Μετάβαση σε περιεχόμενο

Εγκυος νονα?


valiaa

Recommended Posts

Κοριτσια χρειαζομαι τη βοηθεια σας για κατι που με απασχολει....Ειμαι στην 7η εβδομαδα κυησης και πριν λιγες μερες μια γωστη μου μου ζητησε να της βαφτισω το κοριτσακι....ολα μια χαρα χαρηακα παρα πολυ γιατι σχεδον το χω ζησει το μωρο σε ολες του τις φασεις απλα αυτο που με απασχολει ειναι οτι οι αποψεις διειστανται,καποιοι λενε οτι η νονα δεν κανει να ειναι εγκυος κ να βαφτιζει αλλο παιδακι...γνωριζεται κατι σχετικα μ'αυτο?σας παρακαλω αν γνωριζετε κατι πειτε μου...ειμαι σε δυσκολη θεση!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συγχαρητήρια!Με το καλό η βάφτιση :P

Καλέ τι λες;:woohoo: Αυτά είναι ανοησίες για εμένα :blink: Τι έχει μια έγκυος νονά;Φέρνει γρουσουζιά;:blink:

Αντιθέτως εμένα μου ακούγεται υπέροχο!:laugh: Η βαφτιστήρα σου θα έχει και ''νονάκι'' :laugh:

:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάλια ,

δεν γνωρίζω κάτι πάνω στην ερώτησή σου απλά εγώ επειδη έκανα γάμο-βάπτιση και επιθυμούσα να έχω δύο διαφορετικούς κουμπάρους και δεν ήξερα αν κάτι τέτοιο επιτρεπόταν , ρώτησα τον παπά που θα τελούσε το μυστήριο...

Ο άνθρωπος με κατατόπισε και θα σας συμβούλευα να κάνετε το ίδιο.

Νομίζω πως αυτοί ξέρουν καλύτερα , αν και μερικοί έχουν λίγες παραξενιές!

Με το καλό σας εύχομαι , δεν νομίζω πως υπάρχει πάντως πρόβλημα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΛΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ 7 ΜΗΝΩΝ ΕΓΚΥΟΣ ΒΑΠΤΙΣΑ ΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!ΟΛΑ ΗΤΑΝ ΤΕΛΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ!!!!ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙ??ΔΕΝ ΞΕΡΩ!!ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΘΗΚΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ!!!ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΠΤΙΣΗ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΕΜΑΣ ΠΑΝΤΩΣ ΕΔΩ ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ (ΚΡΗΤΗ)

ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ ΚΑΙ Η EVIPAPA, ΜΙΛΑ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΠΑ.

Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΛΟΞΕΣ!

ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΙ Η ΒΑΦΤΙΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΕΒΕ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ είμαι από Κρήτη. Δεν ήξερα κάτι τέτοιο μέχρι που μου ζήτησαν να βαπτίσω ένα μωράκι.. Όταν παντρεύτηκα μου είπε η φίλη μου (της οποίας θα βαπτίσω το μωράκι) ότι εάν μείνω έγκυος το καλοκαίρι θα μεταφέραμε την βάπτιση το επόμενο καλοκαίρι! Η αλήθεια είναι ότι ψιλοκουφάθηκα γιατί δεν είχα ακούσει ποτέ κάτι τέτοιο αλλά όσες φορές το συζητάω όλοι μου λένε ότι ισχύει. Ευτυχώς μέχρι το καλοκαίρι, πρώτα ο θεός θα έχω γεννήσει κι έτσι δεν χρειάζεται να αλλάξουν τα σχέδια τους.

