Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΒΡΕΦΙΚΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ.ΠΟΣΟ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ;


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ. ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΗ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΡΕΦΙΚΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΑΚΟΥΓΟΝΤΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΓΙΑ ΚΑΡΚΙΝΟΓΟΝΕΣ ΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΑΝΙΧΝΕΥΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΓΑΛΑΤΑ ΓΝΩΣΤΩΝ ΕΤΑΙΡΕΙΩΝ, ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΠ΄ΟΣΟ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΑΡΑΓΟΥΝ ΚΑΙ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ ΑΥΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Προσωπικά δεν του δίνω καθόλου γιαούρτι..δεν ξέρω αν είναι σωστό ή λάθος..του δίνω που κ που αλλά όχι σε καθημερινή βάση. Προτιμώ τα βιολογικά που τα θεωρώ πιο σίγουρα.Τα υπολοιπα που κυκλοφορουν παντου και διαφημήζουνι τηλεοράσεις δε μου λένε τίποτε..όταν ξέρω ότι οι περισσότερες έταιρείες χρησιμοποιούν μεταλλαγμένα ή τα προιόντα τους έχουν κατα καιρούς αποσυρθεί όπως της Δέλτα λόγω σπασμένης λάμπας!!!! Εγώ προτιμώ πάντα Όλυμπος ή Κρι-κρι ή βιολογικά άλλης εταιρείας με όσο πιο αγνά υλικά.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 8ο. ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΛΥΜΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ; ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμένα είναι πλέον 15 μηνών και τρώει τα πάντα , αν και τότε ο γιατρός μου είπε οτι δεν πειράζει να φάει και αυτό που τρώμε εμείς..αν θες ρώτα τον παιδίατρό σου..αν και πιστεύω ότι τα προτείνουν μόνο κ μόνο επειδή είναι ενισχυμένα με βιταμίες και σίδηρο..

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΝΕΟΣ ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΜΕΤΑΛΛΑΓΜΕΝΩΝ. ... Ιούλιος 02, 2009, 23:48:42 μμ ... ύλες αποδεδειγμένα, έχουν απαγορευτεί και οι εταιρίες έχουν μπει στην μαύρη λίστα

--------------------------------------------------------------------------------

Δημοσιεύεται από την GREENPEACE ο παρακάτω κατάλογος με γενετικά μεταλλαγμένες ουσίες

Αλλαντικά :

ΑΝΑΝΙΑΔΗ

Γιαούρτια - Επιδόρπια:

Γιαούρτι After School Choco (ΦΑΓΕ)

FruYo γιαούρτι με δημητριακά (ΦΑΓΕ)

Nouvelle, (ΦΑΓΕ)

Caramele (ΦΑΓΕ)

Corn Flakes (Tasty)

Επεξεργασμένες ντομάτες:

Brava Ketchup (Med Foods)

Ζυμαρικά και σάλτσες ζυμαρικών:

La Mediterranea (Γιουριμάκ)

Pasta Italia (Γιουριμάκ)

Μάκβελ Ζυμαρικά (Γιουριμάκ)

Τορτελίνια (ΑΒΕΖ)

Κονσέρβες:

Παλίρροια Βοδινό με αρακά (Παλίρροια)

Παλίρροια Γίγαντες γιαχνί (Παλίρροια)

Παλίρροια Ντολμαδάκια Γιαλαντζί (Παλίρροια)

Παλίρροια Σπετζοφάι (Παλίρροια)

Σπορέλαια - Μαργαρίνες:

Corolla (Κορέ)

Standard Σπορέλαια (Standard)

Union Σογιέλαιο (Παπουτσάνης)

Εύα (Ελληνικές Δημιουργίες)

Μάνα Αραβοσιτέλαιο (Παπουτσάνης)

Μάνα Βαμβακέλαιο (Παπουτσάνης)

Σογιόλα (Κορέ)

Σορίνα (Ελληνικές Δημιουργίες)

Το Λαμπερό (μύλοι Σόγιας)

