Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ποιες είναι οι υποχρεώσεις ενός νονού άραγε;;


tirogaridaki

Recommended Posts

απο την αλλη πλευρα του νομισματος ομως,οπως εχω πει κ παραπανω με την κουμπαρα που της βαπτισα το μωρο δεν εχουμε σχεσεις,δεν μπορεις να πιεσεις κανενα να ειναι τοσο κοντα στο παιδι σου,οποτε θα ελεγα οτι μαλλον θα επρεπε να κανατε καλυτερη επιλογη νονου,κ εγω το μετανιωσα που βαπτισα τη βαπτιστικια μου,αν κ στη δικη μας περιπτωση εγω ηθελα κ να την παω 3 Κυριακες να την κοινωνησω κ να ητν λουσω κ ολα οσα συνεπαγεται η ιδιοτητα νονα αλλα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια ολοι οι ανθρωποι δε σκεφτονται το ιδιο

και ο καθενας πραττει αναλογα με οτι μπορει

εγω ειχα γαμο και βαφτιση της μικρης το σεπτεμβρη

ο κουμπαρος που μας παντρεψε βαφτισε και τη μικρη.

εχει οικονομικη ευχερεια και εκανε αρκετα εξοδα για το γαμο στολισμο κτλ

συν τα εξοδα για τη βαφτιση συν τα δωρα που κανει στη μικρη.

μονο ο σταυρος πρεπει να εκανε κανα χιλιαρικο.

της τον πηρε ολο με μπριγιαν(ελπιζω να το γραφω σωστα)για να τον φοραει και οταν μεγαλωσει πιο ανετα .ετσι ενιωσε ετσι επραξε.

εγω οταν παντρεψα την κουμπαρα μου περιοριστηκα στα απαραιτητα

και εγω και ο αντρας μου υπαλληλοι ειμαστε και ο ενας μισθος παει στο δανειο του σπιτιου.

την αλλη εβδομαδα θα της βαφτισω το αγορακι της

τα εξοδα τα καλυψα απο τα δωρα του γαμου.

πηγαμε μαζι και διαλεξαμε τα βαφτιστικα.ουτε πολυ ακριβα ουτε πολυ φθηνα.εκανα οτι καλυτερο μπορουσα. εχω και εγω παιδι πλεον να κοιταξω.

σας τα λεω ολα αυτα για να καταληξω στο οτι επειδη δεν ειχα να χαλασω αρκετα χρηματα δε σημαινει οτι δεν αγαπαω τη φιλη μου και το βαφτιστηρι μου.για να ειμαι και ακριβης περισσοτερη επικοινωνια εχω μαζι τους παρα με τον κουμπαρο που μας παντρεψε.

εγω παντως ειπα στο κουμπαρο μου να σταματησει να φερνει δωρα στη μικρη.

δε θελω να μαθει καθε φορα που τον βλεπει να τον κοιταει στα χερια.

σημασια εχει να εχουμε, οι κουμπαροι μεταξυ μας, καλες σχεσεις

και ο καθενας αναλογα με τις δυνατοτητες του να κανει το καλυτερο που μπορει.

και αν με το καιρο χανομαστε σιγα σιγα ετσι ειναι η ζωη

αλλωστε εκτος απο την οικογενεια μας και 2-3 ανθρωπους ολοι οι αλλοι πανε και ερχονται στις ζωες μας

ετσι δεν ειναι??

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Eφη δεν έχεις άδικο και συμφωνώ. Απλώς ξέρω πολύ καλά ότι τα συγκεκριμένα άτομα είναι τσιγκούνικα από τη φύση τους και δεν είναι ότι δεν έχουν χρήματα απλώς θεωρούν ότι και το φτηνιάρικο <<καλό μου είναι>>. Ετσι δειχνουν και το βλέπω..ειναι τύποι..<<όπου φαγοπότι και κέρασμα >> είναι πρώτοι ενώ όταν είναι να κεράσουν αυτοι..έξαφανίζονται!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα κ απο μενα

εχουμε μαζι με τον αντρουλη μου μια βαπτιστηρα

η οποια ειναι 3 ετων τις εχουμε τοση αδυναμια

κ παθολογικη αγαπη που καποιες φορες λεω το

δικο μας μωρο θα το αγαπαμε τοσο????????????

