Μετάβαση σε περιεχόμενο

Νταντά ή παιδικός σταθμός;


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους/ες!

Είμαι η Κωνσταντίνα και νέο μέλος στην παρέα σας.Είμαι μανούλα,και το κοριτσάκι μου είναι 1 έτους.

Απο Σεπτέμβριο θα πρέπει να επιστρέψω στην δουλειά μου και όπως καταλαβαίνετε τέθηκε το ερώτημα ''Νταντά ή παιδικός σταθμός;''

Δυστυχώς δεν είμαστε απο τους τυχερούς να έχουμε την βοήθεια,ή την πολυτέλεια αν θέλετε ;) ,να έχουμε την βοήθεια κάποιου συγγενικού προσώπου αφού οι παππούδες και οι γιαγιάδες είναι νέοι σε ηλικία και δεν έχουν ακόμα βγει στην σύνταξη.

Οι απορίες και οι πρβληματισμοί μου είναι οι εξής:

α)Σε περίπτωση που τελικά επιλέξουμε τον παιδκό σταθμό

1)Μήπως είναι πολύ μικρούλα για παιδικό σταθμό;

2)Οικονομικά μας συμφέρει περισσότερο καθώς θα δίνουμε τα μισά σχεδόν χρήματα απ'οτι σε μια νταντά.

3)Ιδιωτικός ή δημόσιος;

4)...Και κατα πόσο θα την προσέχουν;Οι παιδαγωγοί θα έχουν αρκετά παιδάκια να ασχοληθούν

5)Παρ'όλα αυτα θα κοινωνικοποιηθεί γρηγορότερα

β)Αν τελικά επιλέξουμε την νταντά

1)Πώς θα ελέγχω αν η γυναίκα αυτή θα φέρεται καλά στο μωρό μου;Γιατι μπροστά μου μπορεί να παίζει θέατρο και η κόρη μου είναι ακόμα πολύ μικρή για να μου πει πως περνάει

2)Λέτε να την συνηθίσει το παιδί και μετά να μην θέλει εμένα;:dry:

3)Δεν θα έχει επαφή με άλλα παιδάκια

Παρακαλώ,χρειάζομαι την βοήθεια,τις γνώσεις και τις εμπειρίες σας!

Καλώς σας βρήκα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula , καλησπέρα και καλώς ήρθες!!!

Εγώ είμαι χαλαρά της άποψης να πας το παιδάκι σου σε παιδικό... Βέβαια είναι ένα θέμα ο δημόσιος ή ο ιδιωτικός ...

θα έλεγα να κάνεις μια βόλτα και να δεις στην γειτονιά σου πως λειτουργούν οι παιδικοί σταθμοί , τόσο ιδιωτικοί όσο και οι δημόσιοι και να κρίνεις...

Πιστεύω ότι σίγουρα ότι το παιδάκι στο σταθμό Θα κοινωνικοποιηθεί πιο εύκολα , θα περνάει τις ώρες του δημιουργικά (να μου πεις είναι πολύ μικρό ακόμα.. στην πορεία όμως ...) , είναι οικονομικότερα από την νταντα, θα επιστρέφει σπίτι φαγομένο κ.λπ. .

τώρα κατά πόσο θα το προσέχουν ... δεν είναι απλά τα πράγματα .. βαρύνονται οι παιδαγωγοί με σοβαρές ευθύνες και δεν νομίζω να ρισκάρουν την επαγγελματική και προσωπική τους ακεραιότητα και να χαζολογούν όταν θα είναι εν ώρα εργασίας .. Εγω θα είχα εμπιστοσύνη !!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! ΕΧΩ ΔΟΥΛΕΨΕΙ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2,5 ΕΤΩΝ! ΑΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ, ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΕΙΣ. ΕΙΜΑΙ ΥΠΕΡ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΚΟΥ ΣΤΑΘΜΟΥ ΓΙΑΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΠΟΙΗΤΕ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΕΠΕΙΔΗ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΝΤΑΝΤΑ,ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΑΝ ΙΔΙΑΙΤΕΡΗ ΑΔΥΝΑΜΙΑ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ, ΠΩΣ ΑΛΛΟ Η ΜΜΑ ΑΛΛΟ Η ΝΤΑΝΤΑ! ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα78 ευχαριστώ για την ανταπόκριση.Άρα μου λες λοιπόν να κάνω μια βόλτα στους παιδικούς σταθμούς,να παρακολουθήσω το ''μάθημα''και να κρίνω...Καλή ιδέα και ομολογώ πως δεν την είχε σκεφτεί.