Σαλάτες - Σάλτσες - Σούπες:

17 Delicatessen Farma (Olympus Foods)

17 Delicatessen Mustard Sauce (Olympus Foods)

17 Delicatessen Μελιτζανοσαλάτα (Olympus Foods)

17 Delicatessen Ρώσικη Σαλάτα (Olympus Foods)

17 Delicatessen Τυροσαλάτα (Olympus Foods)

Brava Μουστάρδα (Med Foods)

Chef Grec Τυροσαλάτα (Κούτρας)

Chef Grec Ρώσικη Σαλάτα (Κούτρας)

Chef Grec Ταραμοσαλάτα (Κούτρας)

Chef Grec Τζατζίκι (Κούτρας)

Delicia Μουστάρδα (Med Foods)

BEM Μελιτζανοσαλάτα (BEM)

BEM Ρώσικη Σαλάτα ( BEM)

BEM Ταραμοσαλάτα (BEM)

BEM Τζατζίκι (BEM)

Σοκολάτες - Καραμέλες:

Oscar Σοκολάτες (Oscar)

Παγωτά:

ΑΓΝΟ

Τσιπς - Σνακς:

Cheetos (Tasty)

Doritos (Tasty)

Φουντούνια (Tasty)

Lay 's (Tasty)

Pitsinia (Tasty)

Ruffles (Tasty)

Tasty Snacks (Tasty)

Tsakiris Chips με αλάτι - πάπρικα (Τσακίρης)

Tsakiris Chips με αλάτι - ρίγανη (Τσακίρης)

Ψωμί - Φρυγανιές:

Ferro Κριτσίνια με σκόρδο (Αθ. Οικ. Αρτοποιία)

Ferro Κριτσίνια με σουσάμι (Αθ. Οικ. Αρτοποιία)

telika ti tha trwme????? :dry::dry::angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

depy mou.....egw giaourtaki advance tou dinw apo 7 minwn...apla tou edina 1-2 tin ebdomada!!!!!!twra an einai katallila......tipota den einai katallilo etsi opws exoun ginei ta pragmata akoma kai to gala pou pernoume se skoni ksereis prin to baloun sto rafi an exei meinei tipota wres eksw stin paralabi mesa ston ilio mexri na to paralaboun?????douleuw se super market kai kserw!!!!!an einai na ta baloume stin giala kai na ta koitame!!!!!!den ginete apo ola tha ta dwsoume...tipota den pathainoune emeis eimaste paranoikes...:)))))))))

filia

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τους δίνω από ένα γιαουρτάκι advance κάθε απόγευμα! Επίσης τους δίνω και γάλα της ίδιας εταιρείας. Σκέφτομαι να τους δοκιμάσω κανονικά γιαουρτάκια και γάλα σαν κι αυτά που καταναλώνουμε και εμείς αλλά μήπως δε κάνουν για μωρά? Μια φορά τους δοκίμασα το γάλα Όλυμπος αλλά δεν το θέλανε!:dry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα και από εμένα .

Στο μικρό μου από 8 μηνών δίνω γιαουρτια αγελάδος ΚΡΙΚΡΙ ( αυτα που τρωμε κι εμεις ) ο γιατρός μου είπε να μην του δίνω παιδικά.

Το φρέσκο γάλα το ξεκινήσαμε πριν μία εβδομάδα.Του δίνω το Ολυμπος και προς το παρων το πινει μια χαρα..Τι να πω, θα τρελαθούμε εμεις οι μανούλες ...Απο που να τα προστατευσεις?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

depy έγραψε:

ΚΑΙ ΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΜΠΗΚΕ ΣΤΟΝ 8ο. ΚΑΝΕΙ ΝΑ ΔΙΝΟΥΜΕ ΟΛΥΜΠΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΜΩΡΑ; ΕΠΕΙΔΗ ΑΚΟΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΩΡΙΣ ΓΙΑ ΑΓΕΛΑΔΙΝΟ ΓΑΛΑ.

