Μετάβαση σε περιεχόμενο

χαμηλη κινητικοτητα σπερματοζωαριων


ρουλινι

Recommended Posts

ο αντρασ μου οταν ανακαλυψε το προβλημα(πριν εναμιση χρονο) ειχε 2% κινητικοτητα.εκανε εξεταση για κιρσοκιλη αλλα δεν ειχε.ειχε ομωσ ανεβασμενη προλακτινη.ο ουρολογοσ του εδωσε θεραπεια 4μηνη αν και ειπε οτι δεν περιμενουμε πολλα πραγματα.απο το 2% να φτασει ισωσ το 10%.οταν εκλεισε 2 μηνεσ θεραπειασ πηγαμε στο γυναικολογο και μασ ειπε να τα πεταξουμε τα χαπια γιατι δεν προσφερουν τιποτα.καναμε σπερμοδιαγραμμα και παλι το ποσοστο κινητικοτητασ ηταν χαμηλο.ξεκινησα τισ προσπαθεισ εξωσωματικησ.μεχρι τωρα μετραω 3.εκανε παλι ο αντρασ μου σπερμοδιαγραμμα (με 1 ωρα καθυστερηση ενω θα επρεπε να το ειχαμε παει στα 20 λεπτα στο εργαστηριο)και τα αποτελεσματα εδειξαν 17% κινητικοτητα χωρισ φαρμακα χωρισ τιποτα.πωσ εξηγειτε αυτο? εχει τυχει σε καμια σασ?τοσο χαμηλο ποσοστο μπορω να μεινω με εξωσωματικη(μικρογονοιμοποιηση)εγκυοσ?πωσ αλλαξε τοσο πολυ το ποσοστο κινητικοτητασ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν ξερω να το εξηγησω,αλλα ειναι πολυ θετικο οτι αυξηθηκε η κινητικοτητα χωρις θεραπεια.Να ξερεις οτι πολλες εμειναν εγκυες φυσ.,παρ ολο που υπηρχε χαμηλη κινητικοτητα!Θα σου ελεγα να επισκεπτοσασταν καποιον ανδρολογο που ειδικευεται σε τετοιου ειδους προβληματα.Να εισαι αισιοδοξη και θα πανε ολα καλα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

