Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΚΟΥΡΑΣΗ ΣΑΝ ΣΥΜΠΤΩΜΑ;


silika

Recommended Posts

Καλημέρα κοριτσάκια, ελπίζω να είστε όλες καλά και πολύ σύντομα όλες με πολύ ευχάριστα νέα!

είμαι στην 34η μέρα του κύκλου μου αλλά είναι λογικό αφού είχα ωορρηξία βάσει του τεστ την 22η μέρα, οπότε περιμένω την Τετάρτη (36η μέρα). Την ημέρα που βγήκε το τεστ θετικό και την μεθεπόμενη είχαμε επαφή.

εδώ και 2-3 μέρες νιώθω πολλή κούραση, σε σημείο που να λαχανιάζω με πράγματα που δεν κουραζόμουν πριν (ανέβασμα σκάλας, σφουγγάρισμα κτλ). Να φανταστείτε τώρα κάθομαι στο γραφείο και νιώθω πως έχω ταχυπαλμία σαν να είχα τρέξει ή περπατήσει πριν.

Έχει ξανασυμβεί σε καμιά σας;Νομίζω πως είναι λίγο νωρίς για συμπτώματα καθώς δεν έχω ακόμη καθυστέρηση αλλά δεν το έχω ξαναπάθει. Επίσης έχω πολύ συχνουρία το βράδυ (σηκώθηκα 4 φορές ενώ σηκώνομαι μόνο 1) και έχω ένα τσιμπηματάκι δεξιά χαμηλά, χωρίς άλλο σύμπτωμα περιόδου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αυτά είναι συμπτώματα εγκυμοσύνης...Μακάρι κοπέλα μου στο εύχομαι ολόψυχα!!!!!

Μόνο που τον κύκλο δεν τον μετράς με το πότε έχεις ωορρηξία (+ 14 μέρες) αλλά από την 1η μέρα της περιόδου και πόσες μέρες συνήθως έχεις κύκλο...28, 29, 30,36;

Πρόσεξε πόσες μέρες είναι συνήθως ο κύκλος σου διότι αν π.χ. έχεις 28 ημερών είσαι ήδη στην 6η μέρα καθυστέρησης....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

τους τελευταίους μήνες ο κύκλος μου κυμαίνεται από 34-43 μέρες. Οπότε δεν ξέρω πότε να λογαριάζω καθυστέρηση. Μόνο όταν βρίσκω την ωορρηξία ξέρω ότι 14 μέρες μετά θα αδιαθετήσω (είναι ο πιο σίγουρος τρόπος).

Τα συμπτώματα δεν ξεκινάνε αφού παρουσιαστεί καθυστέρηση, και ποτέ πριν;

δεν ξέρω...

Γίνεται να έχεις ωορρηξία την 22η μέρα και να σου έρθει περίοδος την 28-30η μέρα;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika έγραψε:

τους τελευταίους μήνες ο κύκλος μου κυμαίνεται από 34-43 μέρες. Οπότε δεν ξέρω πότε να λογαριάζω καθυστέρηση. Μόνο όταν βρίσκω την ωορρηξία ξέρω ότι 14 μέρες μετά θα αδιαθετήσω (είναι ο πιο σίγουρος τρόπος).

Τα συμπτώματα δεν ξεκινάνε αφού παρουσιαστεί καθυστέρηση, και ποτέ πριν;

δεν ξέρω...

Γίνεται να έχεις ωορρηξία την 22η μέρα και να σου έρθει περίοδος την 28-30η μέρα;

Τα σύμπτώματα ξεκινούν στη βδομάδα μετά την σύλληψη (βέβαια παίζει ρόλο και ο οργανισμός, αν είναι να έχεις συμπτώματα τότε ξεκινούν αμέσως, μπορεί όμως να μην έχεις καθόλου καθ' όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης οπότε δεν ξεκινούν ποτέ).

Οσο για το 2ο ερώτημα, ναι μπορεί να χεις ωορρηξία 22 μέρα και να χεις κύκλο 28 ημερών!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ωχ, αν ισχύει αυτό, πραγματικά δεν ξέρω πότε είναι να μου έρθει η περίοδος. Οποτε το καλύτερο είναι να περιμένω καμιά 10αριά μέρες και να θεωρήσω πιθανή ημερομηνία βάσει του μεγαλύτερου κύκλου που έχω κάνει..

