Μετάβαση σε περιεχόμενο

Οι πρώτες εξετάσεις, πόσο και που?


Recommended Posts

Καλησπέρα.

Σήμερα ήταν το πρώτο μας ραντεβού με το γιατρό. Είμαστε ήδη περίπου στην 6 εβδομάδα!

Ο γιατρός μας έδωσε κάποιες πρώτες εξετάσεις που πρέπει να κάνω. Ανέφερε ότι είναι πολύ ακριβές και μας συνέστησε κάποιο εργαστήριο με το οποίο συνεργάζεται, ήθελα να ξέρω όμως αν μπορούν να γίνουν στο ΙΚΑ μιας και εκεί είμαι ασφαλισμένη.

Οι εξετάσεις είναι οι εξής:

post-6769-13873934698855_thumb.jpg

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Καλή εγκυμοσύνη!

Δυστυχώς δε γνωρίζω σίγουρα για να σου πω αλλά όλο και κάποια κοπέλα θα σε βοηθήσει, γιατί στο εξής θα έχεις συνέχεια εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Γεια σου! Καλή εγκυμοσύνη!

Δυστυχώς δε γνωρίζω σίγουρα για να σου πω αλλά όλο και κάποια κοπέλα θα σε βοηθήσει, γιατί στο εξής θα έχεις συνέχεια εξετάσεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ.ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ Η ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΝΤΩΣ ΠΛΗΡΩΣΑ 700 ΕΥΡΩ ΑΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΛΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΜΠΟΡΕΙ ΠΑΡΑΚΑΤΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΥΜΕ ΕΜΕΝΑ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΕ ΣΩΣΑΝΕ ΓΙΑΤΙ ΑΝΑΚΑΛΥΨΑΜΕ ΚΑΤΙ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΑ ΑΦΗΝΕ ΤΟ ΜΩΡΟΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΚΙ ΕΤΣΙ ΤΩΡΑ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1 ΕΝΕΣΗ.ΑΙΣΙΩΣ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟΝ 9 ΝΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.ΑΑΑΑ Η ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΚΡΙΒΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΙΑΣΩ ΝΑ ΤΟ ΞΕΡΕΙΣ.ΕΠΙΣΗΣ ΚΟΙΤΑ ΜΗΠΩΣ ΒΡΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΣΤΩ ΤΙΣ ΜΙΣΕΣ ΓΙΑΤΙ ΟΛΕΣ ΔΕ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΘΑ ΓΛΥΤΩΣΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ.ΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα και απο μενα. Εγω τις προγεννητικες εξετασεις τις μισες τις εκανα στο ικα κ τις αλλες σε εξωτερικο μικροβιολογικο που εχει συμβαση με το ικα. και δεν πληρωσα τιποτα. Παρε τηλ στο ικα της περιοχης σου να μαθεις...

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα κορίτσια! Είναι τόσες πολλές οι εξετάσεις που γίνονται? Και τόσο ακριβές? Πω πω κι έχω ένα θέμα με τις βελόνες....

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

kapies tha tis kaneis sto ika kai kapie eksw se enan mikrobiologo pou na sinergazete me to ika.tha pas sto ika kai tha tis grapseis kai me to parapemptiko pou tha sou dwsoun tha pas eksw na tis kaneis.se kapoious plironeis kai ta perneis pisw ola,se kapoious oxi.rota otan tha tis kaneis.kai egw ika exw.ala na tis grapsis omos giati meta tha sou kratisoyn pola leyta kai o mikrobiologos tha kopsei apodiksi oso theli opos tin patisa egw tin proti egoimosini 680 plirosa ala den ixa asfalia.kai kathe mina eihela 200-300€ gia tis eksetesis milame gia pola leyta.eftixos to ika sta kalipti ola kai den sou kanoun kratisis otan eise egoios.tora sto deyterw den exw plirosi oute 10 lepta apo tin tsepi mou.oti thelis rotame mia kai exoyme tin idia asfalia.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημέρα! Η γενική αίματος και η γενική ούρων γίνονται σίγουρα στο ΙΚΑ!

