Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαμηλη κινητικοτητα σπερματοζωαριων


ρουλινι

Recommended Posts

καλημερα κοριτσια καλη εβδομαδα να εχουμε!Η χαμηλη κινητικοτΗτα του σπερματος βελτιωνεται αν γινουν ολες οι εξετασεις και ληφθει καποια αγωγη.Πάντως επειδή και ο άντρας μου αντιμετωπίζει το ίδιο...ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΟΤΙ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΤΟ ΓΕΓΟΝΝΟΣ ΤΗΣ ΞΑΔΕΛΦΗΣ ΜΟΥ ,ΠΟΥ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΤΗΣ ΕΙΧΕ ΑΖΩΟΣΠΕΡΜΙΑ ..ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΕΓΚΥΟΣ (ΜΕ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ)ΚΑΙ ΕΧΕΙ 2 ΠΑΝΕΜΟΡΦΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ 8 ΕΤΩΝ ΤΩΡΑ.ΔΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕ ΝΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗΝ 6....!ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ ΜΙΑ ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.ΕΠΟΜΕΝΩΣ..ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ..ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΔΟΝ ΟΛΑ ΕΝΑ ΘΕΤΙΚΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ..ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ..

ΠΑΝΤΩΣ ΔΙΑΦΩΝΩ ΠΟΥ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΟΜΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥΣ,ΑΥΤΗ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΥΡΟΛΟΓΩΝ -ΑΝΤΡΟΛΟΓΩΝ. ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΡΚΕΊ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΜΗ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΜΕ.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΘΕΛΩ ΜΩΡΑΚΙ.. :unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι να πάνε καλά όλα για όσες επιθυμούμε ένα μωράκι στην αγκαλιά μας. Κάθε μέρα ακουω και μια δύσκολη περίπτωση και μια κατάσταση που μας παρηγορεί και λέμε ναι υπάρχουν και χειρότερα και τα κατάφεραν γιατί εγώ;

Από την άλλη εμάς μας έχει φάει το άγχος και η αγωνία του τι θα γίνει πως θα γίνει, περνάει ο καιρός κλπ. Αυτά πρέπει να ανοίξουμε το κεφάλι μας και να τα βγάλουμε από μέσα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ESYS MOY,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΚΡΗ(22ΧΡΟΝΩΝ)ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ...ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ..ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΣΑΙ "ΜΙΚΡΗ ,ΕΧΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ -ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ",ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ..ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ...ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ..ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ:silly: :cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γειασασ.μολισ γυρισα απο αθηνα απο τον γιατρο.εγεινε παλι το κεφαλι μου καζανι.τελικα το σπερμα δεν διορθωθηκε καθολου με τισ βιταμινεσ, για να μην σασ πω οτι πηγε και χειροτερα(2%)κινητικοτητα.ο γιατροσ λεει οτι πρεπει να ξεκινησω και την 4η προσπαθεια.σε 1 μηνα τελικα θα ξανα μπω στο λουκι.αυτη την φορα μου εδωσε gonal οπωσ και την 1η και 2η φορα καθωσ και menopur.τισ menopur δεν τισ εχω ξανακανε.εχει κανει καμια σασ?πονανε?αυτοσ μου ειπε οχι.τον ρωτησα για λαπαροσκοπηση και μου ειπε οχι γιατι αν βαλουμε τα πραγματα σε μια ζυγαρια και τα ζυγισουμε θα δουμε οτι κλεινει σε μεγαλο βαθμο στο προβλημα του συζηγου που εντοπιστηκε.και οτι η λαπαροσκοπηση δεν θα τον βοηθησει σε κατι.τελικα το δημοσιο νοσοκομειο μασ εβγαζε 17% κινητικοτητα και στην ουσια ηταν 2.τελικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι δημοσιο.εχω πεσει πολυ ψυχολογικα γιατι εκτοσ την αποτυχια φοβαμαι τωρα πια και την υγεια μου με τοσεσ ορμονεσ που εχω παρει γιατι εχω ακουσει και διαβασει διαφορα.τι να πω?ο θεοσ ασ μασ βοηθησει ολεσ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμ....γιατι νιωθω οτι ολα θα πανε καλα?

