Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάτι που ίσως βοήθησει (αχρείαστο να είναι)


Recommended Posts

ΜΠΕΜΠΟΥΛΗΣ έγραψε:

παναγιωτα καλα εκανες και το αναφερες ειναι πολυ μα πολυ χρησιμο καλο ειναι να ξερουμε ορισμενα πραγματα σχετικα με την εγκυμοσυνη

ενα αλλο που πρεπει να ξερουμε ειναι στην αυχενικη διαφανεια οτι αν ειπαρει το ρινικο οστο ολα ειναι τελεια!!

εγω διαβαζα πολυ ενημερωνομουνα για τα ιατρικα θεματα της εγκυμοσυνης πηγαινα συον γιατρο και του ελεγα εχει εκεινο εχει το αλλο?? και μου ελεγε γελωντας εσυ βρε θυριο πρεπει να γινεις γυναικολογος και μπραβο σου που εισαι τοσο ενημερωμενη αυτο με τις 10 κινησεις το ηξερα αλλα δεν προλαβα να το εφαρμοσω χιχι αλλα μολις μια φορα που δεν εκανε κινηση ετρεξα για υπερηχο

δεν χρειαζεται φοβος χρειαζεται ενημερωση ακομη και για της επιπλοκες ετσι ειμαστε σιγουρες οτι οτι και να αντιμετωπισουμε μπορουμε να το καταλαβουμε εγκαιρως

φιλακια σε ολες τις εγκυουλες!!!!

αυτο με το ρινικο οστο δεν ειναι απολυτο δυστυχως.Εγω την πρωτη φορα ειχα αυχενικη διαφ. 1,7mm και ρινικο οστο ορατο και η αμνιοπαρακενυηση ανιχνευσε χρωμοσωμικη ανωμαλια εκανα διακοπη στην 21 εβδ.Τωρα ειμαι παλι εγκυος 14 εβδ. με αυχενικη διαφ. 2,9mm και ρινικο οστο οπατο και θα προχωρησω σε αμνιοπαρακεντηση σε 1 μηνα.Τιποτα δεν ειναι σιγουρα βρε παιδια κουραγιο,υπομονη και λιγη αισιοδοξια χρειαζομαστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ολα ειναι σχετικα .Θεωρω οτι πρπει να εχουμε αριστη επικοινωνια με τον γθναικολογο μας να κανουμε ολες τις εξετασεις που οριζει η καθε περιπτωση να παιρνουμε τις βιταμινες αμς (ασβεστιο -σιδηρο , φολικο οξυ και μαγνησιο αν χρειαζετε καινα ειμαστε χαλαρες .Με το να εμαστε πιεσμενες καινα ψαχνουε να δουμε τι και πως μονο νευρικοτητα θια μας προκαλεσει .Εγω ας πουμε για παραδειγμα διαβαζα ενα βιβλιοτ οτε στην εγκυμοσυνη για ολα τα σαδια της κυησης και μαλιστα σ εκαποιο σημειο αναφεροταν στην αποβολη καιε ιχε εικονες ...τ ο αποτελεσμα ηταν να σοκαριστω και δυο μερες μετα ειδα αιμα !Ηταν μερικη αποκολληση ασχετο βεβαια με αυτο που ειχα διαβασει αλα οταν το ειπα στο γιατρο μου μου ειπε κομμενα αυτα το μονο που θα διαβαζεις θα ειναικομικς! Ηξερε οτι πρπει να ακουω το μωρο αλλωστε δεν εκανε και τιποταλλο ολη την ωρα με χτυπαγε αχ αυτα τα καρουμπαλα τα θυμαστια πολυ γελιο .Μι εμρα εκαν τη χαζομαρα καιε ιδα ενα εργο ενα dvd λιθιοτητα της υπαλληλου της ζητησα κατι ανλαφρο και μου εδωσε τον χρησμο της πεταλουδας με τον γοητετικοτατο ριτσαρντ Γκιρ καποια στιγμη σκαει στην οθονη ενα πουλι πανω σ εμια πορτα και τρομαξα τοσο που απο της 8 εως της 10,300 δεννακουγα το μωρο τρομαξα εκλαιγα και τοτε μου ειπε ο γιατρος μου να παω μια βολτα να ηρεμησω καιμετα ανα ξαπλωσω καιθα το ακουσω οντως ετσι εκαν και ετσι εγεινε με το που ηρεμησα μου εδωσε καικαταλαβα . Η ψυχολογια αμς παιζει μεγαλο ρολο. Εγω για παραδειγμα δεν ειχα κανεν προβλημα εκτς απο αυτο που ανφερα κι καποια αποκκοληση στους πρωτους μηνες και οταν ηρθε η ωρα να γεννησω ημουν χαλαρη .Δυστυχως δνε ειχα καθολου πονους και ειχα σπασμεννα νερα καιτ ο μωρο αλλοιωθηκαν οι παλμοι του και δυο φορες σταματησαν παρολο που δνε ειχε τυλιχτει ο λωρος ευτυχως γεννησα με καισαρικη και χωρις κανενα προβλημα .

