Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΥΓΧΥΣΗ ΜΕ ΤΙΣ ΓΟΝΙΜΕΣ ΜΕΡΕΣ


Marina.k

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους,

Ειμαι καινουρια στο forum όπως καινούργια είμαι και στο club των παντρεμένων, παντρέυτηκα μόλις πριν απο ένα μήνα. Το ξέρω ότι ακόμα είναι νωρίς αλλά η λαχτάρα μου να κάνω παιδί δεν μπορεί πια να κρυφτεί.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τις εμπειρότερες ειναι διευκρινήσεις για τις γόνιμες μέρες. Οι γιατροί ισχυρίζονται ότι οι γόνιμες μέρες είναι 14 πριν την περίοδο. Από την εμπειρία δύο πολύ δικών μου γυναικών όμως αυτό διαψεύδεται, αφού η μία εμεινε έγκυος την 8η και η άλλη την 7η μέρα του κύκλου! πολύ νωρίς δηλαδη. Ποια είναι η αλήθεια ή μήπως όλα τελικά ειναι πολύ σχετικά? :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καταρχην καλως ηρθες ατη παρεα μας!

Να ζησετε και βιον ανθοσπαρτον!! :)

Ειναι ακριβως οπως το ειπες ειναι ολα σχετικα. Και εγω εμεινα εγκυος συμφωνα με τον υπρηχο την 8η ημερα του κυκλου μου με κυκλο 27 ημερων.

Εσυ θα προσπαθεις να ερχεσε σε επαφη μερα παρα μερα για να εισαι παντα μεσα.

Να σου ευχηθω καλη επιτυχια και συντομα με τα ευχαριστα! :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση. Από ότι κατάλαβα όλα ειναι πιθανα. Αυτό έκανα κι εγώ, ξεκίνησα τις επαφές απο την 6η μέρα και από τότε μέρα πάρα μέρα. Ο άντρας μου με δουλέυει και με ρωτάει "σήμερα είναι μέρα ή πέραμέρα?" . ...Ελπίζω να πιάσιε το...κόλπο.:lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Marina.k!!!!

Καλωσήρθες στην παρεούλα μας!!!!! Εύχομαι να ζήσεται μια ονειρεμένη ζωή με πολλά κουτσούβελα!!! :woohoo:

Σχετικά με τις γόνιμες μέρες όντως είναι όλα σχετικά. Εγώ με σταθερότατο κύκλο 28 ημερών, έμεινα έγκυος την 20η ημέρα...

Είναι ανάλογα την ωορρηξία σου. Το μέρα παρά μέρα είναι ιδανικό αρκεί να το απολαμβάνεις και να μην σκέφτεσαι το ζητούμενο αποτέλεσμα.

Σου εύχομαι σύντομα να αποκτήσεις νινάκι αλλά μην μπαίνεις από τώρα στην διαδικασία του "προγραμματισμένου" σεξ γιατί είναι αρκετά ψυχοφθόρο και αν δεν μείνεις κατευθείαν έγκυος (πράγμα που απεύχομαι) θα απογοητευτείς. Στο λέω γιατι εγώ έμεινα έγκυος τον δεύτερο μήνα προσπαθειών και είχα ήδη απογοητευτει....

Σου εύχομαι όλα να πάνε καλά!!!!!!!!!! :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές και ελπίζω να πιάσουν τόπο! Όσον αφορά το προγραμματισμένο σεξ, ίσως ακουστεί περίεργο αλλά μετά το γάμο το απολαμβάνω περισσότερο , ίσως επειδή έχει πλέον ένα σκοπό να είναι πιο απενοχοποιημένο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα Μαρίνα μου Σου εύχομαι γρήγορα να μείνεις εγκυούλα που το επιθυμείς και τόσο πολύ. Να ζήσετε κιόλας με τον αντρούλη σου και να κάνετε πολλά παιδάκια.

