Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ζυγαριά 2ου τριμήνου!!!!!!!


dimitra23

Recommended Posts

εγω ειμαι στον εβδομο και εχω βαλει μολις 4 κιλα..δεν μπορω να πω οτι προσεχα,αλλα ετρωγα υγειινα λογω των εμμετων και των καουρων που δε μου επετρεπαν να φαω βαρια..δηλαδη αν ετρωγα λιγο πιο λιπαρο η βαρυ φαγητο,ολη μερα υπεφερα απο καοθυρες και εμμετους..τωρα σταματησαν ολα αυτα εκτος απο τις καουρες που καμια φορα με πιανουν αλλα συνηθησα και ετσι εξακολουθω να μην τρωω πολυ και να τρωω πραγματα ωφελιμα..

τις τελευταιες μερες αρχισα να ζηταω παγωτα αλλα κι αυτα τα τρωω με μετρο..το θεμα ειναι να μην επιβαρυνονται τα μωρακια μας,απο κει και περα οσα κιλα και να παρουμε θα τα χασουμε..ας ειναι γερα τα ζουζουνια,και ολα τα αλλα ερχονται μετα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

marinaper έγραψε:

Dimitroula mn anxwnesai...Na trws ta panta se liges posotites egw auto kanw kai eimai stin 23 vdomada kai exw parei mono 4 kila...mn anxwnesai otan genniseis tha xaseis varos thes den thes me to mwro,ta ugra ktl.....

alkost έγραψε:

εγω ειμαι στον εβδομο και εχω βαλει μολις 4 κιλα..δεν μπορω να πω οτι προσεχα,αλλα ετρωγα υγειινα λογω των εμμετων και των καουρων που δε μου επετρεπαν να φαω βαρια..δηλαδη αν ετρωγα λιγο πιο λιπαρο η βαρυ φαγητο,ολη μερα υπεφερα απο καοθυρες και εμμετους..τωρα σταματησαν ολα αυτα εκτος απο τις καουρες που καμια φορα με πιανουν αλλα συνηθησα και ετσι εξακολουθω να μην τρωω πολυ και να τρωω πραγματα ωφελιμα..

τις τελευταιες μερες αρχισα να ζηταω παγωτα αλλα κι αυτα τα τρωω με μετρο..το θεμα ειναι να μην επιβαρυνονται τα μωρακια μας,απο κει και περα οσα κιλα και να παρουμε θα τα χασουμε..ας ειναι γερα τα ζουζουνια,και ολα τα αλλα ερχονται μετα

κορίτσια σας ζηλεύω,μακάρι να είχα πάρει κι εγώ τόοοσα λίγα!

μέχρι πριν 3 εβδομάδες είχα πάρει 4 κιλά από τότε δεν ξέρω πώς τα κατάφερα και πήρα άλλα τόσα...ο γιατρός μου απορούσε!!!!

από εχθές λοιπόν ξεκίνησα διατροφή,τέρμα τα γλυκά και πολλά μα πάααρα πολλά λαχανικα και φρούτα!!! ουφ ουφ!

έχει πάει καμιά σας σε διαιτολόγο βρε κορίτσια???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ Κ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΧΩ ΣΠΑΣΕΙ ΤΟ ΡΕΚΟΡ ΤΩΝ ΚΙΛΩΝ ΑΝΑ ΜΗΝΑ.ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ 5(21 ΕΒΔΟΜΑΔΑ) Κ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 7 ΚΙΛΑ.ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ 3-4 ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ 3 ΚΙΛΑ ΚΑΙ ΞΑΦΝΙΚΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΗΡΑ 4!!!!!!ΕΠΑΘΑ ΣΟΚ ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΤΕΛΙΚΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ Κ ΚΑΤΙ ΟΠΟΤΕ ΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΘΑ ΠΑΡΩ Κ Ο ΘΕΟΣ ΒΟΗΘΟΣ. :laugh: :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

dimitra23 έγραψε:

αυτό με το κορμό ηταν λίγο υπερβολικό αλλα το έδωσα κυρίως για παραδειγμα, αν ξεφύγω για 1,2 μέρες στο φαγητό ο οργανισμός μου τρελλένεται!!!ασε όγο για τους γοφούς έχω γίνει σαν αγελάδα μεχρι στιγμής!

