Μετάβαση σε περιεχόμενο

Πώς θα το καταφέρω να θηλάσει;


Recommended Posts

Γεια σας, είμαι ένα νέο μέλος που πολύ με βοήθησαν οι συμβουλές σας και έτσι αποφάσισα να γραφτώ και να μιλήσω μαζί σας. Γέννησα πρόσφατα και το μωρό μου έμεινε 19 ημέρες στο νοσοκομείο. Το γάλα που μου είχε έρθει έφυγε και έμεινε πολύ λίγο. Διαβάζοντας τη διαδικασία επαναγαλακτισμού επανέρχεται με ένα διπλό θήλαστρο της μεντέλα που αγόρασα. Όμως με το θηλασμό δεν πάμε καλά. Το μωρό μου δεν αρνείται το στήθος αλλά πιπιλάει λίγο και μετά κοιμάται ή συνεχίζει να πιπιλάει χωρίς να ρουφάει ή θυμώνει. Νομίζω πως δεν ξέρει πώς να ρουφήξει το γάλα. Σήμερα μετά από 40 λεπτά στο στήθος εφαγε 100ml με μπουκάλι και εγώ εβγαλα 190ml.Το μωρό είναι 4900. Τι να κάνω με το θηλασμό; Μου έρχεται να σταματήσω το θηλασμό και να κάνω μόνο αντλήσεις.:( Το μωρό το βάζω 2-3 φορες τη μέρα εδώ και 5 μέρες. (Εχω θηλάσει το πρώτο μου μωρό 1 χρόνο γιατί δε δεχόταν το μπουκάλι).

Θα ήθελα τη συμβουλή σας. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Μηπως αν το εβαζες πιο πολλες φορες το παιδι στο στηθος και να το αφηνες... Ισως με τον καιρο μαθει να θηλαζει. Ειναι μεγαλη ελευθερια να μην εχεις μπουκαλια και θηλαστρο. Δυστυχως η κοπελα που ξερει καλυτερα να σου πει, ειναι σε διακοπες και η Αγλαϊα εχει πολυ καιρο να απαντησει.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Καλησπερα!

Ποσο ειναι το μωρακι σου?

2-3 φορες τη μερα νομιζω οτι ειναι πολυ λιγες.

Εσυ ποσες αντησεις κανεις το 24ωρο?

Εχεις καποιο προγραμμα?

Δινεις παραλληλα και ξενο?

Ειναι λογικο να πινει το γαλα απο το μπουκαλι αφου θηλασει μιας και του ερχεται κατευθειαν χωρις ζορι.

Ειναι η ευκολη λυση.

Οσο για το θηλαστρο που εχεις νομιζω οτι δεν ειναι το καταλληλο για συστηματικες αντλησεις.

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Tο μωράκι μου είναι 35 ημερών. Αντλήσεις κάνω πολλές όταν βρίσκω ευκαιρία ανάμεσα στα γεύματα, Από χθες δεν του δίνω συμπλήρωμα. Το θήλαστρο είναι φανταστικό. Με τέτοιο θήλασα τα δίδυμα μου που ήταν πρόωρα για 10 μήνες αποκλειστήκα. Έχω άλλα 3 παιδάκια και είναι δύσκολο να τον βάζω πολλες φορές να θηλάζει (κάνουμε πολύ ώρα χωρίς να τρώει) και να βγάζω γάλα και να τον ταίζω. Υπάρχει περίπτωση να μάθει να θηλάζει ή έχει χαθεί το αντανακλαστηκό του θηλασμού;

Σας ευχαριστώ πολύ.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Εχω και γω το ιδιο θηλαστρο για να βγαζω που και που κανενα γευμα αν χρειαστει να λειψω.

Σιγουρα δεν ειμαι το καταλληλο για την περιπτωση σου παντως!

Οσο περισοοτερο τον αφηνεις στο στηθος τοσο το καλυτερο!

Δε θα χρειαζεται να αντλεις γιατι το παιδι θα το παιρνει κατευθειαν απο το στηθος!

Προσπαθησε να το βαζεις οσο πιο συχνα γινεται στο στηθος γιατι θα εξοικονομεις περισσοτερο χρονο με τον καιρο.

Οσο θα μεγαλωνει θα θηλαζει ολο και λιγοτερο.

Σιγουρα ειναι δυσκολο με αλλα 3 παιδια ομως θελει προσπαθεια.

