Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΓΡΙΠΗ H1N1 ΚΑΙ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!!!!!!!


Recommended Posts

Κοριτσια μου καλημερα!!!Ειμαι λιγο αναστατωμενη σημερα!!!Μενω σε νησι και η τουριστικη περιοδος εχει ανοιξει για τα καλα!!!Χαμος!!!!!Εχουμε πολυ κοσμο και ειδικα Βρετανους.Αυτο που φοβομουν συνεβει!Νοσησε φιλικο μας ζευγαρι!!!!!!!!!!!!Παιδια επιβαιβεωμενο κρουσμα απο το Παστερ.Τα παιδια ειναι μια χαρα με ηπια συμπτωματολογια και τωρα παιρνουν Ταμιφλου και ειναι σε καραντινα στο σπιτι!!!Πανικοβληθηκαν για μενα και μας πηρανε αμεσως τηλ.Τελευταια φορα ημαστε μαζι τη Κυριακη μεσα στο αυτοκινητο μας ολοι μαζι.Δεν ειχε εκδηλωθει και δεν βηχανε ή κατι τετοιο.Μεσα στην εβδομαδα τους εμφανιστηκε με ερεθισμενο λαιμο και υψηλο πυρετο ειδικα στον αντρα της φιλης μου!Ευτυχως πηγανε για ελεγχο στο νοσοκομειο με τα πρωτα συμπτωματα τους πηρανε δειγμα και πηρανε σε λιγες ωρες τα αποτελεσματα!Εγω παλι εχω λιγο ενοχληση στον λαιμο εδω και καμια εβδομαδα αλλα πιστευω οτι ειναι απο τα παγωμενα φρουτα και νερα.Θερμοκρασια εχω πολυ καλη.Οπως καταλαβαινετε εχω ψιλοφρικαρει.Πηρα τον γιατρο μου τηλ και μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι προληπτικα απλα αν εμφανισω πυρετο να παω για δειγμα!Οτι ισχυει για ολους δηλαδη.ΤΟ θεμα ειναι μου ειπε αν τυχει κατι αν μπορει μια εγκυμονουσα να παρει Ταμιφλου γιατι δεν ειναι ξεκαθαρισμενο για παρενεργειες.Προς το παρον μου συνεστησε ψυχραιμια.Επισης να σας πω οτι τα παιδια ειναι πολυ προσεκτικα με χερια και τετοια και ψαχνονται να δουνε απο που κολλησανε.Ευτυχως κινητοποιηθηκανε αμεσως!!!!!!!ΠΟλυ σημαντικο κοριτσια!Σκεφτειτε οτι κανουμε κολλητη παρεα.Επισης ο γιατρος τους ειπε οτι καλυτερα τωρα που κολλησανε γιατι αποκτησανε αντισωματα!Αν δεν ημουνα εγκυος δεν θα με ενοιαζε τοσο αλλα τωρα φοβαμαι ρε γμτ!:( Θα παρω και τον παθολογο μου σημερα που ητανε και αυτος που εντοπισε τον ιο στα παιδια(το υποψιαστηκε δηλ.)μπας και μου δωσει καμια συμβουλη!Ξερω γω!!!Μου φαινεται δεν θα ξαναβγω απο το σπιτι και δεν θα με πλησιαζει κανεις!:( :( :( :( Αν υπαρχει κανεις παθολογος στο φορουμ ας μας πει κατι!Δεν ξερω τι!Μια ενημερωση κατι!Εδω τα κρουσματα ειναι πολλα αλλα φυσικα δεν το λενε τα μεσα!Δεν θα σας πω και γω που βρισκομαι για να μην πανικοβληθειτε.Δεν θα σας πω και τον αριθμο των κρουσματων αλλα νομιζω οφειλω να σας πω οτι πρεπει να προσεχετε εγκυουλες μου!!!Συγνωμη για το μεγαλο ποστ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΑΡΑΚΙ ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΑΙ.ΘΕΤΙΚΗ ΣΚΕΨΗ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ.

ΣΥΜΒΟΥΛΕΨΟΥ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ .

