Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, ποσο κανει?Και λαπαρασκοπηση...


Recommended Posts

κοριτσακια,καλη μερα σας, επειδη μηλησατε πριν για την ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ, την διαδικασια την εχω καταλαβει. πεστε μου ποσο σας κοστισε αυτο το πραγμα?και που το κανατε? μπορει η ληψη σπερματος να γινει στο σπιτι και αμεσως να παει στο κεντρο οπου θα γινει η ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΗ?

υπαρχει καποια κοπελα που εχει κανει λαπαρασκοπηση- υστεροσκοπηση?συγνωμει αν εγρψα λαθος. αν ναι, πεστε μου που το κανατε, για πιο λογο, και ποσο στιχιζει?αυτες οι δυο διαδικασιες γινοντε παντα μαζι? σας ευχαριστω πολυ κοριτσακια!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

να σου απαντησω γιατι τα χω κανει ολα αυτα!

εμεις λογο χαμηλης κινητικοτητας καναμε σπερματεγχυση.ξεκινησα την 3η μερα του κυκλου με serpafar και απο την 5η μερα εως 9η εκανα και ενεσεις altermon.αυτα ειναι ορμονες για διεγερση ωοθηκων,ετσι ωστε να κανεις πολλα ωαρια.την 12η μερα του κυκλου πηγα και ειδε στον ενδοκολπικο υπερηχο(αν και πιστευω οτι καλυτερα να πηγαινεις απο την 10η μερα) οτι ειχα κανει πανω απο 15 ωοθηλακια που ηταν σε μεγεθος ετοιμο για να γινει η ωορηξια,μου μετρησε καποιες ορμονες(οιστραδιολη και προγεστερονη)και την ιδια μερα κατα τις 2 εκανα την ενεση pregnyl που προκαλει ωορηξια σε 24-36 ωρες.Την επομενη μερα πηγαμε πρωι με τον συζηγο,εδωσε σπερμα και σε καμια ωρα καναμε την σπερματεγχυση.Για να αυξησουμε τις πιθανοτητες καναμε και 2η σπερματεγχυση μετα απο 2 μερες.και τις 2 φορες εκαναν και σπερμοδιαγραμμα στο σπερμα που πηραν,πετυχε η σπερματεγχυση αλλα η εγκυμοσυνη κρατησε 3 εβδομαδες,μας κοστισε 500 ευρω και την καναμε στο κεντρο εξωσωματικης που παμε.εαν δωσει σπερμα απο το σπιτι,ισως μεχρι να το πατε στο ιατριο να "αλλιωθει"και θα ναι κριμα με τα λεφτα που δινεις.

προχθες εκανα λαπαρο/υστεροσκοπιση.κοστισε 3700(!) στο μητερα,εμεινα μια μερα στο νοσοκομειο .Η λαπαροσκοπιση γινεται με ολικη ναρκωση γι αυτο ειναι ευκαιρια με την ιδια ναρκωση να κανεις και υστεροσκοπηση,χωρις να ειναι υποχρεωτικο.με την λαπαροσκοπιση βλεπουν το εσωτερικο της κοιλιας,εαν ειναι διαβατες οι σαλπιγγες κτλ.ενω με την υστεροσκοπιση βλεπουν το ενδομητριο(εαν εχει συμφυσεις,πολυποδες κλπ).

επισης μπορεις να κανεις σκετη υστεροσκοπιση (εαν εχεις κανει σαλπιγγογραφια και εδειξε "κατι" που θελει να διερευνησει καλυτερα ο γιατρος)ειχα κανει πριν 7 μηνες στο Λητω κοστιζει νομιζω γυρω στα 400,γινεται με μεθη κραταει κανα 20λεπτο και σε μιση ωρα σηκωνεσαι και πας σπιτι σου.Μιαζει λιγο με τεστ παπ.