Σήμερα η επιστήμη έχει προσχωρήσει όσο δε φαντάζεσαι έγκυος μπορείς να μείνεις ακόμη κι αν υπάρχει αζωοσπερμία δηλαδή κανέα σπερματοζωάριο στο σπέρμα. Μην ανησυχείς αλλα κι εγώ θα σου έλεγα να μιλήσετε με έναν ουρολόγο-ανδρολόγο που ειδικεύεται σε τέτοια προβλήματα. Ο γυναικολόγος δε μπορεί να δίνει ή να σταματάει φάρμακα και βιταμίνες από το σύζυγό σου. Άλλωστε ποιος μου λέει ότι η βελτίωση που παρατηρήσατε δεν προήλθε από την αγωγή που έκανε.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα ρουλινι,αυτο συμβαινει .αλλωστε γι"αυτο πρέπει να επαναλαμβάνεται η εξέταση σε 72 ημερες.πρέπει να κάνει απόσο με έχουν ενημερώση(το αντιμετωπίζει και ο αντρας μου)σε σύνολο 3 σπερμοδιαγράμματα.το πρώτο σε εμάς βγήκε 24%τη πρώτη ώρα απο τα οποία τα 6%ήταν φυσιολογικά.τα άλλα αντιμετώπιζαν πρόβλημα , στο κεφάλι.υπάρχει όμως μία κυρσοκοίλη.καλό είναι σε αυτές τις περιπτώσεις να ακολουθείς τις οδηγίες του ουρολόγο σου και ΟΧΙ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΣΟΥ .η βελτίωση προήλθε από τα φάρμακα που σας εδωσε.καλό ειναι να τον ξανά συμβουλευτείτε και στην επόμενη εξέταση θα είναι λίγο καλύτερα.ας ξεκινήσει και βιταμίνες καθώς και βασιλικό ποτό(βιταμίνες θα σας δώσει ο ΓΙΑΤΡΟς.)Η ποσότητα του ήταν καλή?φιλάκια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα xara!εμενα ο αντρασ μου ειχε κανει εξεταση για κιρσοκιλη αλλα δεν ειχε.αγνωστη η αιτια τησ χαμηλησ κινητικοτητασ μασ ειπε ο ουρολογοσ.φυσιολογικη μορφη εχει μονο 5%.αριθμοσ εχει πανω απο 40 εκατομμυρια.βιταμινεσ του ειπε ο γυναικολογοσ ποιεσ να παρει.ισωσ δεν επεσα σε και σε καλο ουρολογο και γιαυτο εναποθεσαμε ολη την εμπιστοσυνη μασ στο γυναικολογο.την δευτερα που θα παω θα δω τι θα μου πει και αναλογωσ θα πραξω.ο γιατροσ λεει οτι το προβλημα του σπερματοσ λυνεται με την μικρογονοιοποιηση αλλα εγω 3 φορεσ και δεν ειδα τιποτα.αραγε ποσεσ πρεπει να κανω?εσενα ο γιατροσ σου τι σου λεει για το σπερμα?θεωρει πολυ εντονο το προβλημα σασ?τι σου προτεινει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλήμερα ρουλίνι μου συγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά είχα ΄πρόβλημα με τον Η/Υ .Ας ξεκινήσει μια θεραπεία και σε τρεις μήνες θα δειτε και και άλλη βελτίωση(τόσο κάνει να διημιουργηθεί καινουργια φουρνια σπέρματος) :Pμή . Για την προλακτίνη μήπως χρειάζεται καμμία περαιτέρω εξέταση να ρωτήσετε.το σπέρμα σε εμάς δεν είναι δυνατό λόγω κυρσοκοίλης αλλά κάποιες φορές είναι και εκ γεννητής το πρόβλημα ή και από μαγουλάδες που δεν πρόσεξαν όσο θα έπρεπε.ο δικός μου θα πάει να κάνει εναν υπέρηχο στου όρχεις του .πρέπει να κόψει το κάπνισμα όπωσδηποτε(αλλά δε το κόβει..) ΄και αφού βγάλει τη κυρσοκοίλη να ακολουθήση ,θεραπεία .δεν μας απέκλησαν το ενδεχόμενο και φυσιολογικής κύησης μα κακά τα ψέμματα είναι λίγο δύσκολο ΕΑΝ ΒΓΆΛΕΙ ΤΗ ΚΥΡΣΟΚΟΊΛΗ ΊΣΩς ΤΌΤΕ... . τα σπερματοζωάρια που είχαν το πρόβλημα(καφάλι,ουρά)?θα μας πάνε καλα...εδω μέ αζωοσπερμια μένουν εγκυος..εμεις εστω και με 5-6%φυσιολογικα και με καποια εκατ.σπερματοζωαρια δε θα αποκτησουμε μωρακια!!!!??? :silly: απλά θα κουραστούμε λίγο...... B)

Οσο για τη προλακτίνη τι σας είπαν?φιλάκια πολλά και συντομα...να έχουμε να πούμε η μία στην αλλή ΚΑΛΑ ΝΕΑ++++++++++++++++!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλήμερα ρουλίνι μου συγνώμη που δεν απάντησα πιο νωρίς αλλά είχα ΄πρόβλημα με τον Η/Υ .Ας ξεκινήσει μια θεραπεία και σε τρεις μήνες θα δειτε και και άλλη βελτίωση(τόσο κάνει να διημιουργηθεί καινουργια φουρνια σπέρματος) :P . Για την προλακτίνη μήπως χρειάζεται καμμία περαιτέρω εξέταση να ρωτήσετε.το σπέρμα σε εμάς δεν είναι δυνατό λόγω κυρσοκοίλης αλλά κάποιες φορές είναι και εκ γεννηθής το πρόβλημα ή και από μαγουλάδες που δε πρόσεξαν όσο θα έπρεπε.ο δικός μου θα πάει να κάνει εναν υπέρηχο στου όρχεις του .πρέπει να κόψει το κάπνισμα όπωσδηποτε(αλλά δε το κόβει..) ΄και αφού βγάλει τη κυρσοκοίλη να ακολουθήση ,θεραπεία .δεν μας απέκλησαν το ενδεχόμενο και φυσιολογικής κύησης μα κακά τα ψέμματα είναι λίγο δύσκολο ΕΑΝ ΒΓΆΛΕΙ ΤΗ ΚΥΡΣΟΚΟΊΛΗ ΊΣΩς ΤΌΤΕ... . τα σπερματοζωάρια που είχαν το πρόβλημα(καφάλι,ουρά)?θα μας πάνε καλα...εδω μέ αζωοσπερμια μένουν εγκυος..εμεις εστω και με 5-6%φυσιολογικα και με καποια εκατ.σπερματοζωαρια δε θα αποκτησουμε μωρακια!!!!??? :silly: απλά θα κουραστούμε λίγο...... B)