Απ' τις υπόλοιπες, αν θυμάμαι καλά, κάποιες τις είχα κάνει επίσης στο ΙΚΑ και κάποιες άλλες σε μικροβιολογικό εργαστήριο που είχε σύμβαση με το ΙΚΑ και δεν είχα πληρώσει. Αύτες που είχα πληρώσει ήταν νομίζω της ομάδας αίματος, του rhesus, του τοξοπλάσματος και του HIV1,2 που δεν γίνονταν σε εργαστήριο που είχε σύμβαση με το ΙΚΑ και τις είχα κάνει σε μία πολυκλινική. Δε θυμάμαι να σου πως πόσα είχα πληρώσει.

Πάντως αν θες να τις κάνεις μέσω του ΙΚΑ, πρέπει πρώτα να στις γράψει κάποιος γυναικολόγος του ΙΚΑ και μετά θα ρωτήσεις στη γραμματεία και θα σου πούνε που μπορείς να τις κάνεις.

Είναι λίγο ταλαιπωρία αλλά αξίζει το κόπο αφού πρόκειται για τη ζωούλα που κουβαλάς μέσα σου!

Καλή εγκυμοσύνη και υπομονή!!;):cheer:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!! ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ!!! ΠΡΙΝ 1 ΧΡΟΝΟ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΕΓΚΥΟΣ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΗΛ ΓΙΑ ΤΗΣ ΕΞΕΤΑΣΗΣ Κ ΜΟΥ ΕΚΕΙΝΑΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ:blink: ΟΠΟΤΕ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ΠΗΓΑ ΕΞΩ Κ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΓΝΩΣΤΩ ΤΟΥ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΥ ΜΟΥ ΠΗΓΑΝ ΚΑΠΟΥ 300Ε ΦΙΛΙΚΗ ΤΙΜΗ:ohmy: ΜΕΤΑ ΠΟΥ ΡΩΤΗΣΑ ΑΛΛΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ 450Ε:blink::blush: ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟ ΤΟΥ ΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΤΙΣ ΓΡΑΨΕΙ Κ ΜΕΤΑ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ:angry:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ :) ,

Ο ΠΡΟΓΕΝΝΕΤΙΚΟΣ ΕΛΕΓΧΟΣ(ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΡΩΤΑΣ)ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΟΛΕΣ ΜΑΖΙ ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΝΕΙ ΜΟΝΟ ΜΕΡΙΚΕΣ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ. ΕΓΩ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ Κου ΠΕΡΟΓΑΜΒΡΟΥ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 250 €.

ΤΩΡΑ ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΕΙΑ Η ΟΠΟΙΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΗΝ 12η ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΥΗΣΗΣ, ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΑΛΙ ΠΗΓΑ ΣΤΟΝ ΠΕΙΡΑΙΑ ΠΛΑΤΕΙΑ ΚΟΡΑΗ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΘΕΑΤΡΟ ΣΤΟΝ ΠΕΖΟΔΡΟΜΟ ΟΠΩΣ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΣΟΥ ΧΕΡΙ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΔΙΑΓΝΩΣΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ "ΧΑΛΑΤΣΗ" ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ ΚΑΙ Η ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ PAPP-A ΜΟΥ ΚΟΣΤΙΣΑΝ 105 €. ΗΤΑΝ ΤΟ ΠΙΟ ΦΘΗΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΣΥΓΚΡΙΤΙΚΑ ΜΕ ΤΑ ΙΔΙΩΤΙΚΑ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΙΑΤΡΕΙΑ. ΕΙΧΑ ΔΥΟ ΠΟΛΥ ΓΝΩΣΤΕΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΚΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙς ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΕΣ + ΤΟ ΓΝΩΡΙΖΕ ΚΑΛΑ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΘΕΤΙΚΟΣ ΣΤΟ ΝΑ ΠΑΩ ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΓΛΥΤΩΣΩ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ.