εγω εκανα λαπαρο/υστεροσκοπιση γιατι απο Οκτωβρη μαλλον παμε για εξωσωματικη και θελαμε να σιγουρευτουμε οτι ολα ειναι ενταξει και δεν θα κανουμε προσπαθειες στα τυφλα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ευχαριστώ Βάσω μου. Οπότε, αν κάνεις μαζί λαπαρο-υστεροσκοπηση θα είναι κάπου 3700 ε. στο Μητέρα. Όμως μπορείς να κανείς και ξεχωριστά λαπαροσκόπηση η υστεροσκοπηση. Υστεροσκοπηση στο Λητω 400 ε. Μάλιστα. Οπότε οι τιμές μπορεί να είναι διαφορετικές στα διαφορετικά νοσοκομεία. Μάλλον εξαρτάται και από τον γιατρό σου,αν τα κάνει ο ίδιος και σε ποιο νοσοκομείο είναι.

Να σου πω, εσύ Βασσο έπινες το Σερπαφαρ από την 3 μέχρι 7.και παράλληλα από την 5-9 έκανες ενέσεις Αλτερμοον? Αυτή η ένεση είναι διαφορετική από το Πρεγνυλ? Είναι μάλλον πιο ακριβή η κάνω λάθος?

Και κάτι άλλο να ρωτήσω, σου βρήκε 500 ευρώ μονό για την διαδικασία Σπερματέγχυσης, η ήτανε το σύνολο(επισκέψεις στον γιατρό+ εξετάσεις + Σπερματέγχυση)? ευχαριστω ξανα και γρηγορα να γινεις μανουλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

οι altermon ειναι ενεσεις για να παραγουν οι ωοθηκες περισσοτερα ωοθηλακια (τα οποια περεχουν ωαρια) ενω η pregnyl ειναι ενεση που γινεται να "σκασουν"τα ωοθηλακια την καταλληλη στιγμη που γινεται η σπερματεγχυση ωστε το σπερμα να "βρεθει"με τα ωαρια.

Δηλαδη προηγουνται οι altremon και ακολουθει η pregnyl.Βεβαια εξαρταται απο το τι ορμονες κρινει ο γιατρος οτι πρεπει να δωθουν.

Εννοειται οτι μπορει να κανεις ξεχωριστα λαπαροσκοπηση - υστεροσκοπηση,απλα εαν καποια κοπελα κανει λαπαροσκοπηση και τρωει την ναρκωση(και δεν εχει και οικονομικο θεμα)γιατι να μην δωσει κατι παραπανω και να κανει και διαγνωστικα μια υστεροσκοπιση για καλο και για κακο?

Η τιμη που σου γραφω ειναι ολα μαζι,επισκεψεις και σπερματεγχυση (που οπως σου ειπα εγινε δυο φορες με διαφορε δυο ημερων).Τωρα ,εξετασεις +φαρμακα δεν τα χω υπολογισει γιατι δεν ειναι κατι standard.Δηλ.μπορει ο γιατρος να μην σου ζητησει καμια εξεταση και επισης το κοστος των φαρμακων εξαρταται απο το τι θα σου πει ο γιατρος να παρεις.πχ πολλοι συστηνουν μονο serpafar που κοστιζουν κατω απο 5 ευρω το κουτακι και η pregnly δεν θυμαμαι ακριβως αλλα δεν κοστιζειπολυ .Οι altermon ομως κανουν καπου 20 ευρω η μια και εγω εκανα 10,οποτε κοστιζαν 200 ευρω (αλλα εαν εχεις γνωστο γιατρο ή ο γυναικολογος σου εχει γνωστο στο ΙΚΑ,της παιρνεις μεω Ικα ή τελος παντων ο,ιτ ταμειο εχεις)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