αυτη την αντυπωση μου δινει το μυαλο μου!

δεν ξερω τι ελπιδες σας εχουν δωσει αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα την βρεις την ευτυχια σου συντομα και οοοολα θα γινουν οπως τα θες και τα αξιζεις! καλη επιτυχια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω κοριτσι μου για την θετικη σου σκεψη μονο που σημερα ειμαι πολυ απογοητευμενη γιατι ξαναμπαινω παλι στην διαδικασια την εξωσωματικησ ενω δεν εχουμε καποιο καινουριο δεδομενο που να ειναι θετικο σε σχεση με τισ αλλεσ φορεσ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

θα πανε ολα τελεια,απλα αν δεν νιωθεις καλα,καλυτερα κανε ενα διαλειμα απο ολο αυτο.οσο για τις ορμονες οντως δεν ειναι και οτι το καλυτερο αλλα δεν ειναι και κατι το οποιο θα σου κανει και κακο, ισα -ισα που θα σε βοηθησουν για να διημιουργηθει το ΜΩΡΑΚΙ σου!ΑΥΤΗ Τη φορα θα εχεις καλα νεα!!! :P ΣΥΝΤΟΜΑ ΜΕ ΕΝΑ ΜΩΡΟΥΛΙΝΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ..ΕΥΧΟΜΑΙ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

xara22 έγραψε:

ESYS MOY,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΛΑ ΕΧΟΥΜΕ ΝΙΩΣΕΙ ΕΤΟΙΜΕΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΕΣ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΜΑΝΟΥΛΕΣ..ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΟΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΟ ΘΕΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΠΗΓΑΖΕΙ ΑΠΟ ΜΕΣΑ ΣΟΥ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΝΑ ΤΟ ΒΓΑΛΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΣΟΥ,ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΟ ΞΕΧΝΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΤΕΝΑΧΩΡΟΥΜΕ ΤΟΥΣ ΓΥΡΩ ΜΑΣ.ΕΠΕΙΔΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΜΑΙ ΟΝΤΩΣ ΜΙΚΡΗ(22ΧΡΟΝΩΝ)ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ...ΜΙΑΣ ΚΑΙ Ο ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙ..ΝΑ ΣΟΥ ΛΕΕΙ ΕΙΣΑΙ "ΜΙΚΡΗ ,ΕΧΕΙΣ ΟΛΗ ΤΗ ΖΩΗ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΟΥ -ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΒΑΖΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ...ΔΕ ΘΕΛΩ ΝΑ ΥΠΟΦΕΡΕΙΣ",ΦΟΒΑΜΑΙ ΛΙΓΟ ..ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΚΑΙ ΝΙΩΘΩ...ΠΟΥ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΠΙΟ ΔΥΝΑΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΜΕΝΗ..ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΟΥΜΕ. ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ:silly: :cheer:

Καλημέρα,

πράγματι όταν το νιώσεις πρέπει να προχωρήσεις και να μην αφήνεις το χρόνο να χαθεί. Η φύση για να χτυπάει καμπανάκι μια ορισμένη χρονική στιγμή έχει τους λόγους της. Εγώ έχω αγνοήσει πολλές φορές τη φύση και δε μου έχει βγει σε καλό μέχρι σήμερα. Σε βλέπω αποφασισμένη και αυτό είναι καλό. Να είσαι σίγουρη ότι θα πετύχεις, θα καταφέρεις αυτό που επιθυμείς.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys έγραψε:

ρουλινι έγραψε:

Δεν κουράζεις κανένα διότι όποιος δεν θέλει να ακούει και να διαβάζει δεν μένει στο site, οπότε μην ανησυχείς. Όλοι εδώ κάνουμε ερωτήσεις, απαντάμε, γράφουμε τις γνώσεις μας και ζητάμε αυτές των άλλων για να φτάσουμε με το καλό στο θεμιτό αποτέλεσμα που είναι η εγκυμοσύνη το συντομότερο δυνατό.

