Μετάβαση σε περιεχόμενο

Κάτι που ίσως βοήθησει (αχρείαστο να είναι)


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα.Πήρα το θάρρος να γράψω κάτι με αφορμή τα τελαυταία γεγονότα που συνέβησαν σε κάποια κορίτσια.Ελπίζω να μην έχω κάνει κάποια βλκεια και σε καμία περίπτωση να μην τρομάξω τις εγγυούλες.

Ο γιος μου γεννήθηκε φυσιολογικά και σχετικά εύκολα.Σε όλη την εγγυμοσύνη ήμουνα μέσα στο άγχος αν το παιδί θα είναι καλά.Γύρω στον 8ο μήνα μετά από υπερηχο ο γιατρός μου είπε.

"μια χαρά είναι όλα Παναγιώτα.Από αύριο θέλω να κάνεις αυτό:Από την ώρα που θα ξυπνάς και για τις επόμενες 8 ώρες θα μετράς τις κινήσεις του μωρού.Η μία κίνηση από την άλλη να απέχει 1 λεπτό.Αν οι κινήσεις είναι λιγότερες από 10 να με πάρεις κατευθείαν τηλέφωνο."

"Γιατί το κάνουμε αυτό" του λέω.

"Είναι η ρουτίνα που ακολουθειται" μου λέει.

Οκ σκέφτηκα.

Οταν τελικά γεννήθηκε ο μικρός το πρώτο πράγμα που μου είπε ο γιατρός ήταν :"Είναι πολύ τυχερός ο γιος σου.Κοίτα περιτύλιξη που έχει.Σαν κασκόλ τον έβαλε τον ομφάλιο λώρο".

Να μην τα πολύλογώ μου είπε ότι για αυτό το λόγο με είχε βάλει να μετράω τις κινήσεις.Τι να πω ρε κορίτσια;

Χίλια συγγνώμη και πάλι ,και αν έχω κάνει λάθος που το έβαλα να μου το πέιτε να πω στο διαχειριστή να το βγάλει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Sorry αλλά εγώ δεν κατάλαβα...

Εσένα γυρνούσε περισσότερες ή λιγότερες φορές από 10 τελικά;

Και τι αγχωτική διαδικασία ειναι αυτή; Για 8 ώρες θα είσαι με το ρολόι στο χέρι;

Δεν ξέρω βρε κορίτσι μου αλλά και τόσο άγχος μάλλον μόνο κακό κάνει...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ.ΕΓΚΥΟΣ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ,ΗΜΟΥΝ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΟΙ ΕΓΚΥΟΥΛΕΣ ΠΙΘΑΝΕΣ ΕΠΙΠΛΟΚΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ,ΧΩΡΙΣ ΒΕΒΑΙΑ Ο ΦΟΒΟΣ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΕΦΙΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΝΑ ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (ΣΕ ΣΑΣ ΤΟ ΛΕΩ ΜΕΛΛΟΥΣΕΣ ΜΑΜΑΔΕΣ).

ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ,ΗΜΟΥΝ ,ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΝΕ, ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΟΥ.ΤΗ ΛΕΞΗ ΕΠΙΠΛΟΚΗ ΔΕΝ ΤΗ ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΠΟΤΕ.ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΚΑΙ ΕΧΑΣΑ ΤΗ ΓΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ.ΓΙ'ΑΥΤΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΑ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΒΑΛΕΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΥΑΛΟΥ ΜΑΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΟΔΙΝΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα νομίζω είναι δύσκολο να μετράμε τις κινήσεις του εμβρύου...:huh: Εγώ προσωπικά αν μου είχε πει κάτι τέτοιο ο γιατρός και το μωρό δεν κουνιόταν κάθε 1 λεπτό θα τρελλαινόμουνα :dry:

Πάντως η πληροφόρηση δεν κάνει κακό.Σε ευχαριστούμε ;)

Και όπως λέει και η Δέσποινα πρέπει να είμαστε προετοιμασμένες για όλα :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

meta ton 8 mhna einai para polu eukolo na metrame kiniseis ,kai egw to gnoriza kai to ekana .

