Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νταντά ή παιδικός σταθμός;


Recommended Posts

Αννουλα καλησπερα .Εχω ενα γιο 5 ετων στα δυο του χρονια μετακομισα σ εάλλη περιοχη παλια εμενα Αιγαλεω νω τωρα ηρθα ολυμπιακο χωριο ειναι μια νεα πολη με παρα πολλες ελλειψεις , μεσα σ εόλα και τα σχολεια εδω δεν λειτουργουν με τον ιδανικοτερο τροπο.

Ο Ο.Ε.Κ εχει και αυτος παιδικους σταθμους στους οποιους παιρνουν μωρκια δεν ξερω απο ποσο μηνων αλλα σιγουρα χροναριακρικα παιρνουν .Αυτοι ονομαζονται βρεφονηπιακοι σταθμοι ακριβως γιατι ειναι πολλη μωρα .

Το θεμα ειναι οτι και εδω υπαρχουν καποια κριτηρια :προηγουνται οι πολυτεκνες οι γονεις με χαμηλο φορολογικο εισοδημα επισης θα πρεπει να ργαζετε καιη μητερα καινα εχει και αυτη ενσημα δηλαδη αν καποια ειναι καθαρηστρια η δεν κολλαει ενσημα δνε εχει δικαιωμα να βαλει το παιδι της σε παιδικο σταθμο οπως επισης και αυτη που μπορει να βγαζει κατι παρααπανω την αναγκαζουν να παει να βρει ιδιωτικο .

Στα 3 χρονια του γιου μου εκανα αιτηση να παει στο παιδικο σταθμο τη ςπεριοχως και βγηκε 23 αναπληρωματικος επειδη εγω δνε ειχα ανσημα και της φιλης μου 60 αναπληρωματικη επειδη ειχε μεγαλο εισοδημα αλλα και σ εμια κυρια που ηταν πολυτεκνη της αρνηθηκαν επειδη δεν εργαζοταν!

Ν αφανταστεις επειδη ο γιος μου εχιε καποιο προβλημα με την ομιλια ειχα παραπεπτικο απο το παιδων το οποιο ελεγε οτι επηγει να παρακολουθησει το παιδι και η διευθυντρια ουτε καν μπηκε στο κοσπο να το δει μιλαμε για δημοσιο εγραφο .

Οσοαφοτρατις κληρωσεις με τα προνηπια ετσι ειναι επειδη το προνηπιο δεν ειανι υποχρεωτικο αλλα προαιρετικο παιρνουν όλα ατ νηπια και αν υπαρχουν θεσεις καλως αλλιως προηγουνται παλι τα πολυτεκνα οι αν ειανι διδυμα η αν εχειαδερφακι στο νηπιο καιμετα γινετε κληρωση , ευτυχως φετος δεν υπηρχε προβλημα και πηραν και το Σταυρο μου ο οποιος παρολο το προβλημα παλι δνε ειχε ιδιαιτερη μεταχειρηση δηλαδη ποτεραιοτητα .

Εγω θα σου ελεγα επειδη ειναι πολυ μωρο και να ξερεις οτι το πρωτο αιρο θα ειναι συνεχεια αρρωστο καλο θα ηταν εως τα 3 που ξεκινανε τα επαναληπτικα εμβόλια να ειχες μια κοπελα στο σπιτι και θα σουπω μπορεις να τοποθετησεις καμερες σε όλ το σπιτι καινα ελεγχεις την συμπεριφορα της .Επισης το μωρο ειναι ο καθρεφτης αν κατι δμε παει καλ θα στο δειξει καια ς ειναι μωρο.

Επισης να σου ανφερω οτι εχουμε μεσα στο φορουμ μια κοπελα την ρουμπελαη οποια ενδιαφερετε να κρατησει παιδακι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Την κόρη μου την πηγαίνω σε παιδικό σταθμό από 10 μηνων. Είναι μια χαρα. Εμαθε να παιζει με παιδια και γενικότερα κοινωνικοποιηθηκε! Μεχρι και να περναει το φαναρι με πρασινο και να σταματαει στο κοκκινο. Ειμαι απολυτα ικανοποιημενη.

Πριν την παω στον παιδικο δοκιμασα να την αφησω σε μια κοπελα που κρατουσε αλλα 3 παιδια. Αμεσως ειδα αλλαγη στη συμπεριφορα του παιδιου παρολο που ηταν 7,5 μηνων. Την πηγα 7 φορες και μετα τη σταματησα. Σαν αποτελεσμα ηταν να κολλησει περισσοτερο πανω μου. Ευτυχως σωθηκα με τον παιδικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βανια ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση!