ΑΠ'ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΣΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ, ΑΠΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΟΙ ΕΓΚΥΜΟΝΟΥΣΕΣ ΣΕ 1-2 ΜΗΝΑ ΘΑ ΕΜΒΟΛΙΑΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ax koritsia kai ego anysixo sxetika me to thema...den eimai egios alla den exo akoush na lene tipote gia paidia kato tou 1 etous ..olo lene gia paidia pano tou 1 etous kai enhlikes...Tha hthela na ksero omos kata poso tha mporouse na antapekselthei o rganismos enos brefous kai genika poia tha htan ta apotelesmata ???? Pantos esy maraki mhn anyshxhs an exeis kolish ta symptomata emfanizontai ths protes 7 meres to poly!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά πιστεύω ότι επειδή πρόκειτε για ένα πολύ σημαντικό θέμα θα ήταν καλό να μας πεις σε ποιό νησί είσαι έτσι ώστε όσοι θέλουν να έρθουν να είναι λίγο πιο προσεκτικοί. Ειδικά αν πρόκειτε για άλλες έγκυες ή μαμάδες με μικρά παιδιά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην πανικοβαλεσαι,πολλοι που νοσησαν δεν ηξεραν καν οτι εχουν αυτην την γριπη,νομιζαν οτι εχουν μια απλη γριπη,εκατσαν μια βδομαδα σπιτι με αντιπυρετικα και εγιναν καλα.Μπορει, εαν ειναι σε πιο ηπια μορφη να αντιμετωπιστει σαν ενα κρυωμα.

Αυτο που χρειαζεται να γινει απ ολους ,ειναι οτι εαν εχουν καποιο συμπτωμα ,να προσπαθησουν να μην εχουν πολλες επαφες ,να κατσουν σπιτι

και εαν συνεχιστουν τα συμπτωματα να πανε σε νοσοκομειο για να τσεκαρουν εαν ειναι αυτος ο ιος.

Στο εξωτερικο δυστυχως ,δεν ειχαν εγκαιρως την καταλληλη ενημερωση (σε αντιθεση με την Ελλαδα,που δειχνει πρωτοφανη οργανωση σ'αυτο το θεμα και μαλιστα μας εδωσαν συγχαρητηρια απο τον ΠΟΥ)

με αποτελεσμα να ερθουν ολοι αυτοι οι τουριστες που νοσουσαν χωρις να το ξερουν και να διαδωσουν την ασθενεια.

το θεμα με τι το εμβολιο δεν εχει εγκριθει ακομα απο ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΥΓΕΙΑΣ στον κοσμο,δηλ.δεν ξερουμε τί παρενεργειες μπορει να εχει.

Μιλωντας χτες με γνωστο μου παθολογο,μου ειπε το εξης κουφο:

εγω ,εαν μαθω οτι ενας γνωστος μου εχει την γριπη τωρα,θα παω να την κολλησω,γιατι ακομα ειναι σε ηπια μορφη και οποιος την περναει ,εννοειται οτι αποκτα αντισωματα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

vasso01 έγραψε:

το θεμα με τι το εμβολιο δεν εχει εγκριθει ακομα απο ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟ ΥΓΕΙΑΣ στον κοσμο,δηλ.δεν ξερουμε τί παρενεργειες μπορει να εχει.

Μιλωντας χτες με γνωστο μου παθολογο,μου ειπε το εξης κουφο:

εγω ,εαν μαθω οτι ενας γνωστος μου εχει την γριπη τωρα,θα παω να την κολλησω,γιατι ακομα ειναι σε ηπια μορφη και οποιος την περναει ,εννοειται οτι αποκτα αντισωματα

1. το εμβόλιο θα κυκλοφορήσει επισήμως την καινούργια χρονιά, δεν υπάρχει κανένα εμβόλιο που θα γίνει από τον Σεπτέμβρη, αυτό είναι παραπληροφόρηση!!!

