Μετάβαση σε περιεχόμενο

ληψη τροφοβλαστη-πληροφοριες


Recommended Posts

καλημερα κοριτσια!!

θελω την βοηθεια σας!!

η κολητη μου και κατι παραπανω ειναι εγκυος

δυστηχως ομως τα νεα της αυχενικης δεν βγηκανε καλα..

φανηκε καποιο προβλημα στην καρδια του παιδιου..

την εστειλαν σε εμβρυοκαρδιολογο εκανε την εξεταση και τα αποτελεσματα ηταν χαλια..

το παιδι εχει σοβαροτατο προβλημα στην καρδια..δεν ξερουν αν σχετιζετε με χρωμοσωμιακες ανωμαλιες..

ειναι 15 εβδομαδων τωρα και της ειπε ο γιατρος αν αποφασισει να το ριξει καλο ειναι να κανει πρωτα ληψη τροφοβλαστη(ελπιζω να το λεω καλα)

και επισης οτι δεν θα γινει αποξεση αλλα θα παρει ενα χαπι και θα το αποβαλει μονη της..

η φιλεναδιτσα μου ξερει οτι ειμαι μελος στο site και η μια βοηθα οσο μπορει την αλλη και μου ειπε να σας γραψω για να της πειτε

1)πως γινετε η ληψη τροφοβλαστη?ποναει ειναι ιδια διαδικασια με αμνιοπαρακεντηση

2)αυτο με το χαπι εχει πολυ εντονη αιμοραγια ποναει πολυ ξερει καποια κοπελα να μας πει πληροφοριες?

σας ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας τις οποιες θα δω και εγω απο δευτερα που επιστρεφω αθηνα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Λήψη Τροφοβλάστης - Όλα όσα πρέπει να γνωρίζετε!

Γράφει ο Πολύζος Δημήτρης

Μαιευτήρας –Γυναικολόγος

Συνεργάτης Μαιευτηρίου ΛΗΤΩ

Η λήψη τροφοβλάστης είναι μία εξέταση που έχει στόχο να ανιχνευθούν τυχόν ανωμαλίες του εμβρύου. Ευλόγως δημιουργείται μια σειρά ερωτημάτων, στα οποία παραθέτουμε τις απαντήσεις.

Γιατί γίνεται;

Η λήψη τροφοβλάστης γίνεται για να ανιχνευθούν:

Χρωματοσωμικές

Συγγενείς ή κληρονομικές

Μεταβολικές ανωμαλίες του εμβρύου

Πότε γίνεται ;

Από την 11η εβδομάδα της εγκυμοσύνης και μετά.

Πώς γίνεται;

Με υπερηχογραφικό έλεγχο και τη χρήση πολύ λεπτών βελόνων γίνεται , κατ αρχήν , τοπική αναισθησία στο δέρμα, στο υποδόριο και στους μυς της κοιλιάς της εγκύου. Αφού ολοκληρωθεί η αναισθησία μια λεπτή βελόνα περνά το τοίχωμα της μήτρας και αναρροφά ένα μικρό κομμάτι του πλακούντα (τροφοβλάστης) του μωρού. Το κομμάτι αυτό στέλνεται στο εργαστήριο για να γίνουν οι απαραίτητες αναλύσεις.

Πότε περιμένω αποτελέσματα;

Οι πέντε βασικές χρωματοσωμικές ανωμαλίες (τρισωμία 21, 18&13 , καθώς και οι φυλετικές ανωμαλίες Χ&Υ) ανιχνεύονται από το εργαστήριο σε δύο-τρεις ημέρες.

Οι υπόλοιπες αναλύσεις κρατούν δύο εβδομάδες .

Τι να περιμένω;

Σε δύο –τρεις ημέρες θα σας ανακοινωθεί το πρώτο αποτέλεσμα για τις χρωματοσωμικές ανωμαλίες .Εάν αυτό είναι φυσιολογικό, τότε είναι σχεδόν απίθανο να αλλάξει τις επόμενες δύο εβδομάδες.

Πόσο επικίνδυνη είναι;

Ο κίνδυνος αποβολής από τη λήψη τροφοβλάστης κυμαίνεται από 0.5 % έως 1%.

Υπάρχει σχέση με την αμνιοπαρακέντηση;

Και οι δύο επεμβάσεις έχουν τον ίδιο κίνδυνο αποβολής .Το πλεονέκτημα της λήψης τροφοβλάστης είναι ότι γίνεται νωρίτερα από την αμνιοπαρακέντηση , ενώ το μειονέκτημα της είναι ότι δεν είναι ότι δεν είναι πάντα δυνατή η εκτέλεση της λόγω ανατομικών συνθηκών (θέση μήτρας, θέση πλακούντα, σωματική διάπλαση της εγκύου).

αυτο βρηκα κοπελα μου :dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Στην αρχή είπα να μην το διαβάσω το μήνυμα εξ αιτίας μιας παρόμοιας ιστορίας που έζησα πριν ενα μήνα...λήψη τροφοβλάστης δεν έκανα και δεν ξέρω πως γίνεται. Θα σου απαντήσω όμως στο 2ο ερώτημα. Η μέθοδος διακοπής κύησης με το χάπη είναι πολύ καλύτερη από μια έκτρωση τόσο για τη μάνα όσο και για τ άτυχο μωράκι..Ενα μου έβαλαν στον κόλπο και ένα το πήρα από το στόμα..Με αυτή τη δοσολογία μπήκα χειρουργέιο για να το αφαιρέσουν και να με καθαρίσουν αν χρειαστεί..είχα αίμα αρκετό αλλά όχι τίποτε φοβέρο και 5 λεπτά πριν με βάλουν μέσα είχα πόνους γέννας αλλά στο ελάχιστό τους αφού δεν είχα μωρό να σπρώχνει.Δεν είναι τίποτε τρομερό οι πόνοι, αντέχονται.Αν φανταστείς ότι όταν γεννούσα ακουγόμουν μέχρι έξω, ενώ τώρα στη διακοπή ίσα ίσα που μουγκριζα λιγάκι..Πάντως ο πόνος ο πολύς δεν κράτησε παραπάνω από 5 με 10 λεπτά. Τους είχα πει να μου βάλουν ακόμη ένα υπόθετο να βγεί τελείως μόνο του αλλά δε με άφησαν γιατί λέει θα σφάδαζα από τον πόνο..αν πάλι επέμενα θα μου το έβαζαν. ΚΑλή συνέχεια στην πορεία τηςε κοπέλας..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

tirogaridaki θυμαμαι πολυ καλα τι περασες και εσυ και σου ζητω συγνωμη που σε εβαλα στην διαδικασια να τα θυμηθεις εντονα ολα παλι..

σε ευχαριστω διπλα λοιπον για την απαντηση σου..

συγνωμη για την καθυστερημενη απαντηση μου αλλα σημερα επεστρεψα..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...