν πρεπει να μας απασχολει μονο αυτο.

Εφοσον ενα μωρο εχει διπλασιασει το βαρος του στους πρωτους 6 μηνες, το εχει τριπλασιασει στο χρονο και η κλινικη του εικονα ειναι καθαρη ολα βαινουν καλως.

Το αν πηρε 50 ή 100 γραμαρια λιγοτερα ειναι σταγονα στον ωκεανο.

Και κατι ακομη...

Υπαρχει η αντιληψη οτι με την εναρξη των στερεων τροφων 'βοηθαμε' το παιδι να παρει βαρος πραγμα το οποιο ειναι λαθος.

Προσωπικα με ενδιαφερει περισσοτερο να βλεπω η μικρη μου να μεγαλωνει σωστα παρα το αν πηρε 100 αυτο το μηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λενα μου,

σε καταλαβαινω απολυτα αφου αν και ξερω, παντα με ανχωνε αυτο το"βαρος"

Δεν θελω να το παχυνω, αλλα τουλαχιστον να παιρνει το απαιτουμενο βαροσ.

Εσυ τωρα, πρεπει να ηρεμισεις και να βγαλεις απο το μυαλο σου το ποσο"φτανει το γαλα σου".

Ξεκινατε τρωφουλες και μονο αυτο, συμφωνα με τον γιατρο αλλα και με σενα δεν θα φταιει.

Ξεκινα τα λαχανικα που σκεφτηκες σταδιακα οπως σου ειπαν τα κοριτσια.

Καθε παιδι και διαφορετικο. Μην ξεχνας πως παιζει ρολο και η κληρονομικοτητα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

Αυτες τις κουλαμαρες περι θερμιδων και ποιοτητας τις ακουσα και γω απο την προηγουμενη παιδιατρο και μου επεσαν τα αυτια!

Ηταν ενας λογος που την αλλαξα...

Θα σου πω το εξης που μου εχει πει η καινουργια.

Τα μωρα που θηλαζουν αναπτυσσονται αποτομα το πρωτο 3μηνο κυριως της ζωης του και επειτα 'φρεναρει' η σωματικη τους αναπτυξη.

Απο κει και περα μας ενδιαφερει περισσοτερο η ψυχο-κινητικη τους αναπτυξη.Το κατα ποσο δηλαδη αναπτυσσεται ο εγκεφαλος και αντιδρουν σε διαφορα ερεθισματα.

Φυσικα και μας ενδιαφερει παντα το βαρος αλλα δεν πρεπει να μας απασχολει μονο αυτο.

Εφοσον ενα μωρο εχει διπλασιασει το βαρος του στους πρωτους 6 μηνες, το εχει τριπλασιασει στο χρονο και η κλινικη του εικονα ειναι καθαρη ολα βαινουν καλως.

Το αν πηρε 50 ή 100 γραμαρια λιγοτερα ειναι σταγονα στον ωκεανο.

Και κατι ακομη...

Υπαρχει η αντιληψη οτι με την εναρξη των στερεων τροφων 'βοηθαμε' το παιδι να παρει βαρος πραγμα το οποιο ειναι λαθος.

Προσωπικα με ενδιαφερει περισσοτερο να βλεπω η μικρη μου να μεγαλωνει σωστα παρα το αν πηρε 100 αυτο το μηνα.

Προσυπογράφω !!!

(ειμαι εκτός θεματος αλλα χαιρομαι τρελά που πλεον ειμαστε πολυ γερή ομαδα και μπορουμε ουσιαστικά να βοηθήσουμε η μια την αλλη !!! lovie συνέχισε ετσι !!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη λενα μου αλλα να μην ανοιγω αλλο θεμα!!!!!! :):):)

για απογευματινο λετε ειναι βαρυ αυγο-πατατουλα και ανθοτυρο?

ολα μου τα επιτρεπει η παιδιατρος απλα ελεγα για εναλακτικη ρε παιδι μου μην βαριεται το καημενο!!!!!

ομως μηπως θα ειναι βαρυ σαν γευμα???