Όσον αφορά τις γόνιμες μέρες θα συμφωνήσω με ότι είπαν τα κορίτσια παραπάνω. Αρχικά πρέπει αν έχεις στο μυαλό σου ότι δεν θα μένεις έγκυος με την πρώτη φορά που κάνεις ελεύθερα( μακάρι να συμβεί αλλά μπορεί και όχι) γιατί οι περισσότεροι ξεκινάμε έχοντας αυτό στο μυαλό μας και μετά από 1-2 μήνες μια πιάνει το άγχος και απογοητευόμαστε. Κάνε ελεύθερα όποια μέρα θες και μην κοιτάς γόνιμες και τέτοια απολαύστε τον έρωτα σας και τότε θα έρθει και το μωρό. Εγώ εμείς κάναμε την 6η και την 9η μέρα και έμεινα έγκυος και κανονικά η μέρα της ωορρηξίας μου ήταν η 13η. άρα ούτε μέρα παρά μέρα ούτε κάνω μόνο τις γόνιμες και έχω ακούσει κοπέλες που έμειναν λίγες μέρες πριν έρθει η περίοδος τους. Οπότε κάντε ελεύθερα από τότε που θα τελειώσει η περίοδος και μέχρι να ξαναρθεί χωρίς πρόγραμμα και τέτοια για αν μην έχετε άγχος και σύντομα θα μας πεις τα ευχάριστα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλωσόρισες Μαρινάκι κι από μένα! Καλή επιτυχία... στο σκοπό σας και να ζήσετε κιόλας, πάντοτε ευτυχισμένοι! Κάνε έρωτα με τον άνθρωπο σου χωρίς άγχος, όποτε σας καπνίσει, χωρίς να υπολογίζεις "γόνιμες μέρες"! Η γυναίκα μπορεί να συλλάβει οποιαδήποτε ημέρα του κύκλου της, εκτός από τις 3 πρώτες της περιόδου!!! (Το είχε πει παλαιότερα ο γυναικολόγος της κολλητής μου) Πόλλές γυναίκες έχουν 2 φορές ωορρηξία, χωρίς εμφανή σημάδια και δεν το γνωρίζουνε καν! Οπότε, απλώς, απόλαυσέ το και ξέχνα (όσο μπορείς δλδ.) το θέμα παιδάκι. Θα έρθει εκεί που δεν το περιμένετε! Καλή υπομονή γλυκειά μου!!! Φιλιά!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλώς μας ήρθες... Και βίον ανθόσπαρτον!! Να ζήσετε και να κάνετε πολλά πολλά υγιή μωράκια!! :)

Λοιπόν, εγώ παντρεύτηκα τον Μάιο του 2008! Είχαμε κανονίσει το γαμήλιο ταξίδι τουρ στην Ιταλία με αμάξι για Σεπτέμβριο! Όπως καταλαβαίνεις δεν ήθελα να μείνω έγκυος αμέσως κι είπαμε ότι θα ξεκινούσαμε από Σεπτέμβρη και μετά! Το παν είναι να μην έχεις άγχος!!