Δημητρούλα μήπως μπορείς να μου στείλεις κι εμένα την διατροφή να δοκιμάσω την τύχη μου :P

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 1 month later...

Κοριτσια μην τρελαινομαστε με τα κιλα. ΟΜΩΣ μην μπερδευόμαστε κιολας. Το μωρακι παιρνει ο,τι χρειαζεται απο μας ακομα και αν κανουμε ασιτια. Γι αυτο πρεπει να τρωμε σωστα κα υγιεινα, για να μην εχουμε εμεισ προβλημα, οχι το εμβρυο.

Επισης εγω που χω τρελο αγχος μην αφεθω και γινω 500 κιλα γιατι παχαινω πανευκολα (ειμαι 53-εχω παρει 1 συν αυτα που χασα απο τους εμετους στην αρχη, δηλαδη 3) πιο πολυ ανησυχω για το ζακχαρο. Αν ειναι να το παθεις θα το παθεις, αλλα αν παρεις πολλα κιλα μπορει και να το προκαλεσεις η ιδια, που ναι κριμα.

Το μεγαλυτερο δε λαθος ειναι να τρωμε μια φορα τη μερα. Πρεπει να τρωμε 6!!!! Για να διατηρουμε το ζακχαρο σε σωστα επιπεδα.

Αυτη ειναι η διατροφη που χω ξανααναρτησει. Ρωτηστε καποιον ειδικο, παντως εμενα μου φαινεται πολυ σωστη και ισορροπημενη. Η μια ειναι απο διαβητολογο και η αλλη απο το τμημα θυροειδικο/ενδοκρινολογικο/διαβητολογικο κρατικου πανεπιστημιακου νοσοκομειου) και που ειναι ιδανικη αν προσεχουμε για διαβητη και αλλα πολλα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Ειναι 1800 θερμιδων και οι φιλες πηραν max 8-9 κιλα στις εγκυμοσυνες τους και καταπολεμησαν το ζακχαρο ή μια μονο με τη διατροφή η αλλη επειδη ηταν πλεον αργα και ανεξελεγκτο το ζακχαρό της, παραλληλα με ινσουλινες.

6 γευματα συνολο!!!!

ΠΡΩΙ:

Γαλα 1,5% λιπαρα ενα ποτηρι (ή γιαουρτι)

2 φρυγανιες σικαλεως

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

1 φρουτο 150 γρ. ( όπου φρούτο: 10 κερασια 12 ρογες σταφυλι, 2 δαμασκηνα, 2 βερυκοκα, 1 αχλαδι, 1 μικρο μηλο, 1/2 φλ.φραουλες, 1/2 μπανανα, 1 φλυτζ. καρπουζι, 1 μεγαλο συνο, 1 μικρο ακτινιδιο, 1 μετριο ροδακινο ή μανταρινι)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

120 γρ. άπαχο κρεας (όπου κρεάς: μοσχαρι/χοιρινο ή κοτοπουλο ή ψαρι ή αυγό ή light τυρι)

200 γρ. πρασινα λαχανικα (αγγούρι, βλητα, καροτα, κολοκυθάκια, σπανακι, λαχαο, ντοματες κλπ. ΕΛΕΥΘΕΡΑ τα ραδικια, μαρουλι, ραπανακι, μαιντανος και αντιδια)

1 φλυτζανι αμυλουχα λαχανικα ή οσπρια (ή 1/2 φλυτζανι αρακα/φασολακια/καλαμποκι ή μια μικρή βραστη ή ψητη πατάτα ή 1/2 φλυτζανι φακες/φασολια/φαβα/ρεβυθια)

1 φετα ψωμι

1-2 κουταλακια γλυκου λαδι (ή 6 αμυγδαλα, 5καρυδια, 10 φυστικια, 30γρ. αβοκαντο ή 5 ελιές)

1 φρούτο

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

1 φρουτο

ή

1 ποτηρι γαλα (ή γιαουρτι)

