Μετάβαση σε περιεχόμενο

neocate και αλλεργία


Recommended Posts

Ο μικρούλης μου έχει αλλεργία.όταν ήταν 2 μηνών άρχισε να βγάζει αίμα στα κακά το.τελικά με ειδική διατροφή αφού τον θήλαζα κατάφερα να του δώσω ξένο όταν έγινε 10 μηνών. Πίνει neocate.Τώρα είναι 17 μηνών.15 Αυγούστου κάναμε πρόκληση στο υποαλλεργικό γάλα και την 15 μέρα είδα αίμα....δυστυχώς μάλλον είναι ευαίσθητος.Ο παιδίατρος μου είπε να του ξαναδώσω σε 10 ημέρες υποαλλεργικό μήπως δεν ήταν από αυτό και είχε καμιά γαστρεντερίτιδα.Απογοητεύτηκα γιατί πιστεύω ότι θα το έχει μια ζωή. Βέβαια υπάρχουν και χειρότερα αλλά υπάρχει καμιά κοπέλα που έχει αργήσει να δώσει υποαλλεργικό γιατι στο παίδων με αγχώσανε μου είπαν ότι 12 μηνών τα παιδάκια το ξεπερνάνε.Το κακόμοιρο πεινάει και έχει σιχαθεί τα ίδια και τα ίδια. έπινε 7 μπουκάλια υποαλλεργικο αυτές τις 15 μέρες που το έπινε και τωρα που γυρίσαμε στο neocate πίνει 2.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΥΠΑΜΑΙ ΡΑΦΑΕΛ ΜΟΥ! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΕΜΕΙΣ! ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΕΥΧΗΘΩ ΓΡΗΓΟΡΑ ΝΑ ΨΑΧΝΕΙΣ ΑΓΕΛΑΔΕΣ ΝΑ ΑΡΜΕΞΕΙΣ ΓΙΑ ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΣΟΥ!:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστώ πολυ...και ο κακομοίρης θέλει να φάει και δεν μπορεί.αυτό με στεναχωρέι μόνο.Γιατί με αυτά που έχω περάσει λέω υπάρχουν και χειρότερα, τι είναι μια αλλεργια αλλά τον βλέπω θέλει να φάει.Τον λυπάμε.Του έδωσα προχτές παγωτό που δεν είχε γάλα ήταν γρανίτα καρπούζι ( το καρπόυζι δεν το πειράζει)και κάθε μερα φωνάζει παοτοοοοο.τώρα τι να του δώσω?θα πάω σε κανα ζαχαροπλαστείο να τους πώ να μου φτιάξουν με neocate....χαχαχαχα θα βρωμάει

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ, ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!:( ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ!!! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΟΙΩΘΑ ΕΤΣΙ! ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΖΕΙ ΟΠΩΣ ΤΑ ΑΛΛΑ! ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΑΕΙ ΚΡΕΜΟΥΛΑ, ΜΠΙΣΚΟΤΟ, ΚΑΤΙ! ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟΥ ΤΟΚΑΝΕΙΣ ΜΩΡΕ! ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΤΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ, ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΛΕΠΕΙ! ΦΤΙΑΞΕ ΜΟΝΗ ΣΟΥ ΓΡΑΝΙΤΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕ ΤΟΥ! ΚΑΤΣΙΚΙΣΙΟ ΓΑΛΑ Η ΠΡΟΒΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ? ΡΩΤΑΩ, ΔΕΝ ΞΕΡΩ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν έχω τίποτα αλλα΄όταν περνάμε απο ψιλικατζίδικα φωνάζει.Όταν συζητούσα στις αρχες με το γιατρό για κατσικίσιο γάλα μου έιπε να μην αρχισω με αυτά και το επιβαρύνω γιατι συνήθως δεν τα βρίσκεις συσκευασμένα σωστά και υπάρχει περίπτωση για μελαιτεω πυρετο( δεν ξέρω αν το έγραψα σωστά.)Οπότε τα αφήγνουμε αυτά. Τι να πώ δεν ξέρω νόμιζα τώρα θα το ξεπερνούσε.Θα ξαναδωσω την άλλη εβδομάδα και ο θεος βοηθός.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ραφαέλ καλημερα σε νοιωθω..