10 mesa sthn mera an exei einai kala .anxotiko kseanxotiko prepei na to kanoume na prolaboume to kako .

mia mera eixa na ton akousw 10 wres kai piga sto nosokomeio tromagmenh me balane ston kardiotokografo kai gia 40 lepta den kouniotan katholou ,tromaksane kai autoi kai phsteuame oti tha pame gia epigousa kaisarikh ,meta omos malon ksipnise :laugh: kai arxise to podobolito .

kala ekanes panagiota kai to eipais kapoia pragmata oso kai na mas anxonoun prepei na ta kseroume gia to kalo olon mas .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια έχετε δίκιο.Είναι αγχωτική διαδικασία.Ειδικά στην αρχή.

Εμένα έκανε πάνω από 10 κινήσεις.Οταν έκανε την 10η σταματούσα να μετράω πια.Δηλαδή δεν μέτραγα σε όλο το 8 ωρο αλλά μέχρι να συμπληρωθούν οι 10 κινήσεις.

Ελπίζω να μη σας άγχωσα ρε κορίτσια.Και πάλι συγγνώμη αλλά ίσως βοήθησει κάποια.

Νέλλυ μου ας απέχουν και 20 λεπτά ή και παραπάνω αρκεί μέσα στο 8ωρο να είναι 10 τουλάχιστον.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μου δημιουργήθηκε μια απορία.

Για παράδειγμα αν το έμβρυο κάνει μέσα σε 2-3 ώρες τις 10 κινήσεις και για τις επόμενες 6-7 ώρες(ή για την υπόλοιπη ημέρα, αν θέλετε) δεν κουνηθεί καθόλου,είναι φυσιολογικό ή θα πρέπει να ανησυχούμε; :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

παναγιωτα καλα εκανες και το αναφερες ειναι πολυ μα πολυ χρησιμο καλο ειναι να ξερουμε ορισμενα πραγματα σχετικα με την εγκυμοσυνη

ενα αλλο που πρεπει να ξερουμε ειναι στην αυχενικη διαφανεια οτι αν ειπαρει το ρινικο οστο ολα ειναι τελεια!!

εγω διαβαζα πολυ ενημερωνομουνα για τα ιατρικα θεματα της εγκυμοσυνης πηγαινα συον γιατρο και του ελεγα εχει εκεινο εχει το αλλο?? και μου ελεγε γελωντας εσυ βρε θυριο πρεπει να γινεις γυναικολογος και μπραβο σου που εισαι τοσο ενημερωμενη αυτο με τις 10 κινησεις το ηξερα αλλα δεν προλαβα να το εφαρμοσω χιχι αλλα μολις μια φορα που δεν εκανε κινηση ετρεξα για υπερηχο

δεν χρειαζεται φοβος χρειαζεται ενημερωση ακομη και για της επιπλοκες ετσι ειμαστε σιγουρες οτι οτι και να αντιμετωπισουμε μπορουμε να το καταλαβουμε εγκαιρως

φιλακια σε ολες τις εγκυουλες!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νέλλυ μου μη σε πάρω στο λαιμό μου αλλά εμένα μου είχε πει να σταματάω να μετράω όταν συμπληρωθούν οι 10 κινήσεις.Βέβαια εγώ είχα τον νου μου για καλό και για κακό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sto nosokomeio pantos pou piga ekeinh thn fora mou dinane shnxaritiria oi giatroi pou den to amelisa kai piga na dw ti shmbenei .mou eipane oti liges gunaikes pane na doune kai kalo einai na anisixoume me toso sobara pragmata gia na apofeugoume oso mporoume ta xirotera .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Παναγιώτα νομίζω οτι και χωρίς να σου το πει ο γιατρός παρακολουθείς τις κινήσεις του μωρού.Αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι κακό να τα κοιτάμε αυτά.;)

Βρε κορίτσια έχω αγχωθεί με τον ομφάλιο λώρο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗ ΜΟΥ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ.ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ.ΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΕΙΠΕ "ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΖΩΗ ΣΤΟ ΜΩΡΟ,ΝΑ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΑΡΕΙ ΚΙΟΛΑΣ".

(ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΑ ΤΗ ΦΡΑΣΗ ΣΟΥ ΚΑΙ ΔΕ ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΑ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΟΥ,ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΟΣΕΣ ΠΟΛΛΕΣ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΑΛΑΤΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ.)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Νελλάκι μην αγχώνεσαι κοριτσάρα μου.άντε και έχεις και το μωρουλίνι στην κοιλία.:P Σκέψου ότι ο δικός μου γεννήθηκε φυσιολογικότα και ήταν 3 φορές τυλιγμένος στο λαιμό.Δεν έπεσαν ούτε μια στιμη οι παλμοί του.Απότι διαβάζω και της θούλης έτσι ήτανε.

Σε παρακαλώ μην αγχώνεσαι:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΑΝ ΕΙΧΑ ΝΑ ΤΟΝ ΑΚΟΥΣΩ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2 ΩΡΕΣ ΕΤΡΩΓΑ ΛΙΓΗ ΣΟΚΟΛΑΤΙΤΣΑ Ή ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΓΛΥΚΟ ΕΒΡΙΣΚΑ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΞΕΚΙΝΟΥΣΕ ΤΙΣ ΚΛΩΤΣΙΕΣ! ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΚΟΥΝΙΟΤΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΗΠΙΑ ΚΟΚΑ ΚΟΛΑ! ΕΚΕΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΚΛΩΤΣΙΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟ! ΤΟΝ ΑΝΑΣΤΑΤΩΣΕ ΤΟ ΑΝΘΡΑΚΙΚΟ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕ ΝΑ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΕΤΑΙ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panayota πολυ χρησιμο το βρισκω αυτο που λες! μακαρι να διαβαζουμε κι αλλα τετοια εδω στο μαμυ,η ενημερωση και η προληψη ειναι η καλυτερη θεραπεια δε λενε?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

hope_89 έγραψε:

Παναγιώτα νομίζω οτι και χωρίς να σου το πει ο γιατρός παρακολουθείς τις κινήσεις του μωρού.Αλλά εδώ που τα λέμε δεν είναι κακό να τα κοιτάμε αυτά.;)

Βρε κορίτσια έχω αγχωθεί με τον ομφάλιο λώρο :(

mi agxonesai nelli...

ola kala tha pane...

alitheia o antras sou me tin 2 egkimosini pos to pire'/??

tou irthe keramida?

me to thema thilamsos ti ekanes./?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έτσι είναι... αγχωτικό ξεαγχωτικό πρέπει να το τσεκάρουμε αυτό! Την κινητικότητα του εμβρύου πρέπει να την προσέχουμε.

Παράτησα το μπάτσελορ της κολλητής μου και το γάμο μιας άλλης για να πάω σπίτι να ξαπλώσω και να νιώσω το μωρό. Γιατί από την υπερένταση και την κούραση δεν την ένιωθα. Σε 1 εβδομάδα πήγα 3 φορές στον γιατρό γιατί δεν την ένιωθα παρά 1 φορά την ημέρα. Δεν ήταν τίποτα, απλά το Μαράκι τότε ήταν χουζούρα.. Γιατί τώραα..... :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΣΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ..ΕΓΩ ΗΜΟΥΝ 2 ΩΡΕΣ ΜΕ ΤΙΣ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ ΣΤΗ ΚΟΙΛΙΑ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΜΠΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΟ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΤΑΩ...ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΑΡΓΗΣΑΜΕ ΝΑ ΜΠΟΜΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕ ΠΡΟΛΑΒΑ ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ,ΗΜΟΥΝ ΝΥΣΤΙΚΙΑ Κ ΤΟ ΜΩΡΟ ΔΕ ΠΟΛΥΚΟΥΝΙΟΤΑΝ...ΗΠΙΑ ΜΙΑ ΠΟΡΤΟΚΑΛΑΔΑ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΠΗΡΕ Η ΝΟΣΟΚΟΜΑ ΤΟ ΧΕΡΙ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΜΟΥ ΚΡΑΤΟΥΣΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ ΟΡΘΙΑ Η ΚΑΗΜΕΝΗ ΤΙΣ ΒΕΝΤΟΥΖΕΣ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΔΩΣΕ ΡΕΣΙΤΑΛ..ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΓΝΩΣΤΟΣ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΤΟΝ ΑΓΓΙΖΕ Κ ΔΕ ΚΟΥΝΙΟΤΑΝ!!!!