ΒΡΑΔΥ

80 γρ. κρεας

200 γρ λαχανικα

1/2 φλυτζανι αμυλ. λαχανικα ή όσπρια

3 κουτ. γλυκου λαδι

1 φρούτο

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ

1 ποτηρι γαλα 1,5 % (ή γιαουρτι)

2 φρυγανιές

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MARAgr έγραψε:

Κοριτσια μην τρελαινομαστε με τα κιλα. ΟΜΩΣ μην μπερδευόμαστε κιολας. Το μωρακι παιρνει ο,τι χρειαζεται απο μας ακομα και αν κανουμε ασιτια. Γι αυτο πρεπει να τρωμε σωστα κα υγιεινα, για να μην εχουμε εμεισ προβλημα, οχι το εμβρυο.

Επισης εγω που χω τρελο αγχος μην αφεθω και γινω 500 κιλα γιατι παχαινω πανευκολα (ειμαι 53-εχω παρει 1 συν αυτα που χασα απο τους εμετους στην αρχη, δηλαδη 3) πιο πολυ ανησυχω για το ζακχαρο. Αν ειναι να το παθεις θα το παθεις, αλλα αν παρεις πολλα κιλα μπορει και να το προκαλεσεις η ιδια, που ναι κριμα.

Το μεγαλυτερο δε λαθος ειναι να τρωμε μια φορα τη μερα. Πρεπει να τρωμε 6!!!! Για να διατηρουμε το ζακχαρο σε σωστα επιπεδα.

Αυτη ειναι η διατροφη που χω ξανααναρτησει. Ρωτηστε καποιον ειδικο, παντως εμενα μου φαινεται πολυ σωστη και ισορροπημενη. Η μια ειναι απο διαβητολογο και η αλλη απο το τμημα θυροειδικο/ενδοκρινολογικο/διαβητολογικο κρατικου πανεπιστημιακου νοσοκομειου) και που ειναι ιδανικη αν προσεχουμε για διαβητη και αλλα πολλα κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης. Ειναι 1800 θερμιδων και οι φιλες πηραν max 8-9 κιλα στις εγκυμοσυνες τους και καταπολεμησαν το ζακχαρο ή μια μονο με τη διατροφή η αλλη επειδη ηταν πλεον αργα και ανεξελεγκτο το ζακχαρό της, παραλληλα με ινσουλινες.

6 γευματα συνολο!!!!

ΠΡΩΙ:

Γαλα 1,5% λιπαρα ενα ποτηρι (ή γιαουρτι)

2 φρυγανιες σικαλεως

ΔΕΚΑΤΙΑΝΟ

1 φρουτο 150 γρ. ( όπου φρούτο: 10 κερασια 12 ρογες σταφυλι, 2 δαμασκηνα, 2 βερυκοκα, 1 αχλαδι, 1 μικρο μηλο, 1/2 φλ.φραουλες, 1/2 μπανανα, 1 φλυτζ. καρπουζι, 1 μεγαλο συνο, 1 μικρο ακτινιδιο, 1 μετριο ροδακινο ή μανταρινι)

ΜΕΣΗΜΕΡΙΑΝΟ

120 γρ. άπαχο κρεας (όπου κρεάς: μοσχαρι/χοιρινο ή κοτοπουλο ή ψαρι ή αυγό ή light τυρι)

200 γρ. πρασινα λαχανικα (αγγούρι, βλητα, καροτα, κολοκυθάκια, σπανακι, λαχαο, ντοματες κλπ. ΕΛΕΥΘΕΡΑ τα ραδικια, μαρουλι, ραπανακι, μαιντανος και αντιδια)

1 φλυτζανι αμυλουχα λαχανικα ή οσπρια (ή 1/2 φλυτζανι αρακα/φασολακια/καλαμποκι ή μια μικρή βραστη ή ψητη πατάτα ή 1/2 φλυτζανι φακες/φασολια/φαβα/ρεβυθια)

1 φετα ψωμι

1-2 κουταλακια γλυκου λαδι (ή 6 αμυγδαλα, 5καρυδια, 10 φυστικια, 30γρ. αβοκαντο ή 5 ελιές)