ΠΑΣ ΠΟΛΥ ΕΥΚΟΛΑ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟ ΩΣ ΦΑΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΣΕ 10 ΛΕΠΤΑΚΙΑ ΜΕ ΤΑΞΙ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙΣ ΠΛ. ΚΟΡΑΗ, ΠΕΡΝΑΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΚΑΙ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΣΤΑ ΛΕΩ ΠΑΡΑΠΑΝΩ.

ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ: ΚΑΡΑΪΣΚΟΥ 114-116 / ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΗΛ: 210-4297786

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΨΑΞΕΙΣ ΣΤΟΝ GOOGLE ΜΕ ΤΗ ΛΕΞΗ "ΧΑΛΑΤΣΗ" ΘΑ ΤΑ ΒΡΕΙΣ ΟΛΑ ΕΚΕΙ.

ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ.

ΦΙΛΙΑ ΠΟΛΛΑ.

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

μπορεις να τις κανεις με το βιβλιαριο του ΙΚΑ σε οποιο δημοσιο νοσοκομειο θελεις.Μια φιλη που εχει ιδιωτη γιατρο της εκανε στο Αμαλια Φλεμινγκ στα Μελισσια.Μπορεις και στο Αλεξανδρα ή στο Ελενα.Κι αλλου φανταζομαι.Αυτα αν μενεις Αθηνα.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

bebadomama έγραψε:

μπορεις να τις κανεις με το βιβλιαριο του ΙΚΑ σε οποιο δημοσιο νοσοκομειο θελεις.Μια φιλη που εχει ιδιωτη γιατρο της εκανε στο Αμαλια Φλεμινγκ στα Μελισσια.Μπορεις και στο Αλεξανδρα ή στο Ελενα.Κι αλλου φανταζομαι.Αυτα αν μενεις Αθηνα.

ΑΧ ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΡΩΤΗΣΕΙ ΚΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΟΙ ΗΜ/ΝΙΕΣ ΤΩΝ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΔΕΝ ΣΥΝΕΠΙΠΤΑΝ ΜΕ ΤΙΣ ΗΜ/ΝΙΕΣ ΠΟΥ ΗΘΕΛΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ :( . ΕΠΕΦΤΑΝ ΕΞΩ .... ΜΕΡΙΚΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΛΟΓΩ ΦΟΡΤΟΥ ΡΑΝΤΕΒΟΥ :laugh: :laugh: :laugh: !!!

ΔΕ ΧΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΕΙΣ ΚΙ ΕΚΕΙ!!!ΙΣΑ ΙΣΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΤΣΑΜΠΑ!!!;) ΕΧΕΙΣ ΕΝΑ ΒΟΥΝΟ ΕΞΟΔΑ ΑΠΟ ΕΔΩ ΚΑΙ ΠΕΡΑ ΑΛΛΩΣΤΕ.

:kiss::kiss::kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

misspsipsina έγραψε:

Καλησπέρα.

Σήμερα ήταν το πρώτο μας ραντεβού με το γιατρό. Είμαστε ήδη περίπου στην 6 εβδομάδα!

Ο γιατρός μας έδωσε κάποιες πρώτες εξετάσεις που πρέπει να κάνω. Ανέφερε ότι είναι πολύ ακριβές και μας συνέστησε κάποιο εργαστήριο με το οποίο συνεργάζεται, ήθελα να ξέρω όμως αν μπορούν να γίνουν στο ΙΚΑ μιας και εκεί είμαι ασφαλισμένη.

Οι εξετάσεις είναι οι εξής: first_tests.jpg

θεε και κύριε βρε κοπέλα μου.

αρχικα καλη εγκυμοσυνη να εχεις με το καλο το νινακι σου.

κατα δευτερον , γιατι τοσες εξετασεις και μαλιστα αρκετες τελειως ασχετες; μπας περιπτωση αφου σου ειπε να τις κανεις καντες. αλλα πραγματικα μου εχουν κανει πολυ εντυπωση καποιες απο αυτες. φυσικα ποτε δεν ειναι αργα για ενα γενικο τσεκ απ.

