Μετάβαση σε περιεχόμενο

SOS ξεχασα να παρω νεο blister....


marbab

Recommended Posts

γεια σας,

θελω την βοηθεια σας γιατι εκανα μια βλακεια...

παιρνω αντισυλληπτικα yashmin εδω και 3 χρονια, εχει τυχει να ξεχασω καποιες φορες να παρω χαπι αλλα το παιρνω διπλο ως συνηθως την επομενη μερα...ευτυχως ποτε δν μου εχει τυχει καποια ανεπιθυμητη εγκυμοσυνη...ομως πριν λιγες μερες επειδη ειχα τρεξιματα σε νοσοκομεια κτλ ξεχασα να παρω νεο πακετο αντισυλληπτικων ...παντα ξεκινουσα παρασκευη και για 21 μερες και μετα διακοπη για 1 εβδομαδα και συνεχιζα τα χαπια ξανα παρασκευη...την παρασκευη αυτη 4/09 λοιπον δν ξεκινησα τα χαπια διοτι τα ξεχασα και την δευτερα ειχα επαφη με τον συντροφο μου χωρις προφυλαξη...και αυτο διοτι δν το θυμομουν..

πηρα το γυναικολογο μου αλλα δν μπορεσα να του μιλησω και ετσι μιλησα με τη μαια η οποια μου ειπε να ξεκινησω τα χαπια οταν μου ερθει η περιοδος δηλαδη περιπου σε 20 μερες και να μην παρω το χαπι της επομενης μερας επειδη δν το συνιστουν...

δεν ξερω ανυσηχω και εχω αγχωθει αν υπηρξε προβλημα επειδη ειχαμε επαφη χωρις προφυλαξη ενω ειχα σταματησει τα χαπια ...εχω ακουσει οτι οταν τα σταματας εχεις πολλες πιθανοτητες να μεινεις εγκυος...

η περιοδος αν δν εχω καποιο προβλημα ποτε θα εμφανιστει;τοτε που ηταν να μου ερθει αν τα ειχα παρει κανονικα τα χαπια;

αν γνωριζετε οτιδηποτε θα με βοηθουσατε παρα πολυ...

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Marbab δεν νομιζω να υπαρχει λογος ανησυχια γιατι λογικα εισαι στις πρωτες μερες του κυκλου που δεν ειναι γονιμες..Γιατι παιρνεις 2 χαπια αν ξεχασεις της προηγουμενη;νομιζω ειναι λαθος..:unsure: αποτι ξερω απλως το παραλειπεις(το πετας βεβαια απο τη καρτελα για να μη μπερδευτεις) και συνεχιζεις κανονικα.Ηπεριοδος τωρα θα σου ερθει κανονικα περιπου τη μερα που τη περιμενεις απλως ισως παει 2-3 μερες μπρος πισω και ξαναξεκινας τα χαπια τη 1η μερα της περιοδου οπως οταν τα πηρες πρωτη φορα,αν τα θυμαμαι βεβαια καλα .Ελπιζω να σε βοηθησα!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ τονια μου...απλα δν τα ξερω πολυ καλα αυτα με τις γονιμες μερες και μπερδευομαι...επομενως αν καταλαβα καλα δν ειναι γονιμες μερες οταν εχεις λιγες μερες που εχει τελειωσει η περιοδος σου...

ελπιζω να μην εχω καποιο προβλημα και να ερθει στα κανονικα η περιοδος μου ωστε να ξεκινησω ξανα τα χαπια.

οσο για τα αντισυλληπτικα που παιρνω 2πλο αν εχω ξεχασει της προηγουμενης μου το χει πει ο γιατρος ισως επειδη παιρνω τα yasmin τα οποια τα σταματας και 1 βδομαδα και πιθανων να εχουν καποιες διαφορες απο αλλα αντισυλληπτικα, δν ειμαι σιγουρη..

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Για τις γονιμες μερες να ξερεις οτι ειναι περιπου στα μεσα του κυκλου, δηλ σε ενα 28αρι κυλο πολυ επικινδυνες ειναι οι 12η-14η ομως υπολογιζεις παντα και 2-3 μπρος πισω γιατι το σπερμα ζει στο κολπο 2 μερες περιπου..α! και υπολογιζεις απο τη 1η μερα της περιοδου οχι οταν εχει τελειωσει!Ελπιζω να ειναι ολα καλα..;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κοριτσάκι μου!

Δεν νομίζω πως θα έχεις κάποιο πρόβλημα. Εγώ έπαιρνα χάπια για 8 χρόνια ...