λενα ευχαριστω για την ενοικιαση του χωρου!!!!! :):):P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!! Lovie εχεις δικιο, ισως κακως αγχωθηκα τοσο χτες... Αυτα που λες ειναι κ τα σημαντικοτερα, αυτα με ενδιαφερουν κ μενα! Το μονο που θελω ειναι να ειναι γερος ο Αναστασακος μου! Τελικα αποφασισα με τον αντρα μου να του δωσουμε λαχανικα το απογευμα, αλλα λιγο, να μην αντικατασταθει το γευμα του θηλασμου, πιστευω πως ειναι καλα.

Veni δεν υπαρχει προβλημα, μπορουμε να βαζουμε κ αλλα θεματα διατροφης εδω, δε με ενοχλει να ρωτατε κατι αλλο φυσικα!!

Επισης εχω πονους πρειοδου εδω κ εναμιση μηνα, αλλα απο χτες ειναι πολυ εντονοι κ συνεχομενοι, λετε να μου ερθει περιοδος?? :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα Λένα μου.Ως συνήθως βλέπω τα μηνύματα πάντα καθυστερημένα.Με κάλυψαν βέβαια τα κορίτσια αλλά κοίτα τι λέει και ο ελληνικός οργανισμός θηλασμού.

Ένα υγείες μωρό στις πρώτες τέσσερις εβδομάδες πρέπει να αυξάνει το βάρος του κατά 115 ως 220 γραμμάρια ανά εβδομάδα. Στη δεύτερη εβδομάδα το μωρό φτάνει ξανά στο βάρος γέννησης. Από τον τέταρτο ως τον έκτο μήνα, παίρνει 85 ως 140 γραμμάρια την εβδομάδα και κατά το δεύτερο εξάμηνο από 45 έως 85 γραμμάρια την εβδομάδα. Κατά τον πέμπτο με έκτο μήνα έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Η αύξηση του βάρους πρέπει να υπολογίζεται από το κατώτερο βάρος που είχε το παιδί μετά τον τοκετό και όχι από το βάρος γέννησης.

Ο Αναστάσης τώρα πόσο ζυγίζει;Αν και οι καμπύλες δεν είναι από μωρά που θηλάζουν είναι μέσα στα όρια; Πάντως και μένα η παιδίατρος μου έχει απαγορέψει ρυζάλευρο και έτοιμες κρέμες λόγω πολλών κιλών. :kiss:

Θες να αδιαθετήσεις ή θα σπαστείς;; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έλα Λένα μου.Ως συνήθως βλέπω τα μηνύματα πάντα καθυστερημένα.Με κάλυψαν βέβαια τα κορίτσια αλλά κοίτα τι λέει και ο ελληνικός οργανισμός θηλασμού.

Ένα υγείες μωρό στις πρώτες τέσσερις εβδομάδες πρέπει να αυξάνει το βάρος του κατά 115 ως 220 γραμμάρια ανά εβδομάδα. Στη δεύτερη εβδομάδα το μωρό φτάνει ξανά στο βάρος γέννησης. Από τον τέταρτο ως τον έκτο μήνα, παίρνει 85 ως 140 γραμμάρια την εβδομάδα και κατά το δεύτερο εξάμηνο από 45 έως 85 γραμμάρια την εβδομάδα. Κατά τον πέμπτο με έκτο μήνα έχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης. Η αύξηση του βάρους πρέπει να υπολογίζεται από το κατώτερο βάρος που είχε το παιδί μετά τον τοκετό και όχι από το βάρος γέννησης.

Ο Αναστάσης τώρα πόσο ζυγίζει;Αν και οι καμπύλες δεν είναι από μωρά που θηλάζουν είναι μέσα στα όρια; Πάντως και μένα η παιδίατρος μου έχει απαγορέψει ρυζάλευρο και έτοιμες κρέμες λόγω πολλών κιλών. :kiss:

Θες να αδιαθετήσεις ή θα σπαστείς;; :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

VENI έγραψε:

για απογευματινο λετε ειναι βαρυ αυγο-πατατουλα και ανθοτυρο?

