Μετάβαση σε περιεχόμενο

διακοπη αποστειρωσης στον 5ο μηνα


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια! Μου ειπε χτες η παιδιατρος να ξεκινησουμε σε μια εβδομαδα κρεμα! Και να σταματησω την αποστειρωση των μπιμπερο κ το βρασιμο του νερου.η μπεμπα μου θα ειναι τοτε 5 μηνων. Εσεις τι κανετε;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα με εχει κουρασει και η αποστειρωση και το βρασιμο...

αλλα η παιδιαρος μου ειπε να τα συνεχισω αλλα μια φορα την ημερα..και απ ομια φιλη μου τα ιδια εμαθα..η γιτρος της της ειπε να συνεχισει αλλα κανονικα οπως πριν. το τι βαζει στο στομα του ουτω;ς ή αλλως δεν λεγεται..στο μπιμπερο μειναμε? κατι εχω ακουσει για το γαλα πως αναπτυσει βακτηρια στο μπουκαλι γιαυτο προτεινουν συνεχιση της αποστειρωσης αλλα μεχρι ποτε????

μηπως τα πιατα και κα ικουταλακια εινα ιαποστειρωμενα?

οσο για το νερο...καλ οειναι μωρε.. ιδιως στις πολεις που να ξερεις τι νερο εχουμε?

τωρα βεβαια καλυτερα κανε οτι ειπε η παιδιατρος σου για να εχεις το κςεφαλι σου ησυχο:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμενα η παιδιατρος μου σταματησε την αποστειρωση οταν ξεκινησαμε τα εμβολια..

δηλ.2 μηνων πες 3μηνων για να ειμαι μεσα!!!ξερω οτι ειναι νωρις για πολλους γιατρους και δεν το προτεινουν αλλα εχω ακουσει απο την πλειψηφια οτι το σταματησανε 4 μηνων περιπου..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

καλημερα κοριτσια! Μου ειπε χτες η παιδιατρος να ξεκινησουμε σε μια εβδομαδα κρεμα! Και να σταματησω την αποστειρωση των μπιμπερο κ το βρασιμο του νερου.η μπεμπα μου θα ειναι τοτε 5 μηνων. Εσεις τι κανετε;

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΤΚΑΤ!!!!

ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΙ ΕΜΕΙΣ.

ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΓΙΟΚ Η ΑΠΟΣΤΕΥΡΩΣΗ!!1:woohoo: :woohoo:

ΠΛΕΟΝ ΚΑΛΟ ΞΕΠΛΥΜΑ ΣΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΠΙΛΕΣ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΙΠΕ ΝΑ ΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΕΡΟ ΟΧΙ ΒΡΑΣΜΕΝΟ.

ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΕΜΦΙΑΛΩΜΕΝΟ ,ΟΠΩς ΚΙ ΕΜΕΙΣ!

ΚΑΛΗ ΔΥΝΑΜΗ ΜΕ ΤΙΣ ΚΡΕΜΕΣ.

ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΗΤΑΝ ΚΑΛΑ.ΤΟΥ ΚΑΘΙΖΕΣ ΤΗΝ ΜΠΟΥΚΑΛΑΡΑ ΚΑΙ ΞΕΝΟΙΑΖΕΣ......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εμείς από τα ίδια. Μόνο που βρασμένο νερό πίναμε μέχρι 1 έτους από φόβο κάποιας ενδεχόμενης γαστρεντερίτιδας.Έτσι μας είπε ο γιατρός μας

Φιλιά:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ 1 ΧΡΟΝΩΝ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΤΟ ΝΕΡΟ ΒΡΑΣΙΜΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ.ΣΤΟΥΣ 10 ΜΗΝΕΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΑ ΤΕΛΙΚΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μαριαιωαννα,κ εγω για γαστρεντεριτιδες φοβαμαι.καλα εγω θα παταω ενα βρασιματακι γρηγορο στο βραστηρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο..γιατι το κουτι της κρεμας γραφει πανω βρασιμο 10 λεπτα,ξερετε; κ αλλη μια ερωτηση που φοβαμαι την απαντηση..τρωνε δυσκολα κρεμες;;;!κ που τα κρατατε για να τα ταισετε;στο χερι;(σε καρεκλακι δν μπορει να κατσει ισια η πλατουλα τους)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

GIA SOU.

EGO ARGISA NA STAMATISO TIN APOSTIROSI GIATI OTAN ITAN 6 MINON H KORI MOU EPIASE STAFYLOKOKO SOVARA MORFIS SE OLO TO SOMA TIS KAI ETSI EPREPE NA ITAN OLA KATHARA APOSTIROMENA. EMENA I GNOMI MOU DEN PREPI NA STAMATAME TIN APOSTIROSI GRIGORA. KAI TORA POU THA GENNISO TO 2 MORO MOU DEN THA TIN STAMATISO GRIGORA

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια!Εμείς αρχές 5ου...Έφαγε κρέμα 3 ημέρες και έπειτα αμέσως...

