Μετάβαση σε περιεχόμενο

Ζυγαριά 2ου τριμήνου!!!!!!!


dimitra23

Recommended Posts

ρε κορίτσια θέλω πολύ μπινελίκι............

τα έχω βάλει με τον ευατό μου πάρα πολλές φορές, είχα ανοιξει παλι ποστ για τα κιλα πρώτου τριμήνου και τώρα ανοιγω για το 2ο!

Εχω παρει 10κιλα!!!!!! προσπαθώ να τρωω πολύ προσεκτικά έκανα και την διτροφή που μου έστηλε μια κοπέλα, έχασα 3 κιλά και τώρα τα ξαναπήρα μέσα σε 2 μέρες επειδή έφαγα 2 κομάτια κορμό το σαββατοκυριακο!!!!

Εντάξη...μπορώ να κάνω διατροφή, μπορώ να στερουμε τα γλυκά, αλλα όχι και τελειως!!!Εχω κοψει το τσιγάρο, έκοψα το σεξ:blink: , έκοψα τα πολλα ταξίδια, τρωω μέχρι και ψαρια που δεν έτρωγα για να μην λείψει τιποτα απο το μωρό μου τι θα κάνω με τα κιλα???

ποσα θα φτάσω μέχρι να γεννήσω? δεν την παλεύω..........κάνω έτσι γιατι δεν ήμουν και αδύνατη οταν έμεινα έγκυος, φυσιολογική θα έλεγα με χαρίσματα στους γοφους:laugh:

Ηelp........

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημερα!!!

καταρχας μην τρελαινεσαι γιατι νομιζω ότι στο θεμα των κιλών παιζει ρόλο και η ψυχολογια..

μου ακουγεται υπερβολικο ότι πηρες δυο κιλα με δυο κομματια κορμο , αλλά δεν το θεωρω απίθανο αν κρινω από το πως βαζει κιλά και ο αντρας μου.. παγωτο και κιλο!!!

στην περιπτωση της εγκυμοσυνης δεν πρεπει να σε απαχολει το αισθητικο ζητημα αλλά το θεμα υγειας..

δεν ειναι καλο να βαλεις πολλά για να μην προκληθει στο τριτο τριμηνο δυσφορια στο παιδι..

αν σου προτεινει καποιος ειδικος διαιτολογος συγκεκριμενη διατροφη?ή να συνεχισεις με ηρεμια αυτη που εκανες και εχασες τα τρια κιλάκια?

σε καταλαβαινω πάντως απόλυτα γιατι βλέπω τους γοφους μου καιτα οπισθια μου στον καθρεφτη και δεν τα αναγνωριζω για δικα μου!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αυτό με το κορμό ηταν λίγο υπερβολικό αλλα το έδωσα κυρίως για παραδειγμα, αν ξεφύγω για 1,2 μέρες στο φαγητό ο οργανισμός μου τρελλένεται!!!ασε όγο για τους γοφούς έχω γίνει σαν αγελάδα μεχρι στιγμής!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρα καλημερα και απο μενα !!!

Ασε και εγω με τα κιλα εχω καποιο προβλημα .Μεχρις στιγμης βεβαια δεν εψω παρει πολλλα αλλα με το παραμικρο να φαω παραπανω αμεσως βαζω.