έπαιρνα τα Meliane και μετά τα Yashmin και μετά πάλι τα Meliane. Όλα τα χάπια είναι για 21 μέρες και 1 βδομάδα σταματάς και σου έρχεται περίοδος.

Καλά κάνεις και παίρνεις 2πλό χάπι. Δεν πρέπει ΠΟΤΕ να παραλείψεις κάποιο... διαφορετικά στον μήνα αυτό θα πρέπει να προσέχεις ιδιαίτερα.

Επλίζω να σου πάνε όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ξερεις τι με αγχωνει ρε maryloo28 οτι ειχαμε επαφη με τον φιλο μου χωρις προφυλαξη την δευτερα και τα χαπια που επρεπε να τα ξεκινησω παρασκευη δν τα ξεκινησα καν διοτι τα ειχα ξεχασει...

η μαια του γιατρου μου μου ειπε να μην παρω το χαπι της επομενης μερας διοτι δεν το συμβουλευουν... ενω τωρα αν το χα παρει αμεσως θα μουν πιο ανετη.τελοςπαντων

η πρωτη μερα της περιοδου μου ηταν 30 αυγουστου τα χαπια επρεπε να τα παρω παρασκευη 4 σεπτεμβριου και γω ειχα επαφη με τον φιλο μου 7 σεπτεμβριου... μηπως ειναι γονιμη μερα τοτε; αν ξεκινησω απο την 1ημερα της περιοδου τοτε που ειχα επαφη ειναι η 9η μερα του κυκλου σωστα;αρα επιφοβη ε...

σημερα το απογευμα θα παρω και τον γιατρο που θα ναι στο γραφειο του να τον ρωτησω για να μου πει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Marbar μου νομιζω οτι εχεις μηδαμινες πιθανοτητες εγκυμοσυνης στις 8 μερες, βεβαια ποτε δεν ξερεις, αλλά αν το παμε στατιστικα ειναι ελαχιστες οι πιθανοτητες να εχει προκυψει εγκυμοσυνη...

Τα yasmin τα επαιρνα και εγω, ηταν πολυ καλα χαπια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι liana μου και μενα αυτο μου ειπε η αδερφη μου που ειναι μεγαλυτερη,αλλα ξερεις εχεις λιγο αγχος οσο να ναι... γιατι και γω δεν εχω πολυ πειρα...

ευχαριστω παντως, γιατι με βοηθησατε πολυ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

γεια σας κοριτσια..θελω να σας ρωτησω κατι...οπως εχετε διαβασει παραπανω ειχα ενα προβλημα με τα χαπια μου κτλ...αυτο που θελω να σας ρωτησω τωρα ειναι οτι η περιοδος μου κανονικα εαν επερνα τα αντισυλληπτικα θα μου ερχοταν στανταρ κυριακη 27/09 συνηθως πρωι...

ομως αφου δεν ειχα ξεκινησει νεο blister επειδη το ξεχασα δεν εχει ερθει μεχρι στιγμης (1 μερα καθυστερηση)..

βεβαια μπορει να ειναι και απο το αγχος μου επειδη το σκεφτομαι...το θεμα ειναι μηπως υπαρχει κανενα προβλημα με την επαφη που ειχα με τον φιλο μου χωρις προφυλαξη (την 8η μερα του κυκλου)...ο γιατρος μου ειχε πει οταν ειχαμε μιλησει οτι δν υπαρχει προβλημα μαλλον και να περιμενω οταν μου ρθει η περιοδος και να ξεκινησω τα αντισυλληπτικα την 1η μερα που θα αδιαθετησω...

τωρα τι πρεπει να κανω? ποσες μερες να περιμενω ακομα?

μηπως θα πρεπει να κανω κανενα τεστ αιματος κτλ?

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτό που μπορείς να κάνεις, αύριο κιόλας και για να'σαι 100% σίγουρη, είναι μια εξέταση β-χοριακής. Πας σε ένα μικροβιολογικό εργαστήριο το πρωί (δε χρειάζεται να'σαι νηστική), σου παίρνουν λίγο αίμα και μέχρι το μεσημέρι, άντε το απόγευμα το αργότερο (ανάλογα το εργαστήριο) θα ξέρεις αν είσαι έγκυος ή όχι.

Διαβάζοντας τα προηγούμενα καταλαβαίνω πως είσαι μικρή σε ηλικία και δε θες να'σαι έγκυος, οπότε ελπίζω το αποτέλεσμα να'ναι αρνητικό..