Αλλά πάντοτε τα πλένω με σαπούνι χωρίς χρωστικές, και απλά τα ζεματίζω για τα μικρόβια...

Καλή αρχή!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Τί κρέμα;;;Ανάλογα το παιδί...Θέλει απασχόληση πάντως...Εγώ στο καρότσι...

Σηκωμένο...Καρεκλάκι τώρα θα πάρω που στηρίχτηκε απόλυτα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΤΚΑΤ έγραψε:

μαριαιωαννα,κ εγω για γαστρεντεριτιδες φοβαμαι.καλα εγω θα παταω ενα βρασιματακι γρηγορο στο βραστηρα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο..γιατι το κουτι της κρεμας γραφει πανω βρασιμο 10 λεπτα,ξερετε; κ αλλη μια ερωτηση που φοβαμαι την απαντηση..τρωνε δυσκολα κρεμες;;;!κ που τα κρατατε για να τα ταισετε;στο χερι;(σε καρεκλακι δν μπορει να κατσει ισια η πλατουλα τους)

ΚΟΙΤΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΟΛΑ ΛΙΓΟ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΥΟΝΤΑΙ..ΛΙΓΟ ΦΑΓΑΚΙ ΛΙΓΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΜΟΝΟ ΦΑΓΑΚΙ.

ΕΓΩ ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ Η ΜΑΜΑ ΜΟΥ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ..ΤΩΡΑ ΚΑΡΕΚΛΑΚΙ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου Κατκατ... και ο δικος μου 5μιση μηνων ξεκινησε τις κρεμουλες... εγω τον εβαλα απο την αρχη σε καρεκλακι... πηρα ενα καρεκλακι που ειχε διαφορες θεσεις για να βολευεται το μωρο γιατι και ο δικος μου δεν στηριζοταν τοτε καλα... το κατα ποσο θα φαει την κρεμα ευκολα ειναι θεμα του καθε μωρου... τωρα για το βρασιμο εμενα η παιδιατρος μου ειχε πει να τα βραζω ολα μια φορα την εβδομαδα για εναν μηνα και μετα δεν θα χρειαζοταν αλλο... καλη αρχη στις κρεμουλες...!!!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καλημέρα και απο μένα κορίτσια. γυρίσαμε χθες απο διακοπές και σήμερα πρωί πρωί άνοιξα με λαχτάρα τον υπολογιστή στο μαμυλαντ..χιχι !

Λοιπόν η μικρή μου στις 27 του μήνα γίνεται τεσσάρων μηνών και ο γιατρός μας είπε απο να σταματήσουμε την αποστείρωση, καλό πλυσιμο με ζεστό νερό και σαπούνι μόνο σε πιπίλες και μπιπερό ( που έχουμε λίγα γιατί θηλάζουμε)

νερό βρασμένο μου είπε να της δίνω απο τον τρίτο μήνα αν διψάει αλλά δεν το είχε πολύ ανάγκη τελικά.μάλλον την κάλυπτε το γάλα της.

για κρεμούλες ( ρυζάλευρο, τον ρώτησα) μου ειπε πιο αργά, απο τον 6ο μηνα, οποτε απο Οκτώμβρη θα σας πω και εγώ τις δικές μας ιστορίες φαγητού..χιχι !!

