Μετάβαση σε περιεχόμενο

Υπάρχει κατάλληλη ηλικία;


neni86

Recommended Posts

Κορίτσια σε ποιά ηλικία αρχίσατε να σκέφτεστε πως θα θέλατε ένα μωράκι;

Πόσο δύσκολο ή εύκολο ήταν αυτό για σας,τον σύντροφό σας,την συμβίωση μεταξύ σας;

Ρωτάω από ενδιαφέρον ειλικρινά.Πείτε μου τις σκέψεις σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

γεια σου neni !!!!

εμενα απο πιτσιρικα μου αρεσουν τα μωρα, αλλα στα 22 μου(πριν 2 χρονια) σκεφτηκα για πρωτη φορα να γινω μαμα.. το επεξεργαστηκα καποιους μηνες στο μυαλο μου,μιλησα και με τον αντρουλη μου και συνειδητοποιησαμε οτι εμμεσα το ζητουσαμε και οι δυο με διαφορα παραδειγματα που ειχαμε απο την καθημερινοτητα... συγκεκριμενα για εμας εγινε τελειως αβιαστα η αρχη της ''προσπαθειας'' γιατι απο την πρωτη στιγμη που βρεθηκαμε ερωτικα καναμε ελευθερα ερωτα χωρις καν ναχ ξερουμε το γιατι..αργοτερα φυσικα καταλαβαμε οτι ημασταν σιγουροι ο ενας για τον αλλον στο οτι θελουμε να ζησουμε μαζι και να κανουμε οικογενεια.. στη δικη μας περιπτωση ηταν πραγματικα αυθορμητο.. μερικες φορες αισθανεσαι κατι,το ξερεις και απλως δεν μπορεις να το εξηγησεις εκεινη τη στιγμη..καπως ετσι και εμεις.. η συμβιωση μας ωφεληθηκε παντως απο τις σκεψεις μας και τις συζητησεις μας πανω στο θεμα ενος μωρου.. μας εδεσε πολυ ,ανακαλυψαμε πολλα πραγματα για τους εαυτους μας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Se emas apla irthe to mwraki mas, oute to organwsame, oute to skeftikame :) .Kai oi duo 25, ena mhna meta apo to gamo mas!

Katallili ilikia twra den nomizw oti uparxei,efoson uparxoun oi katalliles proupotheseis kai kales prooptikes na erthei ena plasmataki se mia wraia oikogeneia kai na megalwsei swsta!

Egw pantws twra meta apo 10,5 mhnes skeftomai gia to 2o :lol::P !!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οχι νενακι δεν εχουμε ακομη νινακι... προσπαθουμε ομως..και ελπιζουμε πως καποια μερουλα θα ερθει και σε εμας αυτος ο ατιμος ο πελαργος που μας ταλαπωρει!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου πω την αληθεια οταν ημουν μικρη ηθελα να κανω ενα παιδακι γιατι φοβομουν ολη αυτη τη διαδικασια... αρχισα να σκεφτομαι σοβαρα να κανω παιδι μετα τον γαμο μου σε ηλικια 27 ετων... σκεφτομουν πως θα ηταν καλο να ειχα ενα παιδακι μεχρι τα 30 και μετα βλεπουμε... τωρα πια θελω πολυ να κανω κι'αλλα παιδακια... καταλαβα οτι ειναι το νοημα στη ζωη και ευχομαι να κανω τουλαχιστον 3... με τον αντρα μου δεν ειχα ποτε προβλημα... οταν εξεφρασα την επιθυμια μου δεχτηκε και τωρα παλι μαζι αποφασισαμε να το καθυστερησουμε λιγο για να μεγαλωσει λιγο ο μικρος και να μας ειναι πιο ευκολο... οσο για τη συμβιωση εχει να κανει με το τι ειδους σχεση εχεις με τον συντροφο σου και φυσικα με το ποσο ευκολο ειναι το παιδι... δεν εχουν ολοι τις ιδιες αντοχες... ευτυχως εμεις δεν ειχαμε ουτε εκει προβλημα... !!! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΝΙ86 ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.ΑΠΛΑ ΕΡΧΕΤΑΙ Η ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΝΙΩΘΕΙΣ ΕΤΟΙΜΟΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΟΥΣ.

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΑΠΟ ΤΑ 20 ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ.

ΟΤΑΝ ΕΡΘΕΙ ΕΚΕΙΝΗ Η ΣΤΙΓΜΗ ΔΕΝ ΤΟ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ.ΑΚΟΥΣ ΜΟΝΟ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΚΑΙ ΠΡΟΧΩΡΑΣ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

magdad μακάρι να αποκτήσεις και ένα δεύτερο νινάκι που τόσο πολύ θέλεις όσο πιο σύντομα γίνεται.