δεν ειναι τοσο πολυ τα δωρα τα λεφτα τα ρουχα

κ τα παιχνιδια που προσφερης σαν νονος αλλα η

αγαπη που τους δινει ειναι πιο πολυτιμη κ απο

το πιο ακριβω δωρο

ο ηγουμενοσς μετα τη βαπτιση μας επιασε κ μας ειπε

οτι τωρα πλεον απεναντι αε αυτο το παιδακι δεν εχουμε

μονο υλικη υποχρεωση μα πανω απο ολα συναισθηματικη

για την ακκριβεια μας ειπε οτι ο νονος ειναι πνευματικος

γονεας

για μενα αυτη ειναι η υποχρεωση μου απεναντι στο βαπτιστηρη μου

να τις δωσου αρχες κ αξιες που θα την κανουν εναν καλο ανθρωπο

κ σωστο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

E ΡΕ ΘΕΜΑ...ΘΑ ΣΑΣ ΖΑΛΙΣΩ ΓΙΑΤΙ

ΤΟ ΕΧΩ ΑΠΟΘΗΜΕΝΟ :laugh:

ΕΜΕΝΑ Ο ΝΟΝΟΣ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΜΕ ΒΑΦΤΗΣΕ :blink:

ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΤΠΤ...ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΚΑΘΕ

ΠΑΣΧΑ ΟΠΩΣ ΕΙΧΑ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΩ ΠΑΣΧΑΛΙΑ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΔΙΝΕ ΠΕΝΤΑΚΟΣΙΕΣ ΔΡΑΧΜΕΣ ΓΙΑ ΝΑ

ΠΑΡΩ ΔΩΡΟ :( ΚΙ ΑΥΤΟ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΤΟ

ΔΗΜΟΤΙΚΟ...ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΝΤΡΕΠΟΜΟΥΝΑ ΝΑ ΠΑΩ :dry:

ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ ΤΑ ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ ΠΑΝΕ

ΑΠΟ ΠΑΠΠΟΥ ΠΡΟΣ ΠΑΠΠΟΥ(ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ)!!!

ΕΤΣΙ ΚΙ ΕΓΩ ΒΑΦΤΗΣΑ ΣΤΑ 15 ΜΟΥ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΤΩΝ ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΠΟΥ

ΗΤΑΝ ΚΙ ΑΥΤΟΙ ΚΑΤΑ ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ... :blink:

ΣΧΕΣΕΙΣ ΤΥΠΙΚΕΣ, ΨΥΧΡΑ ΤΥΠΙΚΕΣ!

ΕΓΩ ΟΜΩΣ ΤΟ ΠΗΡΑ ΠΟΛΥ ΠΑΤΡΙΩΤΙΚΑ ΤΟ ΟΤΙ ΕΓΙΝΑ

ΝΟΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΩΣΤΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ

ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ...ΜΕ ΤΑ ΔΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥ, ΝΑ ΤΟ ΠΑΙΖΩ ΚΤΛ

ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΣΩΣΤΑ ΓΑΙΔΟΥΡΙΑ ... ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΩ

ΤΠΤ ΠΙΟ ΒΑΡΥ...ΓΙΑ ΝΑ ΣΑΣ ΔΩΣΩ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ

ΠΗΓΑΜΕ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ (ΦΡΕΣΚΟΑΡΡΑΒΩΝΙΑΣΜΕΝΟΙ

ΤΟΤΕ)ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΑΜΕ ΤΗΝ

ΛΑΜΠΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ...ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΩ ΠΟΤΕ

ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥΣ, ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟΤΕ ΗΤΑΝ ΓΥΡΩ

