Μετάβαση σε περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΓΑΛΑΚΤΟΣ


Recommended Posts

Υπαρχει προβλημα κατα την διαρκεια του θηλασμου την βλεπω καποιες στιγμες να ξεχειλιζει το γαλα απο το στομα και οταν το τραβαω τρεχει σαν συντριβανι και πνιγεται η καημενη

πηρα και 4 μπουκαλια μικρης ροης να το βγαζω αλλα δυο φορες που της εδωσα με μπουκαλι παρατηρησα πως οσο ισια και να κραταω το μπιμπερο περνει παντα αερα εστω και λιγο και εχει ποναλακια μετα ενω με το θηλασμο

Μεσα σε 5 λεπτα εχω γεμισει 50 ml τουλαχιστον χωρις θηλαστρο δεν ημουν προαιτοιμασμενη για κατι τετοιο και το στηθος πετρωνει συχνα πυκνα!!!!!!!

και παλι εχουμε προβλημα τωρα που ειναι μικρουλα δεν την βολευει η ροη απο το στηθος αλλα γενικα ειναι πολυ υσηχο μωρακι χθες με αφησε να κοιμηθω 5 ωρες σερι!!!Ξυπνουσα για να δω αν ειναι καλα ειναι φυσιολογικο να κοιμαται οσες πολλες ωρες απο ωρα???

Καμοια ιδεα για φυλαξη του γαλακτος???αφου το βγαζω που το βγαζω ας μην πηγαινει χαμενο

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αχ μπράβο καλή μου!!!!

Είναι πολύ ευχάριστο να έχεις τόσο πολύ γάλα!!!!! :)

Απ' ότι ξέρω για την φύλαξη του μητρικού γάλακτος μπορεί να διατηρηθεί σε αποστειρωμένο πάντα μπιμπερό για μια μέρα στο ψυγείο και για περίπου ένα μήνα στην κατάψυξη!

Ρώτα και τον γιατρό σου ή κάποια μαία.

Μακάρι να έχω και εγώ πολύ γαλατάκι για το νινάκι μου!!! ;)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Κοριτσακι να σου ζησει η μικρουλα σου!

Γερη και ευτυχισμενη να ειναι παντοτε!

Στο θεμα μας τωρα!

Ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα και εχω ακομη που και που.

Μην μπλεκεις με μπουκαλια...

Να βαζεις παντα τη μικρη στο στηθος.

Η ξαπλωτη σταση θα σε βοηθησει πολυ γιατι ετσι θα μπορει η μικρη να ελεγχει τη ροη...

Σιγα σιγα τα πραγματα θα στρωσουν.

Οποτε πρηζεται το στηθος κανε κομπρεσες με μια ζεστη πετσετα για να το αδειαζεις!

Αν μπορεις μην αντλεις συνεχεια γιατι το προβλημα θα παραμεινει και δε θα διορθωθει.

Οσο για τη φυλαξη που λες.

Εγω πηρα τα σακουλακια της medela απο το φαρμακειο τα γεμιζω και τα διατηρω στην καταψυξη.

Κρατανε απο 3-6 μηνες.

Οσο για τον υπνο και μενα η δικια μου ετσι κοιμοταν απο την αρχη.

Μην ακους που λενε οτι πρεπει να την ξυπνας τα βραδια για να φαει!

Ξερουν τα μικρα μας τι κανουν!

Καλη αρχη και καλη συνεχεια!

Αν θελεις και τιποτε αλλο εμεις εδω ειμαστε!

Φιλια!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Να σου ζησει η μπεμπα σου!!!Μην ανησυχεις για το γαλα σου,θα ρυθμιστει η παραγωγη σου σιγα σιγα!Εαν νοιωθεις πως κανεις υπερπαραγωγη μπορεις να πινεις ποτε ποτε λιγο φασκομηλο που ελαττωνει το γαλα,οτι σου ειπε η lovie ειναι ολα σωστα,κανε αυτα και θα δεις ,με τον καιρο ολα θα ρυθμιστουν!Καλη συνεχεια ευχομαι κι οτι χρειαστεις εδω ειμαστε!:)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ? ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ? ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΔΕΝ ΣΥΝΗΣΤΑΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ LOVIE ΣΕ ΟΤΙ ΕΙΠΕ!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ? ΑΚΟΜΗ ΔΕΝ ΓΕΝΝΗΣΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ? ΛΟΙΠΟΝ, ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ? ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΟ ΓΑΛΑ ΣΟΥ ΜΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ! ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΔΡΑΙΩΘΕΙ Η ΓΑΛΟΥΧΙΑ ΔΕΝ ΣΥΝΗΣΤΑΤΕ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑΚΟ! ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΗΝ LOVIE ΣΕ ΟΤΙ ΕΙΠΕ!!