Όμορφη ηλικία,παντρεμένοι,νομίζω οι προϋποθέσεις για ένα νινάκι πάρα πολύ καλές.

Να σου ζήσει το αγοράκι σου και κάθε ευτυχία στο σπιτικό σας.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρωτάω διότι τώρα αρχίζει και ανοίγει άλλο κεφάλαιο στην ζωή μου αφού θα επισημοποιήσουμε την σχέση μας και δεν θα λέγαμε όχι σε ένα μωράκι!

Χαίρομαι που είσαι διαθετιμένη να κάνεις και θέλεις και άλλα παιδάκια-εγώ πάντα πίστευα πως τα παιδιά είναι η μεγαλύτερη ευτυχία-

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πως είσαι τόσο σίγουρη ότι το ένστικτό είναι και το σώστο;

Ρωτάω κορίτσια μου γιατί πολλές σκέψεις με τριγυρίζουν.

Σας ευχαριστώ πολύ όλες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ,ΑΠΛΑ ΑΦΗΝΕΙΣ ΝΑ ΣΕ ΟΔΗΓΗΣΕΙ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ.

ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ '08 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 6 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΝΑ ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΘΕΤΙΚΟ.ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑΜΕ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΕΙ ΑΛΛΑ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΚΑΙ ΗΡΘΕ.ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΧΑ ΤΙΣ ΑΤΥΧΙΕΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:) ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!:kiss:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΕΝΣΤΙΚΤΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΕ ΣΠΡΩΧΝΕΙ....ΑΛΛΑ

ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ!

ΝΑ ΜΙΛΗΣΩ ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ...ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΠΑΝΤΡΕΥΤΗΚΑ

ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΜΟΥ ΗΤΑΝ ΘΕΜΑ ΧΡΟΝΟΥ Η ΑΠΟΦΑΣΗ ΓΙΑ ΜΩΡΟ!

ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΩ ΜΠΙΧΤΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ

ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΓΩ ΝΙΩΘΩ ΕΤΟΙΜΗ(ΕΤΟΙΜΗ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΠΟΤΕ,ΕΝΝΟΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟ ΕΧΩ

ΠΑΡΕΙ ΣΤΑ ΣΟΒΑΡΑ)ΤΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΘΕΛΩ!

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ..ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2ΜΗΝΕΣ ΕΜΑΘΑ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ!

ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΓΑΠΗ,ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ,ΚΑΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΟΒΑΡΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ

ΥΓΕΙΑΣ,ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ.....ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙΕΙΝΑΙ Η ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ

ΑΡΚΕΙ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΠΟ ΤΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΠΟΥ ΕΓΡΑΨΕ

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΖΕΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΙΑ ΖΕΣΤΗ ΑΓΚΑΛΙΑ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΖΩΗ ΠΟΥ

ΘΑ ΕΡΘΕΙ!

ΣΟΥ ΕΤΥΧΟΜΑΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΟΤΑΝ ΤΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙΣ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕΙΣ

ΤΟ ΠΙΟ ΓΛΥΚΟ ΜΩΡΑΚΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σίγουρα και εγώ δεν πιστεύω ότι είναι ο μοναδικός παράγοντας.Εμείς ακόμη και τώρα θα θέλαμε να ξεκινούσαμε προσπάθειες για ένα μωράκι αλλά πρέπει πρώτα να προκύψουν άλλα(να επισημοποιήσουμε,να μείνουμε μαζί και λοιπά)

δεν είναι και τόσο εύκολο.

