Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ξεκινάμε τις στερεές τροφές


MamaToBe

Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα κι απο 'μένα! Αισίως κλείνουμε τον 5ο μήνα στις 28 του μηνός και η παιδίατρος μας, μας είπε οτι στο επόμενο ραντεβού θα μιλήσουμε για τις στερεές τροφές και θα ξεκινήσουμε. Ο Φοιβάκος έγινε ήδη 9 κιλά με αποκλειστικό θηλασμό οπότε φαντάζομαι οτι θα ξεκινήσουμε τα στερεά από την αρχή του επόμενου μήνα. Με φίλες μου που το συζήτησα μου είπαν οτι θα ξεκινήσουμε με φρουτόκρεμα στο 2ο γεύμα της ημέρας και ρυζάλευρο το απόγευμα. Αν και ακόμα δεν έχουμε συζητήσει με την παιδίατρο για να ξέρω τι θα προτείνει εκείνη, θέλω να αποφύγω τα αγοραστά και ό,τι τρώει να είναι σπιτικό. Η φρουτόκρεμα φαντάζομαι είναι εύκολη, βάζεις το φρουτάκι καθαρισμένο στο multi, το κάνεις πουρέ και του το δίνεις (σωστά?). Το ρυζάλευρο όμως? Μπορούμε να το φτιάξουμε μόνες μας κι αν όχι, μπορούμε να το αντικαταστήσουμε με κάτι που έχει ίδια διατροφική αξία και μπορούμε να το φτιάξουμε μόνες μας??? Μια υπέροχη μέρα σε όλες!!!

post-5260-13873934735456_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΑΝ ΚΑΙ ΠΙΟ ΑΡΜΟΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝΕ ΤΙ ΚΑΝΑΝΕ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΤΙ ΞΕΡΩ.

ΚΑΤΑΡΧΝ...9ΚΙΛΑ?????ΕΙΜΑΣΤΕ 9 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΟΥΤΕ ΚΑΛΑ ΚΑΛΑ 8ΚΙΛΑ!!!!!!

ΜΠΡΑΒΟ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑΚΙ!!!!!!!

ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ.

ΒΑΖΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΗΛΟ ΑΧΛΑΔΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΠΑΝΑΝΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΡΟΣΘΕΤΕΙΣ ΚΑΙ ΕΠΟΧΗΣ.ΠΧ. ΡΟΔΑΚΙΝΟ ΠΕΠΟΝΙ ΚΤΛ.ΘΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΟΜΩΣ Η ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ Η ΚΑΘΕ ΜΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΑ ΤΗΣ ΤΑΚΤΙΚΗ.

ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΑΝ ΔΕΝ ΦΑΕΙ, ΟΣΟΣ ΦΑΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΟΣΟ ΘΕΛΕΙ.

ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΟΣΟΤΗΤΑ ΠΑΝΤΑ ΔΙΝΕΙΣ ΜΕΤΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΕΜΑ ΕΑΝ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΟΝΗ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΖΑΧΑΡΗ ΚΑΘΑΡΟ ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ ΧΩΡΙΣ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΔΙΚΟ ΣΟΥ ΓΑΛΑ ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ(ΕΓΩ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΦΟΡΜΟΥΛΑ) ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ HOLLE ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ CARREFOUR ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΝΑΛΟΓΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΙΒΗ ΠΑΝΤΩΣ...ΕΧΕΙ 4Ε!!!!!! ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΟΥ ΕΒΑΖΑ ΛΙΓΗ ΜΠΑΝΑΝΑ ΤΩΡΑ ΤΡΩΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ BABY MUSLI!!!!!!!!