εμεις το διαπιστωσαμε 30 με 40 ημερων..

καναμε εξετασεις στο παιδων και αποδειχθηκε η αλλεργια περα απο τα κλινικα σημαδια..

εσας ο γιατρος σας δεν σας εχει πει για εξετασεις?

καταλαβαινω πως νοιωθεις...

και εμενα τωρα που αρχιζει να καταλαβαινει θα ηθελα να μπορω να τις δωσω κατι για να την ευχαριστησω πιο πολυ αλλα δεν μπορω τιποτα..:(

εμενα η παιδιατρος μου ειπε οτι περιπου στους 18 μηνες με 2 χρονων υπαρχει πιθανοτητα να φυγει..

αλλα απο κει και περα και μεχρι 5 ετων μπορει να την εχει...

αν ομως μεχρι 5 ετων δεν εχει φυγει η αλλεργια της τοτε μαλλον θα την εχει μια ζωη..

παντως μου ειπε οτι τα πιο πολλα παιδια την ξεπερνανε..

επι ευκαιριας να ρωτησω κατι?

εσυ τι δινεις ετσι για να το ξεγελασεις?

γω μονο ψωμι υπαρχει κατι αλλο?

α!και για το κατσικισιο 'η προβειο δεν κανει ρωτησα και εγω...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εχω κάνει όλες τις εξετάσεις.Όλες καλές.patch rast όλα αρνητικά δεν ειναι ακριβώς αλλεργία ειναι αλλεργική πρωκτοκολλητιδα...

εμένα τρώει επιτέλους από φρούτα μηλο αχλάδι καρπούζι βερίκοκοκαι πεπόνι.μεσημεριανό και βραδυνό πατάτα κολοκύθι καρότο αρνί ή κοτόπουλο.Εγω είμαι πολύ ψαγμένη πάνω στο θέμα απλά δεν περίμενα να μην το έχει ξεπέράσει.Απογοητεύτηκα.Τις φίλης μου, που έδινε ένα απλό γάλα αντιαλλεργικό 11 ευρώ κόστιζε στους 12 μήνες όλα καλά. Δεν πειράζει δεν θα πάθουν και τίποτα.Δεν μπορώ να τον ξεγελάσω...τα καταλαβαίνει όλα. Αφου φανταστείτε ότι χτες ήρθε ο παιδίατρος για το εμβόλιο και όταν του έλεγα ότι κοιταζα τα κακά του ελεγε ο μικρούλης μου στον γιατρό ''αμα???''ότι αν έχει αίμα κοιτάζει η μαμά.καθε φορά που κοιτάζω με το μάτι λες και είναι μικροσκόπιο μου λέει έτσι...του δίνω ψωμάκι και κορίτσια αν θέλει παγωτό, παίζουμε με τα παγάκια και ξεχνιέτε λίγο.Αλλα βλέπει άλλα παιδάκια που καταβροχθίζυν ότι βρίσκουν και ζηλέυει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πραγματικα ολα τα καταλαβαινουνε..

εμενα βεβαια εχει αλλεργια μονο στο αγελαδινο γαλα..

μεχρι στιγμης δηλ. και οταν δοκιμαζουμε κατι καινουργιο με πολυ προσοχη και λιγο λιγο..

απο φρουτα εμεις τα τρωμε σχεδον ολα και λαχανικδα..

απλα καποιο καλουδι ψαχνω που να μπορω να της δωσω...κατι μου ειπαν για ενα ειδικο γλυφιτζουρι απο το φαρμακειο που μπορουνε να φανε...αν μαθω κατι θα σου στειλω..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εφτιαξα μαρμελάδα εφαγε λίγο αλλα χαλάει πολύ γρήγορα ρε γαμώτο.έφτιαξα και κέικ με το γάλα του, ούτε που άνοιξε το στομα του

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μμμ μαρμελαδα ε?δεν το ειχα σκεφτει..

κομποστα ειχα σκεφτει..και το κεικ που εγραψες και εσυ σκεφτικα να τηε φτιαξω καποια στιγμη αργοτερα γιατι ακομα δεν εχουμε δοκιμασει και το αυγο..

θα περασει ομως θα δεις εγω το πιστευω!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...