Πολύ γλυκιά η ευχή σου πάντωςσε ευχαριστώ πολύ και εσύ με το καλό να το πάρεις στην αγκαλίτσα.Σε φιλώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ πάντα έλεγα από μικρή ότι θέλω να κάνω 3 παιδιά! Μόλις έμεινε έγκυος η νύφη μου, ήμουν 23, ήθελα κι εγώ ένα μωράκι μέσα στην κοιλίτσα μου.. Μ'άρεσε πολύ η ιδέα! Μόλις γεννήθηκε, μια από τα ίδια!! Εκείνη την εποχή γνώρισα και τον άντρα μου!! Βέβαια δεν ήθελα κι άμεσα! Ακόμα δεν τον είδαμε Γιάννη τον ονομάσαμε!! :laugh: Ήθελα να γίνουν όλα με μια σωστή σειρά! Να γνωριστούμε, να περάσουμε μαζί κάποιο διάστημα, να δω αν μου ταιριάζει, ωστόσο έπηξα με τις ανιψιές γιατί ήρθε και μια 2η στο χρόνο κι έλεγα καλά είναι τα παιδιά των άλλων... και απλά πέρναγα καλά! Αποφασίσαμε να συζύσουμε με τον άντρα μου το 2007, ήμασταν αρραβωνιασμένοι κι αν όλα πήγαιναν καλά, τον Μάιο 2008 θα παντρευόμασταν! Κι έτσι κι έγινε! Παντρευτήκαμε τον Μαίο κι είπαμε για ελεύθερα από Σεπτέμβρη που θα πηγαίναμε γαμήλιο ταξίδι! Έπιασα στους 3 μήνες προσπαθειών, τώρα έχω ένα μπεμπάκο 40 ημερών κι είναι όλη μου η ζωή! Έχω πάθει εξάρτηση! Όσο κουρασμένη κι εξαντλημενη κι αν είμαι μιας κι ακόμα είμαι στην αρχή, όσο κι αν φρικάρω μερικές φορές σαν πρωτομάνα... Δεν αλλάζω με τίποτα την τωρινή μου ζωή με τον μπεμπάκο μου...Περνάω τέλεια μαζί του! Όταν με κοιτάει στα μάτια και λιώνω, όταν μου γελάει τρελένομαι... Με μυρίζει και γυρίζει εκεί που είμαι εγώ αν το κρατάει κάποιος άλλος και πεθαίνω... Είναι η καψούρα μου!! Ο λόγος για να ζω!! Ο άντρας μου το ήθελε κι αυτός κι απ'ότι τον βλέπω τώρα, μπορεί και να το ήθελε περισσότερο από μένα!!:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευτυχία είναι αυτό που περιγράφεις dalia μου,μακάρι να κάνεις και άλλα μωράκια όπως τα ονειρευόσουν μικρή:

Κ εγώ πάντα έλεγα πως θέλω 4 παιδάκια(3 γιούς και μια κόρη τελευταία για να της δώσω το όνομα της μάνας μου)

Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός και να γεμίσει η αγκαλιά μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

neni86 έγραψε:

Ευτυχία είναι αυτό που περιγράφεις dalia μου,μακάρι να κάνεις και άλλα μωράκια όπως τα ονειρευόσουν μικρή:

Κ εγώ πάντα έλεγα πως θέλω 4 παιδάκια(3 γιούς και μια κόρη τελευταία για να της δώσω το όνομα της μάνας μου)

Μακάρι να με αξιώσει ο Θεός και να γεμίσει η αγκαλιά μου.

Στο εύχομαι ολόψυχα!! Αξίζει... Πίστεψε με!! Είναι τέλεια!!! Με το καλό!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΤΗΣ ΑΠΟΨΗΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΣΤΟ

ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΟΝΙΟΣ! :dry:

ΟΤΑΝ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ,1 ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΑΡΡΑΒΩΝΑ,ΗΜΟΥΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΑ ΜΕ ΤΑ ΜΥΑΛΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ,ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΟΥΛΗ ΜΟΥ ΚΑΝΑΜΕ ΤΗ ΖΩΗ ΜΑΣ!ΑΦΕΝΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ,ΑΦΕΤΕΡΟΥ ΕΙΜΑΣΤΕ ΞΕΤΡΕΛΑΜΕΝΟΙ!!! :silly:

ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΜΥΑΛΑ,ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΤΡΥΦΕΡΗ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΑ!!!ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΥΟΥΜΕ!!!!!!!!! :woohoo: :woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 21 ΠΕΡΥΣΙ ΒΑΣΙΚΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΙΑ ΑΤΥΧΙΑ.. ΕΑΝ ΘΕΣ ΔΕΣ ΤΟ ΕΙΜΑΙ ΜΙΚΡΗ ΑΛΛΑ.. ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΚΑΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ.. ΤΩΡΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΠΡΟΠΑΘΕΙΕΣ.. !! ΘΕΛΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΤΣΑ ΜΟΥ!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Νένη!

Εγώ είμαι 20 ετών,έχω ένα κοριτσάκι 3,5 μηνών και περιμένω και το δεύτερο μωράκι μου.

