Μετάβαση σε περιεχόμενο

2 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ!!!


Eleny2

Recommended Posts

Εγω θα σου λεγα να το καθυστερήσεις το τριτο γευμα , στα περισσοτερα μωρα μπαινει κοντα στο χρονο . Η κρεμα ουτως ή αλλως (τα χουμε πει) ειναι μια αχρηστη τροφη ενω με το θηλασμο θα παρει πολλα θρεπτικά στοιχεια .

Για αρχη πατε πολυ καλα ! Δεχεται τις τροφες αλλα κραταει και τον θηλασμο :)

Οσο για τα κακακια μην ανησυχεις θα φτιαξουν σιγα σιγα ειναι οι αλλαγες στη διατροφή .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ξετρελλαθηκε μαλιστα!

Βεβαια και μενα μαρεσουν πολυ και ειναι και η εποχη τους τωρα!

Βανιλια-ροδακινο-σταφυλι και τα κακαια την πονουσαν...

Τα κανει η καημενη και μετα κλαιει.

Εχεις δυο μερες τωρα....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Το σταφύλι φέρει δυσκοιλιότητα...

Εποχής επέλεξες μόνο ε;;;

Για κενώσεις βοηθά το αχλάδι και δαμάσκηνο πάντως...

Και φυσικά και τα λαχανικά...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

katrina 71??? Και εμείς στο όριο 70. Είναι φαγανούλα η δικιά σου!

Θέλω να ρωτήσω και κάτι άλλο. Επειδή τα απογεύματα πηγαίνω για δουλειά, μπιμπερό ούτε να το δεί Τρώει (όσο τρώει) βανίλια νουνού κατα τις 8.00 το απόγευμα. Τί άλλο μπορώ να δίνω στην ηλικία που είμαστε (6 μηνών ) πιο υγιεινό? Φρούτα ρώτησα την παιδίατρο και μου είπε όχι γιατί έχουν φυτικές ίνες που το βράδυ μπορεί να θέλει να κάνει κακά. Καλύτερα το πρωί τα φρούτα Τι προτείνετε? Λάλα τί λές???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αμάντα και εσείς πανύψηλες!Τον άλλο μήνα ίσως στα ίδια εμείς θεωρώ...

Τί θέλεις για απόγευμα άλλο;;;κρέμα βανίλια θεωρώ είναι οκ...

αν φτάσει στο 200άρι ένα 3ωρο είναι καλυμμένη...ίσως και παραπάνω...

Μέχρι το βράδυ για το γαλατάκι πάλι...

Βέβαια η άποψή μου αδέσμευτη από θηλασμό, καθώς είμαι εκτός...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω παλι δεν νομιζω να υπαρχει προβλημα με τα φρουτα αλλα οκ ...

Ξερεις οτι η γνωμη μου ειναι λαχανικά και φρουτα . Ουτε κρεμες , ουτε τιποτα τετοιο .

Αυτη την εποχή βγαινει η κοκκινη κολοκύθα . Ειναι εξαιρετικής ποιοτητας λαχανικό ισάξιο με την γλυκοπατάτα και φυσικα ανωτερο απλο τα πρασινα κολοκυθάκια . Μπορεις να της δινεις το απογευμα σε μορφη κρεμας .

Μπορεις να δινεις και σκετο καροτο που ειναι πιο γλυκο και πιο ευχαριστο σαν γευση για τα μωρα .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν εχεις δικιο ! Και το κολοκυθάκι εχει πολλες βιταμινες απλα δεν εχει πρωτεινες , σιδηρο που εχει η κολοκύθα .

Εμενα (το χω ξαναπει ) με βοηθησε πολυ αυτο το σαιτ http://www.wholesomebabyfood.com/squash ... ecipes.htm

Φυσικά και δεν ακολουθω κατα γραμμα τι λεει ουτε τις συνταγές (αμερικάνικη διατροφή ) αλλα ειναι ενας καλος μπουσουλας για την εισαγωγη τροφων (τι ,σε ποιον μηνα κλπ) .

Κοιτα την κολοκυθα ...

Winter Squash

As the nutritional content of Winter squash varies with the variety of squash, you will find a nutritional summary accounting for all varieties below:

Nutrition Facts (1 cup cooked-baked, cubes)

Univ. of IL - Watch Your Garden

Calories - 79.95

Protein - 1.82 grams

Carbohydrate - 17.94 grams

Dietary Fiber - 5.74 grams

Calcium - 28.7 mg

Iron - 0.67 mg

Potassium - 895.85 mg

Folate - 57.40 mcg

Vitamin A - 7,291.85 mg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να πω κ γω την απορια μου:huh:

εγω εχω το θοδωρακι μου 6,5 μηνων περιπου που το θηλαζω..

κ θελω αν μπορεσω να τον θηλασω 1 χρονο..

εχει 1 βδομαδα που αρχισαμε τα λαχανικα...τρωει καπου

στα 5-6 κουταλακια.

η του δινω πρωτα στηθος κ μετα φαι η το αντιθετο..