σε ευχαριστω πολυ βασσο01 μου για την αναλητικη ενημερωση! εγω τωρα ξεκινησα το Ουτρογεσταν, και μου ειπε ο γιατρος μου να κανω και μια εξεταση προγεστερονης για να δω αν ειχα την ωορρηξια. αλλα τωρα σκεφτομαι ισως αυτα τα χαπακια (τα βαζω στον κολπο) θα επηριασουνε το αποτελασμα της εξετασεις. να σου πω πεσ μου το ενδομητριο σου ητανε καλο? το δικο μου ομως ητανε μονο 5.4 χ. ειναι αρκετα λεπτο την 13 ημερα του κυκλου :huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

κι εμενα ηταν λεπτο το ενδομητριο,ηταν 5μμ την 12η μερα!πλακωθηκα στα cyclacyr και την επομενη μερα πηγε 7μμ,μετα απο 2μερες 10μμ νομιζω,που και παλι ψιλολεπτο ειναι,αλλα υποφερτο .Γενικα οσο πλησιαζει η ωρα για την ωορηξια ,παχαινει και απο μονο του.Εγω για να κανω περισσοτερα ωαρια,πηρα serpafar (κλομιφαινη δηλαδη) τα οποια απ οτι μου ειπε ο ενδοκρινολογος λεπταινουν το ενδομητριο.Παντως,γενικα υπαρχουν γυναικες με πιο λεπτο ενδομητριο χωρις να εχουν προβλημα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

και εμενα μαλλον χαλασε το ενδομητριο η Κλομηφενη. οταν ακομμα δεν επεινα φαρμακα το ενδομητριο μου ειτανε καλο. να σου πω,εσυ πως επεινες το Clyclacur? μαζι με το Σερπαφαρ? η ξεχωριστα? πες μου παρακαλω αυτο το προγραμα .δεν εχεις ακουσει οτι το Clyclacur μπορει να εμποδιζει την ωορρηξια?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπέρα,

εγώ για 10 μήνες έπερνα serpafar αλλα τίποτα. Αυτό το μήνα είπα να το αφήσω και πήγα και σ'ενα άλλο γιατρό Σ. Μηλίγκος λέγεται. Μου είπε να κάνω κάποιες εξετάσεις, να κάνω εξέταση μετά από κάποιες ώρες που θα έρθουμε σε επαφή και μετα να κάνει σπερμοδιάγραμμα ο άντρας μου και μετα υστεροσαλπιγγογραφημα. Ξέρει κάποιος το γιατρό έχει να μου πει κάτι? και για τις εξετάσεις αν τις έχει κάνει κάποιος?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

JURGITA,αυτο με το cyclacur οτι εμποδιζει την ωορηξια δεν το ηξερα.Η αληθεια ειναι οτι cyclacur αρχισα,με το που τελειωσα τα serpafar και ενω εκανα τις altermon.

stroumfaki80,γιατι σου εδινε ο γιατρος serpafar 10 μηνες?Απο τις εξετασεις που σου ειπε να κανεις ο νεος σου γιατρος,εχουμε κανει σπερμοδιαγραμμα και υστεροσαλπιγγογραφια,ειναι πολυ βασικες εξετασεις που πρεπει να κανει ενα ζευγαρι που προσπαθει .Επισης η αλλη εξεταση που γινεται νομιζω 8-10 ωρες μετα την επαφη ,λεγεται SIMMS-HUHNER,περνουν δειγμα απο τα τραχηλικα υγρα ,ετσι ωστε να δουν εαν υπαρχει ζωντανο σπερμα .Εαν υπαρχει ζωντανο σπερμα τοτε σημαινει οτι μπορει να υπαρξει εγκυμοσυνη με την "φυσικη μεθοδο".