Για πολλούς(ανάμεσα σε αυτούς και οι γονείς μου)έγινα νωρίς μανούλα.Φοιτήτρια,οικονομικά εξαρτημένη απο την οικογένεια μου και χωρίς να έχω αντιμετωπίσει τίποτα(ούτε το κρεβάτι μου δεν έστρωνα :blush: ).Ο σύντροφος μου δυο χρόνια μεγαλύτερος,στα 22.

Τον Σεπτέμβριο του 2008 ( μέσα στην εξεταστική)ανακαλύψαμε την πρώτη εγκυμοσύνη.Τότε ήμουνα 19 και ο Στέλιος 21.

Οι γονείς μας αρνητικοί,δεν θέλανε να ακούσουν τίποτα για εγκυμοσύνη κτλ.Μας έδιωξαν και τους δυο απο τα σπίτια μας και ξεκινήσαμε μαζί απο την αρχή.Δεν ήταν εύκολο αλλά ήταν επιλογη μας.

Για εμένα δεν υπάρχει κατάλληλη ηλικία ούτε κατάλληλη στιγμή.Πάντα κάτι θα υπάρχει που θα μας κάνει να το σκεφτόμαστε.Οικονομικοί ή συναισθηματικοί λόγοι...;)

Όταν το θέλεις δεν το σκέφτεσαι.:)

Τώρα περιμένουμε το δεύτερο παιδάκι μας που ήταν επιλογή μας.Δεν είναι όλα ρόδινα στην ζωή μας,έχουμε προβλήματα.Τώρα έχουν τακτοποιηθεί κάπως τα πράγματα αλλά και πάλι τίποτα δεν είναι τέλειο.

Και θέλουμε και τρίτο και τέταρτο παιδάκι ;) Για πολλούς είναι ''τρελλό'' για εμάς όχι...είναι επιλογή ζωής!

Φιλάκια :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην οικογενεια μου εκαναν την επιλογη (μανα πατερας θεια) να κανουν μικροι παιδακια ,οικογενεια.. Τονιζω οτι ηταν επιλογη τους ..δεν ετυχε..ουτε τις αναγκασαν να παντρευτουν και να κανουν οικογενεια.. Λατρευω τους γονεις μου (και ο αδερφος μου) αλλα περασαμε πολυ δυσκολα..και δεν εννοω μονο οικονομικα Ο χρονος τους μοιραζοταν αναμεσα σε δουλεια και πανεπιστημια ..εξεταζα τη μανα μου στην "παιδιατρικη" βοηθουσα τον πατερα μου να κανει σκονακια..Απο εφηβοι ειμασταν ηδη κουρασμενοι αφου ειχαμε αναλαβει απο παιδια ευθυνες πολλες,και αγχη που στην τελικη δεν μας αφορουσαν..οι "ηρωες " γονεις μας απο την αλλη ηταν προτυπο για τον κυκλο μας "πώς τα καταφερνουν ολα" "μπραβο" και αλλα τετοια ευκολα σχολια..

Μαθαμε να κρυβουμε τα δικα μας "θελω" μπροστα στα "θελω" των γονιων μας Οταν εφυγα απο το πατρικο μου ειχα την αναγκη να κοιμηθω

Μερικες φορες τα νεα ζευγαρια εχουν μια ταση,παρορμηση να τα κανουν ολα..και νομιζουν οτι αυτη η επιλογη τους δεν θα εχει απωλειες

Θα μου πειτε ..τη μαγικη λεξη "προταιρεοτητες"

Για μενα ειναι απλα μια λεξη..

Η εικονα ενος πολυ νεου ζευγαριου με παιδια..ειναι πολυ ελκυστικη..αλλα προσπαθω να δω πισω απ αυτην..

Καταθετω απλα την εμπειρια μου για προβληματισμο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επειδη ειμαστε γυναικες,δε σημαινει απαραιτητα οτι το βιολογικο μας ρολοι πρεπει να χτυπησει,ντε και καλα..ειναι γυναικες που δεν το'χουν καθολου και με την παροδο του χρονου,δε φαινεται να το εχουν μετανιωσει..αν και δε το πιστευω,μαλλον το κρυβουν καλα...

απο την αλλη,δεν υπαρχει καταλληλη ηλικια για να γινεις γονιος..αυτο βγαινει μονο απο ενστικτο κι οταν νιωσεις ετοιμος ψυχολογικα,βιολογικα,αλλα και οικονομικα-κοινωνικα..υπαρχουν βεβαια περιπτωσεις κοριτσιων που μονο ετοιμες δεν ηταν για να φτιαξουν οικογενεια κι ομως τα πηγαινουν περιφημα...