2. Μια έρευνα που δημοσιεύτηκε στο περιοδικό Nature αναφέρει ότι η γρίπη προσβάλει το πεπτικό σύστημα και τους πνεύμονες, επομένως δεν είναι και τόσο αθώα όπως λένε!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi μου το σκεφτηκα και γω αυτο που λες.Θα σας το πω αλλα δεν νομιζω να εχει νοημα γιατι ολα τα μεγαλα νησια εχουν κρουσματα.Κρητη,Κερκυρα,Ρόδος και Ζακυνθος εχουνε την μεγαλυτερη κινηση με πτησεις τσαρτερ ειδικα απο Βρετανια.Εγω ειμαι στη Ζακυνθο.Και στο Αιγαιο τα ιδια εχουνε!Σημερα ο ΠΟΥ εβγαλε ανακοινωση οτι ειναι η ταχύτερα εξαπλούμενη πανδημία στην Ιστορία.Ολες οι τουριστικες περιοχες εχουνε προβλημα αυτη τη στιγμη λογω μετακινησης του πλυθησμου.Οποτε θελει προσοχη γενικα.Φανταζομαι πολεις χωρις τουρισμο δεν εχουν τοσα κρουσματα μπορει και καθολου.Δεν σας το εγραψα για να δημιουργησω πανικο αν και γω φοβαμαι δεν το κρυβω.Παντως αν εμενα Αθηνα ή σε αλλη πολη δεν θα πηγαινα διακοπες φέτος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μια απο τα ίδια φοβάμαι πολύ απο όταν έμαθα για την γρίπη

Ν α φανταστεις δεν πολυβγαίνω έξω λες και είμαι λεχώνα απο τώρα

Εννοείται αν δεν ήμουν έγκυος δεν θα φοβόμουν τόσο.

Είχα ρωτήσει το γιατρό μου τι γίνεται σε περίπτωση που κολλήσει μια έγκυος και αν ισχύει αυτό που είχαν πει στα μέσα ότι πεθαίνουν

και μου είπε ναι πανικοβλήθηκα και γιαυτό αποφέυγω να πολυβγαίνω

Δεν ξέρω τελικά τι μπορεί να γίνει στην περίπτωσή μας!είναι οι επιπλοκές λένε που θα έχουν οι έγκυες ως ευπαθείς ομάδες!

Ας ελπίσουμε όλα να πάνε καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Πραγματικά κορίτσια εχω τρομάξει παρα πολυ τωρα!!!!

Να σκεφτείτε ούτε στη δουλεια δεν πάω ....

Εμένα παλι ο γιατρός μου είπε να παω κανονικά διακοπές και να προσέχω.

Δεν θα παω βεβαια σε κοσμοπολιτικο νησι θα πάω Κατερίνη...

Αραγε maraki πως να κολλησαν οι φίλοι σας??? Δεν μπορεί να κολλάς τόσο εύκολα?? Αλλιώς ήδη θα είμασταν όλοι άρρωστοι...

Αχ! πειτε μου κάτι για να με παρηγορήσεται???

Όσο για την Αθήνα κι εδώ έχει ξένους... Τι θα κάνουμε θα κλειστούμε μέσα??

Εγώ γεννάω τον Σεπτέμβρη... Τρέμω για το μωράκι μου... Τι μπορούμε να κάνουμε???

Κι οι άντρες μας που δουλεύουν με τόσο κόσμο έξω???

Απελπιζομαι... Νομίζω πως θα τρελαθώ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρακι λογικο ειναι να ανησυχεις,ολοι εχουμε τρομοκρατηθει!τρεμουμε για τα παιδια μας αλλα φοβομαστε και για εμας τους ιδιους.Εγω ελπιζω μονο στο Θεο ειλικρινα,προσευχομαι καθε μερα να μη μας βρουνε χειροτερα τον χειμωνα.Βλεπω τις ειδησεις και τρελαινομαι με αυτα που λενε για τη γριππη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοτιτσια μην φοβαστε. το εμβολιο θα κυκλοφορησει κανονικα σε μαζικες ποσοτητες απο σεπτεμρη οκτωμβρη και θα γινει με σσειρα προτερ. οντως παρα πολυ εχουν νοσισει χωρις να το ξερουν και δεν εχουν παθει τιποτα. τα πραγματα γενικα ειναι απλα αλλα περιπλοκα τωρα για να σας τα εξηγησω.