Όσο για τις κάμερες ο νόμος σε υποχρεώνει να ενημερώσεις την νταντά για το αν υπάρχουν και σε ποιούς χώρους είναι.:cheer: Οπότε και πάλι δεν μπορείς να καταλάβεις πολλά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

το να βαλεις καμερα στο σπιτι σου η στο μαγαζι σου ειναι δικαιωμα σου εσυ δνε θα τη βαλεις αποκλειστικα για να παρακολουθησεις την οποιαδηποτε κοπελα αλλα γενικοτερα αλλωστε στο σπιτι σου θα ιναικαι δεν χρειαζετε να ωσεις εξηγσεις .Σιγουρα η κοινωνικοποιηση πετυχαινει στους παιδικους σταθμους για το λογο οτι εχουν εμπειρο προσωπικο αλλα ρε κορθτσια ξερω πολα παιδακια τα οποια πανε παιδικο σταθμο και ιναι ακοινωνητα καιοχι μονο πιστευω αυτο ειναι δουλεια στη καθε οικογενεια .

Απναντι απο το σπιτιμου μενει μιακυρια η οποια εργαζετε σε δημοσιο παιδικο σταθμο στην Αθηνα θα τη ρωτησω αν γνωριζει καποιο δημοτικο η ιδιωτικο παιδικο σταθμο στην περιοχη που ανφερες εαν βεβαια θελεις

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula_ έγραψε:

Ξέρω πως είναι χαζό αλλά τρέμω στην ιδέα το παιδάκι μου να συνηθίσει μια άλλη γυναίκα(που δεν αμφιβάλλω πως θα το αγαπάει)και μετά να του φαίνομια εγώ ''ξένη''.

Ο αδερφός μου κι η νύφη μου από τότε που γεννήθηκε η Αντριάνα και μετά από 1 χρόνο κι η Μιχαέλα, είχαν μια νταντά γνωστή της νύφης μου! Μεγάλη γυναίκα σε ηλικία, καθόλου βέβαια παιδαγωγός, σαν απλή γιαγιά!! Επίπεδο 0!! Τις αγαπάει πολύ τις μικρές βέβαια κι οι μικρές αυτήν! Αλλά η μαμά είναι μαμά!! Όταν την βλέπουν κολλάνε σαν τις βδέλες πάνω της παρόλο που είναι όλη μέρα με την νταντά! Εν το μεταξύ μια μέρα, τις έκανε παράπονα η μεγάλη και της λέει: "Όλο με την Χ... (νταντά) μας αφήνετε λες κι είναι η μαμά μας κι ο μπαμπάς μας! Όλο δουλειά έχετε! Εμείς θέλουμε εσας! " Βέβαια κι ο αδερφός μου με την νύφη μου το ξεφτίλιζουν με το θέμα εργασία! Όλο τρέχουν για δουλειές! Έλεος! Έχουνε και 2 παιδιά που τους έχουν ανάγκη!! Μην φοβάσαι! Ίσα ίσα που η μικρή θα σε θέλει περισσότερι πιστεύω επειδή θα της λείπεις!

Αλλά κατά την γνώμη μου.. καλύτερα ένα άτομο που έχει σπουδάσει και θα ασχοληθεί δημιουργικά με το παιδάκι σου.. κι ακόμα καλύτερα παιδικό σταθμό!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πιστεύω γενικά πώς ο παιδικός σταθμός είναι καλύτερος από νταντά στο σπίτι γιατί μπορεί να προσφέρει περισσότερα πράγματα σ' ένα παιδάκι. Το παιδάκι βγαίνει από το σπίτι του, γνωρίζει άλλα παιδάκια, μαθαίνει καινούργια πράγματα και γενικά κοινωνικοποιείται. Όμως θεωρώ πώς το μωράκι σου είναι μικρό ακόμη για παιδικό σταθμό για δύο λόγους: Πρώτον γιατί τα παιδάκια κάτω των δύο ετών δε ξέρουν ακόμη να μοιράζονται τα καλά της ομάδας και το παιχνίδι τους είναι ακόμη ατομικό και όχι συλλογικό ακόμη και μέσα στο χώρο του παιδικού σταθμού και δεύτερον επειδή δεν έχει κάνει ακόμη τα επαναληπτικά εμβόλια θα είναι ο οργανισμός του πιο επιρρεπής σε ιώσεις.Η ιδανικότερη ηλικία για να πάει ένα παιδάκι στο παιδικό σταθμό, σύμφωνα με τους παιδιάτρους και τους αναπτυξιολόγους, είναι απ' τα δυόμιση και μετά. Μέχρι τότε είναι προτιμότερο το παιδί να φροντίζεται στο σπίτι, αν φυσικά υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Με λίγα λόγια πιστεύω πώς ο παιδικός σταθμός είναι η ιδανική λύση για παιδάκια όμως άνω των δύο ετών. Γι' αυτό θα σου πρότεινα, αν βέβαια έχετε την οικονομική ευχέρια, να πάρεις για φέτος μια νταντά που να προσέχει το μωρό στο σπίτι και να προτιμήσεις καλύτερα μια κοπέλα που είτε στην έχουνε συστήσει και γνωρίζεις ότι είναι καλή, είτε είναι παιδαγωγός και έχει κάποια σχέση με το θέμα του παιδιού. Και επίσης τις πρώτες μέρες που θα έρχεται στο σπίτι, φρόντισε να είσαι κι εσύ παρούσα για να δεις πώς τα πηγαίνουν οι δυο τους και αν υπάρχει θετική αλληλεπίδραση. Αν κάτι δε πάει καλά στη πορεία και υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πιστεύω πώς το μωρό σου θα στο δείξει.