ΕΠΙΣΗΣ (ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ ΒΛΑΚΕΙΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ..)

Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ Η ΘΕΙΑ ΚΑΙ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΜΟΥ,ΑΠ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΑΠ ΤΟ ΤΕΣΤ ΜΟΥ ΕΛΕΓΑΝ ΝΑ ΜΗ ΚΑΘΟΜΑΙ ΣΤΑΥΡΟΠΟΔΙ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΜΗ ΒΑΖΩ ΤΑ ΠΟΔΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ,ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΞΑΠΛΩΜΕΝΗ ΓΙΑΤΙ ΣΗΜΦΩΝΑ ΜΕ ΤΙΣ ΠΑΛΙΕΣ ΓΥΝΑΙΚΕΣ(ΓΙΑΓΙΑ) ΤΑ ΜΩΡΑ ΤΥΛΙΓΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΛΟΡΟ ΑΝ ΣΤΑΥΡΩΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΤΑ ΠΟΔΙΑ...!!!!!!!!!

ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΕ ΤΟ ΕΚΑΝΑ,ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΥΛΙΧΤΕΙ...

ΚΑΙ ΟΠΟΤΕ ΞΕΧΝΙΟΜΟΥΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΝΑ ΤΑ ΒΑΛΩ,ΤΟ ΘΥΜΟΜΟΥΝ Κ ΤΑ ΞΕΔΙΠΛΩΝΑ....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

hope_89 έγραψε:

mi agxonesai nelli...

ola kala tha pane...

alitheia o antras sou me tin 2 egkimosini pos to pire'/??

tou irthe keramida?

me to thema thilamsos ti ekanes./?[/quote:2y8s972g]

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

mi agxonesai nelli...

ola kala tha pane...

alitheia o antras sou me tin 2 egkimosini pos to pire'/??

tou irthe keramida?

me to thema thilamsos ti ekanes./?

Mάρθα μου τρελλάθηκε απο την χαρά του!!!:woohoo: Τώρα πιάνει συζήτηση με το μωρό χαχαχα.

Ευτυχώς μου σύστησαν έναν πάρα πολύ καλό γυναικολόγο ο οποιός υποστηρίζει τις πιο φυσικές μεθόδους.Ο κύριος αυτός λοιπόν μου είπε πως δεν υπάρχει κανένας απολύτως λόγος να σταματήσω τον θηλασμό.Απλά μου είπε να προσέχω πως θα κρατάω την μικρή κυρίως όταν μεγαλώσει η κοιλιά μου,για να μην πιέζει το μωρό ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πολύ χρήσιμο αυτό που μας είπες!

Ευχαριστούμε πολύ!

Βρε Νέλλυ μου... πότε ξαναέμεινες έγκυος;

Προφανώς, θα το είχες δημοσιεύσει όταν έλειπα διακοπές...

Συγχαρητήρια γλυκιά μου!

Εύχομαι να σου πάνε όλα τέλεια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

panagiota egw auto pou m exei didaxei h zwh kai auto poy exw pathei egw ola einai tuxera ean thelei o theos na sto dwsei tha sto dwsei ean oxi tote se dokimazei kai sou dinei to epomeno eksallou etsi opws exoume kanei emeis thn zwh mas logiko einai na sumbainoun kai auta ta palaia xronia oi mamades efeygan mazi me ta mikra toys twra h episthmh exelixthike kai toylaxiston prostateuoun tis mamades..........opote mhn skeftesai to parelthon kai ama ekeino giotan kai ean htan etsi kai autes oi kopeles tha vroyn thn dunamh na to xeperasoun me mia epomenh egkymosunh....outws i allos sumvolaio den exoyme kanei me kanenan opote doxa to theo leme pou mas prostateuei.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...