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Βάσω καλημέρα και καλή εβδομάδα,

ο γιατρός μου, μου έδινε serpafar διότι δεν είχα σταθερό κύκλο. Εγώ από μόνη μου τα σταμάτησα γιατί δεν είδα ούτε αποτέλεσμα αλλά με πόναγε και συνέχεια η κοιλιά μου). Ο καινούριος γιατρός μου είπε ότι πρώτα απόλα έπρεπε να είχα κάνει κάποιες εξετάσεις όπως και ότι πρέπει να τις κάνω. Εγώ όμως είμαι αρκετά αγχωτικό και φοβιτσιάρικο άτομο και με την υστεροσαλπιγγογραφία έχω φοβηθεί πάρα πολύ!!! Πονάει??? (απάντησε μου αν ξέρεις σε παρακαλώ πολύ) και για την άλλη εξέταση με το υγρό από τον τράχηλο μπορείς να μου εξηγήσεις τι γίνεται και αν και αυτή η εξέταση πονάει?

Σευχαριστώ πολύ που μου απάντησες στο πρώτο μήνυμα, θα περιμένω ..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 γεια σου εγω εκανα την υστεροσαλπιγγογραφια , 8η-11η ημερα του κυκλου αυτες σου γραφει ο γιατρος,στο μητερα κοστιζει 165ε και αυτο που σου λενε ειναι να μην εχεις επαφη για 2-3 ημερες πριν,σου βαζουν με μια συριγγα ενα ειδικο υγρο για να δουν την διαβατοτητα και οτι δεν υπαρχει καποιο "εμποδιο "στο να ακολουθησει το υγρο(σπερμα ) το δρομο του για τη γονιμοποιηση οτν στο κανουν αυτο αισθανεσαι ενα φουσκωμα και οταν κοντευει να τελειωσει η διαδικασια αισθανεσαι μια ενοχληση (πονο)τυπου ωορηξιας (5-10λεπτα)δεν ποναει τοσο οσο λενε αναλογα τον οργανισμο καποιες κοπελες δν καταλαβαινουν τιποτα , μετα απο λιγο σου βγαζουν και μια ακτινογραφια για να δουν το υγρο αν εχει προχωρησει οπως πρεπει και σου δινουν και αντιβιωση συνηθως vibramycin για να μην εχεις καποιο προβλημα με το υγρο την οποια παιρνεις 2 με 3 ημερες μετα .Την υστερ/φια την κανεις για τους παραπανω λογους και επισης αν κατι εχει "βουλωσει"με το υγρο αυτο "ξεβουλωνει"sory για την εκφραση αλλα δν μου ερχεται αλλη αυτη τη στιγμη,και μετα αν δν εχει καποιο προβλημα κανεις απ τους δυο να μεινεις εγκυος φυσιολογικα.τωρα το hunner τεστ το κανεις 13-14 ημερα οπου θα υπαρχει τραχηλικη βλεννα δεν ποναει καθολου ειναι 1 λεπτου υποθεση και την κανεις εφοσον μετα την σεξ.επαφη περασουν εστω 4-4,30 ωρες και με αυτο θελουν να δουν αν η βλεννα αφηνει το σπερμα να εισχωρησει η' οχι αν ναι δν εχεις προβλημα αν οχι πρεπει να κανεις σπερματεγχυση και οτι σε συμβουλευσει ο γιατρος σου .εγω τα εκανα και τα δυο την περασμενη εβδομαδα και η σαλ/φια ηταν οκ, αλλα το hunner τεστ δν βγηκε καλο μου ειπαν οτι η βλεννα ειναι πολυ οξινη και δν αφηνει τα σπερματοζωαρια να περασουν τα "σκοτωνει" δηλαδη το απογευμα θα παω τις εξετασεις στο γιατρο μου και θα σας γραψω τι θα μου πει.συγνωμη αν σας κουρασα με το μεγαλο post μου. αλλα η εμπειρια της μιας βοηθαει την αλλη φιλια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 τα πράγματα είναι όπως τα περιέγραψε η @ngel, τα έχω κάνει ΟΛΑ και δεν πόνεσα πουθενα. Υστεροσαλπιγγογραφία δεν είχα παρα μόνο μια αίσθηση περιόδου για λίγα λεπτά ..τίποτα δηλ. (ήταν ο.κ) και το Sims Hunner test δεν καταλαβαίνεις τίποτα σαν το τεστ παπ.

