Μετάβαση σε περιεχόμενο

clomiphene citrate - pregnyl


ΕΡΛΙΝΤΑ

Recommended Posts

Γεια σας!

Είμαι καινούργια στο forum και μου αρέσει πολύ ο τρόπος που στηρίζετε η μία την άλλη!

Ελπίζω να με βοηθήσετε και εμένα!

Ο γιατρός μου συνέστησε στον επόμενο κύκλο να πάρω clomiphene και μετά να κάνω pregnyl.Υπάρχει κάποια που ξέρει κάτι παραπάνω για αυτή τη διαδικασία;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς ήρθες ΕΡΛΙΝΤΑ!

Εγώ παίρνω δύο μήνες τώρα τα σερπαραφ(κλομιφαίνη), αλλά δεν κάνω την ένεση.Ο γιατρός μου είπε να δουμε ενα τρίμηνο πως θα πάει και αν τα δέχεται ο οργανισμός μου. Αν οχι το επόμενο τρίμηνο θα κάνω και την ένεση.

Με ρωτησε τι ήθελα και εγώ δεν ήθελα να επιβαρρήνω πολύ τον οργανισμό μου, χωρίς να προσπαθήσω.Εσένα τι σου είπε? Γιατί στα έδωσε. Εγώ εχω έχω πολυκυστικές και ειχα κύκλο 38-40 ημερών.

Μη φανταστείς οτι και εγώ ξέρω πολλά, τώρα περιμένω τη δεύτερη περίοδο μου (που να μην έρθει η βλαμμένη:silly: ).

Στην πρώτη περίοδο με τα χάπια είχα δύσκολο κύκλο (πόνους , πρήξημο, νεύρα) καθώς και άρχισα να παχαίνω (δεν ξέρω αν φταίει το καλοκαιράκι;) )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

amanda ΜΕ την περίοδο σου είχες κανένα πρόβλημα? Εγω τον πρωτο μήνα ειχα δυσκολη περίοδο και τώρα δεν λέει να έρθει. εφτασα στη 32 μερα και ακόμα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Μμμμ να σου πώ την αλήθεια δεν θυμάμαι νομίζω κανονικά. Υπάρχει όμως περίπτωση να σου αργήσει. Μήπως πρέπει να αυξήσεις τη δόση? Αυτά τα χάπια κάνουν ωορηξία. Πρέπει να παρακολουθείς πότε είναι η κατάλληλη στιγμή για να έχεις επαφή. Αυτό έκανα κι εγώ.

Καλή επιτυχία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή ΕΡΛΙΝΤΑ,

εγώ πήρα τα Clomiphene citrate για 3 μήνες λόγω πολυκυστικών ωοθηκών, οι οποίες διαπιστωμένα μου προκαλούσαν ανωορρηξία (κύκλοι δηλαδή χωρίς ωορρηξία).

Τα χάπια αυτά προκαλούν πολλαπλή ωορρηξία (αν και συχνά τα κατηγορούν ότι δεν προκαλούν ποιοτικά ωάρια - αυτό δεν είναι σε θέση να το κρίνω πάντως - απλά το έχω ακούσει). Εγώ τους 3 μήνες που τα έπαιρνα, παρακολουθούσαν την ωορρηξία μου είτε υπερηχογραφικά είτε με τεστ ωορρηξίας. Σε μένα τα χάπια έδρασαν, έκανα ωάρια και ωορρηξία σε ικανοποιητικό βαθμό την σωστή χρονική στιγμή. Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι αποτελεσματικά χάπια και, εφόσον δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα, θα επιφέρουν την πολυπόθητη σύλληψη!!!! Όσον αφορά τις τυχόν παρενέργειες, δεν το γνωρίζω - εγώ είχα έντονους πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στα πόδια τις ημέρες γύρω από την ωορρηξία.

Συμβουλή: να παρακολουθείς την ωορρηξία σου με υπερηχογραφήματα, διότι συχνά προκαλούν κύστες στις ωοθήκες.