Οσο για τη προλακτίνη τι σας είπαν?φιλάκια πολλά και συντομα...να έχουμε να πούμε η μία στην αλλή ΚΑΛΑ ΝΕΑ++++++++++++++++!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μολισ διαβασα το μυνημα σου.για την προλακτινη μεχρι και αξονικη στο κεφαλι τον εστειλε να κανει ο ουρολογοσ γιατι φοβηθηκε επειδη αυτη η ορμονη παραγεται απο την υποφυση του εγκεφαλου.(μεχρι να βγει το αποτελεσμα ευτυχωσ καλο τρελαθηκαμε και οι δυο).ελπιζω να πανε ολα καλα και σε μενα και σε σενα και σε ολεσ τισ κοπελεσ που ταλαιπωριουνται.φιλακια πολλα.θα σου γραψω την δευτερα τα νεα μου οταν γυρισω απο το γιατρο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλή επιτυχία ,όλα θα πάνε καλά!εγω θα πάω στα μέσα της άλλης εβδομάδας στο γιατρό μου .φιλακια και καλά νέα για όλες μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

καλησπερα xara!εμενα ο αντρασ μου ειχε κανει εξεταση για κιρσοκιλη αλλα δεν ειχε.αγνωστη η αιτια τησ χαμηλησ κινητικοτητασ μασ ειπε ο ουρολογοσ.φυσιολογικη μορφη εχει μονο 5%.αριθμοσ εχει πανω απο 40 εκατομμυρια.βιταμινεσ του ειπε ο γυναικολογοσ ποιεσ να παρει.ισωσ δεν επεσα σε και σε καλο ουρολογο και γιαυτο εναποθεσαμε ολη την εμπιστοσυνη μασ στο γυναικολογο.την δευτερα που θα παω θα δω τι θα μου πει και αναλογωσ θα πραξω.ο γιατροσ λεει οτι το προβλημα του σπερματοσ λυνεται με την μικρογονοιοποιηση αλλα εγω 3 φορεσ και δεν ειδα τιποτα.αραγε ποσεσ πρεπει να κανω?εσενα ο γιατροσ σου τι σου λεει για το σπερμα?θεωρει πολυ εντονο το προβλημα σασ?τι σου προτεινει?

Καλημέρα εμάς ο γιατρός μας έδωσε τις εξής βιταμίνες :

Λεβοκαρνιτίνη, Q-10 και προπολίνη για 3 μήνες τουλάχιστον. Βέβαια κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Πάντως δεν έχουμε δει κανένα αξιόλογο αποτέλεσμα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γειασου esys.εσασ σασ τισ εδωσε ο γυναικολογοσ ή ο ουρολογοσ αυτεσ τισ βιταμινεσ.εμασ μασ τισ εδωσε ο γυναικολογοσ.ειναι τησ solgar μια αντιξιοδοτικη φορμουλα.και εγω πολυ αμφιβαλω για το αποτελεσμα που θα εχουν.την πεμπτη εχουμε κλεισει ραντεβου για να κανει σπερμοδιαγραμμα.εκει περισσοτερο περιμενω να δω αποτελεσματα και λιγοτερο τι θα μου πει ο γιατροσ την δευτερα.φοβαμαι μηπωσ μου ξεστομισει για δανεικο σπερμα.αυτο στη φαση που βρισκομαι δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.ποσο μαλλον και ο αντρασ μου.ο αντρασ σου εχει κανει καρυοτυπο και αποπτωση σπερματοσ?εμεισ απο εκι ειδαμε οτι υπαρχει καποια ανωμαλια στο σπερμα εκτοσ απο την χαμηλη κινητικοτητα.γιαυτο και του εδωσε τισ βιταμινεσ.θελω να παμε σε καποιον ανδρολογο αλλα δεν μπορω αλλο πια.μασ εχουν φαει τα δρομολογιο πατρα-αθηνα.θα ψαξω να βρω καποιον ανδρολογο καλο εδω στην πατρα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