ολα μου τα επιτρεπει η παιδιατρος απλα ελεγα για εναλακτικη ρε παιδι μου μην βαριεται το καημενο!!!!!

ομως μηπως θα ειναι βαρυ σαν γευμα???

VENI εγω το δινω συχνα στην κορη μου.

Επειδη το πρωι δεν το τρωει με τιποτα το αυγο, της το φτιαχνω καποια απογευματα. Βραζω μια πατατουλα κ την παταω με το πιρουνι, παταω κ το αυγο με το ανθοτυρο, ριχνω λιγο λαδακι, λεμονακι κ γινεται "μαχη" με το κουταλι :P . Ειναι μια καλη εναλλακτικη λυση.

Οσο για το βαρυ που λες εμεις δεν αντιμετωπισαμε τετοιο προβλημα. Μια δοκιμη θα σας πεισει... ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota μου, δε θα ηθελα να αδιαθετησω ακομα, καλομαθα τοσους μηνες!! Αλλα αν ειναι να ειμαι τοσο πρησμενη κ να ποναω ακομα, ας μου ερθει η ρημαδα να τελειωνουμε..

Ο Αναστασης τωρα ειναι 7550, ειναι μεσα στις καμπυλες, απλα απο τη γεννηση του ακολουθουσε μια ομαλα αναπτυσσομενη καμπυλη κ τωρα εκανε ας πουμε "μικρη βουτια". Βασικα ειναι πολυ καλος, οσο το σκεφτομαι τοσο λιγοτερο αγχωνομαι. Θα του ξεκινησω λιγα λαχανικα σιγα σιγα σε 2 βδομαδες κ βλεπουμε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Λένα,

Μην αγχώνεσαι βρε κορίτσι μου μια χαρά είναι ο Αναστάσης 7550 είναι πολύ καλά.

Σε καταλαβάινω βέβαια γιατί κι εγώ τα ίδια ακούω.

Εδώ και 2 βδομάδες μ'εχουν πρήξει ότι το μωρό αδυνάτισε και δεν έχει πολλές δίπλες! αν είναι δυνατόν! :woohoo: :woohoo:

Δεν μ'ενδιαφέρει τι λένε. Εγώ βλέπω ότι είναι καλά αρχίζει να κάνει πράγματα που δεν έκανε και αυτό μου φτάνει.

Όσο για τις καμπύλες μην αγχώνεσαι το ότι υπάρχει μια μικρή κάμψη σε σχέση με την αρχή δεν λέει τίποτα.

Εγώ θα σε συμβούλευα λαχανικά για δεύτερο γεύμα και όχι κρέμα και εγώ αυτό θα κάνω από Δευτέρα σήμερα έχω ραντεβού παιδίατρο για να μου πεί λεπτομέρειες.

Μήπως βγάζει βρε Ελένη κανένα δοντάκι ο Αναστάσης και έχει ζόρια?

Εμένα ζορίζετε πολύ και δεν έχει και πολύ όρεξη τις τελευταίες μέρες.

Να του δώσεις ένα ρουφηχτό φιλάκι από μένα. :kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

VENI έγραψε:

VENI εγω το δινω συχνα στην κορη μου.

Επειδη το πρωι δεν το τρωει με τιποτα το αυγο, της το φτιαχνω καποια απογευματα. Βραζω μια πατατουλα κ την παταω με το πιρουνι, παταω κ το αυγο με το ανθοτυρο, ριχνω λιγο λαδακι, λεμονακι κ γινεται "μαχη" με το κουταλι :P . Ειναι μια καλη εναλλακτικη λυση.

Οσο για το βαρυ που λες εμεις δεν αντιμετωπισαμε τετοιο προβλημα. Μια δοκιμη θα σας πεισει... ;)[/quote:3a9balx8]

Θεανώ τι ωραία εναλλακτική λύση!! :woohoo: θα το δοκιμάσω και εγώ γιατί η κόρη μου δεν τρώει το αυγό!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...