ίσως πάω για χοριακή την επόμενη εβδομάδα, μια και τα τεστ του φαρμακείου δεν τα εμπιστεύομαι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

απ'οσα γνωριζω το μονο συμπτωμα - το γρηγοροτερο- ειναι η συχνοουρια, μετα... παει στα φυσιολογικα ...

αν καπνιζεις ειναι λογικο να λαχανιαζεις αλλα και η ταχυπαλμια...

προσωπικα εγω ειχα την συχνοουρια, πριν να γνωριζω οτι εγκυμονω, μετα ομως βελτιωθηκε.

μπορεις να πας σε χημικο να σου κανει χοριακη και θα δειξει αν εισαι εγκυος αλλα και ποσων βδομαδων! το αποτελεσμα το μαθαινεις σε 1 ωρα, εχει 100% σιγουρο αποτελεσμα, το ζητανε ετσι και αλλιως οι γιατροι, στοιχιζει μονο 20 ευρω...τι αλλο θες? πηγαινε για χοριακη!!!

με το καλο εγκυουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μακάρι κοριτσάκι μου να είσαι!!!!Τα συμπτώματα εμφανίζονται και πριν την καθυστέρηση (τουλάχιστον σε μένα 4 μέρες πριν).Δεν θέλω να σε ξεσηκώσω αλλά και εγώ ένιωθα κούραση ειδικά!!!στην αρχή ανεβαινοντας τις σκάλες του σπιτιού μου και έλεγα ότι κάτι δεν παέι καλά...Σου εύχομαι σύντομα να κάνεις το τέστ και να σου βγεί θετικό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika έγραψε:

ωχ, αν ισχύει αυτό, πραγματικά δεν ξέρω πότε είναι να μου έρθει η περίοδος. Οποτε το καλύτερο είναι να περιμένω καμιά 10αριά μέρες και να θεωρήσω πιθανή ημερομηνία βάσει του μεγαλύτερου κύκλου που έχω κάνει..

ίσως πάω για χοριακή την επόμενη εβδομάδα, μια και τα τεστ του φαρμακείου δεν τα εμπιστεύομαι.

Νομίζω ότι τώρα κατάλαβες!

Οσο για την χοριακή συμφωνώ και επαυξάνω, τα τέστ είναι για να τα κάνεις το βράδυ και το πρωί να τρέχεις για χοριακή....

Να μας ενημερώσεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

haroulini δεν έχω καπνίσει ποτέ στη ζωή μου! : )

και γενικά δεν είχα ποτέ πρόβλημα με σκάλες και λαχάνιασμα, εκτός φυσικά και όταν έτρεχα.. τώρα λαχανιάζω τόσο που νιώθω πως δεν έχω δύναμη να μιλήσω..

ξέρω από χοριακές, έχω κάνει αρκετές και λόγω ταμείου μου στοιχίζει μόνο 12 ευρώ χιχι. Το κακό είναι οτι στη Βιοιατρική που ειναι και κοντα στο σπιτι μου τα αποτελεσματα βγαινουν την αλλη μερα το απογευμα..γκαντεμια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα!

χθες το βράδυ έκανα ένα τεστ στο σπίτι (έλεγε ότι είναι από αυτά που δείχνουν 6-15 μέρες μετά την σύλληψη, το έχω πάρει από Καναδά).

Δυστυχώς αρνητικό : (

τώρα θα περιμένω να μου έρθει περίοδος λίγες μέρες ακόμη. Η συχνουρία συνεχίζεται έντονη το βράδυ κυρίως. Πίνω 2 γουλιές και μετά από λίγη ώρα αισθάνομαι ότι θα σπάσει η κύστη μου και τρέχω τουαλέτα. Από κούραση τα ίδια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καληεμερα και απο μενα.με κυκλο 28 ημερων και γονιμη στις 16/8 με χαμογελακι κλιαρμπλου απο τις 18 νιωθω το ιδιο και φουσκωμενη κοιλια με πονακια.τι να σου πω εκανα 2 τεστ σελφ κλιαρ αρνητικα περιμενω στις 30 με 31 περιοδο και νομιζω οτι καθε μερα μου ερχεται.μην αγχωνεσαι και μη χανεις καμια στιγμη απο τη μερα σου μεσα στην αγωνια.απο οσες εχουν γινει μαμαδες αυτη ειναι η χρυση τους συμβουλη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αντε μακαρι να εχουμε καλά νέα σύντομα. Μπα δεν αγχώνομαι για τέτοια. Ύστερα και από μια αποβολή στην 5η εβδομάδα πριν από κατι μήνες, δεν αφήνω να με πάρει τίποτα από κάτω.

