Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΙΚΑ ΚΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ


Recommended Posts

ΕΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΒΟΗΘΗΣΤΕΜΑΙ ΛΙΓΑΚΙ.ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΗ ΚΑΙ ΠΕΡΝΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΗ ΣΤΟΝ ΙΚΑ , ΕΧΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ,ΔΙΚΙΟΥΜΑΙ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΚΥΗΣΗΣ ΚΑΙ ΛΟΧΕΙΑΣ? ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ ΠΟΣΑ ΠΕΡΕΙΠΟΥ? ΚΑΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΕ? ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΡΩΤΑΩ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΗ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.ΚΑΤΑΛΑΒΕΝΕΤΕ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πρεπει να δικαιούσαι κανωνικά τα επιδοματα ΙΚΑ αλλά οχι και τα Επιδόματα του ΟΑΕΔ. Αλλά ρωτα και στο ΙΚΑ στο τμήμα παροχων τι ισχυει τωρα γιατι συχνα αλλάζουν διατάξεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πώς γινεται να εισαι ασφαλισμενη στο ΙΚΑ μεχρι Φεβρουαριο και να πάιρνεις και επιδομα ΟΑΕΔ??

αν εχεις 200 ενσημα ακομα και από τα δυο προηγουμενα χρονια νομιζω ότι δικαιουσαι τα επιδοματα του ΙΚΑ..

για να παρεις την αδεια μητροτητας αρα και το επίδομα του ΟΑΕΔ θα πρέπει να εχεις συναψει εργασιακη σχεση..

από το ΙΚΑ δεν ειμαι σιγουρη αν ειναι για όλους τα ιδια χρηματα..πχ εγω θα παρω συνολικα γυρω στα 1500 ευρω με πληρη ασφαλιση από φροντιστηριο μεσης εκπαιδευσης

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΛΛΙΩ

ΕΙΜΑΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΦΑΣΗ ΜΕ ΣΕΝΑ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΩ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ..Κ ΕΧΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΑ ΤΑ 200 ΕΝΣΗΜΑ ΠΗΡΑ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ..ΔΗΛΑΔΗ ΒΟΗΘΗΜΑ ΤΟΚΕΤΟΥ Κ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ ΛΟΧΕΙΑΣ Κ ΚΥΗΣΗΣ ΑΛΛΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΘΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥ ΕΙΔΟΥΣ ΣΥΜΒΑΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΠΗΡΑ 3.200.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα,

Εάν έχεις συμπληρωμένα 200 ένσημα δικαιούσε κανονικά όλα τα επιδόματα από το ΙΚΑ(κυοφορίας, τοκετού και λοχείας) δεν πληρώνεσαι όμως το επίδομα από τον ΟΑΕΔ.

Το επίδομα τοκετού είναι περίπου 950 ευρώ.

Τα κυοφορίας και λοχείας είναι ανάλογα με τον μισθό που έπαιρνες όταν εργαζόσουν. Υπολόγιζε από 2000€ έως 3000€

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι ακριβώς. Μόνο που απο 01/05 το βοηθημα τοκετού είναι 995 Ευρώ περίπου. Τα λοιπά επιδόματα υπολογίζονται με βάση το μεικρό ημερομίσθιο που παίρνεισ. Υπάρχει τύπος. Όλοι είμαστε ασφαλισμένοι μέχρι τον Φευρουάριο αφού η ετίσια ασφάλησ ΙΚΑ είναι απο 01/03 έως 28/02

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...