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Emeis tin Pempti pou ginomaste 5 minon o giatros eipe na ksekiniso me 10 ml ximo portokali gia na doume an parousiasei tpt allergiko k meta apo mia vdomada froutakia. Gia tin aposteirosi mou eipe na tin stamatiso otan ginei 6 minon. Vevaia mou eipe akoma na mnin tou dino neraki, alla mou eipe gia tin posotita tis kremas na ienai ligi, epeidi thilazo akoma. Eseis poso neraki tous dinate otan ksekinisan froutakia?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσιακαποιοι γιατροι ειναι υποχονδριοι και αυτο δεν κανει καλο .Το θεωρω παραλογο να αποστειρωνεια σχεδον ενα χρομνο απο τη στιγμη που το παιδι τρωει τοσες τροφες και ερχετε σε επαφη με τοσα πραγματα .Μηπως θα επρεπε νατα κλειναμε μεσα σε γυαλινο κουτι ; τρελλαινομαι .εμενα την αποστειρωση μου τη σταματησε οπως και τη μιτση οταν καναμε το πρωτο μας εμβολιο σχεδον τριων μηνων και αυτο εειδη ειπα ας κλεισει και το τριτο μηνα .Οσο για το νερο μεχρι 6 μηνων περιπου το εβραζα καικρυωνε αλαλ αυτο καθαρα για θεμα γαστρεντεριτιδας .Μην φοβαστει τα παιδια πρπεπι να ερθουν σε επαφη αν τα αποστειρωνουμε ολα τοοσ θα αρρωσταινουν .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Και γω ποτέ δε το προτιμούσα, ας ελπίσουμε οι υπόλοιπες επαφές να είναι καλές και να έρθει το σπορακι🤞 Εμένα υπάρχουν διάφορες καταστάσεις που είχαν τύχει και είχαν συνδεθεί με την εγκυμοσύνη αυτή, που νομίζω συνεχώς θα μου περνάει από το μυαλό, τουλάχιστον όσο περνάει ο καιρός λίγο λίγο απαλύνουν, Συνέχεια βλέπω πεταλουδιτσες να με περιτριγυριζουν και σκέφτομαι πως αυτές οι πεταλουδιτσες είναι τόσο μικρές όσο και αυτό το μωρακι όταν έφυγε και πέταξε ψηλά στον ουρανό, είναι στιγμές που περνάει από το μυαλό μου έντονα και σκέφτομαι πωπω πως μπορεί να αλλάξει η ζωή έτσι....πως να μην είναι δύσκολο ψυχολογικά μετά; πραγματικά έχουμε τόση δύναμη μέσα μας 
    • Κοριτσια μ πως είστε; Εγω εισαγωγή νοσοκομειο λόγω συσπάσεων. Εχθες το βραδυ εκανα μια μεγαλη πέτρωσε ολη η κοιλιά κ κράτησε καποια λεπτα. Σημερα πρωι μιλησα με την γιατρό μ κ μ ζήτησε να με δει. Οντως μ ειπε κανω συσπασούλες κ με κράτησε μεσα για ενδοφλέβιο μαγνήσιο. Εχω απο τις 5:30 το απογευμα να κανω, θελω μα πιστευω πως εκανε δουλεια το Mg κ δεν θα ξανακάνω. Κοριτσια εσεις παίρνετε μαγνήσιο; Εμενα δεν μ είχε ξεκινήσει
    • Γλυκούλα μου!! 🥹🥹🥹   Καλό μήνα κορίτσια!!! Καλό καλοκαίρι!! Σήμερα πήγαμε σε ένα παραλιακό μαγαζί με τον άντρα μου και τους κουμπάρους μας και τα παιδιά μας και ήταν μαγικά!! Μου ρθε επιθυμία για μπύρα βαρελίσια, πήρα μια μεγάλη το ευχαριστήθηκε η ψυχή μου!! Και μετά σκεφτόμουν λες αυτή να ήταν η τελευταία μπύρα του καλοκαιριού;; Να μην μπορέσω να πιω άλλη;; Χάχαχα του τρελού!! 
    • Ρένα μου κ η μεγάλη μου η κόρη από τη μια στιγμή στην άλλη άλλαξε από αλεσμένα σε κομμάτια! Οπότε μην ανησυχείς! Λίγο προσοχή μόνο, μην την αφήνεις μόνη της να τρώει! Κάποιος να είναι συνέχεια μαζί της!    Εμείς τρώμε και φρούτα κ μεσημεριανό σαν μεγαλύτερες 😂😂😂😂😂  Τώρα που πάμε κούνιες η δικιά μου είναι από τις μεγαλύτερες! Ενώ πριν 1 χρόνο ήταν από τα μικρότερα κ φοβόμουν μην την πάρει κανένας αμπαριζα καθώς έτρεχε 😂😂 πως αλλάζουν οι καιροί 😂😂
    • Πόσο γλυκιά κίνηση αυτή που έκανες κορίτσι μου..... Δεν θα ξεχάσω όσο ακόμα πενθουσα το μωρό μου και ανάρρωνα από την αποξεση, σε μια βόλτα με τον καλό μου είδα ένα μικρό κοριτσάκι με την μαμά του. Το κοίταξα στιγμιαία, γιατί με πονούσε πολύ η εικόνα, ήταν σαν να μου έστριβαν το μαχαίρι στην πληγή, αλλά ο άντρας μου το κατάλαβε. Μην στεναχωριέσαι μου είπε, σύντομα θα έχεις και εσύ το παιδάκι μας. Μου φάνηκαν τόσο κενά λόγια, λόγια παρηγοριάς, αλλά είχε δίκιο. Η υπέροχη κορούλα μου ήταν πολύ κοντά, το μόνο που χρειάστηκε ήταν να μην το βάλω κάτω 🫶🌈🌈
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...