ΣΤΑ 5 (ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ) ΣΚΕΤΟ ΔΙΑΒΟΛΑΚΙ Ή ΓΙΑ ΝΑ

ΠΩ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΑΙΔΟΥΡΑΚΙ (ΣΑΝ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ)

ΜΑΣ ΚΑΒΑΛΟΥΣΕ ΣΤΟΥΣ ΩΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΑΣ ΤΡΑΒΟΥΣΕ ΤΑ

ΜΑΛΛΙΑ...ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΟΥΤΕ ΚΟΥΒΕΝΤΑ...ΠΩΣ ΝΑ ΜΑΛΩΣΩ

ΕΝΑ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ? ΚΑΙ ΑΝΤΕ ΑΥΤΟ

ΤΟ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΑ ... ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΡΩΓΕΤΑΙ...

ΕΙΧΑ ΣΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΜΟΥ ΤΟΤΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΜΠΑΛΕΣ ΚΑΙ

ΤΙΣ ΕΔΙΝΑ ΔΩΡΟ ΜΕ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ...

ΕΡΧΕΤΑΙ ΛΟΙΠΟΝ Η ΒΑΦΤΙΣΗΜΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ

ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΔΕΛΦΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΔΙΝΩ ΜΙΑ ΜΠΑΛΑ...

ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΩΡΑ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΟΙ ΑΔΕΛΦΟΥΛΕΣ ΚΑΙ

ΜΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΜΠΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΛΕΕΙ ΕΠΕΣΕ

ΣΕ ΔΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΤΡΥΠΙΣΕ...ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΤΟΥΣ

ΕΔΩΣΑ ΚΙ ΑΛΛΗ ...

ΑΛΛΑ Η ΜΕΓΑΛΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ

ΚΛΑΙΓΟΝΤΑΣ ΑΠ ΤΥΨΕΙΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΡΥΠΙΣΕ Η ΜΠΑΛΑ ΑΠΟ

ΤΟ ΔΕΝΤΡΟ ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΙΣΕ ΕΠΙΤΗΔΕΣ Η

ΜΙΚΡΗ...ΑΠΛΑ Ο ΜΠΑΜΠΑΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ

ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΩ ΑΛΛΗ :blink: (ΑΝΙΚΟΥΣΤΟ)

ΑΚΟΥΛΟΥΘΗΣΑΝ ΚΙ ΑΛΛΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ

ΟΥΤΕ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΕΙΔΑ ΠΟΤΕ...ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΤΥΨΕΙΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ...ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΦΤΑΙΕΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ

ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ...

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΤΕΤΟΙΟΙ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ

ΚΑΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΙ... :angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ο ρόλος του νονου -νονας ειναι πολυ σημαντικος .το να βαφτισεις ενα παιδι σημερα δεν ειναι απλα να εισαι απλος θεατης στη ζωη του παιδιου να το επισκεπτεσε δηλαδη αραια και που ουτε βεβαια να το ξεπετας με ενα δωρο ανεξαρτητου τιμης .Ο νονος ο πνευματικος πατερας του παιδιου πρπει να παιζει το τριτο ρολο στη ζωη του παιδιου να τον νουθετει να το συμβουλευει και αλλα και να ερχετε και σε συνενοηση με τους γονεις για τη πορεια του παιδιου.

Ειχα τη τυχη η νονα η δικη μου να ειναι πολυ κοντα σε μενα στα θελω μου την ειχα παντα κοντα σαν παιδι δεν μπορω να πω οτι τα πραγματα που μου εφερνε ηταν τα πανακριβα αλλα το σημαντικοτερο ηταν οτι με ειχε διπλα της .Οταν παντρευτηκα ηταν εκει και οταν εφερα στο κοσμο το παιδι μου παλι ηταν εκει , οταν επαθα την επιλοχεια κατθλιψη ηταν το μοναδικο ατομο απο το συγγενικο περιβαλλον που ηταν διπλα μου και οταν περσει χρειαστηκε να νοσηλευτει ομικρος παλι την ειχα διπλα μου.