Χωρίς να θέλω να πω μεγάλα λόγια οι βιταμίνες δεν δίνουν θεαματικά αποτελέσματα. Σίγουρα κάτι βελτιώνουν αλλά μη φανταστείς. Ο σύντροφός μου παίρνει αυτές τις βιταμίνες καιρό τώρα. Δεν ελπίζουμε σε θαύματα. Κάπου (στο site των mammyland ή parents) διάβασα για το κέντρο medicus locus όπου ειδικοί παθολόγοι σε συνεργασία με το γυναικολόγο, μας κατευθύνουν σε ειδικές εξετάσεις για την ανεύρεση των προβλημάτων σε περίπτωση παλινδρόμισης, αποβολής και αποτυχίας στην εξωσωματική. Εγώ θα το προτίνω στη γυναικολόγο μου να δω τι θα μου πει.

Τώρα την υστεροσκόπιση και τη λαμπαροσκόπιση συνήθως την προτείνουν οι γιατροί. Εμένα μου κάνανε λαμπαροσκόπιση πριν την εξωσωματική για να μου αφαιρέσουν συμφίσεις. Εγώ τότε ιδέα δεν είχα για αυτή την εξέταση.[/quote:257yv1tr]

Έχω και εγώ ακούσει τα καλύτερα για το κέντρο αυτό.

Γενετιστές επιστήμονος ψάχνουν σε βάθος το πρόβλημα.

Έχουν πάρα πολύ καλά αποτελέσματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γεια σας κ απο μενα κ εμεισ εχουμε προβλημα με κινητικοτητα κ ορμονικες.Ρουλινι ειδα κατι αναλογο εμας σπερμα εχει κινητ. 14 % κ απο ορμονικες ειδαμε οτι ο συζυγος εχει ανεβασμενη προλακτινη 21% εσασ ποσο ηταν να ανησυχουμε; για κινητικ.ουρολογος ειπε οτι αγωγη εχει μονο 50 % επιτυχια δεν ειναι σιγουρο οτι θαβελτιωθει. τελικα λετε η προλακτινη να φταιει για μειωμενη κινητικ;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filaki έγραψε:

κοριτσια γεια σας κ απο μενα κ εμεισ εχουμε προβλημα με κινητικοτητα κ ορμονικες.Ρουλινι ειδα κατι αναλογο εμας σπερμα εχει κινητ. 14 % κ απο ορμονικες ειδαμε οτι ο συζυγος εχει ανεβασμενη προλακτινη 21% εσασ ποσο ηταν να ανησυχουμε; για κινητικ.ουρολογος ειπε οτι αγωγη εχει μονο 50 % επιτυχια δεν ειναι σιγουρο οτι θαβελτιωθει. τελικα λετε η προλακτινη να φταιει για μειωμενη κινητικ;

Καλησπέρα,

επειδή δεν γνωρίζω τίποτε επί του θέματος της προλακτίνης στον άντρα το έψαξα στο ιντερνετ και σου παραθέτω απόσπασμα από το

http://www.iatro.gr/eidikotitesiatrikis ... 35?start=1

Πρέπει να ελέγξουμε δυο ορμόνες που παράγονται από την υπόφυση στον εγκέφαλο οι οποίες λέγονται θυλακιοτρόπος και ωχρινοτρόπος. Να μετρήσουμε επίσης την ελεύθερη τεστοστερόνη στο αίμα, την ολική τεστοστερόνη, την οιστραδιόλη και την προλακτίνη. Είναι σημαντικές αυτές οι εξετάσεις γιατί ένας ασθενής μπορεί να έχει χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων αλλά να έχει υψηλή προλακτίνη. Υψηλή προλακτίνη στο αίμα, συνήθως στο αίμα των αντρών με χρόνια νεφρική ανεπάρκεια, έχει αρνητική επίδραση στη σεξουαλική ικανότητα του άνδρα και στη σεξουαλική του επιθυμία. Ο άνδρας με υψηλή προλακτίνη δεν νιώθει την ανάγκη να πλησιάσει κοπέλα. Επίσης η υψηλή προλακτίνη επηρεάζει δυσμενώς τον όρχι και συνεπώς και τη σπερματογένεση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

