Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΑΠΟΡΙΑ ΓΙ ΑΤΗΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ


Recommended Posts

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΕΙΔΗ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ?ΤΟ ΡΩΤΑΩ ΓΙΑΤΙ ΞΕΡΩ ΣΤΗ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΚΑΝΟΥΝ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΡΑΛΥΟΥΝ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΛΛΑ ΣΤΗ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΗ ΓΕΝΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ?ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΟΔΙΟ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΜΕΣΗ ΠΟΔΙΑ ΠΑΤΟΥΣΕΣ ΔΑΧΤΥΛΑ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΝΙΩΘΑ ΠΟΝΟΥΣ ΕΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑΚΙ ΚΙΟΛΑΣ ΟΡΘΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ώς δρα η επισκληρίδιος αναλγησία

Πρόκειται για μια μέθοδο ελέγχου του πόνου (αναλγησία) στο κάτω τμήμα του σώματος. Οι επισκληρίδιοι καθετήρες τοποθετούνται από ειδικευμένους ιατρούς, αναισθησιολόγους, όταν αρχίσουν οι πρώτες συσπάσεις του τοκετού και η γυναίκα ετοιμάζεται να γεννήσει.

Στην περίπτωση φυσιολογικού τοκετού, η επισκληρίδιος αναλγησία χρησιμεύει για την ανακούφιση από τον πόνο και όχι ως μέθοδος πλήρους αναισθησίας. Ο στόχος είναι να ελεγχθεί ο πόνος χωρίς η γυναίκα να χάσει το μυϊκό τόνο των μυών του κατώτερου τμήματος του σώματος. Έτσι, πολλές γυναίκες μπορούν ακόμη και περπατήσουν, αν το επιθυμούν.

Επίσης, η διατήρηση του τόνου των μυών της πυέλου έχει πολύ μεγάλη σημασία για τη διατήρηση της ικανότητας εξώθησης του νεογνού στη διάρκεια της δεύτερης φάσης του τοκετού. Με τις νέες τεχνικές και τα φάρμακα που χρησιμοποιούνται σήμερα η γυναίκα διατηρεί σε μεγάλο βαθμό αυτή την ικανότητα.

. Μεγάλη σημασία έχει επίσης το γεγονός ότι η εν λόγω αναλγητική μέθοδος δεν επηρεάζει το επίπεδο συνείδησης της μητέρας και της επιτρέπει να συμμετέχει τόσο σωματικά όσο και ψυχικά στο θαύμα της γέννησης του μωρού της, απαλλάσσοντάς την ταυτόχρονα από τον αβάστακτο πόνο.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

δεν νομιζω να εχει αλλο σπονδυλο που βαζει απλα πιστευω ειναι η δοση, εγω που ειχα κανει καισαρικη ποδια την αληθεια ειναι δεν τα κουνησα για να δω αν μπορουσα αλλα τις πατουσες μου μια χαρα τις κουναγα, μετα που μου αφησαν τον καθετηρα και μου βαζαν λιγη δοση το πρωτο 24ωρο για να μην ποναω μια χαρα κουνιομουνα, οποτε πιστευω ειναι θεμα δοσης!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kai ego enoiotha t apodia mou mia xara k ta kounousa ton pono den enoiotha doksa to theo,mono otan anevike psila pano apo tin epireia tis episkliridiou ponousa paroti mou tin kanane pio psila logo progenesteris epembasis pou eko kanei stin sponduliki stili

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Είναι η δόση όντως και επίσης δεν μουδιάζουν τα πάντα στην καισαρική.

Ανεβαίνει το μούδιασμα σιγά-σιγά...Αρχικά στα δάχτυλα των ποδιών, έπειτα στα πόδια και όταν δεν αισθάνεσαι στην κοιλιά, τότε τα πόδια τα αισθανόμουν προσωπικά.

Πολύ φοβόμουν την ώρα της ένεσης αλλά ήμουν θαρραλέα τελικά και δόξα το Θεό όλα καλά!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγω κουνουσα τα παντα και τα ενιωθα ολα..

Η επισκληριδιος μου μουδιασε μονο την περιοχη της κοιλιας και λιγο

τα ποδια...

Δεν ξερω αν παιζει καποιο ρολο ο σπονδυλος αλλα σιγουρα η δοση που

σου παραχωρουν.