λιγο περισσοτερο προσοχη θελει με τις συνθηκες υγιεινης.

απλα προσπαθηστε να μην μαζευεσται σε κλειστους χωρους κι αν δεχεστε κοσμο στο σπιτι - ποτε να μην εχετε κλειστα παραθυρα και να αεριζετε το χωρο κ΄λα , πλενετε τακτικα τα χερια κι μην τα βαζετε στο στομα.

μην πανικοβαλεστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

η γυναικα μου ειναι στην 29η εβδομαδα.... και το θεμα με την γριπη πραγματικα με εχει αγχωσει.. τα αδερφια της (που ειναι και μαζι της στην ιδια δουλεια) ο ενας ηρθε απο Κω -διακοπες- και ο αλλος απ την κρητη.. και το κακο ειναι οτι ειναι στον κοσμο τους και δεν <<νοιωθουν>>.... τι μπορει να πει κανεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κοριτσια και εγω εχω αρχισει και φρικαρει γιατι τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα σε ευπαθεις ομαδες.....εγω ειμαι νοσηλευτρια και δουλευω σε εντατικη και πραγματικα κοντευω να τρελαθω..........δε ξερω τι να κανω και πως να προστατευτω......και πρεπει μεχρι και τον σεμπτεβρη να δουλευω:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΑΝΙΚΟΣ. ΣΕ ΑΛΛΕΣ ΕΥΡΩΠΑΪΚΕΣ ΧΩΡΕΣ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΤΙΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΚΕΙ ΕΧΟΥΝ ΣΥΣΤΗΜΑ ΥΓΕΙΑΣ. Η ΑΔΕΡΦΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΚΟΥΤΙ TAMIFLU. ΤΕΤΟΙΑ ΟΡΓΑΝΩΣΗ!!! ΟΥΤΕ Η ΙΔΙΑ ΕΧΕΙ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗ ΝΕΑ ΓΡΙΠΗ ΟΥΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΗΣ ΘΑ ΑΦΗΣΕΙ. ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΓΡΙΠΗ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑΣΜΕΝΑ ΓΙΑ ΠΝΕΥΜΟΝΙΟΚΟΚΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΟΛΗΣΟΥΝ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ. ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΑΜΟΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΘΕ ΚΑΡΥΔΙΑΣ ΚΑΡΥΔΙ.

ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΦΑΛΕΣ ΤΟ ΝΕΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΕΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ. ΜΗΠΩΣ ΕΒΓΑΛΑΝ ΤΟΝ ΙΟ ΟΙ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΙΧΑΝ ΕΤΟΙΜΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΙΔΟΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΛΑΣΠΩΣΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΡΙΣΗ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Vagman γεια σου και απο'μενα. αυτο που λες για τις φαρμακευτικες εταιριες παιζει μεγαλο ρολο! αν ηθελαν πραγματικα θα εκαναν εκστρατια να εμβολιαστει ολος ο κοσμος αφου ειναι τοοοσο σοβαρη ιωση ωστε να πεθαινει κοσμος...αλλα δεν το εκαναν. κατα τ'αλλα λενε πως τα χειροτερα θα φθασουν στην ελλαδα και κυπρο τον σεπτεμβρη (μενω κυπρο).

ρωτησα τον γιατρο μου για αυτο το θεμα και μου'πε πως μιας και ειμαι εκπαιδευτικος καλυτερα να με εμβολιασει αλλα και να μου δωσει αδεια ασθενειας αλλα να προσεχω και εγω, δηλ. ν'αποφευγω να πηγαινω σε κοινωνικες εκδηλωσεις με πολυ κοσμο, οπως γαμος, βαπτιση, συναυλια και να πλενω συχνα τα χερια μου. μου'πε πως θα εμβολιασει ολες του τις εγκυμονουσες και πως το εμβολιο ειναι ελεγμενο και ειναι οκ για τις εγκυμονουσες.