Καλή τύχη! Και λίγο περισσότερη προσοχή γενικώς, για να μην περνάς τέτοιες αγωνίες... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ...

σημερα πηγα και εκανα την εξεταση γιατι ειχα πολυ αγχος...αλλα αυριο το απογευμα θα μαθω...ελπιζω να ειναι αρνητικο σε αυτη τη φαση που βρισκομαι τωρα διοτι ειμαι μικρη ακομα...

ευχαριστω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

συγνωμη που δεν εγραψα αμεσως...η εξεταση αιματος βγηκε αρνητικη οπως μου ειπε και η μικροβιολογος...αλλα ακομα δεν εχω αδιαθετησει σημερα ειναι η 5η μερα καθυστερησης..η μαια του γιατρου μου ειπε οτι ισως οφειλεται σε καποια ορμονικη διαταραχη..τι να πω?δν ησυχαζω και γω και το σκεφτομαι και αυτο οσο να ναι το επηρεαζει..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μάλλον σε επηρέασε το άγχος μήπως έχεις μείνει έγκυος.. συμβαίνει συχνά.

Χαλάρωσε και ξέχασέ το.. κάνε κι ένα ζεστό μπανάκι.. και θα'ρθει.. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτο ειναι σιγουρο με επηρεασε πολυ...εχω κανει και ζεστα μπανακια αλλα τπτ...ειμαι και ψιλο αρρωστη τωρα με λαιμα και δεκατα..οποτε ειναι και αυτο ενα προβληματακι.

τελοςπαντων το μονο που εχω να κανω ειναι υπομονη...

υπαρχει κανενα προβλημα σε σχεση με το ποσες μερες θα εχω καθυστερηση επειδη ειναι ηδη 5 σημερα...?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

crazy μου ξεχασα να σε ρωτησω κατι που ηθελα..

η μαια μου ειπε να ξεκινησω τα χαπια την πρωτη μερα που θα αδιαθετησω..

αυτο που σκεφτομουν ειναι οτι αν αδιαθετησω πχ. 10 ή 12 το βραδυ να τα παρω αμεσως εκεινη τη στιγμη ή μπορω να τα παρω και την επομενη μερα πρωι πρωι???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπορεί να φταίει και το κρυωματάκι -περαστικά!

Από τη στιγμή που δεν είσαι έγκυος, η καθυστέρηση μπορεί να μη σημαίνει τίποτα. Μπορεί απλά να αλλάζει ο κύκλος σου.

Αν συνεχιστεί η καθυστέρηση, κάνε ένα τηλεφώνημα στο γιατρό σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νομίζω πως αν το ξεκινήσεις το επόμενο πρωί θα'ναι οκ, αλλά καλύτερα να το ρωτήσεις για να'χεις σίγουρη απάντηση.

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι πρέπει να το παίρνεις πάντα την ίδια ώρα. Οπότε σκέψου πως αν το ξεκινήσεις 12 το βράδυ, δε θα'ναι βολικό!

Οπότε, ρώτα καλύτερα για να'σαι σίγουρη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω πολυ...

ναι θα ρωτησω και τη μαια παλι να δω τι θα μου πει...εγω λεω να περιμενω το πολυ αλλες 3 με 5 μερες δηλαδη συνολικα 8 με 10 μερες καθυστερηση και να τον ξαναπαρω....

ευχαριστω πολυ καλη σου νυχτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η ιστορια δν εχει σταματημο μου φαινεται...σημερα ειναι η 10η μερα καθυστερησης...χθες εκανα και δευτερη χοριακη οπως μου ειπε και η μαια..και ευτυχως παλι μου βγηκε αρνητικη με ιδια ακριβως τιμη ο,1.

πηρα και παλι τη μαια σημερα και μου ειπε να περιμενω ακομα μια βδομαδα και μετα να κλεισω με το γιατρο μου ραντεβου για υπερηχογραφημα...

τι να πω?ελπιζω να μου εχει ερθει η περιοδος μεχρι τοτε...

υπαρχει περιπτωση η χοριακη να μην ειναι εγκυρη...δν εχω ακουσει βεβαια κατι τετοιο ποτε αλλωστε εχω κανει και 2...

τι προβλημα να υπαρχει?

οτι εχω αγχος και το σκεφτομαι ειναι δεδομενο αλλα τοσες μερες να επηρεαζει αυτο?δν μου εχει ξανατυχει...

ελπιζω να μην ειναι τιποτα...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λάθος χοριακή και μάλιστα δυο φορές, αποκλείεται βάσει στατιστικής!