TI AΛΛΟ ΘΕΛΕΙΣ ΡΩΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΠΟΥΜΕ!!!!!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα, τι ομορφούλης είναι αυτός!!! να σου ζήσει.....η φρουτόκρεμα έτσι γίνετε, για το ρυζάλευρο δεν ξέρω να σου πω γιατί δεν έδωσα στα παιδιά μου, τώρα στην κόρη μου δίνω φρουτάκια και το μεσημεριανό της γεύμα και ακόμη την θηλάζω......όσον αφορά στην αντικατάσταση του ρυζάλευρου ίσως η γιατρός να έχει εναλλακτική λύση, πιο υγιεινή!

Καλή αρχή εύχομαι, όταν θα αρχίσετε!! :kiss:

Το όνομά σου δεν το άλλαξες ακόμη?! μάλλον το κρατάς για το 2ο?! :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Α το θεμα των ημερων ξανα ...τροφη! :P :laugh:

Γλυκια μου , εχω παθει ενα σοκ με το ποσο πολυ μεγάλωσε ο Φοιβος σας! Εμενα 9 κιλά ήταν λιγο πριν τον χρονο !:laugh: :laugh:

Νομιζω ειναι νωρις για να μπειτε στις στερεες τροφες . Τα μωρα που θηλάζουν τρωνε μετα τον 6ο μηνα . Το φρουτο θα το κανεις οπως το σκεφτεσαι θα σου εξηγησει και η γιατρος , ενα ενα τα φρουτα για να αποκλειστει τυχον αλεργία .

Ρυζάλευρο δεν υπάρχει λογος να δωσεις ! Τι διατροφική αξια εχει το αλευρι του ρυζιου ???? ΚΑΜΙΑ !

Για αρχη θα τρωει τα φρουτάκια και αργοτερα θα φαει φαγητάκι αλεσμένο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια σας ευχαριστώ! Μπουρμπουλιθρίνι και φουσκίτσα τον φωνάζω οταν είμαστε οι δυο μας. Ωραία τα 9 κιλά αλλά ασήκωτα :laugh: Δεν μας έχει μείνει μέση και χέρια :P Όσο για το ρυζάλευρο, Lala, μακάρι να μου πει το ίδιο και η παιδίατρος. Γιατί αν είναι απλά θρεπτικό για να βάλει βάρος, δεν νομίζω οτι το έχουμε ανάγκη προς το παρόν. Veni μου, το βιολογικό ρυζάλευρο φαντάζομαι θα το βρω και στα καταστήματα με βιολογικά, έτσι? Αυτό που παίρνεις απο τα Carrefour είναι βιολογικό ρυζάλευρο? Argi, εννοείς ότι όταν ξεκίνησες τα φρούτα συνέχισες να δίνεις τα υπόλοιπα γεύματα γάλα (χωρίς να δίνεις ρυζάλευρο) και μετά πήγατε κατευθείαν στο αλεσμένο φαγητό? Ναι, για το δεύτερο μπεμπάκι το κρατάω το nick, αν και θα το προγραμματίσω να έρθει σε καμια διετία γιατί δεν έχω βοήθεια από πουθενά και τα έχω δει λιγάκι μπλεεεε :P :silly: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οι απόψεις στο φόρουμ διίστανται και τριίστανται μη σου πω για το αν το ρυζάλευρο (και οι κρέμες γενικά) έχει διατροφική αξία, οπότε μάλλον είναι υποκειμενικό το αν θα το δώσεις στο μωρό σου ή όχι.

Προσωπικά της έδωσα της μικρής μου ρυζάλευρο και φαρίν λακτέ και δόξα το Θεό μια χαρά μεγαλώνει το παιδάκι μου μέχρι στιγμίς.

Συνήθως οι παιδίατροι κάνουν το πέρασμα από το γάλα στις στερεες τροφές με ρυζάλευρο, αυτό όμως δε σημαίνει οτι εσύ ακολουθείς κατά γράμμα τις συμβουλές του παιδίατρου στα θέματα διατροφής.

Το τί θα φάει το παιδί σου είναι αποκλειστικά δική σου ευθύνη, εκτός εάν τίθεται θέμα αλλεργιών.