Το καλύτερο όπως είπαν και τα άλλα κορίτσια είναι να ρωτήσεις έναν παπά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το θεωρώ βλακεία όπως πολλές που έχω ακούσει! Τι πάει να πει έγκυος και δεν κάνει; Ένα παιδάκι στο δρόμο του Θεού θα βάλεις! Ήμαρτον!! Μα που βρίσκουν και τα λένε αυτά;; :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια όσο κουφό και να σας φαίνεται όρισμένοι παππάδες δεν τελούν το μυστήριο αν είναι έγκυος η νονά. Εμένα η φιλενάδα μου που θα βαφτήσει το μωράκι μου με το καλό τον Νοέμβριο του 2010, ειπαμε πως σε περίπτωση που μείνει για 2η φορά έγκυος, θα μου το βαφτήσει ο άντρας της.

Τώρα, μια γνωστή μου ήταν να γίνει νονά και 2 βδομάδες πριν την βάφτηση έμαθε για την εγκυμοσύνη της! Το είπε στην μαμά του παιδιού και αποφάσησαν να το βαφτήσει η κοπέλα κανονικά και απλά να μην το πουν σε κανένα!!!

Οπότε, αρχικά ρώτα τον παππά (όχι εσυ, βάλε κάποιον άλλο) και αν αρνηθεί και η βάφτηση είναι τώρα σύντομα, κάνε την πάπια και βάφτησέ το!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλά, άσχετο με το θέμα βάφτιση, θέλω να αναφέρω ένα περιστατικό... κάποτε στη Λαμία

ένας παπάς ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ στη κουμπάρα της νύφης να παντρέψει το ζευγάρι

επειδή είχε κάνει πολιτικό γάμο (η κουμπάρα) :blink:

είχε γίνει πανικός, τους έδειξε και ο ΑΝΤ1

τελικά ο γάμος έγινε με κουμπάρους τους γονείς της κουμπάρας...

ήταν όλοι με κάτι μούρες μέχρι το πάτωμα, και λογικό είναι.

Γενικά, οι παπάδες είναι ότι τους συμφέρει!

υπάρχουν καλοί...

αλλά υπάρχουν και κάτι... να μη πωωωωωω :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δηλαδή...... τί άλλο πρέπει να ακούσουμε πια????? Γιατί καλέ..... να μην βαφτίζει έγκυος κοπέλα????? Δεν το καταλαβαίνω!!!! Τί κάνει????? Αμαρτία κάνει????? Τί είναι????? Ο σατανάς είναι πια??????? Ήμαρτον Παναγιά μου....... πού καταντήσαμε πια.........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το γιατί το ξέρει καμιά?

ΟΚ καταλαβαίνω γιατι δεν δεέονται πολιτικο γάμο, στο εξηγούν

Αλλα με την έγκυο νονά γιατί , δεν υπάρχει??

Όλα τα έχουμε ακούσει Θέε μου:laugh: :laugh:

Πάντως αν θέλετε να δώσετε ένα όνομα κ δεν το δέχεται ο παπάς , υπάρχει τρόπος!!

Απίστευτοι άνθρωποι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια με αγχώσατε.

20 Σεπτεμβρίου βαπτίζω την μπουμπού και η κουμπάρα μου είναι έγκυος.

Ούτε που είχα ξανακούσει κάτι τέτοιο και μου φαίνεται και παράλογο.

Γιατί να μην κάνει να βαπτίσει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕleNitSa έγραψε:

καλά, άσχετο με το θέμα βάφτιση, θέλω να αναφέρω ένα περιστατικό... κάποτε στη Λαμία

ένας παπάς ΑΠΑΓΟΡΕΨΕ στη κουμπάρα της νύφης να παντρέψει το ζευγάρι

επειδή είχε κάνει πολιτικό γάμο (η κουμπάρα) :blink:

είχε γίνει πανικός, τους έδειξε και ο ΑΝΤ1

τελικά ο γάμος έγινε με κουμπάρους τους γονείς της κουμπάρας...

ήταν όλοι με κάτι μούρες μέχρι το πάτωμα, και λογικό είναι.

Γενικά, οι παπάδες είναι ότι τους συμφέρει!

υπάρχουν καλοί...