Ετσι με το παραδειγμα αυτο ηθελα ο νονος του παιδιου μου να ειναι παντα κοντα του να εχει αποψη και λογο να περναει το χρονο μαζι του ηταν πραγμαα τα οποια τα ΑΠΑΙΤΗΣΑ απο τον κουμπαρο μου ο οποιος δεν με ειχε παντρεψει απλα ηθελα να βαφτισει ενα παιδακι ηταν σεδιασταση με τη γυναικα του .Καποια στιγμη ειπαμε με τον αντρα μου να βαλουμε και ακομα ενα ατομο ετσι ωστε ενας απο τους δυο να ειναι παντα κοντα του , δεν χρειασττηκε σε ολα οσα θελω ειναι διπλα μας αντιμετωπιζουμε καθε προβλημα η θεμα για το παιδι αι οι τρεις μαζι στο νοσοκομειο που τονειχα ερχοταν καθε μερα επειδη το προγραμμα της εργασιας τουε ιναι δυσκολο καμενουμε σε αρκετη αποσταση θα ερθει τουλαχιστον μια φορα τη εβδομαδα.Παλιοτερα που μεναμε πιο κοντα εκεινος εργαζοταν σε ενα σχολειο διπλα ετσι καθε μεσγμερι πριν τη δουλεια ερχοταν για καφε .

Καποια τιγνη γνωρισε τη κοπελα μ τη οποια εχη σχεση και πηγε να αραιωσει τις επισκεψεις του ομως δεν το επεστρεψα του απιτησανα μην αλλα ξει τιποτα σεσχεση με την επικοινωνια και βεβαι αυτο εγεινε .