Είναι πραγματικά οι πρώτες εξετάσεις που πρέπει να γίνουν ...

Φιλιά

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

geia soy,@ngel , ναι πες μας τι θα σου πει ο γιατρος σου. πες μου που σηνυθος κανουνε αυτο το simms hunner? και ποσο κανει αυτο το τεστ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Kορίτσια καταρχήν ευχαριστώ που μου απαντήσατε!!!!

Κατα δεύτερον νιώθω πολύ ηλίθια που ξεκίνησα τα serpafar χωρίς να έχω κάνει τις εξετάσεις αυτές, αλλά τα πήρα μόνο γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο. Τα χω παίξει βασικά και έχω αγχωθεί πολύ μην και έχω κάνει βλακεία.

Όσο για τις εξετάσεις νόμιζα πως με το τεστ μετά την επαφή σου παίρνουν κομμάτι από την μήτρα.

Έσας σας είπε ο γιατρός σας από την αρχή για τις εξετάσεις?

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιό γιατρό επισκέφτεστε? Το mail μου είναι st.roumfaki80@hotmail.com

Sas euxaristo!!!!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 έγραψε:

Kορίτσια καταρχήν ευχαριστώ που μου απαντήσατε!!!!

Κατα δεύτερον νιώθω πολύ ηλίθια που ξεκίνησα τα serpafar χωρίς να έχω κάνει τις εξετάσεις αυτές, αλλά τα πήρα μόνο γιατί δεν είχα σταθερό κύκλο. Τα χω παίξει βασικά και έχω αγχωθεί πολύ μην και έχω κάνει βλακεία.

Όσο για τις εξετάσεις νόμιζα πως με το τεστ μετά την επαφή σου παίρνουν κομμάτι από την μήτρα.

Έσας σας είπε ο γιατρός σας από την αρχή για τις εξετάσεις?

Θα μπορούσατε να μου πείτε ποιό γιατρό επισκέφτεστε? Το mail μου είναι st.roumfaki80@hotmail.com

Sas euxaristo!!!!!!!!

κατ αρχην γιατι νιωθεις πολυ ηλιθια?ο,τι μας λεει ο γιατρος κανουμε.Ο (πρωην) γιατρος μου κοιμοταν οταν του ελεγα να κανουμε εξετασεις και μου λεγε οτι πρεπει να προσπαθεις πανω απο χρονο για να τις κανεις,εμεις προσπαθουσαμε κανα 5 μηνο συστηματικα και του ειπα ψεματα οτι προσπαθουμε πανω απο χρονο μπας και ξυπνησει.Πραγματικα τσεκαριστηκαμε και οι 2 και υπηρχαν προβληματα,χωρις ποτε να εχουμε καποιο συμπτωμα ετσι ωστε να το ψαξουμε.Η γνωμη μου ειναι να ξερει καποιος εαν ειναι υγιεις για να μην κανει προσπαθειες στα τυφλα.

Καποια γνωστα μας ζευγαρια που παντρευτηκαν μετα απο μας ,πανω στο τριμηνο-τερταμηνο εμειναν οι κοπελες εκγυες και απο κει αρχισα να υποτευομαι οτι κατι δεν παει καλα,κλασικα μου λεγαν "μην αγχωνεσαι"και οτι αυτο φταιει,μεχρι που το "αγχος" ονομαστηκε κιρσοκυλη,ενδομητριος πολυποδας,συμφυσεις,θρομβοφιλια και χλαμυδια.Εαν δεν ειχα πιεσει τον γιατρο τοτε,ακομα θα ψαχνομασταν

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Έχω ξενερώσει Βάσω και φοβάμαι και πολύ κιόλας.