filaki καλησπερα.να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τιμη ειχε η προλακτινη του.παντωσ δεν μασ ειπε οτι οφειλεται σε αυτο.την εξεταση για προλακτινη την εκανε εδω και εναμιση χρονο.δεν νομιζω να ξανακαναμε.αν αν ηταν απο αυτο ο γιατροσ τησ εξωσωματικησ τον εχει βαλει να κανει ενα σωρο αλλεσ εξετασεισ δεν θα του ελεγε να κανει παλι για προλακτινη?οσο για σασ εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο οτι εγω γιατι αλλο 2% και αλλο 14% που εχει ο αντρασ σου.για αγωγη εμασ δεν μασ αφησαν πολλα περιθωρια γιατι ειναι πολυ χαμηλα.μου περναει απο το μυαλο να επισκεφτουμε και εναν καλο ουρολογο παλι γιατι ο γυναικολογοσ κατευθειαν στην εξωσωματικη με βαζει.θα μου πεισ με τετοια κινητκοτητα τι να σε κανει?αλλα ρε γαμωτο εχουμε μεινει ταπι και ψυχραιμοι με τοσα λεφτα που μασ εχουν φυγει.αν ομωσ αποτυχω και σε αυτην θα φυγω απο τον parasxo και θα κοιταξω για αλλον.τι και αν ειναι καλοσ που λενε διαφοροι εγω με 3 τιποτα.ελπιζω τωρα γιατι αλλιωσ θα φουνταρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

filaki καλησπερα.να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι τι τιμη ειχε η προλακτινη του.παντωσ δεν μασ ειπε οτι οφειλεται σε αυτο.την εξεταση για προλακτινη την εκανε εδω και εναμιση χρονο.δεν νομιζω να ξανακαναμε.αν αν ηταν απο αυτο ο γιατροσ τησ εξωσωματικησ τον εχει βαλει να κανει ενα σωρο αλλεσ εξετασεισ δεν θα του ελεγε να κανει παλι για προλακτινη?οσο για σασ εισαι σε πολυ καλυτερη μοιρα απο οτι εγω γιατι αλλο 2% και αλλο 14% που εχει ο αντρασ σου.για αγωγη εμασ δεν μασ αφησαν πολλα περιθωρια γιατι ειναι πολυ χαμηλα.μου περναει απο το μυαλο να επισκεφτουμε και εναν καλο ουρολογο παλι γιατι ο γυναικολογοσ κατευθειαν στην εξωσωματικη με βαζει.θα μου πεισ με τετοια κινητκοτητα τι να σε κανει?αλλα ρε γαμωτο εχουμε μεινει ταπι και ψυχραιμοι με τοσα λεφτα που μασ εχουν φυγει.αν ομωσ αποτυχω και σε αυτην θα φυγω απο τον parasxo και θα κοιταξω για αλλον.τι και αν ειναι καλοσ που λενε διαφοροι εγω με 3 τιποτα.ελπιζω τωρα γιατι αλλιωσ θα φουνταρω.

Καλησπέρα,

έχω ακούσει και για κάποιους που αλλάζουν κέντρο μόνο και μόνο για να σπάσει η γκαντεμιά αλλά τελικά δεν ξέρω τι είναι καλύτερο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια μιλησαμε με ουρολογο ποσοστα προλακτινης ειναι καλα για αντρα μου οποτε αστην αυτη.Μας ειπε να προχωρησουμε σπερματεγχυσεις θα παω για σαλπιγγογραφια πρωτα.Πειτα μου αν ξερετε Θεσ.νικη ποιο ειναι πιο καλο Ασκληπιος, euromedica, Γενεσις εχω μπερδευτει κ δεν ειμαι κ απο κει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