Θα προλάβω όμως μέχρι τον Σεπτέμβριο;

Και κάτι ακόμα.Θα μπορώ να παίρνω και το παιδί μαζί;Να βλέπω πως αντιδρά στον χώρο και αν της αρέσει το κλίμα ή ''απαγορευεται''κάτι τέτοιο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου δεν ήξερα πως υπάρχει όριο ηλικίας στους δημόσιους παιδικούς σταθμούς.

Ξέρω πως είναι χαζό αλλά τρέμω στην ιδέα το παιδάκι μου να συνηθίσει μια άλλη γυναίκα(που δεν αμφιβάλλω πως θα το αγαπάει)και μετά να του φαίνομια εγώ ''ξένη''.

Μήπως ξέρετε μέχρι πότε λειτουργούν οι ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί;Για παράδειγμα μέχρι τις 7 το απόγευμα ή το ρυθμίζεις ανάλογα με το πρόγραμμα σου;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΕ ΗΡΜΙΣΕ! ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΝΑ ΝΟΙΩΘΕΙ ΚΑΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΝΤΑΝΤΑ. ΕΜΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΘΗΜΟΥΝΤΑΙ! ΜΑΛΙΣΤΑ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΠΑΡΑΝΥΦΑΚΙ ΣΤΟΝ ΓΑΜΟ ΜΟΥ! ΜΕ ΑΓΓΑΛΙΑΖΑΝΕ, ΠΑΙΖΑΜΕ, ΒΛΕΠΑΜΕ ΤΗΛΕΩΡΑΣΗ, ΜΟΥ ΣΠΑΓΑΝ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΙΣ ΖΒΟΛΙΕΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛ Η ΜΑΝΑ, ΜΑΝΑ! ΜΕ ΤΟ ΠΟΥ ΣΧΟΛΟΥΣΕ, ΠΑΝΩ ΤΗΣ ΕΤΡΕΧΑΝ, ΑΓΚΑΛΙΕΣ ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥΣ! ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΝΑ ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΟΝΤΑΙ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΜΟΥ! ΤΩΡΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΡΟΔΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΟΙ ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΕΚΕΙ! ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΟΙ ΔΗΜΩΣΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΥ ΤΟ ΙΔΙΟ! ΕΔΩ ΟΙ ΙΔΙΩΤΚΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ ΩΣ ΤΙΣ ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΝΟΜΙΖΩ! ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΣ ΜΙΑ ΒΟΛΤΑ ΝΑ ΣΟΥ ΛΥΣΟΥΝ ΟΤΙ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΑ ΒΑΖΕΙΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΠΡΑΤΤΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η αλήθεια είναι ότι μάλλον θα ήταν καλύτερα να το έψαχνες όταν τα πράγματα θα ήταν "full season" , για να έβλεπες στην πράξη πόσα παιδάκια θα ήταν στην τάξη , ποιοι παιδαγωγοί υπάρχουν και πως συμπεριφέρονται στα παιδιά κ.λπ. .. Νομίζω όμως ότι πολλοι ιδιωτικοί κλείνουν τέλη Ιούλη, οπότε θα σου πρότεινα να έβλεπες προς το παρόν αυτούς και το Σεπτέμβριο να δεις και τους δημόσιους.. να πάρεις μια μέρα στην γύρα τους δημόσιους αν θα έχεις έλλειψη χρόνου.

Νομίζω ότι θα μπορείς να πάρεις το μωράκι σου μαζι .. γιατί όχι .. Βεβαίως όλα αυτά που σου λέω είναι ότι έχω ακούσει από γνωστές φίλες και συγγενεις που έχουν τα παιδάκια τους σε παιδικούς και από προσωπική εμπειρία καθότι μεγάλωσα στον παιδικό (δημόσιο) και ήμουν πολύ χαρούμενο παιδί...