Εμενα μου εβαλαν πανω απο 5-6 φορες και οταν ηρθε η ωρα να βγει το

μωρο.. και επιασε ο γιατρος την ψαλιδαρα ... μωρε τι ωραια που τα καταλαβα ολα!!!! χαχα:laugh: ΟΛΑ

Και μετα την βελονα..:woohoo: αχ! εκει χοροπηδηξα... μου εκαναν αμεσως

ξυλοκαινη αλλα... χαλαλι για την μπεμπα μου ο πονος...:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εμένα πάλι προς το τέλος είχαν μουδιάσει εντελώς τα πόδια μου κ δεν ένιωθα τίποτα,ήταν όμως επειδή ζήτησα κ άλλη δόση λίγο πριν ξεκινήσουμε τις εξωθήσεις!ευτυχώς,παρολο που δεν ένιωθα τίποτα,έσπρωχνα σωστά,βοήθησαν κ οι μαίες,κ γέννησα γρήγορα κ εύκολα!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

εγω με την επισκληρηδιο που μου εκαναν στην καισαρικη δεν ενιωθα τιποτα απο το στηθος και κατω τιποτα!! λες και δεν ειχα ποδια βεβαια δεν ημουν καθολου θαραλεα φοβομουν πολυ και δεν ηθελα να την κανω ηδαν και επαθαν να με πεισουν γιατι δεν μπορουσαν να μου κανουν ολικη ναρκωση λογω πιεσης αφου οταν με γυρισαν στο πλαι και εφερα τα ποδια μου μπροστα για να μου κανει την ενεση ποναγα και εκλαιγα αλλα δεν ηταν απο τιποτε αλλο αλλα απο το αγχος μου ενιωθα οτι κατι δεν θα πηγαινε καλα τελικα ολα ευτυχως πηγαν καλα και εχω ενα υπαροχο μωρο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΜΙΚΡΗ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΑ ΔΕΙ ΑΝ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΑΛΛΗ ΑΛΛΑ ΚΟΥΝΟΥΣΑ ΠΟΔΙΑ ΠΑΤΟΥΣΕ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ ΣΗΚΩΘΗΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΞΑΝΑΒΟΛΕΨΟΥΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΩΡΑ ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΕΝΝΑ ΜΟΥ ΕΒΓΑΛΑΝ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΤΗΣ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΥ...ΚΑΙ ΣΤΑ ΡΑΜΜΑΤΑ ΖΗΤΗΣΑ ΚΑΙ ΕΓΩ ΞΥΟΚΑΙΝΗ ΓΙΑΤΙ ΕΝΙΩΘΑ ΤΑ ΠΑΝΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσια εγω εκανα καισαρικη με επισκληριδιο.Η δικη μου εμπειρια ειναι κ καλη κ κακη θα ελεγα...Καταρχας την ωρα που εγινε η επισκληριδιος την περιμενα πιο τραγικη απ οσα ακουγα,το σημαντικο ειναι οτι δεν πρεπει ουτε ν ανασανεις.Ευτυχως σ εμενα επιασε με την πρωτη,κουνουσα τις πατουσες μου κ γενικως μ αρεσε που καταλαβαινα κ ειδα τον μπεμπουλη μου οταν γεννηθηκε... Το δυσκολο για μενα ηταν μετα, τις ςπομενες 2 μερες περιπου.Εμενα μου χορηγησαν συνεχης αναλγησια σε ξεχωριστο ορο αντι για παυσιπονες,κ ηταν δυσκολο γιατι απ τη μια δεν πονουσα στην τομη αλλα απ την αλλη το ενα μου ποδι δεν ξεμουδιαζε,με αποτελεσμα να μην μπορω να κουνηθω ουτε κα να σηκωθω.

Δεν ξερω ρε κοριτσια τι παιζει ρολο αλλα οσες κοπελες εχουν κανει διαφερουν πολλα πραγματα σε καθε περιπτωση...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Loipon..

Prin kanw thn kaisarikh milisa opws synithizete me ton

anaisthisiologo o opoios mou ekshghse pws yparxoun 2 eidwn

anaisthisies.

Mia einai h episkliridios pou krataei poly wra h analghsia

kai h allh einai h raxiaia h me thn opoia synerxese pio grhgora

giati mpainei se allo spondilo kai den sou vazoun kathetira gia

na prosthetoun dosh.

Edw synithizoun se kaisarikes na kanoun raxiaies alla moudiazoun

ta podia sou kai ksemoudiazoun meta apo 8 wres.Thn ekana koritsia

kai htan to mono pou me piraxe toso poly sto thema tis kaisarikhs.

Frikh na mhn mporeis na kounitheis toses wres.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνίτσα η ένεση αυτή καθ'εαυτή δεν πονάει απλά νιώθεις να σε διαπερνά ηλεκτρικό ρεύμα για εκατοστά δευτερολέπτου.Δεν είναι τίποτα ειλικρινά και στο λέω εγώ που φοβάμαι πολύ!

Όντως η καισαρική πονάαει τις πρώτες ώρες, θέλει υπομονή!

Έλεγα ότι δεν έχω βιώσει τέτοιο πόνο αλλά πλέον τον έχω ξεχάσει!