κοριτσια γειασασ.μολισ γυρισα απο αθηνα απο τον γιατρο.εγεινε παλι το κεφαλι μου καζανι.τελικα το σπερμα δεν διορθωθηκε καθολου με τισ βιταμινεσ, για να μην σασ πω οτι πηγε και χειροτερα(2%)κινητικοτητα.ο γιατροσ λεει οτι πρεπει να ξεκινησω και την 4η προσπαθεια.σε 1 μηνα τελικα θα ξανα μπω στο λουκι.αυτη την φορα μου εδωσε gonal οπωσ και την 1η και 2η φορα καθωσ και menopur.τισ menopur δεν τισ εχω ξανακανε.εχει κανει καμια σασ?πονανε?αυτοσ μου ειπε οχι.τον ρωτησα για λαπαροσκοπηση και μου ειπε οχι γιατι αν βαλουμε τα πραγματα σε μια ζυγαρια και τα ζυγισουμε θα δουμε οτι κλεινει σε μεγαλο βαθμο στο προβλημα του συζηγου που εντοπιστηκε.και οτι η λαπαροσκοπηση δεν θα τον βοηθησει σε κατι.τελικα το δημοσιο νοσοκομειο μασ εβγαζε 17% κινητικοτητα και στην ουσια ηταν 2.τελικα δεν ειναι να εμπιστευεσαι δημοσιο.εχω πεσει πολυ ψυχολογικα γιατι εκτοσ την αποτυχια φοβαμαι τωρα πια και την υγεια μου με τοσεσ ορμονεσ που εχω παρει γιατι εχω ακουσει και διαβασει διαφορα.τι να πω?ο θεοσ ασ μασ βοηθησει ολεσ.

Συγνώμη αν παρεμβαίνω, αλλά γιατί ξεκινάς 4η προσπάθεια χωρίς να έχει εντοπιστεί η αιτία του προβλήματος (εκτός από το πρόβλημα του συζύγου); Η γνώμη μου είναι να επισκεφτείς και κάποιο άλλο κέντρο να πάρεις κι άλλη γνώμη. Ψάξτο λίγο πριν δώσεις πάλι τόσα χρήματα. Η λαπαροσκόπηση απ'ότι έχω διαβάσει στο forum είναι πανάκριβη αλλά έχει εντοπίσει το πραγματικό πρόβλημα σε αρκετές κοπέλες. Δεν είμαι γιατρός απλά γράφω τη γνώμη μου (χωρίς παρεξήγηση ελπίζω). Να βοηθήσω θέλω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo καλημερα.καλα κανεισ και παρεμβαινεισ.ξερω οτι τα χρηματα ειναι παρα πολλα αλλα οταν ο γιατροσ σου λεει πωσ δεν χρειαζεται να κανεισ λαπαροσκοπηση γιατι η αποτυχια οφειλεται 99% στο συζηγο μου λογω παρα πολυ χαμηλησ κινητικοτητασ και ανωμαλιασ των χρωμοσωματων του σπερματοσ τοτε τι να πω και εγω?να επιμενω μονο και μονο για να ταλαιπωρηθω ή για να μου παρει και αλλα χρηματ απο αυτα που εχω μαζεψει για την προσπαθεια.οσο για αλλον γιατρο ειπα πωσ ειναι η τελευταια φορα που κανω εκει μονο και μονο γιατι οταν τον βλεπω και τον ακουω να μου δεινι τοσο κουραγιο τον εμπιστευομαι τυφλα και λεω οτι ισωσ εχει δικιο για τουσ λογουσ αποτυχιασ.βεβαια αυτοσ μου λεει οτι εχουμε βασιμεσ ελπιδεσ να κανουμε και την 4η προσπαθεια.που τισ βλεπει ομωσ τισ ελπιδεσ δεν ξερω.αν δεν πετυχει ακι αυτη θα κανω μετα στον παντο και ο θεοσ βοηθοσ δεν εχω το κουραγιο ουτε να ψαχνω για αλλουσ γιατρουσ ουτε να πεταω ασκοπα χρηματα για να πειραματιζονατι ολοι οι γιατροι επανω μου.