ολες αυτες εξωτερικα θα σου κοστησουν ο κουκος αηδονι (οπως τις βλεπω ετσι απλα πάνω απο 700-800Ε σε ιδιωτικο μικροβιολογικο ενω σε κλινικη πανω απο 1000), αν τις κανεις στο ικα τις απαντησεις για τις μισες απο αυτες θα τις εχεις περιπου σε 2-3 εβδ (π.χ τις ενδοκρινολογικες) και τα αποτελεσματα δεν ειναι εγκυημενα.

για ραντεβου πλεον με το ικα μπορεις να κλεισεις πολυ γρηγορα στο ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ που ανηκει στο ικα και θα εξυπηρετησουν αρκετα γρηγορα.

για περισσοτερο σιγουρα αποτελεσματα μπορεις να πας οντως σε ενα δημοσιο νοσοκομειο το πιο κοντινο σου , αφου τις γραψεις φυσικα γιατι κι εκει δεν τις κανουν τσαμπα. απο την αλλη και παλι τις αργουν 1-2 εβδ.τα αποτελεσματα ειναι ομως 100% σιγουρα και σωστα.

πωπω τι να σου πω , αποφασισε μονη σου.

αλλα απο το να ταλαιπωρηθεις βρε κοπέλα μου με τα ικα σικα μικα , δεν πας σε δυο τρια μικροβιολογικα να παρεις προσφορα για τις εξετασεις σου να τελειωνεις. μια φορα ειναι αυτα τα λεφτα και τελος.

καλε πως δεν σε εβαλε να κανεις και εξονικη θεε και κυριε!!

εκτος αν ειχες καποιο προβλημα απο πριν και φοβαται, αλλα βλεπω οτι στις εδωσε σε φωτοτυπια.

καλη σου επιτυχια. παντως τα λεφτα ειναι οντως πολλα

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΙ ΕΓΩ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΕΣ ΟΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΑΥΤΕΣ!!!ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ ΤΙΣ ΒΑΣΙΚΕΣ. ΠΛΗΡΩΣΑ 150 ΕΥΡΩ ΜΕ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΑΜΕΙΟΥ ΥΓΕΙΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΩΝ!!!!!ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΓΔΟΟ ΚΑΙ ΟΛΑ ΠΑΝΕ ΤΕΛΕΙΑ!!!ΓΙΑ ΞΑΝΑΡΩΤΑ ΤΟΝ ΒΡΕ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ!!!!ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑΤΡΟΙ ΛΙΓΟ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟΙ!!!Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΝΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΠΟΛΥ ΧΑΛΑΡΟΣ ΚΑΙ ΜΑΡΕΣΕΙ ΑΥΤΌ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΣΤΑΝΤΑΡ!!!ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΜΕΣΟ ΚΟΟΜΠΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!!!!ΚΙ ΕΓΩ Ο ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΧΩ!!! ΕΚΑΝΑ ΜΙΑ ΣΤΗ ΑΡΧΗ ΜΙΑ ΣΤΗ ΜΕΣΗ ΚΑΙΜ ΙΑ ΘΑ ΑΝΩ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!ΤΥΠΙΚΑ ΠΑΝΤΑ ΑΡΝΗΤΙΚΗ ΒΓΑΙΝΕΙ!!!ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΕΜΠΕΙΡΟ ΓΙΑΤΡΟ ΘΑ ΣΤΟ ΠΕΙ!!!ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΦΟΒΙΤΣΙΑΡΗΔΕΣ ΓΙΑΤΡΟΙ!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλημερα σας κοριτσάκια μου!πριν 4 χρονια που της εκανα πανω κατω οι ιδιες ηταν. Εξαρτάται και απο τον γιατρό. Εγω τις εκανα στο ΙΚΑ. Απλα επειδή δεν γίνονται ολες στο ιδιο παράρτημα ισως να χρειαστεί να κατέβεις στο κέντρο της Αθήνας για κάποιες εξετάσεις. Θυμάμαι οτι ειχα κάνει και μια στο Αλεξανδρας. Ειναι λιγο ταλαιπωρία. Αν κανεις της εξετάσεις στο ΙΚΑ οσο μπορείς να πηγαίνεις πρωί για να πιάνεις σειρα. Ξέρεις πως ειναι στο ΙΚΑ!:P Μπορείς να τις κάνεις και στο Αλεξάνδρας ή στο Ελενα αλλα εχει λίστα αναμονής. Πρέπει να κλείνεις ραντεβού 1-2 μήνες πριν πράγμα λιγο δύσκολο. Παντως αν της κανεις εξω σε εργαστήρια που δεν είναι συμβεβλημένα με το ΙΚΑ είναι πολλά τα λεφτά. Καλα αποτελέσματα να έχεις και καλή εγκυμοσύνη!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα εγω εκανα αυτες τις εξετασεις στο Ιασω και συγκεκριμενα λεγεται''πακετο εγκυμοσυνης''και πληρωσα 225 ευρω.αν τις κανεις μεμονομενα ειναι πιο ακριβα.Εχω και εγω ΙΚΑ αλλα δεν πηγα γιατι ξερω οτι θα μπλεξω,τουλαχιστον εκει δεν ταλαιπωρηθηκα καθολου