γειασου esys.εσασ σασ τισ εδωσε ο γυναικολογοσ ή ο ουρολογοσ αυτεσ τισ βιταμινεσ.εμασ μασ τισ εδωσε ο γυναικολογοσ.ειναι τησ solgar μια αντιξιοδοτικη φορμουλα.και εγω πολυ αμφιβαλω για το αποτελεσμα που θα εχουν.την πεμπτη εχουμε κλεισει ραντεβου για να κανει σπερμοδιαγραμμα.εκει περισσοτερο περιμενω να δω αποτελεσματα και λιγοτερο τι θα μου πει ο γιατροσ την δευτερα.φοβαμαι μηπωσ μου ξεστομισει για δανεικο σπερμα.αυτο στη φαση που βρισκομαι δεν θελω ουτε να το σκεφτομαι.ποσο μαλλον και ο αντρασ μου.ο αντρασ σου εχει κανει καρυοτυπο και αποπτωση σπερματοσ?εμεισ απο εκι ειδαμε οτι υπαρχει καποια ανωμαλια στο σπερμα εκτοσ απο την χαμηλη κινητικοτητα.γιαυτο και του εδωσε τισ βιταμινεσ.θελω να παμε σε καποιον ανδρολογο αλλα δεν μπορω αλλο πια.μασ εχουν φαει τα δρομολογιο πατρα-αθηνα.θα ψαξω να βρω καποιον ανδρολογο καλο εδω στην πατρα.

Καλημέρα,

ο ουρολογος μας τις έδωσε τις βιταμίνες. Αλλά να σου πω την αλήθεια σε μας δε με ανησυχει ούτε η κινητικότητα ούτε η ποσότητα σπερματοζωαρίων ανά ml. Αυτό που με τρομάζει είναι η υψηλή κατάτμιση που προδιαθέτει για χρωμοσωματικές ανωμαλίες. Ειδικά σε αυτή τη φάση που πριν λίγες μέρες μπήκα για απόξεση λόγω παλλίνδρομης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κι από εμένα!

Εμένα ο άντρας μου είχε και χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων (λιγότερο από 2.000.000) και χαμηλή κινητικότητα. Κάναμε εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση (ακόμη δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά).

Μας είπαν ότι η μικρογονιμοποίηση ενδείκνυται για τετοιες περιπτώσεις γιατί γονιμοποιεί 1 προς 1, δηλαδή 1 σπερματοζωάριο προς 1 ωάριο. Οπότε και ελάχιστα σπερματοζωάρια να υπάρχουν αρκούν. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς για δανεικό σπέρμα, από τη στιγμή που άντρας σου έχει έστω και ελάχιστο αριθμό ζωντανών σπερματοζωαρίων. Η μικρογονιμοποίηση αυτό το ρόλο παίζει.

Τώρα γιατί δεν πέτυχαν οι εξωσωματικές νομίζω έχει σχέση με την εμφύτευση και όχι με τη μικρογονιμοποίηση. Η γονιμοποίηση ούτως ή αλλως είχε γίνει, το πρόβλημα ήταν γιατί δεν εμφυτεύτηκαν τα έμβρυα. Ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο. Εσύ έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και ήταν καλές; Μήπως να επισκεφτείς και άλλο κέντρο ή γιατρό να πάρεις και μια δεύτερη γνωμη;

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο! Πάντως υπομονή. Όλες θα γίνουμε μανούλες αργά ή γρήγορα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marygeo έγραψε:

Καλημέρα κι από εμένα!

Εμένα ο άντρας μου είχε και χαμηλό αριθμό σπερματοζωαρίων (λιγότερο από 2.000.000) και χαμηλή κινητικότητα. Κάναμε εξωσωματική με μικρογονιμοποίηση (ακόμη δεν έχω κάνει εμβρυομεταφορά).

Μας είπαν ότι η μικρογονιμοποίηση ενδείκνυται για τετοιες περιπτώσεις γιατί γονιμοποιεί 1 προς 1, δηλαδή 1 σπερματοζωάριο προς 1 ωάριο. Οπότε και ελάχιστα σπερματοζωάρια να υπάρχουν αρκούν. Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς για δανεικό σπέρμα, από τη στιγμή που άντρας σου έχει έστω και ελάχιστο αριθμό ζωντανών σπερματοζωαρίων. Η μικρογονιμοποίηση αυτό το ρόλο παίζει.