αλλά υπάρχουν και κάτι... να μη πωωωωωω :angry:

Όταν πατρεύτηκα εγώ η κουμπάρα και φίλη μου, που μας πάντρεψε ήταν παντρεμένη με πολιτικό γάμο και δεν θυμάμαι τώρα πως έγινε και ο πάτερ ρώτησε αν είναι και αυτοί παντρεμένοι και απάντησε με πολιτικό και ο πάτερ της είπε ότι τότε μόνο ο ένας επιτρέπεται να μας παντρέψει.

Η εκκλησία, ως γνωστόν, δεν αποδέχεται τον πολιτικό γάμο.

Αλλά ότι απαγορεύτεται έγκυος να παντρέψει 1η φορά το ακούω!!!! μάλλον θα ισχύει στην περιοχή εκείνη!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΤΕΡΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΝΑΝ ΠΑΠΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟΝ ΕΜΠΙΣΤΕΥΕΣΑΙ Η ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ,ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΗΤΕΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΣΕ ΕΜΑΣ ΕΓΙΝΕ ΘΕΜΑ,ΒΑΦΤΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΚΑΙ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΟΝΗ ΤΗΣ ΝΟΝΑΣ ΤΟΥ ΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΤΙΚΟΥ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΕ ΕΝΑΣ ΠΑΠΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΚΑΤΕΥΤΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΤΟΥΣ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΚΑΚΟ.ΜΟΛΙΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΙΠΕ ΤΡΕΛΑΘΗΚΑΜΕ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΒΡΙΚΑ ΤΟΝ ΠΑΠΑ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΥΟΜΑΙ ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΑΜΕ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.ΜΗΝ ΑΚΟΥΣ ΚΑΝΕΝΑ,ΠΗΓΕΝΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΗ ΜΗΤΡΟΠΟΛΗ ΚΑΙ ΡΩΤΑ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ Η ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

κοριτσια κ εμενα η κουμπαρα μου που θα βαφτισει τωρα τον μπεμπη μου ειναι εγκυος...

δεν εκανα καν τον κοπο να ρωτησσω αν κανει γιατί δεν υπηρχε περιπτωση αλλαγής κουμπαρας ....(την λατρεύω κ ειμαστε μαζί απο το νηπιο)...

το μονο προβλημα ειναι οτι επειδη το μωρο ειναι βαρύ θα το βαφίσει μαζί κ ο αντρας της..αυτο...