ΓΕΝΝΗΣΑ!!!!δυο βδομαδες νωριτερα αλλα ηρθε

Οσο για το θηλαστρο δεν χρησιμοποιω γιατι δεν εχω παρει!!!!!!!θελω ομως να παρω γιαι και με το χερι να πιεζω δεν λεει

Το γαλα το βγαζω χωρις καμοια προσπαθεια με το χερι!!!!:ohmy: :ohmy: :ohmy::blink::S:blink:

Με επιασε απροετοιμαστη εντελως δεν περιμενα οτι θα χρειαζομουν τοσο συντομα θηλαστρο!!!

lovie μου Σε ευχαριστω παρα πολυ για τις συμβουλες σου θα δοκιμασω να μην βγαζω συνεχεια παρα μονο οταν πετρωνει

Υβόννη Φασκομηλο για την ελλατωση του γαλακτος??Το εχεις δοκιμασει???

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΛΕΝΗ, 3 ΦΛΙΤΖΑΝΙΑ ΦΑΣΚΟΜΗΛΟ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΓΙΑ 3 ΗΜΕΡΕΣ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ! ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ ΕΧΕΙΣ ΑΝ ΤΑ ΚΑΚΑΚΙΑ ΤΟΥ ΜΩΡΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΑ! ΤΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑΪΖΕΙΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΠΟΜΕ3ΝΟ ΓΕΥΜΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΑΣ ΠΑΛΙ Μ'ΑΥΤΟΝ. ΑΝ ΔΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΣΤΟ, ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΑΛΛΑΖΕΙΣ. ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΝΑΛΑΓΗ ΜΑΣΤΟΥ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΘΕ 3 ΩΡΕΣ!ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ! ΟΛΛΑ ΘΑ ΔΙΟΡΘΩΘΟΥΝ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

mhn anxonese kalh mou etsi einai sthn arxh ospou na kathorisei h mikrh poso gala xriazete kai na mhn trexei san trelw .

bgale ligo me to xeri sthn arxh prin thn taishs na figei to mpoliko .

se merikes meres tha exei rithmistei kai meta tha fobase oti epidi den trexei den exeis gala ....:laugh: :laugh:

ola kala einai an h mikrh sou den exei prasina skoura kaka se kathe pana .

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μην ανησυχεις. Εγώ ακόμα και τώρα έτσι είμαι. Είναι που κατεβαίνει το γάλα απότομα. Στην αρχή νιώθω ότι διψάω, μετά νιώθω μια απερίγραπτη συγκίνηση που είναι η μικρή στο στήθος μου και μετά πετάγεται το γάλα μου 2 μέτρα μακρια από το ένα στηθος και τρεχει σαν βρυση από το άλλο.

Στην αρχη η μικρη πνιγοταν και εκλαιγε, με αποτελεσμα να μη θελει το γαλα απο το ενα στηθος. Μπορεις να εισαι λιγο ξαπλωμενη προς τα πισω και να μη γερνεις προς το παιδι, αν θηλαζεις καθιστη ή να είσαι ξαπλωμενη. Εμενα με βοηθησε να μην αγγιζω καθολου το στηθος την ωρα της μεγαλης ροης γιατι ετσι γινοταν ακομα χειροτερα.

Προσπαθησε να μη βγαζεις γαλα παρα μόνο όταν πονας, γιατί ετσι θα εισαι συνεχεια με πρησμενο στηθος. Αν τωρα βγαλεις γάλα, άσε 1 λεπτό να τρεξει πριν το συλλεξεις. Μπορει να της το δωσει καποιος άλλος τη νυχτα για να κοιμηθεις ή οταν θες να κανεις μια βολτα.