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Ρώτησα τη μικροβιολόγο μου για το συγκεκριμένο πακέτο εξετάσεων και μου είπε 400 ευρώ και οι απαντήσεις θα είναι έτοιμες την επομένη μέρα εκτός από το κολπικό που χρειάζεται 3 ημέρες. Η συγκεκριμένη έχει πολύ καλά εξοπλισμένο εργαστήριο, καλό χέρι (δεν καταλαβαίνεις το τσίμπημα) και στέλνει τις απαντήσεις στο σπίτι με e-mail, ταχυδρομείο, fax. Γενικά την έχω τσεκάρει με τις τιμές και έχει πάρα πολύ καλές και είναι και γρήγορη στις απαντήσεις. Βρίσκεται στην έξοδο 6 της Αττικής οδού περίπου πεντακόσια μέτρα αριστερά μόλις βγεις από την έξοδο. Εγώ με το ΙΚΑ δεν ασχολούμαι γιατί είναι σκέτη ταλαιπωρία και αργούν τις εξετάσεις. Άλλες μάλιστα δεν τις κάνουν και σε στέλνουν δεξιά και αριστερά σε διάφορα άλλα εργστήρια που έχουν σύμβαση και σου λένε κλείσαμε για αυτό το μήνα και σε αναγκάζουν να πληρώσεις και μάλιστα περισσότερα από ότι αν κάνεις όλο το πακέτο των εξετάσεων γιατί στα πακέτα οι μικροβιολόγοι κάνουν καλύτερη τιμή. Τα μεγάλα κέντρα μα΄λιστα έχουν τις διπλάσιες τιμές. Σου δίνω τα στοιχεία της μικροβιολόγου και πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις. ΝΕΚΤΑΡΙΑ ΚΕΧΑΓΙΑ Λ. ΦΥΛΗΣ 185 ΚΑΜΑΤΕΡΟ 3ος όροφος. τηλ 210 2322198. Έχω δει ότι είναι καταχωρημένη και στο internet