Η Αλεξάνδρα μας επισκίασε τα πάντα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΑΣ ΕΥΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ!!ΚΑΤΡΙΝΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΘΑ ΚΑΝΩ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΕ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΟ!!!ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΑ!!!:woohoo:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ζουζουνίτσα,ναι,να κάνεις επισκληρίδιο κ σε φυσιολογικό τοκετό,εγώ έτσι έκανα κ δεν πόνεσα καθόλου!κ πίστεψέ με,είμαι πάααρα πολύ γκρινιάρα κ φοβιτσιάρα!ούτε η ένεση πόνεσε!απλώς είναι καλό να μη ζητήσεις επισκληρίδιο αμέσως,αλλά να περιμένεις όσο αντέχεις,ο γιατρός μου είχε πει να έχω διαστολή 2-3..τελικά άντεξα μέχρι 4 κ από εκεί κ πέρα..όλα τέλεια!με κανέναν πόνο σου εύχομαι!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κι εγώ ένιωθα τα πάντα μόλις επιτέλους και μετά από 10 ώρες μου κάνανε σωστά δεύτερη επισκληρίδιο... Μόνο πόνο δεν ένιωθα.. Γι'αυτό ο όρος αναισθησία δεν είναι σωστός. Κανονικά λέγεται αναλγησία, παίρνει το άλγος και όχι την αίσθηση.

Κουνούσα πόδια, ένιωθα τα δάχτυλα του γιατρού που μου πίεζε το μεγάλο δάχτυλο του ποδιού, ένιωθα τη μύτη της βελόνας που με τσιμπούσε, τα ένιωθα όλα! Και η δόση σας πληροφορώ ήταν πολύυυυυ μεγάλη, σχεδόν απαγορευμένη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

K gw koritsia nomizw pws paizei rolo h dosh pou sou kanoun.

Egw gennhsa me kaisarikh k episklhridio,to mono pou fovomoun se olh th gennha htan auto,TH VELONA :P

De to enoiwsa sa reuma alla sa na me trypane me kanoniko trypani sta kokkola.

Apto fovo mou na petyxei k na mou valoun arketh dosh gia na mh ponaw eixa priksei thn anaisthisiologo stis erwthseis k sth gkrinia :P

Se kapoia eixan moudiasei ola apth koilia k katw.

Otan ksekinhsan oi giatroi den hmoun k poly sygourh an auto pou enoiwtha htan piesh k aggigmata h ponos.Epatha ena psilosok me auth thn aisthish,poly perirgh htan.Meta omws th synithisa.

Nomizw pws mou eixan valei megalh dosh gt ligo prin vgoun ta mwra me peire o ypnos an k eixa to nou mou na ta zhsw k noiwsw ola.Tlk me ksypnhsan eida ta mwrakia mou.To klama tous de to akousa.

Apogeuma gennhsa thn allh mera prwi prwi ekana stous diadromous voltes.K th trith katw sth kafeteria gia kafedaki:P

Den ponaga oute sth tomh,to diko mou to provlimma htan sto entero.Xeiroteros ponos den yparxei.Me paidepse treis meres.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Elena333f έγραψε:

K gw koritsia nomizw pws paizei rolo h dosh pou sou kanoun.

Egw gennhsa me kaisarikh k episklhridio,to mono pou fovomoun se olh th gennha htan auto,TH VELONA :P

De to enoiwsa sa reuma alla sa na me trypane me kanoniko trypani sta kokkola.

Apto fovo mou na petyxei k na mou valoun arketh dosh gia na mh ponaw eixa priksei thn anaisthisiologo stis erwthseis k sth gkrinia :P

Se kapoia eixan moudiasei ola apth koilia k katw.

Otan ksekinhsan oi giatroi den hmoun k poly sygourh an auto pou enoiwtha htan piesh k aggigmata h ponos.Epatha ena psilosok me auth thn aisthish,poly perirgh htan.Meta omws th synithisa.

Nomizw pws mou eixan valei megalh dosh gt ligo prin vgoun ta mwra me peire o ypnos an k eixa to nou mou na ta zhsw k noiwsw ola.Tlk me ksypnhsan eida ta mwrakia mou.To klama tous de to akousa.

Apogeuma gennhsa thn allh mera prwi prwi ekana stous diadromous voltes.K th trith katw sth kafeteria gia kafedaki:P

ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΠΟΝΕΣΕ ΕΛΕΝΙΤΣΑ;;;;;;;;;;!!!!ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

Den ponaga oute sth tomh,to diko mou to provlimma htan sto entero.Xeiroteros ponos den yparxei.Me paidepse treis meres.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜΕΝΑ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΤΟΠΙΚΗ ΕΝΕΣΗ ΣΑΝ ΜΟΥΔΙΑΣΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΝΙΩΘΩ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΜΠΑΙΝΕ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΒΑΛΑΝ ΤΟΝ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΛΑΦΡΥ ΕΝΙΩΣΑ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΛΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ Ο ΠΟΝΟΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΗΤΑΝ ΑΒΑΣΤΑΧΤΟΣ ΟΠΟΤΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΝΟΥΣΑ ΗΤΑΝ ΤΙΠΟΤΑ...ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΟΠΕΛΑ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΤΟΧΕΣ ΤΗΣ...ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ..ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΓΕΝΝΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΟΠΩΣ ΕΧΟΥΝ ΑΛΛΕΣ ΚΟΠΕΛΕΣ ΑΝ ΟΧΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...