φιλακια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

marygeo καλημερα.καλα κανεισ και παρεμβαινεισ.ξερω οτι τα χρηματα ειναι παρα πολλα αλλα οταν ο γιατροσ σου λεει πωσ δεν χρειαζεται να κανεισ λαπαροσκοπηση γιατι η αποτυχια οφειλεται 99% στο συζηγο μου λογω παρα πολυ χαμηλησ κινητικοτητασ και ανωμαλιασ των χρωμοσωματων του σπερματοσ τοτε τι να πω και εγω?να επιμενω μονο και μονο για να ταλαιπωρηθω ή για να μου παρει και αλλα χρηματ απο αυτα που εχω μαζεψει για την προσπαθεια.οσο για αλλον γιατρο ειπα πωσ ειναι η τελευταια φορα που κανω εκει μονο και μονο γιατι οταν τον βλεπω και τον ακουω να μου δεινι τοσο κουραγιο τον εμπιστευομαι τυφλα και λεω οτι ισωσ εχει δικιο για τουσ λογουσ αποτυχιασ.βεβαια αυτοσ μου λεει οτι εχουμε βασιμεσ ελπιδεσ να κανουμε και την 4η προσπαθεια.που τισ βλεπει ομωσ τισ ελπιδεσ δεν ξερω.αν δεν πετυχει ακι αυτη θα κανω μετα στον παντο και ο θεοσ βοηθοσ δεν εχω το κουραγιο ουτε να ψαχνω για αλλουσ γιατρουσ ουτε να πεταω ασκοπα χρηματα για να πειραματιζονατι ολοι οι γιατροι επανω μου.

φιλακια!!!!

Ρε κορίτσια ακούω συνέχεια για σπερματεγχίσεις και δεν ξέρω αν πρέπει να πω τη γνώμη μου καθόσον είναι μια μέθοδος που δεν εμπιστεύομαι όταν η κινητικότητα του σπέρματος είναι χαμηλή. Ουσιαστικά αυτό που κάνει η σπερματέγχιση είναι να βάζει το σπέρμα στη μήτρα αντί στον κόλπο γλυτώνοντας το σπέρμα από το να διανύσει τα πρώτα εκατοστά που θεωρούνται και πιο δύσκολα.

Στα θετικά της σπερματέγχισης είναι ότι η σύλληψη είναι φυσιολογική και επομένως υπάρχουν μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχούς εμφύτευσης του εμβρύου, κάτι που στην εξωσωματική δεν εξασφαλίζεται ιδιαιτέρως.

Εγω πριν προχωρήσω σε νέα σπερματέγχιση θα έπαιρνα και μια δεύτερη γνώμη. Σίγουρα είναι λιγότερα χρήματα από αυτά που δίνουμε στην εξωσωματική αλλά δεν τα βρίσκουμε στο δρόμο για να τα πετάμε αν δεν είναι σίγουρη η μέθοδος.

Το λέω ξανά μπορεί και να σφάλω στη γνώμη μου, δεν ξέρω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys καλησπερα.απο οτι βλεπω το ξενυχταμε και οι δυο.μαλλον εχουμε αϋπνιεσ.δεν ξερω αν αναφερεσαι στην περιπτωση μου αλλα εγω δεν κανω σπερματεγχυση αλλα εξωσωματικη.ετσι και αλλιωσ με τοσο χαμηλο ποσοστο κινητικοτητασ οποιοσ μασ πει οτι κανει για σπερματεγχυση μασ κοροϊδευει.εκτοσ και αναφερεσε γενικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

esys καλησπερα.απο οτι βλεπω το ξενυχταμε και οι δυο.μαλλον εχουμε αϋπνιεσ.δεν ξερω αν αναφερεσαι στην περιπτωση μου αλλα εγω δεν κανω σπερματεγχυση αλλα εξωσωματικη.ετσι και αλλιωσ με τοσο χαμηλο ποσοστο κινητικοτητασ οποιοσ μασ πει οτι κανει για σπερματεγχυση μασ κοροϊδευει.εκτοσ και αναφερεσε γενικα.

Εγώ σήμερα ξαναπήγα στη δουλειά και δεν μπήκα όλη μέρα. Διαβάζω τόσο στο mammyland όσο και στο parents προσπαθώντας να μάθω νέα και ίσως να απαντήσω. Αύριο το πρωί δεν θα πάω και ίσως τη σκαπουλάρω και το απόγευμα καθόσον κλείνουμε λόγω προεκλογικής περιόδου, όλοι φεύγουν για να πάνε για τις εκλογές.

Δεν ξέρω πως την πάτησα, ενώ εχουμε ξαναμιλήσει και θεώρησα ότι κάνεις σπερματέγχιση. Αλλά με τόσα που διαβάζω στα δυο αυτά site χάζεψα.