Λοιπόν, 5 μέρες πριν το ταξίδι μου, πήγα στον γιατρό όπου και με παρακολουθεί τώρα! Βρήκαμε ωορηξία την 17η μέρα! Έχω μεγάλο κύκλο λόγω πολυκυστικών ωοθηκών! Έκανα ελεύθερα μιας κι ήμασταν στο ταξίδι! Τζίφος! Αδιαθέτησα γιατί το είχα στο μυαλό μου! Το είχα σίγουρο ότι θα έπιανα!! Τον Οκτώβρη μέτραγα πάλι μέρες.. και πάλι τίποτα!! Τον Νοέμβριο, δεν μέτρησα τίποτα, δεν σημείωνα τίποτα δεν το είχα καν στο μυαλό μου.. και τον περιμένω τον μπεμπάκο μου από στιγμή σε στιγμή!! Ξεκίνησα αμέσως μετά την περίοδο μου κι έκανα σχεδόν μέρα παρά μέρα! Αλλά δεν το είχα στο μυαλό μου! Είναι βασικό!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι!! Και σύντομα μ'ένα σποράκι στην κοιλίτσα σου!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Dalia εχω κι εγώ πολυκυστηκες ωοθηκες με αποτέλεσμα ο κύκλοσ μου να είναι μεγάλος και ασταθής (35 - 45 μέρες). Έτσι εκ των πραγμάτων δεν είναι δυνατόν να υπολογίσω τις γόνιμες μέρες. Γι'αυτό και έκανα την αρχική ερώτηση.Αυτό που κατάλαβα απο τις απαντήσεις όλων σας είναι ότι τελικά δεν έχουν και τόση σημασία.Είναι θέμα τύχης και εμείς το μόνο που έχουμε να κάνουμε ειναι sex και υπομονή!

Αν έχω την υποψία εγκυμοσύνης πότε θα ήταν καλύτερα να κάνω το τεστ? Δεδομένου του μεγάλου κύκλου μου αν κατσω να περιμένω καθυστέρηση θα περάσουν δύο μήνες! Αν κάνω τεστ ένα μήνα μετά την 1η μέρα της τελευταίας περιόδου θα δείξει σωστά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινα καλημερα κι απο μενα!!!Σου ευχομαι καλη επιτυχια με τις προσπαθειουλες σας για μωρακι!Ευχομαι συντομα να συμβει στην ζωη σας το θαυματακι!!!

Οσο για τις γονιμες εγω ειμαι φανατικη στο να της βρισκω με καποια μεθοδο, ετσι αισθανομαι πιο σιγουρη...και δεν αγχωνομαι καθολου....στην αρχη πηγαινα στον γιατρο και μου τις εβρισκε τωρα πηρα κατι τεστ που μου ειπαν πολλες κοπελες οτι ειναι καλα βεβαια εχω πρβ με τον θυρεοειδη οποτε προς το παρον ειμαι στην αναμονη :( γιατι οι προσπαθειες μεχρι τωρα πηγανε στον αερα απ οτι καταλαβα...

Οσο για το τεστ καντο οπως λες εφοσον ο κυκλος σου δεν ειναι σταθερος ετσι πιστευω οτι ειναι το καλυτερο....φιλακια πολλα!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινάκι μου, κατάλαβα.. μια από τα ίδια είμαστε!! Κι εμένα ο κύκλος μου κυμαίνεται από 30 έως 40 μέρες!! Εγώ να σου πω την αλήθεια, ε΄πειδή το μέτραγα και τον τους τελευταίους μήνες μου ερχόταν ή 33 ή 35 ή 37 ή ακόμα και 39 μέρες, διαπίστωσα ότι ποτέ δεν ήταν πάνω από 40 μέρες! Από την τελευταία περίοδο! Έτσι λοιπόν έκανα τεστάκι την 40η μέρα! Βέβαια είχα τις αμφιβολίες μου ότι ίσως ήταν αρνητικό κι ότι δεν έδειχνε λόγω αστάθειας κύκλου! Τελικά έδειξε αμέσως θετικό, το έκανα με τα πρώτα πρωίνα ούρα! Μετά από 5 μέρες έκανα και μια χοριακή, δεν μένω Αθήνα καθημερινές όποτε έπρεπε να περιοριστώ στην Παρασκευή.. και την ερχόμενη Δευτέρα πήγα στον γιατρό όπου ήμουν ήδη 7 εβδομάδων και ακούσαμε κατευθείαν και καρδιά!