Το άγχος σίγουρα επηρεάζει και μάλιστα ποικιλοτρόπως. Π.χ. εγώ εξ'αιτίας του άγχους απέκτησα μια κύστη στην ωοθήκη πριν 5 χρόνια. Το άγχος επηρεάζει την υπόφυση - η υπόφυση ρυθμίζει τις ορμόνες μας - αν δεν ρυθμιστούν σωστά οι ορμόνες δε γίνεται ωορρηξία - το ωάριο μένει μέσα στην ωοθήκη και δημιουργείται κύστη. Αποτέλεσμα: είχα περίοδο 18η μέρα του κύκλου! Πήρα 2 μήνες αντισυλληπτικά κι απορροφήθηκε η κύστη.

Σε άλλες περιπτώσεις μπορεί να προκαλέσει καθυστέρηση της περιόδου.

Αλήθεια, γιατί σου είπε να περιμένεις τόσο πολύ; Γιατί να μην πας άμεσα στο γιατρό για υπερηχογράφημα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καταλαβα...τι να κανω και γω πρεπει να αποβαλω το αγχος μου μπας και ηρεμησω...μου ειπε να περιμενω προφανως μηπως οφειλεται στο αγχος η καθυστερηση.και να παω να κανω το υπερηχογραφημα την αλλη βδομαδα...τι να πω?ολο το σκεφτομαι και γω και δν μπορω να ηρεμησω... ελπιζω να ερθει η περιοδος μου αμεσα και να μην ειναι τπτ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δε νομίζω πως θα είναι κάτι σοβαρό.

Πχ μια κύστη, οκ μας αναστατώνει, αλλά συνήθως εύκολα αντιμετωπίζεται.

Μήπως όμως θα'πρεπε να μιλήσεις κατευθείαν με το γιατρό σου; Γιατί μιλάς συνέχεια με τη μαία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τον παιρνω στο μαιευτηριο πρωινες ωρες και σχεδον συνεχεια τον πετυχαινω στο χειρουργειο, οποτε μιλαω μαζι της και το κινητο του πρεπει να χει αλλαξει,βεβαια του τα χει μεταφερει οπως με εχει πληροφορησει η ιδια και στο γραφειο του αυτη ειναι. αντε να δουμε τι θα γινει...

ευχαριστω πολυ παντως...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Κορίτσι μου αφού ξέρεις τι να προσέξεις και ελέγχεις τις τιμές του ζαχάρου σου νομίζω θα είσαι εντάξει. Αφού ήξερες ότι έχεις διαβήτη κύησης λογικό να βγει η καμπύλη εκτός ορίων. Εγώ θα πήγαινα σε διατροφολόγο να με κατατοπίσει κτλ αλλά έχοντας κατά νου ότι είναι η πρώτη εγκυμοσύνη μου. Τώρα εσύ αφού έχεις δει τι σου ανεβάζει το ζάχαρο και το ελέγχεις με το μηχάνημα, δεν θέλει άγχος!!
    • Το ειδα κορίτσι μου ότι μνμ το διάβασε στο Viber το εστειλα..  Από την στιγμή που κρατησε απόσταση στο θέμα επικοινωνίας  εγω δεν μπορω να ενοχλήσω στην τελική ξέρω ότι είχα θέμα με το ζαχαρο από την αρχή δεν είναι πρώτη φορά που έχω θέμα με το ζαχαρο στην εγκυμοσύνη  ξέρω τι πρέπει να προσέξω και έχω το μηχανάκι που μετράω, η διατροφη ξέρω πια είναι που πρέπει να ακολουθήσω δεν θεωρώ ότι είναι κάτι επείγων για αυτό δεν με πιάνει άγχος να τον ψαξω.. για τον θυρεοειδή επειδή δεν γνώριζα δεδομένου ότι δεν ξανά είχα πρόβλημα ποτε τέτοιες τιμές εκεί αγχώθηκα είναι αλήθεια 
    • Εμένα 41 Χιλ έγραφε αλλά τον μέτρησε από την κοιλιά που δεν είναι τόσο ακριβείας η μέτρηση υποτίθεται 
    • Θα σου πει κι ο γιατρός πώς θα το διορθώσετε και θα είσαι οκ!!
    • Λες κι εγώ που μπαίνω την Παρασκευή στον 7ο να φτάσαμε κιλό;;; Μακάρι! Αν και την αισθάνομαι πιο δυνατή όσο περνάει ο καιρός!
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...