Μπορεις να παρεις ενα ring sling και να βαζεις το μωρο εκει ενω θηλαζεις για να εχεις ελευθερια κινησεων και να κανεις και αλλα πραγματα παραλληλα!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω τις μανούλες, προσωπικά τα βρήκα πολύ σκούρα να θηλάζω τη μπέμπα και να έχω και τη μεγάλη μου κόρη να τριγυρίζει μέσα στο σπίτι, σε όλα τα δωμάτια μόνη της. Να πω οτι μου φάνηκε αδύνατο??Θα είμαι υπερβολική?? Η μεγάλη μου κόρη είναι 18 μηνών οπότε καταλαβαίνετε οι μαμάδες που έχετε παιδάκια συνομήλικα;) όταν είχα ρωτήσει σχετικά στο φόρουμ κάποια κοπέλα μου πρότεινε να ξαπλώνουμε και οι 3 μαζί , να θηλάζω και να λέω κάποιο παραμυθάκι στη μεγάλη κλπ. Ωραίο το όνειρο αλλά δεν κρατάει:P Αδύνατον να κρατήσω την κόρη μου ξαπλωμένη έστω και 10 λεπτά αν δεν το θέλει και μάλιστα τότε που έπρεπε να εδραιωθεί η γαλουχία και οι ώρες θηλασμού ήταν ατελείωτες...Μανούλες πείτε μου μόνο για μένα η λύση αυτή δεν απέδωσε?? Εσείς τι κάνατε? Παρόλα αυτά σου εύχομαι εσύ να τα καταφέρεις (4 παιδάκια τυχερή:woohoo: να τα χαίρεστε!!!)

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα προσπαθήσω κορίτσια, αλλά από το ξενύχτι έχώ αρχίσει και τρελαίνομαι.:blink: Ο μικρός θέλει να τρώει τη μέρα κάθε 2 ώρες και τη νύχτα άντε να το κάνει 3. Δεν αντέχω να είναι πολύ ώρα στο στήθος γιατί τελικά δεν κοιμάμαι καθόλου, μια και την ΄΄ωρα που αυτός κοιμάται εγώ πρέπει να βγάζω γάλα ακόμα και τη νύχτα. Ευτυχώς τα άλλα μου παιδιά είναι μεγάλα. Η μεγάλη μου κόρη είναι 11 και τα δίδυμα 6. Έχουν ξετρελαθεί με το μωρό :woohoo: και με βοηθάνε πολύ. Όμως οι δουλειές είναι πολλές. Ευτυχώς είναι καλοκαίρι και δεν έχουμε σχολείο. Φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω. Πάντως κορίτσια σας ευχαριστώ και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Θα προσπαθήσω κορίτσια, αλλά από το ξενύχτι έχώ αρχίσει και τρελαίνομαι.:blink: Ο μικρός θέλει να τρώει τη μέρα κάθε 2 ώρες και τη νύχτα άντε να το κάνει 3. Δεν αντέχω να είναι πολύ ώρα στο στήθος γιατί τελικά δεν κοιμάμαι καθόλου, μια και την ΄΄ωρα που αυτός κοιμάται εγώ πρέπει να βγάζω γάλα ακόμα και τη νύχτα. Ευτυχώς τα άλλα μου παιδιά είναι μεγάλα. Η μεγάλη μου κόρη είναι 11 και τα δίδυμα 6. Έχουν ξετρελαθεί με το μωρό :woohoo: και με βοηθάνε πολύ. Όμως οι δουλειές είναι πολλές. Ευτυχώς είναι καλοκαίρι και δεν έχουμε σχολείο. Φοβάμαι ότι δε θα τα καταφέρω. Πάντως κορίτσια σας ευχαριστώ και να σας ζήσουν τα μωράκια σας.:kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Σε καταλαβαινω! Εγώ με 2 παιδιά και στην αρχη ζορίστηκα πολύ. Δεν ήθελα με τίποτα να μείνω μόνη μαζί τους. Ήθελα πάντα κάποιος να είναι μαζί μου ή να έχει την μεγάλη μου κόρη.

Τη νύχτα κοιμόμουν 1-4 ώρες. Εξαντλήθηκα! Νομίζω το γεγονός ότι θήλαζα με βοήθησε στο γεγονός ότι δεν είχα έξτρα δουλειά για αποστείρωση και μπουκάλια.

Η μαία μου έλεγε ότι το παιδί θα βρει τους ρυθμούς του μέσα σε 2 μήνες και ότι πιο νωρίς δεν είχε νόημα να προσπαθησω να του βάλω πρόγραμμα. Και δυστυχως είχε κάνει τη νυχτα μέρα.

Τώρα 6 μηνες μετά όλα είναι εύκολα. Ακόμα θηλάζω και κάνουμε πολλά πράγματα οι 3 μας μεχρι να γυρισει ο μπαμπας σπιτι.