Και ο δικός μου ο γιατρός μου είχε πει να τα πάρω για 3-4 μήνες, και, εν συνεχεία αν δεν είχα σύλληψη, θα προχωρούσαμε στις ενέσεις ... (σε εμάς όμως εμφανίστηκαν και άλλα προβλήματα, για αυτό σταμάτησα στα clomiphene)

Καλή επιτυχία και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις με αυτά τα χάπια!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marsoupilami έγραψε:

Αγαπητή ΕΡΛΙΝΤΑ,

εγώ πήρα τα Clomiphene citrate για 3 μήνες λόγω πολυκυστικών ωοθηκών, οι οποίες διαπιστωμένα μου προκαλούσαν ανωορρηξία (κύκλοι δηλαδή χωρίς ωορρηξία).

Τα χάπια αυτά προκαλούν πολλαπλή ωορρηξία (αν και συχνά τα κατηγορούν ότι δεν προκαλούν ποιοτικά ωάρια - αυτό δεν είναι σε θέση να το κρίνω πάντως - απλά το έχω ακούσει). Εγώ τους 3 μήνες που τα έπαιρνα, παρακολουθούσαν την ωορρηξία μου είτε υπερηχογραφικά είτε με τεστ ωορρηξίας. Σε μένα τα χάπια έδρασαν, έκανα ωάρια και ωορρηξία σε ικανοποιητικό βαθμό την σωστή χρονική στιγμή. Γενικά έχω καταλάβει ότι είναι αποτελεσματικά χάπια και, εφόσον δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα, θα επιφέρουν την πολυπόθητη σύλληψη!!!! Όσον αφορά τις τυχόν παρενέργειες, δεν το γνωρίζω - εγώ είχα έντονους πόνους χαμηλά στην κοιλιά και στα πόδια τις ημέρες γύρω από την ωορρηξία.

Συμβουλή: να παρακολουθείς την ωορρηξία σου με υπερηχογραφήματα, διότι συχνά προκαλούν κύστες στις ωοθήκες.

Και ο δικός μου ο γιατρός μου είχε πει να τα πάρω για 3-4 μήνες, και, εν συνεχεία αν δεν είχα σύλληψη, θα προχωρούσαμε στις ενέσεις ... (σε εμάς όμως εμφανίστηκαν και άλλα προβλήματα, για αυτό σταμάτησα στα clomiphene)

Καλή επιτυχία και είμαι σίγουρη ότι θα τα καταφέρεις με αυτά τα χάπια!!!!

Να σε ρωτήσω γιατί κανείς δεν μου λύνει την απορία και θα σκάσω!!!:woohoo:

Η περίοδος σου ερχόταν κανονικά και τους 3 μήνες την ίδια ημερομηνία?

Εννοώ ο κύκλος σου ήταν σταθερός ή είχε διακυμανσεις??

Είμαι μεσα στην αγωνία . Θέλω να έρθει να αρχίσω ξανα τα χάπια να πάω να με δει ο γιατρός. Κουράστηκα αληθεια:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγαπητή μου Gioulaki,

Και τους τρεις μήνες είχα σε σταθερή ημερομηνία περίοδο (30 ημερών) και σταθερή ημερομηνία ωορρηξία - ρολόι κανονικό (ποτέ στην ζωή μου δεν είχε συμβεί αυτό)!!!!!

Σε συμβουλεύω να παρακολουθήσεις τα ωάριά σου και την ωορρηξία σου - δεν μπορείς να φανταστείς πόσο χρήσιμο είναι (αν το είχες κάνει αυτό τον μήνα, θα ήξερες γιατί έχει φτάσει 32η ημέρα και δεν έχεις περίοδο ... Μήπως είσαι έγκυος, καλή μου???

Μην πανικοβάλλεσαι, αν δεν είσαι έγκυος, θα σου έρθει η περίοδος σου - εγώ τα πιστεύω αυτά τα χάπια!!! Ηρέμησε και κάνε σωστή παρακολούθηση με τον γιατρό σου τον επόμενο μήνα και θα δεις αποτέλεσμα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...