Αυτά από 'μένα! Φιλιά:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μέχρι τώρα έχω βρει κάποιες κοπέλες,που μου τις έχουν κυρίως συστήσει.Έχω καταλήξει σε μερικές,που μου φάνηκαν ήρεμες και κατάλληλες για το παιδί μου(χωρίς όμως να τις έχω δει και στην πράξη).

Η πρώτη είναι αδιώριστη νηπιαγωγός 25 ετών,η δεύτερη είναι κυρία 47 ετών,μητέρα,με εμπειρία τριών παιδιών(η κόρη της είναι φίλη μου) και η τρίτη είναι απόφοιτος λυκειου 35 ετών με δυο παιδιά.

Αν τελικά δεν βρούμε παιδικό σταθμό(λέω να ρωτήσω και την παιδίατρο μας)θα καλέσω κάποια στιγμή τις κυρίες στο σπίτι να δω πως θα τις ''πάρει'' και το παιδί.

Το συζητήσαμε χτες με τον άντρα μου και καταλήξαμε πως θα ήταν καλύτερα να πάρουμε μια νταντά γιατι εγώ μέσα Φεβρουαρίου θα γεννήσω οπότε θα έχω και μια παραπάνω βοήθεια με το μωρό.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula_ έγραψε:

elpi76 ούτε την γρίπη την σκέφτηκα :ohmy: Και παρότι με ανησυχεί τόσο, στο θέμα του σχολείου την αμέλησα.

Έχω υπ'όψην μου και δυο τρεις κοπέλες αλλά δεν τις έχω ειδοποιήσει ακόμη.

emena i mikri einai 18 mhnwn kai eixa apofasisi na thn steilo se brefiko stathmo (paidiko einai pano apo 2.5 etvn ) . Tin peirane kai sto dimotiko brefiko stathmo na arxisei apo semptembrio omos telika gia thn gripi kai mono leo na thn kratiso spiti gia ena akoma xrono kai na ta bolepsoume me kamia kopela.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

sofiadav έγραψε:

Annoula_ έγραψε:

emena i mikri einai 18 mhnwn kai eixa apofasisi na thn steilo se brefiko stathmo (paidiko einai pano apo 2.5 etvn ) . Tin peirane kai sto dimotiko brefiko stathmo na arxisei apo semptembrio omos telika gia thn gripi kai mono leo na thn kratiso spiti gia ena akoma xrono kai na ta bolepsoume me kamia kopela.[/quote:11si8str]

Εγω φετος την εστειλα η φορα σε παιδικο (δημοσιο) και ολο το χειμωνα ητανε αρρωστη (δοιαριες-βρογχιτιδα......)κ.α....... και εκτος αυτου κολλαγε και τον μικρο.

Απο Σεπτεμβρη σκεφτομαι να μην την στειλω αμεσως ακομα και αν ανοιξουν γιατι ψιλοφοβαμαι......Ασε που μιλησαμε και με καποιον φιλο που ειναι στην Σωτηρια και μας ειπε οτι εχει πολλα κρουσματα με παιδια και να της κοψουμε απο τωρα τον παιδικο....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76 σοβαρά;Προβληματίστηκα πολύ με την γρίπη.Απο Φεβρουάριο θα έχουμε κι εμείς μωρό στο σπίτι άρα πρέπει να το ψάξουμε πολύ...:unsure:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

επισης κατι που πρεπει να εχει στο μυαλο σου Αννουλα ειναι οτι οταν εχεις μεσα στ0 σπιτι ενα νεογεννητο μωρακι θα πρεπει αν εισια πολυ προσεκτικη μια απλη ιωση που μπορει αν εχει το κοριτσακι σου το μεγαλο το μωρο μπορει αν το οδηγησει στο νοσοκομειο .Οταν γεννησα στον ιδιο θαλαμο ηταν καιμια κπελα μητερα ενος μεγαλυτερου παιδου 4 ετων και της ειπε ο γυναικολογοτης το μεγαλο που πηγαινει παιδικο σταθμο να το αφηνεις στη γιαγια !ακους να πρπει να διωξεις το ενα σου παιδι για να μην αρρωστησει το άλλο ; Για ενα εως του μεγαλωσει και το μωρο δηλαδη να φτασει τουλαχιστον δυο ετων καλυτερανα απρεις μια γυναικα εμπιστοσυνης θα σε βοηθαει κιολας .καιμετα τα βαζεις στο παιδικο σταθμο μαζι

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...