καλημερα depy!

Eσυ τοσο καιρο που θηλαζεις τα γαλακτοκομικα που κααναλωνεις απο αγελαδινο δεν ειναι? Αλλα και τα βρεφικα γαλατα αγελαδινο παλι ειναι. Αυτο που λεει το tirogaridaki ειναι καλο.Βιολογικα γιαουρτια.Εγω δεν δινω ακομη γιαουρτι.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμείς αρχίσαμε το γιαούρτι μόλις μπήκε στον 11ο μήνα. Της δίνουμε το Νουλάκ.

Σε 2 βδομάδες κλείνει χρόνο οπότε και θα τρώει ό,τι τρώμε και εμείς.

Τώρα για το κατα πόσο ασφαλή και κατάλληλα είναι δε μπορώ να σου απαντήσω. Άραγε πόσο ασφαλή και κατάλληλα είναι και αυτά που τρώμε εμείς; Και που σε λιγότερο απο μήνα θα τρώει και η μικρή μου...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ ΜΟΥ ΕΓΩ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΘΑ ΓΙΝΩ ΜΑΝΟΥΛΑ ΑΛΛΑ ΕΠΙΔΗ ΤΟ ΕΧΩ ΨΑΞΕΙ!!!ΤΟ ΤΥΡΟΓΑΡΙΔΑΚΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ!!ΤΑ ΚΡΙ ΚΡΙ ΚΑΙ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΕΠΙΣΗΣ Η ΦΑΡΜΑ ΚΟΥΚΑΚΗ!!!!!ΤΑ ΑΛΛΑ ...ΜΗΝ ΤΟ ΨΑΧΝΕΤΕ !!ΣΚΟΝΕ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΚΟΝΕς ΟΠΩς ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΤΗ ΜΕΒΓΑΛ!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγω αρχισα απο 8 μηνων να του δινω γιαουρτακια... εψαξα και για βιολογικα αλλα μου ειναι δυσκολα προσβασιμα και του δινω τα noulac και τα advance και οταν τυχει βιολογικο... 2 φορες την εβδομαδα μονο, στην ωρα της κρεμουλας...!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εμας η παιδιατρος μας ξεκινησε γιαουρτακι μετα τους 11 μηνες. Αρχικα πηρα κ εγω το noulac (οπως κ οι περισσοτερες) αλλα δεν αρεσε καθολου στη μικρη μου γιατι ειναι πολυ γλυκο.

Τωρα τελευταια ομως ανακαλυψα στα ΑΒ το γιαουρτι prima natura bio κ απο τοτε το εχω καθιερωσει. Η συγκεκριμενη εταιρεια φημιζεται για τα βιολογικα προϊοντα της. Ετσι πλεον 3-4 φορες την εβδομαδα το απογευμα τρωμε αυγο κ γιαουρτακι κ τις υπολοιπες τραχανα, φαγητο, φρουτα κτλ. Τις κρεμες τις εχω καταργησει προ πολλου...

Αν θελετε δειτε εδω για ποια προϊοντα μιλαω: http://eng.granarolo.it/Products-Brands ... Natura-Bio

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

Αν θελετε δειτε εδω για ποια προϊοντα μιλαω: http://eng.granarolo.it/Products-Brands ... Natura-Bio

Αυτά τα προιόντα τα βρίσκεις σε κανονικό σούπερ μάρκετ ή μόνο σε βιολογικό?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εδω τα βρισκω σε κανονικο σουπερ μαρκετ (στα ΑΒ Βασιλοπουλος). Τωρα, κ εσεις που ειστε εξωτερικο λογικα καπου θα μπορειτε να τα βρειτε γιατι νομιζω οτι η συγκεκριμενη φιρμα εξαγει στην Ευρωπη.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

theano έγραψε:

Εδω τα βρισκω σε κανονικο σουπερ μαρκετ (στα ΑΒ Βασιλοπουλος). Τωρα, κ εσεις που ειστε εξωτερικο λογικα καπου θα μπορειτε να τα βρειτε γιατι νομιζω οτι η συγκεκριμενη φιρμα εξαγει στην Ευρωπη.