Επίσης αν πεις σε ποια περιοχή ψάχνεις παιδικό σταθμό , ίσως να μπορούν να σε βοηθήσουν και μέλη από το φόρουμ που πιθανόν να έχουν κάτι υπόψη τους ... !!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου ίσως είμαι λίγο υπερβολική γιατι είναι η πρώτη φορά που θα την ''αποχωριστώ''.Μέχρι σήμερα είμαστε κάθε μέρα-όλη μέρα αυτοκόλλητες και ως γνωστώ κάθε αρχή και δύσκολη.Θα μας κάνει καλό μια αλλαγή και λίγος προσωπικός χρόνος για την καθε μια μας (πιστευω!);)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα78 για το παιδί δεν πιστευω να έχει καμια διαφορά αν θα είναι δημόσιος ή ιδιωτικός ο παιδικός σταθμός.

Ψάχνω στην περιοχή του Ηράκλειου-Ν.Ηράκλειου Αττικής.

Πάντως θα κάνω ένα τηλέφωνο να δω ώρες λειτουργίας και πότε μπορώ να κάνω την επίσκεψη μου.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΟΡΟ ΠΟΛΛΑ ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ ΞΕΡΕΙΣ! ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΘΑ ΝΟΙΩΣΩ ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΑΠΟΦΑΣΙΣΩ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΠΑΙΔΙ. ΔΕΝ ΣΕ ΚΑΤΗΓΟΡΩ! ΕΙΜΑΙ Η ΦΩΝΗ ΤΗΣ ΣΥΝΗΔΗΣΗΣ ΣΟΥ! ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΠΟΥ ΠΩ ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΩΣΤΟ!;):P:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο Ηράκλειο είχα δει ένα πολύ ωραίο (ιδιωτικό) και ευρύχωρο παιδικό σταθμό με κήπο , πίσω από το lidl, δεν θυμάμαι περισσότερα να σου πω .. :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

... κατά τα λοιπα όμως δεν ξέρω να σου πω τους όρους και προϋποθέσεις του σταθμού , ούτε έχω ακούσει σχόλια από κάποιον απλά επειδή είμαι στον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης και φαντάσου ήδη με προβλημάτισε το θέμα .. μένω και στα περίχωρα .. οπότε καταλαβαίνεις τον πήρε το βλέμμα μου αυτόν τον σταθμό ... :laugh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΝΕ ΠΑΙΔΙΑ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 2,5 ΕΤΩΝ! ΑΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΛΕΞΕΙΣ ΙΔΙΩΤΙΚΟ.

Κανεις λαθος!

Υπαρχουν παιδικοι σταθμοι που περνουν μωρακια απο μηνων χωρις να εχουν 'καθαρισει'.

Δηλαδη μια μανα που δε διαθετει χρηματα για ιδιωτικο σταθμο τι το κανει το παιδι της????

Αννουλα και γω προτεινω παιδικο απο πολλες αποψεις!

Καλη επιλογη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

χρυσα78 σε καταλαβαίνω.Κι εγώ το σκεφτόμουνα απο την εγκυμοσύνη αλλά μετά με το μωρό ξεχάστηκα...:unsure:

Πάντως όποια κοπέλα έχει υπ'όψην της κάποιον παιδικό σταθμό ή έχει μείνει ευχαριστημένη ας με ενημερώσει μέχω τπυ παρόντως θέματος ή με προσωοικό μήνυμα :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

lovie έγραψε:

καντινου έγραψε:

Κανεις λαθος!

Υπαρχουν παιδικοι σταθμοι που περνουν μωρακια απο μηνων χωρις να εχουν 'καθαρισει'.

Δηλαδη μια μανα που δε διαθετει χρηματα για ιδιωτικο σταθμο τι το κανει το παιδι της????

Αννουλα και γω προτεινω παιδικο απο πολλες αποψεις!

Καλη επιλογη![/quote:1fwsxsjj]ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΠΟΙΟ ΚΑΤΩ ΕΙΠΑ ΟΤΙ ΕΔΩ ΠΟΥ ΜΕΝΩ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΠ'ΟΤΙ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΥΤΑ ΥΣΧΙΟΥΝ! ΤΩΡΑ ΑΛΛΟ ΕΠΑΡΧΕΙΑ ΑΛΛΟ ΜΙΑ ΠΟΛΗ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula_ καλησπερα

Εγω θα σου προτεινω να κοιταξεις για νταντα πρωτον γιατι πιστευω ειναι πολυ μικρουλι ακομη για παιδικο και δευτερον ετσι οπως ειναι τα πραγματα με την γριπη υπαρχει πιθανοτητα να μην ανοιξουν σχολεια και παιδικοι απο Σεπτεμβρη και ισως μεινεις ξεκρεμαστη εφοσον θελοντας και μη θα πρεπει να επιστρεψεις στην δουλεια σου.