Δεν ξέρω με τί θα μπορούσε να αντικαταστήσεις το ρυζάλευρο σε ένα βρέφος 5 μηνών, μάλλον με φρούτα υποθέτω!

Να κάτι τέτοια παλικαράκια σαν τον δικό σου, βλέπει ο άντρας μου και παθαίνει εγκεφαλικά που η δική μας είναι 14 μηνών και δεν είναι ούτε δέκα κιλά!!

Αν δεν ήταν και φαγανή θα ήμουν να εξαφανιστώ από το σπίτι από τη γκρίνια του. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MamaToBe έγραψε:

Argi, εννοείς ότι όταν ξεκίνησες τα φρούτα συνέχισες να δίνεις τα υπόλοιπα γεύματα γάλα (χωρίς να δίνεις ρυζάλευρο) και μετά πήγατε κατευθείαν στο αλεσμένο φαγητό? Ναι, για το δεύτερο μπεμπάκι το κρατάω το nick, αν και θα το προγραμματίσω να έρθει σε καμια διετία γιατί δεν έχω βοήθεια από πουθενά και τα έχω δει λιγάκι μπλεεεε :P :silly: :laugh:

Ο δικός μας παιδίατρος μας ξεκίνησε με καροτάκι αφού κλείσαμε τον 6ο μήνα, μετά πρόσθεσα πατάτα κλπ., τον επόμενο μήνα ξεκίνησα τα φρουτάκια....στην αρχή έδινα μερικές κουταλιές και συνέχιζα με θηλασμό και τα υπόλοιπα γεύματα θηλασμός......αφού άρχισα και το φαγητό (αλεσμένο) συνέχισα με θηλασμό δλδ το πρωί θηλασμός, μετά φρουτάκια, θηλασμός, μεσημεριανό, θηλασμός μεγαλώνοντας το απόγευμα έδωσα αυγό ή καμμιά μπανανούλα και κλείνουμε την μέρα με θηλασμό!!!

Στα κιλά της είναι πολύ καλή όπως και στο ύψος.

και εγώ το 2ο το έκανα μετά από 3 χρόνια γιατί ήθελα να αφιερώσω χρόνο στο γιο μου και ο ίδιος να ανεξαρτητοποιηθεί ώστε να είμαι ελέυθερη για εγκυμοσύνη και φροντίδα του νεογέννητου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

MamaToBe έγραψε:

Ο δικός μας παιδίατρος μας ξεκίνησε με καροτάκι αφού κλείσαμε τον 6ο μήνα, μετά πρόσθεσα πατάτα κλπ., τον επόμενο μήνα ξεκίνησα τα φρουτάκια....στην αρχή έδινα μερικές κουταλιές και συνέχιζα με θηλασμό και τα υπόλοιπα γεύματα θηλασμός......αφού άρχισα και το φαγητό (αλεσμένο) συνέχισα με θηλασμό δλδ το πρωί θηλασμός, μετά φρουτάκια, θηλασμός, μεσημεριανό, θηλασμός μεγαλώνοντας το απόγευμα έδωσα αυγό ή καμμιά μπανανούλα και κλείνουμε την μέρα με θηλασμό!!!

Στα κιλά της είναι πολύ καλή όπως και στο ύψος.

και εγώ το 2ο το έκανα μετά από 3 χρόνια γιατί ήθελα να αφιερώσω χρόνο στο γιο μου και ο ίδιος να ανεξαρτητοποιηθεί ώστε να είμαι ελέυθερη για εγκυμοσύνη και φροντίδα του νεογέννητου!![/quote:1b96vhp1]

Κι εγώ Argi μου, θέλω να του αφιερώσω τον χρόνο και την προσοχή που του αξίζει και να τον χαρούμε σε αυτή την τρυφερή ηλικία. Ας γίνει 2 χρονών και βλεπουμε για το δεύτερο :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ξεκινησαμε με το που κλεισαμε τον 6ο μηνα με λαχανικα μεταξυ 12-4 μμ.