Αν το πρόβλημα είναι στο σπέρμα και μόνο στο σπέρμα, έχοντας αποκλείσει κάθε άλλη πιθανότητα καλά κάνεις και ξαναμπαίνεις σε εξωσωματική αλλά πράγματι αν δεν έχουν αποκλειστεί αρκετά προβλήματα ίσως να χάνατε ένα μήνα και να το ψάχνατε. Πάντως καταλαβαίνω πόσο επώδεινο είναι το περίμενε και δεν λέω τίποτε περισσότερο. Αν αποφάσισες να προχωρήσεις, βγάλε κάθε σκέψη από το μυαλό σου, συγκεντρώσου στο στόχο σου, προσευχήσου και πες ότι όλα θα πάνε καλά αυτή τη φορά. Να είσαι σίγουρη ότι θα πάνε. Ξέχνα κάθε δυσταγμό ή προβληματισμό. Αν είναι να διαλέξεις ένα δρόμο απλά βάλε παροπίδες και προχώρα. Μόνο έτσι το σύμπαν θα συμπράξει για να πετύχεις το στόχο σου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ οτι ξερω στη σπερματεγχυση παιρνουν μετα απο επεξεργασια το ¨καλο¨σε κινητικοτητα σπερμα προσθετουν θρεπτικο υλικο κ μετα οι πιθανοτητες επιτυχιας ειναι 25%.Μη σας παραξενευει το νουμερο τοσο ειναι κ σε καθε υγιες ζευγαρι.Γινεται κατι αλλο;ενημερωστε με please

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ στον Πάντο την έκανα και τώρα περιμένω αποτελέσματα. Εμένα είναι η πρώτη φορά οπότε δεν έχω ακόμη ολοκληρωμένη άποψη (είμαι στην αναμονή!) αλλά υπάρχουν άλλες κοπέλες στο forum που είχαν αρκετά προβλήματα και τις βοήθησε. Βέβαια το θέμα του γιατρού είναι καθαρά προσωπική άποψη για την κάθε μία. Μακάρι αυτή τη φορά να ξεμπερδέψεις με ευχάριστα αποτελέσματα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλήμερα ρουλινι μου πως είσαι σήμερα?Εγώ είμαι λίγο αγχομένη ο άντρας μου τη παρασκεύη ξανά κάνει ένα δεύτερο σπερμοδ.ώστε αναλόγως να ορίσουμε ημερομηνία για αφαίρεση της κιρσοκήλης.Ευτυχώς ο ουρολογος μου δίνει χαρά μιας και μου λέει οτι το ποσοστο του θα ανεβει λίγο μετά την επέμβαση.θέλω να σου πανε όλα καλά και μετά να δώσεις κουράγιο ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ!!!!!πρωτή ωρα είχε 24%κινητικοτητα με 6%φυσιολογικα και σε σύνολο 70.000.000 σπερματοζ.προβλημα είχαν στο κεφάλι και στον αυχενα.ΦΙΛΑΚΙΑ ΠΟΛΛΑ :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μακαρι αυτη τη φορα να πανε ολα καλα και να ξεμπερδευω.θα ανεβω αθηνα την πεμπτη για να παρω τα φαρμακα και στισ 28-29 του μηνα ξεκιναω.εκλεισα ομωσ ραντεβου την παραπανω εβδομαδα και στον μαστρομηνα για να δω μονο και μονο τι θα μου ελεγε για τισ 3 αποτυχημενεσ προσπαθειεσ.ο αντρασ μου λεει να μην παμε γιατι θα μπερδευτουμε χειροτερα και οτι αφου αποφασισαμε να την κανουμε ασ την κανουμε και αν δεν πετυχει τοτε να παμε σε αυτον.μου ειπε μια κοπελα οτι ειναι καλοσ και οτι με την 2η πετυχε και εχει τωρα διδυμα.τι λετε βρε κοριτσια να παω ή θα μπερδευτω χειροτερα τωρα που ειμαι αποφασισμενη να ξεκινησω?φυσικα στον μαστρομηνα δεν θα πω οτι παω για 4η τωρα.φανταζομαι θα με γεμισει με εξετασεισ και πανε τα χρηματα τησ εξωσωματικησ.αντε μετα ξαναμαζεψε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...