Μετάβαση σε περιεχόμενο

αποτελεσματα παλινδρομης κυησης...


marinax

Recommended Posts

μολις ηρθα απο τον γιατρο με τα αποτελεσματα της παλινδρομης 9 εβδομαδων στο χερι...

το εμβρυο ειχε γενετικη ανωμαλια..καρυοτυπος θυλεος με αμιγη τρισωμια 22 ελευθερης μορφης..κοινως πηγαινε για συνδρομο down...

ο γιατρος ειπε οτι μεσα στην ατυχια μου ημουν τυχερη,οτι οι πιθανοτητες να συμβει ηταν 1/200..οτι ηταν καλυτερα που συνεβη τωρα και το καταλαβαμε στην αρχη,παρα αργοτερα που θα εκανα την εξεταση για την αυχενικη διαφανεια και θα επρεπε να μου το "παρουν" ετσι κι αλλιως..θεωρει οτι η ηλικια μου (ειμαι 36) παιζει ενα ρολο,αλλα οι πιθανοτητες να μου ξανασυμβει ειναι πολυ λιγες...μου συνεστησε να κανω εξετασεις για θρομβοφιλια,αν και πιστευει οτι δε θα εχω τετοιο θεμα..χαρακτηριστικα ειπε:"δε μπορει να σου συμβαινουν ταυτοχρονα δυο ασχημα πραγματα",αλλα για καλο και για κακο θα τις κανω...ειπε ακομα οτι μπορω να αρχισω επιτοπου τις προσπαθειες να ξαναμεινω εγκυος κι ειναι ευκαιρια μιας κι ειμαι στις γονιμες μερες μου...

η αληθεια ειναι οτι φοβαμαι για την επομενη φορα..μηπως ξανασυμβει η ιδια γενετικη ανωμαλια..δε νομιζω οτι θα το αντεχα...κι αν τελικα παιζει τοσο ρολο η ηλικια!!νιωθω οτι χανω σιγα-σιγα το τρενο...τι να πω!ας ειμαι τουλαχιστον καλα κι ο,τι ειναι να γινει θα γινει...δε θα το βαλω κατω και θα ξαναπροσπαθησω..του εθεσα τις αποριες που με βασανιζαν αναφορικα στην προγεστερονη που δεν ειχε συστησει να την παρω μολις ειδα αιμα κι ειπε οτι δε θα κρατιοταν ετσι κι αλλιως το εμβρυο,ακομα και να επαιρνα ενα κουτι ολοκληρο με την μια!στο κατω-κατω,ηταν να συμβει...

ευχομαι να ειναι η τελευταια μου ατυχια αυτη και στην επομενη εγκυμοσυνη μου να πανε ολα κατ'ευχην...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αφού καλέ σου είπε ο γιατρός ότι είναι απίθανο να σου ξανασυμβεί! Μια χαρά είναι η ηλικία σου, μια φίλη μου έκανε τα παιδιά της 38 και 40 χρονών και δεν είχε κανένα πρόβλημα. Αυτό που έπαθες θα μπορούσε να το πάθει οποιαδήποτε, οποιασδήποτε ηλικίας. Μη χάνεις το κουράγιο σου!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mhn fovase kalh mou kai go pisteuo oti den uparxei periptosh na sou ksanasumvei.

vale mpros grhgora grhgora giati kai tora pou eixes meinei eguos esto kai gia toso ligo einai eukolo na ksanameineis.

eimai sigourh oti se liges meres 8a anakoinoseis thn egumosunh sou!!!

euxomai na sou pane ola kat' euxh!!!

se filo :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαρινα μου σου ευχομαι να μην σου ξανατυχει τιποτα κακο κοριτσι μου ξανα.

Στα θεματα της παλινδρομης ειμαι λιγο ευαισθητη κι εγω γιατι η αδερφουλα μου το επαθε 2 φορες στην 7η εβδομαδα της κυησης.