Της εδινα ενα νεο λαχανικο καθε μερα με πρωτο το καροτο.

Επειτα εκανα συνδυασμους 3-4 λαχανικων.

Σε μια εβδομαδα εδωσα φρουτακια το πρωι μεταξυ 10-12μμ.

Παλι κατα τον ιδιο τροπο εισαγωντας ενα νεο καθε μερα.

Στο μηνα πανω της εδωσα μοσχαρι κοτοπουλο και οσπρια.

Παντα διαλεγω λαχανικα και φρουτα εποχης.Π.χ δε θα δωσω φασολακια και πεπονι τον Ιανουαριο.

Πρωτα θηλαζω και μετα δινω γευμα τις ωρες που ειμαι με το μωρο.

Τωρα πια μετα απο 1 μηνα που ξεκινησαμε της δινω ενα γευμα στερεες στις 12 και ενα στις 6.Τα υπολοιπα ειναι θηλασμοι.

Για μεσημεριανο της δινω:

2 φορες τη βδομ μοσχαρακι με λαχανικα

2 φορες τη βδομ κατοπουλο με λαχανικα

1-2 φορες τη βδομ λαχανικα

1-2 φορες τη βδομ οσπρια

Το απογευμα τρωει παλι λαχανικα εφοσον δε θελει φρουτα.Επειδη δε θελω να την πιεσω και να εμφανισει αλλεργια θα τις τα ξεκινησω παλι τον αλλο μηνα.

Το μωρακι σου θα σου δειξει τι θελει.

Στην αρχη θα σου φανουν ολα καπως αλλα σιγα σιγα θα βρειτε το ρυθμο σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χθες πηγαμε στον παιδιατρο για το δευτερό μας εμβόλιο κ με αφορμη τη συζητηση περι στερεων τροφων εδω,τον ρώτησα για τις κρεμες.καταρχας μου ειπε πως εφοσον θηλαζουμε αποκλειστικα ,θα κλεισουμε τον εκτο μηνα κ μετα θα μπουμε στις στερεες.'ετοιμες κρεμες μου είπε πως δε συστηνει σε καμια μανουλα να δωσει,κ χαρηκα μπορώ να πω,γιατι κ εγω δεν ήθελα,αλλά το μόνο που δεν μπορουμε να αποφυγουμε λεει ειναι το ρυζαλευρο,επειδή δεν υπάρχει τροπος να το φτιαξω μόνη μου..δεν είχα πολύ χρονο για να το συζητησουμε,το μωρο μου γκρίνιαζε,αφήστε που εχουμε χρονο μπροστά μας,αλλά θα ήθελα να μου πείτε για να μπορεσω να του αντιπαραθέσω τη δικη μου αποψη,όταν ερθει η ώρα,ποια η διατροφικη αξια του ρυζάλευρου κ με τι το αντικαθιστάτε;γενικά δεν έχω παράπονα από τον παιδιατρο μου,με στηριξε πολύ στο θεμα του αποκλειστικου θηλασμου κ ακόμη το κάνει,αλλά με προβληματησε η επιμονη του για ρυζάλευρο.. :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου ζησει ο μπέμπαρος!!!και μενα 5 μηνων ηταν 8860!!!τωρα θα παμε σε 15 μερς παλι να μετρηθούμε!!εγω δεκατιανο του δινω φρουτοκρεμα(αχλάδι,μήλο-τομικρο που ειναι και πιο γλυκο-μιση μπανανα γιατι προκαλει δυσκοιλιοτητα,ροδακινο,και μπισκοτα για να ειναι πιο γλυκια)και το απογευματινο κρεμα βανιλια με ρυζαλευρο..αυτα μου ειπε η παιδιατρος..

καλη αρχη να έχετε!!να ξερεις οτι στην αρχη θα ξινιζει στην φρουτοκρεμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...