Στο θεμα με τις λογοθεραπειες που κανει ομικρος μας εχει συμβουλευσει καισα εκπειδευτικος .Οποτε Φανη μια μερα θα τους πιασεις τοκαθενα ξεχωριστα και θα τους πεις οτι θελεις η μαλλον καλυτερα ΑΠΑΙΤΕΙΣ να ειναι κοντα στο παιδι και οσο γιατα δωρα μπορεις να τους λες τη εχει ανγκη το παιδι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΒΑΝΙΑ ΜΟΥ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΑΠΑΙΤΕΙΣ ΑΝ Ο ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΟ ΝΙΩΘΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ..ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΓΙΝΕΤΑΙ..ΕΠΙΣΗΣ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΦΟΡΕΣ ΛΟΓΩ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΝΑ ΔΟΥΝ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ..ΔΥΣΚΟΛΟΙ ΚΑΙΡΟΙ. ΓΙ' ΑΥΤΟ ΕΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΥΝΗΘΙΖΟΥΜΕ ΝΑ ΒΑΦΤΙΖΟΥΜΕ Ο ΕΝΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ. ΕΧΩ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΗΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΝΩ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΘΑ ΤΟ ΒΑΦΤΙΣΕΙ Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΟΥ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ. ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΦΤΙΣΕΙ ΜΙΑ ΠΑΙΔΙΚΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ,Η ΚΟΛΛΗΤΗ ΜΟΥ, ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλησπερα για εμενα ο νονοσ ειναι πνευματικοσ πατερας.το ποιον θα επιλεξεισ ειναι λαχειο ζωης.ειμαι εγκυοσ κ σε λιγο θα παντρευτω εχω επειλεξει για κουμπαρουσ 2 οχι ζευγαρι ουτε καν φιλοι.ειναι οι ποιο καλη μου φιλη.ενασ αντρασ κ μια γυναικα.οταν λοιπον εμαθα οτι ειμαι εγκυοσ πηγα στην μελουσα κουμπαρα μου κ τησ λεω δεν με νοιαζει τα υλικα αγαθα δεν με νοιαζει η αξια του δωρα με νοιαζει κ το επιβαλλο να εισαι κοντα στο παιδι,αν δεν μπορεισ δεν χρειαζετε να ξεκινησουμε καμια κουμπαρια το ιδιο θα κανω κ με των κουμπαρω.κ αυτο οχι οτι εχω καποιο προβλημα ισα ισα ειμαστε πολυ κοντα κ με τουσ δυο κ πιστευω επιδει κ οι δυο ειναι σε μεγαλη ηλικεια 34 κουμπαροσ κ 38 κουμπαρα δεν εχουν σκοπο να κανουν δικα τουσ παιδια ουτε να παντρευτουν θα το δουν αλιωσ αυτο το παιδακι.εγω ειχα την ασχημη τυχη να με βαφτιση ο αδελφοσ τησ μητερασ μου μεχρι κ την βαφτιση η γιαγιακα μου την εκανε.πηγαινα καθε χριστουγγενα πασχα καλοκαιρι στο χωριο στουσ παπουδεσ μου κ μενουν διπλα διπλα κ αυτοσ τιποτα οτι εκαναν οι παπουδεσ μου.ευτηχως ειχα μια αξια μανα που δεν μου ελειψε κατι αλλα γιατι να βαφτιζουν αν δεν εχουν την διαθεση.εγω φανη μου θα τους επιανα κ θα τους μιλαγα το θεωρω υποχρεωσει για την ευτηχεια των παιδιων μας.δεν θα πεσεις στα ματια σου πρεπει να διεκδικουμε τα θελω των παιδιων μας.α κ κατι τελευταιο.οταν ειμουν μικρη 14-15 χρονων μεναμε στο ενηκιο απο κατω ηταν μια οικογενεια αλβανων χρυση ομωσ πολυ καλητερη απο καποιουσ ελληνεσ.οι μαμα μου τουσ ειχε συμπαθηση πολυ κ καναν παρεα ετσι στα 15 φαφτησα εγω το κοριτσακι κ οι αδελφη μου το αγορακι.καποια στιγμη με τακομισαμε κ ψυλοχαθηκαμε χωρισ λογο αλλα απο την στιγμη που αρχησα να καταλαβαινω στα 18 πηγα το βρηκα εγω κ απο τοτε ειμαι τυπικη σε ολλα εξαλου την βαφτιστηρα μου την περναω 5 χρονια μονο την περνω μαζι μου σε διαφορα που παω με περνει πολυ συχνα τηλ παμε τησ ψωνιζω μαγαπαει πολυ κ ειναι πολυ καλο παιδι με αξιεσ οπωσ ολοι οι οικογενεια,αντιθετωσ η αδελφη μου δεν την νιαζει κ μαλονουμε συνεχεια εχει αυτο που λετε τσιγκουνια.τι να πω ......αυτα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ

θα συμφωνισω με ολες γιαι η καθε μια σας εχει τι δικιο της ....

εμενα η νονα μου ειναι η αδερφη του πατερα μου εχουμε σχεδον ψυχρανθει...

κ το γιατι?????

ειχε ανοιξει 2 μινι μαρκετ υποτηθετε για μενα στην περιοχη που εμενα 19 ετετων εγω τοτε ...με πηρε τηλ για να πω να δουλεψω εκει...εφυγα απο την δουλεια που ημουν κ πηγα ...οταν εμεθα τα παντα πια σταματησαν να ερχονται κ το κραταγα οοοοολη μερα μονη μου ....μου αρεσε ομως...εχε πει πως καποτε θα μου το εγραφε..εγω δ ηθελα κ ξαφνικα θελησε να μου το πουλησει χαχαχχαχα κ βεβαια αρνηθηκα ηταν πολλα τα λεφτα....

για καποιον λογο τσαντιστικα μαζι του γιατι κατηγορουσε τους γονεις μου

αρπαχτηκαμε κ με εδιωξε απο την δουλεια απο τοτε δ μου πολυ μιλανε αν κ δ με νοιαζει κ πολυ αλλα φετος εκανε [ροοδο η νονο μου κ με πηρε στα γεννεθλια μου ουαου χαχαχαχχα με τα παιδια τους ομως εχουμε πολυ καλες σχεσεις...

τωρα....