Προσπαθω να κανω την διατροφη σου και μεσα σε 4 μερες εχασα ενα κιλο!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρούλα καλημέρα! Κατ' αρχήν μην αγχώνεσαι τόσο πολύ για τα κιλά. Σίγουρα με δυο κομμάτια κορμό δεν πήρες δύο κιλά. Προσπάθησε όσο μπορείς να τρώς υγιεινά. Φρούτα, ψητά, βραστά, λαχανικά και να πίνεις νερό. Και εγώ ενώ δεν έτρωγα πολύ στην εγκυμοσύνη μου έπαιρνα κιλά. Ευτυχώς δεν πήρα πολλά και μετά τα έχασα όλα. Δεν μπορούσα να πεινάω γι' αυτό προσπαθούσα να γεμίσω το στομάχι μου με υγιεινές τροφές. Εξαφάνισε απ' το ψυγείο ότι ανθυγιεινό και παχυντικό και προσπάθησε να γράφεις κάθε φορά τί τρώς. Το έχω ξαναπεί πολλές φορες ξεχνάμε. Μην ανυσηχείς θα τα χάσεις. Επίσης στο δεύτερο τρίμηνο σε συννενόηση με το γιατρό προσπάθησε να περπατάς όσο μπορείς. Εγώ περπατούσα καθημερινά μια ώρα. Με βοήθησε πολύ. Ότι άλλο θές είμαι στη διάθεσή σου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρακι μου ηρεμησε βρε!!! εγω πιστευω να παραιτησεις τη διατροφη και να τρως εσυ κανονικα απ'ολα τα φαγητα και απλα να προσεξεις την ποσοτητα... οσο για τα γλυκα εχεις δικιο, δεν μπορεις να τα στερηθεις καθολου, αλλα οποτε θελησεις κατι γλυκο, προτιμησε αυτα με το σιροπι, πχ γλυκα του κουταλιου που εχουνε πολυ πιο λιγες θερμιδες... βεβαια αν φας 1 φορα μπουγατσα ή σοκολατινα, ή παγωτο... να τα φας αλλα προτιμησε την παιδικη ποσοτητα αντι κανονικη.

μπορεις να αρχισεις περπατημα ή να αγορασεις κανενα DVD pilates για εγκυους...βασικα αυτο σκεφτομαι και εγω, για το DVD... ξερει καμια κοπελα καποιαν ιστοσελιδα???????????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχας κοριτσι μου μην αγχωνεσαι. Απλα να μειωσεις την ποσοτητα. Επισης προσπαθησε να περπατας, παντα σε συνεννοηση με το γιατρο σου οποως ειπε και η αμαντα. Το περπατημα κανει πολυ καλο, εγω περπατουσα μια ωρα τη μερα μεχρι κ που γεννησα. Επισης μην αγχωνεσαι για τους γοφους σου που λες οτι εχουν πρηστει, στην εγκυμοσυνη γινεται μεγαλη κατακρατηση υγρων. Εγω ειχα γεμισει κυτταριτιδα, που δεν ειχα σχεδον καθολου και 1 μηνα απο οταν γεννησα ειχε εξαφανιστει ολη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χαρουλίνι το περπάτημα είναι ότι καλύτερο. Επίσης και το κολύμπι τώρα που είναι καλοκαίρι. Για dvd δες εδώ http://www.greekbooks.gr/DVDDetails.aspx?id=333389#

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σ'ευχαριστω πολυ ΑΜΑΝΤΑ!!!

Δημητρα εγω σκεφτηκα το dvd μιας και εχω μεγαααααλη φοβια με τους σκυλους και οποτε δεν κανει να περπατω...ασε που θα ριξω και το μωρο!!!

το ελλειπτικο που εχω δεν μου το επιτρεπει ο γιατρος μου, εχω και εγω ηδη καποια παραπανισια κιλακια, οποτε το φιλοσοφησα!!! δεν προκειται να κανω κατι που να εχει κακο αποτελεσμα στο παιδι μου, πχ να το χασω το παιδι επειδη εκανα ελλειπτικο... βλακειες αυτα, οποτε, μετα την εγκυμοσυνη εχει ο Θεος και μπολικο καιρο μπροστα μας! απολαυσε την εγκυμοσυνη σου και προσπαθησε να ηρεμησεις γιατι το παιδι σου επηρεαζεται απο τα δικα σου αισθηματα!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Δημητρουλα λοιπον μην στεναχωριεσαι βρε θελει λιγο πεισμα .θα πρεπει να τηρεις την διατροφη σου οκ αν καποια μερα την χαλασης δεν χαλασε και ο κοσμος την αλλη μερα παλι προσοχη....οχι τρωω μια μερα και μετα με περνει η κατρακυλα.Με αποσχολει και εμενα το θεμα κιλων δεν εχω παρει αλλα δεν θελω και να παρω γι αυτο προσεχω πχ οταν θελω να φαω γλυκο τρωω μια κουταλια μελι ή ενα μικρο γλυκο του κουταλιου,πολυ νερακι,και αρκετες φορες απο λιγο φαγητο οχι μια και καλη.Εγω σκεφτομαι να αρχισω γυμναστηριο για κανενα μηνα οκ ξερω τη να κανω λογο δουλειας αλλα πιο πολυ να ξεφευγω και απο το σπιτι.αααααα και να ζυγιζεσαι να μην φοβασε να ανεβαινεις στην ζυγαρια:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

είναι πολύ σημαντικό να περπατάμε!αυτό με τη γιογκα με ενδιαφέρει αλλα θα κοιτάξω να το κατεβάσω απο το μτορρεντ!ποπο τη Δευτέρα έχω και ραντεβού με το γιατρό, λέτε να με ξεχέσει?:blink:

οταν βγάινετε έξω τρώτε?τι κάνετε?