οσο για τους γαμους...οταν παντρευτηκα με ειχε ρωτησει ο παπας αν οι κουμπαροι ειναι με πολιτκό γαμο γιατι απαγορευεται....δεν ήταν αλλα κ να ήταν, δεν θα το ανεφερα καν...........ΕΛΕΟΣ !!!!!!!!!!!! :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Καλημέρα! όχι βρε κορίτσια επαρχεία είμαι και γω. Και τόσο παίρνουν όλοι οι γιατροί εδώ πάνω κάτω, απ' ότι ξέρω από φίλες μου που έχουν άλλους γιατρούς.  Τι να πω....μάλλον σε κάθε περιοχή ανάλογα πόσοι είναι έχουν και άλλο κοστολόγιο.  
    • Καλημέρα κορίτσια..τι κάνετε; Ο καιρός τι φάση; ζέστη είχαν πει και εδω Αθήνα σήμερα είμαι με ζακέτα και μια μουνταμάρα.. Και εγώ 50 δίνω για το ΠΑΠ που σε αυτή την τιμή περιλαμβάνεται το ΠΑΠ, ο κολπικός υπέρηχος και η ψηλάφηση..το λέω γιατί ο πρώτος γιατρός που είχα από μικρή  μου έπαιρνε πότε 50€ πότε 70€ μόνο για να πάρει το δείγμα του ΠΑΠ..και να τονίσω ότι ούτε καν στο ιατρείο του..πήγαινα εγώ στο ιδιωτικό νοσοκομείο που συνεργαζόταν μου έπαιρνε δείγμα και γεια σας..άντε να έκανε 5 λεπτά  φυσικά τον άλλαξα νωρίς και ηρέμησα..σε ερώτηση μου πριν χρόνια για να μου γράψει εξετάσεις πριν ξεκινήσω προσπάθειες για παιδί (έστω τις βασικές ορμονολογικές) μου είχε πει μείνε έγκυος πρώτα και μετά θα κάνουμε όλες τις εξετάσεις  ε είχαμε Thank You Next 👋
    • Οπότε @Ersi85 αν κατάλαβα καλά δεν έχεις γυρίσει στη δουλειά που έλεγες; Είχα μείνει στο ότι θα γυρνουσες στους 3 μήνες περίπου.
    • Καλώς σε βρήκαμε πάλι @Ersi85! Α έχετε πολλά δοντακια εσείς! Κανένα ψωμί του δίνεις; Ξεκίνησε τον έστω πατημένα γιατί συνηθίζουν λένε τα αλεσμένα και μετά δυσκολεύονται πολύ να περάσουν σε κομμάτια. Εγώ της έκανα μικτή διατροφή. Της έδινα και κομμάτια να εξερευνά και αλεσμένα για να τρώει 😅 8 μηνών την ξεκίνησα πατημένα και επειδή τα πήγαινε πολύ καλά μετά από μια εβδομάδα την ξεκίνησα κανονικά κομματάκια. Γενικά με τα φρούτα με έχει "βασανίσει" που δεν τα τρώει αλλά τώρα που μπήκε στον 10ο μήνα σαν να ξεκίνησε να της αρέσουν. Αφού πλέον της δίνω την μπανάνα και τρώει σχεδόν μισή μόνη της, ενώ πριν έκανε γκριμάτσα αηδιας και την πετούσε κάτω 🤣🤣 🤣 Αλλά τα πάει εξαιρετικά με τα κομμάτια από την αρχή, ούτε gagging ούτε τίποτα. Αχ κορίτσια εγώ το σκέφτομαι για 2ο αλλά λέω να περάσει λίγο ο καιρός γιατί 1) θέλω vback 2) ε να γυρίσω λίγο δουλειά να βρω τα πατήματα μου πριν έρθει η καταιγίδα του 2ου 😅 Να έχει μεγαλώσει λίγο και η μικρή να καταλαβαίνει περισσότερα. Κι εμείς μόνοι μας την μεγαλώνουμε, αλλά ευτυχώς έχω πολύ βοήθεια από το σύζυγό ❤️ Αφού καμία φορά που δεν την παλεύω του την δίνω 7 το πρωί που ξυπνάει η κυρία να μου την κρατήσει μέχρι τις 8 που φεύγει για δουλειά για να κοιμηθώ 😅 Τώρα ο ύπνος... Μία έτσι μία αλλιώς. Νομίζω έχω συνηθίσει πια και δεν με ενοχλεί 😅 Κάνει και ψιλοστανταρ αφυπνίσεις (12-4-6-7)  οπότε ίσως έμαθε ο οργασμός μου 🤣  Από κατορθώματα μπέμπας , έτοιμη είναι να περπατήσει 😅 Έχει ξεκινήσει να πατάει όλο το πέλμα (τόσο καιρό κινείται μόνο με τις μύτες) και κάνει πρόβες να σταθεί χωρίς να ακουμπάει κάπου! Έχω τρελαθεί! Δεν το περίμενα τόσο νωρίς. Καλά εννοείται θέλει καιρό ακόμα, αλλά μου κάνει εντύπωση πως προπονεί τον εαυτό της! Όταν ξεκινάει κάτι καινούργιο το κάνει συνέχεια μέχρι να το τελειοποιήσει και μου φαίνεται τόσο υπέροχο όλο αυτό!(Φαντάζομαι όλα τα μωρά το ίδιο κάνουν 😅)
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...