Εγω έχω πάρει ειδικά σακουλάκια της Lansinoh για την αποθηκευση του μητρικού γάλακτος. Της Medela ηταν διπλάσια τιμή και είχαν λιγότερα σακουλάκια. Και που πηρα θηλαστρο, όταν χρειαστεί με το χερι βγαζω.

Να σου ζησει και να το χαιρεστε!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μπράβο κοριτσάκι!

κι εγώ νόμιζα πως μόνο εγώ είχα "υπερπαραγωγή":)

Ακόμα και τώρα καμιά φορά (3 1/2 μήνες που γέννησα) πολλές φορές σηκώνομαι το βράδυ και αδειάζω το στήθος μου. Το μόνο πρόβλημα που είχα ήταν το συντριβάνι στο πρόσωπο του μικρού! Και μάλιστα απο το άλλο στήθος.

Αν η μικρή σου δεν έχει πρόβλημα βάρους μην την ξυπνάς. Εμείς από πολύ νωρίς χτυπήσαμε 8άωρο τα βράδυα και ο μικρός μου είναι υγειέστατος!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

καντινου έγραψε:

ΕΛΕΝΗ, ΤΕΛΕΙΚΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΙΠΕΣ ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΣΤΑ ΚΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΑΣΙΝΟ? ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ!

Μπορεί να εννοεί υπερπαραγωγη το υπερθεαμα με το ποσο μακρια πετάγεται το γάλα καθε φορά!!! B)

Δεν ξέρω αν μπαινει βιντεάκι εδω. Σκεφτομαι να τραβηξω τη Δαναη οταν τρώει. Ακούγεται πολύ όταν καταπίνει και μετά το ρέψιμο είναι όλα τα λεφτα! Σαν νταλικιέρης κάνει!

Προχτες τη θηλασα στον παιδικο σταθμο και κάτι της τραβηξε την προσοχη και με αφησε. Οι κοπελες γυρω μου γελαγαν μαζι μου γιατί πανικόβλητη προσπαθουσα να βαλω το παιδι παλι στο στηθος για να μη γεμισει ο τοπος γαλα! Ε τελικα δεν τη γλυτωσαμε! Μπλουζες, προσωπο, πατωμα γεματα πιτσιλιες!!!!!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ! ΜΙΛΗΣΕ ΓΙΑ ΥΠΕΡΠΑΡΑΓΩΓΗ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΕΧΕΙ(ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΟ ΕΥΧΟΜΑΙ) ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΡΥΘΜΙΣΕΙ! ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΣ ΕΣΥ! ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΛΟΥΖΩ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΣΕ ΤΟΣΟ ΒΑΘΜΟ ΟΣΟ ΕΣΥ??? ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΝΤΟΣ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μονο το ενα στηθος πυροβολει. Το γαλα πετιεται με τοση δυναμη που καμια φορα ποναει η ρωγα! Νομιζα οτι με τον καιρο θα στρωσει αλλά κάθε φορά έτσι είναι. 5-6 ακτινες γαλακτος απειλουν τον χωρο που θηλαζω. Σαν γαλοπιστολο ειμαι!

Το θεμα ειναι ότι αν ειμαι αφηρημενη και τη βρεξω στο προσωπο θυμωνει τόσο πολύ και κλαιει σαν υστερικό. Αυτη η φαση όμως δεν κρατάει πάνω από 2 λεπτά.

Ο κίνδυνος για υπερπαραγωγη ειναι όταν έχει πολύ γάλα και βγάζει και άλλο. Έτσι έκανα και εγώ και η ΛαΛα μου εβαλε χερι :kiss: !!!! Όταν σταματησα να βγαζω σταματησαν και οι μαστιτιδες.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μολις γυρισαμε απο την πρωτη μας επισκεψη στην παιδιατρο!!!

Απο 2500 που γεννηκαμε φτασαμε 2800 σε 8 μερες!!με αποκλειστικο θηλασμο!!!!!!Δεν το περιμενα ειναι υγιεστατη μας εδωσε το κινητο της αν χρειαστουμε κατι και μας ειπε καποια βασικα πραγματακια

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...