Σου εύχομαι πολύ σύντομα να ζήσεις αυτό το όνειρο!! Δεν είναι δύσκολο με τις πολυκυστικές!! Απλά μην αγχωθείς!! Κι ότι χρειαστείς.. μη διστάσεις να μου πεις!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΩΧ ΜΩΡΕ ...ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΓΙΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΜΠΑΜ ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΕΞ ΚΙΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 14/2/09 ΕΠΙΑΣΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ..ΑΛΛΑ....ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ.Τ.Λ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΣΕΞ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ!ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΓΑ ΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΧΑΛΑΡΩΣΕ....ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ...(ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΡΑΙΕΣ ΣΕΞ. ΕΠΑΦΕΣ ΟΠΟΤΕ Ο ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΡΒΕΛΙΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ...):blush: ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ..........ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕΕΕΕΕΕΕ.....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

PURPLE έγραψε:

ΩΧ ΜΩΡΕ ...ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΑ ΑΓΧΟΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΛΟ....ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΥΧΕΡΕΣ ΓΙΤΙ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΜΠΑΜ ΜΕΣΑ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΣΕΞ ΚΙΑ ΜΕ ΒΑΣΗ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 14/2/09 ΕΠΙΑΣΑ ΤΗ ΜΠΕΜΠΑ..ΑΛΛΑ....ΔΕΝ ΑΦΗΝΑ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΓΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ!ΤΡΕΛΑΜΕΝΗ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ Κ.Τ.Λ ΕΙΧΑ ΠΕΙ ΟΤΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΤΟ ΣΕΞ ΘΑ ΤΟ ΑΠΟΛΑΜΒΑΝΩ ΚΑΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΘΑ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΘΕΤΙΚΑ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΑ ΜΕΡΑ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΕΣΤ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΟ!ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΓΑ ΜΕΡΕΣ ΩΡΕΣ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΕΣ ΤΙΠΟΤΑ!ΧΑΛΑΡΩΣΕ....ΑΠΟΛΑΥΣΕ ΤΟΝ ΕΡΩΤΑ ΣΟΥ...(ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΡΑΙΕΣ ΣΕΞ. ΕΠΑΦΕΣ ΟΠΟΤΕ Ο ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟΣ ΚΑΡΒΕΛΙΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΤΑΙ...):blush: ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΕΡΘΟΥΝ ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ!ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ..........ΚΑΙ ΧΑΛΑΡΩΣΕΕΕΕΕΕΕ.....

Συμφωνώ!! Κι εγώ μια από τα ίδια!! Απολάμβανα το ελεύθερο σεξ.. που είναι ασύλληπτο!! Φοβερό!! Ο μπομπιράκος μου ήρθε στους 3 μήνες! Στην αρχή το είχα στο μυαλό μου και μετά είπα δεν κάνω έτσι δουλειά! Κι όταν ηρέμησα ήρθε κατευθείαν!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Η γόνιμες μέρες είναι 3 ή 4 μέρες πριν την ωορρηξία. Τις μέρες αυτές έχεις egg white που είναι κάτι υγρά σαν το ασπράδι του αυγού. Σε αυτά τα υγρά, το σπέρμα μπορεί να ζήσει και να περιμένει την ωορρηξία . Σε αυτές τις μέρες αν μετρήσεις την πρωινή θερμοκρασία, θα είναι χαμηλή. Οταν ανέβει, σημαίνει ότι η ωορρηξία έχει γίνει.

Δεν υπάρχει περίπτωση να μείνεις έγκυος αν δεν έχεις ωορρηξία.

Μπορεί κάποιες μέρες η ωορρηξία να μην είναι τη 14η και να καθυστερήσει. πχ εμένα στον τελευταίο κύκλο (λόγω διακοπών-αεροπλάνου-ταλαιπωρίας κτλ) είχα ωορρηξία την 25η μέρα!!!! και φυσικά η περίοδος μου ήρθε την 38η (13 μέρες μετά)

υπάρχει τρόπος να τα παρακολουθείς όλα αυτά και να ξέρεις ποτε είναι οι "επικίνδυνες" μέρες ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 3 weeks later...