Ωραία, θα περιμένουμε μαζί, την περίοδο (μάλλον, δεν θα την περιμένουμε!). Πάντως όταν ήμουν έγκυος και τα 2 τεστ που είχα κάνει ήταν αρνητικά (το ένα δεν έδειξε τίποτα και το άλλο αρνητικό) την 6η μέρα καθυστέρησης,και έκανα χοριακή την επόμενη και είχα 988 μονάδες!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ελα ντε! γιαυτο εσπαγα και εγω το κεφαλι μου. Ηταν παντως και τα 2 Predictor (απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει τη συγκεκριμενη μαρκα). Μα φυσικα και μετρουν ολα την ιδια ορμονη. Απλα μερικα ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

λεω να παω για χοριακη αυριο το πρωι..δεν αντεχω αλλη αναμονη..silika έγραψε:

ελα ντε! γιαυτο εσπαγα και εγω το κεφαλι μου. Ηταν παντως και τα 2 Predictor (απο τοτε δεν εχω ξαναπαρει τη συγκεκριμενη μαρκα). Μα φυσικα και μετρουν ολα την ιδια ορμονη. Απλα μερικα ειναι πιο ευαισθητα απο αλλα.
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια το στήθος σας είναι ζεστό;

Εμένα τα πρώτα συμπτώματα πριν να έχω καθυστέρηση ήταν λίγα καφέ υγρά, συχνοουρία και ζεστό στήθος.

Σας εύχομαι να είσαστε και οι δύο εγκυούλες!! :-)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια απο χθες το απογευμα εχω λίγα ανοιχτό-καφέ υγρά (σαν 2-3 σταγόνες φαίνονται στο σερβιετακι γιατί όταν σκουπίζομαι δεν βλεπω τιποτα).

Τώρα αυτό με το στήθος είναι μπέρδεμα. Με τέτοια ζέστη δεν καταλαβαίνω κάτι ιδιαίτερο(μα, το στήθος μου είναι ζεστό χειμώνα-καλοκαίρι).

Η συχνοουρία είναι χειρότερη από χθες από κάθε άλλη φορά. Έχω τρελαθεί να πηγαίνω τουαλέτα. 2 γουλιές νερό και τρέχωωω (τη νύχτα πήγα 3 φορές). Έχω πάει από τις 7 το πρωι πάνω από 6-7 φορές (ρε μπας και έχω ουρολοίμωξη;)

Από χθες το απόγευμα νιώθω το κεφάλι μου ζεστό (έβαλα και θερμόμετρο και έχω 37,2). Σαν να εχω πυρετό νιώθω.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marmav, αν σε αγχώνει πολύ η αναμονή πήγαινε αύριο βουρ για χοριακή..εγώ νομίζω θα αντέξω μέχρι την ερχόμενη εβδομάδα (ίσως τα καφέ υγρά να είναι προεόρτια της περιόδου).