Lena_thess λένε οτι βοηθάει και ο θηλασμός στο να χάσεις κιλα και κυταριτιδα , ισχύει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

οταν βγάινετε έξω τρώτε?τι κάνετε?

Lena_thess λένε οτι βοηθάει και ο θηλασμός στο να χάσεις κιλα και κυταριτιδα , ισχύει?

Λοιπόν εγώ όταν έβγαινα έξω συνήθως έτρωγα φιλέτο κοτόπουλο ή μπριζόλα χωρίς πατάτες τηγανητές με ρύζι, σαλάτες...

Ο θηλασμός εμένα προσωπικά με βοήθησε πάρα πολύ στο να χάσω τα κιλά της εγκυμοσύνης. Ακόμα και τώρα ειλικρινά τρώω πάαααρα πολύ περισσότερο απ' ότι έτρωγα στην εγκυμοσύνη και η ζυγαριά είναι σταθερή. Αυτό όμως δεν ισχύει για όλες τις γυναίκες. Μερικές με το θηλασμό βάζουν κιλά. Εύχομαι να είσαι στην πρώτη κατηγορία!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Οπως ειπε και η amanda οταν βγαινω τρωω κατι ψητο με ρυζακι σαλατα μονο βραστη γιατι φοβαμε απο εξω.Αν το ξερω απο το μεσημερι οτι θα βγουμε για φαγητο τρωω πιο λιγο το μεσημερι.Οσο για το θηλασμο λενε οτι χανεις δεν ξερω αλλα μονο αν τρως σωστα για αν τρωως οτι θελεις βαζεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δημητρουλα μου να μην στεναχωριεσαι!!! κανεις κακο στο παιδακι σου! μπηκα στην ιστοσελιδα που μου εδωσε η ΑΜΑΝΤΑ και ηδη παραγγειλα το dvd της πετρουλακης για εγκυμοσυνη! παρε το και εσυ! ωραιο μου φανηκε! οσο για το περπατημα, δυστυχως εγω δεν μπορω λογω φοβιας με τους σκυλους, γιατι ετσι εγκυουλα που ειμαι, αν ερθει κανενας κοντα μου, να μην παθει τιποτα το μωρακι μου! οσο για το γυμναστηριο ρωτησα τον γιατρο και για το ελλειπτικο μηχανημα που εχω σπιτι και δεν μ'αφηνει...

να εισαι χαρουμενη και να απολαυσεις την εγκυμοσυνη σου! και τα κιλακια ειναι κιλακια της εγκυμοσυνης...:silly: :silly: :silly:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

έχεις δίκιο!!!σ'ευχαριστώ που μου υπενθύμισες κάτι πολύ σημαντικό...να μην ανγχώνομαι γιατι το μωρό μου δεν φταίει σε τίποτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dimitroula mn anxwnesai...Na trws ta panta se liges posotites egw auto kanw kai eimai stin 23 vdomada kai exw parei mono 4 kila...mn anxwnesai otan genniseis tha xaseis varos thes den thes me to mwro,ta ugra ktl.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οτι ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ να κανεις ή να φας, να σκεφτεσαι αν θα κανει κακο στο μωρακι σου!!!