Κορίτσια τελικά αδιαθέτησα την Τρίτη που μας πέρασε...Την Δευτέρα (1 μέρα πριν αδιαθετήσω) πηγα κι έκανα χοριακη που ήταν αρνητική, ενω λίγες μέρες πριν είχα κάνει και τεστ που είχε βγει αρνητικό. Τώρα που τα σκέφτομαι όλα αυτά, και ακόμα περισσότερο τώρα που τα δημοσιεύω κιόλας, αισθάνομαι την "παράνοια" που με είχε πιάσει. Είμαι γενικότερα πολυ ανυπόμονος άνθρωπος. Όταν νιώθω ότι κάτι που το θέλω πολύ πλησιάζει η ώρα να πραγματοποιηθεί, τότε με πιάνει αμόκ και το θέλω όσο πιο γρήγορα γίνεται. Έτσι και με το θέμα του μωρού. Τόσο καιρό έλεγα ότι πρέπει να παντευτώ πρώτα και μετά να κάνω παιδί. Και τώρα που παντρέυτηκα δεν κρατιέμαι και το θέλω εδώ και τώρα. Το πάθημα, όμως, μου έγινε μάθημα. Και εντάξει δεν με ενοχλεί που δεν είμαι έγκυος, ειναι πολυ νωρίς εξάλλου.Οι πιθανότητες να το "πιάσουμε" με την πρώτη είναι λίγες. Με ενοχλεί όμως που μου είχε γίνει εμμονή. Που νόμιζα ότι ήμουν έγκυος, ενώ τα τεστ έβγαιναν αρνητικά. Που δεν είχα την υπομονή και την ψυχραιμία να δω αν θα αδιαθετήσω ή όχι και μετά να κάνω εξετάσεις. Και που έβλεπα παντού συμπτωματα εγκυμοσύνης ενώ προφανως ήταν συμπτώματα περιόδου. Δεν με ενοχλεί που δεν είμαι έγκυος, αισθάνομαι άσχημα με τον εαυτό μου. Οπως είπα παραπάνωτο πάθημα έγινε μάθημα και ίσως έπρεπε να το περάσω και αυτο για να καταλάβω ότι αυτά τα πράγματα δεν γίνονται όταν τα καταπιέζουμε. Θα έρθει όταν πρέπει, όταν αυτό το θέλει.

Τώρα προσπαθώ να μην το σκέφτομαι, να κάνω και να σκέφτομαι άλλα πράγματα. Αυτό έπρεπε να είχα κάνει απο την αρχή και να μην είχα υποβάλει τον εαυτό μου σ'αυτή την δοκιμασία.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΤΙΣ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ?

ΘΑ ΤΑΛΑΙΠΩΡΗΘΕΙΣ ΤΖΑΜΠΑ ΑΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΣ ΣΤΟΝ ΑΕΡΑ.ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΟΛΥΚΥΣΤΙΚΕΣ Κ ΕΧΩ ΑΡΧΙΣΕΙ ΘΕΡΑΠΕΙΑ. ΕΝΑΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΕΙΠΕ " ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΠΩΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ" Η ΓΟΝΙΜΗ ΜΕΡΑ ΣΕ ΜΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η 6η,7η.... ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ Η 28η ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ. ΚΑΘΩΣ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΩΑΡΙΑ (ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ).

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙΣ ΠΑΡΑΠΑΝΩ. ΜΑΚΑΡΙ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ Κ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙΣ "ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΕΠΙΣΚΕΨΕΙΣ".

ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΨΥΧΟΦΘΟΡΟ ΕΓΩ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΣΗΜΕΡΑ Κ ΕΧΩ ΦΡΙΚΑΡΕΙ!!!!!!!

ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ...:(

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

gioulaki έχεις δίκιο.Με τις πολυκυστυκές δεν μπορείς να ξέρεις ποτε ειναι οι γόνιμες μέρες και αν το ωάριο είναι γονιμο (τα ωάρια δεν είναι γόνιμα σε κάθε κύκλο).Σε εξέταση που είχα κάνει στο γυναικολόγο την τελευταία φορά μου είχε πει ότι όλα είναι καλά(μήτρα, σάλπιγγες κλπ) και εφόσον έχω περίοδο να μην ανησυχώ. Αν μετά απο προσπάθειες τουλάχιστον 6 μηνών δεν δω αποτέλεσμα τότε να απευθυνθω για ιατρική βοήθεια. Κάτι άλλο που κοιτούν οι γιατροί ειναι και η κληρονομικότητα, καθώς οι πολυκυστηκές, σε εμένα τουλάχιστον είναι κληρονομικές απο την μητέρα μου, η οποία έχοντας διαταραγμένο κύκλο με μεγάλες καθυστερήσεις έκανε τρια παιδιά.

Οπότε είναι νομίζω νωρίς να ανησυχώ και γι' αυτο. Ασε που αν το σκέφτομαι μόνο άγχος θα μου προσθέσει και ειναι το τελευταίο που χρειάζομαι αυτή τη στιγμή.

Εξάλλου ειμαι αισιόδοξη και πιστεύω ότι σίγουρα κάποια στιγμή θα γίνω μαμά και δεν το πιστεύω αυτό μόνο για μένα αλλά για όλες τις κοπέλες που το θέλουν. Στη σημερινή εποχή με την ιατρική βοήθεια που μας παρέχεται είναι σπάνιο να μην αποκτήσει κάποιος παιδί. Αυτό ειλικρινά το πιστεύω. Εμείς το αυτό που έχουμε να κάνουμε ειανι να προσπαθούμε, να περιμένουμε και να συνεχίσουμε ως τότε τη ζωή μας κανονικά χωρίς άγχος.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΜΙΑ ΦΙΛΗ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΘΕΜΑ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ Κ ΑΚΡΙΒΕΣ ΤΕΣΤΑΚΙ

ΤΟ ΔΑΝΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟ ΣΤΕΛΝΩ

http://www.fskilkis.gr/index.php?option ... r&josDate=

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kalispera!!!kalos irthes kai na zisete!!!!!:cheer: :cheer: :cheer:

eixa polukistikes oothikes..kai megalo kyklo...peripou 35 imeres..gia auto to logo kai epeidi eixan ginei polu epikindines oi kistes..apairna gia 8 xronia antissiliptika astamatita.ta ekopso otan ithela na kano paidi...teleutaia periodo me ta xapia itan 22/02/09..perimena 2 mines na katharisei o organismos mu kai mesa maiou emeina.apodeixtike oti emeina tin 16 mera tou kuklou..

einai polu noris gia na agxonesai..exeis apleto xrono..ola kala tha pane...se katalavaino apoluta giati k go eimai apisteuta anipomoni!;)

opote..xalarose..apolause tis stigmes...kai to moro tha erthei grigora!!!!B) B) B)

filakia polla!!!!! :lol:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μαρινακι να ΖΗΣΕΤΕ!!!! κοπελαρα μου και καλως ηρθες !

τελικα οντως ολα ειναι σχετικα οσον αφορα την ερωτηση ,αν θες να βρεις τις γονιμες μερες σου μπορεις να γραψεις στο google _ woman calendar και θα βαλεις τα στοιχεια που θα σου ζητησει και σου βγαζει ενα γραμμικο σχεδιαγραμμα .(δεσ το δεν εχεις να χασεις κατι)

τωρα για το μερα παρα μερα το συνηστουν οι γυναικολογοι ετσι μας εχει πει ο δικος μας και εμενα ετσι μου λεει ο ανδρας μου :ειναι η μερα σημερα να ετοιμασω τη στρατια ???:P:blush:

ευτυχως ωρες ωρες το ριχνουμε στην πλακα :P γιατι και το να σκεφτομαστε συνεχεια δεν ειναι καλο

αχ ξεχασα μερα παρα μερα το λενε οι γιατροι για να προλαβει σου λεει το σπερμα να ανανεωθει και να ειναι πιο TURBO.