η αδερφη τησ μαμας μου μου εχει τρελη αδυναμια κ αγαπη ο μεγαλος της γιος ειναι 22 ετων κ τον εχει βαφτησει ο μπαμπας μου μεχρι κ τωρα ακομα κ την λαμπαδα του την παιρνει χαχαχχα το λατρεμενο μου γαιδουρακι (ειναι κ ενας κουκλος κοριτσιa αλλο πραμα χαχαχχα :P)

η θεια μου ομως εκανε κ 2ο παιδι η οποια ειναι τωρα 6 κ την βαφτησα εγω....

τρελη αδυναμια κ απο μενα αλλα κ ποιο πολυ απο τον ανδρα μου...

ειμαστε οσο μπορουμε διπλα της στα δωρα????/κ να μην εχω λεφτα δ υπαρχει περιπτωσει να μην παρει το δωρο της...

την περνουμε οποτε μπορουμε για σκ σπιτι μας μας αγαπαει τρελα...

το καλοκαιρι εκρομες οπως κ τον χειμωνα τα ιδια απλα το μονο κακο ειναι οτο λογο του οτι δουλευουμε κ οι δυο απο το πρωι ως το βραδυ δ βρησκουμε συχνα χρονο να πηγαινουμε να την βλεπουμε..αλλα τι να κανουμε δ πειραζει

κ ξερω κ πως η ηρα με τον γιωργο (οι θειοι μου) δ υπαρχει περιπτωσει ποτε να μας παρεξηγησουν γιαυτο τον λογο..χαχαχαχα

κ εγω αοταν πρωτα ο θεος κανω αγορι θα μου το βαφτησει ο ξαδερφος μου (που τον εχει βαφτησει ο μπαμπας μου δλδ κ αδερφος της βαφτηστιρας μου χαχαχχα)

κ θα μας παντρεψει ο κολλητος του ανδρα μου που τον λατρευω σαν αδερφο μου

κ εκεινος το ιδιο αλλα μου εξηγηθηκε "κουμπαρουλα...χωρις παρεξηγηση αλλα δ θα μπορεσω να σας βαφτησω το παιδι σας γιατι δ με παιρνει..."

μνα εισαι καλα του λεω ?????οτι θες εσυ!!!!(εχει ειδη 2 κ δ θα μπορεσει)

εγω εξαρχης ομως ηθελα να μας παντρεψει κ το ειχα πει πρωτη...χαχαχαχα

οπως ηθελε κ αυτος να τον παντρευαμε εμεις...αλλα τελικα κερδισα εγω χαχαχχαχα:P:D κ αυτον θα τον παντεψει ο αλλος μας φιλος χαχαχαχα οποτε ολα οκ

ΣΑΣ ΖΑΛΗΣΑ ΕΕΕΕΕ ???????ΟΥΦ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΧΑΧΑΧΧΑΧΑ!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΟΛΛΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΛΛΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΝΑΝΑΙ ΑΧΑΡΙΣΤΟΙ;;;ΩΤΑΝ ΣΕ ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΝΑ ΣΑΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΑΝ ΞΕΧΑΣΤΕΙΣ ΑΝ ΔΕΝ ΕΣΤΑΝΕΣΑΙ ΚΑΛΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΜΟΥΤΡΑ ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΥΤΟΙ ΠΑΝΤΑ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΙΟ[ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟΙ]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 4 weeks later...

Αφού διάβασα όλα τα post ως εδώ, δεν μπόρεσα να μην γράψω κι εγώ.