το θεμα μου ειναι οτι οταν ο μικρος θα ειναι 9 μηνων θα παει παιδικο:(

που σημαινει οτι αναγκαστικα θα θηλαζω πρωι βραδυ...

λετε να μου κοπει???????????

θελω ομως να συνεχισω...:( :(

εχετε να προτεινετε κατι???????

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

savropinguinos έγραψε:

filenada prosopiki empeiria dn exo alla apo mia fili pou thulase 11 mines k mia alli 13 apla tha meiothei oste na kaluptei tis anagkes tountonto mas!!!filia!!!!pame cosmos g cafe?

αχ φιλεναδα δε γινετε..το ματς βλεπει ο αντρασ μου:(

να κανονισουμε παντως να παμε:) :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λαλα όντως πολύ καλό το σάιτ! Κανένα ελληνικό δεν υπάρχει? Μπάαα! Δεν νομίζω...

Συμφωνώ για φρούτα και λαχανικά. Οτιδήποτε τυποποιημένο δεν το προτιμώ. Αυτό με την κολοκύθα είναι μια καλή ιδέα. Καθότι λίγο άσχετη... Ξέρω τα μικρά κολοκυθάκια και την μεγάλη κολοκύθα που έχει χρώμα κάπως κίτρινο που φτιάχνουν πίτες. Αυτη εννοείς? Την κόβω, τη βράζω και την πολτοποιώ?

Ευχαριστώ!

lovie μην ανησυχείς για τη δυσκοιλιότητα. Σε λίγες ημέρες θα συνηθήσει. Είχαμε το ίδιο πρόβλημα αλλα τώρα είναι μια χαρά! Την ενοχλεί το μήλο μάλλον.

Στη φρουτόκρεμα η παιδίατρος μας είπε το κλασικό μηλο αχλάδι μπανάνα πορτοκάλι. Θα ήθελα όμως να χρησιμοποιήσω και άλλα φρούτα. Τι προτείνετε? Αβοκαντο επιτρέπεται?

Όλο απορίες είμαι το ξέρω αλλα με τη διατροφή έχω ένα θέμα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΒΑΖΩ ΜΗΛΟ,ΜΠΑΝΑΝΑ, ΑΧΛΑΔΙ, ΒΑΝΙΛΙΑ(ΦΡΟΥΤΟ),ΡΟΔΑΚΙΝΟ. ΓΙΑ ΤΟ ΑΒΟΚΑΝΤΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ! ΠΟΤΕ ΞΕΚΙΝΑΤΕ ΦΡΟΥΤΑΚΙΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχουμε ήδη ξεκινήσει εδώ και μια εβδομάδα περίπου! Δεν τρελένεται αλλα τρώει λίγο παραπάνω απ' τη βανίλια! Εσένα ακόμα δεν πολυθέλει να φάει?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΤΟ ΦΡΟΥΤΟ ΤΟ ΤΡΩΕΙ ΟΛΛΟ! ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΕΜΟΥΛΑ ΤΟ ΜΙΣΟ. ΕΝΤΑΞΕΙ ΕΙΜΑΙ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΗ! ΕΤΣΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΔΥΜΗΝΟ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΩ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

thouli έγραψε:

να πω κ γω την απορια μου:huh:

εγω εχω το θοδωρακι μου 6,5 μηνων περιπου που το θηλαζω..

κ θελω αν μπορεσω να τον θηλασω 1 χρονο..

εχει 1 βδομαδα που αρχισαμε τα λαχανικα...τρωει καπου

στα 5-6 κουταλακια.

η του δινω πρωτα στηθος κ μετα φαι η το αντιθετο..

το θεμα μου ειναι οτι οταν ο μικρος θα ειναι 9 μηνων θα παει παιδικο:(

που σημαινει οτι αναγκαστικα θα θηλαζω πρωι βραδυ...

λετε να μου κοπει???????????

θελω ομως να συνεχισω...:( :(

εχετε να προτεινετε κατι???????

Μάρθα και εγώ το σκέφτομαι πολύ αυτό το θέμα.

Στην δουλειά θα μπορείς να βγάζεις γάλα?