τωρα κατα ποσο ολα αυτα ειναι αποτελεσματικα τι να πω και εμεις στην προσπαθεια ειμαστε

καλωσηρθες και παλι !!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Δεν έχω κάτι στα υπ' όψιν να βοηθήσω. Έχετε απευθυνθεί και για κρατική υιοθεσία ή ψάχνετε αποκλειστικά ιδιωτική για υιοθεσία βρέφους; Για κρατική υιοθεσία αν δεν έχετε πρόβλημα με την ηλικία θα μπορέσετε πιο εύκολα να μεγαλώσετε την οικογένεια σας!  Εμείς με τον σύζυγο είχαμε κάνει όλες τις ενέργειες για κρατική υιοθεσία και είχαμε εγκριθεί.. ήταν σχετικά απλό σαν διαδικασία και μας είχαν ενημερώσει ότι σε 1 το πολύ 1,5 χρόνο θα γινόταν αντιστοιχία με παιδάκι αλλά είχαμε επιλέξει έως 8 ετών , δηλ δε ψάχναμε αποκλειστικά βρέφος γιατί έτσι θα ήταν πολύ δύσκολο.  Ο,τι κι αν αποφασίσετε εύχομαι ολόψυχα να σας έρθουν όλα όπως τα θέλετε και να μεγαλώσει η οικογένεια σας! Θεάρεστη πράξη η υιοθεσία.... Να είστε πάντα καλά! ❤️
    • Διαβασα διάφορα για το vback....είμαι προβληματισμένη σχετικά... Είναι γενικά λίγο risky και ο γιατρός πρέπει να είναι απόλυτα καταρτισμένος σε αυτό. Ο δικός μου δε το υποστηρίζει..  Ο άντρας μου ξυπνάει 4:30 το πρωί και φεύγει στις 5:15 από το σπίτι... Επιστρέφει κάθε μέρα σχεδόν γύρω στις 18:30... Δουλεύει και τα Σάββατα, ευτυχώς όμως λιγότερες ωρες... Οπότε καταλαβαίνετε όλη μέρα σχεδόν μόνη είμαι!  Έχει ξεκινήσει κι εμένα ο "μεθυσμένος" 🤣🤣🤣 να προσπαθεί να σταθεί μόνος του χωρίς να κρατιέται... Από τις πιο δύσκολες φάσεις θεωρώ όλο αυτό, θέλει μεγάλη προσοχή να μη χτυπήσουν.  Κάνει κι εσένα αρκετές αφυπνίσεις.... Ζητάει γάλα κάθε φορά;  Χθες άπλωσε τα χεράκια του και είπε μα-μα.... Δε ξέρω αν ήταν συνειδητο ή τυχαίο.... Εγώ πάντως έλιωσα στο κλαμμα από συγκίνηση... 💙☺️ 
    • Εγω εχτές πήρα τηλ μου είπαν πως θα μου δώσουν αυτοί από το μικροβιολογικό ενώ την προηγούμενη φορά που πήγα σε άλλο μικροβιολογικό το πήρα εγω  αν και την πρώτη φορά έκανα με 75γρ γλυκόζη τώρα ο καινούργιος γιατρός μου έδωσε τα 100 γρ 😕
    • Σ ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου.Ναι είχα παλινδρομη τον Ιανουάριο στην 8η εβδομάδα.Ευχομαι αυτή τη φορά να σταθώ τυχερή.
    • Το ξέρω ότι είναι πάρα πολύ νωρίς.Προσπαθω να απασχολω το μυαλό μου με άλλα πράγματα για να μην αναλύω τόσο αλλά δεν τα καταφέρνω πάντα και σήμερα είναι μια τέτοια μέρα.Σ ευχαριστώ πολύ για την εμψύχωση.❤️
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...