Η δική μου εμπειρία από τους νονούς (ζευγάρι) είναι καταπληκτική. Ήταν πάντα δίπλα μου, ο νόνος μου με το πνευματικό κομμάτι (παιχνίδια, συζητήσεις), η νονά μου τα πρακτικά και κοριτσίστικα. Έβλεπα τον αδερφό μου που η νονά του τον είχε στείλει στα αζήτητα, κάθε φορά που μου έφερναν οι νονοί μου δώρα και καιγόταν η ψυχη μου (βέβαια του έφερναν και εκείνου γιατί μάλλον μάτωνε και η δική τους καρδιά). Μάλιστα πέρσι που παντρεύτηκα, η νονά μου, η μαμά μου και η πεθερά μου ήταν το πιο δυνατό τρίδυμο, ακούραστες και χαμογελαστές να με βοηθήσουν σε όλα! Ακόμα και φέτος στην επέτειο του γάμου μας και παρότι μένω σε άλλη χώρα πλέον οι νονοί μου μου έστειλαν λουλούδια με την πιο συγκινητική κάρτα του κόσμου!!

Αποφασίσαμε με τον άντρα μου να κάνουμε από ένα βαφτιστήρι ο καθένας για να μπορέσουμε να δώσουμε την αμέριστη προσοχή μας. Και παρότι είμαστε μακριά τα παίρνουμε τηλέφωνο, στο μεγαλύτερο γράφουμε γράμματα, τους στέλνουμε τα δώρα τους, κάνουμε ότι μπορούμε να είμαστε δίπλα τους.

Και για να επανέλθουμε στο θέμα, η πρώτη υποχρέωση του νονού είναι να βάζει το παιδί στον δρόμο του Χριστού στο όνομα του οποίου το βαφτίζει. Πηγαίνοντας ένα βήμα πιο πέρα επομένως, δεν πρέπει να στεκόμαστε μόνο στα υλικά αγαθά που προσφέρουμε ως νονοί αλλά και στην προσωπική μας ενασχόληση με το παιδί, να μπορέσουμε να του δώσουμε ό,τι αξίες μπορούμε και να του φωτίζουμε τον δρόμο. Αρωγοί στην προσπάθεια των γονιών να το μεγαλώσουν σωστά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια και ξεκίνησα εγώ το θέμα..οφείλω να πω το εξής..περάσανε μέρες από τότε που άνοιξα το θέμα και το σίγουρο είναι ότι είχαμε επαφές με τον έναν από τους δύο νονους..και δια πίστωσα πως ναι..μπορεί στα δώρα να είναι τσιφουτης αλλά απέναντι στο παιδί ..ουτε συγγενής..μιλάε σε όλο τον κόσμο για το Δημητράκη λες και είναι δικό του..εχει ακόμηκαι φωτογραφίεςτου στο κινητό και τις δείχνει..μάλιστα έτυχε να γνωρίσω τυχαία μια κοπέλα στη δουλειά η οποία επίσης τυχαία γνώριζε το νονο..μ΄λις της είπα ποια είμαι..μου λέει: Σοβαρά;; Είσαι η μαμά του βαπτιστικού του;; Όλο γι αυτόν μιλάει...>>εκεί συγκινήθηκα..μια ξένη γνώριζε για το γιο μου..

Και νομίζω πως αυτό έχει σημασία πάνω από όλα.. αν και το παράπονό μου δεν ήταν τόσο καταναλωτικό αλλά γιατί θεωρώ και πως το να σπαταλήσεις κάποια χρήματα για κάποιον δείχνει το σεβασμο και το ενδιαφέρον σου για τον άλλο..και κυρίως σε μας που είμαστε φίλοι του και πάντα δείχνουμε το ενδιαφέρον μας με αυτόν τον τρόπο...οπότε περιμένουμε και κάτι ανάλογο...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

η βασικη 'υποχρεωση' ενος νονου ειναι να ειναι παντα διπλα στο βαπτιστηρι του

τα υλικα για μενα δεν μετρανε καθολου η επαφη και το δεσιμο μετραει πανω απο ολα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Ναι είχα παλινδρομη τον Ιανουάριο στην 8η εβδομάδα.Ευχομαι αυτή τη φορά να σταθώ τυχερή.
    • Το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς.Προσπαθω να απασχολω το μυαλό μου με άλλα πράγματα για να μην αναλύω τόσο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα και σήμερα είναι μια τέτοια μέρα.Σ ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...