καλά αποτελέσματα να έχεις με μια χοριακή τοοοοοοοοση!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MAKARI KORITSAKIA NA EXETE FASOLAKIA STIS KOILITSES SAS SAS TO EUXOMAI MESA APO THN PSYXH MOU EINAI TO VRAIOTERO DVRO NA MEGALONEI MIA ZVOULA MESA SAS!!! BRE SILIKA ME AUTA POU LES TI NA SOU PV KOPELA MOU MOU FAINETAI LOGIKO NA EISAI EGV PRIN PARV TA TEST KAI PRIN PAV GIA XORIAKH EIXA SYXNOOURIA LIGA NEYRA LIGA DEKATA SAN TA DIKA SOU ALLA TO EIXA KATALABEI KIOLAS APO NVRIS OTI HMOUNA EGKUOYLA EIXA KAI ENA PROAISTHIMA PANAGITSA MOU TI VRAIO PRAGMA TO ELEGA KAI STON ANTROULINO MOU OTI ME TO POU THA KANV TO TEST THA MOU BGEI THETIKO KAI META THN ALLH MERA TO PRVI EKANA KAI TO ALLO BGHKE KAI AUTO THETIKO EEE KAI META PHGA GIA THN XORIAKH KAI BGHKE KAI AUTH THETIKH KAI TVRA PERIMENV NA PANE OLA KALA KAI ME TO KALO NA GENNHTHEI O MPEMPAKOS MOU!!! SAS EUXOMAI NA PANE OLA KALA ALLA KAI NA MHN EISTE MHN TO BAZETE KATV THN EPOMENH FORA KAI OLA THA PANE KALA!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα κοριτσια.... εγω περιμενα να αδιαθετησω στις 9 αυγουστου αλλα μου ηρθε οχι ακριβως περιοδος οπως την ξερουμε αλλα μονο καφε και πολυ σκουρο αιμα.. στις 20 Αυγουστου,το οποιο κ κρατησε μονο μια μερα.αφησα να περασουν αρκετες μερες και χθες εκανα τεστ predictor κ βγηκε αρνητικο.νοιωθω οτι δεν εχω ορεξη να φαω ενω πριν ετρωγα κανονικοτατα,νοιωθω πρηξιμο στην κοιλια τραβηγματα κτλ, βηχω και ποναει η κοιλια μου,αλλα δεν νομιζω να ειναι εγκυμοσυνη.πρωτον γιατι το τεστ εδειξε αρνητικο-κι επειτα μου χει ξανατυχει... μαλλον θα πρεπει να τηλ για ραντεβου στο γυναικολογο... μου τυχε πριν 3 μηνες και εκανα εξετασεις κι ηταν ολες καλες.επιπεδα ορμονων -υπερηχο κτλ-βαρεθηκα να ελπιζω.... οτι ειναι να γινει ας γινει.. κ το τεστ απο επιμονη μιας φιλης το εκανα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το κακο ειναι οτι τοσο τα συμπτωματα της εγκυμοσυνης όσο και αυτά της περιοδου ειναι ιδια, οποτε δεν αφήνω και πολυ να παρουν τα μυαλα μου αερα. Τωρα η συχνοουρια μπορει να ειναι κατι τυχαιο ή μια μόλυνση, όπως και τα δέκατα. Οι πόνοι στη κοιλιά είναι εξίσου και πόνοι περιόδου..

Πάντως λεω να περιμενω μεχρι την Τριτη που ειναι η 42η μέρα του κύκλου και αν δεν έρθει ως τότε βλέπουμε.

όσο για το προαίσθημα που είχες, εγώ ούτε την άλλη φορά που έμεινα έγκυος είχα..μάλλον δεν λειτουργεί η 6η αίσθηση πάνω μου.

Μόνο ένα όνειρο που είδε πολύ πρόσφατα η μαμά μου, και μου είπε ότι θα μείνω σύντομα έγκυος και θα είναι και αγόρι ; )

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

silika σε ευχαριστω θα κανω υπομονη μεχρι τη παρασκευη(λεω...)μακαρι τα καφετια να μην ειναι περιοδου..εμενα το στηθος δε με ποναει ενω οταν περιμενω περιοδο ξεχειλιζει...τι να πωωωω.τουλαχιστον εχουμε η μια την αλλη..αντικαταθλιπτικο αγχολυτικο και πολυτιμο:P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ειναι σημαντικο να νιωθεις πως δεν το περνας μονη σου. Εγώ ούτε στον αντρα μου δεν τα λεω καθως δεν θελω να ενθουσιαστεί και μετά να του έρθει η στεναχώρια και να απογοητευτεί. Είναι κρίμα. Μην νομίζεις οι άντρες επηρεάζονται ίσως και περισσότερο από εμάς. Οπότε δεν του μεταδίδω με τίποτα την αγωνία μου.

Έχουμε η μια την άλλη και είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση. Υπομονή λοιπόν, ξεκούραση και καλή τύχη να έχουμε...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...