Τώρα γιατί δεν πέτυχαν οι εξωσωματικές νομίζω έχει σχέση με την εμφύτευση και όχι με τη μικρογονιμοποίηση. Η γονιμοποίηση ούτως ή αλλως είχε γίνει, το πρόβλημα ήταν γιατί δεν εμφυτεύτηκαν τα έμβρυα. Ίσως πρέπει να το ψάξεις λίγο. Εσύ έχεις κάνει όλες τις εξετάσεις και ήταν καλές; Μήπως να επισκεφτείς και άλλο κέντρο ή γιατρό να πάρεις και μια δεύτερη γνωμη;

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο! Πάντως υπομονή. Όλες θα γίνουμε μανούλες αργά ή γρήγορα!

Η αλήθεια είναι ότι στα κέντρα εξωσωματικής δεν κάνουν από την αρχή όλες τις εξετάσεις αλλά αφού η μέθοδος αποτύχει πέραν των δυο φορών διότι οι εξετάσεις αυτές κοστίζουν πολύ ακριβά. Αλλά να πω την αλήθεια θα προτιμούσα να είχαν γίνει όλες οι εξετάσεις από την αρχή παρά να βρίσκομαι προ εκπλήξεων και να ψάχνομαι πανικόβλητη τι δεν πήγε καλά και γιατί.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

esys μη το ψαχνεις σε ανδρολογο.πηγαινε σε ενα καλ κεντρο εξωσωματικης.κανονικα οι εξετασεις που θα κανετε ειναι ΕΣΥ τεστ παπανικολαου,κολπικο υπερηχο,αιματολογικες για ορμονες ,υπατητιδα,aids,στιγμα,και οπωσδηποτε υστεροσαλπιγγογραφια η οποια κοστιζει γυρω στα 180 ευρω γιατι δε τα καλυπτει κανενα ταμειο.Ο ΑΝΤΡΑΣ σου πρεπει να κανει σπερμοδιαγραμμα,αιματολογικες για ορμονες και εμας μας εβαλε να κανουμε και DNA-RNA φανταζομαι για χρωμοσωμικες ανωμαλιες το οποιο κοστιζει 320 ευρω και επισης δε καλυπτεται απο τα ταμεια.και εμας για μικρογονιμοποιηση μας παει αλλα με το δεδομενο οτι δεν εχω εγω υπογονιμοτητα.ψαξτο καλα.οι ουρολογοι και οι ανδρολογοι πειραματιζονται.εχω ενα κολλητο μου ουρολογο ανδρολογο που εχει κανει σπουδες αμερικη κ ιαπωνια.ετσι μου ειπε.να μη χρονοτριβησουμε με τετοιες θεραπειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμένα ο άντρας μου έκανε 3 μήνες θεραπεία με Nolvadex, Restandol, βιταμίνη Ε και καρνιτίνη. Από 1.800.000 σχεδόν διπλασιάστηκε. Το αποτέλεσμα όμως παρέμεινε το ίδιο, η φυσική γονιμοποίηση δεν μπορούσε να γίνει με τέτοια ποσότητα! Στην ουσία απλά χάσαμε χρόνο, καθυστερήσαμε 4-5 μήνες, για να καταλήξουμε στην εξωσωματική. Και οι 2 γυναικολόγοι, οι 2 ουρολόγοι και ο ενδοκρινολόγος μας είπαν εκ των υστέρων το ίδιο πράγμα: ότι οι θεραπείες αυτές βελτιώνουν αλλά δε λύνουν το πρόβλημα.

Εγώ από εξετάσεις έκανα προγεννητικό έλεγχο, ορμονικές και σαλπιγγογραφία.