προσφατα ακουσα στις ειδησεις πως 1 εγκυμονουσα μητερα ειχε την ιωση και αναγκαστικα της εκαναν καισαρικη στους 7 μηνες για να γλυτωσουν το εμβρυο που πηρε και αυτο την ιωση....το ειπαμε στον γιατρο και μας ειπε πως δεν ειναι η μοναδικη εγκυμονουσα,... αλλα απ'την αλλη αυτα τα Μ.Μ.Ε.....μας τρελαινουν....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχετε δικιο....οκ! εχουμε φρικαρει ολοι και γω τη Δευτερα με το καλο φευγω για διακοπες...τι να κανουμε????να μην παμε ?και στην Αθηνα να μεινουμε οπως τοσοι ανθρωποι δεν θα κυκλοφορουμε?εσωκλειστοι??εαν ειναι ετσι να μας το πουν οτι τα πραγματα ειναι τραγικα να κλειστουμε μεσα!!!και μονο αυτη η φοβια που σπερνουν τα καναλια και γενικα τα ΜΜΕ μου φαινεται υποπτη και στην τελικη με κανουν να νιωθω λες και ερχετε το τελος του κοσμου δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα κ.τ.λ κ.τ.λ προβατα δηλαδη.Ευχομαι να εχουμε την υγεια μας και ας μαθουν επιτελους να ενημερωνουν σωστα τον κοσμο!:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρε κορίτσια, μην αγχώνεστε τόσο πολύ. Γρίππη είναι, κι απ' την απλή γρίππη πεθαίνει ο κόσμος. Σίγουρα οι έγκυες είναι ευπαθής ομάδα, αλλά γενικότερα θα πρέπει να προσέχουν να μην κολλήσουν καμία ασθένεια. Οπότε, τις προφυλάξεις που θα παίρνατε ούτως ή άλλως, θα πάρετε και τώρα, άντε και λίγο περισσότερο.

Όσο για τις φαρμακευτικές εταιρείες, πολλά ακούγονται. Εγώ δε νομίζω να κάνω εμβόλιο, αφού έχω διαβάσει ότι δεν είναι εξακριβωμένο ότι δεν προκαλεί παρενέργειες, κ.λπ.

Πάντως, και στην Κύπρο γίνεται χαμός στα κανάλια, προφανώς γιατί δεν έχουν τίποτε άλλο να δείξουν. Κάθε μέρα μετράνε τα κρούσματα της γρίππης (ξεχνάνε να αναφέρουν ότι στην Κύπρο τουλάχιστον δε σημειώθηκε ούτε ένας θάνατος) και πανικοβάλλουν τον κόσμο.

Άντε ρε Χαρούλα, είσαι από τη Λάρνακα και είσαι και εκπαιδευτικός; Κι εγώ το ίδιο, και τα δύο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

αχ αυτη η Αμερικη τι κανει !χρηματα χρειαζετε και τιποτα περισσοτερο ακια πο που θα τα εξασφαλισει ; απο τις φαρμακευτικες εταιρειες η οποιες 4εκμεταλευονται τη κατασταση .Καθε εποχη εχει ιωσεις ετσι και φετος εθνταξει υπαρχουν καποιο οργανισμοι που ειναι πολυ ευαλωτοι και μπορει οντως ακομα καιμια απλη ιωση αν τους καθηλωσει .Ξερετε ποσα χρηματα θα παρουν οι φαρμακευτικες εταιρειες απο τα εμβολια ανεξατρτητα αν ο πληθυσμος της καθε χωρας εμβολιαστει η οχι αυτοι τα χρηματα θα τα εχουν παρει .

ΟΛα τα εμβολια του Σταυρου τα κανω στο κεντρο μητερας και παιδιου μιλαμε για επισημη μοναδα υγειας και οχι απο καποιον ιδιωτη γιατρο (δεν εχω κατι προσωπικο) και οταν μιλησα σχετκα με το εμβολιο μου ειπαν :ακομα τιποτα απλα προσεξτε την καθαριοτητα και οχι σε συναθρωση αν εισαι κρυωμενος αν εχει τιο παιδιακι λιγο πυρετο δνε το στελνεις σχολειο αν παλι ειναι μπουκωμενο κρατατο 2 μερες μεσα . Καντε το εμβολιο του πνευμονιοκοκου ο οποιος προστατευει απο πολλα και ειναι κλινικα δοκιμασμενο .