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΛΟΙΠΟΝ ΟΛΕΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΜΟΥ ΤΙΣ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ..ΜΕΤΑ ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΜΑΝΑΣ ΚΑΙ ΠΑΙΔΙΟΥ(ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΛΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΥ ΕΙΝΑΙ ΛΕΩΦ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ)ΣΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΠΟΛΥ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΝ ΑΦΟΡΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ!ΕΚΕΙ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΠΗΓΑ ΕΝΑ ΠΡΩΙ ΣΤΟ ΙΚΑ ΜΟΥ ΧΩΡΙΣ ΡΑΝΤΕΒΟΥ(ΟΙ ΕΓΚΥΕΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΑΙΜΟΛΗΨΙΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ)ΚΑΙ ΤΕΛΟΣ.ΤΟ ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΙ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΣΕ 20ΜΕΡΕΣ ΑΛΛΑ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ(ΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΗΤΑΝ ΣΧΕΔΟΝ ΤΟΝ ΑΛΛΟ ΜΗΝΑ ΟΠΟΤΕ ΟΚ!)ΤΑ ΜΟΝΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΣΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ(ΔΙΑΓΝΩΣΗ)ΗΤΑΝ HIV1.2 KAI ΕΜΜΕΣΗ COOMBS.ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΟ ΛΟΓΟΣ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΟΛΕΣ ΙΔΙΩΤΙΚΑ,ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΩ ΤΟ Κ...Ο ΙΚΑ ΑΣ ΦΑΝΕΙ ΧΡΗΣΙΜΟ ΜΙΑ ΦΟΡΑ!ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ Α ΕΠΙΠΕΔΟΥ ΚΑΙ Β ΠΗΓΑ ΣΕ ΙΔΙΩΤΙΚΟ(ΙΑΤΡΙΚΗ ΜΗΤΕΡΑΣ ΕΜΒΡΥΟΥ)ΣΟΒΑΡΟΙ ΓΙΑΤΡΟΙ ΚΑΙ ΤΙΜΕΣ 100-120.ΔΕΝ ΛΕΩ ΝΑ ΤΣΙΓΓΟΥΝΕΥΤΕΙΣ ΑΛΛΑ ΨΑΞΟΥ ΜΗΝ ΕΙΣΑΙ ΧΑΖΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΛΕΩ ΕΓΩ ΠΟΥ ΜΕ ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΧΩ ΚΑΚΗ ΣΧΕΣΗ....ΣΠΑΤΑΛΗ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ.....ΣΠΑΤΑΛΗ:S ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ΦΙΛΙΑ

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΗ ΖΟΥΖΟΥΝΙΤΣΑ ΟΤΙ Η ΕΜΜΕΣΗ COOMBS ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ,ΣΤΟ ΛΕΩ ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΓΩ ΕΧΩ RHESUS ΑΡΝΗΤΙΚΟ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 23ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑ ΤΟΝ ΘΥΡΕΟΕΙΔΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ!ΜΗΝ ΦΡΙΚΑΡΕΙΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