Κατω απο αλλες συνθηκες θα ψηφιζα παιδικο και συγκεκριμενα ιδιωτικο.......

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

elpi76 ούτε την γρίπη την σκέφτηκα :ohmy: Και παρότι με ανησυχεί τόσο, στο θέμα του σχολείου την αμέλησα.

Έχω υπ'όψην μου και δυο τρεις κοπέλες αλλά δεν τις έχω ειδοποιήσει ακόμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula_ είμαι ακριβώς στην ίδια κατάσταση με εσένα.Να σε ενημερώσω όμως ότι από ότι γνωρίζω οι εγγραφές στους δημόσιους παιδικούς και βρεφονηπιακούς γιατί εκεί πρέπει να πάει η μικρή σου έχουν τελειώσει τέλη Ιούνη.Τα αποτελέσματα βγαίνουν τώρα τέλη Ιούλη.Σου το λέω γιατί εγώ τον έγραψα σε δημοτικό βρεφονηπιακό καο αναμένω αποτελέσματα.Αν το δεχτούν δλδ γιατί οι θέσεις λίγες και το μέσο πολύ!!

Στην πόλη που μένω έχει έναν καλό βρεφικό με 10 θέσεις όμως δεν με βολεύει γιατί είναι μακριά και ζητάει 350 e.

Δεν ξέρω και γω τί θα κάνω:( Είμαι πολύ αγχωμένη.Γυναίκα φοβάμαι να ΄πάρω αλλά μάλλον είναι η μόνη λύση.:unsure:

Τα ωράρια που ρώτησες είναι 7 ή 7,5 δεν θυμάμαι με 4.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin888 βάση ποια κριτήρια γίνονται ''δεκτά''τα παιδάκια στους βρεφονηπιακούς σταθμούς;:huh: (Καλά τι παράλογο και αυτό!Αν είναι δυνατόν!:angry: )Εξαρτάται η ''εισαγωγή''τους απο την φορολογική δήλωση;Το αν είσαι πολύτεκνος;Την υγεία του παιδιού;

Άρα λοιπόν διαγράφω το δημόσιο.:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Annoula_ έγραψε:

christin888 βάση ποια κριτήρια γίνονται ''δεκτά''τα παιδάκια στους βρεφονηπιακούς σταθμούς;:huh: (Καλά τι παράλογο και αυτό!Αν είναι δυνατόν!:angry: )Εξαρτάται η ''εισαγωγή''τους απο την φορολογική δήλωση;Το αν είσαι πολύτεκνος;Την υγεία του παιδιού;

Άρα λοιπόν διαγράφω το δημόσιο.:dry:

Ναι τα κριτήρια είναι κοινωνικά πρώτα από όλα.Προτεραιότητα έχουν οι οικονομικά ασθενέστεροι, οι πολύτεκνοι,οι άγαμες μητέρες κλπ κλπ.Ετσι μου είπαν.Ασχετα που δεν έχεις που να αφήσεις το παιδί σου και εργάζεσαι...Γιατί γνωρίζω και περιπτώσεις με πολύ μεγαλύτερο εισόδημα από το δικό μας και άνεργες μητέρες να στέλνουν τα παιδάκια τους στον παιδικό..Ελεος θα έπρεπε να υπάρχουν θέσεις για όλα τα παιδιά:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στο νηπιαγωγείο του ανιψιού μου πήραν τα παιδάκια για το προνήπιο με κλήρωση:angry:

Εντάξει σίγουρα θα έπρεπε πρώτα να παίρνουν τα παιδάκια των πιο ευαίσθητων κοινωνικών ομάδων αλλά όχι και να αφήνουν''απ'έξω''τα υπόλοιπα :dry: Είναι άδικο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

christin888 τουλάχιστον η κλήρωση έγινε μπροστά στους γονείς.Πώς έχουμε καταντήσει έτσι;Χρειαζόμαστε μεσάζοντα για να πάνε τα παιδιά μας στο σχολείο :(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...