Επειδή έχεις ήδη κάνει 3 αποτυχημένες προσπάθειες σίγουρα θα χρειάζονται και περαιτέρω εξετάσεις που υποθέτω δεν τις προτείνουν από την πρώτη φορά. Μήπως να επισκεφτείς και ένα αλλο κέντρο εξωσωματικής; Είναι σημαντικό να εντοπιστεί το πρόβλημα για να μπορέσει να βρεθεί λύση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια γειασασ.μολισ ειδα τα μυνηματα σασ.θα σασ αναφερω τα λογια του γιατρου οταν απετυχα και την3η φορα.του λεω εγω:γιατρε 3 φορεσ μου φαινονται πολλεσ γιαν μην εχω καποιο θετικο αποτελεσμα εσασ ισωσ οχι γιατι τα ματια σασ εχουν δει πολλα χειροτερα αλλα εγω δεν αντεχω αλλο ουτε ψυχολογικα ουτε και οικονομικα και μου απανταει αυτοσ:και για μενα πολλεσ φορεσ ειναι οι 3.συνηθωσ οι γυναικεσ εδω πετυχαινουν αν οχι με την 1η μετην 2η ναι.(αν θελω φυσικα το πιστευω).και τοτε?του λεω εγω.αφου το προβλημα του σπερματοσ λυνεται με την μικρογονοιμοποιηση τι συμβαινει?μου λεει:μπορει να γινεται η γονοιμοποιηση αλλα μαλλον δεν προχωρανε δηλαδη δεν εξελισονται τα εμβρυα.ισωσ φταει η ποιοτητα του σπερματοσ.γιατι αν πουμε οτι φταει το ωαριο δεν θα βγαλουμε ακρη αφου δεν υπαρχει καποιοσ τροποσ ωστε να το εξετασουμε.δεν νομιζω ομωσ αφου ανταποκρινεσαι καλα στα φαρμακα (και σε αριθμο ωαριων και σε ωριμανση χιλιοστων).γιαυτο μασ ειπε να κανει ο αντρασ μου καρυοτυπο σπερματοσ για να δουμε τισ ανωμαλιεσ.και αφου δεν βγηκε και τοσο καλη η εξεταση του εδωσε τισ βιταμινεσ.αυριο θα παω για να μασ πει τι τελικα θα κανουμε και αν εχει φτιαξει καθολου το σπερμα.δεν ξερω αν πρεπει να του προτεινω εγω λαπαροσκοπηση γιατι φοβαμαι μηπωσ μου πει ναι μονο και μονο για τα χρηματα.εσεισ τι λετε να κανω.το κεντρο που πηγαινω λεγεται embio και ο γιατροσ parasxos.sorry ανα σασ κουρασα αλλα ηθελα να τα γραψω αναλυτικα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

anna k έγραψε:

esys μη το ψαχνεις σε ανδρολογο.πηγαινε σε ενα καλ κεντρο εξωσωματικης.κανονικα οι εξετασεις που θα κανετε ειναι ΕΣΥ τεστ παπανικολαου,κολπικο υπερηχο,αιματολογικες για ορμονες ,υπατητιδα,aids,στιγμα,και οπωσδηποτε υστεροσαλπιγγογραφια η οποια κοστιζει γυρω στα 180 ευρω γιατι δε τα καλυπτει κανενα ταμειο.Ο ΑΝΤΡΑΣ σου πρεπει να κανει σπερμοδιαγραμμα,αιματολογικες για ορμονες και εμας μας εβαλε να κανουμε και DNA-RNA φανταζομαι για χρωμοσωμικες ανωμαλιες το οποιο κοστιζει 320 ευρω και επισης δε καλυπτεται απο τα ταμεια.και εμας για μικρογονιμοποιηση μας παει αλλα με το δεδομενο οτι δεν εχω εγω υπογονιμοτητα.ψαξτο καλα.οι ουρολογοι και οι ανδρολογοι πειραματιζονται.εχω ενα κολλητο μου ουρολογο ανδρολογο που εχει κανει σπουδες αμερικη κ ιαπωνια.ετσι μου ειπε.να μη χρονοτριβησουμε με τετοιες θεραπειες.

anna k έχω κάνει ήδη εξωσωματική και λίγο πριν τον τριτο μήνα παλινδρόμησε. Για το λόγο αυτό ψάχνομαι. Τεστ κατάμισης DNA σπέρματος έκανε ο άντρας μου και δυστυχώς η κατάτμιση είναι υψηλή.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ρουλινι έγραψε:

κοριτσια γειασασ.μολισ ειδα τα μυνηματα σασ.θα σασ αναφερω τα λογια του γιατρου οταν απετυχα και την3η φορα.του λεω εγω:γιατρε 3 φορεσ μου φαινονται πολλεσ γιαν μην εχω καποιο θετικο αποτελεσμα εσασ ισωσ οχι γιατι τα ματια σασ εχουν δει πολλα χειροτερα αλλα εγω δεν αντεχω αλλο ουτε ψυχολογικα ουτε και οικονομικα και μου απανταει αυτοσ:και για μενα πολλεσ φορεσ ειναι οι 3.συνηθωσ οι γυναικεσ εδω πετυχαινουν αν οχι με την 1η μετην 2η ναι.(αν θελω φυσικα το πιστευω).και τοτε?του λεω εγω.αφου το προβλημα του σπερματοσ λυνεται με την μικρογονοιμοποιηση τι συμβαινει?μου λεει:μπορει να γινεται η γονοιμοποιηση αλλα μαλλον δεν προχωρανε δηλαδη δεν εξελισονται τα εμβρυα.ισωσ φταει η ποιοτητα του σπερματοσ.γιατι αν πουμε οτι φταει το ωαριο δεν θα βγαλουμε ακρη αφου δεν υπαρχει καποιοσ τροποσ ωστε να το εξετασουμε.δεν νομιζω ομωσ αφου ανταποκρινεσαι καλα στα φαρμακα (και σε αριθμο ωαριων και σε ωριμανση χιλιοστων).γιαυτο μασ ειπε να κανει ο αντρασ μου καρυοτυπο σπερματοσ για να δουμε τισ ανωμαλιεσ.και αφου δεν βγηκε και τοσο καλη η εξεταση του εδωσε τισ βιταμινεσ.αυριο θα παω για να μασ πει τι τελικα θα κανουμε και αν εχει φτιαξει καθολου το σπερμα.δεν ξερω αν πρεπει να του προτεινω εγω λαπαροσκοπηση γιατι φοβαμαι μηπωσ μου πει ναι μονο και μονο για τα χρηματα.εσεισ τι λετε να κανω.το κεντρο που πηγαινω λεγεται embio και ο γιατροσ parasxos.sorry ανα σασ κουρασα αλλα ηθελα να τα γραψω αναλυτικα.

Δεν κουράζεις κανένα διότι όποιος δεν θέλει να ακούει και να διαβάζει δεν μένει στο site, οπότε μην ανησυχείς. Όλοι εδώ κάνουμε ερωτήσεις, απαντάμε, γράφουμε τις γνώσεις μας και ζητάμε αυτές των άλλων για να φτάσουμε με το καλό στο θεμιτό αποτέλεσμα που είναι η εγκυμοσύνη το συντομότερο δυνατό.

Χωρίς να θέλω να πω μεγάλα λόγια οι βιταμίνες δεν δίνουν θεαματικά αποτελέσματα. Σίγουρα κάτι βελτιώνουν αλλά μη φανταστείς. Ο σύντροφός μου παίρνει αυτές τις βιταμίνες καιρό τώρα. Δεν ελπίζουμε σε θαύματα. Κάπου (στο site των mammyland ή parents) διάβασα για το κέντρο medicus locus όπου ειδικοί παθολόγοι σε συνεργασία με το γυναικολόγο, μας κατευθύνουν σε ειδικές εξετάσεις για την ανεύρεση των προβλημάτων σε περίπτωση παλινδρόμισης, αποβολής και αποτυχίας στην εξωσωματική. Εγώ θα το προτίνω στη γυναικολόγο μου να δω τι θα μου πει.

Τώρα την υστεροσκόπιση και τη λαμπαροσκόπιση συνήθως την προτείνουν οι γιατροί. Εμένα μου κάνανε λαμπαροσκόπιση πριν την εξωσωματική για να μου αφαιρέσουν συμφίσεις. Εγώ τότε ιδέα δεν είχα για αυτή την εξέταση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΡΙΑΚΑ ΟΛΑ.ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ NOLVADEX ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ,ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ,ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΕΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ.ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΣΑΜΕ ΑΔΙΚΑ 2 ΜΗΝΕΣ!ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΡΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

rose25 έγραψε:

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΧΑΜΗΛΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΑΛΛΑ ΟΡΙΑΚΑ ΟΛΑ.ΕΚΑΝΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ NOLVADEX ΚΑΙ ΜΙΑ ΒΙΤΑΜΙΝΗ,ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΩΣ ΛΕΓΕΤΕ,ΓΙΑ 2 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΒΔΟΜΑΔΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΝΕΟ ΣΠΕΡΜΟΔΙΑΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ ΕΧΕΙ ΑΝΕΒΕΙ.ΠΟΛΥ ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΒΟΗΘΗΣΕΙ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΣΑΜΕ ΑΔΙΚΑ 2 ΜΗΝΕΣ!ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΚΡΙΝΕΙ Η ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΟ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΜΑΣ ΕΙΧΕ ΔΩΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΛΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ?