Ο πρώτος γιατρός μου δίνει serpafar για 10 μήνες. Τίποτα. Η δεύτερη μου λέει θεωρώ ότι και να μην τα παίρνεις δεν υπάρχει θέμα. Η οποία βέβαια είναι και πιο κοντά μου. Και ο τρίτος μου λέει θεωρώ ότι πρέπει να γίνουν κάποιες εξετάσεις πρώτα η μετά την επαφή μετά ο άντρας μου το σπέρμα του και μετά την υστεροσαλπιγγογραφία. Άντε να βγάλω άκρη..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σπερματέγχυση - Σπερματέγχυση (2 φορές στον κύκλο) 100,00 - Λαπαροσκόπηση διαγνωστική 800,00

Αυτό είναι το κόστος στο γυναικολογικό κέντρο που είναι ο γιατρός μου.

Είναι ολόκληρη γυναικολογική κλινική.

Αν θες στείλε μου το email σου για να δεις και λεπτομέρειες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Jurgita,

γεια!!!

στο γιατρό που πήγα μου είπε τι πρέπει να κάνουμε και να πάω στο ιατρείο του, να μου την κάνει εκείνος! Είναι καθηγητής. Το πόσο κάνει δεν το ρώτησα! Αύριο έχω ραντεβού αλλά σκέφτομαι να το ακυρώσω γιατί δεν νιώθω ακόμα έτοιμη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ναι stroumfaki80 μου, το ξερω,οτι μερικοι γιατροι στο γραφειο τουσ κανουνε αυτην την εξεταση. τωρα και εγω θα παω στο καινουργιο γιατγρο κια δεν γνωριζω αν εχει αυτος το μικροσκοπιο στο γραφειο του. ο παλιος μου γυναικολογος δεν ειχε ομως. για αυτο ροταω αν κανουνε αυτην την εξεταση και στα μικροβιολογικα κεντρα, γιατι βλεπω οτι περισσοτερα κανουνε το ΠΑΠ τεστ,λεω ισως κανουνε και αυτην. και ποσο στιχιζει. στο Μαρουσι σε ενα ανδρολογικο ινστιτουτο περνουνε 50 ευρω. οι αλλεσ κοπελεσ ποσο πληρωσαν?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

jurgita μου γεια σου εγω το sims hunner test το εκανα στο εργαστηρι σπερματολογιας που ειχε κανει ο ανδρας μου το σπερμοδιαγραμμα κοστισε 80ε + 20ε μου ειπε επειδη η ημερα 13 -14 επεφτε Σαββατοκυριακο. το εκανα Σαββατο και Δευτερα πηρα τα αποτελεσματα.Λογικα ο γυναικολογος σου θα εχει καποιον αντιστοιχο να σου συστησει, εγω ειμαι απο Αθηνα δεν ξερω αν και κατα ποσο θα ειναι εφικτο να σε βολεψει να σου συστησω αυτο που πηγα, αν θες πεσ μου .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λοιπον πηγα στον doctor οπως σας εγραψα και μου συστησε αυτο που υποψιαζομουν ,σπερματεγχυση ,και μου ειπε επισης οτι ειναι ενα εξαμηνο σπερματεγχυσεων για να ολοκληρωθει ο κυκλος αν δεν μεινω ενδιαμεσα εγκυος ,μπορει καποια κοπελα που εχει κανει να μας πει το κοστος γιατι εχω λιγο μπερδευτει δηλ.οταν πας και κανεις την ολη διαδικασια,( οχι ξεχωριστα τα φαρμακα )και γυριζεις σπιτι σου ,και αν συνεχισεις και δευτερη πρεπει να υποβληθεις παλι στην ιδια ακριβως διαδικασια η' καποια σταδια ειναι περιττα ?? αν υποψιαστω οτι πρεπει να φτασω το εξαμηνο και το κοστος ειναι υψηλο θα με πιασει η απογοητευση.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

stroumfaki80 μην το ακυρωσεις το ραντεβου πρεπει να πας να αρχιζει να ξεκαθαριζει το τοπιο και να μην εισαι διαρκως σε μια συγχυση και αγωνια ,για να αρχιζεις να βαζεις μια σειρα για το νινι .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...