1 φρούτο

ΑΠΟΓΕΥΜΑΤΙΝΟ

1 φρουτο

ή

1 ποτηρι γαλα (ή γιαουρτι)

ΒΡΑΔΥ

80 γρ. κρεας

200 γρ λαχανικα

1/2 φλυτζανι αμυλ. λαχανικα ή όσπρια

3 κουτ. γλυκου λαδι

1 φρούτο

ΠΡΟ ΥΠΝΟΥ

1 ποτηρι γαλα 1,5 % (ή γιαουρτι)

2 φρυγανιές

as1cF5v0g410030NTkxNTBifDAxNjM3N2J8dHdpbnM.gif

5 χρόνια:6 ivf+18 φυσικοί.4 εγκυμοσύνες.1η 3διμα-22 εβδ εσπασαν νερά από αμνιο.2η παλλίνδρομη.3&4 βιοχημικές.5η σε εξελιξη

Mmia paromia akolouthw ki egw,apo ton 4o mhna peripou.eixa parei mexri tote 9,5 kila kai katevika se 3 evdomades sta 5,apo tote den xanapira grammario.se 3 meres mpainw ston 7o,efxomai na synexisw etsi!

H diatrofh einai xortastikh kai epeidh exei polla gevmata endiamesa den prolavaineis na pinaseis1 ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Έχω ΣΠΩ! Οι εξετάσεις μας γενικα είναι καλές εκτός από την καμπύλη ινσουλίνης λόγω ΣΠΩ και τα ανδρογονα μου που έπεσαν στις τελευταίες εξετάσεις! Δεν εχουμε ανακαλύψει κάτι άλλο και ο γιατρός μας είπε ότι αυτό που μας δυσκολεύει είναι το ΣΠΩ! Μέχρι  τώρα δεν είχα φυσιολογική συλληψη παρά μόνο μόνο με σπερματεγχυνση! Τον Δεκέμβρη του 23 πρώτη συλληψη αλλά ήταν βιοχημικη και τον Φεβρουάριο δεύτερη συλληψη αλλά παλινδρομησε στην 9η εβδομάδα και έκανα απόξεση 3/4 🥲! Με έβαλε να κάνω κάποιες εξετάσεις για αυτοάνοσα και δυο για θρομβοφιλια και ευτυχως βγήκαν καλές και τώρα περιμενω να βγουν οι καρυοτυποι οι δικοί μας και του μωρού που χασαμε! Μετά το πασχα έχω ραντεβού με τον γιατρό για να μου δώσει κάποια αγωγη ( μάλλον για τα ανδρογονα ) θα μας πει στο ραντεβού!
    • Thank you!! Αν το βγάλω μετά τις 24 Οκτώβρη πάντως, θα έχει Αφροδίτη στον τοξότη κ θα βγει ταξιδιάρικο οπότε θα μπορεί να μας ακολουθεί!! 😁 Εμ βέβαια αφού πήραμε εμείς τα αγόρια εσείς θα βγάλετε τα κορίτσια τώρα!!!  Από 18η βδομάδα κ μετα λένε κάποιες το νιωθουν! Αντε να δούμε εμείς!!  Κορίτσια εν τω μεταξύ έχω κάνει μια κοιλια τεράστια!!! Εσείς φουσκωσατε πολύ?
    • Η γιατρος μας επιβεβαίωσε το φύλο το έχουμε ακόμη κλειστό αλλά έτσι οπως ήρθαν τα πράγματα θα το κάνουμε μετά την β επιπέδου που έχουμε 5/6 γιατί τώρα δε μπορούμε είναι Πάσχα, Ε μετά έχουμε το χειρουργείο του μικρού μετά β επιπέδου μετά έχουμε κάτι γάμους κάτι βαφτίσια κ μάλλον μετά από όλα αυτά λες να σκάσουμε κ στο τελος το ανοίξουμε;;;;  😂😂😂
    • Δεν είναι νωρις να το νιωσουμε;; Κάπου 20εβ το ένιωσα το πρώτο 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...