Τρέξε Λόλα, τρέξε!!!! :woohoo:

Κουραγιο!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

MariaIoanna έγραψε:

Χωρίς να θέλω να απογοητεύσω τις μανούλες, προσωπικά τα βρήκα πολύ σκούρα να θηλάζω τη μπέμπα και να έχω και τη μεγάλη μου κόρη να τριγυρίζει μέσα στο σπίτι, σε όλα τα δωμάτια μόνη της. Να πω οτι μου φάνηκε αδύνατο??Θα είμαι υπερβολική?? Η μεγάλη μου κόρη είναι 18 μηνών οπότε καταλαβαίνετε οι μαμάδες που έχετε παιδάκια συνομήλικα;) όταν είχα ρωτήσει σχετικά στο φόρουμ κάποια κοπέλα μου πρότεινε να ξαπλώνουμε και οι 3 μαζί , να θηλάζω και να λέω κάποιο παραμυθάκι στη μεγάλη κλπ. Ωραίο το όνειρο αλλά δεν κρατάει:P Αδύνατον να κρατήσω την κόρη μου ξαπλωμένη έστω και 10 λεπτά αν δεν το θέλει και μάλιστα τότε που έπρεπε να εδραιωθεί η γαλουχία και οι ώρες θηλασμού ήταν ατελείωτες...Μανούλες πείτε μου μόνο για μένα η λύση αυτή δεν απέδωσε?? Εσείς τι κάνατε? Παρόλα αυτά σου εύχομαι εσύ να τα καταφέρεις (4 παιδάκια τυχερή:woohoo: να τα χαίρεστε!!!)
ΓΛΥΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΣΙΡΙΖΕ, ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΕΚΛΑΙΓΕ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΑΪΖΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΗΘΕΛΕ ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ! ΤΗΣ ΜΙΛΟΥΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΤΗΣ ΠΩ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ, ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΚΟΥΒΕΝΤΕΣ, ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ, ΤΣΙΡΙΖΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΤΗΝ ΠΙΑΣΩ! ΕΙΝΑΙ ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ! ΜΕΤΑ ΟΤΑΝ ΚΟΙΜΩΤΑΝ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΕΠΑΙΖΑ ΜΑΖΙ ΤΗΣ!
Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Αγόρασε και το βιβλίο της παιδιάτρου και συμβούλου θηλασμού Άννας Πατσούρου είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει. Προσωπικά δεν το έχω διαβάσει αλλά άλλα μέλη -και όχι μόνο αυτού του φόρουμ- έχουν βοηθηθεί πολύ.

καλή συνέχεια και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου. :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

ΕΜ, ΚΟΠΕΛΑ ΜΟΥ, ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΝΥΧΤΗΣΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΟΥΡΑΣΤΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΕΙΣ, ΑΝ ΔΕΝ ΚΛΑΨΕΙΣ, ΠΩΣ ΘΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΜΑΝΑ? ΕΜΕΝΑ ΕΧΕΙ ΤΟΟΟΟΟΣΗ ΓΚΡΙΝΙΑ ΜΕ ΤΑ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΚΑΣΕΙ ΟΠΟΥ ΝΑ'ΝΑΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΤΙ ΦΕΝΕΤΑΙ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΠΩΣ ΜΕΝΟΥΝ ΑΛΛΑ 19 ΚΑΙ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΤΑ ΓΟΝΑΤΑ ΜΟΥ! ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΛΕΓΕΣΑΙ ΜΑΝΑ!

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Δεν μπορώ να πω οτι τσίριζε και χτυπιοταν η δικιά μου όταν ασχολιόμουν με το μωρό(αυτά τα κάνει άλλες φορές:P ) Αυτό που με ανησυχούσε είναι το γεγονός πως έβρισκε ευκαιρία και εξερευνούσε μόνη της όλα τα δωμάτια. Ε κι εγώ φοβόμουνα.. Και πως να τρέχω ξοπίσω της με το μωρό στο βυζί??:huh:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

  • 2 weeks later...

Κορίτσια τα καταφέραμε αρκετά καλά.:cheer: Και βγάζω γάλα αλλά και θηλάζουμε πολλές φορές τη μέρα. Το γάλα ήρθε πολύ πλούσιο (ας είναι καλά η κ.Αγλαία που εξήγησε τον τρόπο). Το πρόβλημα τώρα είναι ότι πετάμε αρκετό γάλα γιατί το μικρό δεν πίνει πολύ. Δεν αντέχω και να μην το βγάζω (2 φορές τη μέρα) γιατί με πιέζει. Ο μπέμπης μου προτιμάει να θηλάζει και βαρυστομαχιάζει:P γιατί δε λέει να ξεκολλήσει. Πάντως του δίνουμε και με το μπιμπερό για να ξεκουράζομαι και να κοιμάμαι:side: και λίγο. Τώρα που δε βγάζω συχνά γάλα σπάνια προλαβαίνω να ανοίξω τον υπολογιστή.:( :(

Φιλιά σε όλες.:kiss: :kiss: :kiss:

Σύνδεσμος σε αυτό το σχόλιο
Κοινοποίησε σε άλλα sites

Συμμετοχή στη συζήτηση

Μπορείτε να γράψετε τώρα το μήνυμά σας και να εγγραφείτε μετά. Αν έχετε ήδη λογαριασμό, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε το μήνυμα με το ψευδώνυμό σας.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Απαντήστε σε αυτή τη συζήτηση...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Προσθήκη...