Εδώ βρίσκω σε βιολογικό σούπερ μάρκετ έτσι και αλλιώς απλά ρωτώ για όταν έρθω Ελλάδα που να τα ψάξω!!

Σε ευχαριστώ... :)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Argi έγραψε:

Εδώ βρίσκω σε βιολογικό σούπερ μάρκετ έτσι και αλλιώς απλά ρωτώ για όταν έρθω Ελλάδα που να τα ψάξω!!

Σε ευχαριστώ... :)

Μην το συζητας καθολου...:)

Ετσι κ αλλιως αυτος ειναι ο σκοπος, οταν μαθαινουμε κατι καλο να το μοιραζομαστε μεταξυ μας.

Με το καλο να ερθετε στην Ελλαδα.:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΥΤΕ ΔΕΛΤΑ, ΟΥΤΕ ΦΑΓΕ, ΟΥΤΕ ΝΟΥΝΟΥ. ΜΟΝΟ ΟΛΥΜΠΟΣ, ΚΡΙΚΡΙ (ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΤΑ GRANAROLO PRIMA NATURA ΤΟΥ ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

depy έγραψε:

ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΧΑΜΕ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΤΗ ΡΩΤΗΣΑ ΤΕΛΙΚΑ ΓΙΑ ΤΑ ΓΙΑΟΥΡΤΙΑ. ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΥΤΕ ΔΕΛΤΑ, ΟΥΤΕ ΦΑΓΕ, ΟΥΤΕ ΝΟΥΝΟΥ. ΜΟΝΟ ΟΛΥΜΠΟΣ, ΚΡΙΚΡΙ (ΤΑ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ ΤΟΥΣ) ΚΑΙ ΤΑ GRANAROLO PRIMA NATURA ΤΟΥ ΑΒ ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ.

ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ ΗΘΕΛΑ ΑΝ ΑΝΟΙΞΩ ΚΑΙ ΕΓΩ!!!

ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ ΤΗΣ ΔΙΝΩ ΤΑ ADVANCE.

ΑΛΛΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΥΠΑΡΧΕΙ.

ΤΑ ΟΛΥΜΠΟΣ ΚΑΙ ΚΡΙ ΚΡΙ ΠΟΥ ΛΕΣ, ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΡΟΥΤΑ?

ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΑΠ΄ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑ ΕΧΩ ΔΕΙ ΚΑΙ ΄ΓΩ ΤΑ ΟΛΥΜΠΟΣ ΕΧΟΥΝ ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ. ΕΓΩ ΑΥΡΙΟ ΘΑ ΠΑΩ ΝΑ ΠΑΡΩ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΛΙΓΟ ΞΥΝΑ (ΧΩΡΙΣ ΦΡΟΥΤΑ) ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΙΣΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ. ΘΑ ΔΟΥΜΕ...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εγώ τον δικό μου τον ξεκίνησα το για;ούρτι από 7 μηνών μου είπε η παιδίατρος.Οχι τα παιδικά μου είπε φρέσκο αγελαδινό.Εντάξει στην αρχή δεν τρελλάθηκε με τον καιρό όμως το συνήθισε.Του παίρνω το μεβγαλ συνήθως όμως με αυτά που διάβασα θα του παίρνω και γω βιολογικά.Τα κρι κρι και τα όλυμπος που λέτε έχουν βιολογικά?

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΕΩ ΝΑ ΑΡΧΙΣΩ ΝΑ ΠΗΖΩ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΚΟΥΩ

ΚΑΙ ΔΙΑΒΑΖΩ.

Η ΜΙΚΡΗ ΤΡΩΙ ΤΑ ADVANCE.

ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΒΓΑΛΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑ ΤΡΙΤΟ ΧΕΡΙ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΤΑΛΑΓΜΕΝΑ

ΠΟΥ ΤΡΩΜΕ ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ:S

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...