Τωρα οσο αφορα εεν κοριτσι μου ηρεμησε ειπανε οτι καποιες εγκυες παιρνουν ταμιφλου αν ειναι εξακριβωμενο οτι εχουν τον ιο προφανως ειναι η ιδεασ ου οτι ποναει ο λαιμος σου και ξερετε κατι αυτο ειναι στον αερα δενε χει την αναγκη καποιος να φτερνιστει η να βηξει κανε λοιπον υπομονη και όλα καλα θα πανε .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κορίτσια, μη γίνεστε υπερβολικές και πανικοβάλλεστε! Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Franita "ΜΗΝ ανοίγετε τηλεόραση". Μην βλέπετε ειδήσεις και μην αφήνετε στους άλλους γύρω σας να σας πανικοβάλλουν. Δεν καταλαβαίνετε ότι δεν έχουν άλλο θέμα να παίξουν τα κανάλια καλοκαιριάτικα και ότι αυτή η γρίπη είναι βούτυρο στο ψωμί τους; Είδα τον Ευαγγελάτο σε δελτίο να την "πέφτει" και να ειρωνεύεται Καθηγητή λοιμοξιολογίας επειδή έλεγε ότι αυτή η γρίπη δεν διαφέρει από την κοινή γρίπη και του χάλαγε τη δουλειά και από τότε τις έκοψα τις ειδήσεις.

Φυσικά θα πάω και διακοπές και μάλιστα σε νησί. Το χειρότερο που μπορεί να κάνει κανείς είναι να αλλάξει τη ζωή του. Θα αλλάξω τη ζωή μου στο βαθμό που θα την άλλαζα ως έγκυος που προσέχει να μην κολλήσει ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ίωση γιατί δεν μπορεί να πάρει εύκολα φάρμακα. Ό,τι θα πρόσεχα θα προσέχω και τώρα. Πλένω τα χέρια μου λίγο πιο συχνά από το κανονικό, δεν πολυφιλιέμαι με γνωστούς και φίλους και αποφεύγω κάποιους που είναι άρρωστοι ή είναι στα πρόθυρα. Αυτό είναι όλο! Τα υπόλοιπα είναι κατά τη γνώμη μου, υστερίες...

Εμβόλιο δεν ξέρω αν θα κάνω, δεν το έχω συζητήσει με το γιατρό μου ακόμα, θα τα πούμε από Σεπτέμβρη. Η πρώτη μου σκέψη πάντως είναι να μην κάνω, δεν ξέρω ποια είναι και η δική του θέση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια θα συμφωνησω τελικα με την Χαρα!Επειδη εγω ειχα ανοιξει το θεμα με αφορμη τους φιλους μας που κολλησανε οφειλω να σας πω οτι την περασανε σαν να περναγανε συναχακι!Επισης κολλησε και ενα παιδι στην δουλεια τους που ειχε κανει πριν απο κανα 5μηνο μεταμοσχευση μυελου και αυτος το περασε ελαφρια που θεωρειτε αρκετα ευπαθης οργανισμος.Σιγουρα θελει προσοχη αλλα εχω καταληξει και γω οτι δεν χρειαζεται πανικος.Εχω δει και γω εκτροπα στις ειδησεις!Τελικα ειναι απιστευτοι!Ντε και καλα οτι θα ερθει το τελος του κοσμου!Δεν σας κρυβω οτι ειχα πανικοβληθει αλλα προσπαθω να βλεπω πιο ψυχραιμα τα πραγματα!Προσεχω και γω οπως θα προσεχα ετσι και αλλιως!Ισως και λιγο παραπανω!Φιλάκια.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 months later...

