Μετάβαση σε περιεχόμενο

Είναι σίγουρα ο καθρέπτης μας......


Recommended Posts

Λοιπόν κορίτσια, σκέφτομαι κάτι εδώ και καιρό και πολύ θέλω να το μοιραστώ μαζί σας...

Ίσως σας φανεί λίγο χαζό και αφελές όμως σε μένα προσωπικά έχει "πιάσει"...

Από τότε που γεννήθηκε η μικρή μου, έχω ένα μόνιμο άγχος μη κλάψει και μη γκρινιάξει...

Ακόμη και τώρα, όταν την ακούσω να κλαίει τρελλαίνομαι...

Δεν αντέχω να την ακούω να κλαίει και να γκρινιάζει...

Λές και το παιδί είναι μουγκό...

Με τον καιρό λοιπόν κατάλαβα, πως όλο αυτό μου έχει γίνει εμμονή και το έχω "περάσει" και στο παιδί μου.

Όταν λοιπόν κάθε βράδυ την βάζω για ύπνο και αγχώνομαι μη κλάψει πρίν κοιμηθεί (το κάνει κάθε μέρα αυτό), η μικρή πλαντάζει στο κλάμα.

Όταν την βάζω και λέω από μέσα μου " Ε και τι έγινε αν κλάψει λίγο ???" και δεν με νοιαζει πραγματικά, τότε η μικρή κοιμάται σαν αγγελούδι χωρίς να ακουστεί κάν !.......

Και μη μου πείτε πώς είναι τυχαίο !

Το έκανα παλι πρίν λίγο...

Την έβαλα κατά τις 10 για νάνι και προσπάθησα να μη σκεφτώ τα κλάμματά της κτλ και η μικρή "ξεράθηκε" κυριολεκτικά χωρίς να ακουστεί...

Αυτό που θέλω να πώ, είναι πως τελικά τα παιδιά μας, είναι ο καθρέπτης μας.

Άν έχουμε άγχη και φοβίες τους τα "περνάμε" αυτομάτως !

Άν είμαστε χαλαρές και ήρεμες, είναι και αυτά ήρεμα.

Έχω επίσης παρατηρήσει, πώς όταν έχω ένταση (χωρίς να της φωνάζω ή κάτι τέτοιο), το παιδί είναι ανήσυχο.

Όταν είμαι cool η μικρή μπορεί να κάτσει και 1 ώρα μόνη της στο πάρκο και να παίζει με τα παιχνιδάκια της, χωρίς να με ενοχλήσει καθόλου !.

Εσείς τι πιστεύετε ???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΝΥΣΤΑΖΩ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΕΣΙΜΕΡΙ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΛΙΩΜΑ, ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΑΙ!:P :laugh: ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ ΤΟ ΘΕΜΑ! ΛΙΓΟ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΟΤΑΝ ΦΙΒΗΘΩ ΕΓΩ ΚΑΤΙ Η ΜΕ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΜΕΝΕΙ ΚΙΟΛΑΣ ΒΙΩΜΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσπάθησε ένα μεσημέρι που είσαι λιώμα, να μη σκεφτείς αν θα κοιμηθεί ή όχι το παιδί σου.

Να μη σε προβληματίσει καθόλου ρε παιδί μου !

Ούτε να το σκεφτείς.

Άδειασε το μυαλό σου εντελώς.

Και δές αν θα κοιμηθεί ή όχι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

:woohoo: :woohoo: :woohoo: :woohoo: ΓΕΛΑΩ ΓΙΑΤΙ ΟΝΤΩΣ! ΑΦΟΥ ΤΟ ΠΑΡΩ ΑΠΟΦΑΣΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ, ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΦΕΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΩ, Η ΜΙΚΡΗ ΚΟΙΜΑΤΑΙ! ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ? ΕΧΩ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΗΔΗ ΕΓΩ! ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΠΑΝΤΩΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...