για να σου ανεβασω το ηθικο λιγακι, σου βαζω και ενα καρμακι!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ βρε Δημητρα μου σταματα να ζυγιζεσαι και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου γιατι δεν θα το ξαναζησεις(την πρωτη εννοω).Δεν σου λεω να αφεθεις τελιως αλλα περιορισε τα γλυκα και τα αλμυρα και περπατα οσο μπορεις!Κι εγω στα ιδια ειμαι αλλα βαρεθηκα πια να αγχωνομαι.Οπως τα εχασα στον γιο μου θα τα χασω και τωρα.Ασε που με το καλο οταν γεννησουμε δεν θα προλαβαινουμε να τρωμε καιαν θηλαζουμε κιολας μια χαρα θα τα χασουμε!!:P Ειπαμε εμεις θα τα κανουμε ολα μαζι!!;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lemon έγραψε:

Αχ βρε Δημητρα μου σταματα να ζυγιζεσαι και απολαυσε την εγκυμοσυνη σου γιατι δεν θα το ξαναζησεις(την πρωτη εννοω).Δεν σου λεω να αφεθεις τελιως αλλα περιορισε τα γλυκα και τα αλμυρα και περπατα οσο μπορεις!Κι εγω στα ιδια ειμαι αλλα βαρεθηκα πια να αγχωνομαι.Οπως τα εχασα στον γιο μου θα τα χασω και τωρα.Ασε που με το καλο οταν γεννησουμε δεν θα προλαβαινουμε να τρωμε καιαν θηλαζουμε κιολας μια χαρα θα τα χασουμε!!:P Ειπαμε εμεις θα τα κανουμε ολα μαζι!!;)

ετσι,έτσι...!!!!!!!χαχαχα.....

αφού θα γεννήσουμε και μαζί θα κάνουμε και διαιτα μαζί!!!!!εεε???

χαχαχαχαχα....φιλακια πολλά, καλη σου μέρα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ αυτά τα κιλά...

μέχρι τον 5ο μήνα είχα βάλει 5 κιλά.

Στον 6ο προστέθηκαν ακόμη 5!!!

Με μάλωσε λίγο η γιατρός μου... κάναμε και την καμπύλη ζαχάρου και ήταν λίγο ανεβασμένη... οπότε αγχώθηκα για την υγεία του μωρού μου.

Τώρα είμαι στην 33η βδομάδα και είμαι ακόμη με τα 10 κιλά.

Η αλήθεια είναι οτι προσπαθώ πολύ για να διατηρήσω σταθερό το βάρος μου.

Τρώω πολύ λιγότερο απ' οτι πριν μείνω έγκυος, όμως δεν πεινάω...

Προσπαθώ να τρώω φαγητό 1 φορά την ημέρα.

Στα υπόλοιπα γέυματα τρώω κανένα τοστάκι, γάλα με δημητριακά...

Ααα... και κομμένα τα γλυκά :(

Μόνο 1 φορά τη βδομάδα!!!

Σίγουρα, όταν θα γεννήσουμε , ο μεταβολισμός μας θα επανέλθει στα φυσιολογικά του (ελπίζω δηλαδή :) ).

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΧ ΒΡΕ ΔΗΜΗΤΡΟΥΛΑ ΜΟΥ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΙΛΑ... ΧΑΛΑΡΩΣΕ ΜΟΛΙΣ ΓΕΝΝΗΣΟΥΜΕ ΘΑ ΤΑ ΧΑΣΟΥΜΕ ΕΓΩ ΤΡΕΛΕΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΡΩΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ... 23Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΕΧΩ ΠΑΡΕΙ 4 ΚΙΛΑ Κ ΚΑΝΩ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕΣ ΑΛΛΑ + ΠΑΤΑΤΕΣ ΤΗΓΑΝΗΤΕΣ... ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ Κ ΤΑ ΚΙΛΑ ΦΕΥΓΟΥΝ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ασε βαρέθηκα ποια με αυτό το θέμα, αλλα έχω φτάσει στα +11 τώρα, είναι να μην με απασχολεί?τελως πάντων μωρέ, ας χαρώ την εγκυμοσύνη μου, αρκετά στεναχωρήθηκα με τα κιλά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

dimitra23 έγραψε:

ασε βαρέθηκα ποια με αυτό το θέμα, αλλα έχω φτάσει στα +11 τώρα, είναι να μην με απασχολεί?τελως πάντων μωρέ, ας χαρώ την εγκυμοσύνη μου, αρκετά στεναχωρήθηκα με τα κιλά.

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!!! ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΣΩΣΤΑ!!!

ΜΠΡΑΒΟ!!!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 7 months later...

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...