Ξερω ποσο ασχημα και ψυχοφθορα ειναι αλλα απο την αλλη καθε εμποδιο σε καλο.

Η αδερφη μου ειναι 33 και εκανε εξετασεις και για θρομβοφιλια και δεν βγαλανε κατι κακο.

Πως βγαλανε αυτο το πορισμα της γενετικης ανωμαλιας?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αννιω μου,την ιδια μερα που εκανα αποξεση μητρας,την ιδια μερα πηραν γενετικο υλικο για να κανουν τις εξετασεις...οποτε,σημερα μαθαμε τα αποτελεσματα...τι να πω! καθε εμποδιο για καλο...αν και παντα θα υπαρχει ενας φοβος,εγω θα συνεχισω με θαρρος..σας ευχαριστω κοριτσια!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΙΝΑ ΜΟΥ ΛΥΠΑΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΓΙ"ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ:) ΑΛΛΑ ΚΡΑΤΑ ΤΟ ΘΕΤΙΚΟ ΤΗΣ ΥΠΟΘΕΣΗΣ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΑΝΑΡΧΙΣΕΙΣ ΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΕΣ ΑΜΕΣΩΣ]

ΚΑΙ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΑΡΝΗΤΙΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ

ΟΠΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙΣ?ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΑ ΙΣΩΣ ΜΑΣ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ ΤΑ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ:kiss: :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λυπαμαι για ην απωλεια σου ομως οπως ειπαν και α αλλα κορισια μπορει να συμβει σε οποιαδηποτε γυναικα οποιασδηποτες ηλικιας.

Σου ευχομαι γρηγορα να απαλυνει ο πονος σου με ενα νεο και υγειες μωρακι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοπέλα μου σου εύχομαι αυτή η πίκρα να είναι και η τελευταία που περνάς! Είναι λυπηρό όταν συμβαίνουν τέτοια πράγματα, αλλά στην περίπτωση σου όπως λέει και η ρήση, κάθε εμπόδιο για καλό! Βέβαια δεν απάλυνει ο πόνος κι ο φόβος για την απώλεια σου με απλά λόγια αλλά εύχομαι πολύ σύντομα να έχεις μια καλή και τελειόμηνη εγκυμοσύνη μ'ένα γερό μωράκι στην αγκαλιά σου! Μην φοβάσαι! Η νύφη μου λόγω θρομβοφιλίας είχε 2 παλίνδρομες και 2 επιτυχείς εγκυμοσύνες! Έχουμε 2 τσούπρες τώρα που μας έχουν τρελάνει!! Μην σε πιάνει πανικός λόγω ηλικίας! Μια χαρά είναι η ηλικία σου! Καλή επιτυχία κι εύχομαι σύντομα να σου δίνουμε συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι τα προβλήματα σου τελειώσαν! Όλα θα πάνε καλά απο εδω και πέρα. Οι δικές μου εξετάσεις μετά την παλίνδρομη δεν είχα δείξει την αιτία και η γιατρός μου, μου είχε πει οτι θα ήταν καλύτερα να είχαμε βρεί κάτι, έτσι θα είμασταν σίγουροι οτι μιλάμε για ενα τυχαίο γεγονός. Αρα σίγουρα εσένα είναι τυχαίο. Δεν έχασες το τρένο, το τρένο περνάει απο μπροστά σου, ανέβα πάνω και απόλαυσε το ταξίδι! Να είσαι αισίόδοξη. Σου εύχομαι γρήγορα μια καλή σύληψη και μια ακόμα καλύτερη εγκυμοσυνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Ναι είχα παλινδρομη τον Ιανουάριο στην 8η εβδομάδα.Ευχομαι αυτή τη φορά να σταθώ τυχερή.
    • Το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς.Προσπαθω να απασχολω το μυαλό μου με άλλα πράγματα για να μην αναλύω τόσο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα και σήμερα είναι μια τέτοια μέρα.Σ ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...