Και εγω εχω παρει πολυ χαλαρα το θεμα! Το μονο που σκεφτομαι βρε παιδια, επειδη προσπαθω για μωρακι, αν μεινω εγκυος και την κολλησω τους πρωτους 3 μηνες τι γινεται;;; Εχει ρωτησει καμια σας τον γυναικολογο;

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Αχ άσε... Αναπολώ τις μέρες που κοιμόταν πολύ τα πρωινά και προλάβαινα να πιω καφεδάκι 🤣 εμένα το παληκάρι κοιμάται 1,5 το πολύ 2 ώρες το μεσημέρι αλλά μόνο πάνω μου... Αν κάνω να τον αφήσω δίπλα ανοίγει μάτια και κλαίει... Οπότε είμαστε αυτοκόλλητοι μέχρι το βράδυ που θα κοιμηθεί. Δε προλαβαίνω τι-πο-τα 🤯 ξέρω όμως ότι αυτές οι στιγμές αργότερα θα μου λείπουν.  Αααααα σιδερένιο το 7ο δοντακι σας! (Κι εμένα με δαγκώνει το κουνέλι μου 🤣) Ναι όσο μπορείς πάλεψε το με τα πατημένα γιατί μετά αν το αφήσεις ίσως να δυσκολευτεις.  Κι εγώ νιώθω ότι δεν έχω συνέλθει πλήρως από τη φάση γέννα - νεογέννητο... Καταρχάς ακόμα σκέφτομαι τη καισαρική και τη περίοδο της λοχείας και ανατριχιαζω... Μπρρρρρ!  Πότε πέρασε ένας χρόνος Ε; Απίστευτο! Ένας χρόνος απαιτητικός αλλά συνάμα όμορφος! Πως έχουν αλλάξει τα μωράκια μας... από μικρά νεογέννητα έχουν γίνει μικροι εξερευνητές 🤣 Κοιτάζω τις φωτογραφίες από την εγκυμοσύνη ή βιντεάκια με τη κοιλιά μου να κινείται και ακόμα δε μπορώ να πιστέψω ότι το έζησα, σαν ένα γλυκό όνειρο.... Τον κοιτάζω και η καρδιά μου πάει να σπάσει από αγάπη... 💙      
    • Πώς τη παλεύω; Πφφφφ ανάλογα τη μέρα .. υπάρχουν μέρες που βγαίνουμε βόλτα, μέρες που συναντιεμαι με φίλες που έχουν κι αυτές μικρά παιδάκια και μέρες που είναι σκέτη καταστροφή...  Εμένα αν ξυπνήσει μέσα στη νύχτα θέλει οπωσδήποτε να πιει γάλα αλλιώς δεν ηρεμεί με τίποτα.  Ευτυχώς 20:30-21:00 κοιμάται. Τις τελευταίες δυο μέρες και μένα κοιμάται περισσότερο.... Μωρέ λες; Λες να κοιμόμαστε σαν άνθρωποι σιγά σιγά; 🤣🤣🤣🤣 Φτου φτου φτου μη το ματιασω!   
    • Να χαίρεσαι!! Μια χαρά είναι ο τράχηλος! Άλλες έχουν μικρό τράχηλο και κάνουν περίδεση, εσύ δεν έχεις να το σκέφτεσαι αυτό!!  Σε κάποια φάση λογικά ξεκινά και μειώνεται το πάχος για τον τοκετό! Τα κορίτσια που είναι μαμάδες θα ξέρουν καλύτερα κιόλας!
    • Καλά εσενα θα θέλει σίγουρα να σου το αυξήσει όταν μιλήσεις μαζί του πες μας 
    • Είχε ζοριστεί που με έβλεπε τότε με τους εμετούς συνέχεια ξαπλωμένη γιατί ερχόταν και με πείραζε  για να σηκωθώ μετά από ένα σημείο άρχισε να μου τραβάει και τα μαλλιά για να με σηκώσει 😅 τωρα όχι γιατί την παίρνω αγκαλιά αλλά επειδή περπατάει κιολας Εεε δεν την ζητάει συνέχεια την αγκαλιά αλλα οποτε απλώσει χερι να την παρω την παίρνω απλά δεν θα την κρατήσω πολύ ώρα μετά από λίγο την αφήνω 
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...