η πρωτη μου ωριμη σκεψη να κανω κι εγω μωρο,ηταν οταν πρωτοειδα την ανηψια μου στο μαιευτηριο..δε σου κρυβω οτι ζηλεψα..ισως γιατι ηταν το παιδι της αδελφης μου,που ειμαστε πολυ δεμενες κι ενιωσα οτι ηταν δικο μου μωρακι...παντα ενιωθα οτι ενα παιδι θα ολοκληρωνε την ζωη μου,αλλα μονο τοτε το συνειδητοποιησα σοβαρα..

εδω και 6 μηνες συγκατοικω με τον ανθρωπο μου χωρις να ειμαστε παντρεμενοι..δε ξερω αν θα φτασουμε εκει,απλα ξερω οτι ηταν συνειδητη η αποφαση μας να ζησουμε μαζι κατω απο την ιδια στεγη,προκειμενου να κανουμε ενα μωρο..αλλοι παντρευονται προκειμενου να κανουν παιδι,εμεις αποφασισαμε να ζησουμε μαζι για τον λογο αυτο..η εννοια του γαμου δεν ειναι κατι διαφορετικο απο αυτο που ζουμε,αν και υπαρχουν καποιες νομικες παραμετροι που μπαινουν σφηνα,αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα...

ειχαμε την ατυχια να χασουμε ενα κοριτσακι πριν 2 μηνες,αλλα δε το βαζουμε κατω και θα ξαναπροσπαθησουμε..

αυτο που θελω να τονισω ειναι οτι τα παιδια δεν ειναι παιχνιδια,δεν κανουμε παιδια προκειμενου να ικανοποιησουμε δικες μας αναγκες και καπριτσια,δε κανουμε παιδια για να μη μεινουμε μονοι μας καποια στιγμη και δεν εχουμε ενα χερι βοηθειας...αγαπαμε τα παιδια και τα θελουμε στην ζωη μας για να δωσουμε σε αυτα ολη την αγαπη που υπαρχει μεσα μας...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Neni μου συμφωνώ με όλα τα κορίτσια.

Εγώ είμαι 31 και μέχρι να γνωρίσω τον άντρα μου δεν ήθελα παιδιά (στα 28). Τωρα θέλω τα παιδιά ΤΟΥ .Θελω να μας χαρίσει ο Θεός την ένωση μας.

Ενοιωσα πολύ ξαφνικά την ανάγκη να γίνω μητέρα.

Δεν υπάρχει ηλικία γι'αυτό. Και οι δυο πλευρες έχουν τα θετικά κ τα αρνητικά. Όταν είσαι μικρη έχεις άλλες αντοχές, εχεις άλλη επικοινωνία με το παιδί σου και ξαφνικα φτάνεις στα 40 και έχεις ήδη κλείσει εναν κύκλο ζωής. Και ζείς ξανα απο την αρχή για σένα.

Απο την άλλη οταν περνάς τα 30 και τα 35 , έχεις κάνει εναν άλλο διαφορετικο κυκλο ζωης που σε έχει γεμίσει εμπειρίες δικές σου και που πιο δύσκολα θα βγαλεις κάποια αποθημένα δικά σου στο παιδι.

Ολα τα παραπάνω βέβαια είναι σχετικά, απλά είναι μια άποψη πως ΄ποτε και να έρθει κατι θα έχεις χάσει και πολλα θα έχεις κερδίσει.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια και από μενα!!!

σίγουρα κατάλληλη ηλικία δεν υπάρχει..απλώς νομίζω ότι ειναι καλο να πληρουνται καποιες προϋποθεσεις..καλο ειναι να ειναι αποκατεστημενο σχετικα τουλαχιστον το ζευγαρι επαγγελματικα ωστε να υπαρχει οικονομικη ανεξαρτησια..οπωσδηποτε ωριμοτητα σκέψης και ορθη κριση..

εγώ ειλικρινά μέχρι τα 29 μου δε μου είχε περάσει καν από το μυαλό μου όχι παιδι να καν ουτε καν να παντρευτω!!

την πρωτοχρονια του 2007 αρχισαμε τη σχεση με τον αντρα μου , τον Ιουνιο αποφασισαμε να συζησουμε ,πριν ενα χρονο παντρευτηκαμε ενω ειχαμε ηδη αρχισει προσπαθειες για παιδι..σε λιγοτερο από μηνα περιμενουμε το αγορακι μας..όταν κουμπωνεις με τον αλλον πραγματικα και ζητας τα ιδια πραγματα από τη ζωή όλα ειναι ευκολα!!! και πραγματοποιησιμα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...