  • Απαντήσεις

    • Ακριβώς έτσι!! Του χρόνου θα 'χουμε τα μωράκια μας στην αγκαλιά!! Ρε κορίτσια ώρες ώρες νομίζω ότι ζω σε όνειρο και θα με τσιμπήσει κάποιος! Δεν το 'χω συνειδητοποιήσει 100% ! Νομίζω όταν τον αντικρίσω θα σταματήσει ο χρόνος! Το νιώθετε κι εσείς; 😊
    • Σήμερα κατέβασα και μια πολύ ενδιαφέρουσα εφαρμογή εγκυμοσύνης. Σου δείχνει πολλές πληροφορίες ανα εβδομάδα για το σώμα σου, τα έμβρυο, τι να προσέχεις, κτλ: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.wte.view Έχω ήδη 3 άλλες για την περίοδο και τη σύλληψη αλλά δε μου έφταναν 🤣🤣🤣
    • Τώρα που λέτε για το φαγητό, έχω παρατηρήσει επίσης ότι ενώ όταν πεινάω λυσσαω λες κι έχω να φάω μέρες μετά δυσκολεύομαι να τελειώσω τη μερίδα μου. Μη σας πω ότι λαχανιαζω κιόλας καθώς μασάω 😅 μια τρέλα γενικά! Και συμφωνώ με @Naty_ αν ήταν στο χέρι θα θελα να βλέπω το σποράκι μου όσο πιο συχνά γίνεται. Προς το παρόν κοιτάζω στον υπέρηχο τον λεκιθικο που ειναι ένα κουκούτσακι και ονειρεύομαι πως θα μεγαλώνει ✨ ανυπομονώ να το ξαναδώ 💕
    • 17/3 ήταν η προτελευταία περίοδος (τελικά όπως φαίνεται ήταν η τελευταία). 22η μέρα του κύκλου έκανα ωορρηξία (επιβεβαιωμένο με τεστ) και 1 εβδομάδα μετά είχα αίμα. Το αίμα κράτησε ουσιαστικά 3 μέρες με την πρώτη να μην έχω καθόλου ροή. Οι άλλες δύο όμως είχαν κανονική ροή περιόδου οπότε υπέθεσα ότι είχα απλά μικρή ωχρινικη φάση λόγω θηλασμού. Ξεκίνησα κανονικά τα τεστ ωορρηξίας όπου έφτασα 27η μέρα του "κύκλου" και δεν έβρισκα θετικο. Ανωορρεκτικος  κύκλος σκέφτηκα, αλλά ας συνεχίσω τα τεστ μήπως και την πετύχω.. Και χτες που ήρθε η παραγγελία με τα νέα τεστ της hometest είδα αυτήν την απίστευτα έντονη γραμμη. Επιπλέον να συμπληρώσω ότι σε αυτόν τον υποτιθέμενο κύκλο δεν είχα καμία επαφή, περίμενα να βρω θετικό για να ξεκινήσουμε, μιας και με την μικρούλα και το κυλιόμενο ωράριο του άντρα μου οι επαφές είναι πολύ περιορισμένες.. Από συμπτώματα είχα ναυτιες την τελευταία εβδομάδα και έκανα και εμετό, αλλά το απέδωσα στο ότι από εκεί που έτρωγα σαλάτες και φιλέτο κοτόπουλο λόγω διατροφής, πήγαμε διακοπές και τρώγαμε συνέχεια junk (το ίδιο σκέφτηκα και για τα πονακια στην κοιλιά). Πολύ έντονη υπνηλία που μου φαινόταν φυσιολογικό με ένα μωρό που βγάζει δόντια. Και είχα και πόνο στις θηλές όταν θηλαζα αλλά δεν έδωσα σημασία.  Σε ευχαριστώ πολύ κορίτσι μου! Τα one step της ωορρηξίας δεν είχαν σίγουρα δεύτερη γραμμή, θα το πρόσεχαν αν ήταν μόνο η γραμμή του θετικού 100%. Και μάλιστα μου έκανε εντύπωση και έλεγα καλά σε κάθε κύκλο έστω κ αχνη, υπήρχε μια γραμμή, σε αυτόν τον κύκλο δεν υπάρχει καθόλου ορμόνη στο σώμα;; Το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να ήταν ελαττωματική παρτίδα...    Μου έχουν τελειώσει οι αντιδράσεις κορίτσια μου. Ακόμα δεν έχω καταλάβει τι συμβαίνει, θα καλέσω αύριο τον γιατρό μου να μου πει τι να κάνω. Λογικά θα πάω για υπέρηχο, δεν ξέρω αν έχει νόημα η χοριακη στην εβδομάδα που είμαι (από εκείνη την τελευταία ωορρηξία δεν είχα ξανά επαφή, άρα αποκλείεται να είμαι λιγότερο). Ο άντρας μου να σας πω ότι είναι σε μεγαλύτερο σοκ. Μου λέει "ΑΝ είσαι έγκυος.....". Λέω ναι αν είμαι... 😂😂 Αν δεν είχα αλλάξει τεστ ωορρηξίας άραγε ποτέ θα το μάθαινα;; 😂😂 Ο,τι καλύτερο εύχομαι σε όλες σας, εγκυμονούσας και όσες προσπαθούν λ. Βλέπετε, από εκεί που δεν το περιμένουμε έρχεται τελικά 🥳🥳
  • Νέες συζητήσεις

×
×
  • Προσθήκη...