Το εύχομαι ολοψυχα, παρόλα αυτά η γυναικολόγος δεν σου δίνει εξετάσεις για διαπίστωση κυρσοκοίλης και δεν κάνει εξειδικευμένες εξετάσεις. Γνώμη μου είναι να επισκευθείτε ουρολόγο ανεξάρτητα από τις προσπάθειές σας που θα πρέπει να συνεχίζονται συγχρόνως είτε φυσιολογικά είτε με υποβοηθούμενους τεχνιτούς τρόπους

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΈΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΣΕ ΣΕΝΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΑΣ.

ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΟΥΜΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΙΔΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΤΟ ΠΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΕ ΟΥΡΟΛΟΓΟ.ΑΝ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΕΙ ΕΜΕΙΣ ΘΑ ΠΑΜΕ.ΙΣΩΣ ΤΕΛΕΙΚΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΑΕΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΝΑΜΕ ΧΡΟΝΟ!ΤΩΡΑ ΟΤΙ ΕΓΙΝΕ ΕΓΙΝΕ ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΜΕ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ.ΣΙΓΟΥΡΑ ΟΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΣΥΝΕΧΙΖΟΝΤΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ(ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΜΕ ΤΕΧΝΗΤΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ)...ΘΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΛΟΥΘΗΣΗ ΩΟΡΡΗΞΙΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΤΟ ΕΠΙΘΥΜΗΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΣΥΝΤΟΜΑ.ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΕΣ :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ελπίζω και για σένα σύντομα να δεις τις προσπάθειές σας να ευοδώσουν. Εμείς πριν από μέρες είδαμε την αποτυχία της παλίνδρομης και έχουμε καταπέσει κατά πολύ. Είναι τραγικό να νιώθεις ότι ξεκίνησε μια εγκυμοσύνη και για άγνωστους για σένα λόγους να τερματίστηκε (και να μην το πήρες και χαμπάρι!!!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΣΥΝΤΟΜΑ ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ.ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙ ΣΕΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΟΥ ΣΥΜΒΕΙ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΜΕΝΑ.ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΓΙΝΕ ΝΩΡΙΣ ΑΥΤΟ ΝΑ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΣΑΝ ΠΑΡΗΓΟΡΙΑ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΤΟ ΕΝΙΩΣΑΝ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΥΓΕ ΜΕΤΑ.ΤΟ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΑΡΗΓΟΡΗΘΕΙΣ ΜΕ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΥΧΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΣΠΟΡΑΚΙ ΠΟΥ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΘΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ ΓΙΑ 9 ΜΗΝΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ ΥΠΕΡΟΧΟ ΚΑΙ ΥΓΙΕΣΤΑΤΟ ΜΩΡΑΚΙ.ΣΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ ΟΛΟΨΥΧΑ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
    • Η αλήθεια είναι ότι πας με άλλο αέρα...και μπορώ να καταλάβω πόσο κουραστική είναι αυτή η διαδικασία...φτάνεις πολλές φορές σε σημείο να το κάνεις με το ζόρι, χωρίς να το απολαμβάνεις.. Και να ξέρεις ότι θα έρθει την πιο κατάλληλη στιγμή!!! Να ξεκουράζεσαι και να κάνεις πράγματα που απολαμβάνεις!!! Και μόλις έρθει θα τα ξεχάσεις όλα 🥰🥰
    • Καλά θα κάνεις κορίτσι μου!! Εύχομαι όλα καλά να πάνε! Είναι από μόνη της όλη αυτή η διαδικασία και η αναμονή στρεσογόνα οπότε τουλάχιστον να ξέρεις ότι είσαι σε καλά χέρια και πως έχεις έναν γιατρό που θα σε βοηθήσει να τα καταφέρεις! Θα δεις ότι θα κάνεις τα επόμενα βήματα και θα έρθει το μωράκι σου!! 
    • Ναι εγω τόσο έδωσα την τελευταία φορά αφού παίρνει 50 ευρώ επίσκεψη + 50 για το παπ 🤷‍♀️  Εσυ 40 ευρω πληρώνεις σε ιδιώτη γιατρό Αθήνα ; 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...