Απαραιτητο θεωρειτε το ντοπλερ κοριτσα καποιοι γυναικολογοι δνε το κανουν και ομως ειναι απαραιτητο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εχει δικιο η Παναγιωτα.Εγω τον θανο τον γεννησα με καισαρικη γιατι ηταν μπλεγμενος με τον ομφ. λωρο.Και οντως τον τελευταιο καιρο δεν τον πολυακουγα σε σχεση με τον 2ο που δεν ηταν.Τον ακουγα 2-3 φορες την ημερα.Γενικα να εχουμε τον νου μς παντα!!!

Φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

boymamma έγραψε:

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ..ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 2 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΑΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΡΓΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΠΟΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ,ΗΜΟΥΝ ΝΥΣΤΙΚΙΑ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΠΟΛΥΚΟΥΝΙΟΤΑΝ...ΗΠΙΑ ΜΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ Η ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΟΡΘΙΑ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΤΙΣ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΔΩΣΕ ΡΕΣΙΤΑΛ..ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΕ Κ ΔΕ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ!!!!

ΕΠΙΣΗΣ (ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ..)

Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ,ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΑΠ ΤΟ ΤΕΣΤ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΜΗ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΗ ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ(ΓΙΑΓΙΑ) ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΥΛΙΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΡΟ ΑΝ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ...!!!!!!!!!

ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑ,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΥΛΙΧΤΕΙ...

ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΞΕΧΝΙΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ,ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ Κ ΤΑ ΞΕΔΙΠΛΩΝΑ....

αυτη η εξεταση λεγεται βιοφυσικος.....εγω καθομουν σταυροποδι και δεν ηταν τυλιγμενος...ολα αυτα ειναι σχετικα...αλλα τα 10 χτυπηματα ειναι στανταρ οτι πρεπει να τα προσεχουμε...
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:)ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΙ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΗ...

ΣΤΙΣ 10/8 ΗΜΟΥΝΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΣΕ ΕΝΑ ΝΗΣΙ,ΑΦΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ

ΚΑΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΑΩ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ.

ΣΤΙΣ 10/8 ΛΟΙΠΟΝ ΗΤΑΝ ΤΑ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ(ΕΓΙΝΑ ΤΡΙΑΝΤΑΡΑ!!!ΧΑ ΧΑ ΧΑ)

ΞΥΠΝΑΩ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΤΡΑΓΟΥΔΑΓΑΜΕ ΣΑΝ ΒΛΑΜΜΕΝΑ ΔΥΝΑΤΑ ΤΟ

...ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ ΜΑΡΑΚΙ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ.....ΜΑΣ ΑΚΟΥΓΕ ΟΛΗ Η ΠΑΡΑΛΙΑ

ΕΙΧΑ ΣΥΝΗΘΗΣΕΙ ΝΑ ΜΕ ΤΑΡΑΖΕΙ ΣΤΙΣ ΚΛΟΤΣΙΕΣ Η ΜΙΚΡΗ-ΜΙΛΑΜΕ

ΓΙΑ ΠΑΝΙΚΟ...ΕΚΕΙΝΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΤΙΠΟΤΑ!!!!!!!!!!!!!

ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑ ΒΗΜΑ ΠΡΙΝ ΤΡΕΛΑΘΩ,ΛΕΩ ΘΑ ΠΑΡΩ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ

ΒΟΥΡ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ:blink::(

ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΠΑ ΝΑ ΗΡΕΜΗΣΩ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΒΡΑΔΑΚΙ ΑΡΧΙΣΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ!!!!!!

ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΔΕΝ ΜΕ ΜΑΛΩΣΕ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ

ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΤΗΡΩ ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ...ΑΝ ΞΑΝΑΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΤΣΕΚΑΡΟΥΜΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΓΙΑΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ!:side:

ΜΕΓΑΛΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΕ...ΔΕΝ ΑΓΧΩΘΗΚΑ ΑΠΛΑ ΕΧΩ ΤΟ ΝΟΥ ΜΟΥ.;)

ΓΥΡΩ ΣΤΙΣ 10-15ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΟΡΟΣ ΚΙΝΗΣΕΩΝ.

ΗΘΕΛΕ ΣΤ ΓΕΝΕΘΛΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕ ΦΡΙΚΑΡΕΙ Η ΜΙΚΡΗ......ΧΑΛΑΛΙ ΒΡΕ!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Panayiota έγραψε:

.Γύρω στον 8ο μήνα μετά από υπερηχο ο γιατρός μου είπε.

"μια χαρά είναι όλα Παναγιώτα.Από αύριο θέλω να κάνεις αυτό:Από την ώρα που θα ξυπνάς και για τις επόμενες 8 ώρες θα μετράς τις κινήσεις του μωρού.Η μία κίνηση από την άλλη να απέχει 1 λεπτό.Αν οι κινήσεις είναι λιγότερες από 10 να με πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο."

ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΜΟΥ ΚΑΛΑ ΕΚΑΝΕΣ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠ ΟΤΙ ΕΙΔΕΣ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΑΝ.ΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΣΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΜΕΡΑΣ ΟΙ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 10.ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΕΧΕΙ Η ΜΙΑ ΚΙΝΗΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ,ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΣΕΝΑ ΣΟΥ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΓΙΑΤΙ ΥΠΗΡΧΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΛΩΡΟ ΚΑΙ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ.ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΗ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΕΝΑ ΡΟΛΟΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ.ΤΑ ΕΜΒΡΥΑ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΑΣ ΚΟΙΜΟΥΝΤΑΙ ΤΟΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΓΑΛΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗ ΝΟΙΩΘΟΥΜΕ ΚΙΝΗΣΗ.ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ ΛΙΓΗ ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΑΡΧΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΛΩΤΣΙΕΣ.ΑΥΤΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ ΚΑΙΕΙ ΓΛΥΚΟΖΗ ΚΑΙ ΑΝ ΦΑΣ ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΤΟΝ ΔΙΕΓΕΙΡΕΙΣ.

ΒΟΥΜΑΜΜΑ,

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ.ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΑΡΔΙΟΤΟΚΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΙΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ(ΠΑΤΑΣ ΤΟ ΚΟΥΜΠΙ ΟΠΟΤΕ ΝΙΩΣΕΙΣ ΝΑ ΚΟΥΝΙΕΤΑΙ ΤΟ ΜΩΡΟ).ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙ 4 ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΝΟΜΙΖΩ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΕΤΡΑΕΙ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ ΤΟΥ ΕΜΒΡΥΟΥ.ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΥΞΗΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΛΛΑΤΩΣΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΡΔΙΑΚΟΥΣ ΤΟΥ ΠΑΛΜΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ(ΝΟΜΙΖΩ 2 ΕΠΙΤΑΧΥΝΣΕΙΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ).ΟΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ ΑΥΤΟ ΣΥΝΗΘΩΣ.ΕΙΝΑΙ ΦΟΒΕΡΟ ΜΗΧΑΝΗΜΑ.ΧΑΡΗ Σ ΑΥΤΟ ΣΩΘΗΚΕ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΙΑΣ ΦΙΛΗΣ ΜΟΥ.ΕΙΔΑΝ ΟΤΙ ΖΟΡΙΖΟΤΑΝ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΑΣ ΦΑΝΟΥΝ ΧΡΗΣΙΜΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ.ΚΙ ΕΜΕΝΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΙΠΕ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

πολυ καλο παναγιωτα και χρησιμο αυτο που μας εγραψες! εχω ομως μια απορια επειδη μου συνεβει να χασω στην 30η βδομαδα το μωρο απο περιτυλιξη, θυμαμαι οτι ενω αισθανομουν μεχρι και να κοιμηθω το βραδυ πολλες κινησεις του μωρου, την επομενη μερα απο το πρωι μεχρι το απογευμα που με ειδε ο γιατρος δεν ακουγα τιποτα!θελω να πω τοσο γρηγορα εγινε το κακο? μπορεις να προλαβεις τελικα το μοιραιο? αυριο κλεινω την 20η βδομαδα και ηδη αρχισε να κλωτσαει! σκεφτομαι πως να προχωρησω τωρα? τί να υποψιαζομαι και να τρεχω στον γιατρο?

πολλες φορες σκεφτομαι μηπως καλυτερα να ειναι ησυχο και να μην πολυκλωτσαει για να μην μπερδευτει με το λωρο.:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Ελένη μου.Δυστυχώς δεν ξέρω να σου απαντήσω.Και εγώ όταν ρώταγα το γιατρό μου για περιτύλιξη (ήταν το μόνιμο άγχος μου) μου έλεγε ότι είναι κάτι φυσιολογικό εφόσον το μωράκι παίζει στην κοιλίτσα και σπάνια συμβαίνει κάτι κακό.:huh:

Πω πω τον καταλάβατε το σεισμο;;;:blush:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Έλένη και με το καλό να πάρεις αγκαλίτσα το μωράκι σου!

Μην αγχωνεσαι με αυτά που ακούς!

Απλά κατά τη διάρκεια της ημέρας να ελέγχεις αν κινείται το μωράκι σου.Γύρω στις δέκα κινήσεις είναι μια χαρούλα.Μπορεί να είναι και 8 ή και 20.Είναι αδύνατο να της αντιληφθείς όλες!

Βέβαια δεν θα κάνεις οτι σου λέμε εμείς αλλά στην επόμενη επίσκεψη με το γιατρό σου , μπορείς να το συζητήσεις!

Οτι σου πει θα κάνεις...καλή συνέχεια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ευχαριστω κοριτσια! η αληθεια ειναι οτι το μονο που μπορω να κανω ειναι αυτο και τα υπολοιπα τα αφηνω στα χερια του θεου!

πραγματι και εγω τον αισθανθηκα το σεισμο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...