Εγώ σκέφτομαι να συνεχίσω να βγάζω και όταν θα αρχίσει τα γεύματα και να αφήνω και γάλα να του δίνουν εκτός από φαγητό για να μην έχω πρόβλημα τα Σαββατοκύριακα που θα είμαι σπίτι. Δεν ξέρω βέβαια για πόσο καιρό θα αντέξω γιατί το κάνω είδη 3μήνες αλλά θα προσπαθήσω. Αλλιώς θα θηλάζω μόνο πρωϊ βράδυ όπως λες κι εσύ. Γιατί να κοπεί?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕ Η ΛΑΛΑ ΛΕΓΟΝΤΑΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΠΑΝΙΟ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΑΣΥΝΗΘΗΣΤΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΤΟ ΓΑΛΑ ΤΗΣ ΜΑΝΑΣ ΝΑ ΕΠΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΔΥΟ ΘΗΛΑΣΜΟΥΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΘΕΛΕΙ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΟΠΟΤΕ ΤΟ ΖΗΤΑΕΙ, ΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΕΙ ΗΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΙΠΙΛΗΣΕΙ. ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΜΟΝΟ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ! ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΟΙ ΚΟΠΕΛΕΣ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΟΥΝ ΧΡΟΝΙΑ, ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ? ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΤΟ ΦΑΓΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΤΟΥ ΘΗΛΑΣΜΟΥ ΚΑΙ ΟΧΙ ΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΓΑΛΑΚΤΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΕΒΑΛΑ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΚΑΙ ΡΟΔΑΚΙΝΟ, ΠΕΠΟΝΙ, ΚΑΡΠΟΥΖΙ.ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΖΕΙΣ ΑΝΑ 3ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΆΒΕΙΣ ΤΥΧΟΝ ΑΛΛΕΡΓΙΕΣ.

ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΕΦΤΙΑΞΑ ΤΟ ΕΞΗΣ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ!!!

1ΜΗΛΟ,1ΑΧΛΑΔΙ, 1ΚΑΡΟΤΙ

ΣΙΓΟΒΡΑΣΙΜΟ ΜΕ ΛΙΓΟ ΝΕΡΑΚΙ ΛΙΓΗ ΩΡΑ.ΜΟΛΙΣ ΛΙΓΟ ΜΑΛΑΚΩΣΟΥΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΑΝ ΜΑΡΜΕΛΑΔΑ ΚΑΙ ΤΟ ΠΟΛΤΟΠΟΙΩ ΟΛΟ ΣΤΟ ΜULTY.Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΠΑΘΕ ΠΛΑΚΑ!! ΗΤΑΝΕ ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ ΓΙΑΤΙ ΟΛΑ ΒΓΑΛΑΝΕ ΜΙΑ ΤΡΟΜΕΡΗ ΓΛΥΚΑ

ΑΑΑΑ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΡΟΔΑΚΙΝΟ ΄Η ΟΛΟΚΛΗΡΟ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Veni μαγείρισσα φοβερή!Ωραίο ακούγεται...

Ελένη φίλη προσωπικά προτιμώ λίγες γεύσεις, όχι πολλές μαζί...Εναλλάξ...

Στο τέλος ασταμάτητη η κορούλα σου θα γίνει!Ωραία...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλυτερα να ανοιγαμε νεο θεμα γιατι θα χαθει εδω .

Οι μητέρες που επιστρεφουν στη δουλειά τους καταφέρνουν και διατηρουν το θηλασμο χωρις μαλιστα αντλήσεις (αναλογα την ηλικια του μωρου) .

Ειδικά για τα μωρα που εχουν περάσει στις στερεες τροφες δεν χρειαζεται αντληση στη δουλεια (το στηθος μετα απο λιγο καιρο προσαρμοζεται ) αλλα τα μωρα κατα την απουσια της μητέρας τρωνε στερεες τροφες και οταν επιστρεφει πεφτουν με τα μουτρα στο στηθος :woohoo:

Οποτε αν μια μητέρα την ωρα που επιστρεφει θηλάζει , το απογευμα θηλαζει και το βραδυ ανεμποδιστα (αν ξυπναει το μωρο ) τοτε σιγουρα δεν θα υπάρξει θεμα με το θηλασμο .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

LaLa έγραψε:

Καλυτερα να ανοιγαμε νεο θεμα γιατι θα χαθει εδω .

Οι μητέρες που επιστρεφουν στη δουλειά τους καταφέρνουν και διατηρουν το θηλασμο χωρις μαλιστα αντλήσεις (αναλογα την ηλικια του μωρου) .

Ειδικά για τα μωρα που εχουν περάσει στις στερεες τροφες δεν χρειαζεται αντληση στη δουλεια (το στηθος μετα απο λιγο καιρο προσαρμοζεται ) αλλα τα μωρα κατα την απουσια της μητέρας τρωνε στερεες τροφες και οταν επιστρεφει πεφτουν με τα μουτρα στο στηθος :woohoo:

Οποτε αν μια μητέρα την ωρα που επιστρεφει θηλάζει , το απογευμα θηλαζει και το βραδυ ανεμποδιστα (αν ξυπναει το μωρο ) τοτε σιγουρα δεν θα υπάρξει θεμα με το θηλασμο .

natassoula δε μπορω να κανω αντλησεις στη δουλεια..αλλα δε χρειαζεται κιολας γιατι θα εχω αντικαταστησει το θηλασμο με λαχανικα κ φρουτα...

lala εγω θα ειμαι μεχρι τησ 7 δουλεια...οποτε σπιτι καλες 7,30 θα ειμαι...:angry:

οπτε ενα θηλασμο θα προλαβαινω να κανω τ βραδυ κ ενα το πρωι..λες να υπαρχει περιπτωση αν κοπει???????

γιαυτο ρωταω

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites


×
×
  • Προσθήκη...